atarionline.pl Moduły Turbo do Atari 1050 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime12 Feb 2024 zmieniony
     
    Dyskietka najzwyklejsza:

    ->link<-


    Byz turbo:

    ->link<-


    Z turbo:

    ->link<-


    Jak formatowano:

    ->link<-

    Sprzęt: Toms Multidrive by Galtron
    • 2: CommentAuthoras...
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    - Bardzo dobra robota Santyago!!!

    Czyli toms multi zjadł i wypluł is plate,
    powinno być odwrotnie!!!!!
    Kurde faja.

    p.s.
    @Galtron, nie marudź o podatkach i firmie itd.
    Brakuje Tobie 2-3 dobrych beta testerów, jak robią to inni.
    • 3: CommentAuthoras...
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Czyli tez masz średnio pod 3kb.
    Jak w normalnym tomsie na turbo/ultra speed.
    • 4: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    to dziala turbo czy to scam
    • 5: CommentAuthoras...
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    -tego jeszcze nie wiemy ;)
    na razie prędkość jest żenująca :)
    • 6:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    @solo/ng

    Turbo nie gwarantuje żadnej wyższej prędkości, to po prostu nazwa. Może gwarantować np. mniejszą ilość błędów przy zapisie/odczycie co w efekcie końcowym przekłada się na rzeczywisty szybszy zapis/odczyt, ale nie musi to być widoczne przy suchych, niemiarodajnych testach.

    Może gwarantować, ale nie musi, to kwestia ustaleń i oczekiwań. Istotne jest także to jak ustawisz i jakie masz potrzeby. Jak nieprawidłowo to wiadomo, że efekt może odbiegać od czasami wygórowanych oczekiwań.
    • 7:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    Dajcie chłopakowi trochę czasu na testy, oczekiwania ogromne to i presja ogromna.. tym bardziej, że sprzedaż ruszyła pełną parą. Poza tym, za próbki też już prawie zawsze trzeba płacić. Złoty beta-tester za swój egzemplarz zapłaci se sam!

    Na szczęście konkurencji nie widać, wiec można pić melisę i robić swoje. Szkoda nerwów.. to hobby, nie biznes :-)
    • 8:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    Tu jest film z testów programem ISP LIGHTSPEED v.3.0, który oryginalnie był dołączany do modułu I.S.PLATE. Wszystkie testy przechodzą prawidłowo, jest też kopiowanie dyskietki.
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    @as...
    A Ty nie pamiętasz jak osiągałeś nadświetlną na tym? ;-)
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Feb 2024 zmieniony
     
    @as, zacytuję i sparafrazuję Cię :)

    Turbo szybsze o 10% niż inne turba, as: "to turbo zjada wszystkie inne".
    Turbo wolniejsze o 10% niż inne turba, as: "prędkość tego turbo jest żenująca".

    :D:D:D:D:D
    • 11: CommentAuthoras...
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    Qba , te turbo w tej wersji jest wolniejsze od tomsa.. to turbo zjadało tomsa ,było o wiele szybsze jak je miałem w latach 90 tych.. od tomsa..

    Toms to x3 sio
    Is plate to x6 sio
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    Może mleko szybkości skisło od gównoburzy ;-)
    • 13:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    To jak to jest z tym is plate?
    Może ktoś podać szybkości r/w dla poszczególnych systemów turbo?
    Mam dwie stacje 1050 i się zastanawiam czy montować to czy olać i używać ldw 2000 z Toms.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Feb 2024 zmieniony
     
    @Jacques - :D

    Kiedy tomik wierszy?

    A tak przy okazji - sporo projektów (mam takie wewnętrzne wrażenie) grzęźnie, bo autorzy natrafiają na trudności. Może i tu tak było?
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Feb 2024 zmieniony
     
    @jhusak
    Bez obaw - tomiku limeryków nie będzie :D

    Co do ISPLATE, dobrze byłoby gdyby trafiło w ręce kogoś znającego SDX by sprawdzić czy osiągnięcie tych teoretycznych szokujących prędkości jest tam możliwe.
    • 16: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime13 Feb 2024 zmieniony
     
    @galtron
    Z tego wideo wnioskuję, że turbo jest włączone kiedy stacja jest włączana z dyskietką i zamkniętą dźwignią.

