atarionline.pl Dude Story - gramy!!! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    No to startujemy.

    Pierwsza wersja Dude Story, która ma kompletną mechanikę i wszystkie zależności działające. Jest pełna fabuła, da się całą grę przejść w końcu, a więc udostępniam.

    W dalszym ciągu plany są takie, żeby dokończyć grafikę Brakuje animacji wodospadu na wyspie, brakuje grafiki w świecie podwodnym, brakuje przeszkadzajek w drugiej części zamku, brakuj też planowanego outro. Jednak skończyła mi się pamięć i dokończenie tych brakujących rzeczy wymaga teraz optymalizacji, więc udostępniam grę w stanie takim jak jest, bo jest grywalna, można ją w całości normalnie przejść.

    W najbliższym czasie powstanie też wersja anglojęzyczna.

    Edit: gra jest już uzupełniona o wszystkie opisane rzeczy i kompletna w 100%. Jest już też w wersjach językowych PL i EN do wyboru. Wersja 1.1 jest ostateczna (mam nadzieję:-)).

    Cel gry, to odnalezienie trzech skarbów i przyniesienie ich do skarbca w zamku.
    Są życia, są też jabłka, które stanowią energię bohatera, więc trzeba dbać żeby je mieć.
    Reszta jest do odkrycia w grze, ważne są teksty, które trzeba czytać bo stanowią podpowiedzi i fabułę gry.

    Przyjemnego grania i Szczęśliwego Nowego Roku!!!




    ================================
    Dude Story - wersja 1.1

    Gotowe zmiany:

    Dokończone i poprawione grafiki:
    - stos kamieni, żaba, szkielet, wodospad, skrzynie skarbów
    - plansza podwodna

    Poprawki i ulepszenia:
    - poprawiony błąd przy zbieraniu przedmiotów w podskoku (czasami zostawał glicz nad spritami bohatera)
    - poprawka błędu przy niedozwolonym ruchu joya jednocześnie w górę i w dół (powodowało to uszkodzenie spritów)
    - poprawiony błąd uruchamiania niewłaściwych muzyczek w niektórych mapach po stracie życia
    - poprawiona obsługa użycia kilofa
    - poprawka błędu umożliwiającego zebranie wiosła na skróty
    - poprawka błędu przypadkowego wyrzucania wiosła
    - przesunięty napis jump - lepiej widoczny
    - poprawione błędy obliczeń wyników i złych dialogów w grze w kółko i krzyżyk
    - skrócenie gry w kółko i krzyżyk do 6pkt +zmiana tekstu podpowiedzi o grze
    - poprawiona druga mapa zamku, dodane brakujące przeszkadzajki
    - dodana kolejna muzyczka do map za łódką
    - za stratę życia dostajemy jabłko na pocieszenie (nie dotyczy jaskini pająków)
    - dodany cheatmode (na start 9 żyć i full jabłek)
    - dodane dialogi na zakończenie gry i rysunki skarbów w skarbcu
    - poprawione tłumaczenie tekstów w grze na język angielski

    Podziękowania za testy, sugestie i namierzanie błędów: marduk, Koala, Bocianu, zbyti, Borsuk, larek, KrzysztofK, stRing, Vidol, salmax, JAC!
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    Dzięki Mariusz i wzajemności, wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! :D

    Miałem okazję obserwować pierwsze wersje Twojej gry - znasz moje zdanie, jest to moim zdaniem miazga, rewelacyjnie wyglądająca gra - a teraz będziemy ogrywać, żeby poznać jej tajniki!
    • 3:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Jan 2024 zmieniony
     
    Brawo, zapowiada się miodnie!

    Przypomina mi trochę tę gierkę z Amigi - i to dobry wzorzec:

    ;)
    • 4: CommentAuthorAdam
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Dużą część tajników Mq zdradza teraz na livestreamie u Larka i Borsuka ;)

    • 5: CommentAuthorAdam
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    A, nie napisałem: Mq, gratuluję gry! Zależało Ci, aby była prawdziwie autorska pod każdym względem i udało się doprowadzić ten projekt do stanu praktycznie gotowego.
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Dzięki.

    Zależało mi, żeby ukończyć grę w 2023 roku. Główna motywacja, to fakt, że w głowie już buduję kolejną grę, ale nie chciałem jej zaczynać zanim skończę Dude Story.
    Kolejna sprawa, to grę zacząłem pisać w grudniu 2019, a więc w grudniu 2023 minęły 4 lata. To chyba już wystarczy.

