atarionline.pl To nie magia,to GTIA Blast! (Atari Blast!) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime17 Jul 2013 zmieniony
     
    Pod nowinką ->link<- wywiązała się krótka dyskusja: Jak to jest zrobione ? Piękny "tryb" i dla strzelanek, i dla platformówek, pionowych i poziomych - gdyby ktoś dorobił do tego edytor, gier powstało by bez liku! (IMHO)
    (oryginał 4x większy: ->link<- )

    Wracając do pytania: Jak???
    • 2:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime17 Jul 2013
     
    gr.0 + gtia (paralaksa to iluzja - zmieniane cyklicznie jest kilka znaków w charsecie)

    duża jazda na DLI z PMG (przeciwnicy - zmiana kolorów i zmiana współrzędnej X) - jeżeli wszyscy są w jednej linii (statek + przeciwnicy_ to "miga" na przemian bo musi - podobnie jest w crownland.

    widać na screenach że missile mają kolory takie jak duchy w danej linijce.

    tak mi się wydaje.....

    a efekt bardzo przyjemny, zobaczymy jak dalej gra się rozwinie.
    • 3: CommentAuthordhor
    • CommentTime17 Jul 2013
     
    Oprócz machinacji z duszkami, to po dość podstawowy engine, ale wykonany tak, jak nikomu do tej pory nie chciało się. Koncepcje jak ten pseudo-paralax można zrobić są na YT od wieków - i co? (ba, rolowanie w te i we wte znakami to się już od hoho w demach robiło). Dalej wszyscy robią gierki z czarnym tłem i jakimiś kasztanami na głównym planie. To nie zarzut, bo doceniam każdego, który coś robi. Ale diabeł tkwi w szczegółach.

    Lecz nie ma co - wobec zapowiedzi autora na ukończenie gry w okolicach 2015 - jednym słowem, szkoda, bo nie wiem czy ktoś będzie tyle czekał i pamiętał o projekcie.
    • 4: CommentAuthornodez
    • CommentTime17 Jul 2013 zmieniony
     
    byle by nie padlo jak ik+ :/ generalnie badzmy dobrej mysli :)
    • 5: CommentAuthoras...
    • CommentTime17 Jul 2013
     
    + nielegale :) W końcu!
    • 6: CommentAuthors2325
    • CommentTime17 Jul 2013
     
    Jak są nielegale to na giełdzie trzeba sprzedawać ściszonym głosem.
    • 7: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime17 Jul 2013
     
    Wyłączyłem zezwolenie na nielegale i nadal działa...
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Jul 2013 zmieniony
     
    Ludzie, co wy z tymi nielegalami. Nielegalne = niezgodne z prawem.

    Pokażcie mi to miejsce w jakimkolwiek kodeksie (tylko nie w jeszcze nie publikowanym kodeksie prawego Atarowca)

    Proponuję "rozkazy wypadkowe" bo powstały w wyniku wypadkowej tego co zaprojektowano i tego co pominięto.

    Ja tu widzę geniusz 6502 - procek sam sobie dorobił to, czego ludzie nie zrobili :D

    I nie widzę jednocześnie powodu, dlaczego by tych rozkazów nie używać. Jedyny powód, to że nie zadziała na 65816. JEDYNY.

    Dużo bardziej powinno się zabronić używania trybów GTIA, bo te są rzeczywiście niestabilne, raz działają, a raz nie. I ta gra to niestety wykaże :/

    Oczywiście każdy ma prawo do własnego głosu, jednak przeciwnicy stosowania tego typu rozwiązań: zadajcie sobie pytanie DLACZEGO?

    I odpowiedzcie sobie rzetelnie (nie uznawajcie odpowiedzi "nie, bo nie!"), bez subiektywnych przekonań, bez fobii i bez zawiści, że inni potrafią, a ja nie :)

    Bo ja nie potrafię ich używać :)
    Jeszcze.
    • 9: CommentAuthorXuio
    • CommentTime18 Jul 2013
     
    Dla mnie to nielegalne bo moje atari ma uszkodzony GTIA ;))
    • 10: CommentAuthorBluki
    • CommentTime18 Jul 2013
     
    Rozkazy jawne/niejawne lub jawne/ukryte lub oficjalne i nieoficjalne.
    • 11: CommentAuthorbrx
    • CommentTime18 Jul 2013
     
    Jako że tak się dziwnie złożyło, że chyba mogę się od biedy wypowiedzieć w sprawie kolorowych gier na małe Atari, problem polega na tym, że jeśli ktoś ma ochotę zrobić coś więcej niż standardowe "sentymentalne" cztery kolory na krzyż z obowiązkowym czarnym tłem (pomijając czasem pasujące do reszty grafiki jak pięść do nosa tęcze), to niestety, pracy i problemów będzie miał o wiele, wiele więcej.

