atarionline.pl Side 2 czy IDE 2.0 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime22 Apr 2014
     
    Myślę o zakupie "czegoś" żeby pobawić się moim atari 800 xl i dyskiem tawardym/CF. Wiem że istnieje SIDE 2 i IDE 2.0 i inne. Które z tych urządzeń najlepiej nadaje się do typowej pracy z HD/CF .Nie chcę mieć tylko możliwości wybierania .atr lub .xex (SIO2SD mam ), ale także chcę zapisywać pliki na dysku ( luźne - tak jak pod atari800). Mam bardzo znikomą wiedzę na ten temat. doradźcie coś.
  1.  
    SIO2SD to nowoczesna stacja dyskietek do atari. Jak każda stacja pozwala zapisywać i odczytywać pliki.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Apr 2014 zmieniony
     
    .. ale gość chce mieć HDD i jak mówi, SIO2SD już ma.

    Odpowiedź jest prosta. Jeśli MASZ Ultimate 1MB w komputerze, to wybierz cokolwiek (SIDE, lub IDE+), jeśli wybierzesz IDE+ to asekuracyjnie proponuję interface z płytką o rewizji "D". Ma kilka poprawek w stosunku do zgodności z CF, oraz bezproblemowo działa z Rapidusem (CPU akcelerator). Do IDe+ podłączasz albo CF przez przelotkę z IDE 2,5", albo fizycznie dysk 2,5" laptopowy.

    Jeśli nie masz U1MB, to wybór proponuję skierować wyłącznie na IDE+.

    No i najważniejsze - do IDE+ potrzebujesz złącza ECI (XE), lub PBI (XL). W XL nie ma problemu, bo jest zawsze, lecz w przypadku 800XL trzeba podać na złącze brakujące zasilanie 5V (problem nie dotyczy 600XL), ECI - seria XE, lecz nie wszystkie wersje komputera są w złącze zaopatrzone.

    Każdy z tych interface'ów ma w sobie Sparta DOS X (fleszowalny z poziomu Atari), zegar rtc (systemowy zegar sparty), Side ma fleszowalny loader, a IDE+ ma fleszowalny bios.
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Apr 2014
     
    Co więcej IDE+ udostępnia dodatkowo szybkie procedury do ładowania z szyny szeregowej więc i SIO2SD podłączone przez złącze SIO będzie działać nawet z HSINDEX=0! Oczywiśćie również bez użycia SDX.
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Apr 2014
     

    pin:

    Odpowiedź jest prosta

    Hahaha... i gdzie ta prosta odpowiedź?

    PS.
    SIO2SD to nie tylko wybieranie ATR i XEX. Czarny_faraon dobrze prawi.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Apr 2014 zmieniony
     
    A ja powiem albo i dopowiem.

    HD do Atari wymaga sporej i niejednokrotnie tajemnej wiedzy na początek, i nie służy bynajmniej do zabawy.

    Natomiast SIO2SD może obsłużyć również obrazy 16 MB i może być traktowane jako twardy dysk, z nieco (kilkukrotnie) mniejszą prędkością przesyłu. Max HD = 50-70 kB/sek, Max SIO2SD=12 kB/sek.

    Natomiast obsługa SIO2SD jest duuuuuuuużo prostsza, bardziej user friendly, co nie znaczy, że wygodniejsza.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Apr 2014
     
    Kuba - z tym userfriendly to bym nie przesadzał. Dowolny sprzęt do 8-bit jest podobnie jednakowo user-friendly ;).

    @Larek - to jak na 8 bit to nie jest prosta kwestia, to zasadniczo musimy zmienić poziom dyskusji ;)

    @Mono - tu jest racja, ten SIO pacz jest ultra przydatny, fakt.

    @Kuba - do tego transferu, to bym okazjonalnie dowalił jeszcze z 20kB/s, a w przypadku Antic off, lub VBXE jeszcze więcej ;) Zależy to po części od zastosowanego dysku i/lub karty CF. I tak najzabawniejsze są transfery hdd z Rapidusem. Tutaj zbliżamy się już do 300kB/s ;) robi wrażenie powiem tak :D
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    @larek, @jhusak, @Czarny_faraon: macie wszyscy rację, z tym, że w tym wątku jest ona bezprzedmiotowa gdyż...

    pabloz1974:

    pobawić się moim atari 800 xl i dyskiem tawardym/CF


    oraz

    pabloz1974:

    SIO2SD mam


    :)

    Natomiast co do wiedzy tajemnej - nie stwierdzono :) Odpaliłem IDE+ w ciągu 15 minut - tajemną wiedzą dla nowicjuszy może być Sparta, bo to inny trochę interfejs niż pozostałe dosy, ale można też użyć MyDos. A przy SIDE to robi się w ogóle proste - wszystkie za i przeciw obu rozwiązań zostały wymienione.

