atarionline.pl Stunt Car Racer - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    • 2:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    Skąd ja kojarzę muzyczkę tytułową a przynajmniej początek?....
    • 3:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    !!! wow !!!
    będę grał w grę!
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    O w mordę, marzenia się spełniają, bo pisałem w którymś wątku o SCR :D
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    Gówno się nie uruchamia na Atari. Ostatecznie wygląda ono tak:



    :) - zajebista gra.
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    Etap 1: Orun
    Etap 2: Konfig
    Etap 3: +Ladowy

    Wybrałem +Ladowy, bo trasa była optymalnie płaska i nie było problemów z zakrętami ;)

    .. szkoda, że nie powstają gry pisane wyłącznie na magnetofon. Tylko na to jeszcze czekam.
    • 7:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    Mały gameplay:
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    Prawie równocześnie wrzuciliśmy filmiki :)
    • 9:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    :-)
    Fajnie, że są oba filmiki. Fajnie, że tyle powstaje produkcji na Atari.
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    ile ;) ?
    • 11: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    @pin - Tyle ile trzeba ;)
    Świetna konwersja. Od lat mi się marzyło w to pograć na Atari.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    jedna konkretna na rok? Cóż, może dobre i to :)
    • 13: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime1 Mar 2018 zmieniony
     
    Ten rok trwa dopiero 2 miesiące. Dajmy mu i Atarowcom szanse ;)
    • 14: CommentAuthorWrathchild
    • CommentTime1 Mar 2018
     
    Oh the heartache at the end of the posted video... the car is so close to the finish line and the action of dropping it back on the track causes it to Wreck! :-D
    • 15: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime2 Mar 2018 zmieniony
     
    @mav Yellow - The Race

    To wersja kanoniczna. Jest jeszcze niezliczona masa remiksów i coverów ;)
    • 16:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    Haaa, no oczywiście że tak :D jeeeeju jak mogłem nie zczaić, że to to...
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    od wczoraj troszke grzebie w HSC... zrobilem blad, ktory dopiero teraz wychwycilem :(

    irek123 jest proszony o ponowne wyslanie wyniku. teraz bedzie dobrze
    • 18: CommentAuthormarx
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    Wybaczcie za brak wiedzy, ale próbuję uruchomić grę, po czy dostaję na ekranie to co pokazywał pin (Orun, Konfig, +Ladowy). Co należy teraz zrobić ? wciskam 1, ekran znika i za chwilę pojawia się na nowo okno wyboru z 3 opcjami. Mam Ultimę + SIDE2. Z góry dzięki za rozjaśnienie ciemności mojego umysłu :).
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    nie wszystkie atr mozna zaladowac majac u1mb + side2.

    z nowoczesnych latwo dostepnych interfejsow 100% pewnosc daje jakis emulator stacji dyskow np. sio2sd
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    @marx - trwają prace nad zniwelowaniem tego problemu.

    @xxl - czyli dzięki czyjejś nieświadomości, lub upierdliwości należy dokupić jakiś sprzęt? ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    Na AA prosiłem grzecznie o odpowiedź na moje pytanie. Było proste i konkretne. W zamian tradycyjnie dostałem wykręty, obrażanie, drwiny i szyderstwa. Ten pan nie potrafi inaczej.
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Mar 2018 zmieniony
     
    @voy: uwazasz, ze marx z odpowiedzia od mnie dostal "wykrety, obrazanie, drwiny i szyderstwa"?

    @pin: to jest "praca" na 10 minut lacznie ze zrobieniem kawy i zjedzeniem ciastka.

    poza tym dobrze jest miec swiadomosc, ze zestaw kartrydz + modyfikacja atari nie daje 100% emulacji stacji dyskow. gra jest dostarczona w postaci obrazu dyskietki...
    • 23:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Mar 2018 zmieniony
     
    Jemu udzieliłeś normalnej odpowiedzi, mnie nie. Jeżeli zakamuflowane drwiny uważasz za odpowiedź, to ja dziękuję. Pytałem cię o adresy modułów.
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    adresy przechowywane sa w zmiennej (adresy zmiennych masz na stronie projektu)
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    no to XXL, jeśli to jest 10 minut roboty i masz do czynienia ze swoim produktem, to dlaczego nie pomożesz?
    • 26:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    @xxl: dzięki. Próbuję załadować grę w trybie Rapidusa pod SpartaDOS X. Wychodzi jednak na to, że mimo włączonego XL OS (bo pod DracOS dzieje się to samo), xBios ignoruje istnienie pliku XAUTORUN w katalogu i wyświetla zamiast tegoż śmieci. Adresy biblioteki i bufora zmieniłem ręcznie w XBIOS.COM na $2000 i $1F00, pozostałych wpisów nie ruszałem (czyli ustawień PORTB i przerwań). Tak samo xBios ignoruje istnienie pliku konfiguracyjnego. Za to numer urządzenia wyświetla poprawnie. :)