    Na tej stronie co podał Zenon:
    ->link<-
    na samym dole jest manual do tego turbo.

    ndary
    Post by ndary on Apr 21, 2018 at 4:59pm
    Here is a link to the IS PLATE User Manual
    IS PLATE USER MANUAL


    Tylko, że tam na stronie 2
    (CHAPTER TWO - booting the LIGHTSPEED menu) jest napisane:
    "Remember, never boot-up the disk drive with disk in the drive and the lever down. This is because large magnetic fields generated on power-up can seriously damage the magnetic medium.."

    Kibicuję, żeby udało Ci się ogarnąć to turbo na 100%.
    • 17:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    @Pawex (RTG)
    Czyli po prostu należy uruchamiać stację z zamkniętą dźwignią ale bez dyskietki? Ostatecznie turbo/stacja raczej nie wykrywa obecności dyskietki, hmm...
    • 18: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime13 Feb 2024 zmieniony
     
    Mnie właśnie zastanawia jak to jest, że tam tak napisali a turbo jest uruchamiane z dyskietką w stacji i zamkniętą dźwignią.
    Jak powinno być to ja nie wiem.
    Skan instrukcji wskazuje, że ta instrukcja to oryginał.
    • 19: CommentAuthorZenon
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    Autor chce zasygnalizować, że jak dźwignia stacji jest opuszczona na dyskietkę i włączy się zasilanie stacji to generują się silne pola magnetyczne (od cewki głowicy?) które mogą przemagnesować miejscowo nośnik. Tak to rozumiem

    Wyczytałem że IS PLATE jest około dwa razy szybsze niż MULTIBOOT XL, cokolwiek to znaczy.

    Wszyscy bierzemy informacje na temat z ..... fusów.
    Jak się uda będzie dzień zwycięstwa. Nadzieje wielkie, efekty niezadowalające.
    Nikt nie obiecywał że będzie łatwo.
    Coś tam piszą że oprogramowanie IS PLATE działa tylko poprawnie wczytane z dyskietki sformatowanej w tym turbo. Skierowana jest też uwaga na DOS2.0, że pod jego kontrolą można odczytać co tam jeszcze za pliki umieszczone na dyskietce. ????.... to też czarna magia
    Czy dobrze translator mi to przetłumaczył??? ..... ?
  1.  
    Panie Zenonie ale czy to włączanie/wyłączanie turbo dźwignią to było tak w oryginale IS PLATE?
    • 21: CommentAuthorZenon
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    Nie wiem, oryginału nigdy nie miałem.
    Wydaje mi się że to tylko przestroga, zwrócenie uwagi na potencjalne "zagrożenie". W instrukcji jest zwrócona na to uwaga. Jak pisałem, tak to rozumiem.
    • 22: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime13 Feb 2024 zmieniony
     
    Na stronie 4 instrukcji (numeracja oryginału nie pdf-a) jest objaśnienie do LIGHTSPEED MENU:
    "SPECIAL OPTIONS: a list of functions found in menu option 0."

    Tam jest opcja Fast write enable/disable.
    (trzeba wybrać i zrobić reset komputera)

    Może to ma jakieś znaczenie.

    edit:
    chociaż zdaje się, że jest raczej problem z wolnym odczytem niż z zapisem.
    • 23: CommentAuthorlexx
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    Miały być po 140 - 160PLN a na ebay 200PLN ;(
  2.  
    Well,

    visually the "ISP Lightspeed Menu Program" looks like the "Happy Warp Speed Menu" Program and the "IS Sector Copier" looks like the "Happy Sector Copier"... (main difference visually: IS Plate uses red background colour, whereas Happy uses standard light-blue background colour, known from Atari Basic).

    Regarding the SIO sound, the ISP sector copier program sounds very similar to (if not the same as) a Happy drive in ultraspeed mode. If I remember correctly, standard 1050 was 1x SIO, Happy warp was approx. 2x SIO and Happy ultraspeed (us) was approx. 3x SIO. Pokey divisor for Happy us is $0A, Speedy us is $09, Turbo $06; IS Plate should theoretically reach Pokey divisor $03 ?!?

    Luckily I have ordered one IS Plate, so I hope to make some tests soon. But since I never use SpartaDOS nor SDX I have to leave that testing task to someone else. (Think I will lend the enhancement to tf_hh and maybe Abbuc Floppydoc to do some serious testing, I would also lend it to HiasSoft if he is interested.)
    • 25: CommentAuthoras...
    • CommentTime14 Feb 2024 zmieniony
     
    Galtron, życzę powodzenia .