    Natomiast co do user friendly SIO2SD to myślę, że biorą tu górę przyzwyczajenia, bo takie intuicyjne to nie jest - wystarczy dać do ręki komuś, kto używał wcześniej zwykłej stacji tylko - trochę rozkminiać musiał :)
    • 9: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     
    Szczerze? Jak mi ktoś teraz daje Sio2SD do ręki, to nie umiem go obsłużyć, gubię się na guzikach.
    Ze Spartą na HD nie było problemu, bo przypomina mi MS-DOS.

    Piun dobrze w tym wypadku prawi: jak masz U1MB to cokolwiek, jak nie masz U1MB, to IDE+.
    • 10:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     

    wieczor:

    @larek, @jhusak, @Czarny_faraon: macie wszyscy rację, z tym, że w tym wątku jest ona bezprzedmiotowa gdyż...

    Serio?

    Wieczór, nikt nie neguje urządzeń takich jak SIDE czy IDE+. Ja bym nawet wręcz zachęcał do ich instalacji :)
    Biorąc jednak pod uwagę to:

    pabloz1974:

    Mam bardzo znikomą wiedzę na ten temat. doradźcie coś.

    oraz to:

    pabloz1974:

    Nie chcę mieć tylko możliwości wybierania .atr lub .xex (SIO2SD mam ), ale także chcę zapisywać pliki na dysku ( luźne - tak jak pod atari800)

    wychodzi, że Pabloz1974 zwyczajnie nie wie, co potrafi SIO2SD.
    Czarny_faraon, Kuba i ja zwróciliśmy tylko uwagę na to, że SIO2SD spokojnie może zapisywać pliki w taki sposób, jaki życzy sobie tego Pabloz1974.


    grzybson:

    Jak mi ktoś teraz daje Sio2SD do ręki, to nie umiem go obsłużyć, gubię się na guzikach. Ze Spartą na HD nie było problemu, bo przypomina mi MS-DOS.

    Mieszasz dwa różne pojęcia. SIO2SD to urządzenie, Sparta to oprogramowanie. Na SIO2SD można ustawić bootowanie ATR-a ze Spartą i po włączeniu komputera zgłosi się nam Sparta. Nie trzeba obsługiwać żadnych przycisków. Żadnych!
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    masz 800XL, niestety bedziesz musial dodac pamieci do atari zeby pobawic sie w HDD
    • 12: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    @Larek. Zgadza sie, uproscilem pare rzeczy. Dziwny skrot myslowy. Chcialem powiedziec tylko, ze sio2sd wcale dla mnie takie user friendly nie jest. Teoretycznie mogolbym sobie raz ustawic ATRy na sio2sd, nigdy ich nie zmieniac i mialbym "spokoj"

    @xxl - dlaczego? Dodatkowy ram przydalby sie w tandemie HDD+SDX, ale jesli uzywac MyDOSa wystarczy podstawowy RAM.
    • 13: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    XXLu nie zamulaj :) Pamięci do hdd nie trzeba. Zgadzam się z wieczorem - jedyna rzekomo "magia tajemna" w hdd to użycie programu do partycjonowania (do którego jest dobry manual), ale robi się to RAZ. A potem się o tym zapomina aż do następnego dysku.
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     
    @Grzybson: Ale wiesz o tym, ze na SIO2SD wcale nie musisz ustawiac obrazow ATR?

    pewnie tylko ze 3 osoby we wszechswiecie wiedza, ze SIO2SD pozwala na czytanie i zapisywanie plikow w filesystemie FAT.
    wyciagasz karte z PC, wsadzasz do sio2sd i czytasz/zapisujesz pliki. bez zadnych dodatkowych sterownikow dla dos. od 3 lat conajmniej jest dosII dla filesystemu FAT.

    jesli jednak interfejs HDD to musi byc dodatkowa pamiec, inaczej pod SpartaDOS bedziesz mogl tylko tworzyc katalogi i kopiowac pliki miedzy nimi, natomiast do MyDOS nie otrzyma pomocy od userow.
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     
    Nie bardzo. Kiedy nie ma dodatkowej pamięci, wtedy SDX skonfiguruje się automatycznie tak, że pod ROMem będzie trzymał bufory (konfiguracja OSRAM), natomast standardowa pamięć będzie dostępna dla aplikacji. Wszystko będzie działać jak należy. HDD jako nowe urządzenie ma własny ROM oraz RAM i nie instaluje w standardowym RAM niczego. Dla użytkownika nie ma różnicy czy korzysta z SIO czy z HDD (HDD jest rzecz jasna znacznie szybszy i nie korzysta z liczników POKEYa do taktowania transmisji) bo XLOS obsługuje to przezroczyście - tak zaprojektowano to w ATARI i tak to działa.