    Zrzut ekranu poniżej.
    • 27:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    GOSUB? To rom basica?
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    ... idę po kawę i ciastko :)

    @XXL - ocalisz integralność gry w 10 min? ..bo tu już wypruwają chłopaki flaki z tej gry a Wieczor wachluje się już fajlówką ;)
    • 29: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    Nie do końca działającą fajlówką (działa na emu tylko) ale to jest do dopracowania i właściwie wiadomo już co :)
    • 30: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime4 Mar 2018 zmieniony
     
    Dzień dobry,

    Prezentuję Wam wersję StuntCarRacer dającą się uruchomić spod DOSa. Sprawdzone na emu pod MyDOS i DOS II+/D, a także u Pina na SDX spod INITa.

    Wersja ma swoje ograniczenia:
    * Wykorzystuje dodatkowy bank pamięci (w zgodzie ze standardem 192kb)
    * Nie działa zapis/odczyt higscore i replays
    * Nie działa ekran ładowania (tyle że z HDD nie byłoby czasu się nim nacieszyć)

    Generalnie jest to wersją "siekierą rąbana", będę wdzieczny za dodatkowe testy.
    • 31: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime4 Mar 2018 zmieniony
     
    A po co dodatkowy bank pamięci? Byłbym wdzięczny za techniczne szczegóły realizacji :)
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Mar 2018
     
    trzeba będzie zrobić kompo - "przerabianie gier XXL'a" ;) Bo chętnych coraz więcej.
    • 33: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime4 Mar 2018 zmieniony
     
    Do dodatkowego banku tymczasowo ładuje dane, które pierwotnie znajdowały się w obszarach:
    * $0400 - $07E2
    * $0800 - $1FFF
    * $2300 - $2CE6
    * $2F00 - $2FC9
    Te dane są później przepisywane w swoje oryginalne lokacje, gdy wszystkie inne dane zostały załadowane i można ostatecznie nadpisać nimi DOS.

    @pin, jak tak dalej pójdzie to reaktywują się 24h compo :D
    • 34: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime4 Mar 2018
     
    Co do $2300 - $2FC9 to jest to konieczne? Wydaje mi się że memlo $2000 jest bezpieczne (rzecz jasna nie dla wszystkich dosów). A ja bym z ciekawości sprawdził co to jest od $0400-$1fff.
  1.  
    @Pin: Homesoft already "converted" all XBIOS games of XXL into single fileversions that work without XBIOS (from DOS or at least Gamedos). Only downside is, that some of them do no longer load/save (highscores, etc.), just as it is the case here with the 192k version of SCR...
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Mar 2018
     

    CharlieChaplin:

    @Pin: Homesoft already "converted" all XBIOS games of XXL into single fileversions that work without XBIOS


    where i can find it? :)
  2.  
    At Homesoft's webpage of course:
    ->link<-
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Mar 2018
     
    thx!
    • 39: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime4 Mar 2018
     
    @wieczor
    Na wszelki wypadek wolałem pójść trochę szerzej. Nie wgłębiałem się w analizę zdeassemblowaneo kodu.

    @CharlieChaplin
    That's a great news! I didn't know that someone else was working making games independent from xBios. I should check AtariAge more frequently :)
    I dreamt of Deatchase XE loaded from HDD (even did some trials) and now it seems that Homesoft has already done that. I need to check it and ask him how he did his "crack", I'm really curious.
    • 40: CommentAuthorVidol
    • CommentTime4 Mar 2018
     
    a nie mozna bylo zgrac pamieci 0400-bfff i spakowac?. Po spakowaniu napewno daloby sie to wczytac z dosa i nie trzeba by kombinowac z dodatkowa pamiecia.
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Mar 2018
     
    tak czy inaczej pamięć rozszerzona jest potrzebna, więc jeśli ktoś uruchamia wersję dla 192kB i chce sobie polatać na dopale to i tak sytuacja że w tym kompie będzie miał mniej niż 1MB portB jest mało prawdopodobna. Nie ma więc o co kruszyć kopii ;) Posiadacze 130XE mają wersję oryginalną.

    No - i Death Chase w pliku nareszcie, zapomniałem o przeróbkach Homesofta :)
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Mar 2018
     
    Filmik z "wersji" na 65c816/21MHz. Sorry, jedną ręką trzymałem telefon i ciężko się tak gra ;)

    • 43:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Mar 2018
     
    ... za szybko ,ale teoretycznie można by grafikę nieźle dopakować
    • 44: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime6 Mar 2018
     
    Podmieniłem załącznik - dorzuciłem notkę z informacją, że jest to wersja zhackowana, wraz z linkiem do wersji oryginalnej. Żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony.
    • 45: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime6 Mar 2018
     
    Ale skopałeś trochę - link jest nieklikalny.
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Mar 2018 zmieniony
     
    Zapowiadaliśmy porównawcze granie w tę grę tutaj:

    ->link<-

    A tutaj zrealizowaliśmy zapowiedź, filmik trzygodzinny, a granie zaczyna się około 1:35:00

    ->link<-

    Nasz czeski kolega Fandal udostępnił mi źródła MADS do gry "Stunt Car Racer" i pozwolił upublicznić. Przy tym skromnie przypisuje sobie tylko rolę mechanicznego dostosowania i twierdzi, że kod jest lamerski :). Jak on jest lamerem, to kim są pozostali, którzy nigdy niczego nie napisali w asmie, jak ja? :P Bardzo mu serdecznie dziękuję!

