atarionline.pl Silly Venture 2022 WE - 45th A2600 VCS and 30th Falcon Anniversary! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime27 Apr 2022 zmieniony
     
    Na zimowej edycji spotykamy się w dniach od 8-go do 11-go grudnia (czwartek-niedziela) w Gdańsku :)
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Apr 2022
     
    Dodane do kalendarza AOL!
    • 3:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime27 Apr 2022
     
    @Kaz: thx! :)
    • 4:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime15 Aug 2022 zmieniony
     
    Mamy przyjemność zaprezentować pierwszą invitkę (platforma ATARI JAGUAR) na zimową edycję Silly Venture 2022:



    Od najbliższej, zimowej edycji SV nastąpią pewne zmiany. Nasi koledzy i przyjaciele z innych scen nadal są i będą mile widziani (także ze swoimi platformami), natomiast całkowicie odchodzimy od kategorii konkursowych na inne platformy spoza Atari.
    • 5:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime16 Aug 2022 zmieniony
     
    No i tym jednym ruchem teraz Vasco będzie musiał wymyśleć inny powód dlaczego pierwsze party w 2023 chce nazwać "Last" ;)
    • 6: CommentAuthoras...
    • CommentTime16 Aug 2022 zmieniony
     
    p.s. laoo, pamiętasz :P
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Aug 2022
     
    @Laoo - ...no, że ostatnie w centralnej Polsce? ;)
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime16 Aug 2022
     
    Dopuszczenie w zeszłym roku latem prac na C64 było swojego rodzaju eksperymentem i nigdy nie było intencji przekształcenia SV w party multiplatformowe. Gdyby tak było, to inne platformy miały by też konkursy we wszystkich kategoriach - muzyka, grafika, gry. To było coś w rodzaju rozszerzonego Wilde'a, przez sympatię i szacunek do naszych przyjaciół ze sceny C64 nie chcieliśmy tego miksować, tylko wyodrębniliśmy osobny kącik.

    W edycji zimowej natomiast pojawił się dodatkowo Spectrum, ze względu na dość ważne wydarzenie i chęć uhonorowania Sir Clive'a Sinclaira. Eksperyment przeciągnął się do najnowszej edycji w sumie siłą rozpędu i stwierdziliśmy, że biorąc pod uwagę różne czynniki, takich jak często niedostateczna wiedza i umiejętności w posługiwaniu się "obcym" sprzętem, oraz istnienie party dedykowanych swoim platformom, uznajemy go za zakończony :)
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Aug 2022
     
    Powiedzcie mi jeszcze czy komputer Sam Coupe potrafi tylko tyle, co było widać z produkcji wystawionej niedawno? Przeżyłem spore rozczarowanie...
    • 10:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime16 Aug 2022
     
    Na pewno nie co można zobaczyć na Pouët, ale jak kilka innych produkcji na SV walczyła chyba o nagrodę Santyago :D
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Aug 2022
     
    @XLent
    No tak, więc tak mi się wydawało, że szkoda życia na oglądanie takich shi*ów.
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Aug 2022
     
    Były i shity i świetne prace. Ale wszystko zmierza ku "trochę zrobię a się nie narobię". Włączajac mnie :D
    • 13: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime17 Aug 2022 zmieniony
     
    ja bym się zastanowił nad zależnością częstotliwość zlotów - jakość prac
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Eeeee, tam. Trochę zniechęca po prostu fakt, że żeby zrobić coś nowatorskiego- trzeba się nieźle zmóżdżyć. A na takie demo np. potrzeba kilka miesięcy dłubaniny.
    • 15: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Wg mnie w obecnych realiach (ilość dyspozycyjnych scenowców) dobre demo to 2 lata.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Aug 2022 zmieniony
     
    Zgoda, ale nie jest to regułą. Dzisiaj idzie się w pomysł a nie ilość pracy. Possible powstawało kilka weekendów.

    Gratulki za scenkę rodzajową :D
    • 17: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime17 Aug 2022 zmieniony
     
    a dziękuję:) oczywiście nie jest to regułą. Possible np. nie ma prawie pikselowanej grafiki (co nie znaczy zaraz, że by powstawała 2 lata ;)) patrzę z perspektywy grafika bardziej - atarowskie dema poszły w stronę fabularną gdzie pomysły, o których piszesz, są okraszone rysunkami - a to już czas zabiera. Ostatnie demo NG z toną grafiki przełożyło się na mniejszą ilość rysunków Tigera w gfx compo.
    • 18: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    >>"ja bym się zastanowił nad zależnością częstotliwość zlotów - jakość prac" (zapomniałem jak się tutaj cytuje).

