atarionline.pl SV2k11 - regulamin konkursów Atari XL/XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime9 May 2011
     
    Drogie Siostry i Drodzy Bracia ! Zanim wrzucę regulamin konkursów chciałbym zapytać Was o kilka rzeczy:

    1. Czy regulamin z zeszłego roku może obowiązywać także w tym, czy potrzebne są jakieś diametralne zmiany ?
    2. Co myślicie o tym, aby poszerzyć kategorię o game compo ? Już w styczniu otrzymałem zapowiedź gry szykowanej na SV2k11, dlatego zamiast wrzucać to do Wild Compo może lepiej zrobić osobną kategorię ? A jeśli tak, to jakie wymagania sprzętowe i regulaminowe powinna mieć taka gra ???

    Proponowana przeze mnie zmiana to dodatkowa kategoria dla Atari 8-bit oraz wymagane 2 (zamiast 3) prace w danej kategorii.

    Czekam na Wasze opinie, ale nie ukrywam że zależy mi na czasie i chciałbym to mieć za sobą.

    Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
    • 2:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime9 May 2011
     
    koniecznie gamecompo. wymagania chyba dowolne. może być nawet combined (8+16 bit, raczej liczy się pomysł, a 16 bit będzie surowiej oceniane z automatu przez co szane są wyrównane)
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 May 2011
     
    Wymagania sprzętowe: gołe atari 64KB. Gra zawsze może coś doczytywać :) A teraz są takie 7-zipy (na pc) i un7zipy na Atari, że można 200 KB kodu upchnąć do Atari 64KB.

    Przy czym ostatnio spotyka się nowe-stare gry, konwersje, tzn. jak one powinny kiedyś wyglądać (a nie wyglądały :( )

    Takie odświeżone rzeczy też powinny być dopuszczone, ew. oddzielna kategoria powinna być dla nich.
    • 4:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime9 May 2011
     
    @jhusak: sorki, już wysłałem do Ciebie mail'a :D pozdr!
    • 5:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime9 May 2011
     
    Ten stary regulamin dyskryminuje posiadaczy oryginalnego i nieprzerobionego sprzętu. Nie pozwala rozwinąć skrzydeł produkcjom działającym na takim sprzęcie ograniczając bezsensownie i tak małą ilość pamięci lub czasu CPU w czasie operacji I/O. Moim zdaniem dopóki demo/gra działa na prawdziwym sprzęcie Atari to może robić sobie co mu się podoba.

    "Prace "całodyskowe" są zabronione" - wywalić. Dyskwalifikuje to prace, które mają własne loadery i obsługę transmisji szeregowej. Własny loader zawsze szybszy co ułatwia ładowanie danych z dyskietki i jednoczesne liczenie efektów, odgrywanie muzyki, granie w grę.

    "dwa nieużywane banki pamięci pozostają na potrzeby DOS-a);" - wywalić. Posiadacze nieprzerobionych Atari 130XE tracą na tym bezsensownie 32KB.

    "Wskazane jest, by demo miało możliwość powrotu do OS (skok JMP ($0A) za pomocą dowolnego klawisza lub RESET), w przeciwnym przypadku musi po zakończeniu wykonać "zimny reset"" - głupie i na siłę bo i tak najlepsze intra/dema zabierają cały RAM więc nie ma już w nim żadnego OSa. Nie widzę też powodu aby damo resetowało na końcu komputer zamiast pokazać obrazek, zapętlony efekt lub samo się zapętlić.
    • 6:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime9 May 2011 zmieniony
     
    yyy, chciałem coś dopisać, ale teraz to usuwam
    sorki

    zgadzam się, że gra ma działać na prawdziwym atari i tyle.
    • 7:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime9 May 2011
     
    Dyskwalifikuje to prace, które mają własne loadery i obsługę transmisji szeregowej.

    Twoje podejście dyskwalifikuje użytkowników pamięci równoległej? Kto ma rację? Nie będziemy się przecież licytować :)

    Własny loader zawsze szybszy co ułatwia ładowanie danych z dyskietki i jednoczesne liczenie efektów, odgrywanie muzyki, granie w grę.

    Ile jest dem, które mają własny loader, jednocześnie liczą efekty, odgrywają muzykę i można grać w grę? Obawiam się, że wystarczy palców u jednej ręki. A teraz porównaj liczbę, która Ci wyszła z osobami, które wolą żeby program ładował się spod DOS z KAŻDEGO urządzenia, a nie tylko szeregowej stacji dyskietek. Demo korzystające z DOS, będzie działało z największą szybkością, jaką oferuje DOS i/lub sprzęt - dla 1050 z 19,2 kbps, dla INDUS 68 kbps, dla dysków równoległych 60 KB/s, itp. - u każdego będzie działać. W przypadku własnego loadera, będzie działać tylko u tych, których programista przewidzi - w każdym razie szybciej niż DOS na pewno nie :)

    Nie widzę też powodu aby damo resetowało na końcu komputer zamiast pokazać obrazek, zapętlony efekt lub samo się zapętlić.

    Wolisz (a dokładnie, czy Twój komputer woli) nacisnąć reset, czy wyłącznik OFF, a potem znowu ON. Jeśli kończysz pracę z programem to wyłączasz komputer i włączasz go ponownie?
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 May 2011
     
    ... słyszę tylko jęki, a chyba wszystko z ostatniego SV działało na 64k pomimo dopuszczenia do kompotów niecałego megabajta. Im mniej restrykcyjny regulamin, tym więcej jest później gadania. Zgadzam się z Delym, że reg. nie jest po to, by komuś później było "trudniej". Ehhh ;)-
    • 9:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime9 May 2011 zmieniony
     
    Twoje podejście dyskwalifikuje użytkowników pamięci równoległej? Kto ma rację? Nie będziemy się przecież licytować :)

    Zależy mi na tym aby można było używać wszystkich możliwości sprzętu firmy Atari. Cały sprzęt Atari to transmisja szeregowa i do tego było zaprojektowane. Dla osób, które przerobiły komputery w sposób czyniący je niekompatybilny ze sprzętem Atari proponuję zrobić kategorię: "Klony Atari" w której zabroni się działania programom nie działającym na klonach.

