atarionline.pl taka koncepcja na upgrade xc12 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime31 Mar 2011
     
    Mam tych magnetofonow od groma, cos trzeba z tym zrobic. Idea jest taka: dodatkowa plytka montowana w magnecie,na plytce sdrive, SIo2pc usb, plus blizzard turbo i wejscie na mp3.Magnet zachowywuje podstawowe funkcje oczywiscie.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Mar 2011 zmieniony
     
    Idea bardzo sluszna, zintegrowany pakiet bardzo pomyslowy - a jaka orientacyjna cena (pi razy oko)?

    PS. No i czy ta plytka zmiesci sie w kazdym modelu - ja bym najchetniej skorzystal z mojego XC11, jako ze XC12 i pokrewne to troche takie nie ten teges :)
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Apr 2011
     
    Sio2sd?
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Apr 2011
     
    Sdrive to uproszczone Sio2sd, a przez to tansze.

    Zaxon - biorac pod uwage, ze nie kazdy potrzebuje sdrive czy plytka umozliwialaby nie montowanie tego elementu?
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Apr 2011 zmieniony
     
    Nie, Sdrive to nie uproszczone sio2sd. to jest inny produkt (dla jasności).
    Nie ma tyle ficzerów i nie będzie miał, co SIO2SD w wersji 3.0 dostępnej lada dzień :) Firmware w asemblerze, a nie w c, ciężko rozwijać.

    O co chodzi z tym "tańsze"- czy tańsza jest atmega32 czy atmega 8 - kilka złotych różnicy.
    Czy płytka? czy złącze karty? Czy może układ jest prostszy? nic z tych rzeczy, hardware jest niemal identyczne funkcjonalnie, przy czym SIO2SD ma bufory 3stanowe do karty, a Sdrive dzielniki rezystorowe; Dzielniki nie działają z wszystkimi kartami.
    SIO2SD _chyba_ można używać bez LCD (potrzebne źródłó:)

    Cechy urządzenia:
    Wspierane typy kart pamięci:
    wers. >= 3.0 : MMC/SDSC/SDHC (oraz prawdopodobnie SDXC pod warunkiem sformatowania na FAT32)
    Wspierane schematy partycjonowania:
    wers. >= 3.0 : bez partycji, MBR (Master Boot Record), GPT (GUID Partition Table - EFI)
    Wspierane formaty:
    wers. >= 3.0 : pliki rozpoznawane po nagłówku (0x96,0x02 - ATR, 0xFF,0xFF - COM/XEX, reszta - XFD)
    Wyświetlacz 16x2 pozwaląjacy "chodzić" po katalogach i wybierać pliki do ładowania (urządzenie formalnie potrafi wykorzystać wyświetlacze do 40x2 - widać więcej z długich nazw plików)
    Turbo (SIO)
    wers. >= 3.0 : dwa tryby TURBO - jeden taki jak w wersjach 2.x (zgodny ze "Speedy" - zarówno komendy jak i dane w turbo), drugi zbliżony do turbo XF551 (komendy wysyłane normalnie, a dane w turbo - wtedy gdy komenda ma zapalony 7 bit). W obu trybach prędkości ustawianie niezależnie (dla pierwszego typowo 6, a dla drugiego 10).
    Wszystkie gęstości z sektorami 128B i 256B, w tym również dyski 16MB
    Ilość symulowanych stacji:
    wers. >= 3.0 : 15 + 100
    wers. >= 3.0 : Możliwość konfigurowania z poziomu ATARI (od wersji 3.0 program konfiguracyjny musi być nagrany na kartę SD)
    wers. >= 3.0 : Możliwość tworzenia nowych plików ATR oraz nowych katalogów na karcie SD
    wers. >= 3.0 : Możliwość kasowania plików z karty SD
    wers. >= 3.0 : Możliwość zmiany nazwy plików i katalogów na karcie SD
    wers. >= 3.0 : Możliwość czytania i piasnia dowolnych plików znajdujących się na karcie (w obrębie katalogu ATARI)
    wers. >= 3.0 : 100 wirtualnych napędów V0..V99, które mogą być łatwo klawiszami ustawiane w miejsce dowolnej stacji D1..D15
    wers. >= 3.0 : Szybki wybór - napędy V0 do V3 mają dodatkowe znaczenie specjalne. Uruchomienie urządzenia z wciśniętym klawiszem od K1 do K4 powoduje start z przemapowaną stacją D1 na V0 do V3 (K1 = V0, K2 = V1 itd.).
    wers. >= 3.0 : Wbudowany prosty loader TURBO dla wersji 7-bit (7 bit komendy przełącza turbo - pozwala na obsługę TURBO na przerwaniach)
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Apr 2011 zmieniony
     
