atarionline.pl Altirra - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2010
     
    Altirra 1.6 ukazala sie pare dni temu, lista zmian i poprawek jak zwykle imponujaca:

    ->link<-

    Version 1.6 [April 25, 2010]:
    [features added]
    * Debugger: Added profiler.
    * Debugger: Added support for loading CA65 labels.
    * Debugger: Added verifier to catch possible coding errors.
    * Debugger: Added support to view extended memory to some commands and panes.
    * UI: Added option for controlling vertical sync lock.
    * UI: Added /opengl command line switch.
    * UI: BASIC ROM is now noted on window caption.
    * UI: Window position is saved on exit.
    * UI: Added /debug switch to launch in debugger mode.
    * UI: Added /f switch for full-screen mode.
    * UI: Added .car extension to Open Image dialog.
    * UI: Input maps can now be cloned.
    * UI: Input maps can now be bound to a specific game controller index.
    * UI: Create disk dialog now has entries for standard disk formats.
    * UI: Added ability to paste text from clipboard.
    * UI: Moved warm reset to F5, bound Help to F6 and Break to F7, and merged Run into F8 to match other emulators.
    * UI: Added program icon.
    * Simulator: Added option to fill memory with a psuedorandom pattern on cold boot instead of zeroes.
    * Simulator: Added support for 65C816 high memory at banks $01-03.
    * POKEY: Increased playback sampling rate to 44KHz.
    * POKEY: Added option to toggle non-linear mixing.
    * POKEY: Added option to toggle individual sound channels.
    * POKEY: Implemented keyboard overrun bit.
    * VBXE: Register window can now be switched between $D6xx and $D7xx.
    * Disk: Added support for 1050 drive dual density format.
    * Disk: Added support for XF551 drive high speed commands.
    * GTIA: Added a stronger level of NTSC artifact emulation.

    [bugs fixed]
    * Fixed command line parsing and added several new switches.
    * HLE: Fixed math pack issues preventing Atari Basic ATN(), INT(), and SQR() from working.
    * HLE: Fixed handling of BASIC enable/disable on warm reset.
    * LLE: Improved math pack implementation.
    * ANTIC: Playfield DMA wasn't properly shut off on cold reset.
    * ANTIC: Improved emulation of mid scan line DMACTL changes.
    * ANTIC: Reset line now resets position counters.
    * ANTIC: Emulated single cycle glitch in VCOUNT at the end of a frame.
    * ANTIC: Implemented delay for changes to CHBASE to take effect.
    * POKEY: Adjusted timing of STIMER and timer rollovers.
    * POKEY: Retuned filters and non-linear mixing curve.
    * POKEY: Fixed behavior of SKSTAT serial overrun bit.
    * GTIA: Added option for displaying full PAL height when extending display past scan line 239.
    * GTIA: Fixed display of beam position when single stepping with VBXE enabled.
    * Debugger: Fixed bug where history window didn't allow scrolling to the bottom via the slider.
    * Debugger: History window now always shows last executed instruction.
    * Debugger: History window now flushes and rebuilds the tree when the history window rolls over.
    * Debugger: "Toggle read/write breakpoint" in the memory window was using the wrong address.
    * Debugger: Disassembly window now tracks 65C816 M/X/E state.
    * Debugger: .history command was using wrong register state for decoding indexed effective addresses.
    * Debugger: Fixed incorrect index register values in Registers pane in 65C816 emulation mode.
    * Debugger: Fixed disassembly of JMP (abs,X) and JSR (abs,X) instructions.
    * CPU: XCE instruction no longer sets M/X bits when staying in native mode.
    * CPU: Fixed bank used by JML, JMP (abs), and JMP (abs,X) instructions in 65C816 mode.
    * Disk: Added support for reading broken DD disks that have full 256 byte boot sectors.
    * Disk: SIO acceleration hook now sets SKCTL correctly.
    * UI: Fixed issue where full-screen mode didn't always cover the entire screen.

