atarionline.pl Yes Atari can (?) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Jul 2018 zmieniony
     
    używając xBIOS zamiast DOS dostajesz wolna pamięć od $400 w gore (minus 1kb w dowolnym miejscu przy OS włączony) lub iść po bandzie i wtedy cały ram od $0000 wolny (oprócz 256 bajtów stosu i 1KB w dowolnym miejscu - OS wyłączony) - i to jest to co wywołuje kontrowersje w postatarowej grupie użytkowników. :-)
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Jul 2018
     
    @xxl: A obsługujesz hdd? Czy tylko w opcji z włączonym OS-em? :>
    • 3: CommentAuthortebe
    • CommentTime12 Jul 2018 zmieniony
     
    jest jeszcze TinyDOS

    ->link<-

    kski RAMBO jest dominującym rozszerzeniem
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Jul 2018
     
    z włączonym OS i wolna pamięć od $400 w górę obsługa dowolnych urządzeń włącznie z HDD - wersja "po bandzie" to obsługa wybranych urządzeń np. urządzeń podłączonych do złącza Peripheral - upraszczając: stacje dysków i ich emulatory. ale przy wolnej ... całej pamięci :-)
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Jul 2018
     
    RAMBO nie jest w pelni zgodne z modelem rozszerzenia zaproponowanym przez atari. nie pozwala na oddzielne adresowanie pamieci przez antic i cpu. dominujace... wannabe ;-)
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Jul 2018 zmieniony
     
    XXL - skończ wreszcie pierdolić i wpuszczać ludzi w maliny.
    • 7:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime12 Jul 2018
     
    Chłopaki dajcie sobie siana.
    To wątek o fajnej zajawce gry z paralaxą. A nie piaskownica PIN vs XXL
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Jul 2018
     
    @Pin: nie przekonaly mnie Twoje argumenty.
    • 9: CommentAuthorkski
    • CommentTime13 Jul 2018
     
    Dzięki XXL. Pamięć o niezależnym dostępie przez antic i processor (jak już wcześniej mi Mono potwierdził) ma potencjalnie wielką zaletę dla mojego programu gdzie wszystko jest buforowane gdyż w praktyce powiększa mi dostępną przestrzeń adresową o te kilkanaście kilobajtów które właśnie zużywam na jeden ekran. Mogę wyświetlać ekran z jednego banku a rysować w tym czasie następny w pamięci podstawowej i na zmianę.

    Brak tej możliwości w Rambo oznacza że i tak mogę korzystać z jednego banku 16kB na raz więc w sumie jej duży rozmiar nie jest dla mnie wielką pomocą. Tyle tylko że mógłbym na początku załadować do banków całą grafikę następnych leveli aby później nie mieć problemów z doładowywaniem - też jakaś tam zaleta.

    Pin informacja że Rambo jest popularny również ma dla mnie znaczenie. Zobaczę przy rozbudowie gry jakie wyjdą mi wymagania co do pamięci..

    XXL, dla mojej pewności, każdy system dyskowy wymieniony przez Ciebie wymaga włączonego os'a do działania?
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Jul 2018 zmieniony
     
    nie. wspomniany wyżej xB w wersji "po bandzie" nie wymaga OS, OS może być wyłączony, masz wtedy 61KB wolnego RAM (1KB zabiera xB). W takiej konfiguracji (upraszczając) operacji na plikach możesz wykonywać tylko ze stacją dysków (lub jej emulatorem).
    • 11: CommentAuthorkski
    • CommentTime13 Jul 2018
     
    dzięki czyli to jest to czego będę potrzebował jeżeli wyjdzie wersja z doładowywaniem grafiki z plików.
    • 12: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime13 Jul 2018
     
    jest to jakiś argument za używaniem Xbiosa, nie powiem
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Jul 2018
     
    @kski - tylko, że w wersji "po bandzie" utracisz możliwość załadowania gry z około połowy używanych obecnie urządzeń I/O. Moim zdaniem to strzał w kolano ;)
    • 14: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Jul 2018
     
