atarionline.pl Kopiowanie Dysk => Turbo Blizzard / Unerring Masters dla plików powyżej 55kb - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime3 May 2024
     
    Mam XC12 z Blizzardem i XC11 z Unerring Masters.
    Do kopiowania z dysku na Blizzarda używam Bossa, na Unerring Masters tego kopiera ->link<-

    Mam U1MB, ale nie mogę np skopiować Laury z dysku na Turbo Blizzard czy na UM bo oba kopiery nie wykorzystują dodatkowej pamięci i pliki powyżej 58-59kb nie ma szans skopiować - out of memory.

    Czy da się mogole kopiować na Blizzarda czy UM większe pliki np. Laura, Karateka itp?

    Mam kartridży sporo i na jednym od Blizzarda - Turbo Toolbox II jest coś takiego jak Aragorn Copy, który teoretycznie wykorzystuje extra pamięć. Da się go jakoś zrzucić do Xex-a?
    • 2: CommentAuthorpigula
    • CommentTime4 May 2024 zmieniony
     
    Jeżeli chodzi o turbo UM to niestety nie ma programu, z obsługą ext ramu. Kopiery do tego systemu mają o ile dobrze pamiętam maksymalny bufor na poziomie 56KB. Jedyną opcją, aby nagrać większw pliki będzie użycie TSFX z Turgena na PC. Generujesz odpowiedni plik i i uruchamiasz go z AvG cart lub sio2sd i dokonujesz nagrania na magnetofonie.
    • 3: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime4 May 2024
     
    @piguła
    To już można w Turgenie tworzyć TSFX dla UM? Nie widzę takiej opcji tam. Dla Blizzarda jest.
    • 4: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime4 May 2024
     
    TSFX ma również ograniczenia pojemności.

    W przypadku Turbo Blizzarda nie stanowi to problemu, ponieważ w przypadku dużych gier można zastosować kontynuację TSFX lub utworzyć złożony TSFX. To kwestia kilku kliknięć.

    Dla UM duże gry są trudne, ponieważ format pliku narzuca bardzo długie bloki danych. Pracuję nad problemem. Turgen w tajemnicy przebuduje plik .xex tak, aby rozmiar pojedynczego bloku nie przekraczał pojemności jednego TSFX.
    • 5: CommentAuthorpigula
    • CommentTime4 May 2024
     
    @MatthewNS - tak można w UM. Bo sam już kilka tytułów dla zabawy w ten sposób nagrałem. Oczywiście mega przydatny jest wówczas jakiś cart bo odczyt kolejnych fragmentów jest bardzo szybki i magnetofon praktycznie się nie zatrzymuje.. a jedynie pięknie nagrywa poszczególne pozycje.
    • 6: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime6 May 2024
     
    @pigula

    To Karateka TSFX, która nagra grę na taśmie przy użyciu systemu Unerring Master.

    TSFX jest kompozytowy, co oznacza, że potrzebny jest uniwersalny cart lub rozdzielacz SIO. Do nagrania gry wymagane jest 48 KB pamięci RAM. Aby zagrać w grę, potrzebne jest 128 KB pamięci RAM.

    Dlaczego to działa? Wersja rozwojowa TURGENA dodaje sztuczne segmenty INIT podczas konwersji pliku. Można to włączyć lub wyłączyć, ponieważ w rzadkich przypadkach sztuczne segmenty INIT mogą zakłócać ładowanie pliku.

    Rozwiązuje to kolejny problem z wyjątkowo długimi blokami UM. Nie mieszczą się w plikach .CAS, ponieważ pliki .CAS są ograniczone do 64 KB dla pojedynczego bloku danych.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 May 2024
     
    Baktra - niesamowicie dobra robota! Nie mam słów, żeby wyrazić wdzięczność za tyle Twojej pożytecznej pracy przy tym projekcie. I przyłączam się do gratulacji z okazji narodzin potomka/i.
    • 8: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime6 May 2024
     
    @Kaz
    „Szturmuję”, póki mam jeszcze czas.
    • 9: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime7 May 2024
     
    @baktra

    A możesz jeszcze zrobić TSFX Unerring Masters composite dla LAURA? Laura w wersji PL ma 90kb.
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 May 2024 zmieniony
     
    @baktra: Właśnie sobie ściągnąłem najnowszego Turgena, wygenerowałem pierwszą grę w normalu (Panic Express), nagrałem i się wgrywa (w tej chwili, jeszcze 20 obrotów). Super sprawa. W tym momencie nagrywanie kaset staje się przyjemnością - o ile komuś magnetofon może dawać przyjemność ;-)
    • 11: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime7 May 2024
     
    @MatthewNS
    Tak, mogę.
    • 12: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime7 May 2024
     
    @baktra

    Super, dzięki wielkie.

