atarionline.pl Moduły Turbo do Atari 1050 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    reasumując,

    mówimy o elektronice hobby, retro elektronice, a nie o jednostce sterującej Tesla Elona :) i mamy :


    - wydaje 200zl
    - nie wiem za co
    - nie wiem czy warto i czy działa jak krążą legendy (film nic nie traktuje o wydajności, czy działa jak należy, nic z niego nie wynika)
    - nie mogę naprawić we własnym zakresie
    - producent nie daje gwarancji i nie serwisuje
    - a jak mi się ku...a nie podoba, to zrób se sam :)


    .... "wchodzę w to"
    • 2:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Chciałbym tylko podkreślić, że ewentualna obecność na rynku Twojej @galtron wersji PCB mogłaby być tylko pomocna w stworzeniu własnej alternatywnej PCB. Nie byłaby a właściwie nie będzie jeśli schemat jak obiecał Zenon będzie upubliczniony. Jeśli natomiast, ze względu na zaistniały spór i walkę o pietruszkę takowy schemat się nie pojawi to muszę cię zmartwić bo prędzej czy później ktoś zrobi to niezależnie i nie będziesz miał żadnego moralnego prawa mu tego zabronić (bo jak wiemy nie masz praw do projektu). Dlatego możesz sobie zabezpieczać ile chcesz, ściemniać ile chcesz ale nie powstrzymasz innych przed zrobieniem sobie tego we własnym zakresie.

    I żeby nie było, nie mam i nie miałem zamiaru kopiować ani już w żaden sposób pomagać przy odtwarzaniu tego rozwiązania bazując na tym PCB. W ogóle nie mam ochoty bawić się tym Turbo, przeszło mi, boję się.
    • 3:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    nic dodać nic ująć, tą implementacje omijam szerokim łukiem. prędzej czy później będzie coś normalnego
    • 4:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Zauważyłem bardzo ciekawą interpretację naszego prawa, więc pozwolę sobie coś zacytować:

    "Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim, prawo do decydowania o rozpowszechnianiu otrzymanej wiadomości ma odbiorca."
    • 5:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ pancio, @ Santyago - mieliście 40 lat na zrobienie swojej wersji I.S. PLATE, dlaczego do tej pory nie ruszyliście tematu ? Jak to napisał @ Santyago - a jak się ku...a nie podoba, to zrób se sam :)
    Proponuję też poszukać innych "uśpionych" projektów które czekają na wznowienie też przez prawie 40 lat a późnie jak już opracujecie schematy i płytki PCB to udostępnijcie to wszystkim za free, bo jak na razie nie zrobiliście w tym kierunku nic ;) Lepiej przyczepić się do gościa który odkopał relikt zajął się tym a my mu gwizdniemy gotowe rozwiązanie.
    • 6:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ ccwrc -
    Tajemnica korespondencji (obejmująca także wiadomości e-mail) podlega w Polsce silnej ochronie prawnej.
    Przepisy dotyczące tajemnicy korespondencji zawarte są w Konstytucji, Kodeksie cywilnym, Kodeksie karnym oraz w Prawie autorskim.
    Na gruncie prawa cywilnego, tajemnica korespondencji to dobro osobiste, które można naruszyć poprzez rozpowszechnienie otrzymanych wiadomości. Jeżeli jednak nadawca nie zakazał rozpowszechniania korespondencji, uczynienie tego nie będzie naruszeniem prawa.
    Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim, prawo do decydowania o rozpowszechnianiu otrzymanej wiadomości ma odbiorca.
    Bezprawne uzyskanie dostępu do informacji jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2.
    Przed rozpowszechnieniem otrzymanej korespondencji najlepiej uzyskać zgodę nadawcy.
    • 7:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    ja o wozie ty o kozie, pytam jakie gwarancje i prawa mam jako konsument :) jako użytkownik. nie interesuje mnie produkcja. wychodzi na to ze twój punkt widzenia opiera się, że robisz komuś łaskę sprzedając poki co, to coś.

    "kup nasz TV, bierz w ciemno, nie naprawialny, jednorazowy, a jak nie, to zrób se sam."