    A koszt wyswietlacza?

    PS.

    jhusak:

    Nie, Sdrive to nie uproszczone sio2sd. to jest inny produkt (dla jasności).


    Oczywiscie, ale przy porowaniu funkcjonalnosci jest to po prostu uproszczony czytnik SD.

    PS2. Z Zaxonem kiedys rozmawialem na temat kosztow tego i ocenial, ze to bedzie polowa kosztow SIO2SD. Nawet jesli nie bedzie tyle, to i tak jest to znaczaca roznica.
    • 7:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Apr 2011
     

    Kaz:

    A koszt wyswietlacza?

    jhusak:

    SIO2SD _chyba_ można używać bez LCD

    Nie _chyba_, ale można. Sam od dłuższego czasu mam sio2sd bez wyświetlacza wbudowane do Atari i działa znakomicie ->link<- . Od dawna czekam z niecierpliwością na zapowiadaną wersję 3.0 oprogramowania. Możliwość wymuszenia programu, z którym możemy komputer bootować jest tym, na co czekałem, a możliwość tworzenia ATR-ów, kasowania, zmiany nazwy, tworzenia katalogów na karcie SD bezpośrednio z poziomu Atari to już całkowity kosmos.
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Apr 2011
     

    Kaz:

    PS2. Z Zaxonem kiedys rozmawialem na temat kosztow tego i ocenial, ze to bedzie polowa kosztow SIO2SD. Nawet jesli nie bedzie tyle, to i tak jest to znaczaca roznica.


    Nadal się upieram, że różnica jest nieznacząca, ale policzmy:
    płytka 10 - 15 zł, a jak uniwersalna, to 5.
    atmega32 13-18 zł
    atmega8 - 10 zł.
    bufor - 1 zł.
    złącze sd, ok. 3 zł, do 5.
    drobiazgi - ok 5 zł.
    wtyczka sio ... ze złącza waflowego takiego jak do płyty głównej ATX, jednorzędowego.

    Jedyna różnica w koszcie to 8 zł na procesorze.

    Ew. jeszcze na wyświetlaczu, ale jak Larek napisał, nie jest on niezbędny.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2011
     

    jhusak:

    Nadal się upieram, że różnica jest nieznacząca,


    Nawet jak nie jest znaczaca to i tak poprawne jest zdanie "Sdrive jest tanszy od SIO2SD", ktore podwazales :). Ale to szczegol. Chodzilo mi raczej o to, ze zwykly uzytkownik sam sobie tego robic nie bedzie, a tym bardziej nie bedzie modyfikowac projektu SIO2SD, zeby nie bylo wyswietlacza.

    Jezeli chce kupic - ma do wyboru albo okolo 100 zlotych za SIO2SD (z LCD, bo takie sa sprzedawane) u Piguly albo okolo 60 zlotych za SDrive u Zaxona (przynajmniej wedle jego slow, nie wiem czy to aktualne, bo pytanie zadawalem z rok temu). Roznica moim zdaniem jest spora.
    • 10:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Apr 2011 zmieniony
     
    SIO2SD można kupić u Piguły bez wyświetlacza. Ja tak właśnie kupiłem :)
    I żadne modyfikowanie projektu nie wchodzi w grę. Chcesz bez wyświetlacza, to zwyczajnie nie jest on montowany. Chcesz, to montujesz i tyle. Żadne przeróbki w interfejsie nie są potrzebne.
    • 11: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime2 Apr 2011
     
    Takie tam przymiarki, poki co sio2sd i sio2pc,miejsca jeszcze sporo.