    Edit: Obsługa HDD jest realizowana przez XLOS na poziomie podstawowym czyli SIO, a więc na poziomie operacji na sektorach - nie potrzeba DOSa, żeby z tego skorzystać. Stąd też w BIOS IDE+ jest wbudowany loader, który potrafi ładować gry bez użycia DOSa tak, jak każdy inny ChaosLoader, etc.
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    widocznie ja mialem pecha ze uzywalem programow ktore podobnie jak ten dos zajmowal pamiec pod rom. dlatego bez dodatkowej pamieci nie dalo sie uzywac SpartaDosa.

    poza tym przedstawiasz podstawowe cechy kazdego urzadzenia zewnetrznego do atari jakby to byla cecha tylko tego jedynego.
    • 17: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    Ja mam tylko takie małe pytanie?
    -gdzie można kupić jeszcze ide+?

    Side to u Lotharka o każdej porze dnia i nocy :)

    Ale ide+ sam kilka razy zapisywałem się na różne wersje.
    A później Simius je produkował.


    A wracając do tematu od paru lat używam ide+ pod spartą oraz w tym samym ide+ mam wpięte sid-e jako loader spod fata. I taki zestaw pięknie działa.
    • 18: CommentAuthorBluki
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    Panowie, dyskutujecie jakby Ziemia była płaska i wspierała się na trzech żółwiach... a przecież oprócz SIO2SD, IDE+ i SIDE jest jeszcze MyIDE II. Sądząc po filmiku na ATARIMAX, przyjazny w obyciu.
    • 19: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    Piszesz poważnie??
    Oceniasz urządzenie po filmiku?
    Tutaj piszą wieloletni użytkownicy tych konstrukcji, a nie ludzie którzy oglądali coś na filmie :)

    I sam piszesz o płaskiej ziemi ...?
    • 20:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    Ile kosztuje IDE+ i MyIDE II
    • 21: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     

    larek:

    Na SIO2SD można ustawić bootowanie ATR-a ze Spartą i po włączeniu komputera zgłosi się nam Sparta.

    Masz na myśli Sparta DOS 3.x (dyskietkowy) czy Sparta DOS X (4.x - kartridżowy)?

    @Ender: OIDP IDE+ ok 150zł + przelotka CF2IDE chyba ze 20
    • 22: CommentAuthorBluki
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     

    as...:

    Piszesz poważnie??
    Oceniasz urządzenie po filmiku?
    Tutaj piszą wieloletni użytkownicy tych konstrukcji, a nie ludzie którzy oglądali coś na filmie :)


    Tak, piszę poważnie. Właśnie w tym problem: wieloletni użytkownicy tych konstrukcji jakby nie dostrzegają istnienia innych urządzeń, które DZIAŁAJĄ.

    W mojej wypowiedzi nie ma słowa o ocenie, inaczej nie użyłbym sformułowania "sądząc po...", tylko "sądzę, że...".

    Czyli co? W środowisku "wieloletnich użytkowników tych konstrukcji" (SIO2SD, IDE+ i SIDE) zwrócenie uwagi, że są też inne, to profanacja?

    Przypomnę jeszcze co napisał pabloz1974 w pierwszym poście (wyróżnienie moje):
    "Wiem że istnieje SIDE 2 i IDE 2.0 i inne".
    "Mam bardzo znikomą wiedzę na ten temat. doradźcie coś."

