atarionline.pl ECIfix dla Atari65XE bez ECI - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMatGuru
    • CommentTime6 Feb 2024 zmieniony
     
    Cześć,
    Prace nad adapterem ECIfix dobiegły końca. Dzięki niestrudzonym testerom został on również wnikliwie sprawdzony z wieloma rozszerzeniami i wyszedł z tego obronną ręką

    W skrócie jest to adapter umożliwiający podłączenie urządzeń ECI do Atari65XE które są pozbawione tego złącza i to wszystko oczywiście bez cięcia obudowy.
    Załączony zip zawiera szczegółową instrukcję, pełną dokumentację płytek wraz z gerberami oraz projekt prostej „obudowy” do drukarki 3D.

    Mam nadzieję, że dzięki temu adapterowi odkurzycie i zniesiecie ze strychów Atari bez ECI i dacie im drugą szansę.
    Przeczytajcie uważnie instrukcję i pamiętajcie że wszystko co robicie ze swoim Atari robicie na własną odpowiedzialność

    Częścią adaptera jest płytka pod ANTIC. Powstała ona wcześniej i jej pierwotnym przeznaczeniem była ochrona wyjścia /REF ANTIC przed przeciążaniem go przez różne rozszerzenia. Zabezpieczenie jest mega proste (jedna dioda i jeden rezystor). Polecam montaż tego zabezpieczenia we wszystkich Atari jakie macie.

    Adapter, w obecnej wersji, jest również wyposażony w bufor sygnału zegarowego zrealizowany za pomocą bufora z wejściem schmitt’a SN74LVC1G17, nie wiem czy pomaga, na pewno nie szkodzi.

    Z ciekawostek dodam, że za pomocą tego adaptera oraz ogromnej ilości samozaparcia Peri Noid uruchomił IDE+ na Atari1200XL!!! …… ale to w następnym odcinku

    Zostało mi 5 kompletów płytek, jeżeli ktoś chce spróbować swoich sił z montażem adaptera to odstąpię za darmo.

    Miłej zabawy i powodzenia
    MatGuru
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    Brawo ty!
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    A możesz (z góry dzięki :) ponazywać pliki w środku bez polskich liter? Mac tego nie chce rozpakować.
    • 4: CommentAuthorMatGuru
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    Problem techniczny z upload archiwum. Teraz jest OK
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    @jhusak: spróbuj jeszcze raz, archiwum było popsute na początku.
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    biorę jedną płytkę, czy tam komplet ;)
    • 7: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    @MatGuru,
    -super projekt!

    Fajnie to wygląda na 1200xl, widziałem takie inne 1200xl z polutowanymi kablami od dołu aby miało pbi, bo też tam lata temu ktoś odpalił ide+ .
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    @as... To był mod @FJC, opisał to na AtariAge 12 lat temu ( ->link<- ). Natomiast dzięki powyższemu adapterowi zrobiłem to tak, że po pierwsze, nie trzeba ciąć obudowy a po drugie, wyciągasz adapter i masz zwykłą 1200-kę z normalnie działającym jej (bezsensownie) głębokim gniazdem cartów. Jeszcze chcę sobie zrobić OS switch bo ECI działa tylko na OS-sie z 800XL a fajnie jest czasami uruchomić oryginał z 1200-ki (chociażby dla tęczowego logo na starcie).
    • 9: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Feb 2024 zmieniony
     
    • 10: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Feb 2024 zmieniony
     
    a jak wpakujesz tam idę+ przykładowo to zasłania on złącze monitor-a...
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Feb 2024 zmieniony
     
    Tylko to nie jest 1200XL ;-)

    (na podkręconej Antonii, jak widzę - czyżby Simiusowe coś?)
    • 12: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    :)
    ->link<-

    pisałeś coś o 65xe ...
    ale tam to nie podejdzie, też trzeba by jakiś "adapter kolejny"
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    Adaś, znów zaczynasz bredzić bez sprawdzenia o czym mowa... Ech... Chyba sztab za bardzo ci wszedł ;-)
    • 14: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    @MatGuru,

    Szacun!!!

    - też pisał o 65xe bez eci, jakieś dwa tygodnie temu katowaliśmy takie unikalne 65xe bez eci, bez rapidus-a, bez vbxe.
    I zostało odkryte że te złącze monitorowe przeszkadza :(
    Akurat w tym przypadku co podlinkowałem, po prostu zostało, "przeniesione"..
    • 15: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    @Łaukasz, akurat nawet filmy kręciłem z tym atari :)
    Nie ma 2giego takiego ...
    • 16: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    Tam przeszkadza złącze monitorowe, niepodłaczysz idę+ i innych takie co trochę wystają ...
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    Adam - tam przeszkadza a tutaj nie. Koniec i kropka. Zaakceptuj to.
    • 18: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    Ok super
    • 19: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    Hmm ? Znowu bedę pewnie mąciwodą ale .. w sumie dla kogo to jest ?

