atarionline.pl Kopier dysk TopDrive -> Sio2SD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Jan 2024 zmieniony
     
    Kopiuję dyskietki ze stacji na SIO2SD, przy użyciu qmega 4.04.
    Jednak wymaga on interakcji i zapisuje w standardzie 19200bodów na SIO2SD (nie wiem, jak uzyskać turbo, próbowałem przełączników w SIO2SD top drive on off i prędkość, ale nie reaguje i zapisuje w standardzie).

    Więc poszukuję kopiera dysk-dysk, który:
    - kopiuje dyski z jednej stacji na drugą stację,
    - kopiuje w turbo (top drive, SIO2SD), najlepiej, jak wykryje przeplot (jak TrackCopy)
    - kopiuje bez interakcji z użytkownikiem
    - najlepiej, jak sam rozpozna źródłową gęstość i takoż sformatuje.

    Są takie?

    Przemieliłem fora i znalazłem parę postów z propozycjami, ale żaden nie spełniał ww warunków, a dosłownie ze 2 programy na z 10 testowanych działały w sensie skopiowały dysk. Bodajże zadziałał DiskWizardII - jego kawałek kopiujący dyski, ale bez przeplotu i wymagał kłopotliwej konfiguracji kopiowania.

    Nie mam też zaufania do DOSowych narzędzi, bo one są z reguły przystosowane do kopiowania dyskietek w formacie DOS.

    Jestem coraz bliżej do napisania takiego "zrób.se". w CC65 czy llvm to może być szybciej, niż poszukiwanie i testowanie każdego programu, zwłaszcza, że w epoce nikt nie mógł takiego działającego z różnymi turbami kopiera popełnić.
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    Z dokładnością do wykrywania przelotu to DiskCopy 1.16 robi to co napisałeś.
    • 3: CommentAuthorpigula
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    Ja używałem dla gęstości S/M/D sector copiera w kilku wersjach. Ale nie pamiętam, czy zapis leciał w ultra speedzie. Od dłuższego czasu, używam Qmega 4.04. Bo oprogramowanie od Toms'a niewspółpracuje z sio2sd.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Jan 2024 zmieniony
     
    DiskCopy działał, ale w normalu. Nie próbowałem go z qmegiem odpalać - sprawdzę. Bez qmega nie działał w turbo z topdrive, tylko normal, podobnie jak ze SIO2SD.
    --edit--

    Diskcopy 1.10 ani 1.16 z qmegiem 4.04 nie czyta dysków ze stacji.
    • 5: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    Copymate XE? Kopiowałem z zaxxonowego małego SIO2SD na 1050 (Mini Speedy), chyba szło to w turbo bo było szybko :/

    Niewykluczone, że z QMEG-iem miałem jakiś problem przy współpracy z Turbo ale już nie pamiętam jaki.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Jan 2024 zmieniony
     
    Copymate XE wymaga 130 kB, a jak włożysz zaxonowe 512 kB, to mówi "wyjmij kartridż i reboot"

    Może wygrzebię 130XE i spróbuję. Ale dobrze, gdyby coś jednak działało na stocku 64kB.
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    Przecież sam QMEG ma wbudowany kopier i robi co trzeba :-)
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Jan 2024 zmieniony
     
    Przeczytaj pierwszy post pierwsze 2 zdania :)
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    Z tym Copymate to chyba wina QMega bo na czystym 65XE po dołożeniu zaxonowego rozszerzenia pamięci program się wgrał i uruchomił.
    • 10:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    @jhusak
    No to bardzo dziwne, bo 4.04 z marszu uruchamia SIO2SD w trybie ultraspeed (literka F przy napędzie). TopDrive również, hmm...
    • 11: CommentAuthorpigula
    • CommentTime18 Jan 2024 zmieniony
     