    Jeśli ma to być doradztwo, to powinno być w miarę obiektywne, a nie tendencyjne.
    • 23:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     
    Mono, miałem oczywiście na myśli wersję na kartridżu i stosowanie SIO2SD jako pamięć zewnętrzną.
    • 24:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    Dziękuje serdecznie za podpowiedzi :)

    Uściśle że posiadam Ultimate 1MB. Wiem że mogę stworzyć sobię większego ATR-a i pośmigam po dyskietce - ale czy to to samo jak dysk twardy ? czyli troche katalogów ( może całe archiwum SaPów, troche grafiki i swoje wypociny basicowe i inne inne ustrojstwa , wszystko podzielone alfabetycznie ?
    • 25:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     
    Możesz utworzyć kilka takich większych, tj. 16MB (nie wiem, czy można zrobić większe) ATR-ów i podpiąć je do kilku kolejnych stacji. SDX będzie je widział jako kilka duuużych dyskietek.
    Różnica będzie w szybkości odczytu/zapisu. SIO2SD jest wolniejsze od rasowego HDD.
    • 26: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     
    Za pomocą mkatr z SIO2BSD można robić atry z 512b na sektor (czyli 32Mb atr), udostępnić z peceta (SIO2BSD i AspeQt chyba też sobie poradzi) i SDX powinno z tym zadziałać (dawno to robiłem i nie pamiętam, a w tym momencie nie sprawdzę). Nie wiem czy SIO2SD sobie z nimi poradzi. MyDOS chyba obsługuje tylko dyski z 256b na sektor max. Jest też pacz na atari800, który obsługuje atry z 512b.

    Edit: Takiego atra za pomocą linuxowego dd można zgrać na partycję (sio2bsd to też linuxowe narzędzie).
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     
    Nie jest tu zapisane, ale partycje HD widziane pod SpartaDosX to max 32MB (65535 sektorów). Większe też widzi, ale też psuje. Natomiast SIO2SD może zapchać plikami dostępnymi z poziomu atari całą kartę.
    • 28: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    Natomiast SIO2SD może zapchać plikami dostępnymi z poziomu atari całą kartę.


    W jaki sposób? Ja wiem tylko, że na SD można zapisywać pliki ATR i XEX a później podpinać je w SIO2SD do wirtualnych stacji.
    • 29: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Apr 2014 zmieniony
     
    Bluki,
    na podstawie filmu zobaczone w necie doradzasz... żenua!!!
    SAM sobie zaprzeczyłeś :)
    Jak można coś doradzać co widziałeś na filmie...
    Hie hie hie!!


    -My piszemy tutaj o doświadczeniach z używania tych sprzętów a nie z oglądania filmów jak one działają :)
    Ja chętnie dostrzegam każde inne urządzenie, mam ich wiele.. Tylko że ja je używam a nie oglądam filmy z nimi w roli "guwnej" ... ...!

    p.s.
    Ja osobiście wolę side#1 bo ma ładniejszą obudowę niż side#2.. Wolę ide+D niż ide+ niższe, ide+d ma więcej przełączników i wajch :)

    Spokojnego wieczoru i następnym razem proponują pobawić się tymi urządzeniami a nie oglądać filmy i próbować doradzać :)
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Apr 2014
     
    @paptak, poczytaj instrukcję na gucio.pl, spis komend sio.
    • 31: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Apr 2014
     
    @as...
    1. Czy możesz zacytować fragment, w którym DORADZAM?
    2. W którym miejscu sobie zaprzeczyłem? PROSZĘ O CYTAT.

    Pracując w usługach, wielokrotnie spotykałem się z ludźmi, którzy WSZYSTKO WIEDZĄ LEPIEJ i nie docierają do nich żadne argumenty. Bo nie chcą ich przyjąć ani nawet rozważyć. A gdy brakowało rzeczowych argumentów, wówczas w moją stronę leciały inwektywy. Tak jak w Twojej wypowiedzi: „żenua!!!”, „filmy z nimi w roli "guwnej" ... ...!”, no i -

    „-My piszemy tutaj o doświadczeniach z używania tych sprzętów a nie z oglądania filmów jak one działają :)”

    Czyli nie zabieraj głosu, bo MY wiemy lepiej. MY? Może będziesz się wypowiadał we własnej osobie, bo jak na razie nikt więcej nie określił mojej wypowiedzi jako żenującej.

    as...:

    Jak można coś doradzać co widziałeś na filmie...

    No właśnie. Przeczytaj jeszcze raz, ze zrozumieniem, co napisałem wcześniej, bo inaczej Twoją wypowiedź stanie się żenującą.

    as...:

    Spokojnego wieczoru i następnym razem proponują pobawić się tymi urządzeniami a nie oglądać filmy i próbować doradzać :)

    I na koniec ten protekcjonalny ton, z którego przebija wyższość – MY wiemy lepiej.
    • 32: CommentAuthoras...
    • CommentTime24 Apr 2014
     
    zief :)

    Szkoda czasu na więcej.
    • 33: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Apr 2014
     
    @as...
    No tak... nie doczekałem się cytatów. Z prostego powodu: bo ich być nie może. W zamian pojawił się kolejny epitet. Tak jest prościej, nie trzeba przyznawać się do błędnej wypowiedzi, a to poprawia samopoczucie.