    Bo nie dosyć, że praktycznie zawsze brakuje duszków, znaków, cykli, pamięci i tak dalej, dużo kolorów to też więcej innych różnego rodzaju poważnych ograniczeń. A pewnych rzeczy i tak się niestety nie przeskoczy. Generalnie możliwości graficzne małego Atari są znane od bardzo wielu lat i chyba już żadnej rewolucji nie będzie (w postaci np. odkrycia jakiegoś rewelacyjnego i - co najważniejsze - naprawdę użytecznego trikowego trybu). Tyle że z jednej strony możliwości te są proste do zrozumienia i nauczenia się, z drugiej paradoksalnie trudne do opanowania i jak najlepszego wykorzystania. Ot np. RastaConverter.

    Nie ma się co dziwić sporej ilości kolorów, Atari w końcu potrafi wyświetlić znacznie więcej kolorów niż np. C64, tylko że nie ma takiej - jakby to tu nazwać - "gęstości" kolorów. Też trochę inna sprawa, że jeśli ktoś choćby od biedy zrozumie grafikę małego Atari, to go w sumie mało co się dzieje na ekranie zdziwi czy zaskoczy - ale też taki może "koszt" wiedzy ;) Pomijając oczywiście włożoną w to wszystko pracę programisty, bo IMO kto choć raz coś nieco bardziej skomplikowanego programował i poużerał się z pewnymi rzeczami, ten na pewno to od razu zauważy i doceni.
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jul 2013
     
    @jhusak: to taki wdzieczny temat :-)
    • 13: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime18 Jul 2013
     
    Nie czepiajmy się terminologii :) Faktem jest, że GTIA Blast niepublikowanych rozkazów nie zawiera :) ASowi się coś przyśniło ;)

    A co do trybów GTIA: jedynym, ale naprawdę JEDYNYM argumentem przeciwko nim są egzemplarze Atari z WADLIWYM układem GTIA. Nie jest to jednak cecha sprzętu a wada fabryczna. Nie widzę powodów aby autorzy mieli się ograniczać bo ktoś ma uszkodzone Atari... ;)

    Co prawda kiedyś był to spory problem, obecnie jednak można go prosto naprawić, bez wymiany układu, więc problem jest jak gdyby rozwiązany.
  1.  

    wieczor:

    Co prawda kiedyś był to spory problem, obecnie jednak można go prosto naprawić, bez wymiany układu,
    Byłbym zainteresowany naprawą jednej sztuki. Nie znam się na lutowaniu. Jak mogę go "prosto" naprawić?
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime18 Jul 2013
     
    Innym, ale to naprawde innym arugementem przeciwko trybowi sa szerokie piksele - jak woly. ;)

    Ciekawe, ze dopiero teraz ktos cos probuje w tym trybie "zamiachac" (po dlugiej przerwie).
    • 16: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime18 Jul 2013
     
    @mgr_inz_rafal: Polecam wątek: ->link<- - tylko czytać do końca, bo po drodze było kilka poprawek. Jeśli się ktoś zna na lutowaniu, to można to zrobić na pająka i nożyczki ;) Jeśli nie, to należy nabyć zaprojektowany przez Simiusa adapter - włożyć go w płytę w miejsce GTIA i GTIA na wierch. Oczywiście jeśli chip jest w podstawce, jeśli nie.... ;) to bez lutowania się nie obejdzie :)

    @Dracon: fakt, że jest to tryb "trudny" i zastosowania przez to są ograniczone, ale jak widać można spróbować znaleźć zastosowanie ;) Ja też bym wolał, żeby miał 160 w poziomie, a najlepiej 320 ;) Tylko gdzie to w ramie zmieścić ;)
    • 17: CommentAuthorAdam
    • CommentTime18 Jul 2013
     
    @wieczor: Jeśli już mówimy o nierealizowalnych życzeniach, to fajne byłoby istnienie trybu 16 odcieniowego z pikselami w rozmiarze 2x2 zamiast 4x1... ;)
    • 18: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime18 Jul 2013
     
    To by było istotnie bardziej użyteczne zastosowanie, ale chyba skomplikowałoby nieco układ ;)
    • 19: CommentAuthoras...
    • CommentTime18 Jul 2013
     
    QbaHusak ale ja jestem bardzo za nielegalnymi instrukcjami!!
    • 20: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime19 Jul 2013 zmieniony
     
