atarionline.pl Najstarsze polskie gry - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorilr
    • CommentTime10 Oct 2010
     
    Nie wiem dlaczego ale wcześniej umknął mi ten wątek. Niestety oryginalna kaseta zaginęła w akcji ale na szczęście udało mi się znaleźć je kopię na dyskietce.
    • 2:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime24 Oct 2010 zmieniony
     
    Gra w BASIC-u pt. "Jaskinia Skarbów" (1986):





    I przy okazji - gra pt. "Kariera", już bez podanej daty wydania ale na pewno z lat 80-tych. W trakcie gry wyświetlał mi się czasami komunikat w języku niemieckim, a walutą w grze jest marka niemiecka. Rodzi to przypuszczenia, że gra nie została stworzona w Polsce, a jedynie spolszczona - tym bardziej, że Niemcy w produkcji gier tego gatunku z wszystkich nacji radzili (w czasach C64 i Amigi) sobie najlepiej :) Wie ktoś coś więcej na ten temat albo może kojarzy "oryginał"?

    • 3: CommentAuthorbanshee997
    • CommentTime24 Oct 2010 zmieniony
     
    Tak, też miałem karierę z niemieckimi akcentami.
    I slusznie, obrazki ze stronki sugerują na niemieckie pochodzenie:
    ->link<-

    Ze strony Bacardiego wynika, że za wydanie gry odpowiada Atari Corp. Deutschland GmbH.
    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    Wymienioną w drugim linku grę "Globetrotter" miałem w spolszczonej wersji (z tego co pamiętam pt. "Obieżyświat") :)
  1.  
    Well,

    the first game is "Schatzhoehle" (treasrue cave) by Peter Bluemer (also author of Submission, mentioned in another topic of this forum), released 1984 in german magazine Happy Computer. The second game is "Karriere" by Christoph-Schullte Vennbur and Kemal Ezcan, released by Atari Deutschland 1984 (under Warner, when it was situated in Hamburg)... so the polish versions are only translations (like the czech versions).

    -Andreas Koch.
    • 6:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime25 Oct 2010
     
    That's what I have expected.

    By the way: Kemal Ezcan Atari Archiv - ->link<-
    • 7: CommentAuthorRamos
    • CommentTime3 Jun 2011
     
    To co znajdą się gry sprzed 1986 roku produkcji polskiej?
    • 8: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime3 Jun 2011
     
    "Robal" w Basic'u.
    duś start do gry...
    • 9: CommentAuthorRamos
    • CommentTime4 Jun 2011
     
    Są dwie wersja tej gry:
    - Robal wydana przez Mirage Software to stworzona w 1991 a wydana w 1992
    - Robal - Dariusza Żołna to też rok 1991, a opublikował w magazynie TA w 1992.
    To gdzie tam do roku 86.
    • 10: CommentAuthorBluki
    • CommentTime4 Jun 2011 zmieniony
     
    W BASIC-u to jeszcze "Nessie" z 1986 roku. Tu ->link<- jest wersja oryginalna, ale z błędem, a tu ->link<- nieco zmodyfikowana, za to prawidłowo działająca.
    • 11: CommentAuthorRamos
    • CommentTime4 Jun 2011
     
    @Bluki co to za gra FAC i Podróż w Czasie 2. Nie pamiętam ich listingów w jakieś prasie informatycznej z dawnych lat.
    Dzięki za fajnie gierki.

    Nessie stworzona w 1986, ale dopiero w 1987 roku opublikowano jej listing w Bajtku. Nie można powiedzieć, że została wydana w 86 r. Ciekawe czy da się jakąś znaleźć wcześniejszą niż 1986 rok?
    • 12:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Jun 2011
     
    • 13: CommentAuthorBluki
    • CommentTime4 Jun 2011
     
    FAC został opublikowany w 1992 roku tutaj: ->link<-
    "Podróż w czasie 2" to wykonana przeze mnie kompilacja dwóch gier z "Bajtka" - szczegóły na planszy tytułowej gry. Na marginesie dodam, że gra ma dwa możliwe (pozytywne) zakończenia.
    Mam też oryginalną, trochę "podrasowaną", wersję "Podróży...", tej z "Bajtka", i całkowicie oryginalną "FAC-a". W razie potrzeby mogę podrzucić.