    Jak mniemam, na przeprosiny nie mam co liczyć za użycie słowa „żenua”?
    Jeśli ktoś ma wątpliwości, co to słowo oznacza, cytuję za Miejskim słownikiem slangu i mowy potocznej: Jest określeniem podkreślającym negatywnie (rozczarowujące) zdanie wypowiedziane z ust rozmówcy. Inaczej: dziwne, niezrozumiałe, żałosne zachowanie.

    Właściwie to nie jestem pewny, co oznacza słowo „zief”, bo takiego nie ma w żadnym słowniku. Domyślam się, że chodzi o „ziew”. Jeśli tak, to na przyszłość, aby zostać zrozumianym, postaraj się pisać ortograficznie.
    • 34:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime24 Apr 2014 zmieniony
     
    Ja bym ziew odczytał jako nuda, olewam.
    • 35: CommentAuthoras...
    • CommentTime24 Apr 2014 zmieniony
     
    @bluki,
    -powtórzę żenua!
    Polecałeś coś czego nie używałeś :) a widziałeś film ..

    To jak doradzać samochód widząc film, a ci co mają inne samochody i jeżdżą nimi od lat to się nie znają i są ortodoksyjni.

    Wnioski z takiego "doradztwa" wyciągnij sam.

    eot z mojej strony szkoda czasu
    • 36: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Apr 2014
     
    Skoro nadal nie doczekałem się cytatu, w którym rzekomo coś polecam, moja odpowiedź będzie krótka:

    as... JESTEŚ BEZCZELNYM KŁAMCĄ!
    • 37: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Apr 2014
     
    @Bluki Oj tam zaraz w żadnym - miodek.pl i wersja on-line ;)

    @As... skoro tak dobrze znasz MyIDE II to chętnie poznamy Twoje zdanie.
    • 38: CommentAuthoras...
    • CommentTime24 Apr 2014 zmieniony
     
    blugi, twoje posty:

    "
    Panowie, dyskutujecie jakby Ziemia była płaska i wspierała się na trzech żółwiach... a przecież oprócz SIO2SD, IDE+ i SIDE jest jeszcze MyIDE II. Sądząc po filmiku na ATARIMAX, przyjazny w obyciu.

    "
    Tak, piszę poważnie. Właśnie w tym problem: wieloletni użytkownicy tych konstrukcji jakby nie dostrzegają istnienia innych urządzeń, które DZIAŁAJĄ.

    W mojej wypowiedzi nie ma słowa o ocenie, inaczej nie użyłbym sformułowania "sądząc po...", tylko "sądzę, że...".

    Czyli co? W środowisku "wieloletnich użytkowników tych konstrukcji" (SIO2SD, IDE+ i SIDE) zwrócenie uwagi, że są też inne, to profanacja?

    Przypomnę jeszcze co napisał pabloz1974 w pierwszym poście (wyróżnienie moje):
    "Wiem że istnieje SIDE 2 i IDE 2.0 i inne".
    "Mam bardzo znikomą wiedzę na ten temat. doradźcie coś."

    Jeśli ma to być doradztwo, to powinno być w miarę obiektywne, a nie tendencyjne.
    "

    Więc przeczytaj je jeszcze raz.
    A później nawyzywaj kogoś od :)

    zief i naprawdę eot z mojej strony

    ..nie znam myide dlatego uważam że polecanie czegoś na podstawie filmu to ŻENUA :)
    • 39: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Apr 2014 zmieniony
     
    Sorry As... ale mam wrażenie, że brniesz w ślepy zaułek.

    as...:

    ..nie znam myide dlatego uważam że polecanie czegoś na podstawie filmu to ŻENUA :)

    Czyli gdybyś znał to...

    Mam wrażenie, że tak naprawdę chodzi o ten pierwszy fragment

    Bluki:

    Panowie, dyskutujecie jakby Ziemia była płaska i wspierała się na trzech żółwiach...

    faktycznie wkurzający... Ale już zauważenie, że istnieje jeszcze inne rozwiązanie to nic złego.

    Edit1:

    Bluki:

    Sądząc po filmiku na ATARIMAX, przyjazny w obyciu.

    Takie sformułowanie samo w sobie świadczy o tym, że nie jest to fachowa opinia i wymaga weryfikacji.