    Kubie chodzi o zapis, a nie odczyt. Zakładam, że odczyt leci mu z obu urządzeń szybko. Nie mam niestety Top Drive, w żadnej stacji. Sprawdziłem u mnie i połączenie sio2sd + toms720
    Odczyt i Zapis leci jako ultraspeed pod Qmegiem 4.04. Dla obu urządzeń Qmeg wykrywa ultra speed (literka F). Atari z 1UMB+VBXE+PokeyMax+SRAM. W U1MB szybka transmisja dla SIO nie jest w ogóle ustawiona. Spróbuj któregoś z US Sector Copier
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    No jak QMEG wykryje ultraspeed to i odczyt i zapis działa w turbo. Testowałem TopDrive też i oczywiście bez buforowania, ale leci w turbo.
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Jan 2024 zmieniony
     
    Copymate XE wczytuje i uruchamia się tylko w normalu. Natomiast przy turbo żąda wyjęcia kartridża.

    Dziękii pigula za atra.
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    Dobra. Pogubiłem się i już więcej się nie odzywam ;-)

    (Co znaczy "przy turbo" w tym kontekście? Wykrywa, że w są inne funkcje transferu niż systemowe i wtedy się pulta?)
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Jan 2024 zmieniony
     
    Turbo = jakakolwiek szybsza transmisja, czy to poprzez procedury qmega, czy poprzez handler wczytywany z SIO2SD przez start czy select. Być może jest to jakiś błąd w Copymate XE, bo jednak kartridża nie ma :/

    --------------- edit ------------------

    Wrzuciłem ten dysk ATR na kartridż przy pomocy gienkowego ATR2JAC i uruchomiłem DiskCopy 1.16 - i czyta i zapisuje w turbo i leci bez przerywania cała dyskietka. Ale TYLKO przy hsindex =6 i (na razie) testowane pod qmegiem 4.04

    Więc taki prawie sukces :)
  1.  
    Hmmmmmmmmm,
    (please wait, thinking!)

    maybe "Diskcopy" from Turbo DOS XL/XE does the job ? It works with two drives simultan. (supports drives 1-4), supports turbo mode, works with only 64K RAM, detects the density/format automatically (but only if we use standard disk formats, 112K ATR will not be detected as medium density), continues on Error (writes empty sectors instead) and whatnot...

    BUT: You have to setup the program at least once! Press "ESC" to reach the menu, then up/down to choose option (e.g. source and dest. drive), Return to change option; press ESC again to leave the menu and then Return to start copying.

    You can do multiple copies of one program (even with 64k RAM), you can show the directory and you can even halt the copying process to go back to the menu and change some options. (But beware, if you started copying, then interrupt it and do a DIR command, everything that has been copied so far is gone, so use the DIR command only before and after copying and NOT during copying.) The program also has write verify option, good for diskettes that are older than 20 years, which most 5,25" disks nowadays are.

    With TurboDOS XL/XE the copy program supports up to 320K RAM, otherwise it will only detect 64K or 128K RAM. The program supports Turbo, Happy, Speedy and XF drives (and also mixed drives / mixed speeders), but no faster than Pokey divisor $06 afaik. It can read, write and format 90k / 130K / 180K and 360K, enough for most Atarians. To leave the program hold Select and press Reset, which does a coldstart.

    I already used it with SIO2SD, but it has some quirks and is sometimes bitchy like a woman.
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    Thanks!
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jan 2024 zmieniony
     

    jhusak:

    Ale TYLKO przy hsindex =6


    Kuba, a od kogo masz to SIO2SD (od którego producenta)? Bo niektóre dostępne na rynku mają niepotrzebne, nadmiarowe kondensatory, które powodują, że urządzenie nie jest w stanie działać z pełną prędkością. Kkrys może Ci podpowiedzieć, które konkretnie usunąć w Atari na płycie, bo wiem, że wie :)
    • 19: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    Aby użyć maksymalnych prędkośści kopiowania należy:

    1. W SIO2SD wyłączyć TOP DRIVE.
    2. Wylutować z płyty ATARI kondensatory C77, C78 i C84 na liniach DATA_IN, DATA_OUT oraz COMMAND.
    3. Ustawić na SIO2SD HINDEX na "0".
    4. Używać systemu z poprawką HiSpeed od Hias-a.