    Cały grudzień walczyłem po kilkanaście godzin na dobę, żeby skończyć. Bez tej motywacji, którą sobie narzuciłem, miałem obawy że nigdy nie dokończę tej gry, a tym samym nie usiądę do kolejnych. Dlatego tak ważne było to dla mnie i dlatego pomimo, że w grze brakuje kilku elementów graficznych i wstępu oraz zakończenia, to chciałem poskładać to do kupy w taki sposób, żeby była spójna cała fabuła i żeby wszystkie zależności działały w 100% i dało się grę przejść w całości aż do końca. No i tak jest, gra pod względem fabularnym jest kompletna.

    W ciągu kilku dni postaram się jeszcze zrobić drobne poprawki i opublikować grę również w wersji anglojęzycznej, bo w grze jest sporo tekstów, które są ważne i trzeba je czytać, bo są tam istotne wskazówki co robić.

    Możliwe, że w trakcie testów przez użytkowników wyjdą jakieś bugi - proszę o informacje na ten temat. Przewiduję wersję poprawkową w najbliższym czasie, a następnie za jakiś czas również wersję kartridżową, do której będzie dodane intro i zakończenie bardziej rozbudowane. Ta wersja będzie dostępna również w formie plikowej do pobrania, ona się również zmieści w plik xex pojedynczym, i będzie nadal działała na standardowym Atari z 64kB RAM, tylko pamięci już mi trochę zabrakło na sam koniec, więc teraz wymagana jest walka nad optymalizacją kodu i trzeba znowu wszystko powywalać do góry nogami, żeby to pomieścić co jeszcze planowałem, a w tej wersji już nie weszło.
    • 7:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Łał. Oglądam właśnie u Larka. To chyba jedyna, bardzo rozbudowana gra w tak charakterystycznym stylu na małe Atari.
    • 8:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Świetna gra Mq! Wspaniale się zaczyna rok 2024! Najlepszego!
    • 9:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Nie czekałeś na wydanie w jakimś compo? abbuc? inne tego typu?
    • 10: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Ej, to wygląda pięknie! Mam silne skojarzenia z Dizzy.
    Zaraz wlatuje na kartę i odpalę sobie na real HW :)
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    @Mq: Gratulacje! Czyli wreszcie upragniony release. To już wiem, co będę robił w Nowy Rok :)
    • 12:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Piękna rzecz! Niesamowita niespodzianka. Planujesz może wydać grę w wersji cart/pudełko?
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Piękne Cudo.
    Będę Grał w Grę.
    Jaką?
    Dude Story, Dude!
    Dude Story!

    A muzyka wymiata :D
    • 14:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    @zbylu: to nie jest już demo, to jest pełna gra, dająca się ukończyć w całości. Pierwszy oficjalny release do normalnego grania, a nie tylko zajawka:-) Oczywiście jeszcze tam będą jakieś drobne poprawki, ale to bardziej service pack będzie taki - gra się już nie zmieni, dojdą tylko usprawnienia niewielkie i poprawki graficzne. Po testach użytkowników powstanie wersja 1.1.

    @mav: po czterech latach pisania gry, gdy w połowie grudnia widziałem, że brakuje już na prawdę bardzo niewiele do końca, chciałem koniecznie opublikować release jeszcze w 2023. To mam nadzieję, że zakwalifikuje grę do różnych plebiscytów na grę roku 2023 oraz do Fujicup 2023. Release jest zrobiony rzutem na taśmę około 23:30 w dniu 31 grudnia 2023:-)

    @pancio: za jakiś czas bliżej nieokreślony (choć myślę, że to nastąpi w ciągu pierwszego kwartału tego roku) planuję zrobić wersję 2.0 gry przygotowaną do wydania na kartridżu w formie fizycznej. Wersja kartridżowa będzie miała dodatkowo intro i outro, wszystkie poprawki jakie wprowadzę do tego czasu, a także przy starcie wybór wersji polskojęzycznej i anglojęzycznej. Niezależnie od tego będę się starał zrobić refaktoring i optymalizację tak, żeby wszystko to zmieścić w pliku xex pojedynczym. Będą to wtedy dwa pliki odrębne dla wersji językowych, bo tekstów w grze jest dużo i nie dam rady zmieścić ich na raz, ale całą resztę powinienem dać radę. Jak zwykle wersja kartridżowa to gadżet, a sama gra w pełnej wersji będzie dostępna do ściągnięcia za free.

