atarionline.pl GTIA2DVI - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorst_man
    • CommentTime24 Feb 2024
     
    Tak to wygląda na 55" TV.
    • 2: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Feb 2024
     
    No dobra, przerobiłem jednak pod tę Alexa płytkę którą pokazywałem wcześniej. Trzeba na biurku posprzątać i zasadzić w jakimś Atari ;)
    • 3: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Feb 2024
     
    Zasadziłem na szybko w 800XL, troche artefakci ale jest naprawdę nieźle ;) Idę szukać jakiegoś XE ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime25 Feb 2024 zmieniony
     
    Ładne. Jak z trybami "wydziwianymi"? Co z przełączaniem trybów w linii? Co z interlace?
    • 5: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Feb 2024
     
    Chłopie, dopiero co to poskładałem ;) Wczoraj do 1 w nocy siedziałem nad Timexami, wstałem o 6 rano... Na dzisiaj fajrant. Zresztą , poskładałem to po swojemu więc nie będę sie wypowiadał bo to jedna wielka prowizorka z tego co miałem pod ręką . Ogólnie działa całkiem ładnie ale wypadało by to jednak wpiąć bezpośrednio pod GTIA a nie na kablach jak u mnie. Itd, bo diabeł tkwi w szczegółach.
    • 6: CommentAuthormarkit
    • CommentTime26 Feb 2024 zmieniony
     

    st_man:

    A pomysł z 8-kanałowym analizatorem stanów logicznych na RPi też bardzo ciekawy - w jaki sposób odczytujesz wyniki pomiarów ( wykres na ekranie, plik z danymi ..) ? Sam stworzyłeś soft czy jest jakiś gotowiec w sieci ?

    Sam stworzyłem na potrzeby tego projektu i kod w obecnej postaci nie nadaje się do publikacji. Funkcjonalnie też nie jest dopracowany bo przesłanie danych do PC odbywa się przez debugger. Surowy plik z danymi importuję do PulseView.

    Powstał już chyba plugin do sigrok'a który ma lepsze możliwości (nie testowałem) ->link<-
    • 7: CommentAuthormarkit
    • CommentTime26 Feb 2024 zmieniony
     

    Peri Noid:

    Ładne. Jak z rybami "wydziwianymi"? Co z przełączaniem trybów w linii? Co z interlace?

    Nie ma obecnie żadnego dodatkowego wsparcia do trybów niestandardowych. Dane wyświetlane są tak jak wychodzą z GTIA bez żadnej obróbki. Interlace miga. Przełączanie trybów działa. Na wyjściu GTIA nie ma żadnego znaczenia ile trybów jest w linii.


    Obecnie na roadmapie jest eliminacja kalibracji i poprawa jakości dla trybów standardowych. Potem zamierzam przetestować puszczenie RP2040 na zegarze Atari aby precyzyjnie zsynchronizować pixel clock na wejściu i wyjściu.
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Feb 2024
     
    Nie ma obecnie żadnego dodatkowego wsparcia do trybów niestandardowych. Dane wyświetlane są tak jak wychodzą z GTIA bez żadnej obróbki. Interlace miga. Przełączanie trybów działa. Na wyjściu GTIA nie ma żadnego znaczenia ile trybów jest w linii.

    Czyli bardzo dobrze, tak jak ma być. Nie kieruj się tym, że w DVI audio nie jest standardem - jeśli masz możliwość to go po prostu dorób. Medusa tak robi i można się z tego powodu co najwyżej cieszyć. W niczym to nie przeszkadza.
    • 9: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime27 Feb 2024
     
    Strasznie mnie nurtuje jak wygląda Numen na tym :)
    Tam jest trochę zabawy GITA - tryby 9++, 10++, interlace - TIP :)

    Wersja finalna byłaby fajna z wtyczką microHDMI i pyk wrzucić zamiast modulatora i wykorzystać istniejący otwór :D
    (wiem HDMI i kwestie licencyjne)
    • 10:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Feb 2024
     
    Po złączu HDMI mogą lecieć dane protokołu DVI i też zadziała ;-)
    • 11: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Cześć !

