atarionline.pl Przypadek The Coders' Guide To The Demoscene - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime4 Sep 2024
     
    Założyłem ten wątek ponieważ mam kilka przemyśleń po przeczytaniu komentarzy na temat tego dema na portalach pouet i youtube.

    Na samym początku muszę zaznaczyć, że osobiście uwielbiam to demo, zarówno pod względem programistycznym jak i użytej muzyki Jakuba.
    Koncepcja użycia czarnobiałych "zdjęć" generowanych przez AI jest także świeżym powiewem innowacji.

    Problem polega na tym, że większość komentarzy jest jednak negatywna zarzucająca autorom cheating. Głównym "problemem" tego dema jest objętość, która skłania co po niektórych do oskarżania autorów, że wyświetlają animacje, bo procesor nic nie liczy tylko sczytuje gotowe dane.
    Dodać do tego należy wszechobecną niechęć do obrazków generowanych przez AI i mamy gotowy hejterski koktajl.

    Nie spotkałem się za to z krytyką muzyki, która to choć generalnie się podoba jest głównym winowajcą takiego a nie innego odbioru dema. Otóż poprawcie mnie jeśli się mylę, ale streamowany dźwięk to główna zawartość tych 30Mbajtów danych....

    Reasumując, piszę to dlatego by przestrzec kolejnych twórców dem o bieżących trendach w demoscenie. Moja rada to"
    Jeżeli twoje demo jest duże jak na platformę to będziesz się musiał zmierzyć z zarzutem odtwarzania animacji, dlatego jest bardzo istotne byś w postcreditach wyjaśnił technikalia albo zrobił to w komentarzu na pouet i youtube zaraz na początku by ewentualne oskarżenia zadusić w zarodku. Jeżeli się spóźnisz z wyjaśnieniami i pojawi się kilkanaście komentarzach to w zasadzie jest po ptokach i odpowiednia łatka może zrujnować nawet świetne produkcje.

    Przykro mi to mówić, ale własnie taką świetną ale negatywnie przyjętą produkcją jest własnie to demo...
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Sep 2024
     
    Właśnie na Zoomie autorzy opowiadają o tym demie. Każda maruda powinna wysłuchać - chociaż pewnie się jej nie zechce.
    • 3: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime4 Sep 2024
     
    PEri Noid: wlasnie na pouet i youtube wypowiadaja sie anglojezyczni ktorzy jezyka Polskiego nie znaja. To co oni powiedzieli na Zoomie powinno IMHO znalezc sie w Creditsa dema po angielsku.
    Demo jest swietne ale autorzy skopali PR stad oceny bardzo niesprawiedliwe sa czeste.

    Pisze to by przestrzec kolejnych autorów by takie sytuacje sie nie powtorzyly
    • 4: CommentAuthorjakubp1985
    • CommentTime5 Sep 2024
     
    Ludzie po prostu lubią być wredne
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Sep 2024 zmieniony
     
    Muza jest streamowana i zajmuje niecałe 13 MB.

    Ja bym się nie przejmował malkontenctwem. Sami sobie laurkę wystawiają. Demo łamie wszystkie zasady i to niektórych boli (ja też tak mogłem/mogłam) - nie zdają sobie sprawy, że nie, nie mogli w 99%.

    Te efekty są zadziwiające i jak powiedziałem oczarowują widza w pełnym tego słowa znaczeniu (we wszystkich znaczeniach). Czy do prestidigitatora ktoś ma pretensję, że czaruje? Nie. Podobnie jest i tutaj. Czary.
    • 6: CommentAuthorFoster
    • CommentTime6 Sep 2024
     
    Dotsy, plotsy - lubię, mi się podobało demko. Jakaś historia przemycona, super, że są chęci i coś się dzieje. Co do muzy to pierwsza cześć nieznacznie lepsza niż druga z uwagi na brak tego czegoś w brzmieniu/barwach. Trochę jakby one były z pierwszej połowy 2000 roku i tu mam lekki niedosyt skoro to stream, bo muzycznie to wiadomix - bezpiecznie i elegancko. Kibicuję następnej prodce, robić robić ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime7 Sep 2024 zmieniony
     
