atarionline.pl Porównanie Atari Falcon vs A1200 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime5 dni temu
     

    xbx:

    @TheFender
    Obawiam się, że taka zmiana tytułu spowodowałaby niekontrolowany przylot miliona much z amigowego kibla :)

    Nie ma już od bardzo dawna takiego kibla, chyba że w czyjejś głowie.

    Zauważ, że od co najmniej dekady fani starych czasów i starych komputerów siedzą na różnych grupach. A takie perełki jak to forum, które się ostało i nie przeszło w formę FB grupy (co oznaczałoby dla niej koniec, jak dla wielu innych) jest pełne nie tylko Amigowców ale i Commodorowców.
    I co najnważniejsze - tworzą też na Atari! Przykładów jest trochę, bo i znany muzyk tworzy, a i grafikowi z niedawnej konkurencji zdarza się coś popełnić.
    Nawet ja, niżej podpisany mam na swoim koncie wprawdzie bardzo skromny - ale niemniej jakiś tam wkład w świat Atari.

    @Cyprian: Nikt z Amigi nie robi tutaj królowej wszechczasów w każdej kategorii. Choć oczywiście jestem w stanie zrozumieć, że każda pochwała komputera którego każdy kiedyś chciał mieć ale z jakiegoś powodu nie miał ;) urasta w głowach co poniektórych do rangi fanbojstwa absolutnego.

    Wracając do meritum - pytanie do wielbicieli Falcona: czy duszki w Falconie istniały i jak były w praktyce wykorzystywane? Czy blitter Falconowy potrafił coś jeszcze oprócz kopiowana danych? Ten z Amigi potrafił kreślić proste z jednym punktem w linii oraz wypełniać obszary.
    • 2: CommentAuthorxbx
    • CommentTime5 dni temu
     
    @Cyprian
    Coś kojarzę, że zegar CPU w Falconie można było ustawić nawet na 32Mhz bez żadnej dopałki. Dobrze pamiętam?
    • 3: CommentAuthoras...
    • CommentTime5 dni temu
     
    Było coś takiego jak "dopałka Gandalfa" .
    • 4:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime5 dni temu
     
    Tak, Gandalf podkręcał zegar w Falconie do 32mhz, ale uwalił przez to kilka Falconów. Hmm, w sumie fajnie że o tym wspomniałeś As, muszę Go odszukać ;) (mieszkał swego czasu w Gdyni).

    Co do 32Mhz to najpopularniejszym rozwiązaniem na świecie był Blow Up Fx:

    ->link<-
    • 5: CommentAuthoras...
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    @Grey,
    Myślę że kilkanaście, na forach są innormacje że nawet Falcony miały "wajchy" na @040/50mhz.
    Nawet Kroll miał takie coś :( o zgrozo oraz pisał że na 50mhz nie dało się na tym pracować.

    Temat ciekawy Galtron jako psuj Falkonów :( W epoce :(
    • 6: CommentAuthorgregor2
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Zegar dla CPU w Falconie mozna bylo nawet sobie podkrecic nawet do 50MHz, tyle ze to nic nie dawalo bo z taka czestotliwoscia w Atari mogl on jedynie pracowac na swoim malym cache memory. Z pamiecia RAM bylo jeszcze gorzej bo ta pracowala na ok. 14MHz + 16 bit to tak wychodzi jak system 32 bitowy na 7 MHz ;)
    W sumie to byl nawet krok w tyl do tego co bylo w Atari TT.
    • 7: CommentAuthoras...
    • CommentTime5 dni temu
     
    Pierwsze TT-ki też miały procki 16mhz..
    • 8: CommentAuthoras...
    • CommentTime5 dni temu
     
    Atari TT "był otwartą" architekturą, były złącza do kart graficznych, normalnie TT-ka miała 32mhz, ramy też mogła mieć sporo 256tt ram ITD.

    Atari mając TT zrobiło Falcon-a dając mu dsp, videl-a itd.
    Oczywiście wolę Falcona, nigdy nie mialem TT :)

    p.s.
    -Jeden z moich hadesów @060 ma 1gb ram na simach ;)
    • 9: CommentAuthorgregor2
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    w TT 32MHz taktowane byly jedynie procesor i pamiec CACHE ( atari zrobilo go z pamieci ktora dzialala jak cos w rodzaju bufora miedzy CPU a reszta ) magistrala i RAM zawsze pozostaly na 16MHz. Atari mialo problemy ze swoimi ukladami powyzej 16MHz i nigdy tej bariery dla nich nie przeskoczylo.
    • 10: CommentAuthoras...
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Dlatego domorośli, kręcili magistralę, 20lat temu pisałem na forach ze to jest zło.
    Pierwsze CT60 @66MHZ, potrafiło być z magistralą nawet i 25mhz, ponoć 20mhz było stabilne, tylko widziałem, nigdy na coś takiego się nie odważyłem i bym tego nie zrobił.

    I pisze ten który szalał z ct2b, gdzie tam dsp był podbity ma 50mhz itd. Natomiast tam szalał Rodolpe Czuba, płyta była, bardzo ostro przerobiona, do tego stopnia że z ct2b, wylutował procesor falcona, odcinał fpu na płycie, wywalał 4 gale po lewej stronie płyty. (tam bardzo wiele układów była nie potrzebna) Dsp też latał na 50mhz, nie pamiętam jak było z VIdelem.

    Na tej dopałce ct2b 030@50mhz działały wszelkie "najwredniejsze" dema na Falcona, działało tam wszystko.
    Dodam że dopiero 3 fpu bo nie było 50mhz fpu w takiej podstawce, jakie miało ct2b, to nawet dema Dhs były ultra stabillne. A kupowałem fpu 33mhz, które latało na 50mhz.

    Co prawda nigdy tam nie skorzystałem jeszcze z podpicia czy bufforowia "sygnału" ide, były dwa kable kolejne które czekały aby się tam "dolutować".

    **tylko to każda płyta była pod to strojona u samego Mistrza Czuby.
    • 11: CommentAuthorgregor2
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Taka ciekawoska jak obnizyc Falconowi czestotliwosc do 8MHz i wylaczyc cache (czyli zrobic warunki jak w STE) to okauzuje sie ze "wyciaga" jakies 80proc wydajnosci STE ;)
    Natomiast przy 16MHz i Cache jest o jakies 60 proc. szybszy od STE z 68000.
    Wniosek gdyby STE przyspieszyc do 16MHz to zjadloby falkona na sniadanie ;)
    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 dni temu
     
    Dziwne te pomiary - z wyłączonym cache jest szybciej jak z włączonym. Najwyraźniej benchmark można włożyć między bajki. Do tego skalowanie nie jest takie proste - nie wszystko się da proporcjonalnie przyspieszyć/spowolnić, zwłaszcza w systemie z synchronicznie pracującymi komponentami.
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Ja jestem ciekawy tej "dopałki Gandalfa", ciężko uwierzyć, że ktoś skutecznie próbował kręcić plastikowe 030/16 na 32MHz i że to miało działać stabilnie, więc może to jednak o coś innego chodziło?
    • 14: CommentAuthorxbx
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    @gregor2
    "Wniosek gdyby STE przyspieszyc do 16MHz to zjadloby falkona na sniadanie ;)"

    Nie, nie zjadłoby. Mega STE 16 MHz jest wyraźnie "wolniejsze" od Falcona w GEMBench:


    Generalnie to stwierdzenie jest głupie. Choćby dlatego, że 68030 jest kilka razy szybszy od 68000. Obrazowo, jeśli w eksperymencie fizycznym uzyskujesz wyniki niezgadzające się z równaniami Einsteina, to 100 razy się zastanawiasz i konsultujesz, a nie od razu trąbisz, że równania Einsteina są do dupy, bo wtedy masz około 100% szans, że wyjdziesz na idiotę.
    Natomiast faktycznie fajnie byłoby dowiedzieć się, o co chodzi z tymi rezultatami w GEMBench. Być może wynika to z tego, że sam GEM/TOS był projektowany w oklicach połowy lat 80. i nie wykorzystuje możliwości nowszego sprzętu. Jest tu spore pole do popisu dla jakiegoś wnikliwego atarowca. Może warto by sprawdzić MultiTOS albo jakiś inny system UNIX-owy.
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     

    Konstantyn:

    Co do dem z A1200, choć to nie mój target , to zamieszczone przez Dracona akurat na kolana również nie powala, na gołą A500 z 1 Mb znajdą się dużo lepsze.

    Hmmm, nawet nie wiem, czy znasz te wszystkie, które tam podałem. Jakbyś znał, to przecież jest to miks demek z A500/A1200. Ciekawe, jakie są te "dużo lepsze", chętnie się przekonam. :P
    No i zapodajcie mi jakieś klimatyczne, dopracowane demosy ze stajni 16/32-bit pod szyldem Atari. Tyle, co na Ami albo więcej. :)

    Konstantyn:

    A swoją drogą wg mnie w tym "rankingu" zdecydowanie wygrywa Amiga, ze względu na ilość oprogramowania, że o cenie nie wspomnę.