    W ramach feedbacku o który prosił kolega @markit podaję trochę informacji.

    Jednak zaprojektowałem i wytrawiłem płytkę . Po zmontowaniu i sprawdzeniu zamontowałem w 800XL. Zaznaczam, że połączenia na płytce zostały wielokrotnie, z miernikiem sprawdzone co do zgodności ze schematem - błędów nie ma.
    Zauważyłem , że po 2-3 minutach pracy obraz z DVI przygasa na chwilę a potem wraca i znów przygasa. I tak z biegiem czasu aż do zaniku obrazu. Doszedłem do wniosku, że RPi PICO jest za mocno podkręcone. Zmieniłem więc w programie VREG_VSEL VREG_VOLTAGE_1_30 na VREG_VSEL VREG_VOLTAGE_1_20 - no i to rozwiązało w/w problem.

    Menu konfiguracji GTI2DVI to żółte litery na niebieskim tle, obraz ostry i bez zakłóceń. Przeprowadziłem kalibrację zgodnie z opisaną procedurą. Efekty są takie, że układ tworzy obraz przez DVI we własnych kolorach, nawet jak dekodowanie koloru jest wyłączone.
    Nie ma bieli - zamiast bieli jest żółty. Szare pasy są niebiesko - żółte. Obraz z wyjścia video jest normalny, "ataryjski" ;)
    Załączam kilka zdjęć - widoczne tam dziwnie pozakręcane linie to nie są zakłócenia lecz efekt robienia zdjęć smartphonem.
    Zdjęcia mające w nazwie "VIDEO" to obraz z analogowego wyjścia monitorowego a te z "HDMI" w nazwie z wyjścia DVI układu GTIA2DVI.
    Pytanie - co jest nie tak , że te kolory nie są jak należy ?
    • 12: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Tu szare pasy z wyjścia monitorowego .
    • 13: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Menu SIO2SD z wyjścia DVI.
    • 14: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Menu SIO2SD z wyjścia monitorowego.
    • 15: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Obraz kalibracji z wyjścia HDMI.
    • 16: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Obraz kalibracji z wyjścia monitorowego.
    • 17: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Screen z River Raid z wyjścia DVI.
    • 18: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Screen z River Raid z wyjścia moniotorowego.
    • 19: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Był jednak mój błąd sprzętowy. Kabel DVI miał na płytce zamienione miejscami przewody TX0- i TX0+ . Nie zwróciłem uwagi na to, że na wcześniej pokazanym zdjęciu menu konfiguracji ma czarne tło - u mnie było niebieskie. Doszedłem więc do wniosku, że błąd musi być na liniach kabla DVI. Po przelutowaniu jest OK :)
    • 20: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    To jest obraz z 55" TV Smart Philips - czepia się tylko o nieobsługiwany format video. Ten komunikat jest też widoczny na menu konfiguracyjnym GTIA2DVI. Monitor ASUS ani TV Manta wyświetlają obraz bez żadnych komunikatów błędu.

    Ale podsumowując - jest naprawdę nieźle !
    Konwerter typu Video2HDMI a to rozwiązanie - to przepaść w jakości obrazu ( oczywiście na korzyść GTIA2DVI ). W obecnym stanie tego projektu można z przyjemnością pograć w coś :)
    Są pewne wady obrazu , na niektórych kolorach tła są takie latające kreseczki - widać je w górnej części ekranu w grze TimeSlip .
    Jest też wrażliwość na napięcie zasilacza - mam dwa. Jeden ma trochę poniżej 5V, drugi nieco powyżej. W zależności od podłączonego zasilacza te kreseczki dotyczą innego koloru tła.
    • 21: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    TimeSlip
    • 22: CommentAuthorst_man
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    River Raid.
    • 23: CommentAuthormarkit
    • CommentTime20 Mar 2024 zmieniony
     

    st_man:

    Są pewne wady obrazu , na niektórych kolorach tła są takie latające kreseczki - widać je w górnej części ekranu w grze TimeSlip .