    ...cytat z rozmowy telefonicznej dzisiaj:
    ja
    "słuchaj no wiesz w środę robiłem prezentację jak tutaj do tego demo robiłem tą grafikę ejajem"
    rozmówca
    "a że ten kosmos na końcu"

    ja
    ....

    rolling on the floor laughing my ass off ale po cichu i w duchu, a następnie zacząłem delikatnie naprowadzać...

    rozmówca
    a no tak ja wiem jak to się dzisiaj robi
    • 8:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime7 Sep 2024 zmieniony
     
    @Trachu

    PEri Noid: wlasnie na pouet i youtube wypowiadaja sie anglojezyczni ktorzy jezyka Polskiego nie znaja. To co oni powiedzieli na Zoomie powinno IMHO znalezc sie w Creditsa dema po angielsku.
    Demo jest swietne ale autorzy skopali PR stad oceny bardzo niesprawiedliwe sa czeste.

    Pisze to by przestrzec kolejnych autorów by takie sytuacje sie nie powtorzyly


    Jeśli ktoś ma jakąś konstruktywną propozycję, jak sobie radzić z dzikim potokiem hejtu aroganckich ignorantów, to ja chętnie posłucham. Acid chciał zrobić deskryptywny readme.txt czy .md czy cokolwiek, ale nie widzę tego pliku w archiwum które można ściągnąć z pouet.net (a więc zapewne na demozoo jest to samo archiwum).

    Jak można bardziej wyłożyć łopato co kto zrobił jak czym i po co, niż z pomocą genialnego prowadzenia Kaza spotkania online? Chętnie posłucham propozycji.

    ps. dodam, że na pomysł "to napiszemy wszystko w readme" odpisałem "nikt nie czyta readme". Bo nikt nie czyta.
    • 9: CommentAuthordss
    • CommentTime8 Sep 2024
     
    Kilka pytanek od strony technicznej odnośnie rotatora kostki Rubika w tym demku:
    - jak rysowane są linie? z użyciem SW/CPU czy HW (Blitter)?
    - jeśli w SW to jaki algo był wykorzystany? Bresenham?
    - jaki algo linii zasłoniętej użyto?
    - metoda rotacji kostki: to są tylko rysowane pre-kalki czy obliczenia realtime?
    - jeśli realtime to jakie wzorki - zwykły sin i cos na rotację czy inna metoda?
    • 10:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Sep 2024
     
    akurat na wszystkie te pytania odpowiedzi bardzo szczegółowe wraz z kodem są w filmie
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 dni temu
     
    Potwierdzam!
    • 12: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime6 dni temu
     
    xorcerer: Zgadzam sie readme malo kto czyta, natomiast dosc efektywnym sposobem ucinania watpliwosci w zarodku jest scroll na koncu dema. Bardzo czesto coderzy sie chwala swoimi osiagnieciami a ze jest to czesc dema, niektorzy to czytaja.
    • 13:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime6 dni temu zmieniony
     
    Demko jest rewelacyjne. I odpaliło się na starym poczciwym HDD Seagate'a 50MB zainstalowanym w MegaSTE:

    • 14:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 dni temu zmieniony
     
    Dzięki Grey, to jest najbardziej konstruktywna odpowiedź - bardzo dziękuję za wysiłek jaki włożyłeś i za wsparcie które dajesz na każdym kroku. Ty i Kaz tak naprawdę ratujecie twórców na tym rozszalałym oceanie.

    To jest konstruktywne i zgodne z najlepszą zasadą: SHOW, don't tell.

    A co do opowieści, pisania tasiemcowych scrolli i różańców w intencji wybłagania nieistniejącego miłosierdzia w readme.xyz, pozwolę sobie zacytować klasyka: