atarionline.pl Najstarsze polskie gry - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Sep 2010 zmieniony
     
    Ramos poszukuje najstarszych polskich gier, nie tylko na Atari. No i w zwiazku z tym jest pytanie, czy gra "Senso", w ktorej widzimy nazwisko Przybylski jest polskiego autorstwa?

    Poniewaz inny widoczny tam napis sugeruje oboz komputerowy w Schloss-Dankern w Niemczech: ->link<-

    to mozliwe, ze autor nie jest Polakiem. To pytanie do CharlieChaplina - czy kojarzysz ta gre z jakiegos pisma niemieckiego z 1984 roku lub okolic?

    A moze ktos inny cos wie na ten temat? W zalaczniku gra, jest tez w naszym katalogu gier.

    No i oczywiscie inne inforamcje o najstarszych polskich grach beda mile widziane.
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Sep 2010
     
    Dla mnie jedna z najstarszych (dobrych!) polskich gier jest NEXUSS, czyli ladnie graficznie (i dzwiekowo) zrobiona wersja Arkanoida - od E.G.R. General Programming (Marek Górecki ze Śląska). Byl to rok, zdaje sie, 1987. :)
    • 3: CommentAuthorRamos
    • CommentTime24 Sep 2010
     
    NEXUSS został wydany w 1987, a najstarszą polską grą na Atari jest Phantasie autorstwa Włodzimierza Kubalskiego. A czy było coś jeszcze w połowie lat 80-tych na Atari?
    Interesują mnie też czy były jakieś polskie gry na Atari ST oprócz Robbo? Może ktoś zna jakieś inne polskie gry na jakieś nie typowe komputery 8-bit?
    • 4: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime24 Sep 2010
     
    Jeśli chodzi o "Phantasie" to w którymś starym Top Secrecie, przy okazji przeglądu gier RPG była wzmianka, że w konwersję na Atari zaangażowana była polska firma Karen, ale nie podano tam nazwiska jej autora.
    • 5: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Sep 2010
     
    zawsze miałem wrażenie że najstarsze polskie gry z Atari to od KAW ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Sep 2010
     
    Ramos - "Phantasie"? Pierwsze slysze o polskim autorstwie. Masz moze plik tej gry?

    Tak, na ST bylo troche polskich gier, powstaly znacznie wczesniej niz Robbo. Ostatnio w Glucholazach pokazywalem kilka perelek na ST, miedzy innymi ultra-rzadka gre "Bezmozgowiec II", oryginalna w pudelku. Gdzies tam mam jeszcze zachomikowane inne. To co mi sie przypomina na szybko, oprocz Robbo:

    Mega Tetris - Michal Głębowski
    ST Geografia - autora nie pamietam
    ST Trivia - Piotr Miernikiewicz
    Bezmozgowiec II - Krzysztof Wilniewczyc
    Saper - Piotr Miernikiewicz
    Mat Puzzle - autora nie pamietam

    Jakby jeszcze pogrzebac w starych dyskach to pare takich prostych gier jeszcze sie znajdzie.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Sep 2010
     
    s2325 - Hexana KAW-u wpuscilismy do sieci:

    ->link<-
    • 8: CommentAuthorRamos
    • CommentTime24 Sep 2010
     
    Jak tylko uda mi się porozmawiać z autorem Phantasie to podam więcej szczegółów. Strasznie zajęty jest, więc rzadko odpisuje.
    A jeszcze znalazłem gry z 1987 jak: Stary Dom.
    Pierwsze gry na Atari pisał chyba Wojciech Ziętara? Wydawał książki o Atari, więc pierwszy chyba pisał proste gry w BASICu.
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Sep 2010 zmieniony
     
    Stary Dom to "spolszczona" wersja prostej gierki w Basicu, z tego co slyszalem, z jakiegos zachodniego czasopisma. Zientara jako jeden z nielicznych mial do nich wczesniej dostep, co skwapliwie wykorzystywal (w rozny sposob) ;)
    Napisal tez swoja gre edukacyjna "Locja" - dla amatorow zeglarstwa (gdzies w polowie lat 80. XX w.).
  1.  
    Well,
    I know this version of "Senso" from the early 80s, when I had dozens of pirated games on tape. Afaik, it never appeared in a german magazine, so to me it looks like this game was eventually programmed right at the computer camp.