    W tym przypadku może pomóc ponowna kalibracja. Najlepsze efekty uzyskuje się na wygrzanym GTIA. Z doświadczenia po 15-30 minutach działania Atari jest dobry efekt. Sama kalibracja jest trochę niedeterministyczna i warto spróbować kilka razy.

    Ciągle pracuję nad ulepszeniem algorytmów i mam pewne postępy ale jeszcze nie na tyle dobre aby to publikować.

    Dochodzę do wniosku że może być konieczna stabilizacja napięcia zasilania GTIA oraz CADJ. Myślałem o przetwornicy 5V->12 i dwóch stabilizatorach liniowych: 5V dla GTIA i 9V dla CADJ. Ale jako elektronik amator na razie nie podejmuję się przetestowania tego rozwiązania. Może ktoś z forum chciałby dołączyć do projektu w roli inżyniera hardware'u ?

    Udało mi się przetestować z negatywnym skutkiem puszczenie RP2040 na zegarze PAL z Atari. Sygnał jest zbyt mało stabilny aby generować obraz HDMI. Efekt był taki, że prawidłowy obraz co kilka sekund znikał z TV by pojawić się ponownie.

    Być może udałoby się w jakiś sprzętowy sposób poprawić jakość tego zegara? Poprawiłoby to synchronizację wyświetlanego obrazu przy okazji eliminując część artefaktów i zwiększając płynność scrolli?
    Może wystarczy wymiana kwarca PAL na inny o lepszych parametrach i takiej samej częstotliwości?
    • 24: CommentAuthorst_man
    • CommentTime21 Mar 2024
     
    Rozumiem, że wprowadziłeś RP2040 w tryb zegara zewnętrznego i podałeś sygnał zegara PAL na któreś GPIO robiące za wejście zegarowe ? Na czym polega ta zbyt mała stabilność - pływanie częstotliwości, niestabilna amplituda ?

    Opublikuj ten projekt w wersji z zegarem PAL- popatrzę na oscyloskopie i pomyślę jak to zmienić. Jak nie chcesz publikować to podeślij mi to jakoś. Być może bramka Schmitta załatwi temat - ale to trzeba sprawdzić .
    Należy tak to zrobić, aby nie zakłócać tego pierwotnego sygnału zegarowego a ukształtować go do pożądanej dla RP2040 postaci.

    Jeśli dodatkowa stabilizacja +5V to raczej dla GTIA i układu generatora z kwarcem Y2 ( na schemacie 800XL ). Ale trzeba potraktować to jako ostateczność - żeby to się za bardzo nie rozbudowało i uniknąć dodatkowej przetwornicy która może stać się niechcący dodatkowym problemem. Musiałem się nieźle nakombinować jak to wpakować do 800XL tak aby nie uszkodzić czegoś na płycie głównej - a opadająca pod kątem blacha ekranująca nie ułatwia sprawy. Będę miał chwilę, to pokażę zdjęcia jak to zrobiłem, że obudowa Atari składa się bezboleśnie, bez ryzyka niepożądanego kontaktu GTIA2DVI z płytą główną. Póki co zrobiłem to bez piłowania obudowy komputera pod złącze DVI - no nie mam sumienia tego zrobić ...:) No chyba, że wywalić modulator i kombinować coś ze złączem micro HDMI przez otwór po wyjściu modulatora. Nieco zmodyfikowałem układ i dodałem na zasilaniu diodę Schottky'ego - dzięki temu wystarczy wyłączyć zasilanie Atari i bez wyjmowania płytki GTIA2DVI z komputera wrzucać na PICO kolejne wersje firmware.
    Teraz mam do dyspozycji świeżo kupiony 4-kanałowy oscyloskop.
    Będzie można zamrozić oscylogramy i je analizować ( jak to opanuję :D )