    U mnie też. Fakt, można mieć ładnie wyglądającego, atarowskiego kompa w domu (który, choć ma fajne parametry, to nie zdobył popularności ani masy ciekawych produkcji), ale znam tańsze rzeczy do zbierania kurzu... ;)
    • 16: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    Dracon - jak pisałem, dema to nie mój target. W mojej opinii bardzo obiektywnej w swojej subiektywności, wszystkie dema, czy to na A500, czy na A1200 są do kitu. Dema to takie niedorobione próbki tego, co potrafi zrobić prawdziwy koder w grze, bo grę wg mojego laickiego rozeznania, jest trudniej napisać, niż demo. I prawdziwi koderzy nie robią dem, jeśli już to gry, może poza jakimiś odosobnionymi przypadkami, ale jak napisałem, oni tworzą również gry. Taki np. wstęp do gier Jim Power albo ekran tytułowy Beast III zjadają bez popitki wszystkie dema, zarówno pod względem graficznym, jak i muzycznym, nie wspominając o samej rozgrywce. A jest przecież tego ogrom cały, znaczy się gier, które wyciskają ostatnie soki z Amigi.



    ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 dni temu
     
    Się obśmiałem! :D
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 dni temu
     
    @Peri Noid
    +1 :-)
    • 19: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime4 dni temu
     
    hehe
    • 20: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime4 dni temu
     
    @Konstantyn
    Niezle farmazony walisz
    • 21: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime4 dni temu
     
    Wiem, że się narażam wielbicielom tzw. "sceny", cokolwiek miałaby ta scena znaczyć. No, ale taka sytuacja. Nie jarają mnie dema na 16-bitowych komputerach i w ogóle nie kręcą mnie dema, a już szczególnie doomowate. Może zaczną mnie kręcić, kiedy obraz będzie naturalny, jak w realnym świecie, gdzie np. będę mógł sobie pójść na grzyby, potem te grzyby przyrządzić, a w międzyczasie włączyć jakąś fajną muzę z mojej ulubionej biblioteki, wyjść do sąsiadki po cukier albo pójść na mszę do kościoła, czy np. zatrzymać ruch uliczny, a potem polecieć na Majorkę, żeby poszukać muszli na brzegu morza.
    • 22:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime4 dni temu
     
    ...albo Falcona na lokalnym targu staroci ;) Niekręconego!
    • 23: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime4 dni temu
     
    O to to, i odpalenie na nim dema, którego nie ma, pobranie kodu źródłowego i zapodanie na AOL. :-D
    • 24:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 dni temu
     

    Jacques:

    Dobrze wiedzieć, a pamiętasz możesz nazwy tych dopałek z epoki do Falcona?

    Np. epoce jedna z lepszych to Afterburner 040 z procesorem 68040
    Ja miałem dopałkę Gandalfa.
    Na Falconie popularne były też dopałki płyty głównej, które przyspieszały pamięć i procesor z 16MHz do np. 20/25MHz
    • 25:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     

    TheFender:

    Wracając do meritum - pytanie do wielbicieli Falcona: czy duszki w Falconie istniały i jak były w praktyce wykorzystywane?

    Videl nie ma sprzętowych duszków. W sumie po co komputerowi do pracy duszki.
    No ale Falcon radził sobie spoko bez nich. Tu goły Falcon 16MHz:


    TheFender:

    Czy blitter Falconowy potrafił coś jeszcze oprócz kopiowana danych? Ten z Amigi potrafił kreślić proste z jednym punktem w linii oraz wypełniać obszary.

    BLiTTER w Atari jest odmienny od Amigowego, bo był stworzony do przyspieszenia niskopoziomowych operacji graficznych GEM - LineA, a nie do gier.
    Ale potrafi całkiem sporo, np. rysowanie poziomych i pionowych linii, wypełnianie wektorów, cieniowanie Gouraud, przyspieszanie C2P, obróbka dźwięku, jako szybki kanał DMA dla IDE ( ma dostęp do rejestrów sprzętowych) itp

    Jeśli chodzi o szybkość, to BLiTTER w Falconie jest dużo szybszy niż w ST ( np. ten z A1200 ma wydajność A500)
    A ten z ST w operacjach na duszkach nie ustępuje amigowemu, a w operacjach z wykorzystaniem swojej pamięci podręcznej (czyszczeni ekranu, wypełnianie wzorem, linie itp) jest od niego sporo szybszy