    Sprawdzone na QMEG-u i dskcop16.com z pakietu "kopiery.atr" udostępnionego w tym wątku
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    Czyli dobrze skojarzłem, że to problem sprzętowy. Kuba, jak wdrożysz poprawki to daj znać, czy problem rozwiązany.
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Jan 2024 zmieniony
     
    Jeszcze nie wiem, czy sprzętowy, ale wiele na to wskazuje. Sio2SD od Lotharka.
    • 22: CommentAuthoremka
    • CommentTime19 Jan 2024 zmieniony
     
    Post usunięty - NIGDY NIE SIADAJ DO KOMPA PO ALKOHOLU.!
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Jan 2024
     
    Dzięki, jest to jakaś ścieżka :)
    • 24: CommentAuthorpigula
    • CommentTime19 Jan 2024
     
    W SIO2SD nic się nie wylutowuje można jeszcze dorzucić 4.7K pomiędzy 1 i 5 pin złącza na płytce (sio 10 i sio 5). Natomiast rzeczywiscie spotkałem się z jednym egzemplarzem 65XE, w którym musiałem wylutować kondensatory z płyty Atari, aby wszystko działało jak należy. Jest o tym napisane na stronie projektu sio2sd.
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Jan 2024 zmieniony
     
    To chyba musi się kłócić ze stacją w trybie TOP Drive, która odpowiada jakimś bzdetem na inną prędkość. Bo po wylutowaniu kondensatorków jest dokładnie to samo, czyli zapisuje na SIO2SD z HSIndex 6, a z innymi pierdzi i może coś tam zapisuje, ale bardzo powoli i nie sprawdzałem rezultatu.

    Nie wiem, czy przypominałem, ale przypominam, że w firmware 3.3 są poprawione 2 błędy w SIO2SD, jeden to to, że zeruje sformatowany "dysk", a przedtem tylko alokował, a drugie, to dyski wirtualne z "xex" w środku są widoczne przez Spartę jako dyski z jednym plikiem.
    • 26: CommentAuthorpigula
    • CommentTime19 Jan 2024
     
    Problem, może być nie tyle z sio2sd a z Qmegiem. Bo aktualnie masz dwa urządzenia z różnymi systemami Turbo. Qmeg dla szybszej transmisji ustawia literkę F. Ale nie jestem do końca pewien czy obsługuje kilka systemów turbo jednocześnie dla różnych urządzeń. Zrób jeszcze jeden eksperyment. Użyj kopiera wbudowanego w Qmega. Za pomocą R wczytaj z jednego urządzenia dyskietę do Ramu. Następnie zanim zapiszesz coś na drugiej stacji, spróbuj najpierw odczytać z niej zawartość katalogu - jeżeli uda się to w trybie turbo, dopiero wtedy wykonaj na niej próbe zapisu opcją W.
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Jan 2024 zmieniony
     
    Spróbuję, ale powyższy post był wynikiem testów na systemie z turboprocedurami Hiasa ->link<- . Dlatego chyba to jednak gryzienie się SIO2SD ze stacją 1050 w trybie turbo. Jeszcze to będę testował, ale to u!@#$%liwe jest...
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    Kuba, udało się?
    • 29:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    Jeszcze nie.
    • 30:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Taka drobna uwaga dla wszystkich: mianowicie przy wszystkich modelach turbo w stacji Atari 1050 należy bezwzględnie wyłączyć w UM1MB HSIO. Jak tego nie zrobimy możemy mieć różne efekty, np. problem z zapisem na dyskietce, problem z odczytem z dyskietki, zawieszanie się stacji, jak uda się nawet coś zapisać na dyskietce nie zobaczy tego inna stacja, a nawet na tej samej stacji możemy mieć problem z odczytem.