    A inne pytanie do Ciebie: Czy jest wersja TURGEN dla macOS?
    Jestem na stronie twojej www i w system requiments jest macOS

    ---------------------------
    System Requirements

    Java SE Runtime Environment (JRE) or Java SE Development Kit (JDK) version 9 or newer. To get JDK or JRE, refer to the Download page.
    Microsoft Windows, GNU/Linux, macOS, Solaris, FreeBSD, and other operating systems supported by the JRE and JDK
    ---------------------------

    Mam MacBooka M2 z SonomaOS
    Jak klikam download to ściąga mi plik: turgen-9.2.21-bin.tar.bz2. Po rozpakowaniu wyglada to jak pliki pod Windows.

    i co teraz zrobić?

    Java dla macOS mam zainstalowaną.

    Ciągle wyciągam laptopa z Windows - tylko dla Turgena :)
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 May 2024
     
    i co teraz zrobić?

    Wejdź do podkatalogu dist i tam znajdziesz pliczek turgen.jar, który możesz uruchomić. Jeśli nie działa klikanie myszką to odpal terminal, wejdź tam i wklep
    java -jar turgen.jar

    i będzie działać. O ile tak to się robi pod MacOSX, ja linuksowiec.
    • 14: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime7 May 2024 zmieniony
     
    @Peri Noid
    Działa ale tylko pod terminalem. Nie wygodne. Ciekawe czy da się zrobić jakiś skrót na pulpit na macOS. Ja kurcze nie umiem :)

    UPDATE: A jednak działa i bez terminala.

    Dzięki
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 May 2024
     
    Ja też nie :-)
    • 16: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime7 May 2024
     
    Zestaw Java Development Kit (JDK) umożliwia tworzenie natywnych programów uruchamiających dla systemu macOS. Niestety działa tylko z JDK dla macOS, którego nie mam.

    Przez jakiś czas zastanawiałem się nad kupnem odnowionego MacBooka Air klasy B lub opłaceniem hostowanego systemu macOS. Zdałem sobie sprawę, że nie warto.

    Podczas pracy w systemie macOS zalecałbym przejście do opcji Tools>Preferences i zmianę „Look and Feel” na macOS.

    To pokazuje siłę starej, dobrej Java SE. Nie musi być „TURGEN dla macOS”. Jeden kod źródłowy, jeden plik .jar i działa na wszystkich trzech obsługiwanych platformach (Win, Lin, Mac)

    Oczywiście w dzisiejszych czasach można to samo osiągnąć za pomocą aplikacji działających w przeglądarce.
    • 17: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime7 May 2024
     
    @baktra

    a mi przy próbie stworzenia TFSX Unerring Masters KARATEKA wyrzuca błąd: Maximum block size exceeded by 36595 bytes.

    Korzystam z Turgen 9.2.21
    • 18: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime8 May 2024
     
    Oczywiście. Opcja ograniczająca rozmiar bloku dla UM do 42 KB jest dostępna od wersji 9.2.22. A to jeszcze nie zostało wydane.

    Możesz pobrać wersję rozwojową turgen.jar.
    ->link<-

    Następnie przejdź do Narzędzia, Preferencje, Atari Super Turbo i zaznacz odpowiednie pole wyboru.
    • 19: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime8 May 2024
     
    @baktra
    super, działa, Dzięki
    • 20: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime8 May 2024 zmieniony
     
    Przy okazji tematu TSFX a w szczególności Unerring Masters i Turbo Blizzard chciałbym podzielić się z Wami moimi problemami jakie mam z samymi magnetofonami.

    Mam:
    XC12 BLIZZARD.
    XC11 UNERRING MASTERS.
    ATARI 65XE z U1MB i stacją 3,5" zamontowaną wewnątrz - klon XF551 z romem HyperFX - zrobiony przez Zaxona.
    CA-2001 z Toms Turbo Drive
    XF551 oryginalną 5,25" z romem HyperFX

    Problemy:

    Magnetofony nie chcą działać prawidłowo razem ze stacjami.
    1. Po każdym kopiowaniu Dysk - Turbo muszę wyciagąć wtyczkę magnetofonu z SIO Splittera bo żadna ze stacji nie chce ruszyć.
    2. Jak odłączę magnetofon od SIO Splittera stacje zaczynają działać ale robią problemy i muszę restartować ATARI.

    W praktyce TSFX Composite jest dla mnie bezużyteczny bo po załadowaniu pierwszej cześci TSFXa magnetofon zaczyna ją nagrywać. Jak zakończy pierwszą część nagrywać komputer wychodzi od razu do QMEGA lub do BASICA (jesli QMEG jest wyłączony) i koniec. Nie ma mowy o nagraniu pozostałej części TSFX.

