atarionline.pl His Dark Majesty - 1.0 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime27 Jan 2011 zmieniony
     
    Sporo osób testowało. Gra była pisana na standardowy sprzęt. Wątpię, że z innym OS, z innym CPU czy z innym układem graficznym będzie działać.
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Jan 2011 zmieniony
     
    No i jeśli poprawki by wchodziły w grę, to może, żeby HDM też sama wyłączała basica ;-)
    • 3: CommentAuthornosty
    • CommentTime27 Jan 2011
     
    Ilmenit - co mamy zrobic z polskimi znakami w tłumaczeniu?? Przekonwertujesz Win1252, czy jak?
    • 4: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime27 Jan 2011 zmieniony
     
    Nie ma problemu - przekonwertuję na odpowiednie znaki.
    Trzeba też zmodyfikować zestaw znaków dodając PL literki - załączam.

    BTW, Kaz, co z między poziomową grafiką?
    • 5:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime27 Jan 2011
     
    Adv. Sveetvoice? wydaje mi sie ze znam, scum to byla grupa hiv'a, tak?
    • 6:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime27 Jan 2011
     
    Dokładnie. Świat jest mały.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jan 2011
     
    Sporo osób testowało. Gra była pisana na standardowy sprzęt. Wątpię, że z innym OS, z innym CPU czy z innym układem graficznym będzie działać.

    @Ilmnienit :) - z innym OS, luz - działać teoretycznie nie musi, choć może. Inny CPU? - a w czym problem? - no chyba, że w kodzie są nielegale 6502c. Są? Inny układ graficzny - tu za bardzo nie wiem, co takiego może przeszkadzać. VBXE jest raczej nieszkodliwe w tym względzie a jedynie co wygląda inaczej, to niektóre tryby interlace.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jan 2011
     
    poza tym, na DracOS HDM krzaczy się wyłącznie w czasie naciskania "fire" i wyprowadzania kolejnych komunikatów w czasie gry. Nie znam kodu i nie wiem, co tam się dzieje, lecz zapytam. Czy gra korzysta z jakichkolwiek procedur OS'a?
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jan 2011
     
    czyli reasumując. Działa na 65c816 (bo czemu nie), działa w dowolnej konfiguracji byle by OS był oryginalny.
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Jan 2011
     
    .. dobra, widzę w czym problem - doczytałem i rozmawiałem właśnie w temacie z Mono. Trochę to bez sensu jeśli chodzi o OS :).
    • 11: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime28 Jan 2011
     
    Zgadzam się i teraz zrobiłbym to zupełnie inaczej. Ale pisząc HDM nawet nie wiedziałem, że ktoś używa na Atari innych OSów niż oryginalny. Cóż, przed 15-20 laty tego nie było, przynajmniej wśród znajomych atarowców :)
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Jan 2011
     
    ... cóż, pierwsza wersja systemu Qmeg ma raczej więcej niż 15 lat :D ... a - by wiedzieć o istnieniu innych OS'ów wystarczy czasem na forumie chwilkę posiedzieć :). Cóż, zobaczymy - może Mono pomoże zwalczyć temat, bo ponoć wie OCB, lecz ma problem z rozszyfrowaniem CC65.
    • 13:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime30 Jan 2011
     
    @ ilmenit Poproszę o Twój adres email na priv. Jutro wieczorem chciałbym przesłać Ci przetłumaczone teksty HDM.
    Tłumaczą: Nosty, Mac, Sveetvoice.
    • 14:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime30 Jan 2011 zmieniony
     
    To może i fix dla QMEGa 4.04 by się znalazł przy okazji? ;-)
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    Jestem chętny na pacz do wersji PL. W języku angielskim jest to dla mnie gra niegrywalna :)- ... trochę się nie mogę doczekać.
    • 16: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    Tłumaczenie w toku, część już dostałem na maila :)
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    hmmm, no to jeszcze pewnie nic nie wiadomo, co i kiedy.
    • 18: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    ...jak to w przypadku hobbystycznych projektów. No dobra, w komercyjnych jest tak samo ;)
    • 19: CommentAuthornosty
    • CommentTime3 Feb 2011
     