    Kupię 1050, w końcu to będzie !
    • 26:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    @CharlieChaplin,

    Thank you for your effort and plan for a deep test scenario. I hope you get more positive results. Now it looks like a nicely painted copy of Happy Warp. I hope that's not the case.
    • 27: CommentAuthoradi
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    :)

    Zrobiliście taką g-wno burzę z tym schematem a to tylko ROM, RAM i procesor. Łączenie standardowe, czyli linie adresowe do linii adresowych a linie danych do linii danych.

    Gdzie tu tajemnica?
    Chyba, że czegoś nie rozumiem?
    • 28:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    Ja też nie rozumiem ale nie chcę prowokować... poczekam na efekt.
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Feb 2024 zmieniony
     

    adi:

    Zrobiliście taką g-wno burzę z tym schematem a to tylko ROM, RAM i procesor. Łączenie standardowe, czyli linie adresowe do linii adresowych a linie danych do linii danych.
    Gdzie tu tajemnica?
    Chyba, że czegoś nie rozumiem?

    Czego nie rozumiesz? No?!
    Przecież to taki współczesny 'trend' - marketing nad fakty. Przykładem niech będzie legendarne, zjawiskowe "SAVO"©,
    a teraz to. :P

    P.S. Żeby to chociaż było do popularnych, licznych CA-2001 czy nawet TOMS-ów, ale nie... do rzadko spotykanych 1050 tylko. ;o
    • 30:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    Do rzadko spotykanych 1050? Co ja czytam...
    Natomiast faktycznie jakoś tak ostatnio u nas bywa, że tam gdzie komercja, zaczyna powietrze bywać dość nieświeże.
    • 31:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Feb 2024 zmieniony
     
    Rozmawiałem dzisiaj z Nir Dary. przesłał mi cały komplet rzeczy potrzebnych do zrobienia CSS Super Archiver. Super moduł który kopiuje wszystkie zabezpieczone dyskietki i jest autorstwa Nir Dary. Uzyskałem zgodę na przekazanie wszystkim całego kompletu więc zamieszczam instrukcję, ROM, schemat, ATR. Oczywiście do stacji Atari 1050 ;)
    • 32: CommentAuthorZenon
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    Panowie, co wy z tą komercją.... zaczynam się czuć jak milioner.
    Czy to tak trudno zrozumieć co napisałem na początku?
    Moduł ruszył... ale potrzebne są testy. Opiszę moje zmagania .... etc...
    Ruszył ale zawieszał się. Popatrzyłem co oscyloskop podpowiada i zobaczyłem więcej śmieci niż prawidłowych sygnałów. Przy montażu kabelkami prototypu jaki zrobiłem, tak jest. Założyłem że to wina montażu, że się wiesza. Testy utknęły. Galtronowi moduł też z nieba nie spadł, a czas leci. Zrobił testy, hmmm.... wyszło jak wyszło. Dopiero dziś czy jutro otrzymam moduł zmontowany jak trzeba a i tak czasu nie znajdę by uruchomić i popróbować.
    Zatem... co miałem, (mam publikować) bubel? Bubla chcecie powielać i testować? Poczytać niesprawdzone i niezweryfikowane opowieści? Zgłosił się chętny że przetestuje, wie jak uruchamiać, dlaczego nie poczekać tylko gorączkować się. Moduł to jakieś objawienie że jest takie parcie, to jakaś kurka znosząca złote jajka. Poczekajmy, sam jestem ciekaw opinii. W między czasie raz i drugi przeanalizowałem fotki modułu czy czegoś nie pominąłem. Ktoś napisał że to proste połączenia, więc dlaczego nikt tego nie wykonał do tej pory. Przecież nie mam wyłączności na to turbo, nikomu nie bronię, nie wiem jak ma działać, czekam z takimi samymi wypiekami na twarzy jak niektórzy.
    Uffff.... popełniłem błąd, trzeba było zaczekać aż moduł w pełni się sprawdzi. Ale i u mnie wzbudza emocje więc się pochwaliłem, za szybko.... za szybko...
    • 33: CommentAuthoradi
    • CommentTime14 Feb 2024 zmieniony
     
