atarionline.pl MEGA SPEEDY 1050 dla każdego - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime11 Mar 2024 zmieniony
     
    Poniżej zamieszczam pliki produkcyjne GERBER do Mega Speedy ( płytka główna i płytka do wyświetlacza ). Wystarczy wysłać do produkcji w JLCPCB lub AllPCB. Przyślą gotowe płytki na których musimy tylko przylutować parę części ;) Płytki po małych poprawkach ponieważ zawierały kilka drobnych błędów. Jest też plik z wsadem do EPROM. Proszę pamiętać że projekt jest uwolniony ale tylko do własnego użytku i na własne potrzeby.
    Dla ciekawych jeszcze schematy płytki głównej i wyświetlacza.


    Below are the GERBER production files for Mega Speedy (main board and display board). Just send to production at JLCPCB or AllPCB. They will send ready-made boards on which we only need to solder a few parts ;) The boards have had minor corrections because they contained a few minor errors. There is also a file with the EPROM input. Please remember that the project is released but only for your own use and needs.
    For those interested, there are also diagrams of the main board and display.
    • 2:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime12 Mar 2024 zmieniony
     
    Słaba próba odwetu Galtron.

    Od dwóch tygodni pracowałem nad repliką MS w czasie wolnym, nie zarywając nocek, spokojnie i bez spiny.

    Całość pracy od samego początku była robiona przy współpracy i z pełną aprobatą Twórców. Oraz zgodnie z oczekiwaniami Guss-a wszystko zostało opublikowane na forum ABBUC-a.
    Zastanów się raczej czy działania, które podjąłeś (nie wiem co to miało na celu - zemsta?) nie są właśnie biciem w autorów - pytałeś chociaż czy możesz to zrobić?

    Tu ogromne podziękowania dla ekipy ABBUC-a a w szczególności dla (kolejność przypadkowa):
    - Guus-a, który jako pierwszy udostępnił mi pełne archiwum schematów,
    - Hias-a, który od lat udostępnia schematy i pomysły - inspiruje mnie do działania np. 1MB SRAM w/g Hiasa :-)
    - MegaHz, który również zaangażował się w pomoc dostarczając ostatnie wersje schematów i wyjaśniając kilka kwestii odnośnie ostatnich modyfikacji MS...
    - wszystkich zaangażowanych w pomoc a których nie wymieniłem!

    Szczególnie mocno chciałbym podziękować FloppyDoc, to właśnie ten kolega spinał wszystko, dostarczał mi informacje bez których MS-replica nie miała by takiej formy. Jest również łącznikiem pomiędzy członkami zaangażowanym w projekty.

    Mam nadzieję, że to nie ostatnia nasza tak owocna współpraca... a trzeba wam wiedzieć, że FloppyDoc jest również współautorem świetnego interface mscIDE z lat 90 (replika w przygotowaniu).

    O całości procesu można poczytać i znaleźć źródła, schemat i PCB jak również poprawne gerbery na forum ABBUC-a:

    ->link<-

    Można sobie poczytać i zobaczyć jak wygląda współpraca...

    Słowem wyjaśnienia - nie opisywałem tu na naszym forum postępów ani nie wrzucałem szczegółów, gdyż przede wszystkim chciałem uszanować Twórców oryginalnego MegaSpeedy, którzy jak większość pewnie wie są członkami ABBUC-a. Nie wiedziałem też jaki będzie status projektu, a mając na uwadze prawa własności - nie chciałem nadużywać zaufania Twórców.

    Jesteśmy w trakcie przygotowywania modułu panelu przedniego z wydruku 3D zastępującego oryginalny panel - nie trzeba będzie dziurawić obudowy. Tu liczę na pomoc KKRYS-a - ma chłop zmysł i smykałkę do takich robótek :-)


    ...


    Z całego zamieszania wokół tematu wypływa wniosek. Co niektórzy potrafią tylko straszyć pismami od prawników zamiast wspólnie robić coś pożytecznego.


    ...


