atarionline.pl zasilacz do 800XL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime10 Aug 2010
     
    Witam,

    Otrzymałem Atari 800 XL (gratis z 128kb ramu), niestety nie mam do niej zasilacza ale mam dwa zasilacze, jeden do 65xe i drugi do 130xe (wiekszy od poprzedniego), czy ktorys z tych zasilaczy moge podłączyc do 800xl?

    Pozdr

    Ins
    • 2: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime11 Aug 2010
     
    przecież to ten sam zasilacz. kształt kostki nie ma znaczenia. Ja swoje zasilacze przepinam dowolnie (mam 800 i 130)
    • 3: CommentAuthorKonop
    • CommentTime11 Aug 2010
     
    Ja mam z kolei odmienne doświadczenie. Próba podłączenia działającego zasilacza od 800 XL do 65 XE kończyła się niepowodzeniem. Po prostu zasilacz nie działał. Nie wiem, nie znam się, może faktycznie był w jakiś sposób uszkodzony.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Aug 2010 zmieniony
     
    Z atariki wynika, ze powinno dac sie je stosowac zamiennie, bo wszystkie sa dla serii XL/XE:

    C061763 - zasilacz do XL/XE, typ "ciężki" lub "gładki", In:220V/50Hz/22VA , Out:5V/1,5A/7,5VA

    C070045 - zasilacz do XL/XE, In:220V/50Hz/18VA, Out:5V/1A ("prążkowany", mały znaczek Atari w lewym dolnym rogu)

    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime11 Aug 2010
     
    dziekuje za odpowiedzi
    • 6: CommentAuthormarx
    • CommentTime15 Jan 2013 zmieniony
     
    Tak dla pewności chciałbym się was zapytać czy zasilacz od Atari 65XE (taki jak w załączniku) napewno zadziała z Atari 800XL ?
    • 7:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime15 Jan 2013
     
    jeden z lepszych zasilek do atari. 1.5a
    dziala z kazdym 8 bit
    • 8: CommentAuthormarx
    • CommentTime15 Jan 2013
     
    Dzięki za odpowiedź
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Jan 2013
     
    Ja tam bym zmniejszył taki obrazek z tych 3 megapiksli do 480x640 i 60 kB. Wtedy mógłbym to obejrzeć na moim Atari :)
    • 10: CommentAuthorBluki
    • CommentTime15 Jan 2013
     

    lotharek:

    jeden z lepszych zasilek do atari. 1.5a
    dziala z kazdym 8 bit


    Niezupełnie działa z każdym. Tak naprawdę tylko z 600XL, 800XL i serią XE.
    • 11:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime16 Jan 2013
     
    a z jakim nie zadziala ?
    • 12: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime16 Jan 2013
     
    Z 8-bit to nie pójdzie z Atari 400 i 800 - pomijając inną wtyczkę używały 9VDC.
    • 13: CommentAuthorBluki
    • CommentTime16 Jan 2013
     
    Ze schematu wynika, że modele 400 i 800 są zasilane napięciem zmiennym (AC), ponieważ potrzebują napięcia -5V.

    Podobnie jest z 1400XL, choć zasilany napięciem stałym (DC), dodatkowo potrzebuje napięć -5V i +12V.

    Tego zasilacza nie podłączymy też do 1200XL. Co prawda potrzebuje on tylko +5V, ale prostownik i stabilizatory napięcia (czyli praktycznie cały zasilacz) znajduje się wewnątrz komputera. No, chyba, że ten ze zdjęcia wyżej jest uszkodzony i daje 10V ;)
    • 14: CommentAuthorbolo
    • CommentTime17 Jan 2013
     
    Jhusak podlaczyl atari pod internet:)
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Jan 2013
     
    Jest jeszcze wersja zasilacza 5V, 2A. Duży, ciężki, prążkowany z dużym logiem Atari na środku (Sprzedawany prawdopodobnie wyłącznie z 600XL). Jako jedyny z oryginalnych zasilaczy stabilnie zasila to moje xegs ;)-
    • 16: CommentAuthorvolt
    • CommentTime17 Jan 2013 zmieniony
     
    @pin
    Tak ciężki i prążkowany, wyglądem przypomina jeden z zasilaczy od commodore. Mam dokładnie taki zasilacz i dostałem go w zestawie z 800XE.