    @Zenon: To ja napisałem, że układ jest trywialnie prosty. Aplikacja 6502 plus jakiś prosty dekoder adresów na 74139. Nie wnikałem jakie pamięci RAM zastosowaliście. Jeśli statyczne to nie ma co budować legendy wokół tego turbo.
    A dlaczego nikt nie wykonał?
    Ja np. nie mam stacji dysków, a teraz nawet nie mam Atari.
    Dobrze, że dałeś Galtronowi wsad do produkcji ale też nie przesadzajmy z tymi nocami spędzonymi nad inżynierią wsteczną.
    Zobacz sobie jakie cuda robią młodzi ludzie:
    ->link<-

    edit:
    Sprawdziłem - zastosowaliście pamięci statyczne.
    :)
    Czyli tylko drut do drutu. Dla niewtajemniczonych: piny procesora i pamięci (ROM i RAM) o tych samych (bądź podobnych nazwach, bo producenci różnie oznaczają) połączyć razem do siebie i do wtyczki, która wchodzi w miejsce procesora stacji.
    • 34: CommentAuthorZenon
    • CommentTime14 Feb 2024 zmieniony
     
    Dużo racji w tym co piszesz, zgadzam się z tym. Tyle że zaczynałem od zdjęć na których ledwo widać. Z biegiem czasu było tego coraz więcej. W tej chwili mam tego sporo. Pewno że po całych nocach nie siedziałem, bo i po co, ale sporo czasu poświęciłem na to. Nie dlatego że schemat wydawał mi się super skomplikowany, lecz dlatego że rysując schemat roboczy popełniałem błędy przy rysowaniu i jak nie zgadzało się ze sztuką to wracałem do początku. Na dodatek niektórych połączeń nie widać. Porównywałem z innymi modułami turbo. Pisałem już że bazowałem na informacjach które w necie znalazłem, a te po części sprzeczne są z sobą. No i bądź tu mądry... weryfikacja zabiera czas, tu nie chodzi o noce. Bo w istocie, kto wie jak z tego korzystać? Ja nie wiem.
    A jeszcze dopiszę że w czasie lutowania zrobiłem kilka błędów, poprawa, sprawdzanie. Wydaje się to fraszką, ale oczy już nie te itd... itp... po prostu hobby. Teraz młodzież w gorącej wodzie kąpana chcą już, teraz, zaraz.... nie, ja mam inny styl. A mówiąc szczerze. Kto z tego turbo będzie korzystał i po co. Są lepsze rozwiązania. Kto będzie zabezpieczał dyskietki i po co. To historia, warto ocalić od zapomnienia. A że turbo wzbudza emocje, no bo wzbudza. Kiedyś BLIZZARD był wyzwaniem, jak EPROM zaprogramować, etc... w istocie z kolegą który przytargał to z giełdy spędziliśmy dwie noce nad tym. Bo kosztowało to..... hmmmm.... dużo. No i tak się życie toczy.
    Bądźmy dobrej myśli, że dojdzie oczekiwana wiadomość że działa poprawnie. A szybkość transferu to nie... xxx, tylko yyy. To tak żartem by emocje opadły.
    Tak, widziałem różne cuda wymyślane, robione przez młodych. Podziwiam i doceniam. Technika pozwala. Ciekawe czy robiliby takie rzeczy rysując ścieżki grafionem i farbą nitro :) Dla mnie to inna epoka. Nie zgłębiam już tego, czas odpocząć i cieszyć się emeryturą od czasu do czasu coś tam majsterkując.
    Na koniec fajnie było cię poznać (hmmm.... przez łącze) i trochę pomarudzić.... :)
    • 35:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    @Zenon - szacunek, że Ci się chciało i że się temu tematowi poświęciłeś. To co dajesz naszej społeczności to morze pomysłów, rozwiązań i idei. Myślałem (i pewnie nie ja sam jeden), że teraz będzie podobnie. Gdyby Galtron choć jednym słowem powiedział - NIE, nie pokaże... NIE, nie udostępnię - nikt by nie robił problemu. Tu były sprzeczne dwa sygnały - od Ciebie, że TAK ale trzeba poczekać i galtronowe NIE "bo to moje, przeze mnie wymyślone i wara wam od tego".

    99% ludzi nie zrobi tego samemu i pójdzie po gotowy produkt go Galtrona - ja nie chciałem gotowca, nie idę na łatwiznę.. sam chciałem to zrobić we własnym warsztacie NA WŁASNY UŻYTEK!. Pewnie znalazłoby się jeszcze kilku takich jak ja a reszta kupiła by u Galtrona. No ale to tak trudno zrozumieć?

    Przykładowo.. jak korzystasz z licencji otwartoźródłowych to czerpiąc z nich, musisz o tym wspomnieć w swoich źródłach a czasem nawet udostępnić swoje dorobione źródła... nikt nie zmusza by Galtron się chwalił swoją PCB (zresztą widać, że już pousuwał). Ale schemat? Warto by był w naszym WIKI jak większość Twoich prac.

