atarionline.pl RPi pico 6502 emulator :) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Oct 2023
     
    • 2:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime2 Oct 2023
     
    Tak samo jak na ESP32 :)

    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime2 Oct 2023
     
    dwa pytania:
    1) które rozwiązanie ma lepsze możliwości rozbudowy i daje szybszy procesor
    2) u kogo można zamówić
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Oct 2023
     
    Myślę, że to Pico może 1:1 udawać 6502. A nawet sporo szybciej. Bez buforów, etc, prościzna. Można w asemblerze napisać prockę emulującą 6502 i wtedy daję jakieś 10-20 mhz przy 133 mhz Pico.

    Kiedyś sam się zastanawiałem nad taką konstrukcją, ale "5v tolerant? not recommended", to i na zastanawianiu się skończyło.
    • 5: CommentAuthortebe
    • CommentTime2 Oct 2023
     
    przeczytajcie to
    ->link<-

    i odpowiedzcie na pytanie, co napędza sprzedaż? komputer czy soft na niego ?
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Oct 2023
     
    Odpowiednia ilość gotówki w kieszeni :)
    • 7:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime2 Oct 2023
     
    Wiadomo, że soft :) Dlatego takie projekty, jak Jaguar, Lynx czy Falcon upadły nim stały się popularne.
    • 8:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime2 Oct 2023 zmieniony
     
    @Alex
    Jaguar - tak, pozostałe nie:
    Lynx - nie upadł, sprzedało się go sporo, tyle co XL/XE. Atari miało za mało kasy na wiele projektów, wiec przełączyli się na Jaguara.
    Falcon - zaważyła cena oraz konkurencja ze strony PC. Falcon ma całą masę softu, zarówno pisaną wyłącznie dla siebie jak i z TT czy ST.
    • 9:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime2 Oct 2023 zmieniony
     
    @Cyprian - Lynx to kupiony projekt EPYX-a, który przeleżał 3 lata w szufladzie. Gdy w końcu się pojawił, to konkurencja (głównie GameBoy) go zjadła na śniadanie :) Sam kupiłem nowego Lynxa II wiele lat temu i jak się okazało, że gier jest niewiele i są dość słabe, to sprzedałem i kupiłem GameBoya, na którego było tego ile dusza zapragnie :)

    Lista gier na Jaguara (50) - ->link<-

    Lista gier na Lynxa (71) - ->link<-

    Lista gier na GameBoy'a (1046) - ->link<-


    Co do Falcona - fakt, cena zabijała (podobnie jak teraz), ale pytanie ile softu wykorzystującego jego możliwości powstało w okresie oficjalnej sprzedaży z wykluczeniem softu na ST(E) czy TT?
    • 10:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Oct 2023 zmieniony
     
    Epyx zaprezentował Lynx na CES w styczniu 1989 roku a na jesień tego samego roku został wydany przez Atari.
    Lynx i Gameboy zostały wydane w tym samym czasie, pomimo niedociągnięć Lynx technologicznie zjadał konkurencję. Cena jednak była zaporowa, dodatkowo Atari jak to Atari, nie przyciągnęło wystarczającą ilość deweloperów. Podobnie zresztą było z 7800.

    Ilość sprzedanych sztuk jak na Atari była dobra.

    Co do Falcona, to każda aplikacja, dzięki systemowi operacyjnemu, chcąc nie chcąc korzystała z jego możliwości.
    Przykładowo, dużo przed Falconem, do Atari Mega ST/STe czy TT były dostępne karty graficzne z trybami true color, wiec były na rynku programy graficzne czy DTP które wspierały ten tryb.
    W przypadku dźwięku, razem z Falconem pojawiła się tona programów do hard disk recordingu. Szybko też pojawiły się dekodery filmów MPG i grafik JPG dla DSP.
    W przypadku Falcona oprogramowanie nie było problemem, tylko jego cena oraz konkurencja ze strony PCtów. Dodatkowo procesory Motoroli co raz bardziej odstawały wydajnością od Intela.

    Swoją drogą sam DSP56xxx miał sporą bibliotekę otwartego oprogramowania z innych platform. W tamtym czasie była to popularna platforma DSP na uczelniach.
    • 11:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime3 Oct 2023
     
    Trochę się mijasz z prawdą :) Za Wiki: Pierwotnie projekt nazywał się „Handy”, został zaprojektowany przez firmę Epyx i gotowy był już w 1987 roku. Z powodu kłopotów finansowych firma Epyx doszła do porozumienia z firmą Atari, która zajęła się produkcją konsoli, natomiast Epyx zająć miał się oprogramowaniem dla konsoli. Konsola pojawiła się w sprzedaży w 1989 roku – w tym samym roku, co konsola Game Boy firmy Nintendo z monochromatycznym wyświetlaczem. Podstawową wadą był bardzo duży pobór prądu z baterii, które wystarczały zaledwie na 3 do 5 godzin gry.

    Liczba sprzedanych sztuk:
    Atari Lynx - 2 mln
    GameBoy - 118 mln

    Z resztą wystarczy spojrzeć na liczbę gier, którą przytoczyłem :)

    A jeśli chodzi o Falcona, mam na myśli dedykowany soft, a nie ten, który "też działa". Jakoś ta "tona programów" mnie nie przekonuje. Konkrety proszę, bo mam wrażenie, że są to jednostkowe przypadki :)
    • 12:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Oct 2023 zmieniony
     
    Jak na Atari to 2 miliony Lynxa w trzy lata to bardzo dobry rezultat.
    Dla porównania - 400/800/XL/XE - 3 miliony w kilkanaście lat.