    * Simulator: Shortened delay to releasing OPTION on startup.
    • 2:
       
      CommentAuthorgolem14
    • CommentTime30 Apr 2010
     
    Czy tylko ja mam ten problem, czy też to jakiś bug, tzn. klawiatura jakoś dziwnie pracuje w 1.6 tak jakby łapała co któreś wciśnięcie albo z opóźnieniem. Jak się odpala gierkę, to postać nie reaguje na naciskanie strzałki przez chwilę, potem przeskakuje jedno pole i stoi, przeskakuje i stoi etc. pomimo iż: a) gra chodzi normalnie; b)klawisz strzałki wciśnięty jest cały czas.
    • 3:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 May 2010 zmieniony
     
    Czy moge prosic o podpowiedz jak w tym emulatorze (ktory wygoda jeszcze troche odstaje od A800Win) mozna:

    - zrobic zrzut ekranu (takze z trybu interlace)

    - wyszukiwac/wstawiac cheaty (ilosc zyc, itd.) do gier (bez bawienia sie debuggerem - chodzi mi o cos w stylu tego jak w A800Win)
    • 4:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 May 2010
     
    Screenshot:
    View -> Copy Frame To Clipboard

    po czym odpalasz np Painta Ctrl+v i zapisujesz sobie.
    • 5: CommentAuthortakron27
    • CommentTime1 Jun 2010
     
    ...czerwcowa paczka 7zip z utils'ami już na serwerze leży, a w niej nadal Altirra w starej wersji 1.4... może by tak ktoś wrzucił na ftp'a nową?...
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jun 2010
     
    Screenshot:
    View -> Copy Frame To Clipboard
    po czym odpalasz np Painta Ctrl+v i zapisujesz sobie.


    Mozna tez wykorzystac zewnetrzny program do wykonywania screenshotow. Jednak w praktyce mozliwosc wykonywania zrzutow bezposrednio z emulatora jest wygodniejsza i o niebo szybsza.
    • 7:
       
      CommentAuthorgolem14
    • CommentTime17 Jul 2010
     
    Gdyby ktoś, podobnie jaj ja, miał problemy z dziwnie zachowującą się klawiaturą (dławiącą się?) to podpowiadam, iż pomogło mi przestawienie w menu Imput/Keyboard opcji "Key pres mode
    z "Send cooked key presses"
    na "Send raw key strokes".
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    Pojawila sie nowa Altirra (1.7), ale u mnie sie nie uruchamia prawidlowo. W przeciwienstwie do starszych wersji, ktore smigaja okey. Czy ktos ma XP Home i ten sam objaw?
    • 9:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime6 Sep 2010 zmieniony
     
    @Kaz
    Przywróć ustawienia domyślne- odpal program z linii poleceń z przełącznikiem /resetall aby wymazać ustawienia programu (i potem ew. z przełącznikiem /baseline aby wymazać ustawienia emulowanej maszyny bo chyba trzymane są osobno - ale myślę, że wystarczy /resetall). Problem jest pewnie z wyświeltaniem - Phaeron zmieniał sposób filtrowania i emulacji artefaktów na taki, z którym nie wszystkie karty grafiki sobie poradzą (dlatego możesz też spróbować odpalić program z przełącznikiem /gdi lub /ddraw i ew. /artifact:none)
    • 10:
       
      CommentAuthorimmolator
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    Czy udało się komuś odpalić ten emulator pod Wine na Linuxie?
    • 11:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime6 Sep 2010 zmieniony
     
    Odpaliłem dzisiaj z ciekawości najnowszą wersję (1.7) i wydawała się używalna. Tzn. ściągnąłem archiwum, wypakowałem plik .exe i odpaliłem (w Wine) - nie wiem jak z prędkością działania bo byłem zalogowany zdalnie, ale przekłamań w grafice nie było nawet po włączeniu filtrowania obrazu.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Sep 2010
     
    Poczekalem dwa dni, autor Altirry zrobil poprawki - jest wersja 1.8. I dziala :)
    • 13:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Sep 2010
     
    Gdzie jest ta wersja? Bo ja wciaz na stronie domowej programu widze wersje 1.7. :o
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Sep 2010
     
    Bo to jeszcze wersja testowa:

    ->link<-
    • 15: CommentAuthorfaust
    • CommentTime19 Oct 2010
     
    Phaeron ma zwyczaj wrzucac linki do zrodla/binarkow w komentarzach ->link<- w tej chwili ostatnia beta to 12.
    • 16:
       
      CommentAuthorPhilsan
    • CommentTime19 Oct 2010
     
    Chris, in the homepage you should insert last Altirra version (now there is the old 1.4 version).
    • 17: CommentAuthorirwin
    • CommentTime19 Oct 2010
     