    W archiwum gier jest też moja "dyskietka" z trochę nowszymi grami w Turbo BASIC-u, w dziale "inne". A tu jeszcze przypomniało mi się: "Tajny kod" z numeru 9/1986 "Komputera": ->link<-
    • 14: CommentAuthorBluki
    • CommentTime4 Jun 2011 zmieniony
     
    Cha, cha! "FAC" został dwa razy podlinkowany, na szczęście trochę inaczej. Larek, byłeś trochę szybszy :)
    • 15: CommentAuthorRamos
    • CommentTime4 Jun 2011
     
    Jakoś gry Tajny kod nie znalazłem w tym podanym numerze Komputera. Jak coś jeszcze masz to podawaj.
    • 16: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime4 Jun 2011 zmieniony
     
    @Ramos - link działa, w przeglądarce `Chrome` automatycznie "pobiera się" do folderu `Pobrane` (Win 7) w formacie `zip`, nie wiem jak w innych przeglądarkach, sprawdź to dokładnie.
    Pozdr
    • 17: CommentAuthorRamos
    • CommentTime4 Jun 2011
     
    Plik ściągnąłem bez problemu. Jednak tej gry nie ma opublikowanej w tym numerze Komputera. Skąd ona jest?
    • 18: CommentAuthorBluki
    • CommentTime5 Jun 2011
     
    Tajny kod = Komputerowy Master Mind, str. 12 "Komputer" 9/1986. Pewnie zmylił Cię ten tytuł...
    W załączniku:
    - oryginalna wersja "Podróży w czasie" z "Bajtka" 2/1987 z dodaną czołówką i polskimi literami;
    - FAC - bez jakichkolwiek przeróbek. Co prawda w archiwum Atarionline są aż dwie wersje, ale moja pochodzi z dyskietki L. K. Avalon, a więc na pewno to "ta właściwa".
    • 19: CommentAuthorRamos
    • CommentTime5 Jun 2011
     
    @Bluki: Dzięki za informacje.
    Co do podróży w czasie to wersja zamieszczona w Bajtku pasuje na każdy komputer. Autor napisał grę nie mając jeszcze komputera.
    • 20: CommentAuthorRamos
    • CommentTime5 Jun 2011
     
    Może wie ktoś kiedy wydano grę Złoto Inków. ->link<-
    • 21: CommentAuthormuffy
    • CommentTime5 Jun 2011
     
    a może to?

    ->link<-
    • 22: CommentAuthorRamos
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    @muffy : Nie wiem czy to można nazwać własną autorską grą. Powstała ona na edytorze do gier.
    • 23: CommentAuthormuffy
    • CommentTime11 Jun 2011
     
    Tytuł wątku to "najstarsze polskie gry" - bez zaznaczania czy to własna autorska, czy stworzona w jakimkolwiek edytorze.
    Gra to dla mnie gra - czy np. nie są grami całe serie napisane za pomocą edytorów jak Robbo Konstruktor czy Adventure Creator?
    • 24: CommentAuthorRamos
    • CommentTime12 Jun 2011
     
    W sumie to i racja. A czy można to uznać za pierwszą prawdziwą grę stworzoną na Atari? To jest podobnie jak tworzenie demek czy inter za pomocą demo makerów czy intro makerów.
    • 25: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime12 Jun 2011
     
    @Ramos
    "Lot na Księżyc" ? Ja byłem wówczas zbyt młody, żeby w to grać, typowa tekstówka. Tym bardziej, że był DKong, RRace, PitStop, BDash i TLS.