    @jhusak: z Twojej strony pochwała muzyki to dla mnie wielki zaszczyt:-) Dzięki!

    Dziękuję też oczywiście za wszystkie pozostałe pochwały, gratulacje i uznanie:-)
    • 15: CommentAuthorpiter
    • CommentTime1 Jan 2024 zmieniony
     
    Mq: no super! czad! bardzo to ładne, Ty wiesz, że ja zawsze "przegapiam" zamówić Twoje wydania pudełkowe, tym razem pamiętaj, jak zamawia AdamK to wysyłaj dwie sztuki do niego! :) gratulacje! podoba mi się!
    • 16:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    @Mq
    Przepraszam, nie doczytałem, albo Sylwester jeszcze ze mnie nie wyszedł :) że to pełna wersja. Zmyliło mnie pewnie to, że jeszcze będą poprawki. Nie zmienia to faktu, że gra pierwsza klasa i piszę się na cartridge!
    Poprawiłem opis filmu i grafikę tytułową na tyle na ile to możliwe :-).
    • 17: CommentAuthorAdam
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Pojawił się już trainer dla chcących sobie ułatwić rozgrywkę: ->link<-
    • 18:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    @Mq
    Gratuluję, gra jest świetna!

    Dzisiaj mieliśmy okazję pograć sobie w nią rodzinnie. Nie doszliśmy do końca, bo brakuje nam jeszcze wprawy, ale będziemy walczyć :)

    Podoba mi się, że w grze jest interakcja z postaciami oraz to, że są różnorodne lokalizacje.

    Dobry powód na to, żeby rozpocząć rok z Atari :D
    • 19:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime1 Jan 2024 zmieniony
     
    Gierka pięknie wygląda!
    Gratuluje!
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Jan 2024 zmieniony
     
    @Adam, trzeba tego CRC o@#$%rzyć, bo na monitorze się nie mieści ten napis na górze. Możesz podać linek do wątku, w którym jest ten link? Bo w Dude Story - WIP nie znalazłem :/

    Przy okazji, jak ktoś chce sobie pograć z MaxFlasha czy JCarta :) - załączam - w środku są obie wersje.
    • 21:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    No ładne cacko!
    :)
    • 22: CommentAuthorAdam
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    @JHusak - tu jest link do wątku z trainerami: ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Dodałem w pierwszym poście wątku wersję anglojęzyczną. To jest identyczna wersja jak ta opublikowana wczoraj, tylko przetłumaczona na angielski.

    @zbylu dzięki za tę poprawkę. W sumie prawdą jest że gra będzie jeszcze trochę poprawiana, ale na ten moment jest kompletna, można ją ukończyć i zobaczyć "gratulacje", więc można normalnie już grać i traktować ją jak pełną. Rozgrywka się już nie zmieni. Poprawki są raczej drobne, graficzne, a z większych rzeczy dojdzie uzupełnienie kilku przeszkadzajek w drugiej części zamku oraz w wodzie, gdzie brakuje też elementów graficznych. Dojdzie też zakończenie, ale wszystkie te braki są spowodowane brakiem pamięci, więc dodanie tego wymaga refaktoringu kodu pod kątem optymalizacji, dlatego zakończyłem grę tak jak jest w tej chwili i opublikowałem jako gotową w wersji takiej powiedzmy 1.0.
    Mam pomysły jak zoptymalizować całość, więc w najbliższym czasie planuję wypuścić poprawkową wersję 1.1, która będzie zawierała co się da zmieścić z tych brakujących rzeczy, ale też zbieram już uwagi od graczy i te uwagi też częściowo uwzględnię właśnie do tej wersji gry.

    Dziękuję wszystkim kolejnym osobom za gratulacje:-)

    A z tym trainerem to przegięcie:-) Chodzi mi o szybkość jego powstania:-) Życia spoko, ale ciekawe jak on działa na te jabłka i czy nie powoduje jakichś anomalii w samej grze, bo z ilością jabłek tam się wiąże kilka zależności. Nie będę tego testował, nie chce mi się:-)
    • 24:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Jan 2024
     
    Po zastanowieniu stwierdzam, że kolega od trainerów mógł zaczekać z robieniem trainera do Dude Story kilka tygodni lub miesięcy. To jest przecież nowa gra, opublikowana dosłownie przed chwilą. W dobrym guście było by dać się ludziom nacieszyć rozgrywką.
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Jan 2024 zmieniony
     
    Ależ każdy ma wybór!