    Tutaj przykład duszków z STE:
    • 26:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 dni temu
     

    @gregor2:

    "Wniosek gdyby STE przyspieszyc do 16MHz to zjadloby falkona na sniadanie ;)"

    tak tylko przypomnę:
    MIPS: Atari: 3,84; Amiga 1200 1,35
    • 27:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    A1200 z pamięcią Fast przyspiesza około dwukrotnie, osiągając około 2.9 MIPSa wg amigowego SysInfo.
    Pozostaje jeszcze kwestia metodologii pomiarów (MIPSy MIPSom nierówne), choć wiadomo, że 020/14 jest trochę wolniejsze od 030/16 MHz, ale różnica jest niezbyt duża między tymi generacjami Motoroli.
    A1200 nie rozwija też pełnej prędkości bez Fastu, dlatego Commodore spieprzył, że nie dał chociaż 1MB Fast na start. Choć z drugiej strony, ładowało się RAM pod klapkę i już było dopalenie ślimaka z półki sklepowej ;-)
    • 28:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @Cyprian
    A wiadomo w którym roku wyszedł AfterBurner 040 i czy był szeroko sprzedawany, czy od pasjonatów dla pasjonatów?
    EDIT: 11/96 na PCB w WIKI - nie zaważyłem wczesniej


    No i a propos tego co napisał As ("W Falconie jeszcze łatwiej dokłada się turbo."), instalacja AfterBurnera:
    ->link<-



    Ja pierdzielę, papier wszystko zniesie ;-) Rozkręcanie obudowy i lutowanie kabli do układów na płycie vs włożenie pod klapkę A1200.
    Teraz niby to banał, ale w epoce na gwarancji, jak już wspominałem, nie sądzę.
    No chyba, ze jednak żadne turbo dla Falcona w czasach gdy był na gwarancji nie powstało? W sumie koniec produkcji Falcona to niby 1993.
    • 29: CommentAuthorgregor2
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    Peri Noid :"Dziwne te pomiary - z wyłączonym cache jest szybciej jak z włączonym."

    A co w tym dziwnego ?
    Ten cache memory nic nie dawal i to nie tylko w Atari. Dla porownania Benchmark na Mac Classic II SE/30 16 MHz 68030 CPU and 16 MHz 68882 FPU :
    cache CPU graphics disk math
    32 KB 4.00 3.49 2.30 5.60
    64 KB 4.00 3.45 2.30 5.43
    128 KB 4.01 3.49 2.26 5.54
    256 KB 4.01 3.49 1.91 5.42
    Po prostu wykastrowanie TT do 16 bitow i rezygnacja z szybszej pamieci (chocby i takiej kombinacji jak buforowa TT dala efekty. ;)
    • 30: CommentAuthorRocky
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    Co do rozszerzeń.. czy nie jest tak, że montaż CT60 oznacza wyjęcie zasilacza na zewnątrz lub zastąpienie go innym?

    Co do załączonej strzelanki Cho Ren Sha... widać spowolnienie do kilku fps przy dużej liczbie obiektów.. co jednak najgorsze, to dźwięk .. z trudem 8 bit przy bardzo niskim bitrate..
    Czyżby obsługa grafiki uniemożliwiała wyciągnięcie pełni możliwości dźwiękowych Falcona?
    update: .. ok doczytałem, to jest sportowana gra, co może tłumaczyć.
    update2: .. przeleciałem na szybko youtuba i nie znalazłem gdy, w której był słyszał dźwięki 16bit/48kHz.. najczęściej 8 bit i niski bitrate.
    • 31:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 dni temu
     
    @gregor2 No to obstawiam, że nic nie dawał w tym kodzie. Po prostu benchmark jest na inny komp, nie umie wykorzystać sprzętu. Reasumując: można mierzyć jak szybko dany sprzęt wykona taki sam kod ale to nie mówi wiele o sprzęcie. W celu pomiaru wydajności kod musi być pod sprzęt dopasowany (np. dane tak poukładane, żeby cache działał wydajnie, żeby nie było niepotrzebnych konfliktów itp.).
    • 32:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    A propos, taka ciekawostka jak CD32 z Fast-RAMem (czyli nadal EC020/14) potrafi pociągnąć Dooma przy procedurze konwersji C2P z użyciem układu Akiko (taki dodatek, którego A1200 nie posiada):

    (od 3:17 tryb low-detail).