    ->link<-

    nie udało się tego załadować na prawdziwym sprzęcie, darowałem sobie, albo to jest dla ludzi albo dla XXL-a i jego EGO
    • 15: CommentAuthorVidol
    • CommentTime14 Jul 2018
     
    mi tam na atarce sie uruchamia, wcisnij 2 i czekaj:)
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Jul 2018
     
    na prawdziwym atari oczywiscie dziala i tak tez ta praca byla demonstrowana :-)

    przed chwila sprawdzilem na atari - dziala :-)

    byc moze postatarowa "parka" nie calkiem ma atari ;-)
    • 17: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime14 Jul 2018 zmieniony
     
    Jakosc kodera jest wprost proporcjonalna do ilosci wariacji sprzetu, na jakim jego soft mozna uruchomic.

    Nie rozumiem tego politykowania, celowego dodawania niepotrzebnych instrukcji, aby cos nie dzialalo itd.

    Chyba chodzi o wspieranie tej pieknej maszyny (i softem i sprzetem).

    Co kto lubi, nie moja sprawa, nie traktowac tego jako oliwy do ognia. Z boku wyglada to jednak slabo, to raz sobie napisze.
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Jul 2018
     
    to najlepsi koderzy to programisci html ;-)

    sugerujesz, ze w reharden jest umieszczona jakas niepotrzebna instrukcja zeby sie nie ladowalo u Pina i Tebe? :D
    • 19: CommentAuthorkski
    • CommentTime14 Jul 2018 zmieniony
     

    pin:

    w wersji "po bandzie" utracisz możliwość załadowania gry z około połowy używanych obecnie urządzeń I/O. Moim zdaniem to strzał w kolano ;

    Cały mój sprzęt to Altirra a na koniec nie mam zamiaru tego sprzedawać więc nie obawiam się o kolana.

    solo/ng:

    Jakosc kodera jest wprost proporcjonalna do ilosci wariacji sprzetu, na jakim jego soft mozna uruchomic.

    No i jaki wspaniały sprzęt to Atari nawet badziewny koder bez sprzętu zrobi coś co się świeci. Bazinga.

    W tej chwili bardziej mnie zajmuje temat rozszerzonej pamięci. Przemyślałem swój algorytm i 130XE dałaby mi możliwość znacznego uatrakcyjnienia grafiki. Rambo nie.
    • 20:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime14 Jul 2018
     
    Większość dobrych rozszerzeń pamięci ma bez problemu możliwość przełączania na Rambo lub Compy (zgodne ze 130). Polecam np. SIMMexp.
    • 21: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime15 Jul 2018 zmieniony
     
    kski:
    No i jaki wspaniały sprzęt to Atari nawet badziewny koder bez sprzętu zrobi coś co się świeci. Bazinga.


    xex or didn't happen. moze byc na priv.
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Jul 2018
     
    Jak będziesz kogoś potrzebował do współpracy to mogę zrobić animacje i grafikę do gry/dema itp.No widzę w tym potencjał.
    pisz na mail.
    Mam super pomysł na grę można by pokombinować, zanim ogarnę kodowanie mogą minąć wieki...
    • 23: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime18 Jul 2018 zmieniony
     
    hold;)
    • 24:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime27 Jul 2018
     
    Coś się dzieje w temacie?
    • 25: CommentAuthorkski
    • CommentTime27 Jul 2018
     
    Pytanie jest o postęp prac? Bez zmian... Jak już pisałem najpierw lato, potem wykańczanie nowego domu, a potem masa pracy przede mną jeszcze w temacie zrobienia gry. Na pewno nie będzie gotowa w tym roku, projekt jest trochę ambitny (jak na A8) i bardzo czasochłonny, przynajmniej dla mnie.
    • 26: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime28 Jul 2018
     
    Ile to ma naraz kolorów na ekranie? Tak na oko około 20, a ile rzeczywiście?
  1.  
    no wlasnie teoretycznie możliwe, ale dostaje sygnaly ze to jakiś fake....może jakiś xex albo co tej wersji ?
    • 28: CommentAuthorkski
    • CommentTime28 Jul 2018
     

    rosomak:

    Ile to ma naraz kolorów na ekranie? Tak na oko około 20, a ile rzeczywiście?