    Jeżeli chcę nagrać TSFX to nie może być to plik composite.
    Po każdym pliku TSFX muszę wyłączać kompa i wczytywać następny part po restarcie.

    Magnetofony nie chcą też działać z SIO2SD. Podłączenie SIO2SD do gniazda SIO w XC11 (z unerring masters) powoduje brak działania i magnetofonu i sio2sd. Nie istotne czy magnetofon jest podłączony bezpośrednio do komputera czy przez SIO Splitter czy przez np CA2001. Nie działa nic.

    Jak próbuje kopiować tradycyjnie za pomocą kopiera UM ->link<- ze stacji na XC11 to też jest problem w postaci wymaganego restartu kompa po każdym kopiowaniu. Czyli uruchamiam kopiera RESET i otrzymuję listę plików do skopiowania. Wybieram plik i ładuję do pamieci. Pięknie się kopiuje na taśmę. Naciskam znowu RESET żeby otrzymać listę plików na dyskietce i .... ERROR - stacja martwa. Restart kompa i działa - i tak w kółko.


    Na Blizzardzie przy użycia BOSS-a to samo po każdym kopiowaniu potrzebny restart kompa.

    W czym jest problem? Wina komputera?
    • 21: CommentAuthorpigula
    • CommentTime8 May 2024 zmieniony
     
    @MatthewNS - po pierwsze dwie sprawy. Pytanie zasadnicze, jak stare SIO2SD posiadasz w sensie jaka jest rewizja płytki.

    ->link<-

    Ponieważ prób rozwiązania Twojego problemu może być kilka.

    1. Czy sio2sd ma dorzuconą diodę BAT85. Pierwsze wersje PCB tego nie miały.

    2. Warto też pomiędzy pin 1 a 5 gniazda sio2sd wpiąć rezystor 4.7K

    Obie modyfikacje można wykonać bezpośrednio we wtyczce SIO

    i tak pierwsza modyfikacja polega na tym, że odlutowujesz we wtyczce sio od sio2sd przewód od 3 pinu (DATA IN) w jego miejsce przylutowujesz koniec diody BAT85 ten bez czarnego paska. Do jej drugiej nogi (tej przy której jest czarny pasek) przylutowujesz wcześniej odlutowany przewód. Ten mod powinien pomóc aby działała stacja i sio2sd oraz sio2sd i magnetofon.

    2. Druga modyfikacja, to dorzucenie rezystora pomiędzy 1 i 5 pin gniazda sio2sd. Co odpowiada we wtyczce sio 10 pinowi SIO (5V) i 5 pinowi SIO (DATA OUT). Czyli wystarczy dodatkowo dorzucić pomiędzy te dwa piny rezystor 4.7K

    Trzeci mod dotyczy maksymalnej prędkości sio2sd
    wymagane jest wylutowanie dwóch kondensatorów na płycie Atari

    ->link<-

    Dorzucam zdjęcie płytki sio2sd, która diodę bat85 posiada, oraz zdjęcie płyty Atari z zaznaczonymi pojemnościami do wylutowania!
    • 22: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime8 May 2024
     
    XF robiłem 1:1 zgodnie ze schematem. Więc raczej nie tu problem. Może turba które masz zasadzone w magnetofonach nie maja tej nieszczęsnej diody od open collector ?
    • 23: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime8 May 2024 zmieniony
     
    @pigula - dzięki za te informacje
    Wygląda, że mam sio2sd z diodą. Zdjęcie w załączeniu.

    No dobra to będę działał z pozostałymi modyfikacjami. Ale wydaje mi się, że z tymi magnetofonami coś nie tak.

    @zaxon - sprawdzę to
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 May 2024 zmieniony
     
    Ja obstawiam, że to magnetofony nie mają odpowiedniej diody. Tak było z moim XC11 Z Blizzardem - bez diody SIO2SD i stacja 1050 nie działały lub działały źle w przypadku podłączonego magnetofonu. Po dodaniu diody całość działa idealnie.
    • 25: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime8 May 2024
     
    Jutro się dobiorę do nich. Rzucę Wam zdjęcia płytek z prośbą o sprawdzenie bo nie wiem czy sam rozpoznam.
    • 26: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime8 May 2024
     
    Ano.Tym bardziej jeśli to turba z "epoki" ;) Tylko zobaczyć cokolwiek , może być trudno ;) Łukaszu, masz może fotke twojego Blizzarda z XC 11 ? Tego jak Monolit z Odysei Kosmicznej ? Te turba były zalewane róźnymi żywicami, klejami itp.
    • 27: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime8 May 2024
     
    Nie jestem specjalistą od sprzętu, więc mogę zbyt wiele pomóc w przypadku niepożądanych interakcji między dwoma urządzeniami SIO. Oczywiście urządzenia, które nie mogą przejść do stanu wysokiej impedancji, „zabiją magistralę”. Jeśli w przypadku modernizacji turbo ktoś użył LS 7400 zamiast LS 7401 lub 7403, konsekwencje były oczywiste.

