atarionline.pl SIO2SD a dosy, pliki etc - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime22 Sep 2010
     
    Czesc,

    Pewnie zabrzmi to dziwnie lamersko, ale od jakiegos czasu posiadam Sio2Sd (Pigua szacun;) ). Niemniej mam pewne problemy z korzystanie z tego cudenka. Powiedzcie mi jak najefektywniej wykorzystac to cos. Tworze obraz dyskietki w plik atr na moim maku, formatuje to spartadosem, wrzucam pliki i sio2sd pod sparta nie widzi mi poprawnie plikow. Jakiego dosa najlepiej uzywac (do formatowania plikow atr, jaka gestosc dyskietki etc) i jakiego dosa potem uzywac pod sio2sd (konkretnie, bo jest duo wersji sparty).

    I kolejne pewnie bardzo dziwne pytanie - czy da sie zrobic obraz dyskietki np 1 mb i korzystac z niego? Jesli tak to jak?

    Pozdr

    Ins
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Sep 2010 zmieniony
     
    Ja do tworzenia ATR-ów używam makeATR (win), tworzy pliki nawet po 16 MB i od razu możesz sobie wybrać format.
    Co do DOS-a na Atari, to SIO2SD to po prostu urządzenie udające do 8 stacji dyskietek, także używaj takiego DOS-a jak Ci wygodnie, nie ma jakichś technicznych za i przeciw ze względu na samo SIO2SD, no może tyle, że SDX skorzysta z trybu UltraSpeed, no chyba, że masz QMEG-a, to wtedy każdy DOS uruchomi Ci się w trybie szybkiej transmisji. A SDX rządzi, rozwija się i ciągle ma rewelacyjne wsparcie programistyczne :-)
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Sep 2010
     
    Formatowanie ATR-ów Spartą ma sens, gdy masz w Atari zamontowany SpartaDOS X lub gdy masz carta z tym Dosem. O dyskowych wersjach SpartaDOS ZAPOMNIJ. To coś innego niż wersja kartridżowa! Jeśli masz Atari bez żadnych dopałek i SIO2SD, to używaj MyDOS w najwyższej wersji i twórz sobie ATR-y za pomocą MakeATR lub AtrUtil95 (niestety na PC) lub samym emulatorem (Atari800Win: Alt+D -> New Image /takiego ATR-a wyplutego z emulca trzeba ręcznie formatować DOSem uruchomionym na emulcu/ - w innych emulatorach też pewnie coś takiego jest). MyDOS obsługuje ATR-y nawet 16MB i chyba takie są najwygodniejsze. Takiego właśnie ATR-a z już nagranym MyDOS-em ściągnij sobie z mojej strony: ->link<-

    Polecam :)

    PS. Jak tam postępy w grafice? :)
    • 4:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime22 Sep 2010
     
    dzieki :)

    @Larek: Delikatne postepy sa, szkicuje ekran glowny gry, pokaze Ci jak skoncze ;) (ps. zostawiam stary koncept - tj. Twoj)
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Sep 2010
     
    OK :)
    • 6:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    ok, jak pod mydosem uruchomic jakis program typu xex?
    jest komenda run at adress ale nie wiem jak z tego korzystac, podobnie nie wiem jak zmienic katalog na inny (np podkatalog)
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    L
    nazwa pliku.
    RETURN.
    • 8:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    ok, a jak wchodzic do podkatalogu?
    • 9:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    @ LAREK: ten plik ATR z mydosem startuje pieknie pod emulatorem ale na prawdziwym atari wchodzi do basica i dupa :/ sprawdzilem na dwoch maszynkach
    • 10:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    hm... zassany mydos 4.53 z atarionline jako atr tez sie wywala do basica i nie startuje :/ wtf?
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    Tutaj opis komend MyDOS-a:

    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    dzieki ale nadal nie widze komendy zmiany katalogu i nie startuje mi ten dos z sio2sd, help :)
    • 13: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    kolejna dupa nie atarowiec, wez wcisnij option przy boocie, czyli jak atari startuje to trzymaj option
    • 14:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    nigdy stacji dyskow nie mialem śledziu jeden ;)

    ps. dzieki :)
    • 15: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime28 Sep 2010 zmieniony
     
    sam jestes leszcz, polecam sie, a btw poszlo? bo to mala rybka jak juz sie trzymamy terminologii
    • 16:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    nie leszcz, tylko śledź Cie nazwałem, a to polski przysmak wiec się ciesz, poszło

    to mi jeszcze magiku powiedz jak do podkatalogow wchodzic w tym dosie :)
    • 17:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    To jakiś test na cierpliwość jest? ;-)
    • 18:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    nie, test na to czy łaskawie ktoś mi pomoże
    umiem podmapowac katalog jako dysk ale jakotakiej komendy do zmiany katalogu nie widze
    • 19:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    R.
    • 20:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    no wlasnie to znam, czyli to jest jedyna opcja?
    • 21:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    Nie wiem, nie umiem, nie znam się. Nie wiem na ile sposobów mógłbyś jeszcze chcieć zmienić katalog ;-)
    • 22:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    hehe, dziekuję :)
    • 23: CommentAuthorexolon
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    Podłącze się pod temat. W dobie SIO2SD i emulatorów fajnie byłoby porobić wersje dem i magazynów dyskowych które zajmują po kilka stron dysku jako jeden atr. np. barymag,energy zin, megazine czy syzygy. Co by nie trzeba było zmieniać obrazów dysków. Ja próbowałem cos tak sklecić ale niestety umiejetności nie wystarczające.
    • 24: CommentAuthorpajero
    • CommentTime29 Sep 2010 zmieniony
     
    Dla Sio2SD istnieje konfigurator to sprawnego podmapowania dysków, oraz QMEG - do roszady ich jako D1 z którego bootujemy obrazy. Jak za szybko - to pisz.

    LUDKI - mi się wydaję, że brakuje nam tu oślej łączki
    AOnline ze wszech stron atakuje "młodzież" i pragnie zbierać narybek - ale tutoriali dla nich to nam brakuje.
    Moderatorzy - coś z tym trza zrobić - bo tłumaczyć każdemu to samo staje się nudne i irytujące.
    • 25: CommentAuthorexolon
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    Rzeczywiście tutoriale by sie przydały.
    Akurat teraz Lotharek montuje do mojej atarki QMEG i 1Mb ram. Na dniach powinienem mieć ją spowrotem. To na pewno się wtedy jeszcze odezwe.
    • 26:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Sep 2010 zmieniony
     
    A z drugiej strony... Kiedyś nie było Internetu, forum... Człowiek miał mniej niż 10 lat, z angielskiego niewiele rozumiał i musiał sam rozgryzać DOS-y... A teraz "nowym" bądź przywróconym "dawnym" potrzeba tutoriali i dokładnych wyjaśnień, ech ;-) Ale i tak każdy nowy/stary użytkownik cieszy :-)
    • 27: CommentAuthorexolon
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    He, he Atari miałem 25 lat temu. Stacja dysków była marzeniem. Rządził XC12 i buldoger copy. Dopiero po kilku latach dorobiłem sie 1050. Ale za chwile (1990) kupiłem Amige i Atarkę musiałem sprzedać. Całkiem inne realia.
    • 28:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    jak ja jestem mlodziez to az mi sie milo zrobilo :)
    • 29:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    A gdzie ktoś napisał, że jesteś? :-)))
    • 30:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    pajero mnie mianował :) ale mnie to leży :) zazdroscisz dziadu, co? ;P
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    Ach, racja... ;-) No zazdroszczę :D
    • 32: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Oct 2010
     
    uff ogolnie chyba problem jest z umiejetnoscia szukania, ot i instrukcja do mydosa 4.xx ->link<-

    Osla laczka jak najbardziej, ze swojej strony kiedys zaczolem w temacie lutowania , pare artkow lezy na stronie.
    • 33: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime23 Dec 2011
     
    Eeetam, exolon.
    Super Śmieć rządził, na Kasprzaku z interfeace'em.

    ...a może to była super śmierć... nie pamiętam?
    a potem "życie po życiu" jak poznałem się z CA2001?
    Hmm...