    7 tło, 3 chmury, 2 góry, biały, 3 zielone, cztery niebieskawe głazy pod ziemią, postać 11. Wychodzi mi na oko 31.
    Jak wiemy można zmieniać kolory w przerwaniach dli i uzyskać na ekranie nawet wszystkie dostępne w palecie, jednak przy limicie w jednej linii: 5 tła + 4 ze spritów, lub 6 przy nakładaniu par spritów co też wykorzystuję.
    • 29: CommentAuthorkski
    • CommentTime28 Jul 2018
     

    triplex aka blasph:

    no wlasnie teoretycznie możliwe, ale dostaje sygnaly ze to jakiś fake....

    W zasadzie powinienem to traktować jak komplement?
    Niech sobie każdy myśli co chce nic mi do tego.

    triplex aka blasph:

    może jakiś xex albo co tej wersji ?

    Przy dzisiejszym poziomie koderów publikacja xex'a to jak publikacja kodu źródłowego. Czemu nie ale zaraz może najpierw sam bym skończył swój program? Który twórca udostępnia swoją grę przed jej zrobieniem, lub chociaż zrobieniem wersji demo?
    Chciałbym zobaczyć, że ambitni koderzy jakich wielu podejmą temat i też pokażą że się da nawet lepiej, ale nie na zasadzie kopiowania kodu, pamiętajmy że inne 8bitowce mają ten sam procesor.
    Powtórzę jeszcze co pisałem wcześniej, jak ktoś naprawdę chce i czuje się na siłach bawić się w programowanie w assemblerze proszę o maila, prześlę ogólny opis jak to jest zrobione, ale nie gotowy algorytm przed skończeniem własnej gry.
    Trochę cierpliwości. Na dzisiaj koniec tematu.
    • 30: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime28 Jul 2018 zmieniony
     
    .
  2.  
    piękne dzięki za odpowiedz i to jest koder...czekam..
    • 32:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime28 Jul 2018
     
    Kski, jesteś gość
    • 33:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime28 Jul 2018
     
    Gdzieś tu jakieś wstępne wersje Ferrari jakieś widziałem ;-)
    Aczkolwiek zupełnie rozumiem Twój punkt widzenia.
    • 34: CommentAuthorAdam
    • CommentTime14 Feb 2019 zmieniony
     
    Odkopując wątek sprzed pół roku.

    @kski: jak rozumiem na razie koncentrujesz się na gierce w Mad Pascalu ( ->link<- ), a do gry z tego wątku wrócisz później?
    • 35: CommentAuthorkski
    • CommentTime14 Feb 2019
     
    Dobrze rozumiesz Adam. Gierka w Mad Pascalu jest krokiem naprzód do celu. Doświadczenia i część kodu wykorzystam później.
  3.  
    While some talkings with one, he pointed me to this.
    I'm think I read this back then but didn't remember.
    For allmost sure nothing more because of Albert and now it'll be 2nd part but have you willing and want to ressurect this?
    • 37: CommentAuthoradi
    • CommentTime12 Mar 2021 zmieniony
     
    Fajnie, że wyciskacie ostatnie poty z Atari. Jednak wydaje mi się, że nie jest to droga do sławy.
    Może osiągniecie poziom Nes-a, ale co z tego.
    Powstanie jakaś gierka podobna do setki Nes-owych.
    Czy ludzie długo będą w nią grali?

    A jakby tak, nie naciągając możliwości Atari, stworzyć coś w rodzaju Hamburabiego czy Burmistrza (z C64).
    Tu ludzie mogliby spędzić więcej czasu i być bardzo wdzięcznymi i szczęśliwymi.

    Retro to retro, nie musi mieć, a nawet nie powinno mieć idealnej grafiki. Taką mamy na swoich telefonach. W Atari ludzie szukają czegoś innego.