    Ciekawostką jest to, że przed ingerencją w płytę Atari, lutowaniem, przerabianiem itp. dawał radę zasilacz np. 1,5A, a teraz kiedy podłączam prądowo słabszy niestety płyta nie startuje czyli pobiera prąd między 1.0A, a 2.0A. W innych modelach 65XE, 130XE z taką samą płytą główną występowały również w zestawach słabsze zasilacze, więc w mojej jeden z układów być może mocniej obciąża zasilanie i z tym spadek napięcia jest za duży. Po podłączeniu zasilacza można(oczywiście przy rozkręconej atarynce)zmierzyć wartość napięć w poszczególnych miejscach płyty, wtedy będziemy mieli czarno na białym co się dzieje.
    Tym, którym zasilacz z czasem odmówił posłuszeństwa lub występują podobne problemy muszą wziąć pod uwagę wymianę kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczach, one też mają swój określony czas żywotności i z czasem tracą pojemność. W przypadku zasilaczy zalanych żywicą najprostszym rozwiązaniem będzie wstawić taki kondensator bezpośrednio do samego komputera.
    • 17: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime17 Jan 2013
     
    To powiedz cóż żeś tam wlutował do środka to wyjaśni sprawę :) Dodatkowe chipy powietrzem ani kurzem się nie żywią, pobór prądu musi wzrosnąć :)
    • 18: CommentAuthorvolt
    • CommentTime17 Jan 2013 zmieniony
     
    Podłączyłem silnik od Wiatki jak również pompę obiegową stąd ten pobór...:)))

    Tak na serio wstawił żem cudo w postaci dwóch kości RAM i jeszcze jeden malutki układzik(w ówczesnych czasach klasyczna rozbudowa RAMu z uszkodzonych 130XE:)),dodatkowo pod inne układy podstawki. Robiłem to sposobem "na gorące powietrze" i myślę, że jeden z układów po prostu przegrzałem albo inne sąsiednie komponenty, poza tym temat zostawiłem, bo Atari śmiga do dziś.
    Oczywista sprawa, że dodatkowe układy kurzem się nie najedzą:), ale też w tym przypadku prąd nie powinien wzrosnąć o kilkaset, a kilkadziesiąt mA.
    W wolnym czasie sprawdzę z czystej ciekawości ile prądu moje ukochane Atari "zjada" obecnie.
    • 19: CommentAuthorBluki
    • CommentTime17 Jan 2013 zmieniony
     

    volt:

    Ciekawostką jest to, że przed ingerencją w płytę Atari, lutowaniem, przerabianiem itp. dawał radę zasilacz np. 1,5A, a teraz kiedy podłączam prądowo słabszy niestety płyta nie startuje...

    Niekoniecznie „prądowo słabszy” jest nim naprawdę. Bywały zasilacze 1,5A, które w rzeczywistości ograniczały prąd na poziomie ok. 0,9A. Do niedawna używałem zasilacza 1A, który w rzeczywistości miał obciążalność bliską 1,5A.

    Tym, którym zasilacz z czasem odmówił posłuszeństwa lub występują podobne problemy muszą wziąć pod uwagę wymianę kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczach, one też mają swój określony czas żywotności i z czasem tracą pojemność. W przypadku zasilaczy zalanych żywicą najprostszym rozwiązaniem będzie wstawić taki kondensator bezpośrednio do samego komputera.

    „Wyschnięty” kondensator elektrolityczny w zasilaczu transformatorowym to rzadkość. Co innego w przetwornicach. Podłączenie takiego (o dużej pojemności) w komputerze raczej zaszkodzi niż pomoże. Niepotrzebnie obciąży stabilizator podczas włączania zasilacza i... wyłącznik komputera. Problem może tkwić w stab. 7805. W niektórych egzemplarzach ograniczenie prądowe działa już na poziomie ok. 0,9A. Ten problem był wcześniej znany – patrz art. w wątku Zasilacze od środka. Właściwie powinien być wstawiony 78S05, wtedy nie ma problemu. Sam stabilizator potrafi poradzić sobie nawet ze znacznymi tętnieniami napięcia wejściowego.

    Robiłem to sposobem "na gorące powietrze" i myślę, że jeden z układów po prostu przegrzałem albo inne sąsiednie komponenty

    Od tego nie wzrośnie pobór prądu, chyba że element zostanie uszkodzony. Wtedy jednak działa nieprawidłowo lub w ogóle.

    Z moich pomiarów zauważyłem, że komputer z rozszerzoną do 256kB pamięcią pobiera między 0,8 a 1,2A.