    Dzięki @Adam!
    • 26: CommentAuthorVidol
    • CommentTime2 Jan 2024 zmieniony
     
    Gratulacje Mq fajna gierka Ci wyszła :)
    Co do poprawek to czy nie dałoby się zmniejszyć ilości rund w 'królewskiej grze' - po pewnym czasie rozgrywka staje się monotonna i sztucznie wydłuża czas grania.
    Nie wiem czy to błąd czy tak ma być - po użyciu eliksir ponownie jest dostępny.

    Przy okazji wyszło, że Altira 4.10 miała problem z save state. Po wczytaniu zapisanej gry bohater znikał z ekranu, rozdwajał sie lub miał dziwne kolory.
    W Altirze 4.20 nie ma tego problemu.
    • 27:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Jan 2024 zmieniony
     
    Wow, bardzo fajna gierka, dzięki i gratulacje!
    Trzymam też kciuki za realizację dalszych planów, bo tytuł zasługuje na 100% dopieszczenia :-)
    • 28:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime2 Jan 2024
     
    @Mq - gratuluję, to mnie motywuje do skończenia równie wiekowego projektu :)
  1.  
    Mq = Moc i Quality :)
    • 30:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime2 Jan 2024
     
    Might and quality ;)
    • 31:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Jan 2024
     
    Dzięki wszystkim!

    Fajne rozwinięcia mojej ksywy zaproponowaliście:-)

    Vidol: tak, królewska gra będzie trochę skrócona i będą tam poprawki. Jest juz na liście todo, bo kilka osób już to w ten sposób komentowało wśród testerów.

    Z eliksirami tak ma być "by design". Eliksiry można używać wielokrotnie, a Czarownik uzupełnia zapasy na półkach. Nie ma tam tylko tego eliksiru, który mamy w kieszeni.

    @jhusak: no tak, każdy ma wybór i wiem, że prawdziwi gracze i tak zwykle wybierają oryginał. Jednak cracker nie dał ludziom czasu na spróbowanie przejścia normalnie gry. Druga rzecz, to ilości jabłek wiążą się z fabułą i w niektórych miejscach gra nie będzie miała sensu przy takim trainerze. I wreszcie ostatnia: nie dał też czasu na udostępnienie autorskich kodów czitowania zaszytych w grze...
    • 32:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Jan 2024
     
    ej, daj mi i Pecusiowi do optymalizacji pamieci - 3-5 lat i bedzisz miec cacuszko
  2.  
    Mariusz!

    Ukończyłem grę. Sztos! Jeszcze raz Ci mega gratuluję!!!!
    • 34:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime3 Jan 2024
     
    @pirx: Miałbym się pozbawić najlepszej zabawy? Przez najbliższe 3-5 lat sam będę optymalizował, ale nie wiem czy dam radę wypuścić aż tyle wersji ile Wy wypuściliście Scorcha:-) Na razie Was gonię, mam już jedną, jeszcze czterdzieści kilka i się z Wami zrównam:-)

    @krzysztofk_atari: Dzięki!
    • 35:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime3 Jan 2024
     
    hehehehhehe
    • 36: CommentAuthorlexx
    • CommentTime4 Jan 2024
     
    Świetna gra Gratulacje :)
    • 37:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime5 Jan 2024
     
    W Kolesiu jak się wciśnie jednocześnie górę i dół postać zmienia się w rój pikseli. Ogólnie gra się bardzo fajnie, jedynie skoki bym poprawił bo jak się za długo przytrzyma kierunek góra to postać skacze gdy tego nie chcemy. Gratuluję ukończenia kolesia i czekam na wydanie pudełkowe :)
    • 38:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime5 Jan 2024
     
    @string.

    moonwalk.
    • 39: CommentAuthorVidol
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Nie udało mi się 'spikselizować' bohatera, ale czasami przy skoku na ukos w dół potrafi zostać kawałek czapki lub głowa.
    • 40:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime8 Jan 2024 zmieniony
     
    Dzięki za uwagi.