    Dla zwykłych userów którzy mają Atari bez Eci to raczej nie bardzo ? Nie jest to Plug and Play... Co oni sobie z tym mają zrobić ? Montaż jest naprawdę dosyć skomplikowany i zaawansowany...

    Inni userzy , dosyć dawno takie Atari bez Eci skanibalizowali na dodatkowe Pokeye do stereo, sprawne GTIA i inne części ;) Smutny fakt ale prawdziwy.

    Poza tym, fajny pomysł.
    • 20:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Feb 2024 zmieniony
     
    U nas tak. Ale takie Amerykańce mają całe mnóstwo 65-tek bez ECI bo takie były tam sprzedawane. Oczywiście nie jest to trywialne w instalacji ale jak się ma rozlutownicę to już nie aż tak bardzo. Najtrudniejsze jest zlutowanie płytek A i B. Reasumując - fajnie jest mieć opcję, z której korzystać nikt nie musi jak długo nie chce. A jak zechce to wtedy też nie musi - bo jak chce to już nie musi ;-)
    • 21: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    Chłopaki w USA mają swoje rozwiązania ;) A ja, sie tylko pytałem ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    A ja tylko napisałem co uważam ;-)
    • 23:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    W temacie tego co pisze zaxon, to ja pozwolę sobie się nie zgodzić:-)
    Osobiście posiadam dwa egzemplarze 65XE bez ECI, które bardzo lubię, obu używam, bo jeden to mój sentymentalny 65XE z dzieciństwa, który jest moją podstawową maszyną na co dzień, a drugi przerobiłem sobie na NTSC i też jest na co dzień używany:-)

    Co do ECI, to mam też maszynę z ECI i jak potrzebuję to używam. Z tego powodu nie widzę potrzeby dla siebie, żeby dokładać ECI do któregoś kompa bez ECI, zwłaszcza że to sporo zachodu jak widzę.

    Jak bym potrzebował PBI, to odpalam 800XL, którego też posiadam.

    Tak że uważam, to fajny projekt, fajnie że dokładnie opisany, bo to ciekawe. To że może niszowy i raczej dla bardzo wnikliwych dłubaczy-grzebaczy, to nie szkodzi, przecież to jest hobby, więc można sobie podłubać, a jak ktoś coś wymyśli i publikuje, to chwała mu za to.

    Palcami wytykać nie będę, ale sto razy bardziej szanuję takie projekty niż kawałek płytki pcb ze złączem din i goldpinami za stówę:-)

    MatGuru dzięki za podzielenie się wiedzą i pomysłami.
    • 24: CommentAuthorMatGuru
    • CommentTime7 Feb 2024 zmieniony
     
    @zaxon: Nie lubię ciąć obudowy i mam 65XE bez ECI, jakoś samoczynnie wpadła myśl jak umożliwić w takim Atari podłączenie np. zewnętrznego rozszerzenia ram.

    Udało się to zrealizować więc pomyślałem, że może komuś się to przyda. To nie jest komercyjny projekt (chociaż projekt to trochę za dużo powiedziane) dlatego nie myślałem o grupie docelowej, zrobiłem to dla zabawy i bawiłem się świetnie :)


    Poprosiłem kilka osób o próbę montażu i testy, zostały wprowadzone zgłaszane poprawki a efektem końcowym postanowiłem się podzielić.

    Poza tym jestem wielkim orędownikiem zabezpieczania wyjścia /REF ANTIC'a w każdym Atari, układ jest banalny (jedna dioda i jeden rezystor) a spokój ducha bezcenny.
    Można to zrobić na piechotę bezpośrednio na płycie Atari a można za pomocą zamieszczonej płytki.
    • 25: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Feb 2024 zmieniony
     
    Ja się trochę obawiałem że złącze monitorowe będzie przeszkadzać, w tym co wrzuciłem na zdjęciach (przeszkadzało)..

    Bardzo się cieszę że w tym adapterze nie będzie przeszkadzać.

    Pomysł super i rozwiązanie jak nawet 1200xl z tym działa.
    (1200xl to nie chce działać samo ze sobą :) ).


    Jeszcze raz szacun!
    • 26: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime9 Feb 2024
     
    Oj, panowie, sorry trochę trollowałem ;) Bynajmniej nie neguję rozwiązania. Fajne i działa.