atarionline.pl Scandoublery i upscalery - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    To istnieją grabbery (dla graczy) które dają lag zadowalająco niski? Osobiście raczej wątpię. Bez monitora z pip chyba się nie obejdzie.
    • 2:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime6 Jan 2024 zmieniony
     
    Meduza nie wypełnia framebuffera przed wyświetlaniem jak framemeister i zapewne też i retrotink, skoro robi złożony upscaling. Dlatego jest zerolagowa.

    Każdy framegrabber będzie wprowadzać lag. Nawet przez pass-through, wiem może to dziwne ale sprawdziłem. Passthrough laguje. Jedyne rozwiązanie to wstawić HDMI splitter przed framegrabberem.
    • 3:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime7 Jan 2024
     
    @laoo - te tanie mają lagi, te dla graczy prawie nie, ale i cena niestety rośnie...
    • 4:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime10 Jan 2024
     
    UPDATE: Dzisiaj jest po 165 zł :) ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Jan 2024
     
    A jak się prezentuje obraz z Atari (S-video, composite) na tym urządzeniu? Najlepiej na przykładzie Basica... ;-)
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Jan 2024
     
    @Alex! 145 zł!
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jan 2024
     
    145 to u mnie było bez logowania i przeliczenia kosztów wysyłki (która jest "darmowa"), a po zalogowaniu 165, jak napisał Alex.
    • 8:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Jan 2024 zmieniony
     
    To teraz pytanie w czym i czy w ogóle ten Retro Scaler 2x jest lepszy od poniższych:
    ->link<-
    ->link<-

    Czy tylko droższy, bo retro w nazwie? Ma co prawda component, ale do Atari to bez znaczenia.
    Bardzo przydałoby się zdjęcie Basica z Retro Scalera 2x po composite i S-video.
    • 9: CommentAuthorXuio
    • CommentTime10 Jan 2024
     
    Ten retroscaler 2x (podroba retrotinka) generuje pewne poziome artefakty na atari w niektorych kolorach. Juz chyba bylo o tym wspominane na aol... stosowny link (posty na srodku strony nr 2) ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Jan 2024
     
    Dzięki! Faktycznie lipa trochę z tym Retro Scalerem 2x.
    • 11:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime11 Jan 2024 zmieniony
     
    Retro Scaler 2x, jak napisałem, jest klonem 1:1 RetroTinka 2x. Różnią się tylko ceną (164 zł vs 700+ zł) i dostępnością aktualizacji firmwaru (do klona przestały działać).

    Natomiast w porównaniu do tych dwóch przedstawionych powyżej, to jest zupełnie inna jakość po prostu.

    Za kilka dni będę go miał, to wrzucę kilka przykładów z real hardware :)
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Jan 2024 zmieniony
     
    Testy porównawcze chyba jednak wskazują, że RetroScaler i RetroTink generują obrazy różnej jakości:

    ->link<-

    Oryginalny RetroTink wolny jest od przypadłości poziomych pasów na niebeiskich i fioletach.
    • 13: CommentAuthorXuio
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    Na NESie tez widac paski, szczegolnie na niebieskim tle - od 15:23
    • 14:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    Jak będę miał, to sprawdzę :)
    • 15: CommentAuthorblb
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    Na fotkach zamieszczonych w opiniach (niestety są małe) nie widać tego efektu. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to przy zakupie dwóch takich urządzeń można użyć kodu: AENYA5 który obniża cenę o 5USD, dodatkowo naliczany jest rabat za monety na Aliexpress. Mi wychodzi 75.20 USD za dwa urządzenia.
    • 16: CommentAuthorXuio
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    • 17: CommentAuthorblb
    • CommentTime11 Jan 2024 zmieniony
     
    Zamieściłeś zdjęcia z 2021 roku, ja napisałem o zdjęciach załączonych przez użytkowników w opiniach w linku do oferty.
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    Chyba najistotniejsze są te pokazujące obraz z Atari? I tu wychodzi, że RetroScaler to faktycznie podróba RetroTinka i obraz ma swoje wady (poziome kreski).
    • 19: CommentAuthorblb
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    Zgadzam się. Wrzuć link proszę do urządzenia zakupionego w 2023 roku ze zdjęciami pokazującymi jak wygląda obraz na Atari. Z góry dziękuję.
    • 20:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    @blb - Ja to zrobię, jak tylko przyjdzie do mnie paczka :)

    @Jacques - To jest klon, a nie podróba. Jedyną różnicą może być firmware. Podobno update w pewnym momencie przestał działać dla klona. Jak jest faktycznie będę informował, gdy to podłączę do Atari :)
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    ->link<-

    scaler na który Was nie stać
    • 22:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    @blb
    No chyba jesteś niepoważny. Skąd mam Ci wrzucić? To Ty tego RetroScalera 2x wręcz reklamujesz. To udowodnij że nie ma wady jak z porównania na Atari Age.
    • 23: CommentAuthorXuio
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    Ten watek na reddicie jest sprzed miesiaca...