    A z drugiej strony z tego co zauważyłem, jesteś bardzo za 816... Naturalnie wiesz, że to się wyklucza? :)
    • 21: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Jul 2013
     
    typowy blad :-) oczywiscie ze sie nie wyklucza.
    • 22: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime21 Jul 2013
     
    A czy to jest jakiś magiczny sposób, poza nasuwającym się oczywistym - tzn. wykrywania procesora i uruchamiania dedykowanego kodu dla jednego lub drugiego?
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Jul 2013
     
    jesli oczywiste jest dla Ciebie umieszczanie kodu nadmiarowego to nazwalbym to propagacja "typowego bledu" taka idea PinREADY ;-)

    nie...
    • 24: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime21 Jul 2013
     
    No to podziel się wiedzą :) Chodzi o to że rozszerzenie powinno zawierać oba procesory i możliwość przełączania? Ale za takim rozwiązaniem już dawno optowałem i z tego co wiem to ma to ostatecznie tak wyglądać - to też rozwiązanie z gatunku oczywistych.

    Chyba że jest jakiś sposób aby zmusić 816 do wykonywania niepublikowanych instrukcji 6502 to chętnie go poznam :)
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Aug 2013
     
    Nowe filmiki z prac nad "GTIA Blast!"





    sledzimy prace oczywiscie na stronie domowej:

    ->link<-

    Fajnie, ze gra uruchamia sie nawet na Atari 48KB (400/800), jak za starych czasow... :)
    • 26:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Oct 2016
     
    Pojawiła się nowa wersja Atari Blast!
    ->link<-
    (nowa muzyka, a właściwie to kilka muzyczek)
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Oct 2016
     
    wolałem chyba wcześniejszą pojedynczą muzyczkę (była całkiem ok), bo ten zbiór w którym zawierają się te nowe dźwięki jest nie do przejścia bardziej, niż gra ;) Bo grę się pewnie da, ale muzyki już nie :D

    Kto spłodził soundtrack do części "hawquest..."? Tylko z ciekawości pytam :)
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Oct 2016
     
    świetna gra. gość ma niezły warsztat.
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Oct 2016
     
    .. no sama gra, to mistrzostwo. Szkoda tylko że z muzyką nie do końca wypaliło.
    • 30:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime16 Oct 2016
     
    Niestety muszę przyznać rację pinowi... Muzyka nowa, ale nadal ujowa ;). Nadałaby się może na ekran z credits czy coś, ale jako tło do gry to zupełnie nie pasuje.
  2.  
    Jak dla mnie gra jest momentami mało czytelna. Wszystko się zlewa ze sobą. Powstaje galimatias kolorów powstały z elementów planszy, przeciwników i pocisków. Gdyby tak udało się poprawić ten element gry...
    • 32:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Oct 2016
     
    Eee, dla mnie muzycznie teraz jest o wiele lepiej, Flimbo po prostu katastrofalnie nie pasowało do tego typu gry ;-)
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jan 2021
     
    Longplay:

    • 34: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime20 Jan 2021
     
    Świetne!
    • 35: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Jan 2021
     
    Szkoda, że ten longplay był robiony na starszej wersji gry, tej z jedną skoczną muzyczką, będącą odgrzewanym kotletem, bo ci sami autorzy (Paul Lay + Harvey Kong Tin) pożyczyli ją sobie już we wcześniejszej grze ;)

    pin:

    Kto spłodził soundtrack do części "hawquest..."? Tylko z ciekawości pytam :)

    Zgodnie z informacją od autorów wszystkie muzyczki z wersji finalnej dostarczył znany również z naszego forum Emkay.
    • 36: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Jan 2021
     
    I wszystko jasne
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Jan 2021
     
    kurcze,myślałem że druga część się szykuje z bardziej przemyślaną grafiką :(
    • 38: CommentAuthoremkay
    • CommentTime21 Jan 2021 zmieniony
     
    In German we say "dünnes Eis". ;)

    Most people like the "multi sound track" .
    The restriction of 3 channels at 64khz clocking is given by the game itself.
    Stereo add is a nifty change of channel addressing to two POKEYs.
    The challenge also was to have all 6 tunes at the same volume level and instrument style.
    I wonder what others would have done within this limits.

