atarionline.pl Moduły Turbo do Atari 1050 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    Witam, znów pojawiły się moduły turbo do stacji dyskietek Atari 1050. Praktycznie mówiąc w pełni Plug & Play. Wyciągamy EPROM i procesor 6507 i w miejsce procesora wkładamy gotowy moduł turbo. W razie problemów z odczytem lub zapisem należy wyciąć lub wylutować kondensatory C56, C57, C58, C61 i wtedy na 100% ruszy ;)

    HAPPY WARP 7.1 - ->link<-
    TOMS MULTIDRIVE - ->link<-
    MINI SPEEDY - ->link<-
    • 2: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime14 Jan 2024 zmieniony
     
    Mam od Ciebie to MINI SPEEDY, jestem bardzo zadowolony. Natomiast do pełni szczęścia brakuje mi do tego czegoś w rodzaju oficjalnej instrukcji rozszerzenia. Nawet link do strony po niemiecku by dał radę :) Reszta tych "turb" chyba też jest bez dokłagnego opisu.

    Oczywiście, generalnie, wiadomo! Szybko działa BiboDOS 7, /niektóre/ inne DOS-y (które?), jest kopier przy otwartej wajchrze. Przydałby się jednak jakiś opis co dokładnie oferują te systemy, jakie są różnice, jakie są zgodności, wady i zalety. Obsługiwane prędkości, zalecane kopiery. Systemów tych było dużo i nie wiadomo, co ze starych materiałów jest wciąż wiarygodne, co jest oficjalne dla tych modułów.
    • 3:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    @ bartgo - MINI SPEEDY mam oficjalną zgodę od Jurgena na produkcję tego turbo. Napiszę do niego prośbę o udzielenie (udostępnienie) instrukcji. Jak tylko dostanę na pewno się odezwę ;) Co do pozostałych turbo TOMS Multidrive ma obsługę podobną do TOMS-a 720 ale też poszukam instrukcji.
  1.  
    - Mini Speedy is extremely popular floppy speeder in Germany, originally produced by Compyshop. Supports ultraspeed (only highspeed SIO nescessary, NO special formatting), Pokey divisor $09; has track/cache buffer;

    - Turbo was a popular floppy speeder in Germany (but more popular in Poland it seems), originally produced by B. Engl; supports turbospeed (highspeed SIO + special turbo format required!), Pokey divisor $06; has NO track/cache buffer;

    - Happy was/is very popular floppy speeder in the USA, originally produced by Happy Computers Inc.; supports ultraspeed (highspeed SIO nescessary, NO special formatting), Pokey divisor $0A, has track/cache buffer

    Generally one could divide A8 floppy speeders (more or less) into two categories: a) floppy speeders with track/cache buffer (Happy, Speedy, etc.) and no special formatting, b) floppy speeders without track/cache buffer (Turbo, XF, US-Doubler, etc.) and special formatting required.

    Since the Speedy was developed in Germany almost all documentation is available in german language, I have docs as text, PDF and on diskette - but all of them in german. And I also have dozens of utility disks for the Speedy (as well as Turbo, Happy, USD, XF and others).

    One nice thing for the Speedy is the program named "Turbo Emulator" - you load it with ultraspeed into the Speedy cache and thus program/turn it into a turbo drive and can then use all turbo utilities and see how a turbo drive works. There are also various copy programs for the Speedy, including sectorcopy programs and a dozen or so backup-copy programs (to copy the well-known copy-protected diskettes).
  2.  
    • 6:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    @ CharlieChaplin - I would like to ask you, if you have the time and willingness, to share these instructions here on the forum. Most users will be very happy with the documentation and user manuals. Thank you in advance and best regards.
    • 7: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    @CharlieChaplin - a great comparison and useful comments, for sure this will help anyone interested to select a right system!
  3.  
    And some Speedy, Happy and Turbo Tools (also TOMS-turbo tools).