    Zgadzam się z Odyńcem.
    Nie postuluję za zmniejszeniem ilości zlotów bo mają pełne pokrycie w chętnych i widać, że ludzie dobrze się bawią i potrzebują tego.
    Niestety przy tej ilości ciężko jest zapewnić odpowiednią ilość dobrych dem na każde party. Ludziska stają na głowach żeby dostarczyć jakieś entry ale niestety cierpi na tym jakość i sporo prac jest "no jak cię mogę". Z "mniejszymi" pracami jest lepiej ale kompoty gfx i msx też dostają po kości.

    Zdaję sobie sprawę z subiektywności tej oceny, bo niektórzy wolą obejrzeć nowe gry albo po prostu sie socjalizować i akurat to nie stanowi to dla nich problemu.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Aug 2022 zmieniony
     
    Filmik Przemka Dąbrowskiego świetny!

    Bilety do Gdańska zakupione, więc jadę. Skoro to ma być ostatnie atarowskie party przed ostatnim atarowskim party to trzeba się wybrać :)
    • 20: CommentAuthorTiger
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Odyniec ma rację, ale nie mniejsza ilość tylko niedokończone pixy, i tak jest prawie za kazdym razem kiedy demo jest w przygotowaniu.

    Największy problem lezy jednak w innym miejscu - składnaie dema,
    to jest katorga od strony kodu.
    Z relacji bezpośrednich i zasłysanych wiem, że czołowi koderzy, którzy aktualnie nie prezentują nic na compo, maja sporo efektów
    w proszku, ale... na samą mysl o sładnia tego w demo, zaczynają ich boleć zęby - i nie ma mowy. Tak było w przypadku Świętego,
    nie będzie składał i koniec :)

    I tu wchodzi Laoo cały na biaoo :D
    Od dawna zapowiadany demo-kit powinien być gotowy pewnie do SV23we, a do tego Yosh i Laoo zrobią nowy program graficzny,
    który będzie przyjazny dla nowych grafików(dli i pmg zautomatyzowane).
    • 21: CommentAuthorTiger
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Tylko muzycy nie mają wymówki - no Panowie, Panowie, 2-3 kawałków rocznie na compo żeby nie wystawić? :)
    • 22: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime17 Aug 2022 zmieniony
     
    generalnie robi sie gesto. sam przyjazd to jeszcze, ale jak bylismy jeszcze "w snie zimowym" to generalnie bylo jedno party, gdzie przywozili ludzie dema (SV), potem pojawil sie letni Wapniak, ktory mial zupelnie inne compo wiec byla tez dobra odskocznia.

    W 2023 sa 4 party, kazde ma "msx/gfx/demo compo". Nie wiem jak sobie to ktos wyobraza oblozyc produkcjami.

    Chyba, ze sie dogadamy z grupami, kazdy wybierze sobie 1 party - a i tak nie byloby oblozenia wszedzie zapewne lol.

    Nie wiem, bardziej podobal mi sie klimat maks dwa party w roku (co i tak bylo doslownie 'maksem' jak dla mnie).

    W 2023 nie przyjmuje zadnego pouchingu "wystawiacie cos", bede podsylal rakiete z HIMARSA jak ktos zapyta;). Bo nie ma czasu nawet ani nowego techa rozwinac, sprobowac raz liznac np. STE (od 1.5 roku probujemy i wisi w powietrzu).

    Sam przyjazd jak najbardziej, spotkac sie, %% itd.
    • 23: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    @solo, a w 2023 wystawiacie coś?

    ;)

    Gdzie można kupić takiego HIMARSA (może być używany)?
    • 24: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    • 25: CommentAuthorming
    • CommentTime17 Aug 2022 zmieniony
     
    .
    • 26: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    @Tiger Ja nie jestem Zenek Martyniuk, nie zrobię płyty w pociągu na party (tym bardziej że ja pociągiem na party mam 20 minut). Potrzebne jest n a t c h n i e n i e.

    To już graficy mają prościej - zrobią scan jakiś, szybki retusz i gotowe :P
    • 27: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    • 28: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    @ solo/ng - no dokładnie. i robi się expo party a nie compo:)
    • 29: CommentAuthorming
    • CommentTime17 Aug 2022 zmieniony
     