    ->link<-
    • 24: CommentAuthorblb
    • CommentTime11 Jan 2024 zmieniony
     
    Co robię? Przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem. Może dwa razy zanim napiszesz takie bzdury. Wrzucasz fotkę z 2021 roku pokazującą różnicę w generowaniu obrazu między dwoma urządzeniami. Czy to oznacza, że do 2024 roku np. w samym Firmware (lub w konstrukcji) tego urządzenia nie zaszły jakieś zmiany, które wpłyną na jakość generowania obrazu? Dlatego poprosiłem o coś aktualnego. Rozumiem, że jak kupisz np. smartfon, który będzie lagował podczas przeglądania internetu to mimo poźniejszej aktualizacji eliminującej tą niedogodność dalej będziesz na lewo i prawo rozgłászał, że laguje :D :D :D Tak mam umowę z Chińczykami i z każdej sprzedanej sztuki 20USD wpada do mojej kieszeni. Zdrowia życzę.

    @Xuio bardzo dziękuję.
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Jan 2024
     
    Dzięki Xuio, jak widać, zmiany faktycznie nie zaszły i nie ma się co napalać na RetroScalera.
    • 26:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime12 Jan 2024 zmieniony
     
    Warto doczytać, że gość napisał też "I tried a cheap usb capture card and problem also appears there".
    • 27: CommentAuthorXuio
    • CommentTime12 Jan 2024
     
    Rozumiem, nadzieja umiera ostatnia ;)
    • 28:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime16 Jan 2024
     
    No niestety, po zwykłym video porażka po całości... Mój telewizor Sony milion razy lepiej wyświetla obraz z Atari niż to coś.

    S-video sprawdzę, jak zrobię kabel i dodam fotki.
    • 29: CommentAuthorblb
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    Dzięki Alex za info. Zastanawiałem się nad zakupem. Poczekam na fotki po S-Video.
    • 30: CommentAuthoras...
    • CommentTime25 Jan 2024 zmieniony
     
    Meduza, w demach gdzie np. są scrolle (NEAR) czy gry to sztos.

    *edytowałem.
    900pln ale to sztos.
    • 31:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Będę robił testy, ale czekam jeszcze na chinola. Dla porównania kupiłem
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Petr - ostrzeżenie.
    • 33:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    @Alex
    A którego zamówiłeś?
    • 34: CommentAuthortakron27
    • CommentTime26 Jan 2024 zmieniony
     
    to ja krótko;
    żem zdążył zamówić tego 'retroscalera2x' z ali, zanim napisaliście o efekcie scanline (i przy tej okazji o tym paskowanym niebieskim kolorze)...
    przyszło niedawno, dopiero od wczoraj szybkie testy robię.
    kompletnie nie mam natchnienia na robienie zdjęć, sorry..
    ale potwierdzam,
    jest scanline, ładnie widoczny już na dzieńdobry na ekranie po uruchomieniu ekranie. no szkoda że tego efektu nie da się wyłączyć, ale, dam radę. ten skaler raczej będę używał tylko w pracy (grze zdarza mi się coś podłubać w sprzęcie), do domu to mam medusę.

    jednak widzę jedną zaletę, tegoż chińskiego retroscalera: w końcu widzę, no nazwijmy to, pole overscan. (bardzo się przydało ostatnie 'demko' od duetu mono/kaz).
    na podorędziu mam w robocie lg flatrona m1721a, hyundaia l17t, samsunga sm 710mp, oraz od paru dni lg m227wd (wszystkie z wejściami svideo,cvbs) - i dopiero wczoraj mnie ocknęło, że na żadnym z nich, na tych wejściach analogowych, nie widać śmieci prawej strony ekranu. a podłączając przez ten skaler - są, różowe śmieci z prawej strony obrazu :) (hdmi @ lg m227wd)

    ba, nawet z mojego punktu mam jeszcze drugą zaletę. przeplot. wspominany HIP 16K-tro.xex . najpłynniejszy, najmniej rwący scroll i przyzwoicie 'drgająca' w pionie grafika - mam poprzez ten skaler.