    I tu parę słów o mnie i mojej przygodzie z Atari. Jestem absolwentem technikum elektronicznego ( specjalność RTV ) i Wydziału Elektroniki PWr ( kierunek architektura mikrokomputerów ). No i trzymam lutownicę, miernik w ręku - taka pasja oprócz mojej ukochanej astronomii :) Moje Atari 800XL kupiłem w 1983 ( przywiezione przez studenta z zagranicy z Berlina Zachodniego, bo miał paszport ) a 130XE po paru latach w Pewexie :) I za żadne pieniądze nikomu ich nie sprzedam ! Jako student wraz z moim kolegą zrobiliśmy pierwsze interfejsy do magnetofonów kasetowych dla 800XL ( wolę nie liczyć ile nocy zarwaliśmy żeby to działąło stabilnie ) i sprzedawaliśmy na giełdzie we Wrocławiu - pierwsze egzemplarze wyglądały jak żółwie z SIO-ogonami , bo były w obudowach z nieco obskurnych plastikowych mydelniczek a następne wyglądały ładniej bo były w połówkach pudełek po slajdach. Pierwsze wtyki SIO to były miedziane rurki zatopione w formie z modeliny i w celu utwardzenia były gotowane we wrzątku a potem osuszane :) Takie były czasy i możliwości. Zbudowaliśmy jeszcze m.in. interfejs umożliwiający podłączenie ZX Spectrum do OTV Jowisz ( a więc podłączenie sygnałów różnicowych PAL do TV z systemem SECAM ). Kurcze na wspomnienia mnie wzięło ale chcę się trochę przedstawić :)
    Reasumując - pomogę Ci w miarę możliwości, bo ten pomysł mnie kręci i jest wart udoskonalenia. Lubię nowe wyzwania techniczne a jak dotyczą Atari to wiadomo .... :) Punkt pierwszy do zrobienia już jest - badania nad stabilnym sygnałem zegara PAL na wejściu GPIO RP2040 skoro uznajesz, że to ma sens. Jak mnie żona z chałupy nie wyrzuci ;) ( i nadal okaże zrozumienie dla mojej pasji ) to posiedzę na tym .
    Póki co, to w ramach konsultacji proponuję kontakt przez priv - nie z braku szacunku dla grupowiczów ataryjskich ani robienia jakiejś tajemnicy ale tak będzie łatwiej. Jak będą jakieś osiągi warte publikacji - to się napisze na grupie :)
    Co Ty na to ? :)
    • 25:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime21 Mar 2024
     
    Chłopy, pobawiłbym się z wami ale za dużo projektów na biurku.

    Jeśli mówimy tu o wykorzystaniu zegara PAL 4.43 i jego stabilizacji to może warto zainteresować się scalonym generatorem z VCXO jak np Si5351... kiedyś użyłem go jako podstawy zegara 6502 w Atari. Jeden taki może wytwarzać wszystkie potrzebne zegary w Atari i co najważniejsze - daje się tweekować w locie.

    Tu kawałęk kodu dla CHV32003: ->link<-

    Można też powielić częstotliwość PAL tak by uzyskać lepszą "rozdzielczość" i w tandemie z PLL używać tego sygnału jako bazowego...

    Kibicuję i mam nadzieję też się pobawić GTIA2DVI tym bardziej, że wszystkie elementy układanki już posiadam.

    Brak czasu.
    • 26: CommentAuthormarkit
    • CommentTime21 Mar 2024
     

    st_man:

    Rozumiem, że wprowadziłeś RP2040 w tryb zegara zewnętrznego i podałeś sygnał zegara PAL na któreś GPIO robiące za wejście zegarowe ?

    Niestety musiałem to zrobić bardziej inwazyjnie. Zewnętrzne wejścia zegara nie mają możliwości mnożenia częstotliwości wenętrznym PLL. Dlatego musiałem na jednej z płytek Rpi Pico usunąć kwarc i podłączyć się w to miejsce z zegarem PAL. Częstotliwość tego sygnału jest mnożona przez PLL x64 co daje ok 283Mhz dla RP2040. Taka częstotliwość umożliwia już generowanie obrazu DVI. Objawy niestabilności były takie same jak opisałeś przy swoim egzemplarzu który naprawiłeś zmniejszając napięcie. Sprawdzę jeszcze czy tutaj to pomoże.