    DOS for Happy/Speedy/Turbo ? Use Bibo-DOS or Turbo-DOS XL/XE.
    Gamedos for Happy/Speedy/Turbo ? Use MypicoDOS 4.06.
    Sectorcopy for Happy ? Use US-Copy/US-Copier.
    Sectorcopy for Speedy? Use Sectorcopy 1.5 or Copy 2000 (or built-in sectorcopy).
    Sectorcopy for Turbo? Use Track Copier by A.Baer (or built-in Backup Machine 2, 3 or 4).
  4.  
    More copy programs ?
    - Filecopy programs for various DOS versions (alas, most of them will only work under a certain DOS)
    - Sectorcopy programs for 90K - 720K Atari format
  5.  
  6.  
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    CharlieChaplin - a lot of the great stuff, thank you! Will add to our utils archiv.
    • 13:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    @ CharlieChaplin – you surprised me with the amount of data you collected. A truly amazing collection. Thanks to you, a large number of new users will have an unrivaled knowledge base. Thank you again.
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    W załączniku dołączam oryginalną instrukcję przesłaną przez Jurgena, ale tylko w języku niemieckim.
    • 15:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    @ CharlieChaplin - Hello, I have a huge request together with ZENON/Dial. We have been looking for materials related to turbo IS PLATE for a long time. ZENON/Dial wrote to me that he had figured out the diagram, but there is no input (EPROM software) anywhere. We are looking for instructions, input and, if there is a diagram somewhere, to make sure there is no error. Apparently this turbo was very good. Thank you and best regards.
  7.  
    Sorry, I never owned an IS Plate and afaik they were not available in Germany. Thus, I do not have any material for that floppy upgrade. The only material I can find is available at atari-age forums:

    ->link<-

    ->link<-

    ->link<-

    But I will ask if anyone has the (Ep)ROM file of the IS Plate available.
    • 17:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime17 Jan 2024
     
    @ CharlieChaplin - Thank you very much for your help and so much valuable information. I'm waiting, maybe you can get EPROM for this turbo.
  8.  
    Hehe, phaeron already had the IS Plate (Ep)ROM for Altirra available since 2018. And he immediately replied to my question with a link to it...

    Look here:
    ->link<-

    and besides the ROM downloads, read what Avery, Voy, Nir Dary and others write about the IS Plate (on pages 14, 15 and 16 of that Altirra topic).

    Hopefully this is is all the info one requires to build such a floppy speeder...
  9.  
    Tried to collect the info that phaeron (and others) gave in this small text. Hopefully I did not forget anything.

    [I saved pictures and ROMs separately from this text.]
    • 20: CommentAuthorZenon
    • CommentTime17 Jan 2024
     
    Text: Polish > English = translator
    Hey
    I have already recreated the IS PLATE diagram based on photographs.
    There was a few pieces of information missing to make sure it was O.K.
    So, step by step, slowly, I collected various materials about IS PLATE.
    Not all the details are obvious to me, so I keep looking.
    I asked Galtron to ask you, so thank you for your help.
    It's time to build this module and try to run it.
    Maybe it will work :)
    • 21:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime17 Jan 2024
     
    Thank You ;)
    • 22: CommentAuthorZenon
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    W swojej dokumentacji zapisałem:
    Dzień: 30 styczeń 2024, godzina 20.28 - po wielu zmaganiach uruchomiłem moduł TURBO IS PLATE.
    Na podstawie zdjęć oryginału odtworzyłem schemat, zlutowałem prototyp, i stacja 1050 odpaliła. Jeszcze testy z oprogramowaniem i tak myślę że powinno być ok. Pora oswoić się z tym i poznać możliwości.
    W najbliższym czasie opiszę moje zmagania, zamieszczę fotki kolejnych etapów montażu prototypu i takie tam.... dla potomności, by projekt nie umarł.
    Kogoś to interesuje?
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 Feb 2024 zmieniony
     
    Tak, możliwości... Zwłaszcza jak to się ma w porównaniu do innych rozwiązań.