    ->link<-
    • 12: CommentAuthorpajero
    • CommentTime2 Apr 2011 zmieniony
     
    Nie chcę pisać co jest lepsze.

    Acz, Sio2SD:
    - działa bez wyświetlacza (i wsad jest ten sam)
    - Larek - Twoje wymagania spełnia wsad 3.0 (wszystko jest konfigurowalne programowo)
    - możliwość dostępu do wszystkich plików z całej karty np. SDHC 16GB, a to już jest coś :)
    (funkcja find odszukuje plik wg maski namefile*.* w tempie 7sek/1GB)

    Wsad powinien się już ukazać światu, acz widać ciąża będzie przenoszona....
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Apr 2011
     
    Czyli bez wyświetlacza ceny sdrive i sio2sd są porównywalne.

    @Kaz, ja tak trochę na przekór promuję SIO2SD :P

    Oba systemy działają, ale SIO2SD szybciej :) Serio. Kuba Kruszona-Zawadzki mi pokazywał, SIO2SD jest kilka sekund szybszy w odczycie dyskietki. Czas odczytu sektora przez SIO2SD z karty jest tak minimalny, jak tylko może być.

    Poza tym jest to produkt POLSKI i nie widzę powodu, aby go nie promować.

    Projektowaliśmy jednostronną płytkę SMD z Kubą przez 9 godzin i SIO2SD będzie też mniejszy (jakieś 6x5 cm). Jednak płytka jest w fazie testów.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2011
     
    Spoko, ja dla odmiany nie chce byc zle zrozumiany - nie promuje Sdrive :). Po prostu zobaczylem ze Zaxon planuje plytke z Sdrive i szukalem racjonalnego wytlumaczenia tego kroku. Sadze, ze chodzilo o cene calosci.

    Akurat mi Sdrive, ani SIO2SD w magnecie niepotrzebne, dlatego ciekawilo mnie, czy mozna zostawic to miejsce na plytce Zaxona wolne.
    • 15: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime3 Apr 2011
     
    Ja tez nie ale lubie sie pobawic nowymi (w miare) wynalazkami, plytke machnalem pod sio2sd jednak, do tego druga plytka z klawiszami , mini wyswietlacz i maskownica naklejana od gory , poki co ladnie sie to miesci prawym dolnym rogu magnetu, wejscie na karte s przodu, USB i jack z prawego boku.
    • 16: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Feb 2014
     
    Fajne, co z tymi płytkami i montażem w XC12?
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Feb 2014
     

    Larek:

    Od dawna czekam z niecierpliwością na zapowiadaną wersję 3.0 oprogramowania. Możliwość wymuszenia programu, z którym możemy komputer bootować jest tym, na co czekałem, a możliwość tworzenia ATR-ów, kasowania, zmiany nazwy, tworzenia katalogów na karcie SD bezpośrednio z poziomu Atari to już całkowity kosmos.


    Czyli lubisz nowości, tylko że w nieco innym wydaniu ;)

    ... a to wszystko już prawie jest, tylko nie na sio2sd :D
    • 18:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Feb 2014 zmieniony
     

    Pin:

    to wszystko już prawie jest, tylko nie na sio2sd

    Oj, Pin, baw się dalej SDX-em i bądź (nie?)szczęśliwym człowiekiem. Nie wiesz, co potrafi SIO2SD...

    A nowości, owszem, lubię. I dlatego wolę nowsze SIO2SD od starej Sparty.
    • 19: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Feb 2014
     
    Ale moment bo nie kumam - Sparta to oprogramowanie, DOS. SIO2SD to sprzęt, nośnik :) Dyskutujecie o wyższości River Raid nad magnetofonem? :)

    Bo SIO2SD pod Spartą jak najbardziej działa :)
    • 20:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Feb 2014 zmieniony
     

    wieczor:

    Dyskutujecie o wyższości River Raid nad magnetofonem? :)

    O to właśnie tu chodzi ;)
    Nie kumasz, bo zrozumieć Pinokia jest ciężko :)

    SIO2SD to nie tylko sprzęt. Urządzenie zawiera oprogramowanie o właściwościach zbliżonych do DOS. I to właśnie firmware+konfigurator z SIO2SD jest porównywane do SDX (który też jest przecież umieszczony na zewnętrznym urządzeniu - kartridżu).