    Możliwe jest również, że binarne programy ładujące ładujące TSFX nie w pełni ponownie zainicjują port szeregowy po skoku do wektorów INIT. Jeśli użycie modułu ładującego SIO2SD XEX nie działa, możesz spróbować umieścić TSFX na obrazie dysku za pomocą MyPicoDOS.

    Jeśli chodzi o złożone TSFX przechodzące do Q-MEG lub BASIC... Nie powinni tego robić. Oczywiście TSFX oczekują wyłączenia BASIC-a.

    Możliwe główne przyczyny to:
    1. Uszkodzenie stosu. Raczej nie. Zostanie to ujawnione podczas testowania w emulatorach.
    2. Niepożądana interakcja z programem ładującym binarnym, który ładuje TSFX i TSFX. TSFX ładują się nisko i używają niektórych adresów strony zerowej, ale zostały one starannie wybrane tak, aby nie zakłócały programów ładujących binarnych.
    • 28: CommentAuthorpigula
    • CommentTime8 May 2024 zmieniony
     
    Diode można dorzucić do magnetofonu.. zasada jest ta sama. Natomiast jedna uwaga. QMEG ma wyciętą obsługe matnetofonu... a wiec jak chcesz się bawić na zasadzie stacja plus magnetofon to rób to na normalnym osie.
    Nie mam niestety xc11 a gorsze modele xc12 (z systemami um/ast/att oraz t2001/200f wszystko dziala mi z Tomsami Ca2001 sio2pc oraz sio2sd sio2ide w oparciu o splitter lotharka.
    • 29: CommentAuthorpustak
    • CommentTime8 May 2024
     
    Trochę poza tematem, ale pokrewnie.
    Znajdę gdzieś w atr / xex loader do Turbo Blizzard?
    Chodzi o to żeby nagrać na początek kasety loader w normalu, żeby nie musiec korzystać z cardridga.
    • 30:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 May 2024 zmieniony
     
    Jest w archiwum: ->link<- ->link<-
    • 31: CommentAuthorpustak
    • CommentTime9 May 2024
     
    Ten plik *.cas sprawdzałem wcześniej.
    Załadowałem go nawet z adv carta, ale to nie to o co mi chodziło.
    Ten loader w cas-ie poprzedzony jest wykrzyknikiem.
    Żeby wgrać loader trzeba wgrać inny loader to trochę bez sensu.

    Muszę sprawdzić tego *.atr-a i zobaczyć co w nim siedzi.
    • 32: CommentAuthorxangel
    • CommentTime9 May 2024
     
    pustak: ostatnio zamówiłem parę uniwersalnych płytek do cartów Turbo, i na testy zlutowałem akurat Blizzarda, więc może jednak chciałbyś mieć cartridge? :)
    Testowałem "BIG2 Blizzard" taki z dwoma przełącznikami.
    • 33:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 May 2024
     
    Soft do Blizzard można odpalić np. z A8PicoCart.
    • 34: CommentAuthorxangel
    • CommentTime9 May 2024
     
    Z tego co czytałem w wątku na równoległym forum soft jest zabezpieczony przez zwieranie linii D6 do masy w odpowiednich momentach kontrolowanych przez soft. Nie wiem, czy Seban całkowicie "rozkodował" ten cart, czy jednak nie.
    Chyba, że do A8PicoCart została dodana poprawna emulacja, to powinno chodzić.
    • 35: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime9 May 2024 zmieniony
     
    Dobra…. Rozkręciłem XC11 z UM i XC12 z BLIZZARDEM.

    UM - niewiele widać. Płytka nowa raczej.
    • 36: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime9 May 2024 zmieniony
     
    BLIZZARD - płytka pamiętająca lata 80te
    • 37: CommentAuthorpustak
    • CommentTime9 May 2024 zmieniony
     
    @xangel dzięki za propozycję, soft Blizzarda odpalam z AVG czy Pico.
    Chodzi mi o loader który można nagrać na kasetę do użycia w skrajnym przypadku jakby z lenistwa nie chcielo sie wyciągać Cart-a z szuflady.
    • 38: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime7 dni temu
     
    TURGEN 9.2.22
    ->link<-