    (a najgorzej 'analogowo' wypadł u mnie ten lg m227wd. podłączając się po svideo mam ruchome kolorowe plamy i zakłócenia koloru (przypuszczalnie złe poziomy chromy jak dla tego tv) i kompletny brak przeplotu. grafika w demku testowym stoi jak wryta, ani drgnie.
    w pozostałych tych moich lcd , to albo oraz niezbyt wyraźny, albo trochę drga, albo interlace bardziej ułomny.)

    no to zostanie u mnie ten skaler do pary z lg m227wd, w robocie, do testowego podłączania naprawianego sprzętu, tudzież odpalenia czasem jakiegoś demka.

    opóźnienia nie badam, nie obchodzi mnie. nie będę na nim grał w gry.
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jan 2024 zmieniony
     

    takron27:

    jednak widzę jedną zaletę, tegoż chińskiego retroscalera: w końcu widzę, no nazwijmy to, pole overscan. (bardzo się przydało ostatnie 'demko' od duetu mono/kaz).


    Fajnie, że demko się przydało do mierzenia ekranu! :)
    Polecam jednak znacznie precyzyjniejsze narzędzie - Tomoko v2 od AtariFana oraz Screen Height Meter od Pavrosa (oba są w naszym archiwum użytków, ale załączam). Tam dokładnie zmierzysz różnicę co widać a co nie.
    • 36: CommentAuthortakron27
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    a tak, miałem już też i te narzędzia zgrane na kartę, ale tyle tego już mam, że zapomniałem o nich, a o 'demku' jakoś pamiętałem :)
    • 37:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    @Jaques - Tego ->link<-
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Aaa, taki z samym composite.
    • 39: CommentAuthortakron27
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    no to jeszcze krótko: porównując do retroscandoublera2x mój pierwszy scandoubler który kupiłem na ali hmm 5lat temu, ale nadal dostępny, tyle że wtedy kosztował ~80-90zł,
    ->link<-
    ten starszy ze scartem:
    - wygląda że nie obsługuje svideo, tylko kompozyt
    - nie widzę overscanu
    - nie widzę interlace (HIP -obrazek ani nie drgnie, scroll poszarpuje ale widywałem gorsze)
    - widzę za to wiele większy inputlag; zanim nadusi się klawisz, a kiedy cośna ekranie się zmieni, to hohoo
    - a, i bardziej wyostrza obraz, aż za bardzo. na pegasusie jeszcze ujdzie, ale a8 wygląda kiepsko.

    no to z tych dwóch, to mimo efektu 'scanline', zostaje na biurku retroscaler2x..
    • 40:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    @takron27
    Input lag w tym HD converterze mocno zależy od wybranej rozdzielczości wyjściowej, np. w 800x600 jest OK, w 720p kiepsko, a w 1080p duży. I faktycznie S-Video daje w num kolorową sieczkę, natomiastRGB wygląda dobrze, composite jako tako ;-)
    • 41:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime26 Jan 2024 zmieniony
     
    Opcja która będzie działać dobrze, bo przetestowałem, a za to TANIEJ niż pseudoretrobadziew z krainy kwitnącej podróbami:

    ->link<-

    Szanowni budżetmajstrowie, już za 140 ZŁOTYCH POLSKICH do kupienia na alledrogo(allekrajowoinieczekaszmiesiącaminapaczkę) używany Sony RDR-HX900, wejście Composite oraz S-VHS. Po kompozycie z małym A8 nie miałem problemów (poza tym że obraz taki sobie) po S-VHS miałem problem z przebarwieniami - o tym pisałem w innym wątku. Może ktoś obdarzony mądrością lutowniczą zajrzy i się wypowie tamój >>> ->link<-

    Do tego jeszcze będzie zapisywać na dysku twardym obraz bez utraty klatki, dysku nie podłączycie potem do peceta, ale zgracie na DVD w tym samym rekorderze to, co wcześniej się zgrało na HDD. Albo można od razu na DVD. Odpadają problemsa z framegrabberami, bo Sony jako jeden ze współzałożycieli konsorcjum ( ->link<- ) oraz jeden ze współtwórców standardu HDMI wypuszcza ze swoich urządzeń wzorowe, wzorcowe sygnały HDMI które zżera każde urządzenie z wejściem HDMI.