    I also said this to Kaz maaaany times, but no luck. When new version Atari++ emulator show up -> immediately placed on AOL site. Altirra isn't so lucky. And this is strange, because now Altirra is the best Atari emulator, and still quickly and efficiently developed.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    Yep, I should do many things. Unfortunatly I don't have enough time to do them all as I wish :(. That's why I always looking for new poeple to share work on AtariOnline.pl with them...
    • 19:
       
      CommentAuthorPhilsan
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    Altirra is now the more accurate emulator.
    It is the only one able to pass Acid800 test suite:
    ->link<-
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    Atari 130 XE + VBXE:
    GTIA: Special modes collision test...FAIL.
    GR.10 $1 collision incorrect: $02
    • 21: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime29 May 2011
     
    witam nie chciałem zakładać nowego tematu- chciałem sobie zainstalować Altirra-1.9 pobrałem odpalam- pojawia mi się takie okno- i nie wiem co dalej- próbuje wczytać plik Cas i nic się nie dziele, czy jest gdzieś instrukcja tego emulatora po Polsku? lub czy ktoś z Was drodzy milońscy Atari możecie mi pomóc?
    • 22: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 May 2011
     
    A ROM-y (system operacyjny, BASIC) podłączyłeś?
    Opcja System - Firmware - ROM images.
    • 23: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime30 May 2011
     
    wchodzę w system -firmware rom options i mam takie coś i co trzeba zrobić
    • 24:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 May 2011 zmieniony
     
    musisz sobie ściągnąć pliki ROM - poszukaj tu: ->link<- (jest tam katalog z tymi plikami - skopiuj je do folderu z Alttirą i poźniej wskaż je emulatorowi)

    oraz ustaw sobie:

    System-->Hardware-->800XL
    System-->Firmware-->600XL/800XL
    System-->Memory Size-->320KB
    System-->Video-->PAL

    na początek powinno wystarczyć
    • 25: CommentAuthorBluki
    • CommentTime30 May 2011 zmieniony
     
    Tu w załączniku masz plik z "najważniejszymi" ROM-ami. Dołączasz je klikając na przycisk po prawej stronie okienka (tego na twojej ostatniej fotce).
    I jeszcze uwaga: jeśli nie będziesz miał obrazu (ew. będzie tylko dźwięk) to w opcji View kliknij na Display.
    • 26: CommentAuthorBluki
    • CommentTime30 May 2011
     
    I jeszcze przykładowa konfiguracja. Czerwona strzałka wskazuje przycisk dołączania. W okienku, po trzecim ukośniku widnieje nazwa ROM-u. To co jest wcześniej, u Ciebie będzie wyglądać zapewne inaczej.
    • 27: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime30 May 2011
     
    dziekuję Wam bardzo działa.!!
    • 28: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime30 May 2011 zmieniony
     
    Emulator działa mam jeszcze pytanie gdy chce uruchomić grę z "kasety" biorę fille-cassate-load-wybieram grę x2 ok i potem system-cold reset i dopiero gra załapuje czy to jest okej?


    i czy da się przerobic plik ART na CAS?
    • 29: CommentAuthorBluki
    • CommentTime30 May 2011
     
    Po co przerabiać .atr na .cas?
    Nie korzystałem z plików .cas, ale w realnym Atari musisz włożyć kasetę do magnetofonu i wykonać zimny start komputera. Wobec tego sekwencja czynności na emu wydaje się logiczna (to jednak tylko moje przypuszczenie).
    • 30: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime31 May 2011
     
    po to przerabiać .atr na .cas by potem móc .cas przerobić na .wav potem nagrać na kasetę i móc korzystać z atarynki tak, jak w latach 80-90
    • 31:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime31 May 2011
     
    Ale przecież ATR to obraz dyskietki, nie kasety. Żeby przerobić program dyskowy na kasetę, do każdego trzeba podchodzić indywidualnie. Innymi słowy szkoda zachodu, ściągnij z netu wersję plikową i użyj xex2cas.
    • 32: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime31 May 2011
     
    krótki dzieki i właśnie o taką odp mi chodziło
    • 33:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime31 May 2011
     
    Upewnij się, że w System > Cassette masz zaznaczoną opcję "Auto-boot on startup", a gry uruchamiaj przy użyciu File > Boot Image (wskazując np. plik .CAS) - wówczas nie będziesz musiał pamiętać o "cold resecie" bo emulator wykona go za Ciebie.