    @string: czy jesteś w stanie powtarzalnie spowodować ten błąd z wciśnięciem jednoczesnym góra i dół? Na normalnym joyu nie da się tego zrobić, na padzie też nie. Pod emulatorem za pomocą klawiatury nie udało mi się też uzyskać sytuacji o jakiej piszesz. Czy ten efekt miałeś na emulatorze, czy na real sprzęcie? Ktoś mi pisał, że są jakieś problemy ze sprajtami pod Altirrą 4.10 i się coś tam sypie, ale pod 4.20 podobno już nie ma i problem znikał po aktualizacji. Ja używam Altirry 3.90 i też problemów nie zauważyłem, więc gdzieś po drodze jakieś wersje Altirry mają jakiegoś buga ze sprajtami najwyraźniej. Może to jest to? (Edit: o, przypomniałem sobie, że tu powyżej też Vidol pisał o problemie ze sprajtami po savestate w tej samej wersji Altirry - może jednak to problem emulatora...)
    Przeanalizowałem jeszcze kod obsługi joysticka, ale warunki zawarte w obsłudze nie dają możliwości tego rodzaju błędu... Joy odczytywany jest raz i zapisywany w zmiennej, a potem są warunki realizujące pojedynczy kod w zależności od kierunku i następnie dopiero dochodzi do kolejnego odczytu stanu joya.
    Skoki zostają tak jak są:-) Były bardzo mocno dopracowywane pod kątem zarówno animacji, jak i odległości pikseli od przedmiotów, przeszkadzajek itp., a także jest zaimplementowany kod zapobiegający podwójnym skokom przypadkowym, co było dość dobrze przetestowane. Obawiam się, że obecne poruszanie postaci jest już szeregiem kompromisów i pozostaje się przyzwyczaić i nauczyć tego sterowania:-)

    @vidol: ten błąd jest już znany. Co ciekawe daje się replikować tylko na tej planszy z eliksirami i zwykle dzieje się przy zbieraniu eliksirów w trakcie skoku. Muszę to przeanalizować jeszcze, ale wydaje mi się, że to jest kwestia nie mieszczenia mi się w ramce czegoś. Tam jest dość dużo rzeczy sprawdzanych w związku z tymi eliksirami i jeszcze jest dodatkowo animacja postaci Czarodzieja. Bajty powyżej i poniżej Kolesia czyszczone są na koniec i jak się to nie zmieści w ramce, to powstaje taki efekt. Na szczęście poza estetyką nie wpływa to na rozgrywkę, bo kolizje nie są realizowane kolorami, tylko pozycją postaci zapisaną poprawnie, a po zmianie planszy temat sam się naprawia. Oczywiście będę próbował to jeszcze poprawić, ale tam już jest strasznie ciasno w ramkach i np. czyszczenie kolejnych ośmiu bajtów powyżej postaci nie wchodzi tutaj w grę, bo to za duża ilość cykli... Zobaczymy, będę próbował coś z tym zrobić, może się uda.
    • 41:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Jan 2024 zmieniony
     
    Real HW, 800xl. Udało mi się to zrobić na joycarcie w obu wersjach standard i 2b+. Na padzie od snes to faktycznie nie występuje.

    A co do skoków to na pewno subiektywne odczucie, ja widocznie trzymam dłużej joy do góry niż tester i czasem mi to przeszkadza, bo postać skacze nie wtedy kiedy ja chcę.
    • 42: CommentAuthorVidol
    • CommentTime8 Jan 2024
     
    hm. Na pierwszym obrazku fonty wlazły na sprajty?
    • 43:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Jan 2024
     
    Po wciśnięciu obu kierunków następuje biały szum pixeli i czasem przeplatają się fonty.
    • 44:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Jan 2024 zmieniony
     

    Mq:

    String, przepraszam, że tak to ujmę, ale czy masz jakieś inne Atari, może w innej konfiguracji, żeby zrobić taki sam test, oraz czy to konkretne Atari 800XL ma jakieś rozszerzenia? Bo dla mnie ta sytuacja jest tak bardzo przedziwna, że aż nie jestem w stanie wyobrazić sobie co tu się zadziało. Stąd próbuję podejrzenie przerzucić na jakieś rozszerzenie, które może koliduje coś z pamięcią używaną przez grę? Gra używa praktycznie całego RAM-u począwszy od szóstej strony aż do samego końca i wyłącza system oraz Basic na dzień dobry po załadowaniu. Używa też większości adresów strony zerowej, których dało się użyć z rozwagą jedynie na te adresy, które zajmuje Mad Pascal i RMT player.