    Robal, o którym mówię, musiał istnieć już w 86-87r., bo pamiętam, że jego największą zaletą było, że się krótko wczytywał, a ja nie miałem jeszcze oryginalnego magnetofonu. Po drugie Atari stało jeszcze w pokoju gościnnym i grało się jeszcze na standardowym telewizorze Neptun. Robal ten zjadał "grzybki" a wtedy zawsze wydłużał mu się ogon. Fajna była duża łatwość modyfikacji komnat, majstrując w Basicu.

    W por. do "Nessie" - "Robal" który mam na myśli, musiał być wcześniejszy, bo "Nessie" osobiście przepisywałem z Bajtka, a pamiętam, że wtedy komputer już wylądował w moim pokoju.
    • 26: CommentAuthorRamos
    • CommentTime12 Jun 2011
     
    Nessie został stworzony w 1986 roku, ale jego listing autor opublikował w Bajtku dopiero w 1987 roku. Nie wiem czy ukazał gdzieś wcześniej.

    Lot na Księżyc, nie słyszałem o takiej grze tekstowej. Jakby udało się ją znaleźć, a może potwierdzić jej istnienie to by była to pierwsza polska gra tekstowa. Robal możliwe, że istniał, bo takich gierek w stylu zjadającego węża było sporo. Jednak aby coś uznać za pierwsze to trzeba mieć jakieś dowody o istnieniu tych gier. Tu będzie ciężko potwierdzić istnienie tych gier, bo był to okres jeszcze przed powstaniem prasy komputerowej i giełd. Wtedy ciężko było o rozpowszechnienie swoich produkcji jak już się coś napisało.
    • 27: CommentAuthors2325
    • CommentTime20 Mar 2012 zmieniony
     
    Dwóch Polaków - Piotr Bednawski i Jurek Dybski podpisało się pod grą Web Master z 1983 ->link<- z tym, że gra jest w języku angielskim.
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Mar 2012
     
    I jaki proroczy tytuł :)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2012
     
    Ustalilem numery telefonow do obu panow, wiec jak znajde chwile czasu to moze uda sie dowiedziec cos wiecej.
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Mar 2012 zmieniony
     
    Ja dostałem komputer w pamiętnym 1984 roku.
    I zaraz napisałem grę "rzut kostką"

    pisało się RUN i rysowała się kostka w semigrafice z losową ilością oczek.

    Wiem, nie była pierwsza.
    • 31: CommentAuthors2325
    • CommentTime23 Mar 2012
     
    Na początku rozgrywki w Web Master przygrywa kawałek melodii z Koziołka Matołka. Filmiku na youtube nie zgrałem, bo nie wiem jak w to grać mimo instrukcji...
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2012
     
    Gra jest prosta, ale wciagaja!
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2012 zmieniony
     
    Krotki opis:
    1. Lazimy po sieci pomaranczowym pajaczkiem.
    2. Po sieci poruszaja sie tez inne stworzenia, z ktorymi kontakt zazwyczaj jest smiertelny.
    3. Na laczeniach pajeczyn wyrastaja takie cosie, po ktorych zjedzeniu dostajemy speeda.
    4. Pajeczyna z uplywem czasu zostaje porozrywana w wielu miejscach, nalezy te miejsca reperowac.

    Filmik na naszym kanale (w dalszej czesci mozna zobaczyc naspidowanego pajaczka, gra robi sie bardzo dynamiczna):

    • 34: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Mar 2012
     
    W okolicach jest jeszcze Dash Jana Koprowskiego ->link<-
    • 35: CommentAuthorRamos
    • CommentTime24 Mar 2012 zmieniony
     
    Dash czyli pierwsza polska wersja gry Boulder Dash. Ciekawe, że swoją grę napisał w tym roku co ukazał się oryginał. Może Jan Koprowski nie mieszkał w tym czasie w Polsce lub jest obywatelem amerykańskim z polskimi korzeniami. Często natrafiałem na takie osoby co miały polskie nazwiska.

