atarionline.pl Atari ST MIST i MIDI - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime12 Jun 2024
     
    Cześć,

    Jedną z rzeczy, którą sobie eksploruje na komputerach retro jest MIDI - mam trochę amatorskich doświadczeń z C64, Amigą z MusicX czy ostatnio bawię się z Atari i MIDIcar. Ale chciałbym sięgnąć do korzeni czyli Atari ST, którego nigdy nie miałem więc doświadczenie zerowe.

    MIST (od Lotharka), MIDI, Cubase - jakie mogę napotkać problemy? Czy jest gdzieś do pobrania Cubase z crack, który będzie na tym dobrze działał? Czy jakiś inny soft do MIDI można na tym z powodzeniem używać?

    Będę wdzięczny za pomocne informacje. Dzięki.
    • 2: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime12 Jun 2024
     
    Na MiST, możesz używać każdego oprogramowania z ST. Najnowszy rdzeń jest tutaj:

    ->link<-

    Nie mam doświadczenia z Cubase, ale traktuj MiST jak Atari ST. Rdzeń obsługuje porty MIDI - więc nie powinno być problemów, tak jak z grami ;).
    • 3: CommentAuthorVLX
    • CommentTime12 Jun 2024 zmieniony
     
    MIST nie obsłuży sprzętowego klucza do Cubase, ale z tego co wiem, tutaj:

    ->link<-

    można znaleźć wersję rozwiązującą ten problem.
    • 4: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime12 Jun 2024
     
    Witajcie ponownie ;)

    Real MIDI input/output using MiST's UART pins
    Serial/parallel port redirect to USB
    Internal Cubase dongle

    Może nie będzie źle. Nie wiadomo co autor tego rdzenia miał na myśli pisząc "Internal Cubase dongle". Poprzednie rdzenie (nie Mistery) tego nie obsługiwały. Może już teraz jest dobrze.
    • 5: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime12 Jun 2024
     
    Dziękuję Panowie

    Istotnie to ciekawe z tym "Internal Cubase dongle" ale to by ktoś musiał w praktyce potwierdzić
    • 6:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime12 Jun 2024
     
    W zeszłym roku, dzięki UnnamedVillian, Zippy i Evil, Cubase został ponownie złamany i poniższe wersje z tej strony: ->link<- nie wymagają dongla/karta do działania. Powinny więc bez kłopotu zadziałać na MiST:
    - Steinberg Cubase 'Dongle Emulator' Cracks
    - Steinberg Cubase Audio 'Dongle Emulator' Cracks


    Sam kart Cubase również został złamany dzięki UnnamedVillian i teraz każdy może sobie go zrobić i używać z oryginalnym Cubase
    • 7: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime13 Jun 2024
     
    Dziękuję :)

    A ogólnie - MIST i Atari ST jest ok? Jakieś ew. kłopoty, wskazówki?

    Sorry za lamerskie pytania - ja to amigowiec jestem; poza tym miałem większy lub mniejszy kontakt ze wszystkimi komputerkami ale Atari ST mnie ominęło :) Chcę nadrobić...:)

    Dzięki
    • 8: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime13 Jun 2024
     
    MiST i Atari ST - jak najbardziej OK. Emulacja idealna jak dla mnie. Ogólnie większość rdzeni chodzi perfekcyjnie. W sumie to nawet nazwa MiST miała być od Mini ST (o ile pamiętam ;)). Tutaj gościu opisywał dawno temu jeszcze starą serie rdzeni - ale będziesz miał "jakąś" wizję co czeka cię na urządzeniu ;).

    ->link<-

    Oczywiście proponuje wgrać najnowszy ;)

    Pozdrawiam ;)
    • 9: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime13 Jun 2024
     
    a tos skąd (i jaki)?
    • 10: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime13 Jun 2024 zmieniony
     
    Tutaj tak samo jak z Amigą i małym Atari ;). Dajesz własny, lub pobierasz z internetu. Na AOL masz biosy do małego Atari a na archive.org do reszty. Oprogramowanie jest od lat zbierane tutaj:

    ->link<-

    Można też odpalić MiST z otwartego ROM-u:

    ->link<-

    Oczywiście oryginalny TOS jest "bardziej" zgodny z Atari.

    To jaki numer chcesz - to już zależy od typu Atari jaki będziesz emulować (tak samo jak Amiga 500, 600 itd). Z Atari jest podobnie. Wersja 1.2, 1.4 i najbardziej popularna 2.06 - powinna być najlepsza:

    ->link<-

    Emulator złapie wszystko - udając 100% co chcemy ;)

    Zapomniałem - TOS masz też na stronie MiST dołączony do starego rdzenia przez autora:

    ->link<-
    • 11: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime13 Jun 2024
     
    Dziękuję przyjacielu :) Jestem zachęcony do MIST'a, będę działał.