    .
    • 30: CommentAuthorświęty
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Zgodzę sie z Solo że zrobienie kilku prac w ciągu roku jest przy prowadzeniu w miarę normalnego życia średnio wykonalne, zatem ciężko jest zrobić ileś produkcji przy zachowaniu pewnego poziomu. Każdy kto składał demo a ktoś to musi zrobić , wie że to najbardziej upierdliwa i czasochłonna praca do zrobienia - tutaj ukłony w stronę Solo ( ilość godzin spędzonych na telefonie, uwag itp) , poprawki , zmiany , patche do kodu ;)
    Kolejna rzecz to że apetyt rośnie w miarę jedzenia, wiec im wyższy poziom jest w jednej produkcji oczekiwania rosną co do następnej i mimo że ktoś poświęca sporo czasu na zakodowanie , publika uzna że to gniot bo bywały lepsze - niestety napisanie dobrego kodu to dziesiątki jak nie setki godzin i wyrzeczeń...
    Tak że ja ze swojej strony postaram się coś jeszcze zakodować (co może się podobać niektórym, bądź nie ...) ale nie ma się spodziewać jakichś spektakularnych w najbliższym czasie rzeczy bo w zasadzie kolejne efekty trzeba zakodować od nowa ;)
    • 31: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Ja się nie zgodzę z @odyn1ec - jeśli demo nie może być stworzone w kilka miesięcy, to w dwa lata tym bardziej nie powstanie - chodzi o momentum, które będzie słabło coraz bardziej. Ekipa straci sprzed oczu cel i ostatecznie wyjdzie coś takiego sobie, wymęczonego.

    Oczywiście, że jest trudno, człowiek ma pracę a jak już się znajdzie chwila wolnego, to rodzina oczekuje, że czas poświęci im i tak leci tydzień za tygodniem. Trzeba naprawdę dużego samozaparcia żeby coś stworzyć. Poza tym, przypomnę pracę z GFX ST Compo:
    • 32: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    @wieczór - odpocząć, na natchnienie poczekać i dwa lata schodzą
    • 33:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    @solo/ng - Wapniak wróci w nowej odsłonie. Przygotowania trwają ;)
    • 34: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    @odyn1ec - ale nie robić demo dwa lata, tego co mówisz nie wliczam do tego czasu... Czej, ile ty chcesz odpoczywać? XD
    • 35: CommentAuthorTiger
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    ja bym robił non stop:) tylko nie jestem koderem, btw. w czym programujecie, jeśli nie w asm na A8?
    • 36: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    jeżeli chodzi o czas poświęcony na demo, to 'unstable' powstało w niecałe 1.5 miesiąca i design jest słaby. dla porównania 'unshaped' było robione około półtora roku (i to była praca prawie ciągła) i tam design jest w miarę ok.
    • 37: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Prozac Dream powstawał grubo ponad 2 lata
    • 38: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    W pracy grupowej często występują poślizgi w związku z dostępnością lub dyspozycyjnością danej osoby, także nawet jeśli sumarycznie każdy z współtworzących popracuje 2 miesiące to ze względu na to że każdy dostarcza coś w różnym czasie, w różnym stopniu ukończenia to te zależności pomiędzy pracą ludzi wydłużają cały proces.

    Z moich obserwacji kiedy np. wąskim gardłem jest muzyk to przekłada się to docelowo "tylko" raczej na jakość dopasowania ścieżki dźwiękowej do kontentu - może to mieć fatalny wpływ na jakość dema, ale problem można załatwić stosunkowo szybko. Kiedy wąskim gardłem jest koder/koderzy to prawie wszystko stoi i generalnie mam wrażenie, że tu na ogół panują największe braki "kadrowe" na scenie.

    Miło jest obserwować działalność choćby takiej kolaboracji jak NG & Zelax gdzie jak się domyślam graficy i designerzy mogą bardziej rozwinąć skrzydła mając silne wsparcie w postaci kilku doświadczonych programistów.
    • 39: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime17 Aug 2022 zmieniony
     
    Osobiście po Rewind byłem na tyle wypruty, że nie miałem już siły na compo entry ani też na utrzymanie odpowiedniego poziomu mojej części msxa w <<R:epilogue. Czasem sie zastanawiam, czy to nie zasługa reżysera ... ;)
    • 40: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime17 Aug 2022 zmieniony
     
    .
    • 41: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    @szeryf - dlatego większość un* powstaje w składzie dwuosobowym ;). 3 osoby były chyba tylko przy trzech produkcjach (kiedy udało nam się znaleźć chętnego grafika).
    • 42: CommentAuthorTiger
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Rewind - grafika powstawała od stycznie tego roku, demo było składane od kwietnia, ale 50-70% kodu(efy) Święty już miał gotowe.

    R:Epilogue - grafika 3 tygodnie, reszta 2 tygodnie - gotowy kod Świętego(efy) to jakieś 50%.