    Gratulacje!
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    Zenonie, nie ma co pytać! Tradycyjnie poproszę maila z materiałami (tekst, zdjęcia) to je tradycyjnie wrzucę na stronę główną. Zainteresowani jak zwykle będą!
    • 25:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    Świetna robota Zenonie! Twoja mrówcza praca przyda się wielu z nas. Czy planujesz pokazać schemat by można było zrobic inna implementację PCB?
    • 26: CommentAuthorZenon
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    Inna implementacja już zrobiona na układach smd, malutka, mini, mini
    To co ja zlutowałem do testów w zasadzie wymiarami odpowiada oryginałowi bo łatwiej było zmontować i w czasie prób łatwiej przelutować drucik
    Teraz siedzę nad wpasowaniem tego do modułu 3xTURBO, jak się uda będzie 4xTURBO na jednej płytce.
    Taka mini dokumentacja ukaże się na forum, do poczytania, już prawie kończę
    • 27:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    No ale ja bym chciał własną implementację zrobić. Ale rozumiem, że pozostaje reverse engineering od reverse engineering-u. Nie potępiam, tylko trochę się dziwię...
    • 28: CommentAuthorZenon
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    To nie tak, mogę tylko się dziwić że się dziwisz.
    Ale dlaczego.... że nie publikuję schematu. A co mam opublikować jak sam nie wiem czy to co zrobiłem działa jak działać powinno? Zawsze mi się wydawało że wpierw trzeba zrobić testy. Jak działa, to dzień zwycięstwa, a jak nie to działać dalej. Możesz wskazać osobę której nie pomogłem jak o taką się ktoś zwrócił do mnie? Zapytaj ją też ile policzyłem za pomoc. Może jestem w błędzie, ale uważam że Atari to hobby i nigdy nie przyświecała mi idea by coś chować w skarpecie i powiedzieć komuś.... zrób se.
    W eofori że udało mi się w jakiejś mierze rozpracować IS PLATE pochwaliłem się że mam schemat, i że stacja odpaliła, ale przez głowę mi nie przeszło by odpowiedzieć komuś won.... i cieszyć się że ja mam a inni nie.
    Tak z ciekawości zapytam, wszystkie nagromadzone skarby w temacie Atari masz przerobione po swojemu?
    Galtron zamieścił widok płytki, nie wiem co jej brakuje. Sam nawet nie wie czy nie ma na niej błędu, więc co więcej publikować.
    Jeżeli któryś fragment tekstu nie taki jak trzeba, to Cię przepraszam. Nie przyświeca mi cel .... OK. Kończę.
    • 29: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    @Zenon,
    Zmierzyłeś prędkość i.s. plate?

    r.w. test pod spartą ...

    To jest najszybsze co było pod sio,
    jeśli chodzi o stację dysków do atari 8 bit.
    -toms 710 toms 720, przy tym to powolniaki z ultra spedem/toms turbo plus buforowanie ścieżek.


    *a tomsy są szybkie jak dyskietka jest sformatowane z przeplotem a później z zapiętem ultra speedem i bufforowaniem.

    **zresztą serwisowałeś i chłostałeś mojego toms-a 710 :)
    -działa do dziś jak wściekły.
    • 30: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    @Kaz,
    -poczekaj proszę niech Zenon, zrobi test szybkości tego ferrari, warto to opublikować z tym.

    To kwint esencja tej dopałki.
    • 31: CommentAuthorZenon
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    Ło.... nie wiem czy tak daleko sięgnę, to raczej Galtron wykona.
    Ja przeważnie rozstaję się z projektem... działa, to dobre, resztą niech zajmują się inni. Trochę to wszystko nabrało tępa, nie nadążam. A po drodze nieplanowane zajęcia. Pomyliłem się co do emerytury. Myślałem że czasu będzie w bród... nie ma go wcale. A mówiąc szczerze, już zajęty jestem projektem TURBOx4 na jednej płytce. Galtron naciska :)
    • 32: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    Zenonku,
    Ale ten projekt jest bardzo unikatowy...

    A szybkość tej stacji, po prostu powala.

    I to nie jest Karinka, 1050 i.s. plate jest na sio.
    • 33:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    @ Zenon - mnie naciska Żbiku ;) Ale też ciekawość jak 4 moduły na jednej płytce się będą zachowywać. Tak jak rozmawialiśmy, jest sporo do przerobienia żeby to razem zadziałało ;)
    • 34:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime1 Feb 2024 zmieniony
     
    Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, płytki powinienem otrzymać w piątek 09.02.2024r. Wtedy po złożeniu przeprowadzę pierwsze pełne testy z softem.
    • 35: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    Panowie, tu chodzi o prędkość..
    i.s. plate, to mityczne rozszerzenie, zmierzcie proszę prędkość, domyślam się że Żbik naciska on też jest entuzjastą tego rozszerzenia, zresztą nie tylko On ..