    Fajnie ze wyrażasz chęć pomocy w projekcie. Jest szansa że projekt ruszy z miejsca :) Podaj mi pls w wiadomości prywatnej swojego maila to wyślę więcej info na temat projektu i wyzwań z nim związanych:) Jedank jestem teraz w trakcie przeprowadzki i najwcześniej w weekend coś uda mi się może opisać.

    Ja ponad rok temu odkupiłem Atari 65XE na którym w podstawówce uczyłem się programować. Coś tam grzebałem w basicu i potem zacząłem naukę języka maszynowego. Niestety w pewnym momencie Atari padło. Nie przetrwały także żadne moje kody źródłowe, ale zacięcie do programowania zostało. Potem była Amiga 600 i PC. Teraz znudzony tworzeniem oprogramowania enterprise'owego czuję pociąg do programowania hardware'u. Zaczynałem od mikrokontrolerów 8-bit AVR, potem ESP8266/32 ateraz trafiłem na RP2040. Chciałbym wykorzystać jego potencjał i przy okazji zrobić coś dla świata Atari
    • 27: CommentAuthorst_man
    • CommentTime22 Mar 2024
     
    Więc sygnał zegara PAL na wejściu i na wyjściu 74AC541DW wygląda tak jak na zdjęciach.
    • 28: CommentAuthorst_man
    • CommentTime22 Mar 2024
     
    Ten przebieg z kanału pierwszego (żółty) jest z wyjścia 74AC541DW a ten niebieski to goły zegar PAL z pinu 16 GTIA.
    Z pół godziny to mierzyłem i widoczna w prawym, górnym rogu częstotliwość była stabilna ( czasem przeskoczyła o 1 na ostatniej cyfrze po przecinku ). Więc co do stabilności częstotliwości sprawa jest raczej jasna - jak dla mnie jest ok.
    Gorzej z kształtem tego sygnału. Jak widać przejście przez bufor 74AC541DW zbliżyło to do prostokąta. Jutro więc puszczę to przez bramkę Schmitta - czyli wejście bramki do GTIA pin 16 , wyście do odpowiedniego wejścia 74AC541DW.
    Zaobserwowałem też, że opadające zbocze zegara PAL pływa na osi czasu w zakresie około 60ns w stosunku do zbocza narastającego które stało w miejscu ( bo wyzwalało odczyt ). Czyli jest jakieś telepanie tego sygnału w czasie - mogą to być interferencje z pozostałymi sygnałami.
    Jak się przyjrzysz nałożonym na siebie oscylogramom, to zobaczysz, że ten niebieski ( GTIA pin 16 ) jest też deczko zmodulowany czymś w apmlitudzie - ale to po przejściu przez bufor 74AC541DW a jak sądzę przez bramke Schmitta tym bardziej, nie będzie miało znaczenia.
    Koniecznie obniż to napięcie na 1,2V - jest nadzieja, że to rozwiąże problem.
    A ten sygnał zegara PAL wpuściłeś na RP2040 w standardzie 3,3V - czyli przez 74AC541DW ?
    • 29: CommentAuthormarkit
    • CommentTime22 Mar 2024
     

    st_man:

    A ten sygnał zegara PAL wpuściłeś na RP2040 w standardzie 3,3V - czyli przez 74AC541DW ?

    Wziąłem z 74AC541DW. Datasheet dopuszcza użycie XIN jako źródła zegara do 50MHz zamiast oscylatora. Muszę to jeszcze raz zweryfikować z dokumantacją bo być moze trzeba coś jeszcze w rejestrach przekonfigurować. Niestety dokumentacja w tym obszarze nie jest zbyt wymowna.

    Jednak od razu ostrzegam, że taka modyfikacja uniemożliwi wgrywanie wsadów przez USB. Do jego działania niezbędny jest stabilny zegar 12MHz.
    Ja wgrywam kod debugerem - picoprobe (drugie rpi pico z wgranym dedykowanym wsadem)