    Again the limits:

    no less than 6 different tunes.
    all tunes use the same volume levels
    all tunes use the same instruments
    all tunes run on a single POKEY
    all tunes use 3 channels, so one channel is free for FX.
    all 3 channels clocked at 64kHz
    single VBI speed

    have fun to show better results ;)

    You should keep in mind that Atari Blast is already using "110%" of CPU speed for the gameplay itself.
    • 39:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Mi się muzyka z Atari Blast podoba. Z resztą w ogóle cała gra jest dla mnie bardzo fajna, super się gra, wszystko pasuje, grafika, muzyka, dźwięki, wszystko jest fajnie. Mówię oczywiście o ostatecznej wersji z wieloma muzyczkami.
    • 40: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Według mnie gra by znacznie zyskała, gdyby muzykę zrobił prawdziwy muzyk. Teraz to takie "half-baked"...
    • 41: CommentAuthoremkay
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    At least they ARE half-baked.
    No one else was able to do the fitting tunes.

    @ilmenit
    What does"full-baked" mean to you ? Examples?
    • 42:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Muzyka ujdzie,ale nie podoba mi się sprawiająca wrażenie nie do końca przemyślanej grafika która w niektórych planszach zawiera jakby na siłę wrzucone jakieś animowane kropki czy inne kreski które są po to by było je widać,ale czym są i po co ? ... to już inny stopień abstrakcji który mi nie pasuje,chciałbym więcej plansz w trybie GTIA,a te z animowanym tłem w innych trybach...no niby fajnie,ale przecież można by zrobić jakiś ciekawszy efekt,wpadania w głębie itp niż przesuwanie wzorków i kropek,etap z rzutu na wzór Zaxxon wygląda jak wstawiony na siłę bo żeby jeszcze stateczek rzucał na ziemię cień,bądź znikał za niektórymi obiektami co w jakimś stopniu uzasadniało by strącanie elementów tła,a tak psuje ogólne wrażenie i nie wiadomo jak na to patrzeć,niby tło ,ale nie do końca he,he .
    Ale w gierkę mimo wszystko przyjemnie się gra i traktuje ją jak przedsmak czegoś naprawdę dużego.
    • 43: CommentAuthoremkay
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Have you ever really watched what is going on on the screen in Atari Blast ?
    It's the only game available for the Atari where the screenshots look like from an upgraded Atari, AND it really works this way.
    Particular the horizontal scrolling is so much advanced, there is nothing compareable.
    You also should have a look at the count of the moving objects, on the colors AND the animations.
    In other words, Paul Lay overstepped the border already. Doing miracles in the game. There is Atari blast then .........................................................................................................................................


    Last Squadron is only scrolling vertically. btw.
    • 44:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    yes, but the show of unprecedented possibilities comes to the fore, and the game is somewhere
    further.I don't know what word to use, but sometimes it looks like a cholly tree lamps ;) don't get me wrong, I like Atari Blast,on my private list of shootings, it 3rd ranks.
    • 45: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    No one else was able to do the fitting tunes.

    And who of the musician was asked for it?

    Now with RMT2LZSS you can show your real skills without the majority of mentioned limits and constrains. Go for it!
    • 46: CommentAuthoremkay
    • CommentTime23 Jan 2021 zmieniony
     
    Paul Lay asked for musicians to bring fitting tunes in.
    HE asked me after a lot people denied help for knows issues, just like "available" development time.
    The ironic part here is that a lot "Atari musicians" can do better music on better hardware. 2 Pokeys with 4 times VBI speed , will bring fast results. But they are not able to create music for games anymore.


    "
    Now with RMT2LZSS you can show your real skills without the majority of mentioned limits and constrains. Go for it!"


    LZSS doesn't solve the needs for games like AtariBlast. Particular, if special FX handling is used , and one channel is used for IRQ handling of the game itself.

    btw.
    • 47: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    That's interesting that all A8 musicians refused. At least 2 I worked with in the past were not asked for doing music for this game for maybe you are exaggerating a little saying "No one else was able to do the fitting tunes"?

    The ironic part here is that a lot "Atari musicians" can do better music on better hardware. 2 Pokeys with 4 times VBI speed , will bring fast results. But they are not able to create music for games anymore.


    Ah, so this is the reason why all the games released in the last years are dead silent! Our musicians are unskilled noobies and only you are able to save Atari games!

    A word to learn for you: ->link<-
    • 48: CommentAuthoremkay
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    ilmenit
    I know you have a strange feature when it comes to recognition.

    Ofcourse one point that people weren't able to create tunes was that they had their projects running.
    But it is also different to create several tunes for one soundtrack.
    Good example Last Squadron" . There are two tunes, but they fit together like mice and elephants. In style, clarity and volume.
    And then there is the fact that a load of 4x speed stereo tunes on the hold were hardly usable in such games.