atarionline.pl Crownland pod emulatorem - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbasakatu
    • CommentTime4 Feb 2019
     
    Dzień dobry,

    Przy moim niedawnym kolejnym powrocie do małego Atari zachwyciłem się grą Crownland. Wygląda naprawdę wspaniale, ale mam z nią pewien problem, może ktoś z Forumowiczów coś doradzi.

    Otóż na emulatorze pod Windowsem gra chodzi bez zarzutu, natomiast pod Raspberry PI też działa, ale... Już na ekranie startowym pojawiają się dziwne glitche, a w trakcie gry postać bohatera (bohaterki?) miga i to bardzo, w dodatku im wyżej na planszy się znajdzie, tym częściej jest niewidoczna niż widoczna. Gdy na ekranie są inne duszki, ruch postaci wyraźnie zwalnia wraz z całą grą. Pewnie to kwestia ustawień emulatora pod Raspberry, ale moje próby zmiany nic nie dały.

    Czy ktoś ma może jakieś sprawdzone ustawienia emulatora pod tę grę, albo mógłby doradzić, co powinienem próbować zmienić?

    Z góry dziękuję za wszelkie (p)odpowiedzi.
    Pozdrawiam,
    Basakatu
    • 2: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Feb 2019 zmieniony
     
    W Crownland sprity migoczą gdy zbyt dużo ich znajdzie się w jednej poziomej linii. Nes oraz Sega Master też ten trick często stosowały. Zapewne emulator na raspberry pi gubi klatki. Normalnie sprity gdy migoczą to są widoczne co drugą klatkę. Ale jak emulator gubi co drugą klatkę to się robi problem.

    No i gra na prawdziwym sprzęcie nie zwalnia, jeśli zwalnia na emulatorze to wina emulatora.
    • 3: CommentAuthorWaldow
    • CommentTime4 Feb 2019
     
    Gra działa poprawnie tylko w PAL.
    • 4:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime4 Feb 2019
     
    Pod Raspberry PI są chyba tylko emulatory zabujące na kodzie Atari800. Pod Windows mamy Altirrę, a to kompletnie inna jakość emulacji :)
    • 5: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime12 Nov 2019 zmieniony
     
    W tej grze występuje w jednej linii aż 6kolorów plus 6 pochodzących z duszków.
    Jakim cudem skoro najprawdopodobniej jest używany 5kolorowy tryb znakowy plus wszystkie sprite`y??

    Ktoś wie? Bo to mnie bardzo ciekawi.
    • 6: CommentAuthorkski
    • CommentTime12 Nov 2019
     
    Dwa trzykolorowe sprity czyli sześć kolorów to normalka. Ale przy kolorach tła to chyba się machnąłeś w liczeniu, sprawdź i ewentualnie pokaż gdzie. Tło jest po prostu sprytnie zaprojektowane - na pięciu kolorach. W przeciwnym razie też bym był bardzo ciekawy...
    • 7: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime12 Nov 2019 zmieniony
     
    Pierwszy level Kolory playfieldu

    Czarny
    zolty
    zielony
    Jasnoczerwony
    Ciemnoczerwony
    szaroniebieski

    ale chyba już wiem. Po prostu jasnoczerwony i ciemnoczerwony nie wystepuja w tej samej linii tylko sa naprzemiennie zmieniane co znak.

    A podobno we Fredzie jest wykorzystywany jakiś trick dajacy 6 kolorow????
    • 8: CommentAuthorAdam
    • CommentTime13 Nov 2019
     
    @Trachu: we Fredzie, w jednej linii 6 kolorów? Gdzie dokładnie? :) Wydawało mi się, że w głównym oknie gry nawet piąty kolor pikseli pola jest nie za bardzo używany ;)
    • 9: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime13 Nov 2019
     
    No wlasnie nie wiem, ale slyszalem to na wykładzie TDC na Loaderror.
    • 10: CommentAuthorVidol
    • CommentTime13 Nov 2019
     
    Parafrazujac klasyka:

    Z tym 6 kolorem to taka sama prawda, jak to, że Franz miał strzelać do papieża.. :)
    • 11: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime13 Nov 2019 zmieniony
     
    dajcie screena i sie wyjasni;) z Pr0bem wszystko mozliwe:)
    • 12:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime13 Nov 2019
     
    Z TeDeCem też. :D
    • 13: CommentAuthorAdam
    • CommentTime14 Nov 2019
     

    Trachu:

    slyszalem to na wykładzie TDC na Loaderror

    Chodzi o ten wykład, który można znaleźć na youtube? W którym momencie to mówi?

    • 14: CommentAuthorAdam
    • CommentTime14 Nov 2019
     
    W emulatorze Altirra można na pomocą Ctrl+F8 (opcja dostępna z menu jako View -> GTIA Visualization) włączyć inny sposób wizualizacji obrazu i oglądać na bieżąco podczas wykonywania programu, co zostało w grze/ demie wykonane na PMG i jakie są zmiany rejestrów kolorów na DLI. Np. w przypadku Crownland widać przejścia kolorów między jaśniejszym i ciemniejszym odcieniem czerwonego, o czym pisze Trachu wyżej.

    Ale chyba nie da się wychwycić w ten sposób zmian kolorów wewnątrz tej samej linii.
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Nov 2019 zmieniony
     
    Lubię filmy TDC, w ogóle nie rozumiem jak można było hejtować takiego pozytywnego kolesia :)

    Chociaż pzyznaję, że historyjka by @nosty sprawiła, że płakałem ze śmiechu - ale to było pocieszne a nie hejt :)
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Nov 2019
     
    24:52 - mowa jest o 5 kolorach we Fredzie.
    • 17: CommentAuthorAdam
    • CommentTime17 Nov 2019 zmieniony
     
    Dzięki, Mono. TDC mówi o 5 kolorach w linii nie sześciu, takich gier jest więcej (wierzę mu na słowo, że jest gdzieś ten piąty kolor, dawno nie grałem we Freda, na przykładowych screenshotach widzę 4), więc Trachu musiał się przesłyszeć :) Przyznaję, nie kojarzę żadnych gier z przesuwem w poziomie i jednocześnie dynamiczną zmianą kolorów w obrębie tej samej linii, ale może któraś tak robi.
    • 18: CommentAuthorAdam
    • CommentTime17 Nov 2019 zmieniony
     
    Natomiast w tych grach, gdzie jest statyczna grafika, może się zdarzyć zmiana koloru wewnątrz linii, np. w prostej grze "Helicops", którą Fandal dokończył po śmierci Rastra, najwyższa część górnego panelu jest o ile wiem cała wykonana w trybie znakowym, a w linii mamy 7 kolorów (licząc z czarnym tłem): Fandal zmienia wartość 2 rejestrów kolorów przed wyświetleniem ostatnich dwóch elementów (patrząc od lewej): piątego helikoptera i napisu "level".
    • 19: CommentAuthorkski
    • CommentTime17 Nov 2019 zmieniony
     
    TDC niewątpliwie chodziło o 4 kolory + tło = 5. W linii.
    I tyle, chyba że będziemy multiplikować
    ->link<-
    jak widać na przykładzie helikopterów wyżej.