    Edit: powyższy cytat z samego siebie już nieistotny, kilka postów niżej zreplikowałem u siebie sytuację jednoczesnego wciskania dół+góra i potwierdzam te same przypadłości u siebie, które zgłosił string.


    PS. Jeśli chodzi o pada od SNES-a, to rozumiem, że używasz (S)NESctrl. Jeśli tak, to tam nie ma możliwości wciskania sprzecznych kierunków, jest to oprogramowane w firmware tak, że są ustalone priorytety i jeśli wciśnie się sprzeczne kierunki, to albo priorytet decyduje który kierunek jest ważniejszy, albo jeśli to logiczne, to żaden kierunek nie zadziała (np. wciśnięcie jednoczesne lewo i prawo powoduje równowagę, czyli nie dzieje się nic:-) - tak jak byś chciał rowerem jadąc skręcić jednocześnie w lewo i prawo:-)))))
    • 45:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Jan 2024 zmieniony
     
    Edit: i poniższe też nieistotne dla sprawy - niżej w kolejnych postach potwierdziłem zreplikowanie u siebie błędu zgłoszonego przez stringa.

    Mq:

    A jeszcze jedno pytanie: korzystasz z oryginalnego pliku, który udostępniłem osobiście:-) czy może z wersji crackowanej, która krąży po necie, albo jakiejś przerobionej na atr, cas, whatever? Pytam, bo ja ładuję blokami różne dane spakowane i w trakcie rozpakowywania przerzucam je gdzieś indziej, a potem w tych samych miejscach ładuję inne dane. Wersje nieoficjalne mogą coś nadpisywać na przykład. Nie mówię że tak jest, ale tak sobie gdybam skąd się ten font bierze w spritach, bo klatki animacji Kolesia leżą od $C000, a ten font co go tam widać z literami do wyświetlania tekstów, to on leży od $1400, czyli kompletnie gdzieś indziej...
    • 46: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 Jan 2024
     
    fakt, jeśli zaczną powstawać różne wersje od oficjalnych to autor się w tym nie połapie

    z szacunku dla pracy autora ogrywajcie oryginał, a jak ogrywacie pirata to zachowajcie to dla siebie
    • 47:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Jan 2024
     
    Z tym crackiem to mnie temat rozwalił:-) Na drugi dzień chyba bodajże od tego jak opublikowałem grę, to już się pojawił crack z trailerem, w którym można wybrać na starcie nielimitowane jabłka i nielimitowane życia:-) Ogólnie nie mam nic przeciwko temu, że ktoś robi takie wersje gier, a nawet mi to pochlebia, ale mógł ten gość od trailerów poczekać chociaż kilka tygodni lub miesięcy, żeby dać szansę spróbowania gry bez tych "udogodnień". Poza tym mógł dać też szansę na to, żeby użyć czitów wbudowanych w samą grę. Może takowe istnieją?:-)

    Udało mi się zreplikować sytuację z wciskaniem jednocześnie góra i dół na żywym Atari. Mam ten sam efekt co Ty string.
    U mnie robi się to samo ze sprajtami, ale za każdym razem ten bajzel w sprajtach wyświetla się tylko podczas wciśnięcia jednoczesnego góra+dół, a jak się odpuści, to sprajty wracają do normy i gra normalnie działa poprawnie dalej. Czy u Ciebie string jest tak samo, czy też jak się sprajty popsują, to zostają popsute, albo też np. coś się zawiesza itp.? Poszukam w czym rzecz i to poprawię, ale chcę wiedzieć, czy to jest tak jak u mnie tylko kwestia chwilowego bałaganu w tym co wyświetlają sprajty, czy może coś jeszcze. Jeśli tylko problem jest w tym co wyświetlają sprajty, to pewnie jakiś drobny błąd logiczny w procedurze samego pobierania danych do kolejnej klatki animacji, gdzie przy sytuacji wciśnięcia jednocześnie góra+dół wyliczają się jakieś adresy z czapki i po prostu gdzieś tam błądzi to pobieranie danych.
    • 48:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime9 Jan 2024 zmieniony
     

    Mq:

    Ogólnie nie mam nic przeciwko temu, że ktoś robi takie wersje gier, a nawet mi to pochlebia, ale mógł ten gość od trailerów poczekać chociaż kilka tygodni lub miesięcy, żeby dać szansę spróbowania gry bez tych "udogodnień".