    W System > Cassette masz również opcje:
    "SIO Patch" - zaznaczenie jej przyśpieszy ładowanie programu, a odznaczenie spowoduje, że program będzie ładował się w "czasie rzeczywistym", tak jak na prawdziwym Atari (czyli nawet kilkanaście minut na grę)
    "Load Data as Audio" - (jeśli SIO Patch jest nieaktywny) będziesz słyszał piski i trzaski podczas ładowania programu z pliku CAS, tak jak na najprawdziwszym Atari

    Dodatkowo w System > Firmware odznaczenie opcji BASIC da ten sam rezultat, co przytrzymanie klawisza Option przy uruchamianiu komputera - wyłączy interpreter BASIC-a (jego obecność będzie potrzebna tylko dla programów, które na Atari nie były ładowane przez Start+Option, tylko przez CLOAD z poziomu BASICa).

    Pliki CAS pozyskane z plików XEX nie będą tym samym, co pliki CAS pozyskane z pierwotnych kaset - nie będą wyświetlane loadery czy graficzki podczas ładowania a to też przecież tworzy "klimat" :)

    • 34: CommentAuthorXuio
    • CommentTime31 May 2011
     
    Wlasnie przetestowalem wgrywanie kasetowego Draconusa na altirze - 16 min 22 sek :-) Rany julek, kompletnie zapomnialem ile za szczeniaka naczekalem sie na ladowanie gier (mialem magnetofon bez turbo).
    • 35: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime1 Jun 2011 zmieniony
     
    wgrałem poprzez mp3-adapter kasetowy-magnetofon grę ninja masters 17.5 min :D:D:D

    pytanko może ktoś z WAs posiada plik Cas lub Wav gry pole position ale nie ze stropn ->link<-
    oraz ->link<-

    gra z tych stron mi nie działa- ładuje wykrzyknik słychac ładowanie ładuje ładuje koniec ładowania i nic sie nie dziele ani load error ani nic po prostu niebieskie tło wykrzyknik i cisza.
    • 36:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime2 Jun 2011
     
    Oba CAS-y są dobre, błąd jest gdzieś indziej. Spróbuj tego:

    1. Konwersja do mp3 zazwyczaj urzyna mały fragment pliku na samym końcu. Spróbuj dodać sekundę ciszy na końcu źródłowego WAVa przed konwersją do mp3, żeby ominąć problem.
    2. A może CAS2WAV ma jakiś błąd i czasem generuje błędne WAVy? Spróbuj użyć A8CAS i porównaj wyniki.
    • 37: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime2 Jun 2011
     
    krótki- ale ja nie przerabiam na mp3 tylko na wav - i potem odtwarzam tylko w mp3-ce
    • 38: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime2 Jun 2011
     
    O XEX2CAS (wspomniany wyżej) pisałem tutaj: ->link<- (dodatkowo wytłuściłem).

    Pliki utworzone tym programem (zapisane wewnątrz cas) są dłuższe od oryginału (co można zobaczyć wczytując je pod kopierem), a więc "uszkodzone" nadmiarowymi danymi.

    Dostępne są źródła więc może znajdzie się ktoś, kto poprawi ten program i wtedy będzie można go polecać z czystym sumieniem :)
    • 39: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime2 Jun 2011 zmieniony
     
    QTZ o którym programie mówisz ze będzie można polecić z czystym sumieniem?

    ok biore się za xex2cas

    ale skąd pobrać xex2cas bo nie widzu

    poza tym ja nie mam zadnego turbo tylko normal
    • 40:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime2 Jun 2011 zmieniony
     

    Lampart28:

    ale ja nie przerabiam na mp3

    No to nie wiem co może być przyczyną. Ale Twoje objawy są takie same w jak w przypadku gdy próbuje się wgrać "ucięty" plik - komputer czeka na ostatni bajt, nigdy nie kończąc procedury odczytu. W każdym razie spróbowałbym dodać tę sekundę ciszy do WAV-a tak czy inaczej, bo może np. Twój adapter kasetowy ucina samą końcówkę WAV-a?

    Lampart28:

    skąd pobrać xex2cas

    Z CAS-Archive albo ze strony Ernesta R. Schreursa, autora CAS2WAV.
    • 41: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime2 Jun 2011
     
    no tak zapomniałem.