    Niby nie jest to jakiś szał, bo okno gry zmniejszone, ale jak na 020/14 MHz nadal robi wrażenie i w epoce pewnie amigowcy by grali, bo w różne kiepskie gry FPS, wcale lepiej nie chodzące niż Doom, grali ;-)
    Przy czym Akiko robi różnicę przy stockowym 020, od 030 wzwyż już lepiej użyć programowej konwersji C2P pod dany CPU.
    • 33:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime4 dni temu
     
    @Cyprian: dzięki za zainteresowanie moją kwestią :) Pisząc o duszkach miałem na myśli kontekst taki, że na Amidze było i to i to itd. (nie będę się powtarzał). Nieźle to wygląda co napisałeś, faktycznie jest jakiś progres blitterowy w stosunku do konkurencji i poprzednika z STE.

    BLiTTER w Atari jest odmienny od Amigowego, bo był stworzony do przyspieszenia niskopoziomowych operacji graficznych GEM - LineA, a nie do gier.
    Ale potrafi całkiem sporo, np. rysowanie poziomych i pionowych linii, wypełnianie wektorów, cieniowanie Gouraud, przyspieszanie C2P, obróbka dźwięku, jako szybki kanał DMA dla IDE ( ma dostęp do rejestrów sprzętowych) itp

    No tutaj się pogubiłem, a do czego niby w Amidze jest stosowany? :) Poza tym chyba nie jest do końca tak jak napisałeś -blitter to nowa wersja systemu duszków i jest stosowany głównie pod gry. O czym świadczy właśnie to o czym napisałeś (znajdź mi cieniowanie Gouraud w systemowym IDE). Natomiast nie całkiem rozumiem jak blitter z Falcona może obrabiać dźwięk (do tego był raczej chip DSP). Ostatnie sformułowanie to o DMA/IDE i bezposrednim dostępie jest dla mnie już kompletnie niezrozumiałe. Każdy blitter ma dostęp do rejestrów sprzętowych, bo taki jest zamysł blittera (szybkość). Z definicji blitter jest do operacji graficznych, a więc przerzuca obszary pamięci z grafiką. Po co tutaj powiązanie z IDE? No nie rozumiem :)
    • 34:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     

    Jacques:

    A propos, taka ciekawostka jak CD32 z Fast-RAMem potrafi pociągnąć Dooma przy procedurze konwersji C2P z użyciem układu Akiko

    Akiko to naprawdę fajny pomysł, trochę dziwny, ale fajny.
    W sumie ciekawe czemu projektanci A1200 nie dodali go do układu Lisa, albo czemu po prostu nie dodali trybu chunky.
    Kurde, no i pytanie czemu dodali go do CD32 a nie do A1200/A4000

    Teraz procesor musi odczytać chunky z RAM i zapisać je do Akiko by a chwilę odczytać z Akiko bitplany i zapisać je do RAM.



    TheFender:

    No tutaj się pogubiłem, a do czego niby w Amidze jest stosowany? :) Poza tym chyba nie jest do końca tak jak napisałeś -blitter to nowa wersja systemu duszków i jest stosowany głównie pod gry. O czym świadczy właśnie to o czym napisałeś (znajdź mi cieniowanie Gouraud w systemowym IDE).

    No widzisz, to są dwa różne podejścia, dwa różne światy.
    Blitter ma przyspieszać operacje graficzne, dla gracza będą to operacje graficzne w grach, dla power-usera będzie to szybkość operacji graficznych OS.


    TheFender:

    Natomiast nie całkiem rozumiem jak blitter z Falcona może obrabiać dźwięk (do tego był raczej chip DSP).

    No tak Falcon to DSP, ale mi chodziło o obróbkę dźwięku w STE. Przykładowe źródła: ->link<-
    I przykładowe demo:




    TheFender:

    Ostatnie sformułowanie to o DMA/IDE i bezposrednim dostępie jest dla mnie już kompletnie niezrozumiałe. Każdy blitter ma dostęp do rejestrów sprzętowych, bo taki jest zamysł blittera (szybkość). Z definicji blitter jest do operacji graficznych, a więc przerzuca obszary pamięci z grafiką. Po co tutaj powiązanie z IDE? No nie rozumiem :)


    Przykładowo, port IDE zarówno w Falconie i A1200/600 nie ma kanału DMA, czyli każdy bajt musi być odebrany przez procesor. Wyróżnikiem Atarowego BLiTTERa jest to że ma dostęp do rejestrów sprzętowych (Amigowy widzi tylko chip-ram), w tym IDE, czyli może odciążyć procesor w odczycie/zapisie danych.
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     