    Luzik, prace trwają :) Wlasnie skonczylem korektę czesci. Epidemia grypy troszke nas opoznila. Ale teraz to juz kwestia 2-3 dni.
    Potem Ilmenit musi jeszcze zmienic kilkanascie slow w kodzie, troche poczarowac, pokompilosc i juz bedzie mozna grac ;)
    • 20: CommentAuthornosty
    • CommentTime4 Feb 2011 zmieniony
     
    Do testów polskich tekstow potrzebuje zapis stanu gry z roznych etapow z Atari800Win.
    Prosba o podzielenie sie (zalaczenie zipa do odpowiedzi w tym wątku) jesli ktos posiada.

    EDITED: Prosba o save juz nieaktualna.
    • 21: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime25 Feb 2011
     
    Wersja polska głównej części gry. Po wygraniu wczytuje outro (nieprzetłumaczone). Autostart wczytuje od razu główną część gry, bez intra.
    Do wersji PL intro i outro musi skompilować Marok.

    QMEG nie jest obsługiwany - zbyt dużo zabawy było z kompilacją wersji PL (wywalający się kompilator, wywalające się narzędzie Franny, wywalający się plugin do TotalCommandera...) żebym miał motywację walczyć jeszcze z QMEGiem.
    • 22:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime25 Feb 2011
     
    tarira! dzisiaj wieczorem gramy! :) dzieki! :)
    • 23: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime25 Feb 2011
     
    Gdybyś chciał grać z użyciem Altirry, to pamiętaj o zmianie dysku na Read/Write. Altirra domyślnie ładuje obrazy dysków jako read-only, a gra zapisuje do pliku informację o aktualnym poziomie.
    • 24:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime25 Feb 2011
     
    oo ja nie profanuje, gram na prawdziwej atarce :)
    • 25:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime25 Feb 2011 zmieniony
     
    @ilmenit W imieniu Atarowców wielbicieli języka polskiego w i e l k i e d z i ę k i

    Dziękuję też Nostiemu, który dokonał wielkiego wysiłku: przetłumaczył intro, levele od 1-18, które tłumaczyła Sveet Voice, poprawił technicznie tłumaczenie pozostałych 8 leveli i ujednolicił całość. Dodam, że nie tłumaczył jedynie tekstów, ale sprawdzał ich łamanie w liniach i kontekst całości do fabuły. Chwała mu!
    • 26:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime25 Feb 2011
     
    tak, sa wsrod nas dobrzy ludzie, dziekuje Wam :)
    • 27: CommentAuthornosty
    • CommentTime26 Feb 2011
     
    Dzieki, faktycznie jakos tak wyszlo, ze przetlumaczylem wiekszosc tekstow do leveli i potestowałem calosc. Wciagnelo mnie :) Mam nadzieję, że nie narobiłem poważnych gaf, bo ja w zasadzie nie mówię po angielsku :D W drugą stronę (PL->EN) radze sobie tylko z najprostszymi zdaniami.

    Niestety teraz już wiem co jest na dalszych levelach, do których jeszcze nie dotarłem grając :P Ale i tak skończę te gre!
    • 28: CommentAuthorandys
    • CommentTime26 Feb 2011
     
    ilmenit dzięki. takie mam jeszce zapytanie. może jakaś wybieraczka do leveli dodatkowych bo jak sie domyslam troche ich zrobiono po opublikowaniu edytora na aa
    • 29:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime26 Feb 2011
     
    z tego co wiem to ani jednego :)
  1.  
    W polskiej wersji jest mini-bug (przynajmniej u mnie na emulatorze). Liczba rund pozostałych do końca poziomu wyświetla się tylko jako liczba. Tak miało być?
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Feb 2011
     
    Ilmienit - jeśli chcesz, to dla chętnych mogę udostępnić mniej "klimatyczny", lecz bardzo czytelny i ładny font do gry. Przerobiłem cały zestaw znaków, bo mnie głowa bolała w czasie czytania czcionki rodem ze średniowiecza ;)-
    • 32: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime28 Feb 2011
     