    Krótki a powiedz mi co robię złe próbując przerobić plik xex na cas- program xex2cas mam na dysku c:\programy wpisuję to co w załączniku i wywala mi error.
    • 42:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime2 Jun 2011 zmieniony
     
    U mnie działa. Czy plik XEX znajduje się w bieżącym katalogu? Ten błąd wyskakuje tylko gdy program nie może otworzyć zadanego pliku XEX.
    • 43: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime3 Jun 2011
     
    tak xex jest w folderze z programem xex2cas moze być winą to ze działam na platformie 64 bitowej?
    • 44: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime3 Jun 2011
     
    poprawka czy 32 bity czy 64 to samo error!!!:((
    • 45:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime3 Jun 2011 zmieniony
     

    Krótki:

    Czy plik XEX znajduje się w bieżącym katalogu?

    Lampart_28:

    tak xex jest w folderze z programem xex2cas

    Czyli NIE w bieżącym katalogu, patrząc po Twoim skrinie. Zatem problemem jest nie xex2cas, lecz "nie umiem korzystać z wiersza poleceń".
    • 46: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Jun 2011 zmieniony
     
    Ok, postaram się napisać jaśniej.

    Program XEX2CAS ->link<- ma błąd, który w zależności od wielkości pliku, który chcemy zapisać w formacie cas, zwiększa jego rozmiar poprzez dopisanie zer na końcu, a więc w większości przypadków plik wynikowy jest "uszkodzony". Takie pliki mogą się nie uruchamiać, a w przypadku programów wieloplikowych taka błędna konwersja może powodować dużo więcej problemów jak choćby to, że dane będą interpretowane błędnie, lub nadpiszą program lub inne dane w pamięci.

    Tu przykład skonwertowanego pliku zawierającego pierwotnie sześć liter "A", po wczytaniu na Atari plik wygląda tak:



    6 Bajtów = 128?!

    Choć w wielu przypadkach tak powiększone pliki będą działać prawidłowo, to używanie XEX2CAS jest niewskazane choćby z tego względu, że w przyszłości trudno je będzie rozróżnić od zapisanych prawidłowo - np. gdy ktoś skonwertuje taki plik na xex.

    Polecam używanie Tape Recordera wbudowanego w emulator Atari800Win PLus, który nagrywa cas'y poprawnie. Lub poprawienie XEX2CAS... którego plik źródłowy jest dostępny wraz z exe'kiem (link powyżej).

    Ważne jest też, aby do plików xex dogrywać "!", a do Basic'owych (i do danych) nie.

    Pliki binarne wczytujemy z "Start" i "Option", wymagające Basic'a wyłącznie ze "Start'em", a Basic'owe przez RUN"C: (przypominam na wszelki wypadek).

    Konwersję na cas opisałem jako początkową fazę konwersji na Turbo, więc jest to jak najbardziej na temat (choć zupełnie odbiega od topiku ;)). W wątku dotyczącym Turbo jest dyskietka zawierająca kopiery, które również w normalu spełniają swoją funkcję, opis jest w pliku txt (do testu użyłem fcopy145.com i unicopy.com).
    • 47:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Sep 2014
     
    Emulator uruchamia mi się zawsze w okienku. Aby przejść do pełnego ekranu muszę wciskać Alt+Enter. Czy jest możliwość ustawienia na stałe pełnego ekranu?
    W Atari800Win PLus jednorazowe przełączenie w tryb pełnego ekranu wystarcza do tego, żeby później emulator uruchomił się w tym trybie. Altirra tak nie potrafi, czy ja nie potrafię tego włączyć?
    • 48: CommentAuthormuminusio
    • CommentTime30 Sep 2014
     
    Spróbuj altirra.exe /f
    • 49:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Sep 2014
     
    Hmmm... ja jestem prosty człowiek i nie bardzo wiem, jak mam w Windows zrobić "altirra.exe /f"...
    Pliki Atari mam skojarzone z emulatorem. Klikam na pliku z grą i uruchamia się emulator i ta właśnie gra. Tyle tylko, że w okienku. A chciałbym, żeby odpalał się na całym ekranie. Bez bawienia się za każdym razem w Alt+Enter.
    • 50: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime30 Sep 2014 zmieniony
     
    No własnie tworca Altirry najwyrazniej takiej opcji explicite nie przewidział. Wiec trzeba zastosowac rozwiazanie "hackerskie" :) Nalezy wejsc w skojarzenia plikow i dodac te opcje własnie tam.

    Ktorego windowsa uzywasz?