    LAGÓW NIE ZAUWAŻYŁEM.
    • 42:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Tylko co z tego jak obraz z Atari kiepski.
    • 43:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime27 Jan 2024
     
    Nie jestem pewien, czy chodzi o to, żeby tak całkowicie kiepski nie był. Jak widzę doskonale spreparowany sygnał z A8, wyglądający jak z emulatora... to mi się w ogóle nie chce grać. Pierwsze co robię w Altirze, to ustawiam na max wszystkie artefakty, rozmycia, gloły i poświaty.

    Acid Maker jak zobaczył któregoś dnia jak wygląda obraz, który wywołuje we mnie nostalgię, od razu włożył dwa palce do ust w geście znanym tym, którzy doświadczali kiedyś dolegliwości żołądkowych.

    Dowcip w tym, żeby obraz był kiepski w ten specyficzny sposób, jaki pamiętam. Jak widzę obraz z A8/A16 wyglądający inaczej niż ten z monitora CRT Philips, to kręcę nosem ale nie dlatego, że obraz nie jest perfekcyjny.

    Zastanawiam się, czy w polowaniu na doskonały upscaler ktoś jeszcze o takich nostalgicznych detalach pamięta?
    • 44:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime27 Jan 2024
     
    Najnowsze retrotinki pewnie poświęcają pokaźny kawał rdzenia żeby emulować zniekształcenia CRT, więc tak, zblazowani amerykanie już są na etapie "jak popsuć obraz, żeby było tak jak pamiętam za dzieciaka"
    • 45:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime27 Jan 2024 zmieniony
     
    Niech pierwszy w hamerykańską ladacznicę kamieniem rzuci ten, co nigdy nie był zblazowanym, albo dzieckiem, albo zblazowanym dzieckiem :)

    To może tak dla przypomnienia, o co chodzi... dziękuję za motywację, żeby tego grzmota zdjąć wreszcie z szafy, odkurzyć i wykorzystać świeżo wygospodarowaną przestrzeń nowego biurka. Póki jest na chodzie, chyba warto zrobić z tego fotograficzny stream, a nie to co zawsze ;P
    • 46: CommentAuthortakron27
    • CommentTime27 Jan 2024
     
    @Jacques
    ano tak, lag zależy od wybranej rozdziałki i najniższy jest na 800x600, ale i tu jest wg mnie odczuwalnie większy niż w tym retroscandoubler2x. a ten 2gi zostanie mi najwyżej do podłączenia video do tv..
  1.  
    ODV or Mcbazel ODV HDMI converter:

    - HDMI converter and scandoubler
    - input: Composite, S-Video, YPrPB (YUV) and Audio
    - output: HDMI with audio
    - switches: a) line doubler, line doubler + filter, pass-through mode (original signal); b) input switch (Composite, S-Video, YUV)
    - resolution: 720x576 (PAL, line doubler or line doubler + filter), 720x288 (PAL, pass-though mode); 720x480 (NTSC, line doubler or line doubler + filter), 720x240 (NTSC, pass-through mode)
    - automatic detection of PAL and NTSC
    - picture quality: good! (in my subjective opinion)
    - price: 50-70 Euro (bought mine at Amazon for 67,99 Euro, Ali-Express has it for 54 Euro + 6 Euro shipping = 60 Euro)

    ->link<-
    • 48:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime30 Jan 2024
     
    No więc przyleciała przesyłka z MINI. Obraz jest mniej rozmyty, niż przez RetroScalera 2x, ale za o się trzęsie, jest obcięty, są te same paski poziome. Dodatkowo są też pionowe, więc wychodzi szachownica.

    Póki co nic nie pobije GTIA Digitizera :)
    • 49: CommentAuthorArtu2tu
    • CommentTime30 Jan 2024
     
    Extron DVS 304. Dotychczas podłączałem tylko STE, tryb mono jest ok. Kolor jeszcze nie opanowałem, albo kabelek mam do poprawy, albo za dużo opcji do regulacji i muszę się jeszcze poduczyć.
    • 50:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Bardzo ciekawe urządzenie ... po tych pasach widać, że nie trafia w pixele (bo pewnie szuka standardowej ilości dla PAL 864 pix/linia) ale dobrze, że w ogóle łapie. Na ebayu za sto dołków ->link<-