    Cyprian:

    Kurde, no i pytanie czemu dodali go do CD32 a nie do A1200/A4000


    "Układ obecny wyłącznie w CD32. Wzbogaca chipset AGA o możliwość wykorzystania trybów Chunky. Układ zarządza także dostępem do CD-ROM-u oraz przejmuje niektóre funkcje układów Gary i Gayle (obsługa portu serial). "

    Także pewnie pretekstem była obsługa CD-ROMu. Faktycznie szkoda, ze nie wylądował też w A1200 - drogi ten układ raczej nie był (ani potężny).

    Ale jak często bywało u Commodore czy Atari, coś fajnego wyszło niejako przypadkiem ;-)
    • 36:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 dni temu
     
    Ale robi robotę. Doom na cd32+030 w porównaniu do a1200+030 wygląda o wiele lepiej - czyli był potencjał.
    • 37: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime4 dni temu
     
    @Konstantyn
    Ja tworze zarowno dema jak i gry i dalej twierdze, ze przyfarmazoniles mocno.
    • 38: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    Solo/ng - toć mówię, że są wyjątki, bo jesteś programistą (koderem) z krwi i kości, a nie tylko od dem. A powiedz, tak z ręką na sercu, co jest trudniej zrobić, grę pełnometrażową czy demo? Mowa oczywiście o produkcjach z granic możliwości sprzętowych i programistycznych, a nawet spoza tych granic. A gry doomowate mnie nie kręcą, ani dema takowe i uważam, że to one były gwoździem do trumny Atari i Commodore i w ogóle zabiły ducha tamtego klimatu, a Wy próbujecie wskrzeszać trupa. :-)
    • 39: CommentAuthorgregor2
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    Peri Noid:"No to obstawiam, że nic nie dawał w tym kodzie. Po prostu benchmark jest na inny komp, nie umie wykorzystać sprzętu. Reasumując: można mierzyć jak szybko dany sprzęt wykona taki sam kod ale to nie mówi wiele o sprzęcie. W celu pomiaru wydajności kod musi być pod sprzęt dopasowany"
    Zapewniam cie ze najwazniejsze wowczas benchmarki nie byly optymalizowane ne zaden konkretny sprzet.One byly robione aby sprawdzic najwazniejsze funkcje jakie byly wykozystywane w kompilatorach a wiec finalnie w programach. Np. MIPS i jego pochodne opieral sie na testowaniu najczesciej wystepujacych fragmentach kodu/funkcjach kompilatorow takich jezykow jak Ada Pasca, C Cobol itd.
    To dawalo ludziom informacje jak Szybko/wolno ich profesjonalne oprogramowanie bedzie dzialo na komputerze za ktory musieli by zaplacic nie male w koncu pieniadze.
    Ta wiedza pozwlala im oszacowac lepiej szybkosc niz szybko krecacy sie na ekranie samolocik obracany przez kod ktory tylko do tego sluzy i raczej nie da sie go wykozystac do niczego wiecej.
    Peryspektywa zglebiania optymalizacji kodu dla konkretnego sprzetu byla malo zachecajaca wiedzac ze za rok dwa bedzie mozna zmienic komputer na 2x szybszy i nadal wykozystywac swoje oprogramowanie, zamiast znow mozolnie optymalizowac na kolejny sprzet na kolejne kilka miesiecy. ;)
    • 40:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @Peri Noid
    Ja pokazałem Dooma na CD32 na fabrycznym CPU EC020/14 z Fastem + Akiko.
    W przypadku 030 już różnic nie ma (A1200 vs CD32), bo C2P jest szybsze liczone przez CPU niż Akiko wtedy.