    Web Master jeśli się potwierdzi w rozmowie z ich twórcami to będzie to pierwsza polska gra, która miała własny pomysł, muzykę i nie była konwersją jakieś gry logicznej. W 1983 / 84 powstawały w naszym kraju gry logiczne. Trochę ich powstało na ZX-81. Można je zobaczyć tu: ->link<-
    • 36: CommentAuthors2325
    • CommentTime18 Apr 2012
     
    Jest jeszcze Space Waste Race z 1984, z tym że pan Wierzbicki podpisał się jako Pete: ->link<-
    • 37:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime18 Apr 2012
     
    Ta ostatnia to produkt amerykański, wydany przez Sunburst Communications, Wierzbicki pewnie polskie ma tylko korzenie.
    • 38: CommentAuthorRamos
    • CommentTime18 Apr 2012
     
    Tu macie Wierzbickiego kilka gier na Lynxa:
    ->link<-

    Jak napisał Krótki to Amerykanin z polskimi korzeniami.
    A tu potwierdzenie tego: ->link<-
    Jakby ktoś chciał z nim przeprowadzić wywiad.
    • 39:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime18 Apr 2012
     
    Z "Dash" też jest cienko. W listingu zmienne i komentarze są w języku niemieckim; Atarimania też twierdzi, że gra jest niemiecka.
  2.  
    Hmm,

    how about "Alpman" from 1983 probably coded by a pole in the US for Gemini Software: ->link<- and a picture is here: (not yet available at Fandal`s site it seems)...

    With "Dash" do you mean a type-in listing by Jan Koprovski in Atari Basic, which appeared 1986 or 1987 in a german magazine (either Computronic or Homecomputer, both by Tronic-Verlag). The basic files initialized very slowly (thanks to many Data lines), but a fast single ML-file version of it is available from Homesoft:
    ->link<-

    I also created some levels for this game, before sending it to Homesoft (so they are included there).

    -Andreas Koch.
    • 41: CommentAuthorbolo
    • CommentTime12 Aug 2012
     
    ->link<-

    Tez dosyc stara gierka
    • 42:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime13 Aug 2012
     
    • 43: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Nov 2012
     
    Pograłem dziś w polskie Hexan (1987, tytuł eksportowy Escape from Barbie's Mansion). Poza tym, że można chodzić gra nie ma żadnych urozmaiceń - brak przedmiotów, pułapek czy przeciwników. Dźwięk jest tylko jeden, muzyki brak. Może w swoich latach ta gra coś sobą prezentowała, dziś już nie bardzo. Czy ktokolwiek słyszał o niej gdy miała swój debiut?

    • 44: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime24 Nov 2012 zmieniony
     
    Miałem oryginał, była wydana na kasecie KAW - było ich kilka. Po drugiej stronie też coś było, nie pamiętam co.

    Edit: a nie, nic nie było. To na Tixo był Nim II po drugiej stronie (też miałem). Tu jest artykuł i są okładki:

    ->link<-
  3.  
    Moje ukochane gry: Robbo, Squoid II, Jet et Willy, Hard Hat Mack, Crazy Show, była taka gra nie pamiętam tytulu. Niech pisze ten kto lubi te gry...
    Z nowych lubie Xbox party Mansion, Honey trouble, zuma - reszta nienawidzę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  4.  
    np Inspektor
    • 47: CommentAuthors2325
    • CommentTime17 Dec 2012
     
    Już pomijając liczbę wykrzykników to co to jest Crazy Show?
  5.  
    miałam w wieku 5 lat taką grę - chodziło się człowiekiem, który strzelał do wszystkiego
    • 49: CommentAuthorcyberpunkSHE
    • CommentTime17 Dec 2012 zmieniony
     
    ===
    • 50: CommentAuthors2325
    • CommentTime17 Dec 2012 zmieniony
     
    Ten opis nie mówi nic - takich gier jest wiele. Podejrzewam, że Atari i gry znasz tylko z emulacji. To nic złego, ale chyba z wiekiem się tu nie wstrzeliłaś.