    W planszy z tawerna jest chyba bug. Nie wiem czy tak ma byc ale jak sie sprawdza pole ataku Halberdierow to pokazuje 3 pola w prawo i lewo oraz 4 pola w gore i w dol. Uzywam Atari 800XL z 1050 i jest to wersja HDM 1.1 ze strony poswieconej grze.
  2.  
    Dodam jeszcze jeden. Na emulcu, w ostatniej misji, po najechaniu na naszego złego bossa widzę tylko "i", zapewne końcówka "Władcy Ciemności" lub "Pana Ciemności".
    • 34: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Feb 2011
     
    ... tak się wtrącę jako laik w tematach tego rodzaju gier. Czy istnieje jakiś manual do HDM - czyli jak grać i dokładnie OCB? :)- ??? Gra jest jakby zajebista, lecz kończę przeważnie przy drugiej, że tak powiem planszy :D
    • 35: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    Dzięki za raporty o błędach. Poczekam jeszcze na kolejne i dopiero wprowadzę poprawki.

    @pin - Manual jest na stronie ->link<-
    To gra taktyczna, więc frontalny atak zwykle kończy się przegraną. Jeżeli kończysz na drugiej planszy, to ta gra chyba nie jest dla Ciebie. Do czwartego poziomu plansze można traktować jako wprowadzenie - trudności zaczynają się później.
    • 36:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    Pin. luzuj, ja tez daleko nie doszedłem narazie ;P
    • 37: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime1 Mar 2011 zmieniony
     
    Przykładowa taktyka dla drugiej planszy:


    - Nie daj się otoczyć.
    - Samemu otocz wroga.
    - Trzymaj swoje jednostki w zasięgu działania jednostki Lord (2 pola), co zwiększa ich obronność.
    - Atakuj kilkoma jednostkami jedną jednostkę.
    - Pozbądź się jak najszybciej najsilniejszych jednostek wroga (tu: halabardnicy)
    - Sprawdzaj zasięg ataku wrogich jednostek. Przykładowo w tym filmiku w 2:41 przesuwam swoją jednostkę o jedno pole w górę, aby znalazła się poza zasięgiem ataku wroga, po czym kolejne jednostki przestawiam tak, aby przeciwnik nie był w stanie ich dosięgnąć w swojej turze. Jednocześnie są blisko Lorda.
    - Atakuj wroga najzdrowszymi jednostkami - siła ataku jest proporcjonalna do zdrowia jednostki atakującej. Przykładowo na filmiku w 3:36 sprawdzam, która z jednostek ma najwięcej zdrowia. Po silnym ataku jednostka przeciwnika "odda" słabiej, bo mniej jej zostanie zdrowia.
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Mar 2011 zmieniony
     
    @Ilmienit - nie ma czegoś po polskiemu?

    .. by zastosować jakąkolwiek taktykę należy wiedzieć, jak grać i trzeba też znać opis informacji wyprowadzanych w postaci komunikatów przez program.

    Co do taktyki "na czuja", to jak na razie doszedłem do sposobu, który umożliwia pojedynczo walczyć z przeciwnikami - na zasadzie dwóch na jednego :) - co i tak nie daje mi możliwości przejścia przez drugą planszę.

    Ponawiam więc pytanie, czy przewidywana jest instrukcja w języku polskim?
    • 39: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    Ja nie przewiduję instrukcji w języku polskim, ale jeżeli kogoś namówisz na przetłumaczenie strony, to nie ma problemu, żeby ją umieścić.
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    @pin, to jest gra strategiczna :) Trzeba wymyślić strategię, bo tak na hurra się rzeczywiscie nie da.

    Wskazówki przed levelem są kluczowe.
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    o - dzięki za info o S.S! - poczytam sobie dziś ;)- mniam :)
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Mar 2011 zmieniony
     
    @Ilmienit - no to wreszcie z ostatniej twojej wypowiedzi coraz więcej wynika w temacie logiki gry. Nie wiedziałem, że można samodzielnie atakować przeciwnika :) - myślałem, że ludków zależnie od ich właściwości trzeba odpowiednio poustawiać itd. Dlatego mówię, że granie w coś takiego bez opisu jest bez sensu. Dla ludzi, którzy lata przegrali w tego rodzaju gry - zapewne nie jest to problem. Są niestety jednak tacy, którzy zaczynają i to też warto jest uwzględnić.
  3.  
    Na początku też miałem spore problemy z rozgryzieniem mechanizmu rozgrywki. Paradoksalnie jest on bardzo prosty (gdy odkryjesz jak już atakować jednostki).