    Jestem dobrej myśli - wręcz jestem pewny, że będzie działać poprawnie bo po Tobie Zenon wszystko działa poprawnie :-)
    • 36:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime14 Feb 2024
     

    Zenon:

    Galtronowi moduł też z nieba nie spadł, a czas leci. Zrobił testy, hmmm.... wyszło jak wyszło. Dopiero dziś czy jutro otrzymam moduł zmontowany jak trzeba a i tak czasu nie znajdę by uruchomić i popróbować. Zatem... co miałem, (mam publikować) bubel? Bubla chcecie powielać i testować?

    Momencik. Ale co w takim razie Galtron sprzedaje na eBay?
    • 37: CommentAuthorZenon
    • CommentTime14 Feb 2024 zmieniony
     
    Słowa odnosiłem do czasu gdy moduł miałem tylko ja i Galtron też żadnych testów nie mógł wykonać bo jednak wykonanie i transport płytki przez pół świata trochę trwa. A że zdecydował się na taki krok po testach..... Ogłaszał wyniki. Nie widzę sprzeczności. Ja chcę mieć pewność że elektronika dobra i dobrze współpracuje z oprogramowaniem.
    • 38: CommentAuthoradi
    • CommentTime14 Feb 2024 zmieniony
     
    O jakość płytki Galtrona nie musicie się martwić. Jeśli działa w ogóle to będzie działać zgodnie z oryginałem.

    Jeśli byłyby gdzieś zamienione połączenia to stacja by wcale nie wystartowała.
    To turbo to właściwie rozszerzenie pamięci RAM stacji + nowy soft wewnętrzny.
    Soft można będzie podmieniać przez podmianę EPROMA lub EEPROMA.
    Testy, o których piszecie to właściwie testy softu a nie hardware.
    Hardware jest OK.
    • 39:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    Zenon: Ja bardzo doceniam i szanuję Twoją pracę. Ja się "czepiam" tego co Galtron prezentuje. Ty mówisz że jeszcze to spinasz i testujesz przed puszczeniem w świat. Galtron mówi że już wszystko śmiga i można sprzedawać. A ja jako zwykły ludek który na samym początku pomyślał "Łał ale czad", po wywodach Galtrona stwierdziłem że coś tu śmierdzi. Testy z tzw d... nic z nich nie wynika jakie to transfery osiąga. Sprzeczne informacje itp.

    Cały dym jest o przekaz informacji ze strony Galtrona a nie Twojej.

    Ja dalej nie wiem czy to kupić i czy działa tak jak miało działać (czyli zajebiście szybko).
    • 40: CommentAuthorZenon
    • CommentTime14 Feb 2024 zmieniony
     
    I tu się z tobą zgadzam, ja też nie wiem czy ci to polecić, kupić nie kupić.
    Pewnie całe zamieszanie rozbije się o jakąś pierdółkę w obsłudze oprogramowania i wtedy przyłączę się do ogólnego okrzyku... JAKIE TO PROSTE.
    Pierwsze testy zaskoczyły mnie totalnie. Przy formatowaniu głowica porusza się jakby szła w kondukcie pogrzebowym. To tak ma być? Udzieli ktoś odpowiedzi?
    Program diagnostyczny zawieszał mi się, Galtron odpalił go, dał odpowiedź że test dał wynik pozytywny i napisał mi że na tej podstawie uważa że elektronika jest poprawna. Ech... znowu się rozpisuję.
    • 41:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    @ Zenon - część już softu rozgryzłem. Jak zwykle dużo tu osób się mądruje ale żaden testów nie zrobił lub się nie podzielił informacją jak taki test zrobić, ale wymagania jak za ferrari za 1 000 000 000 euro ;) Nie ważne ! Po wgraniu ISP LIGHTSPEED MENU ( jak zasugerował Pawex (RTG) ) są opcje przyspieszenia formatowania i zapisu a także jest opcja ISP EMULATION i tam mam 4 rodzaje różnych stacji. Wybierając cyfrę 4 program ISP LIGHTSPEED wczytuje do bufora IS PLATE oprogramowanie które emuluje wybraną stację ( teraz już wiadomo po co jest drugi SRAM 8KB ). Do puki nie wyłączymy stacji tylko samo Atari nasze ustawienia są cały czas trzymane w buforze IS PLATE. Znacząco zwiększył się transfer zapisu i formatowanie też jest o wiele szybsze. Nie zrobiłem screen-a ale zapis jest na poziomie 2843.0523 a odczyt 4023,0546. Tym samym jest już lepiej niż wcześniej ale dalej nie 118 000. Gdzieś coś jeszcze trzeba ustawić albo w innej konfiguracji. Otrzymałem także zdjęcia oryginalnej płytki produkcyjnej bez elementów i po porównaniu wszystko jest zrobione według oryginału. Świadczy to tylko o tym że teraz trzeba popracować nad prawidłowym ustawieniem modułu turbo przed dalszym użytkowaniem.
    • 42: CommentAuthorZenon
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    To by tłumaczyło dlaczego mój schemat nie jest w pełni zgodny z oryginałem. Ech... niby dobre a niedobre. Tak też się spodziewałem że musi być jakiś mechanizm uruchamiający to turbo. Mądry po szkodzie... nie odpalał mi ISP LIGHTSPEED bo nagrywałem go na dysk sformatowany pod MY DOSem. Z problemem trzeba się przespać, rano jakimśik sposobem pojawiają się rozwiązania.
    • 43: CommentAuthoras...
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    @Zenon, Twój schemat i cała Twoja praca.