    Wszystkei wcześniejsze dema NG powstawały jakoś w miesiąc - z tym, że engine 3D Rolanda był gotowy wcześniej.
    • 43:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Jak prawie wszyscy wiedzą "Numen" był przygotowywany około 5 lat (oczywiście nie non-stop ale jednak). Po tym jakoś wszystkim odechciało się robić czegoś podobnie dużego, no i nie ma nic póki co...
    BTW. 22. sierpnia 2022 "Numenowi" stuknie równe 20 lat od premiery. :D
    • 44: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    może czas na wywiad z 0xf :)
    • 45: CommentAuthorświęty
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Oj Dracon nie przesadzaj bo Reditus powstawał 2 lata i nie był całkiem małą produkcją ;) Prawda jest taka że jak się zrobi za ambitną produkcję to demotywuje to sporą część ludzi do zrobienia czegokolwiek ...
    • 46: CommentAuthorMKM
    • CommentTime18 Aug 2022 zmieniony
     
    Ciekawe dyskusje:) U mnie demo to zazwyczaj 9-12 miesiecy systematycznej cięzkiej (nie tylko mojej oczywiście) pracy (jak Second Life Syndrome na A8 czy Polygon Discount na Falcona). Jako, że czesto zmieniam platformy to zazwyczaj jest to start od zera. Dentro/Intro (jak SV2020 na VCS czy Destination Sommarhack na Jaguara) zazwyczaj z 2-3 miesiace. Oczywiście jesli mogę bazować na czyms to sprawa jest inna... F22.0 powstawało 6 tygodni ale wczesniej cały framework i silnik 3d na F060 pisałem i optymalizowałem rok.
    Głowny problem to fakt, że w pewnym momencie okazuje się, że trzeba poświecić 80% wiecej czasu by zrobić 20% lepsze demo a sytuacja życiowa ewoluuje i masz efektywnie 50% czasu co kiedys i jest to po prostu nie możliwe. Nasuwa się wtedy pytanie czy warto robić cokolwiek gorszego (by mieć cokolwiek na party i organizator był happy) i wystawiać się na publiczne narzekanie typu "znowu crap na compo" czy lepiej zupełnie dać se spokój... pzdr. MKM/Lamers
  1.  
    Ja jestem za zmiana regulaminu gfx compo .Uważam że grafiki w demach powinny mieć szanse i powinny byc wystawiane w gfx compo :) Wiadomo ze dema nie robi sie ot tak.Wiadomo ze to nie te czasy co kiedys i z czasem krucho bywa.Ale jak nie my to kto ???Jeśli coś jest pasją to po prostu nią jest i tyle .W innym przypadku zawsze coś stanie na drodze. Poza tym Demo robi grupa a nie jedna osoba .Trza sie tylko wziąć i wzajemnie inspirowac, nakrecac itd...np: ale teraz doje...my
    temu Blasphowi ;) hahaha
    • 48: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime19 Aug 2022
     
    @Blasph, ja wiem, że z tym problemem boryka sie sporo grafików bo temat wraca jak bumerang, ale pytanie czy warto?:) Człowiek jak widzi tą samą grafę którą podziwiał na gfx compo godzine później w demie to mówi sobie: "ale zaraz, przecież ja już to widziałem" i nie robi już na nim wrażenia, równie dobrze mogłoby już jej nie być w demie. Pozostaje niesmak do autora odgrzewującego zimne kotlety ;)

    Można by zrobić coś w rodzaju "wykop trupa compo" gdzie byłyby grafiki, muzy z dem i efekty z dema przerobione np. na 256b i puścić to nad ranem po wildach i po DJ-u, czemu nie...;)

    Na pocieszenie powiemi Ci, że ja na przykład kojarzę masę super i średnich grafik z ulubionych dem bo po prostu oglądałem je wiele razy. Grafiki z gfx kompo łatwiej zapomnieć bo jakieś kompilacje, albumy grafik czy streamy z kompo ogląda się po prostu sporo rzadziej. Także...może będziesz miał troche mniej plastikowych oskarów na półce ale w naszych sercach pozostaniesz na zawsze...
    ;)
    • 49:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime19 Aug 2022 zmieniony
     
    Jestem przeciwny wystawianiu:
    - tej samej pracy na tym samym party w dwóch różnych kategoriach
    i tyczy się to zarówno użyciu w demie i gfx-compo, jak i
    - wystawianiu jednego obrazka w dwóch różnych kategoriach gfx-compo. Ten ostatni "lapsus" popełnił Insert/Shadows na Intel Outside4 w 1997 r.:
    ->link<-
    oraz
    ->link<-
    (ten obrazek był chyba też w jakimś polskim demie dodatkowo, ale nie potrafię teraz tego odnaleźć).
    Wiadomo, że w tym drugim przypadku się nie napracował za bardzo, tylko skonwertował gotową pracę na tryb HIP. O tym już kiedyś wspominałem w innym miejscu a autor (częściowo) kajał się z tego powodu - po latach...
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Aug 2022 zmieniony
     

    Szeryf:

    Można by zrobić coś w rodzaju "wykop trupa compo" gdzie byłyby (...) efekty z dema przerobione np. na 256b


    No przepraszam, co w tym złego? Tu co innego się liczy.

    Reszta - zgoda. Rypać to każdy umie. No, prawie.