    Wgra wciąga jak diabli, przeszedłem ją już kilka razy i teraz dla rozrywki przechodzę poszczególne levele, próbując wygrać je z minimalnymi stratami, albo używając tylko kilku jednostek.

    Wydaje mi się, że najtrudniejsze dwie misje to ta z obroną wioski oraz ostatnia walka na mokradłach. Dość trudne do "rozgryzienia" były dla mnie misje z sępami (do tej pory daję sobie spokój z ratowaniem "medyków" i po prostu się bronię), pierwsze starcie z zombie (tę misję da się przejść bez strat, nie licząc pierwszej zombie-jednostki) oraz smoki vs magowie.
    • 44: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    hehh - muszę się przyzwyczaić jeszcze, bo jak ludzików w las wpuszczę to mi się kolory mienią i nie mogę odróżnić swoich od nie-swoich :) - ... a niczego ni piłem :D

    no - 3 level :)

    ile tu muzyczek jest w czasie gry - dwie?
    • 45: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Mar 2011 zmieniony
     
    ludek z zielonym sweterkiem i niebieskimi gaciami to mój, a z zieloną ku-fają i czerwonymi kalesonami to nie mój, tak samo jak czerwony podkoszulek i zielone trzewiki ... wiem, że kolorów jednocześnie wielu się nie wywali, lecz połowę czasu spędzam przy rozpoznaniu kto jest kto :) - szczególnie we wspomnianym lesie istnieje problem :))))

    Reasumując - gra jest świetna, choć była by kilka razy lepsza z opcją na dwóch graczy. To by była dopiero zabawa :)
    • 46: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime1 Mar 2011 zmieniony
     
    Chcialem podziekowac autorom His Dark Majesty za wspaniala gre, przez ostatnie kilka dni calkowicie mnie pochlonela :)
    • 47: CommentAuthornosty
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    Pin, cos kombinujesz... To czy swoj czy wrog da sie rozpoznac po kolorach podswietlenia pola ruchu.
    Ja tez poczatkowo nie wiedzialem jak atakowac, i czemu niektorymi "moimi" jednostkami nie moge sterowac. Ale jak juz zaczalem czytac wskazowki i troche pocwiczylem to do misji z atakiem na wioskę doszedlem prawie "z marszu". Ale faktycznie, ja kiedys mialem dluuga przygode z Civilization na ST.

    Ja jestem ciekawy czy ktos z Was gra na real Atari? Bo przy duzej ilosci jednostek wroga, komputer "mysli" i przesuwa je tak dlugo, ze jedynym ratunkiem dla mnie zeby nie usnąć jest podkrecenie szybkosci emulatora x10 ;)
    Zastanawialem sie nawet czy to wynika z szybkosci Atari, czy Ilmenit zrobil to specjalnie zeby gracz widzial dokladnie ruchy przeciwnika.
    • 48:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    ja gram na prawdziwym sprzecie, ale nie doszedlem do jakiegos laga
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Mar 2011 zmieniony
     
    ... zawsze przejść etap można modyfikując jeden z nadpisywanych przez grę plików :D

    A co do grania na Atari - osobiście uważam, że (poza F7) emulator się do niczego nie nadaje :)
    • 50: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime2 Mar 2011
     
    Spowolnienie AI jest widoczne:
    - w dużych bitwach (jednostka ocenia położenie w stosunku do wszystkich jednostek na planszy, więc złożoność obliczeniowa rośnie kwadratowo z liczbą jednostek)
    - dla jednostek o dużym zasięgu ruchu (oceniane jest każde pole, na które jednostka może wejść).
    Przyspieszyć się właściwie nie da bez przepisania całości kodu gry. Rozpoczynając pisanie nie zdawałem sobie sprawy z narzutu jaki robią struktury w cc65.