    Galtron, PRL już się skończył %) nie u Cię to u kogoś innego xd
    • 8:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    zakazać ujawniania to mogłeś w wiadomości, a nie po fakcie, gdy uznałeś że treść po upublicznieniu, jest jednak nie wygodna. tak to nie działa :)
    • 9:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @galtron,
    Myślę, że wciąż mamy możliwość zrobienia własnej wersji tego czy innego turbo. Wciąż czekam na potwierdzenie czy masz prawo do projektu, jego powielanie i sprzedaż. Jeśli tak to będę Twoim kolejnym zadowolonym klientem.
    • 10:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    W Polsce prawo działa we wszystkie strony, o czym przekonała się spora grupa ludzi walcząc z urzędami ;) @ Santyago - nikt Cię nie zmusza do kupowania, a skoro przez 40 lat nikomu się nie chciało to uważasz że teraz się komuś zechce ? Jak komuś coś nie działało to wysyłał mi i poprawiałem, chociażby magnetofony z turbo, czy stację dyskietek Atari 1050 ( 1 przypadek). Jak coś się zadzieje z modułem turbo to można do mnie wysłać, jak będzie uszkodzenie mechaniczne lub ewidentne elektryczne nie ma gwarancji.
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Feb 2024
     

    VLX:

    Nazwa produktu jest zastrzeżona, więc nie można jej wypowiadać, bo z czeluści piekielnych wyskoczy prawnik z pozwem.
    No, i nawet nazwa jest adekwatna - diavoli=oskarżyciel :)
    • 12:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ pancio - jeżeli po upływie ponad 20 lat nie ma właściciela lub projekt nie jest dalej kontynuowany jest uwolniony. Tak jest w przypadku praw autorskich o czym dowiedziałem się pisząc do takich firm jak SEGA, ATARI, NINTENDO. W przypadku tego turbo nie muszę mieć specjalnej zgody ponieważ projekt umarł śmiercią naturalną w 1987 roku.
    • 13:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Nie wiem, nie znam się ale jeśli jest tak jak mówisz to każdy ma prawo się bawić na równi z Tobą.
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ pancio - zgadza się - więc zrób sobie schemat na podstawie zdjęć i później zaprojektuj PCB. Miałeś na to prawie 40 lat, a obudziłeś się dopiero teraz ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    @galtron: wkleiłeś skrin z discorda z naszej prywatnej rozmowy a jak sam zauważyłeś, jest na to paragraf. Ja nie byłem pytany o to czy ten skrin się może pojawić na forum i nie wyraziłem na to zgody!
    • 16:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    @ sun - Discord jest komunikatorem publicznym a nie wiadomością prywatną skierowaną do konkretnej osoby, tak więc .... ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Nie chce mi się, ale jak mi się kiedyś zachce...
    • 18:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    @galtron ale ty farmazony piszesz. Słabo się robi że w śród Atarowcow mamy takie osoby jak ty. Dla ciebie liczy się kasa a nie to że mogłeś wyjść na fajnego gościa i powiedzieć: poświęciłem xxx godzin, macie tutaj projekt i jeśli chcecie to róbcie swojej implementację ale wspomnicie o mnie albo wyślijcie mi $$na piwo. Wtedy wszyscy by cię szanowali i mówili że robisz kawał dobrej roboty (tak jak to wszyscy mówią o Zenonie - ten gość jest gościem i można go śmiało nazwać Atarowcem). A ty kiedyś coś tam robiłeś dla UM i coś się tam nauczyłeś a teraz jak pasożyt przygarniasz kogoś projekt i z dumą mówisz jaki to jesteś kozak i dodatkowo chcesz to za wszelką cenę zabezpieczyć.

    Ile tego sprzedasz? 100 sztuk? To nawet nie jest Twój projekt tylko kopia czyjegoś pomysłu .
    Kiedyś miałem o tobie i nie (dobre zdanie) teraz dla mnie jesteś zwyczajnym cwaniakiem.
    • 19: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    @ mały_swd chyba wystąpiła pomyłka, tak to mówia o Zenonie ;)

    O Zaxonie to jeszcze gorzej pisza i mówią ;) Ja kradnę Ultimate i robie z nich naleśniki 1024....
    • 20:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    @zaxon no bo mi tel podmienil. Ale wszystkie Z...ony to dobrzy goście :)

    *Poprawiłem w poście wyżej. Dodałem też do słownika aby mi nie podmieniał :)
    • 21: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    No, to juz jestem spokojny. Bo chcieli mi przez ten twój wpis odebrać mój tytuł "aroganckiego buca i chama" którym sie ciesze od lat . A niestety, o opinię to trzeba w tych ciężkich czasach dbać. ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Konkurencja nie śpi... ;-)
    • 23:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    Właśnie powstał nowy moduł turbo 4 in 1. TOMS Multi Drive + HAPPY WARP 7.1 + Mini Speedy + I.S.PLATE. Rozmiar udało się zachować 5,5 cm na 5,5 cm
    • 24:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Feb 2024 zmieniony
     

    VLX:

    Zalanie żywicą albo klejem. Trzeba się trzymać reliktów tamtej epoki.