    Żeby trochę przybliżyć to, o czym mówimy:
    Tak wygląda SDX, a ściśle mówiąc jego CP (obraz ściągnięty z netu)


    a tak konfigurator z SIO2SD (obraz pochodzi z instrukcji)



    Dla tych, którzy nie wiedzą, co może konfigurator z SIO2SD załączam instrukcję (plik pdf). Ciekawe ilu posiadaczy SIO2SD czytało to opracowanie?

    Dla programistów może być jeszcze interesujący zestaw komend SIO, które obsługiwane są przez firmware SIO2SD ->link<-

    Oczywiście, SDX to potężne narzędzie i z pewnością staje się pomocny (a może i nawet niezbędny) posiadaczom Atari z HDD. Nic nie mam do SDX... ba, nawet mam go w swoim Atari :)
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Feb 2014
     
    Pytanie mam takie. Czy *.atr tworzony na sio2sd (empty) poleci jako taki powiedzmy sobie "custom format" ustawiony na 16MB? Tak, jak by ustawić mu z np. MyDOS opcją "O" parametry formatowania.
    • 22:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Feb 2014
     
    Postaram się to sprawdzić we wtorek. Wcześniej raczej nie dam rady.
    • 23:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime25 Feb 2014
     
    Sprawdziłem. Wygląda na to, że się da.
    Niestety nie jestem biegły w MyDOS-ie i nie bardzo wiedziałem jaką wartość wpisać na pytanie DOSa (po wybraniu opcji O - Change Config.): Drive size (in sectors)? Wpisałem 65000 i później sformatowałem nowego ATR-a komendą I (Initialize Disk). Przy DIR MyDOS pokazuje 65491 FREE SECTORS.
    Pewnie podana przeze mnie liczba sektorów powinna być inna, ale jeśli przy tej niepoprawnej udało się stworzyć ATR-a, to oznacza, że prawdopodobnie każdy nietypowy format da się utworzyć. Pecet pokazuje mi, że plik ma długość 15,8 MB (16639632 bajtów).
    ATR bez problemu jest odczytywany i zapisywany przez MyDOS. Działa też na emulatorze.
    • 24: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Mar 2014 zmieniony
     
    Ja bym jeszcze dodał mini złącze SIO (custom) do ew. podłączenia innych urządzeń.

    W każdym XC12 (i podobnych) są niewykorzystane "słupki" (lewy dolny róg), więc w sam raz aby tam umieścić nową płytkę. Z przodu - równolegle do licznika można wyciąć otwór na kartę, małe przyciski dać na górze lub na przedniej / bocznej ściance (np. w dwóch rządkach), na wyświetlacz też miejsce jeszcze jest (choć gorzej z mocowaniem). Wyświetlacz można umieścić powyżej licznika jeżeli jest odpowiednio wąski lub pionowo (obracając czcionkę), ewentualnie umieścić go na jednej z sąsiednich ścianek. A jeżeli byłby całkiem mały to można go umieścić nad tą nową płytką.
    • 25: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime19 Mar 2014
     
    Tak mialo byc, nawet mam to gdzies rozrysowane ale musialbym dyski przejrzec.

    A jak ktos chce bajeranckie wgrywadelko ;) to takie sobie dlubie w wolnych chwilach. Na bazie sdrive, arduino i dotykowym wyswietlaczu ;)
    Totalny przerost formy nad trescia ale mam zabawe.

    • 26: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Mar 2014
     
    No ładne :)

    Ja jednak wolałbym aby ruszył ten projekt z magnetofonem :)

    PS. Nie wiem czy widziałeś moje pytanie, ale może mógłbyś pomóc przy dwu układowym sio2pc zmontowanym na 1 układzie, a zamiast drugiego tranzystory - ->link<- ?