    Pozdrowienia
    • 12: CommentAuthormacznikr
    • CommentTime13 Jun 2024
     
    cześć,

    wiem, że nie na temat ale nie wiem gdziue szukać: czy istnieje jakieś rozwiązanie sprzętowe aby odtwarzać gry/dema na atari ST z karty SD?
    Dzięki za podpowiedź!
    • 13: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime13 Jun 2024
     
    Hej.

    Oczywiście, że istnieją - ale to szeroki temat. Nie wiemy jakie posiadasz Atari ST i czego oczekujesz. Niemniej jednak - w przypadku Atari ST najlepiej jest użyć "Ultrasatan". Wersji jest sporo. Produkuje to np. Lotharek:

    ->link<-

    ->link<-

    Tutaj trzeba więcej danych. Muszą się wypowiedzieć użytkownicy tego typu urządzeń w "dużym" Atari ;).
    • 14: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime15 Jun 2024
     
    @rr_800xe - a troszeczkę odbiegając od tematu:

    - Atari XE - który rdzeń i skąd? Czy obsługa cart (jakiej pojemności) tam jest?
    - rdzeń ZX Spectrum Neo - wdziałem gdzieś na YT ale nie wiem gdzie pobrać?

    Dzięki i pozdrawiam serdecznie :)
    • 15: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime15 Jun 2024 zmieniony
     
    Wszystkie rdzenie ze strony MiST

    ->link<-

    ->link<-

    Po prawej są wszystkie aktualizowane.

    Jeśli chodzi zatem o Atari XE to oczywiście ten razem z romami:

    ->link<-

    A jeśli chodzi o Spectrum to oczywiście ten:

    ->link<-

    Oczywiście już wiesz, że podstawowy "rdzeń" ma nazywać się core.rbf - tak jak masz w instrukcji u Lotharka ;). Jak coś to pytaj śmiało ;)

    Pozdrawiam.

    P.S. Zapomniałem:

    ->link<-

    To jest wersja Next. O "NEO" nie słyszałem niestety :(
    • 16: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime15 Jun 2024
     
    Dzięki :)

    Co do Neo - sorry, oczywiście, że NEXT. Dużo się ostatnio bawiłem Zx Spectrum Neo (jest coś takiego); stąd moja pomyłka.

    Pozdrowienia :)
    • 17: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @rr_800xe - hej Mam, działam - super sprzęt Czy internet w core Amigi jest możliwy? Pozdrowienia ☀️
    • 18: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime4 dni temu
     
    Witaj. BARDZO się cieszę, że MiST chodzi i jesteś zadowolony. Jeśli chodzi o internet na Amidze - myślę, że tak. Niemniej jednak nigdy tego nie sprawdziłem. Wgrałem sobie krok po kroku Classic Workbench z tej strony ->link<- Sam internet będzie działać, o ile adapter karty sieciowej wpięty do USB będzie wykryty właśnie, przez Workbench (tak jak w AtariST już czytałeś zapewne). Ale nigdy tego empirycznie i organoleptycznie nie sprawdzałem ;). Pozdrawiam.
    • 19: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @rr_800xe

    Dzięki :)

    Przy okazji core dla Atari 8 najnowsze jest tutaj

    ->link<-
    • 20: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime4 dni temu
     
    Hej

    Super, że zaktualizowali. Teraz zobaczymy czy Mikie chodzi z tego wątku:

    ->link<-

    Coś tam było z "HiRes" nie tak ;)

    Pozdrawiam ;)
    • 21: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime3 dni temu zmieniony
     
    @rr_800xe hej. Wracam do Atari ST. Ktory dokładnie TOS 1.6 Ci działa? Z 2.06 nie mam problemu. Drugie pytanie - skąd pobrać Sysinfo? Dzięki :)
    • 22: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime3 dni temu
     
    Ja nawet kilka ładnych lat temu testowałem jak to działa.

    ->link<-
    • 23: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime3 dni temu
     
    Jeśli chodzi o TOS - to ja bym brał te:

    ->link<-

    Ale 1.06 czy 1.62?

    Napewno są OK. Jeśli chodzi o Sysinfo - to był SysInfo w Gemulator od Darka. Pobierz sobie tutaj cały emulator - i masz tam plik sysinfo.prg

    ->link<-

    Pozdrawiam ;)
    • 24: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime3 dni temu zmieniony
     
    @rr_800xe nie działają mi wersje 1.06 i 1.62. Wersja 1.04 działa, działa też 2.06 i emutos. Co robię nie tak? Dzięki

    UPDATE - działa :) Przy tos 1.06 trzeba było jeszcze zmienić ustawienia maszyny
    • 25: CommentAuthorsdsi
    • CommentTime3 dni temu
     
    @paptak - do tego dążę. Opisz swoje doświadczenia :)
    • 26: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime2 dni temu
     
    sdsi - super, że się udało ;). No to miłej pracy z MiST-em ;).