    Za wiki:
    "Epyx first showed the Handy system at the Winter Consumer Electronics Show (CES) in January 1989"

    Handy było gotowe wcześniej, ale Epyx nie był. Smutna prawda jest taka że nikt tej konsoli nie chciał od Epyx kupić. Jedynie małe Atari było zainteresowane.

    W 1989 Lynx miał ogromną przewagę techniczną nad Gameboy, więc nie sprzęt ale soft (i cena konsoli) był problemem. Myślę że Atari było za małe na konkurencję z Nintendo na polu deweloperów.




    Co do softu na Falcona, jest tego w pytę, więc tak na szybko:

    ->link<- www.atariuptodate.de/en/falcon/


    Tu załóż filtr na
    ->link<- www.atarimania.com albo na programy wydane od 1992 roku albo na maszynę "Falcon030"

    Tu wydane po 1992:
    ->link<- temlib.org/AtariForumWiki/index.php/Sound_Samplers

    Tu w menu "Music & MIDI":
    ->link<- sites.google.com/view/ataritosser/music-midi

    Dodatkowo scenowe:
    Trakery:
    ->link<- dhs.nu/files.php?t=digieditor

    Programy graficzne:
    ->link<- dhs.nu/files.php?t=pixelpainter


    Ku pamięci, opis paru Falconowych programów w Muzines:
    ->link<- www.muzines.co.uk/gear/tags/108
    • 13: CommentAuthoradi
    • CommentTime3 Oct 2023
     
    A wracając do RPi Pico - czy widzieliście RISC-V Milk-V Duo?
    To dopiero maszyna. Niewiele droższa od RPi Pico, tego samego rozmiaru, a ma dwa rdzenie 1GHz i 700MHz, RAM 64MB i wbudowane gniazdo kart Micro-SD.

    Nie doczytałem, czy ma jakiś Flash. Wydaje mi się, że nie.
    Czyli jesteśmy skazani na jakiś system operacyjny albo ładowanie programów napisanych w Bare Metal, coś jak w RPi Zero.
    Tak czy inaczej, z emulacją można poszaleć.
    • 14:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime3 Oct 2023
     
    @Cyprian - Liczby pokazują, że nawet technicznie lepszy sprzęt (choć Lynx to straszna "kobyła") jest niewiele wart bez oprogramowania :) Atari dawało dupy w tej kwestii i dlatego wyszło, jak wyszło. Pominę produkcję "nowszych" modeli tego samego sprzętu, które się prawie niczym szczególnym od siebie nie różniły.

    @adi - Fajne :) Choć ponad 3x droższe, ale mimo wszystko warte uwagi :) ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Oct 2023
     
    kiedyś gadałem z jakimś szpecjalistą z atari uk, który rzucił taką tezę, że lynx przegrał w końcu z gamoboyem z 2 powodów - wielki i żarł bakterie jak szalony. dlatego nintendo wstawiał te marne ekraniki aż do advanca włącznie.
    cenowo to by się nawet wybroniło, ale jak dzieciak miał wziąć na wycieczkę szkolną to jak - wiadro baterii do plecaka? a kuledzy z gejmbojem pykali całą drogę i z powrotem.
    • 16:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime4 Oct 2023
     
    A ładowalnych akumulatorków wtedy jeszcze komercyjnie nie było.

    Widziałem dokument o Nintendo, w którym opisano, że szef celowo zabraniał używania technologii "cutting-edge" na rzecz czegoś sprawdzonego. Niddle i Mical chcieli zrobić coś zajebistego i zrobili, ale niestety ich pomysł poległ w starciu z produktem szczwanego Japończyka.
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Oct 2023
     

    wikipedia:

    Podstawową wadą był bardzo duży pobór prądu z baterii, które wystarczały zaledwie na 3 do 5 godzin gry.

    No nie było tak źle.

    laoo:

    A ładowalnych akumulatorków wtedy jeszcze komercyjnie nie było
    .
    Były. NiCd.
    • 18:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Oct 2023 zmieniony
     
    Mój Lynx na nowoczesnych akumulatorach nie chce ruszyć. Nie wiem, czy to wina geometrii (bo wchodzą z oporem i może nie dochodzą do końca - acz mało prawdopodobne), czy niższego napięcia (w sumie aku ma 1.2V co przy 6 ogniwach daje prawie 2V mniej).
    • 19:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime4 Oct 2023
     
    Miałem ze 3-4 sztuki w rękach i każda chodziła na NiMH. Może masz wadliwe akumulatorki?
    • 20: CommentAuthortebe
    • CommentTime4 Oct 2023
     
    może masz Lynxa z AliExpress ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Oct 2023 zmieniony
     
    Na pewno są sprawne. Jeszcze sprawdzę, czy to nie kwestia braku fizycznego kontaktu bo, jak wspomniałem, są jakby ciut większe w obwodzie od zwykłych alkalików (nie są napuchnięte, żeby uciąć wątek - nówki sztuki, dwa różne typy do tego).

    @tebe: bardzo śmieszne ;-)
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Oct 2023
     
    Aku AA często mają plusiki zbyt mało wystające z baterii, przez co nie stykają.
    • 23:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime4 Oct 2023
     
    O ile dobrze pamiętam, to Lynx II (czyli ten niby poprawiony) siadał mi po ok. 3 godzinach grania przy normalnej jasności. Przy maksymalnej siadał po 2.
    • 24: CommentAuthortebe
    • CommentTime4 Oct 2023
     
    ciekawe czy są mody przerabiające takie konsole na ładowanie indukcyjne?