    **
    Taka stacja ma kopa, jakieś happy ward 7.1 czy inny toms multi w 1050, to powolniaki przy tym.
    • 36:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    @ as... - nie wiem czy wiesz ale ideą do powstania I.S. PLATE było właśnie HAPPY WARP 7.1. Podobno nawet soft częściowo pasuje, ale to tylko teoria. Jak zmontuję to sprawdzę ;)
    • 37: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    Wiem doskonale co to jest i.s. plate do 1050, oraz obawiam się co z tego wyjdzie.

    Pisałem już to wielo krotnie:

    1050 z i.s. plate, jest piekielnie szybka, jest to najszybsza stacja na sio do atari 8bit z tym rozszerzeniem, nie ma nic szybszego.

    Żbik i inni też to wiedzą, zobacz kto się tym zainteresował ;)

    To nie jest happy ward I inne jakieś tak dopałki do 1050.

    SPRÓBUJ ZNALEŹĆ 1050 i.s. plate, na sprzedaż, prędzej kupisz tego frankeiszeina 1050 .

    TO JEST 1050 I.S. PLATE

    "Producent: Innovated Software - Anglia
    Inna nazwa: GREMLIN GRABBER
    Procesor: 65c02
    ROM: 64KB
    RAM: 16KB
    Transmisja: 118000 bodów
    Gęstości: S, E, M, D.
    Zestaw składający sześć różnych systemów zainstalowanych wewnątrz stacji. Dzięki zastosowaniu nowych specjalnych komend SIO uzyskano sześciokrotne przyspieszenie transmisji pomiędzy stacją i komputerem. Program obsługi kontrolera stacji pozwolił - poza zwiększeniem prędkości - na redukcję szumów silnika krokowego głowicy. W ROM stacji znajdują się następujące systemy"


    Transmisja: 118k bodów
    • 38:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    >>> To nie tak, mogę tylko się dziwić że się dziwisz. <<<

    Ja tylko grzecznie zapytałem czy się podzielisz schematem, dostałem odpowiedź niejednoznaczną... tyle w temacie.

    Nie zmienia to natomiast faktu, że że jestem Ci ogromnie wdzięczny za wykonaną pracę nad tym jak i wszystkimi innymi projektami - korzystam z Twojej wiedzy garściami :-) I jeśli byłaby sposobność odwdzięczenia się - wal śmiało, mieszkam w okolicy :-)

    Rozumiem natomiast, że całe przedsięwzięcie ma podłoże komercyjne - stąd też pewnie to "nieporozumienie" ale skoro napisałeś, że "W najbliższym czasie opiszesz moje zmagania, zamieszczę fotki kolejnych etapów montażu prototypu i takie tam.... dla potomności, by projekt nie umarł" to wydawało mi się, że przekaz jest jasny. Jeśli Cię uraziłem swoją dociekliwością, to przepraszam. Będę grzecznie czekał na każde info z Twojej strony :-)
    • 39: CommentAuthorZenon
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    Ktoś napisał że IS PLATE to taki diament upiększający ATARI.
    Reszty można się domyśleć, jest parcie by to mieć, ale ani mi w głowie by zajmować się tym komercyjnie.
    • 40:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Feb 2024 zmieniony
     
    A to taka szybkość jest możliwa bez usuwania kondensatorów przy SIO w Atari?
    Dobrze byłoby gdyby była dostępna wersja standalone, a niekoniecznie combo ileś w jednym ;-)
    • 41: CommentAuthorZenon
    • CommentTime2 Feb 2024 zmieniony
     
    Nie wiem jak to jest, czy kondensatory trzeba usuwać, zaczynam dopiero powoli poznawać ten moduł.