    Podany wyżej u przedmówcy schemat zawiera kilka małoznaczących błędów, ale jednak błędów. Wstyd, że podpisujesz się pod nieswoją pracą Galtron.
    • 3:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Mar 2024 zmieniony
     
    @ pancio - rozmawiałem z Jurgenem i otrzymałem informację że można kożystać, zmieniać, produkować ale tylko na własny użytek i na własne potrzeby, o czym pisałem w każdej zamieszczonej informacji na temat MS. Nie można natomiast robić tego masowo i zarabiać na tym, to po pierwsze. Po drugie na płytce produkcyjnej GERBER są zamieszczeni wszyscy Twórcy jako pierwsi a ja jestem na samym końcu z dopiskiem replica ( jakbyś nie doczytał ). Podpisałem się ponieważ poprawki naniosłem a było ich kilkanaście. Wszystko zrobione zgodnie z prawem. Chcieliście abym udostępnił coś po zmianach i dla społeczności co uczyniłem.
    Dlaczego sam nie zamieściłeś plików GERBER po niby swoich poprawkach tylko napisałeś że będą płytki i będzie produkcja. To chyba nie tak miało działać, co tym ruchem wniosłeś do społeczności ? NIC ! Wymagasz od innych a sam kombinujesz jak koń pod górę. Nie wiem czy wiesz ale takie coś to hipokryzja.
    Co do pism prawniczych - niestety prawo jest po mojej stronie, ja nie używam twojego nazwiska, nie przekręcam go, nie obrażam, a ty to czynisz, wiec miej sam do siebie pretensje a nie szukasz jak zwykle jelenia.
    • 4:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime12 Mar 2024
     
    Produkcja to proces w którym powstaje przedmiot. Nie oznacza to masowej produkcji. I chyba właśnie tak to działa.. przygotowanie projektu i produkcja. U mnie brakuje trzeciego elementu, który tak bardzo próbujesz mi przypisać: handel.

    Nie mam parcia na szkło, tylko bawię się stara elektroniką - gdzie tu kombinowanie? Bez znaczenia. Kończmy, bo topik IS_PALTE i pochodne będzie nominowany do Złotej Maliny AOL.
    • 5:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Mar 2024 zmieniony
     
    Pancio powiem Ci że układ CPLD raczej do starej elektroniki się nie zalicza ;) To już nowe cudo techniki. Jak zrobisz cały taki moduł to poproszę o jeden komplet dla mnie. Nie mam już czasu na kolejne produkcje PCB, obsadzanie częściami itd. Za dużo tego, stanowczo za dużo.;) Jeszcze teraz zrobiłem to poczwórne turbo, które po drugiej próbie ruszyło ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime12 Mar 2024
     
    Data wprowadzenia XC95144XL to 2006 rok. Wycofany z produkcji i z oferty. Dla mnie retro. Poza tym łączenie starego z nowym to też zabawa w retro.Nigdy nie zrobiłem żadnego turbo ani jego kopii. To jest pierwsze. I mi się chce :-)
    • 7:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Mar 2024
     
    Ja już tych modułów turbo trochę zrobiłem: TOP DRIVE, TOMS Multi Drive, Happy Warp 7.1, Mini Speedy, I.S. PLATE, plus do tego różne konfiguracje łączenia tych modułów w podwójne, potrójne i poczwórne turbo. Są zamienniki układu XC95144XL więc nie będzie problemu.
    • 8:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime13 Mar 2024
     
    zaprojektuj... pokaż... zrób i sprzedaj.
    • 9:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Mar 2024
     
    @ pancio - o co chodzi z tym , zaprojektuj... pokaż... zrób i sprzedaj ? Bo tak nagle wstawiłeś taki tekst i nie wiem czego dotyczy ?
    • 10:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime13 Mar 2024
     
    @galtron: "..Są zamienniki układu XC95144XL więc nie będzie problemu.". Pewnie chodzi o to abyś zaprojektował, pokazał, zrobił i sprzedał projekt na tym układzie.
    • 11:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Mar 2024
     
    @ maly_swd - nie napiszę softu pod ten układ bo nie umiem. Bez softu nic się nie da zrobić. A ogólnie układ zamienny można kupić tutaj - ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime13 Mar 2024
     
    Ale ta odpowiedź to nie do mnie tylko do Pancia. Ty napisałeś "ale o co chodzi" - to odpowiedziałem.