    Zgadza się. Dawno, dawno temu (przełom lat 80/90 XX w.) rozszerzenia robione przez siebie zalewał klejem DISTAL niejaki Krzysiu Stec, rezydent giełdy na Grzybowskiej. Jak widać, znalazł po latach naśladowców...
    Co by nie mówić, ta "ochrona" pewnie spowodowała śladową popularność freezerów wśród użytkowników XL/XE w Polsce (w przeciwieństwie do C64, gdzie mieli i mają różne takie cuda).
    ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2024 zmieniony
     
    Aklurat Rapid wtedy nie istniał; jest to inny klej niż zwykły Distal, który jest zadziwiająco mocny i dzisiaj - wytrzymuje konkurencję - ba - nawet ją trzyma z daleka.

    Distal zasługuje w pełni na swoje miano - dobre parę lat temu kupiłem piłę taką kątową, co się naciska i rżnie deski pod różnymi kątami. No i podstawa się upie%$^iła od piły podczas transportu - źle zapakowana. Distal + kilka wkrętów do drewna = połączone z powrotem i trzyma do dziś bez problemu.

    Po stwardnieniu jest mocny i mało kruchy, w przeciwieństwie do innych dwuskładnikowych dzisiaj.

    Czasem, raz na kilka lat Libella robi nowy rzut Distala, robią tonę czy cuś i sprzedają na pniu :)
    • 26: CommentAuthoras...
    • CommentTime11 Feb 2024
     
    @Galtron a co z testami samego is plate?
    -Jeśli chodzi o szybkość?

    Nagrałeś filmiki, a czemu nie pójdziesz dalej z szybkością jak to działa?
    Nie tylko ja bym zobaczył...
    - te wręcz już mityczne rozszerzenie .:. które jest niedostępne od lat.

    Teraz płytka z toms multi, plus is plate i inne ?

    Czekam na filmy chyba to nie problem nagrać jak to działa odpalone i jak kosi szybkością.
  1.  
    Bought the IS Plate (with diskette).

    xle-mag-man = CharlieChaplin = Andreas Koch = me, myself and I ;-)
    • 28:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime11 Feb 2024
     
    @ as... - jak mam CI pokazać jaki jest transfer. masz jakiś program który to pokaże, czy chodzi CI tylko jak szybko wgrywa się np. ROBBO ?
    • 29:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime11 Feb 2024
     
    Można pokazać jak szybko da się zrobić kopię dyskietki.
    • 30: CommentAuthoras...
    • CommentTime11 Feb 2024
     
    @galtron
    r.w test pod sparta dos x,

    Fajnie było by puścić robbo na toms multi (dyskietka sformatowana z przeplotem zapięte buforowanie ścieżek plus ultra speed) oraz takiego killera i.s. plate :)
    • 31:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime11 Feb 2024
     
    @ as... - kurde, ja się zastanawiam skąd wziąć Sparta DOS-a, a mam przecież bo kupiłem u Zaxona, A8PICO gdzie mogę władować Sparta DOS-a ;) Zmęczenie wychodzi ;) Jutro jak będę w firmie zrobię testy.
    • 32:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Feb 2024
     
    Tak łatwo nie zrobisz bo w SDX nie ma RWTEST by default i trzeba go sobie doinstalować. Kombinuj.
    • 33: CommentAuthoras...
    • CommentTime11 Feb 2024 zmieniony
     
    W internetach piszą "System jest w pełni kompatybilny z Happy Warp 7.xx, uruchamia się z każdym DOS-em jednak prędkość najwyższą uzyskuje ze SpartaDOS, Happy Warp, Speed DOS i Super DOS 4.3E. Praca w gęstościach S, E, M, D (pojedynczej, rozszerzonej, średniej i podwójnej (oraz szybkość, jaką można uzyskać w tej stacji, są jedynymi efektami powyższego zestawu. Do stacji jest dołączona dyskietka systemowa zawierająca HI-SPEED menu, tester prędkości i specjalny program do kopiowania zabezpieczonych dyskietek. Podręcznik I.S. Plate na 30 stronach opisuje instrukcje, dzięki którym użytkownik może efektywnie wykorzystać system stacji z poziomu języka maszynowego do swoich celów (dostęp do ID ścieżki, tworzenie na jednym dysku ścieżek w różnych gęstościach, własne sposoby zabezpieczenia przed kopiowaniem)"
    Pamiętam że była do tego dyskietka nigdy je nie używałem

    Charlie Chaplin (od abbuc-a) też pisze o tej dyskietce
    is plate powinno kręcić sio x6 a to już nie w kij dmuchał
    -is plate przy tomsie 710/720 było o wiele szybsze jak miałem to w latach 90tych ubiegłego wieku.

