atarionline.pl Moduły Turbo do Atari 1050 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorZenon
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    Jakie SPARTy mam:
    1. Z przed 25 lat, pierwsza kopia, EPROM programowana programatorem, schemat chyba był w Moje Atari, czy jakoś tam
    2. Moje lepsza wersja (montaż)
    3. Moduł z RAM-CARTEM
    4. Moduł z zegarem
    5 Moduł z RAM-CARTEM i zegarem
    6. Moduł 128k
    7. Moduł 128k z RAM-CARTEM
    8. Moduł 128k z RAM-CARTEM i zegarem
    9. Moduł z .... kolejne wersje, (chodzi o wsad)
    10. Moduł "flashowany"
    Xx. Moduł 256k (brak oprogramowania, powyżej 128k)
    Xxx. Moduł 256k z RAM-CARTEM jak wyżej
    .... kilka innych
    Tyle tylko że niedziałające. Nie żeby zepsute, części wyjęte do innych układów.
    Ktoś chciał by mu zrobić, a nie chciało mi się programować, więc....
    Chyba czas uzupełnić braki by były sprawne
  1.  
    Now I am very interested in this upgrade. Let me know when it is ready to purchase.

    (In the past I asked several times if it would make sense to combine sector interleave and track/cache buffer to gain more speed, but the replies from the hardware experts were always "no", that would not make much sense nor gain more speed. So it is interesting for me to find out how they achieved 118KBaud with the IS Plate.)
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    It is 118 kbaud when transmited. When track is buffered, transferring it it may be close to this speed of 118 kbaud. When not, then sector skew (what a strange name, better would be interleave) is crucial for maximum transfers, however, to be fastest, sectors must be written in a way that when SIO transmission is done the right next sector should be right under the head or very close.
    • 4: CommentAuthorZenon
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    Charlie Chaplin, thank you for helping me explore the module
    • 5:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime8 Feb 2024
     
    Pierwsze testy przeprowadzone z I.S.PLATE - Sprawdziłem na 3 różnych stacjach 1050 i czy są kondensatory czy ich nie ma moduł działa. Aby moduł był aktywny należy włożyć dyskietkę zamknąć dźwignię i dopiero włączyć zasilanie stacji a później zasilanie Atari. Jeżeli włączymy stację z podniesioną dźwignią i dopiero później włożymy dyskietkę i zamkniemy dźwignię, stacja będzie działać w trybie normalnym. Przeprowadziłem też test z UM1MB gdzie włączony był tryb HI-SIO i też działa, może nawet minimalnie szybciej niż bez HI-SIO. Formatowanie dyskietki jak na razie udało mi się zrobić pod dołączonym programem HAPPY WARP DOS 7, formatowanie trwa dłużej niż przy innych modułach turbo, tak samo nagrywanie odbywa się wolniej. Natomiast później odczyt jest kilkukrotnie szybszy niż przy innych turbo. Na chwilę obecną zawiesiłem się na programach diagnostycznych i formatowaniu w gęstości DD. Przy próbie wczytania programu diagnostycznego całość zawiesza się. Próbowałem wszystkich programów diagnostycznych dołączonych do I.S.PLATE. Teraz spróbuję z innymi wsadami, w sieci są 4 różne źródła, sprawdzę z każdym i będę informował.
    • 6:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime8 Feb 2024 zmieniony
     
    I.S. PLATE wymaga więcej uwagi niż inne moduły turbo. Sporo potrafi natomiast trzeba troszkę wachlować dyskietkami ;) Żeby działały systemy diagnostyczne należy najpierw sformatować dyskietkę pod HAPPY WARP DOS 7 a dopiero później spod tego DOS-a zrobić kopię dysku programem diagnostycznym na wcześniej sformatowaną dyskietkę. Niestety nie wiem czy jest możliwość pod tym DOS-em formatowania w podwójnej gęstości DD. Można na pewno dokonać formatów S, M, D i X pod SUPER DOS 4,53T, według opisów powinien być SUPER DOS 4,53E, ale nigdzie takiego nie znalazłem.
    Poniżej wygląd nowego I.S. PLATE ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime9 Feb 2024
     
    Jeżeli jest ktoś zainteresowany zakupem to są dwie wersje.
    1. z dyskietką na której jest DOS i program diagnostyczny - ->link<-
    2. bez dyskietki, sam moduł turbo - ->link<-
  2.  
    no to moze jakis filmik z tym cudem w akcji :)?
  3.  
    a przepraszam jest jakiś film :)
    • 10:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime9 Feb 2024
     
    Film -
    • 11: CommentAuthoras...
    • CommentTime9 Feb 2024
     
    Włącz przoszę X hi-speed i/o test

    -oraz daj poproszę wynik z rw . spod sparty.
    wg. filmu turbo rozpoznane, ale to nic.