    Z pewnością Galtron wypowie się. Ja na pamiątkę mam każdą wersję, w różnej konfiguracji.
    • 42:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime2 Feb 2024 zmieniony
     
    Pozostaje czekać albo zrobić samemu.. pytanie jakie mi się nasuwa... czy projekt został uwolniony? Czy znowu robimy partyzantkę?
    • 43: CommentAuthorVLX
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    Któreś rozszerzenia do 1050 sprawiają, że zaczyna obsługiwać podwójną gęstość. Czy IS PLATE też tak działa?
    • 44:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    @VLX
    tak
    • 45:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    @ Jacques - właśnie się produkuje wersja pojedyncza ;) Później będzie prawdopodobnie wersja 4 in 1. Czekam na płytki PCB. Gotowy produkt powinien być pod koniec przyszłego tygodnia. Muszę jeszcze wykonać testy sprawnościowe i soft.
    @ pancio - po co ten sarkazm - czy projekt został uwolniony? Czy znowu robimy partyzantkę ? To podejście nie przybliża Cię do niczego a możesz kogoś rozdrażnić na dobre. Zenon poświęcił na schemat mnóstwo czasu i siedział po nocach nad schematem (wiem bo siedziałem razem z Zenonem). Nasuwały się pomysły z jednej i drugiej strony, dlaczego nie chce działać. Siedzieliśmy nawet do bodajże 01:30. A ty tak prosto z mostu czy planujesz pokazać schemat bo chcesz swoją implementację ? Jak odpowiedź była nie po Twojej myśli zaczynasz używać sarkazmów w postaci - czy projekt został uwolniony? Czy znowu robimy partyzantkę ? nieładne podejście oj nieładne.
    • 46:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Feb 2024 zmieniony
     
    @galtron, nie możesz po prostu napisać "Nie uwolnimy projektu ponieważ nasiedzieliśmy się nad nim i chcemy w zamian coś wymiernego z niego wyciągnąć"? Tak po prostu? To jest ok, macie do tego prawo. Co nie zmienia faktu, że ma to swoje wady z punktu widzenia społeczności.

    @VLX: Wszystkie dają DD, nawet najprostszy możliwy US Doubler.
    • 47:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    @galtron, i po co ta buta? Wystarczało napisać, że się nie da i tyle. I to nie sarkazm a rozgoryczenie. A pytanie skądinąd słuszne niezależnie od tego ile poświęciłeś temu czasu. Nie zbliża cię to ani trochę do bycia właścicielem. Ot co najwyżej możesz sobie zastrzec wygląd płytki.

    Co jest złego w innym podejściu? To się nazywa postęp!

    To, że Zenon wykonał świetną robotę to wszyscy wiemy - nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz. Szkoda tylko, że monopolizujesz jego pracę.

    Nieładnie deprymować rozmówcę jednocześnie nie odpowiadając na KONKRETNE pytania, nieładnie.

    Poczekam na finalny produkt i zaspokoję moją ciekawość, tak czy siak. Świetna robota - tak czy siak!
    • 48:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    @ pancio - tak zapytam z czystej ciekawości: czy masz także swoje implementacje do takich projektów jak ( FujiNET, SIO2SD, Ultimate 1MB, Ultrasatan, VBXL i VBXE, Freddie, POKEYMAX, Atari8PICO, itd., itp.)
    • 49: CommentAuthorVLX
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    Panowie, wyluzujcie. Były już awantury że ktoś montował coś "nieuwolnionego" i ja pytanie Pańcia rozumiem w ten sposób, że szkoda by było żeby potem "przyszedł gajowy i wygonił wszystkich z lasu". Zenon zrobił genialną robotę z rozgryzaniem układu - szacun. Galtron robi nowy projekt - szacun. Wasza sprawa, czy opublikujecie tę wersję układu, czy nie. Możemy co najwyżej poprosić, bo byłoby miło mieć możliwość odtworzenia tego np. za 3 lata, jak ktoś będzie potrzebował, ale to Wy decydujecie i nikomu nic do tego. Możecie też udostępnić projekt komuś wybranemu, też Wasza sprawa. Nie kłócić się. :)
    • 50:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    @VLX
    Ja to zrozumiałem tak (wypowiedź Zenona), że projekt będzie udostępniony (projekt płytki, firmware), natomiast nie będzie udostępnienia schematu ideowego.
    Źle zrozumiałem? Bądź co bądź to odtworzenie czyjejś pracy sprzed lat.