    Za to DoomAttack na 030/50 na Amidze działa ciut lepiej niż na 386DX/40 i to pomimo C2P.
    • 41:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @Cyprian: jeśli układ potrafi realizować tego typu funkcje, to oznacza że to nie jest tylko blitter. Bo blitter z definicji jest do operacji tylko na danych graficznych. Tak czy siak, ciekawy układ :)

    edit> zajrzałem w końcu do wiki (hehe, leń ze mnie). O matko :D Toż Falkon posiada po prostu procesor graficzny VIDEL (który bezgrzechowy nie jest jak się okazuje, a tak narzekacie na AGA), a blitter (BLiTTER) został pozostawiony z STE dla kompatybilności. I ten blitter z STE potrafi sporo więcej niż zwykły blitter amigowski (właściwie ten z STE nie powinien się tak nazywać, ale go tak nazwali bo Amiga miała tak nazwany układ jako pierwsza)
    Wychodzi na to, że rozmowa o blitterze na Falconie to rozmowa o blitterze STE :D

    Falcon faktycznie ma najwięcej hardwaru skierowanego na ogólnie rzecz ujmując - dźwięk. Szkoda, że nie wyszedł wcześniej i nie zdobył większej popularności bo faktycznie mógłby to być niezły substytut dzisiejszych DAW. A przynajmniej miał ku temu możliwości. No cóż, wyrastał nieco poza zarys typowego komputera domowego ale do rozwinięcia w pełni skrzydeł zabrakło trochę . Ot choćby brak standardowej rozszerzalności, tak jak w Amigach. No i brak wielkiego TT Falcona (nazwijmy go tak). Ale biznes is biznes, widocznie się nie opłacało.
    Falcon wygląda na jakieś takie zwieńczenie, domknięcie ery typowych komputerów domowych zamkniętych w jednej obudowie.
    Tak jak, swego czasu zwieńczeniem 8bitowców był Sam Coupe, który równie nie zdobył wielkiej popularności i wyszedł zbyt późno żeby taką popularność zdobyć.

    Na koniec jeszcze jedna ciekawostka z wiki:

    Atari created a number of prototypes of the Falcon040 (based on the more capable fully pipelined, integrated-FPU, Motorola 68040, and using a "microbox" case), but canceled it. The microbox case resembled the later Sony PlayStation 2, right down to the ability to run it vertically or horizontally.[8] It is even referenced in the PS2 patent applications.
    • 42: CommentAuthorxbx
    • CommentTime4 dni temu
     
    @gregor2
    Nie pitol. GEMBench, jak sama nazwa wskazuje, mierzy głównie wydajność procedur środowiska graficznego GEM. Nie jest to uniwersalny benchmark.
    Zasadniczo nie chodzi o "optymalizację", ale o dodawanie obsługi nowych fukcji systemów.
    • 43:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 dni temu
     

    gregor2:

    Peri Noid :"Dziwne te pomiary - z wyłączonym cache jest szybciej jak z włączonym."

    A co w tym dziwnego ?
    Ten cache memory nic nie dawal i to nie tylko w Atari.

    Cache w 030 działa i to świetnie, tylko trzeba wiedzieć co się robi.
    DML w swoich portach Doom 2 i Quake dla Falcona intensywnie korzysta z Cache w połączeniu z MMU.


    gregor2:

    Po prostu wykastrowanie TT do 16 bitow

    1) Atari w 1992 roku miało gotowe dwa z trzech Falconów - 030 i MicroBox. Wypuścili na rynek tylko tańszy - 030. Falcon z 32bitowym dostępem CPU do RAM, nazywa się Falcona MicroBox. Jeśli wszystko dobrze, pójdzie to niebawem będzie dostępny w sprzedaży

    2) 16bitowy dostęp nie znaczy gorszy. Falcon vs A1200 dla operacji na 32bitowych danych:
    - Read Bandwidth: 5,345 MB/s; 4,5 MB/s
    - Write Bandwidth: 6,488 MB/s; 6,9 MB/s
    Co więcej, w przypadku operacji na bajtach czy 16bitowych słowach Falcon jest 2 razy szybszy...


    gregor2:

    rezygnacja z szybszej pamieci (chocby i takiej kombinacji jak buforowa TT dala efekty. ;)


    Nie zrezygnowali. TT-RAM (FastRam) dostępny jest po wymianie procka na szybszy.
    A1200 i Falcon mają 24 bitową szynę adresową. W Falconie cała ona jest zajęta przez 14MB ST-RAM, ROM i rejestry sprzętowe, więc bez wymiany procka nie ma miejsca na TT-RAM.
    • 44: CommentAuthoras...
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @@Jacques,
    W Falconie jeszcze łatwiej dokłada się turbo.
    Jest bardziej przemyślane, piszę o 060, fakt że ukazało się o co najmniej dekadę za późno.

    PRZECZYTAJ JESZCZE RAZ CO NAPISAŁEM.
    Czy widzisz tu zmiankę o 040 czy 030 ct2b?