    -Qrde w 1996/1997roku to miałem, ale stacja "warczała" inaczej ..?
    • 12:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    "Cena wahać się będzie od 140 do 160 zł". Niezłą mamy inflację... bo widzę 180 + wysyłka.

    Czyli produkt gotowy, komercyjnie przygotowany, wymyty i z instrukcją. Cieszę się, że się udało.

    Można uwalniać :-)
    • 13:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Czy moze ktoś mi powiedzieć co ja widzę na filmiku? Zero jakiegoś testu przed i po. Pokazania jakie są zalety tego, jaka wyciąga szybkość transmisji w trybie odczytu, w trybie zapisu.
    Pokazane jest jak zamontować (i to też nie do końca) oraz jak wczytać dyskietkę i że jakiś tam moduł został wykryty.

    Czekam na filmik z pomiarów szybkości wczytywania w różnych gęstościach
    • 14:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    Z racji, że jestem "niepoważnym człowiekiem", pozwolę sobie na umieszczenie tej "prywatnej" korespondencji tutaj. Tak by wszyscy, którzy do tej pory jeszcze się nie zorientowali z jakim rozmiarem patologi mamy do czynienia...

    Pani Galtron, prywatnie nie znaczy, że możesz oczerniać. Ty się lepiej wytłumacz z tych swoich para-opini zanim się pogrążysz na dobre.

    No i zachęcam do pokazania forumowiczom tej trudnej prawdy o moich "kradzionych" projektach...

    A co do MIMI SPEEDY, szkoda, że nie pokazujesz, że to jednak nie Twoje projekty. A czy Na I.S. Plate też masz wyłączność?
    • 15:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Tu nie chodzi o nasze dobro i wkład w community - tu chodzi tylko o kapustę!
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    Czy te przepychanki do czegoś prowadzą? Jeśli nie, to proszę zaprzestać publicznie to robić na forum. To nie to miejsce. Forum z definicji nie służy do osobistych wycieczek.

    Nie bawi mnie bezwiedne angażowanie się w to, czy znowu ktoś czegoś na kogoś nie napisał. To, że nie reagujemy z Kazem od razu, to dlatego, że mamy do czynienia z ludźmi dorosłymi, którym może się jakiś wybryk zdarzy, ale szybko się orientują co i jak i zaraz przepraszają wszystkich.

    Od teraz każda wycieczka osobista, każdy agresywny post może się spotkać z szybką nieoczekiwaną reakcją adminów. Nawet ta zawoalowana i na granicy. Brane pod uwagę też będą dotychczasowe posty jako obciążające lub łagodzące.
    A ja najbardziej nie trawię postów w stylu "No dobrze, przepraszam, ALE".
    • 17:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @pancio - usuń tą prywatną wiadomość ponieważ na to jest artykuł. D|o udostępnienia prywatnej korespondencji musi być zgoda dwóch stron, jak nie ma zgody jednej strony a ktoś umieści publicznie podlega karze grzywnej lub więzienia.
    • 18:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ pancio - poniżej dla udowodnienia tekst z discorda:
    • 19:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Z racji, że biorę sobie ostrzeżenie @jhusak na poważnie, nie będę komentował rzeczy oczywistych. Wystawiasz sobie kolejną laurkę.

    Zainteresowanym powiem tylko, że Mega-Speedy Platinen od Mega-Hz będzie prawdopodobnie kontynuowany - a skoro podobno zawiera również I.S.PLATE (w/g Galtrona) to zawsze mamy wybór.
    • 20:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    @ pancio - Ty nie pisz o jakichś laurkach tylko usuń prywatną korespondencję którą Ci wysłałem, bo dostaniesz ładną laurkę z wezwaniem do sądu.