    To ktoś się pokusi o zmiany, a także dostosowanie do Rapidusa? :)
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Mar 2018
     
    A tu parę słów od Fandala w sprawie optymalizacji:

    Yes, some optimalizations of original code were done. There are two major
    ones:

    1) screen is erased using brutal unrolled lda #$ff sta screen sta
    screen+1... code
    2) byte*byte=word multiplication was replaced by well-known algoritm based
    on precalculated tables

    Plus many others, but less important, ones were done too.

    Overall, it is faster than C64 thanks to these optimalizations as too much
    CPU time is eaten by DMA (Antic 4 is really not our friend here). Faster
    CPU clock is an advantage too, of course.

    Drawing to the screen is not actually major problem, it takes less than
    two frames. The rest is eaten by pretty complex 3D calculations which are
    written really really very well and (despite effort of several people) we
    were not able to speed them up too much. Speeding the game up for at least
    one frame would require somebody with deep knowledge of 3D math (and some
    good coding skills too).
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Apr 2018 zmieniony
     
    Ponieważ w wątku "Czy to jeszcze jest Atari?" padła następująca kwestia od xxl-a:

    xxl:

    nie znasz sie... uzywajac xB programista ma 100% kontrole nad tym na czym bedzie mozna to uruchomic a na czym nie :-) np. programista Stunt nie zezwolil a programista takiego Beep'em all 4 zezwolil na ladowanie z hdd :-)


    ...zapytałem Fandala, programistę Stunt Car Racer, dlaczego nie zezwolił na korzystanie z HDD. No bo rozumiem potyczki słowne xxl-a z Pinem, ale wydało mi się dziwne, że ktoś chciałby celowo blokować możliwość korzystania z twardego dysku. Odpowiedź nie potwierdza tej wersji, że było to celowe. Wręcz przeciwnie, Fandal próbował, z wielką pomocą xxl-a przystosować to do współpracy, ale się nie dało:

    Fandal:

    There was one reason only why xBIOS was picked for SCR. We had to solve gamesaves somehow.

    There were two options:

    1) saving to sectors directly,
    2) saving to DOS-based files.

    Second options was picked after some discussions as it is much easier to handle your gamesaves files using DOS. But using xBIOS was the only way for us then because there is not enough free memory for any "standard" DOS. xBIOS, on the other hand, requires 1 kB only.

    The final version of SCR uses latest public available xBIOS build (v4.3 I guess). Unfortunately, this version doesn't support fast SIO, at least in emulators, if xBIOS core is not located in its default memory area (which is our case).

    xxl tried to fix that problem and he really was VERY supportive with this issue. Several different xBIOS builds were used in the development but there were too many problems reported by out betatesters (especially on real HW).

    There NEVER was any intention to disable or block SCR from booting on HDD or any other device. I was pretty surprised that HDD users had troubles with it and I'm sorry for this. It seems that xBIOS is not friendly with these modern expansions but there is nothing I could do with it.

    ---
    May be it is possible to turn xBIOS into "HDD friendly mode" but it is something I have never heard about. May be it is just some misuderstaning on my side though.

    I just checked xBIOS atariwiki again
    (https://atariwiki.org/wiki/Wiki.jsp?page=XBIOS) but I cannot find anything usable info here.


    Podsumowując, nie ma 100% kontroli nad tym, na czym xBIOS ma się uruchamiać, a na czym nie. Być może wynika to z wielości rozwiązań sprzętowych, nie wiem. Przydałoby się jednak rzeczowo o tym pogadać, a nie żeby jedna strona najeżdzała na xxl-a, że konserwa, a druga na Pina, że postatarowiec.

    Xxl zaproponował, moim zdaniem, bardzo ciekawe rozwiązanie w postaci xBIOS-a. Czy da się go jeszcze ulepszyć, żeby SCR mógł działać z HDD i z szybką transmisją SIO?
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Apr 2018
     
    Xbios że standardowym plikiem konfiguracyjnym potrafi normalnie ładować dane jak i z urządzeń podłączonych przez sio, tak i z dysku twardego.
    • 50: CommentAuthorRocky
    • CommentTime24 Apr 2018 zmieniony
     
    jakby co to parę postów wyżej jest wersja dająca się uruchomić z dosa.. czyli da się