    Atari Germany (when it was situated in Hamburg and still a Warner Company) did various computer camps in West-Germany, alas I have never been at one, since they did cost money and I never was a programmer nor did I have the money then to go to such a computer camp (where I could have eventually learned programming, hacking, ...)

    ------

    Anyways, I cannot say when the first polish program appeared on an Atari computer. I did a quick search at atarimania for polish programs: ->link<-
    but with this list it is still impossible to find the oldest/first polish program on the A8. Besides, how do you count a program that was written by someone with a polish name (because of polish parents, grand-parents, etc.), but was written in Germany or other countries (especially if you only look at the name)...?!?

    Atarimania always lists the country where the program came from, so you have to search all A8 programs manually if the programmer eventually has a polish name (or is of polish origin) or you have to go through the complete list of programmers and search for each polish name there and note what`s the oldest program coming up... -Andreas Koch.

    P.S.: Stupid question at the end: Does "Zdybel" sound polish or could it be of polish origin ?!? If so, Robert Zdybel programmed various Atari 2600 and 800/XL/XE games (Real Sports Football, Missile Command, Bug Hunt, etc.)...
    • 11: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    Yes, Zdybel is polish name ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Sep 2010
     

    CharlieChaplin:

    how do you count a program that was written by someone with a polish name (because of polish parents, grand-parents, etc.), but was written in Germany or other countries (especially if you only look at the name)...?!?


    Well, this good question Andreas and I have some doubts when hear Polish name and I know that it happen abroad. A lot of Americans or Germans keep Polish names because of their Polish roots, this is the effect of many historical emigrations (and many non-Polish names belong to Polish citizens too). However, some of this people have nothing common with Polish culture or Poland except their parent (s) or grandparent(s) origin.

    This is one of reasons why I think that science work about computer games in Poland is so hard to write. We have to set some ARBITRARY borders when looking for facts.

    I think that Ramos should look for games written in Poland (location as more important factor) because as far as I know he is interested in "history of games in Poland", not "Polish games" (it is not equal).
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    Ramos - jeszcze przypominam sobie, ze mam na ST polskie "Warcaby".
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    What about Olivier Cyranka - a man who also published some older games for A8 ? Maybe in his family there was a grand(grand)father from Poland? ;)
    • 15: CommentAuthorRamos
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    A gry LDW na Atari ST to też polskie gry jak Block Out.
    • 16:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    Znalazłem taką oto gierkę napisaną w Basic'u:


    Nie mam pojęcia czy to twórczość własna Zientary, czy tylko jego "polish version".
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    Ta gre mamy w katalogu jako xex:

    ->link<-
    • 18:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    W takim razie ja mam oryginalny "source code", a XEX jest już "grzebany" :)
    • 19:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    Puszka Pandory (ZX Spectrum) z 1986 roku.
    Tutaj warty odnotowania jest fakt, że była to gra w 100% autorska, wydana "komercyjnie" i do tego z reklamą w Bajtku (a później również z opisem i mapą w Bajtku).