    Co do tego że będzie kapusta - mogłeś zrobić ten projekt dużo wcześniej, miałeś czas od roku 1986 jak powstał I.S. PLATE i później zostały zamieszczone zdjęcia płytek w internecie, na których bazuje cały ten projekt. Niestety Ty czekałeś aż ktoś odwali całą mrówczą robotę (schemat) i Ci go poda na tacy. Szukasz jeleni ?! Sam pracuj !
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    Panowie, naprawdę? Myślicie, że nie mam nic do roboty?
    • 22:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ jhusak - gość ewidentnie nie wie co robi, zamieszcza prywatną korespondencję co jest karalne, wykorzystuje innych ludzi bo czeka aż ktoś za niego zrobi schemat i mu go po prostu da, a miał czas od wielu lat żeby to zrobić samemu. Dopiero jak ktoś się zajął tym tematem to się obudził. Jedzie z tekstami po różnych ludziach i nie robi sobie z tego żadnego kłopotu.
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Wszystko widzę. Więc skończcie.
    • 24: CommentAuthorpigula
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @Galtron - tylko w ramach sprostowania -> nigdy nikomu żadnego projektu nie ukradłem - wiec nie wiem na jakiej podstawie rzucasz tego typu oskarżenia w moją stronę. Wrzucasz wycinek rozmowy z discorda, z którego wyciągasz błędne wnioski. Jak większość ludzi ze społeczności 8bit śledzę, wątki zarówno na AOL jak i AA. Napisałem o artykule Zenona na Discordzie - bo sam tutaj na forum wspomniał, że jak wszystko opracuje to go na łamach AOL zamieści.
    Jeżeli teraz zmienił zdanie, to tylko ze stratą dla całej społeczności. Bo owe rozszerzenie będzie jednym z wielu posiadającym jedynie nazwę w Atariki. Uspokoję Cię stacji 1050 nie posiadam, więc owa zabawka nie jest w moim kręgu zainteresowania, a w szczególności po tej całej gówno burzy. Mam kilka Tomsów i CA2001 oraz SN360 i na ten moment ilość stacji dysków do małego Atari zaspokaja moje potrzeby podczas archiwizacji softu.
    Abyś poczuł się jeszcze bardziej komfortowo, to mogę Ci obiecać, że nawet jeżeli jakimś trafem owa stacja trafi do mojej kolekcji to tego systemu Turbo sobie w niej nie zamontuje.
    • 25:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Czego się nauczyłem z tego tematu:

    - Zenon wykonał świetną robotę,
    - Dzielenie się jest fajne ale tylko wtedy jak dzielą się z mną a nie jak ja mam się dzielić,
    - I.S PLATE jest kultowe ale nie można go sobie samemu zrobić,
    - nie można kraść cudzych pomysłów, chyba że okradziony nie wie, że mu się ukradło...

    Proszę adminów o rozstrzygnięcie tego sporu. Można też dla przykładu wykluczyć nas na miesiąc z dyskusji.. albo lepiej rok by ochłonąć.
    • 26:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Czego się nauczyłem z tego tematu:

    - Są ludzie którzy wymagają dzielenia się a sami nie dzielą się niczym szczególnym, oprócz przytyków i uwag.
    - I.S. PLATE jest kultowe i można je było zrobić samemu od 1986 roku, ale jak widać niektórym się nie chciało i czekali na jelenia który zrobi za nich schemat i kilka poświęconych godzin poda na tacy
    - trzeciego nie trzeba komentować bo piszący sam się przyznał do tego co napisał ;) Nie można kraść cudzych pomysłów, chyba że okradziony nie wie że mu się ukradło (widocznie trwa to już dłużej)
    • 27:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Z uwagi na ciągłe osobiste wycieczki, groźby i oszczerstwa ze strony Galtrona, proszę adminów o podjęcie decyzji w trybie pilnym.
  4.  
    And no matter how hard the battles, fights and arguments here are - I will buy the IS Plate anyways, because I am unable to do it myself and I am interested to know how it works. (Allthough I already have Mini Speedy, Mini Super Speedy, Turbo, Happy and XF, as well as SIO2SD, AVG, Sub-AVG, Dumb Cart, A8Pico Cart available.)

    So, shut up and take my money! ;-)
    • 29:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Point to you - it's first good advice as I see on this topic! :-)
    • 30:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ pancio - nie oszczerstwa i groźby tylko sama prawda o Twojej osobie ! Czy ten jeden screen z Discorda nie wystarczy, mam wstawić więcej żeby ludzie zobaczyli jakim jesteś człowiekiem ? Groźby to nie są, ponieważ skierowanie sprawy do sądu za upublicznienie prywatnej korespondencji jest standardową procedurą, do której się nie ustosunkowałeś i dalej wklejony jest mój prywatny post. Więc go usuń albo spełnię swoją obietnicę i dostaniesz laurkę z pozwem.
    • 31:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Rób co uważasz za stosowne. Wolna wola.
    • 32:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    pauza...

    co to za magiczny środek do zabezpieczenia przed kopiowaniem? możesz napisać jak to działa?

