atarionline.pl chip8 superchip8 spartados bw-dos - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime31 Jan 2024
     
    prawie 20 lat temu skrobnąłem interpreter chip8/superchip8 na malucha. i tak sobie leżał, aż w zeszłym roku abbucjanie wyciągli.
    interpeter, który naskrobałem ma własnego fileselektora, działa z każdym dosem, ale wciąga tylko 64 pliki. to w zasadzie nie było problemem, bo wszystkich działających programów na chip i superchip znalazłem 51.
    no ale przez te 20 latek znalazło się wincyj. pierwej chciałem dodać dobry fileselektor od Drac030, ale kurcze chyba lepiej było zrobić obsługę wiersza poleceń - każdyn może sobie podpiąć pod jakiegoś commandera czy coś i będzie lepsze, niż wbudowany FS.

    W każdem razie tutaj ->link<- jest wersja działająca z wiersza poleceń. Sprawdziłem ją pod SpartaDosX 4.49 i BW-DOS 1.4.
    Nie działa pod DosXL, bo tenż ma strasznie wysokie memlo. Do spokojnej zmiany, ale kto tego używa.

    jest sporo gierek i dem, które by można dołożyć
    ->link<-
    ->link<-

    fajnie by było sprawdzić, które działają, pewnie któreś nie zadziałają, bo interpreter ma dziurki - dokumentacja, którą wtedy miałem była cokolwiek słaba, bazowałem na różnych interpreterach, ale one się mocno różniły szczególikami.
    Co zresztą nie jest bardzo dziwne, bo ta platforma ewoluowała i były jej różne wersje dostępne.
    No ale to się chyba przez te 2 dekady ułożyło i pewnie można co nie co poprawić / dodać.

    call to action:
    zapaleniec poczebny, coby te nieznane mi dawniej giery oblookał, może dopisał konfigurację na joya, porównał z innymi interpreterami na większe platformy, itp.
    wietrzna ch-wała i pamięć poko-leń zapewniona.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Jan 2024
     
    Pisaliśmy kiedyś, pewnie 100 lat temu na AOL o tych emulatorach, są nawet w archiwum użytków, więc wkrótce dodam nową wersję, którą podesłałeś, dzięki!

    Tutaj mamy emulatory:
    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Jan 2024
     
    Pirx - zacząłem testować te gry, ale zapodaj testowo jedną, która działa, bo przy ładowaniu innych dostaję OPEN error, BGET error i nie wiem czy to problem z moją nieprawidłową obsługą interpretera czy to wynik nie obsługiwania danej gry. Spróbowałem cztery, na razie żadna się nie załadowała poprawnie.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime31 Jan 2024 zmieniony
     
    "u mnie działa" z tym, że skopiowałem dane po prostu na hdd pod sdx4.49h, nie sprawdzałem jeszcze wprost z dołączonego atr.
    • 5:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime31 Jan 2024
     
    te, które są na atrze wszystkie działają... łodpalę sobie, bo może coś źle zmontowałem ten dysk
    • 6:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime31 Jan 2024
     
    z tego atra to gry działają. piszesz
    D1:CHIP8 GAMES>ALIEN.CH8

    i się odpala.

    co do gierek z różnych archiwów, to też mi trochę się odpaliło, ale tak różnie i tu właśnie potrzebuję pomocy.

    generalnie pomysł jest taki, żeby pod SDX podpiąć to pod jakąś magię, żeby pliki gier odpalały interpreter (ale nie do końca mi to wyszło, to dlatego, że nie umiem dobrze w SDX poza jego językiem batch files)
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime31 Jan 2024 zmieniony
     

    Pirx:

    generalnie pomysł jest taki, żeby pod SDX podpiąć to pod jakąś magię, żeby pliki gier odpalały interpreter (ale nie do końca mi to wyszło, to dlatego, że nie umiem dobrze w SDX poza jego językiem batch files)


    Żaden problem, trzeba to podłączyć pod RUNEXT, np.:

    CH8,B:>PROGRAMS>CHIP8>CHIP8.COM %


    Runext musi być oczywiście wrzucony w CONFIG.SYS, lub plik *.CFG jeśli używamy config selectora (pliki *.CFG na dysku startowym w katalogu SPARTA.DOS)

    ścieżkę należy oczywiście ustalić właściwie w danej sytuacji. Wówczas spod cmd, czy Sparta Commandera odpalamy plik *.CH8 skądkolwiek a dos kojarzy to z apką i odpala z parametru.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime31 Jan 2024 zmieniony
     
    dziwne. Przez RUNEXT wywala "open error" i zwiecha, ale dla odmiany uruchomienie na Rapidusie jest skuteczne (gra się uruchamia) a po wyjściu widać wspomniany komunikat i program wraca normalnie do dos. Czy pod SDX to ma być uruchamiane z włączonym dosem, czy poprzez "x"?

    Jak by coś, to memlo z całym zestawem różnych driverów mam w okolicy $1200
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime31 Jan 2024
     
    dobra, jasne. Otóż RUNEXT kojarzy typ pliku i ścieżkę do apki ale D: domyślne jest w katalogu z którego uruchamiamy plik *.CH8. I tamże właśnie program szuka pliku *.CFG. Wystarczy więc w każdym katalogu z którego uruchamiamy pliki *.CH8 trzymać plik *.CFG i "load error" nie wystąpi.
    • 10:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    tak, dokładnie taki był pomysł, ew. jezdem otwarty na inne pomysły jeśli inaczej by było lepiej
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    W nowym SDX Draco dorobił linki symboliczne...
    • 12:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    New release: ->link<-



    ##2024-02-01: v2.1
    * much better error messages
    * does not hang when CHIP8.CFG not found
    * incorrect file error handling fixed
    * 4 new SuperChip8 games with config - ROCKTO, TURNOVER, SOKOBAN, CTETRIS
    • 13:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Feb 2024
     
    v2.2
    ->link<-

    * much faster config reading
    * small bugfixes, incl. no dangling ESC after quitting to DOS
    * new games:
    ALIENHUN(t),
    BINDING( of Cosmac),
    B(lack)RAINBOW
    CHIPCROS(s)
    CODEGRID
    DVN8
    FIELD