    PISAŁEM WYRAŹNIE O 060

    Umiesz czytać ;)
    -Bo forum wszystko przyjmie a piszesz jakieś pierdoły :)
    Widać że nie doczytujesz tego co napisałem.
    • 45:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     

    gregor2:

    Zegar dla CPU w Falconie mozna bylo nawet sobie podkrecic nawet do 50MHz, tyle ze to nic nie dawalo bo z taka czestotliwoscia w Atari mogl on jedynie pracowac na swoim malym cache memory. Z pamiecia RAM bylo jeszcze gorzej bo ta pracowala na ok.

    Ciekawa teoria.
    W epoce miałem w Falconie zarówno zegar 40MHz albo 50MHz. No i praktyka jest taka że różnica w pracy vs 16MHz była kolosalna.


    gregor2:

    14MHz + 16 bit to tak wychodzi jak system 32 bitowy na 7 MHz ;)

    ale wiesz że:
    Falcon dla CPU ma szynę danych 4MHz 16bit (a 8Mhz 32bit dla Videla)
    Amiga 1200 ma dla CPU 1,7Mhz 32bit (3,5Mhz DoubleCAS 32bit dla Lisa)
    • 46: CommentAuthoras...
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @@Jacques,

    Tu masz przykład męskiego turbo w Falconie, procesor falcona jest nie potrzebny, jest wylutowany 4 gale sa nie potrzebne zostały podtawki, fpu na płycie jest odciętę.

    To ct2b 030@50mhz, ten afterburner przy ni to pikuś w montażu.

    Także jest raz przeczytaj co napisałem o montażu turbo 060 ;)
    • 47:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @As
    W A1200 turbo z 060 rev 1 w II połowie lat '90 (Apollo, Blizzard) też się montowało pod klapką - zupełnie jak 030. To w Falconie chyba łatwiej jednak się nie da. Nawet o wiele bardziej grzejące 040 się mieszczą z niskimi radiatorami i wiatraczkiem pod klapką.

    Ale dobra, nie ma co drążyć ;-)
    • 48: CommentAuthorgregor2
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    Jacques:"Za to DoomAttack na 030/50 na Amidze działa ciut lepiej niż na 386DX/40 i to pomimo C2P."
    A co to za sensacja skoro 386DX mogl pracowac na magistrali 16 i 32 bity a ty nie podajesz w jakiej konfiguracji przeprowadzano testy ?
    Zreszta Intel nigdy nie robil 386DX szybszych niz 33MHz.
    Pewnie chodzi o Am386DX-40
    Po za tym kiedy AMD wprowadzilo Am386DX-40 Intel sprzedawla juz i486/
    Wiec Am386DX-40 byl stosowany glownie w systemach tanszych , czytaj w epoce najtaniej bylo sprzedawac komputery na magistarli 16bitowej
    • 49: CommentAuthoras...
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @Jacques
    To nie ja napisałem że wszystkie turbo do falcona są łatwe i przyjemny oraz wręcz plug and play.

    Montowałem trzy różne 060 do falconów i to było miodzio w porównaniu do montażu blizzard 060 do amigi 1200.

    Blizzard był nie stabilny, w końcu jak zaczął być bardziej stabilny (nawy mieniałem się tych simów) to grzał się bardzo i po pół godziny był znowu nie stabilny.

    Stach 100 czy jakoś tak pomógł mi z blizzardem przylutował je zmienił procka na rev6 oraz coś zrobił jeszcze z zasilaczem od amigi 1200.
    (człowiek aka Lotharek ze świata amigi).
    Blizzard 060 nie mieścił się pod klapką z chłodzeniem.

    Piszę to jako praktyk który montował sobie różne turbo, najbardziej zdenerwowała mnie Amiga. Turbo było ok, tylko do tower bo tam można było przywalić chłodzenie.

    W towerach mam dwa hadesy 060 i dla mnie to rozbójnictwo przekładać Amigę czy falcona do tower-a (to moje zdanie).

    Amigę kiedyś sprzedam nie używałem jej już dobrych kilka lat, służyła aby porównać dema 060 z Amigi i Falcona 060.

    Miałem też w Falconie turbo ct2b 030@50mhz, tak znienawidzone a takie fajne i porąbane.

    Dobrze że @Jacques doczytałeś w końcu.
    • 50:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @gregor2
    Napisałem 386DX/40 czyli procesor w pełni 32-bitowy - pomieszałeś z 386SX.
    I oczywiście, że to od AMD, czy napisałem coś o Intelu?
    Wątek masakra się robi.
    No i tak, 030 i 386 to mniej więcej odpowiadające sobie generacje CPU.