    Nie znasz MyIde II, a można odnieść wrażenie, że znasz i że jest dużo gorsze od pozostałych rozwiązań.

    as...:

    To jak doradzać samochód widząc film, a ci co mają inne samochody i jeżdżą nimi od lat to się nie znają i są ortodoksyjni.

    To by było uzasadnione gdyby Bluki się upierał, że to rozwiązanie jest dobre lub złe w przeciwieństwie do kogoś kto się na tym zna, a tu nic takiego nie ma miejsca.

    Edit2: A tak na marginesie to miałem taką sytuację, że zgłosiłem bug-a do autora pewnego programu, on się zapytał jak długo go używam, ja odpowiedziałem, że dwa dni, a on powiedział, że to za krótko żeby poznać jego program... Mój kolega powiedział, że trzeba było rok odczekać :)
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Apr 2014
     
    Panowie, Wasza rozmowa zmierza w bardzp złą stronę.
    Zaczęły się nieładne rzeczy, których tutaj na forum zupelnie nie potrzeba.

    Nie ma tu zwyczaju kasowania postow, banowania, adminow. Uszanujcie to prosze, ze dzieki temu latwiej sie rozmawia i nie niszczcie tego!

    Prosze Was, zeby zaden z Was juz wiecej tu nie kontynuowal tematu "żenady", "bezczelnego klamstwa" i innych niemerytorycznych rzeczy. Proszę a podanie sobie rak i wycofanie sie z inwektyw, edycja postow mile widziana.
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Apr 2014
     
    a ja slyszalem ze na MyIDE II mozna odpalac kardrydzowe wersje gier a na innych interfejsach nie.

    plotka?
    • 42: CommentAuthorBluki
    • CommentTime25 Apr 2014
     
    Głowy bym nie dał uciąć, ale chyba czytałem kiedyś na forum MyIDE, że można podłączać kartrydże i obrazy kartrydżów. Trzeba by na forum Atarimaxa pogrzebać.


    @as...

    „blugi”? Kto to taki? Domyślam się, że chodzi o mnie, chociaż moja ksywka to Bluki – z dużej litery.

    Dla porządku: obracamy się w kręgu tego wątku, mając na uwadze, co napisał jego autor w pierwszym poście.

    Panowie, dyskutujecie jakby Ziemia była płaska i wspierała się na trzech żółwiach... a przecież oprócz SIO2SD, IDE+ i SIDE jest jeszcze MyIDE II. Sądząc po filmiku na ATARIMAX, przyjazny w obyciu.

    Czego to ma dowodzić? Polecania? Dobrze, kawa na ławę, objaśnię tę wypowiedź. Pierwsza część (ta o żółwiach) to żartobliwe stwierdzenie, że jest jeszcze coś prócz tych trzech systemów, mające na celu wzmocnić dalszą część wypowiedzi. Jeśli wbrew mojej intencji zostało odebrane inaczej, to jestem gotów je usunąć. Środek wypowiedzi jest chyba jasny. Ostatnie zdanie. Gdzie tu piszę, że to świetny system? Napisałem tylko o obsłudze i to WARUNKOWO. Definicja słowa „sądząc” według słownika j, polskiego PWN:


    sądzić
    1. «rozpatrywać w sądzie czyjeś postępowanie»
    2. «sprawować władzę sądowniczą»
    3. «wydawać sąd, opinię o kimś, o czymś»
    4. «żywić przekonanie, przypuszczać»
    5. daw. «przyznawać coś komuś lub przeznaczać dla kogoś»

    Tu użyte w znaczeniu 4. Podkreśliłem, że wyrażam zdanie na podstawie filmiku, a więc nie jest to moja ocena tylko przypuszczenie. Słowa „przypuszczać”, mam nadzieję, nie muszę objaśniać.

    Tak, piszę poważnie. Właśnie w tym problem: wieloletni użytkownicy tych konstrukcji jakby nie dostrzegają istnienia innych urządzeń, które DZIAŁAJĄ.

    Ta wypowiedź jest komentarzem do wcześniejszych dość szerokich wypowiedzi na temat SIO2SD, SIDE i IDE+, a równocześnie braku nawet wzmianki, że są też inne rozwiązania. Kluczowe jest słowo „jakby”, oto definicja:


    jakby I «partykuła komunikująca, że wyrażony w zdaniu sąd nie odpowiada dosłownie faktycznemu stanowi rzeczy.