    Nie odebrał żadnej szansy, dał wybór :-) Dzięki takiemu wyborowi ktoś z mniejszym samozaparciem będzie grał na Atari, zamiast robić save'y pod emulatorem ;-)

    Mq:

    Poza tym mógł dać też szansę na to, żeby użyć czitów wbudowanych w samą grę. Może takowe istnieją?:-)


    Tylko jak się o takich dowiedzieć? W Top Secrecie nie przeczytamy, pracujemy zawodowo, często mamy dzieci i większość raczej nie będzie analizować binarki ;-)

    Ja się "niestety" nie dowiedziałem o tej z trainerem nawet, a chętnie bym zassał :D
    • 49:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Jan 2024
     
    Wersję z trainerem można znaleźć na atariage, a tutaj na aolu Adam pisał o tym i wrzucał linki. Tylko ja nie wiem czy ona dobrze działa, bo o ile zablokowanie zmniejszania liczby żyć jest spoko i oczywiste, tu nie powinno być problemu - o tyle zablokowanie jabłek ingeruje w samą fabułę, bo w grze ta ilość jabłek jest w wielu miejscach sprawdzana w różnych warunkach do różnych celów. Nie będę tego na pewno analizował:-) Nie wierzę też że autor trainera to przeanalizował, bo trainer wyszedł niemal natychmiast po grze, a autor te trainery wypuszcza w sposób hurtowy, więc jestem pewien, że on w te gry nawet nie gra. Zwłaszcza, że trainer powstał do wersji po Polsku, a więc zapewne trainerowiec nie wiedział jakie teksty się tam wyświetlają i o czym mówią postaci.

    Choćby dlatego piszę że było by w dobrym tonie trochę się wstrzymać z takimi trainerowymi wersjami, bo wypuszczenie takiego trainera niemal jednocześnie z grą, powoduje, że tak jak Ty trafiłeś na wersję oryginalną, a na tamtą nie, tak ktoś inny może trafić tylko na tamtą i ona może rozejść się bardziej niż normalna. Jak tamtą zacznie ściągać więcej ludzi, to np. algorytmy googla będą ją pokazywać zamiast oryginału. Chodzi mi o to, że to są nowe gry, w których autorzy dopracowują szczegóły, a wersja z trainerem może działać w sposób nieprawidłowy i nie poprawia zabawy tylko ją psuje, jeśli nie widzieliśmy najpierw o co oryginalnie w grze chodzi. Np. odpalasz taki trainerowaty Dude Story, w którym nie spada ilość jabłek, tylko rośnie i myślisz sobie po co to w ogóle jest? Jabłka mają w grze funkcję energii, ale także przedmiotów, są związane z treścią fabuły. Taki trainer w tym konkretnym wypadku, to nie jest tylko ułatwienie, ale też ingerencja w sens gry. Ja to tak widzę.
    Na etapie pisania gry np. sam kompilowałem sobie grę żeby startowała w różnych dalszych etapach, albo żeby mieć właśnie więcej jabłek, lub jakieś przedmioty, żeby móc sprawdzić jakieś dalsze postępy swoich prac na szybko. Wierzcie mi, że takie kompilacje powodowały że mogłem coś szybko sprawdzić w dalszej części gry, ale gra całościowo nie działała prawidłowo. W grze np. jest tablica progresu, w której są zapisywane różne elementy i na ich podstawie postacie spotykane mówią inne teksty, albo np. zamiast tekstu wyświetlą śmieci lub puste chmury, bo wystąpią sytuacje nieoprogramowane warunkami, które normalnie w grze by nie wystąpiły. Ze zbieraniem jabłek jest związany progres, np. część fabuły związana z Czarodziejem albo jaskinią pająków. Jako autor nie bardzo chcę, żeby ludzie odpalili grę, która nie działa, albo pokazuje nie to co trzeba.

    Jeśli chodzi o czity wewnątrz gry, to zwykle są zdradzane po jakimś czasie przez samych autorów lub wydawców, albo zdradzane po pijanemu na jakichś imprezach i rozchodzą się potem wśród ludzi i po internetach. Dla mnie to dodatkowy fajny smaczek, który zostawiam sobie jako wisienkę na przysłowiowym torcie:-)
    Generalnie jako autor, nie widzę sensu w zrobieniu czitów, a potem nikomu o tym nie powiedzieniu:-) Tak że dowiecie się w swoim czasie czy w ogóle coś było i co to takiego:-)
    • 50:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime9 Jan 2024
     
    wersja z trainererm powinna być oficjalna!