    Wywiad z autorem - ->link<-
    Puszka Pandory na WorldOfSpectrum - ->link<-
    • 20: CommentAuthorRamos
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    Życie Maklera – gra na Commodore 64. Jej listing w BASICu ukazał się w czasopiśmie IKS 2/86. Została też przerobiona na Spectrum i też na Atari.
    A inne komputery 8bit było coś? Może Amstrad czy Meritum?
    • 21:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    Wikipedia bez powoływania się na źródło podaje (artykuł "Historia_gier_komputerowych"):
    "Przed 1985 funkcjonowała już gra Barman na krajowe komputery Meritum I i Meritum II. Była klonem popularnej gry Tapper dostępnej na komputery Atari XL/XE i Commodore 64, wiernym we wszystkim za wyjątkiem grafiki – Meritum nie miało trybu graficznego i obraz gry składany był z kwadracików znaków semigraficznych w jednokolorowym trybie tekstowym. Gra wędrowała między szkołami i domami kultury, które miewały te komputery zazwyczaj w postaci listingu w języku Basic, który należało wpisać samodzielnie, a dopiero później utrwalić na kasecie."
    • 22: CommentAuthorRamos
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    A czy gra Addsub na Atari Falcona to polska produkcja?
    ->link<-
    • 23: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    była jakakolwiek polska gra na Amstrada CPC?
    • 24: CommentAuthorBas
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    A tu: ->link<- są gry (programy) w czasopiśmie Problemy z 1985r. Czy były we wcześniejszych wydaniach tego nie wiem.
    Może ktoś z Was ma wcześniejsze lub późniejsze wydania tego magazyn i sprawdziłby czy jest w nich dział Mikroproblemów?
    • 25: CommentAuthorRamos
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    Meritum to klon komputera Tandy-Radio Shack 80 i większość gier z TRS 80 chodziła na Meritum. Gra Barman to raczej nie polski produkt i nie pierwsza gra polska. Jest to chyba przeróbka gry z TRS. Trudno znaleźć pierwszą grę, która była czystym produktem Polaków od początku do końca.
    • 26: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime25 Sep 2010 zmieniony
     
    Jeszcze apropo Phantasie - ostatni akapit.

    • 27: CommentAuthorRamos
    • CommentTime25 Sep 2010
     
    Phantasie ukazały się na kilka popularnych w tych czasach komputerach min. C64 czy Atari ST.
    • 28:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime26 Sep 2010
     
    "Jedna z pierwszych RPG" to z pewnością nie - początki serii "Ultima" czy "Wizardry" to lata 1979-1981 i Apple ][.
    ->link<- - na zrzutach ekranu z kilku platform (małe i duże Atari, PC/DOS) widać, że to LDW odpowiadała za dany port i że ukazywały się one w roku 1987. Ale już w bazie gierek na Amigę (hol.abime.net) można znaleźć info, że za port odpowiadały inne firmy (1ka to jakaś "Andromeda Software" a 3ka to Westwood, znany później m.in. z Dune 2 czy Command & Conquer)

    W tej samej bazie gierek na Amigę przy pozycjach LDW/Karenu/California Dreams są wymieniane nazwiska twórców, np. ->link<- - jest to jakiś punkt zaczepienia i można w razie czego spróbować odnaleźć te osoby, np. na ogólnopolskich serwisach społecznościowych ;)
    • 29: CommentAuthorRamos
    • CommentTime26 Sep 2010
     
    Phantasie na C64 ukazała się w 1985 i była pierwszą polską startegią: ->link<-
    Postaram się namierzyć te osoby i pogadać z nimi, może powstanie ciekawy wywiad na stronę.
    • 30: CommentAuthormarekp
    • CommentTime26 Sep 2010
     
    Dawno temu, na początku lat 80 miałem okazję grać w grę dla dwóch osób w której jeździło się czołgami i strzelało do przeciwnika. Grafika była "znakowa", plansza tylko jedna i w dodatku dość banalna... Ciekawostką jest to, że grałem z kolegą w tą grę na terminalu komputera Odra :-)
    Nie wiem skąd pochodziła ta gra, ale być może ktoś z "naszych" ją z nudów napisał i wtedy by się łapała na w/w założenia. Spróbuję dojść o co chodziło.
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Sep 2010
     
    XLent - to podeslij pliczek jak mozesz.

    Ramos:

    Życie Maklera – gra na Commodore 64. Jej listing w BASICu ukazał się w czasopiśmie IKS 2/86. Została też przerobiona na Spectrum i też na Atari.