    ... play
    • 33:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ Santyago - środek który wchodzi w reakcję z laminatem i wiąże się z nim. Próba usunięcia skończy się uszkodzeniem elementów znajdujących się pod nim oraz druku.
    • 34:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    maskuje w jakiś sposób ścieżki? podasz nazwę?
    • 35:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ CharlieChaplin - If you want to buy it, here is a link to the version with a floppy disk - ->link<- , and here is a link to the version without a floppy disk - ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    @ Santyago - w zależności jakiego koloru użyjesz to może zamaskować ścieżki, preparat jest na bazie soldermaski dlatego wchodzi w reakcję z oryginalną soldermaską i się łączy. Płytka jest kilkuwarstwowa a nie 2. Nazwy niestety nie podam.
    • 37:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    no ok, a jak takie coś potem serwisować? skoro ściągnięcie wiąże się z destrukcja? dlaczego nazwa jest tajemnicą?

    edit: no właśnie właśnie, więcej niż 2 layer nie rozwiąże sprawy? jest wtedy sens zalewać czymś?

    temat dla mnie ciekawy, kiedyś to przerabiałem, ale wtedy 3warstwy to już był srogi wydsek
    • 38:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ Santyago - czy w latach 80-90 tych ktoś się przejmował zalewając wszystko żywicą ? Myślał o serwisowaniu ? Najczęściej w przypadku tych elementów uszkodzenia były z winy użytkownika. Pracując w serwisie UM przez kilkanaście lat mógłbym policzyć na palcach dwóch rąk przypadki w których z niewiadomego powodu przestało działać. Nazwa jest tajemnicą ponieważ uzyskałem ten preparat po konsultacji z fabryką produkującą laminat. Znak towarowy zastrzeżony.
    • 39:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    a ok ino wiesz, czasem serwisuje się nawet jeśli usterka jest z winy użytkownika. co wtedy? kup Pan nowe?
    • 40:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ Santyago - czy jak kupisz w sklepie laptopa i go rozwalisz to nie musisz kupić nowego jeżeli koszt naprawy będzie zbliżony do kosztów zakupu nowego ?
    • 41:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    no ale, co to ma wspólnego z tym zabezpieczeniem xd bo z tego co rozumiem, jej stosowanie powoduje zawsze nie opłacalność naprawy.
    • 42:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    @ Santyago - do tej pory sprzedałem tych modułów sporo, żaden nie wrócił bo się popsuł. Więc zaryzykuję i będę zabezpieczał po tym jak odczytałem pewien tekst na innym forum o kopiowaniu moich PCB.
    Nalży pamiętać jeszcze o tym że do naprawy nie potrzebne są tylko części zamienne, ale czas, prąd, cyna i inne produkty do naprawy.
    • 43:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    nie bardzo rozumiem też sekretnosci nazwy z powodu zastrzeżonego znaku towarowego. jeśli preparat jest sokiem z gumijagod o recepturze nieokreślonej, to po co zastrzegac znak towarowy?
    • 44:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    a ok, czyli is plate by galtron produktem jednorazowym bez żadnego wsparcia serwisowego. dziękuję
    • 45:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ Santyago - to nie ja zastrzegłem nazwę tylko producent który udostępnia preparat fabryce produkującej laminat. Ja zakupiłem w opakowaniu zastępczym bez nazwy.
    • 46:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Lepiej żeby był to produkt łatwy do skopiowania według Ciebie. To idź zrób coś i udostępniaj a inni niech kopiują, zobaczymy czy wtedy też będziesz taki mądry ;)
    • 47: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    A już chciałem kupić to turbo.

    Jeżeli ma być to produkt jednorazowy bez wsparcia posprzedażowego....

    Teraz się zastanawiam....
    • 48:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    no ale nie o to pytam, jak zwykle, zakrzywiasz dyskusje pod twoje widzi mi się

    inaczej. Czy jeśli wydam 200 zł na Twój moduł, a zepsuje się, to czy przez fakt nie opłacalności naprawy, gwarantujesz że dostanę nowke sztukę, czy jako szanujący się serwis producent powiesz ze mam kupić nowe xd
    • 49: CommentAuthorVLX
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    Zalanie żywicą albo klejem. Trzeba się trzymać reliktów tamtej epoki.

    Nazwa produktu jest zastrzeżona, więc nie można jej wypowiadać, bo z czeluści piekielnych wyskoczy prawnik z pozwem. Taki Necronomicon trochę. Czego nie rozumiecie? :)
    • 50: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Wyłamaną nóżkę (goldpina) potrafię sam wymienić - ale w przypadku zabezpieczenia PCB żywicą lub podobnym ustrojstwem - to dyskwalifikuje zakup Twojego urządzenia.