    Inaczej mówiąc: odnoszę wrażenie [na podstawie tego, co przeczytałem w tym wątku], że wieloletni użytkownicy tych konstrukcji nie zauważają istnienia innych urządzeń, chociaż nie chce mi się w to za bardzo wierzyć.
    A słowo „DZIAŁAJĄ”? MyIDE jest już na rynku od kilku czy nawet kilkunastu lat. Gdyby do niczego się nie nadawało, to szybko by zniknęło z rynku, to oczywiste. Dlatego określenie, że to działa (bez przesądzania czy dobrze, czy źle) jest uprawnione.

    W mojej wypowiedzi nie ma słowa o ocenie, inaczej nie użyłbym sformułowania "sądząc po...", tylko "sądzę, że...".

    No właśnie.

    Czyli co? W środowisku "wieloletnich użytkowników tych konstrukcji" (SIO2SD, IDE+ i SIDE) zwrócenie uwagi, że są też inne, to profanacja?

    To jest zwykłe pytanie, może nieco zaczepne, ale według mnie nieprzekraczające ogólnie przyjętych norm dyskusji. Takie sformułowanie zostało podyktowane moim ogromnym zdziwieniem, że wspomnienie o MyIDE II wywołało taką napastliwą reakcję – cytuję asa...: „Piszesz poważnie?? Oceniasz urządzenie po filmiku? Tutaj piszą wieloletni użytkownicy tych konstrukcji, a nie ludzie którzy oglądali coś na filmie :)”.

    Pozostałych cytatów nie komentuję, bo nie nie mam pojęcia, czego mają dowodzić, poza tym są jasne jak słońce, więc nie wymagają interpretacji.

    @QTZ
    Wreszcie rzeczowa dyskusja.

    @Kaz
    Musiałem odpowiedzieć, bo domagałem się tych cytatów. A domagałem się, bo nie lubię, jak ktoś wciska mi w usta słowa, których nie wypowiedziałem lub zmienia ich znaczenie.
    Nie ja pierwszy użyłem inwektywy i to wielokrotnie (żenada = żałosne zachowanie). Gdyby as... przyznał się, że przeholował z tym słowem, dalszego ciągu zapewne by nie było. W tej sytuacji użycie przeze mnie mocnego określenia (tego tłustym drukiem i dużymi literami) było tylko stwierdzeniem faktu. Zresztą inaczej nie doczekałbym się reakcji, co tak naprawdę mi zarzuca i w których moich wypowiedziach (zresztą tak do końca nadal się nie doczekałem). Dlatego (przynajmniej na razie) podtrzymuję wszystko, co wcześniej napisałem.
    • 43:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime25 Apr 2014
     
    Dzięki jeszcze raz za odpowiedzi. Troche już mi się rozjaśniło w pewnych kwestiach. Tylko mam mieszane uczucia że przez mój post niepotrzebnie się ktoś poróżnił.
    • 44: CommentAuthorBluki
    • CommentTime25 Apr 2014
     
    To nie wina Twojego postu czy tematu. Jeśli już, to po części moja. Życie nauczyło mnie, aby na takie zaczepki nie odpowiadać. Jednak tekst pisany to nie to samo co mówiony, czasami trudno nie odpowiedzieć. Kaz prosił, aby zakończyć „ten wątek w tym wątku”, więc to tyle ode mnie.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Apr 2014
     
    Chciałem podziekowac publicznie As-owi, ze nie podjał tematu i nie odpowiada na dalsze zaczepki.

    Bluki, naczelna zasada dyskusji jest atakowac stwierdzenia dyskutanta, a nie osobe dyskutanta. Twoje okreslenie kogos jako klamcy i to jeszcze bezczelnego na pewno przekracza granice kultury i moim zdaniem jest niewspolmierne do "przewinienia" Asa. Jezeli chcesz zostac tak zapmietany z tej dyskusji to Twoja sprawa.
    • 46: CommentAuthoras...
    • CommentTime27 Apr 2014 zmieniony
     
    Kaz chyba jako jedyny dostrzegł morfologię "istoty" tematu oraz zauważył że nie kreowałem niepotrzebnej polemiki do dalszej walki do osoby (!) tylko do pewnej wypowiedzi!
    • 47: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Apr 2014 zmieniony
     
    Edit: Ta wypowiedź była skierowana do Kaza i niewidoczna dla pozostałych do 30.04.2014 (dzień wcześniej ujawniona w wątku pożegnanie)

    No wiesz Kaz... najpierw namawiasz kolegów żeby sobie podali ręce, a potem jak jeden przestaje się odzywać piętnujesz drugiego? Piszę na priv, żeby nie prowokować...