    W tym samym numerze masz gre na Atari "Odwracanka" oraz na C64 - "Boks".
    • 32: CommentAuthorRamos
    • CommentTime26 Sep 2010
     
    W piśmie IKS ukazywały się proste listingi gier w BASICu nie tylko na Atari,C64,Spectrum ale także na Amstrada czy taki komputer Sharp PC-1500.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Sep 2010
     
    Ale w pierwszych numerach byly tylko gry na C64 i Atari. Na Spectrum tez byly programy, ale proste uzytki.
    • 34: CommentAuthorRamos
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    Czy była wcześniejsza polska gra tekstowa niż Puszka Pandory?
    • 35: CommentAuthormono
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    Gra SMOK: ->link<- , ale nie wiem z którego roku.
    • 36: CommentAuthorRamos
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    Gra Smok to 1993 rok.
    Witek Gantzke tworzył na Atari gry. Czy to był Polak?
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    Tak, Witek to Polak.
    • 38:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime29 Sep 2010
     
    Kaz, pliczek o który prosiłeś:
    • 39:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime30 Sep 2010
     
    Obie wersje Bitwy o Anglię róznią się tylko w liniach 1, 8010, 8015 i 9800. Wersja XLenta ma dodane zabezpieczenie przeciwko Break i Reset, oraz dodane creditsy Eurobitu.
    Obie wersje natomiast mają na ekranie tytułowym zmodyfikowaną display listę - wiersz w którym pojawia się adres Eurobitu, w obu wersjach jest zmieniony na tryb graficzny 0. Wygląda więc zatem na to, że w wersji AtariOnline ktoś usunął creditsy - ale nie mam pojęcia czy wersja oryginalna gry zawierała nazwę Eurobit czy jeszcze jakąś inną.
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Sep 2010
     
    XLent - dzieki, wrzucone gdzie trzeba.
    • 41: CommentAuthorRamos
    • CommentTime2 Oct 2010
     
    Imagine to polska gra czy czeska?
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Oct 2010
     
    Czeska, autorzy: Robert Knill, Radek Sterba (Raster).
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Oct 2010
     
    Przeszukujac stare "Komputery" w innej sprawie - znalazlem tez artykul o firmie Karen, wspomina sie tam o polskich grach:




    • 44: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Oct 2010
     
    Tunnels of Armageddon hitem?
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Oct 2010
     
    W ktoryms Top Secret tez byl artek o grach z Karen.
    • 46: CommentAuthorRamos
    • CommentTime4 Oct 2010
     
    Jakie są na Atari polskie gry tekstowe?
    • 47: CommentAuthormono
    • CommentTime4 Oct 2010 zmieniony
     
    Mózgprocessor - oryginalnie stworzony na ZX przez ten sam zespół.

    Pac-Txt Wspaniała rzecz! :)

    Droga do Duplandu - oryginał na ZX, jest też release na C64 (tamże).

    Była jeszcze świetna tekstówka, którą Kaz kiedyś prezentował na AO, ale zapomniałem tytułu.
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Oct 2010 zmieniony
     
    "Pięć Gówien Eepcha":

    ->link<-







    "Wyspa" (tych samych autorow):

    ->link<-







    "Kabza" byla wspominana tutaj, bo dodalem ja do bazy gier:

    ->link<-



    "Pogan" to gra, ktora chyba nie ma konca (pozytywnego), ale walczylem:

    ->link<-







    "Ucieczka z Z.S.T"

    ->link<-





    "Wetlina '89":

    ->link<-







    PS. No i oczywiscie Scalaka i moja "Dratewka the Shoemaker":

    ->link<-



    • 49: CommentAuthorRamos
    • CommentTime6 Oct 2010
     
    Dzięki.
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Oct 2010 zmieniony
     
    Przypomnial mi sie jeszcze "Rozbitek":

    ->link<-