    ->link<- strona 14nasta
    • 34:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime11 Feb 2024
     
    @ as... - niestety pod MyDOS nie do końca chce działać dobrze. Przy formatowaniu dyskietki dochodzi do końca i głowica zaczyna cofać się o jedną ścieżkę i z powrotem i tak w kółko do puki nie wyłaczysz stacji i Atari.
    • 35: CommentAuthoras...
    • CommentTime11 Feb 2024
     
    Zapodaj to pod sparta, używasz tej mitycznej dyskietki? (masz ją ?)
    Charlie też o tym wspominał.

    is plate powinno masakrować szybkością wszystko;
    - pomijam Karinkę bo nie jest na sio.
    • 36:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime11 Feb 2024
     
    @ as... mityczna dyskietka musiałby być nagrana na wcześniej sformatowanej dyskietce z aktywnym turbo I.S.Plate. O którą mityczną dyskietkę Ci chodzi ?
    • 37: CommentAuthoras...
    • CommentTime12 Feb 2024 zmieniony
     
    "Do stacji jest dołączona dyskietka systemowa zawierająca HI-SPEED menu, tester prędkości i specjalny program do kopiowania zabezpieczonych dyskietek. "

    Linkuję już to kojejny
    raz ;)
    Charlie Chaplin też o tym pisał.


    Dasz radę wieże w Ciebie, oraz to że ogarniesz Sobie Spartę,
    na discord to poruszyłem ;)
    • 38:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    @ as... - mam jeszcze SpartaDOS-X który jest w UM1MB, też powinien dać radę, chyba ;)
    • 39:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Tak wypadł test I.S. PLATE pod Sparta DOS-em 4.49, dyskietka w podwójnej gęstości sformatowana pod SpartaDOS-em.
    • 40:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime12 Feb 2024 zmieniony
     
    Strasznie biedne te wyniki, w szczególności zapis. Dowolna stacja z ultraspeedem jest połowę szybsza, zwykła goła LDW 2000 z załadowanym INDUS.SYS czyta dużo szybciej. Na pewno dobrze sformatowałeś dyskietkę?
    • 41: CommentAuthorpigula
    • CommentTime12 Feb 2024 zmieniony
     
    Toms720 UltraSpeed gęstość 720KB

    oraz drugi zrzut dla klasycznej gęstości Double 180KB
    • 42: CommentAuthoras...
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    @Galtron, coś mocno nie tak z tymi szybkościami is plate....
    To powinno być dużo szybsze od Toms-a a jak wrzucił screeny Piguła to toms 720 jest szybszy...
    • 43:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Może nie jest załadowany właściwy device pod SDX dla tej stacji?
    • 44:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Szkoda, że nie działa :( Może coś przeoczono na etapie QC?

    Trzymam kciuki!
    • 45:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Widocznie coś ustawiam nie tak. TOMS Multi Drive we wszystkim pokazuje 1268, mini speedy i happy warp 7.1 wychodzi podobnie jak I.S. PLATE. Gdzieś robię błąd albo coś źle ustawiam.
    • 46:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    @ Santyago - nic nie przeoczono. Jakby tak było moduł w ogóle by nie ruszył i nie był rozpoznawany przez programy diagnostyczne. To jest bardziej kwestia mojego niewyszkolenia z ustawień. Nie potrafię wszystkiego, nie ma takich ludzi ;)
    • 47: CommentAuthoras...
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Galtron,
    -jak formatujesz dyskietki ?
    • 48:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    @Galtron, nie no spoko. Wiadomo, że nie każdy producent musi wiedzieć jak działa jego wyrób po set-godzinach developmentu.
    • 49:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    @ as... - próbuję zrobić format pod SpartaDOSem SKEW: ustawiony na Ultra - stacja sama zmienia na HISpeed i stacja na chwilę rusza po czym zatrzymuje się i działa tylko przycisk break. Jedyne formatowanie jest jak ustawi się normal. Ale tak mam też przy TOMS-ie i innych modułach turbo. Coś gdzieś źle ustawiam. Nie działałem ze Sparta DOS-em bo nie miałem takiej potrzeby.
    • 50:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    40 lat czekałem, poczekam jeszcze rok. Gratuluję wyników.. wszystkie turba są fajne ale niektóre fajniejsze. I nie czepiajcie się, to nie czołg, to się wyklepie :-)