    Uważam, że co prawda to Bluki zaczął niefortunnym sformułowaniem, to jednak to As... się przyczepił i to do drugiej części wypowiedzi, która nic złego w sobie nie miała. Sam nie znał urządzenia wspomnianego przez Blukiego... Użytkownicy też się mogą mylić, a na forum wypowiadają się przecież i amatorzy (chyba głównie). Wypowiedź Blukiego miała swobodny charakter i była zachętą do dalszej dyskusji, a nie kategorycznym stwierdzeniem, która nawet jakby miała taki charakter, przecież i tak mogłoby podlegać dalszej dyskusji - co Bluki starał się udowodnić przy jednoczesnym lekceważeniu przez As...a (lekceważące zwroty z pisownią rodem z IRC-a, małymi literami i wulgarne słownictwo).
    Po czymś takim, co As... tutaj zakwestionował i przy Twoim poparciu pewnie kilka osób zrezygnuje z pisania na forum w obawie przed podobnymi reakcjami.

    Moim zdaniem powinieneś poprosić Blukiego o usunięcie pierwszej części wypowiedzi i przeproszenie za nią, a As...a o przeproszenie Blukiego za bezzasadne czepianie się i lekceważące odnoszenie się do niego i usunięcie obraźliwych w stosunku do Blukiego sformułowań. Wtedy dopiero Bluki będzie mógł usunąć swój wpis za który go piętnujesz. A nie stawiać Blukiego w tak niezręcznej sytuacji.

    Pozdrawiam i dobrej nocy.

    Edit: Ta wypowiedź była skierowana do Kaza i niewidoczna dla pozostałych do 30.04.2014 (dzień wcześniej ujawniona w wątku pożegnanie)
    • 48: CommentAuthorBluki
    • CommentTime27 Apr 2014
     
    @Kaz

    Kaz:

    Chciałem podziekowac publicznie As-owi, ze nie podjał tematu i nie odpowiada na dalsze zaczepki.

    Bluki, naczelna zasada dyskusji jest atakowac stwierdzenia dyskutanta, a nie osobe dyskutanta. Twoje okreslenie kogos jako klamcy i to jeszcze bezczelnego na pewno przekracza granice kultury i moim zdaniem jest niewspolmierne do "przewinienia" Asa.

    Naczelna zasada... właśnie... Jednak to as... pierwszy w odpowiedzi na moje dwa kulturalne posty stwierdził (wyróżnienie moje):

    as...:

    Bluki,
    na podstawie filmu zobaczone w necie doradzasz... żenua!!!
    SAM sobie zaprzeczyłeś :)
    Jak można coś doradzać co widziałeś na filmie...
    Hie hie hie!!


    -My piszemy tutaj o doświadczeniach z używania tych sprzętów a nie z oglądania filmów jak one działają :)
    Ja chętnie dostrzegam każde inne urządzenie, mam ich wiele.. Tylko że ja je używam a nie oglądam filmy z nimi w roli "guwnej" ... ...!

    p.s.
    Ja osobiście wolę side#1 bo ma ładniejszą obudowę niż side#2.. Wolę ide+D niż ide+ niższe, ide+d ma więcej przełączników i wajch :)

    Spokojnego wieczoru i następnym razem proponują pobawić się tymi urządzeniami a nie oglądać filmy i próbować doradzać :)

    Rozumiem Kaz, że według Ciebie określenie mojej wypowiedzi jako żałosnego zachowania (def. Słowa „żenua”) należy do tych dobrych zasad dyskusji? Ta wypowiedź asa... to tylko przewinienie w cudzysłowie? Tak nic nieznaczące? A może asowi... wolno więcej na tym forum?

    Wszystkie moje próby zmuszenia asa... do zaprezentowania moich słów mających potwierdzić jego tezę spełzły na niczym. Podziałało dopiero użycie przeze mnie mocnych słów – podtrzymuję, że prawdziwych. Dzięki temu mogłem udowodnić bez cienia wątpliwości, że głoszona przez asa... teza na temat mojej wypowiedzi jest kłamliwa.

    Nie twierdzę, że jestem całkowicie bez winy, ale to ja zostałem bezpodstawnie zaatakowany i to ja się broniłem.

    Mam nadzieje Kaz, że zechcesz jeszcze raz rozważyć ocenę tej sytuacji. Proszę.
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Apr 2014
     
    Dajcie spokój, proszę ;)
    • 50:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime27 Apr 2014
     
    Popieram. Nie ma sensu tego jątrzyć.