    !!!!!MEGA SZACUNEK!!!!
    • 44:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Feb 2024
     
    @ as... - ja też włożyłem w to sporo czasu, pracy i wiedzy ;) Ale to tak na marginesie ;)
  3.  
    @galtron
    a może problemem jest kwestia dobrania odpowiednich kości (producent, czas dostępu)?
    Jeżeli się nie mylę to na filmiku widzę, że eprom ma czas dostępu 155. Chociaż raczej nie bierze on "czynnego udziału" w transferze danych.
    • 46: CommentAuthoras...
    • CommentTime15 Feb 2024 zmieniony
     
    Zakupiłem dziś ATARI1050, tylko po to aby się tym pobawić.. z plate..
    Będzie SZYBKO, ULTRa SZYBKO.

    Płytki "alternatywne" w drodze.

    Będzie dobrze.
    • 47: CommentAuthorarctus
    • CommentTime15 Feb 2024
     
    Z dużym zainteresowaniem śledzę techniczną część wątku. Super robota Panowie @Zenon i @galtron. Mam jednak wrażenie, że technika nie nadąża za oczekiwaniami :/

    Za Altirra Hardware Reference Manual.pdf

    Rozdział 10.21 I.S. Plate

    High-speed operation
    US-Doubler style high speed operation is invoked by sending command frames at 52Kbaud (divisor $0A).

    Rozdział 10.5 Timing
    Type/mode;Method;Cycles;Bits/sec;Cycles;Bytes/sec
    I.S. Plate;Bit-bang;53 cycles @ 1MHz;18867.9;532 cycles @ 1MHz;1879.7
    I.S. Plate high speed;Bit-bang;19 cycles @ 1MHz;52631.6;221 cycles @ ;1MHz;4524.9

    Formatowanie wartości stabelaryzowanych jest wyzwaniem. Powyższe przeklejcie do excelka albo obejrzyjcie bezpośrednio w Altirra Hardware...

    Bez customowego kodu załadowanego do stacji nie ma szans na 118 000. Emulacja innych turbo raczej też niewiele wniesie, bo żadne nie oferuje tej mitycznej prędkości.
  4.  
    So it looks like my earlier assumption was correct, the IS Plate in the video sounded like a Happy in ultraspeed mode, $0A is the same ultraspeed divisor for US-Doubler and Happy...

    Now we need the correct upload code for the IS Plate to enter The (highspeed) Matrix.
    • 49: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime15 Feb 2024 zmieniony
     
    @arctus
    ale w tej płytce galtrona zdaje się, że oryginalny wsad jest.

    edit:
    @galtron
    Czy mógłbyś napisać co wyświetla po wybraniu opcji 0 (SPECIAL DOS CALLS) w LIGHTSPEED MENU?

    Tutaj phaeron pisze coś na temat bug'u (jeżeli dobrze rozumiem) w firmware IS PLATE:
    ->link<-
    • 50: CommentAuthorarctus
    • CommentTime15 Feb 2024
     
    @Pawex nie wiem czego @galtron użył jako wsadu. Nie twierdzę też, że jest nieoryginalny :) Altirra wspiera emulację IS Plate i można się pobawić... Podałem fakty za jedynym dostępnym źródłem by nie opierać się tylko na optymistycznych oczekiwaniach.

    Opisany bug nie ma nic wspólnego z osiągami. To coś w rodzaju buffer overflow.