    Ile jest dem, które mają własny loader, jednocześnie liczą efekty, odgrywają muzykę i można grać w grę?

    Są takie i może być więcej. Na C64 jest tego od groma i jedynym powodem dlaczego zaprzestano tego na Atari było zakazanie na party. Jeśli chcemy mieć taki design jak tam to nie róbcie takich debilnych ograniczeń bo trzeba pauzować demo czy grę jak się ma coś doczytać. Przez trzymanie systemu tracimy też cenny RAM.

    A teraz porównaj liczbę, która Ci wyszła z osobami, które wolą żeby program ładował się spod DOS z KAŻDEGO urządzenia, a nie tylko szeregowej stacji dyskietek.

    Uważam, że więcej jest osób, które nie chcą przerabiać komputera i zachować go oryginalnej formie niż tych co mają równolegle podłączony HDD. Przecież takich z KMKIDE jest tylko garstka. Jak chcesz wiedzieć to ja pracuję nad produkcjami które podczas ładowania danych są wciąż interaktywne i działają na każdym oryginalnym Atari z oryginalną stacją dysków (lub z nią kompatybilną). Sprzęt niekompatybilny z Atari mało kogo interesuje.
    I tak bym obszedł ten regulamin robić coś takiego jak w Timeless Anouncement i poszłoby z dosa ale z moim loaderem ale nie z KMKIDE.

    W przypadku własnego loadera, będzie działać tylko u tych, których programista przewidzi - w każdym razie szybciej niż DOS na pewno nie :)"
    Może działać spokojnie na każdej stacji szeregowej do Atari. Atari nie robiło równoległych więc nie ma problemu. Mi nie zależy aby było szybciej tylko wolniej. Dzięki temu że ustawiam prędkość transmisji to mogę dać więcej cykli dla dema/gry niż na obsługę stacji dysków.

    Wolisz (a dokładnie, czy Twój komputer woli) nacisnąć reset, czy wyłącznik OFF, a potem znowu ON. Jeśli kończysz pracę z programem to wyłączasz komputer i włączasz go ponownie?

    Ja w ogóle nie dopuszczam myśli, że komputer może się sam zresetować. To ja decyduję o tym kiedy się komputer zresetuje a nie on sam. W Atari naturalną metodą jest wyłączenie i włączenie zasilania. Masz to w instrukcji - przed każdym ładowaniem programu ze stacji/magnetofonu włączasz komputer z wciśniętym klawiszem OPTION(+START ewentualnie).
    • 10: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime9 May 2011
     
    O matulu,dawno podobnych bzdur nie czytalem.Amisz jakis czy co?
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 May 2011 zmieniony
     
    @Pet, mam wrażenie, że nie czytasz dokładnie, co Ci ludzie odpowiadają, np:
    Wolisz (a dokładnie, czy Twój komputer woli) nacisnąć reset, czy wyłącznik OFF, a potem znowu ON.

    Na co odpowiadasz:
    Ja w ogóle nie dopuszczam myśli, że komputer może się sam zresetować.


    Podobnie piszesz, że pracujesz nad custom loaderami po SIO, bo innych mechanizmów nie ma. Atari SO został zaprojektowany do obsługi urządzeń równoległych, czy powież tak czy nie. To, że Atari nie zdążyło wypuścić HDD do niego, to inna sprawa. Mechanizm jest. Więc jest kompatybilny.

    Nie wiem na jakiej podstawie piszesz, że użytkowników HDD równoległego jest garstka. Ja tego nie wiem, podaj żródła.

    I teraz tak. Gra ma się uruchamiać spod dosa. Nie wszyscy po staremu żonglują dyskietkami, wielu ma HDD (bądź flash). Dla ich wygody i szacunku nie bądźmy samolubni.

    Co innego - dosa można nadpisać po wczytaniu programu, przepisać coś pod rom, użyć całych 62 KB pamięci. Nie ma problema.

    Oczywiście nie mam nic przeciwko 132 kb jako górne ograniczenie, czy jakiegoś innego. to tylko pamięć. Gdzieś trzeba ustawić granicę, bo tego się możę nie dać odpalić na party.

    Podsumowując - uważam, że Atari ma najlepszy system operacyjny z Wielkiej Ośmiobitowej Czwórki lat 90. Nie olewajmy tego, to też jest część Atari. Niech nasze produkcje z nim współdziałąją.
    • 12:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     
    mam wrażenie, że nie czytasz dokładnie, co Ci ludzie odpowiadają.
    To była odpowiedź Delego do cytatu mojej wypowiedzi:
    Nie widzę też powodu aby damo resetowało na końcu komputer zamiast pokazać obrazek, zapętlony efekt lub samo się zapętlić.
    Zatem odniosłem się do całości zagadnienia. Mi jest obojętne czy użyję wyłącznika lub wcisnę reset czy nie aby załadować nowy program. Ale przeszkadza mi ograniczanie kreatywności twórców dem w taki sposób. W końcu naturalne jest, że demo sobie chodzi w kółko i gra muzyczkę a tutaj sztucznie narzuca się reset i konieczność zakończenia.

    Atari SO został zaprojektowany do obsługi urządzeń równoległych, czy powież tak czy nie.

    Nie wydaje mi się. I nie wiem w ogóle czy myśleli, że ktoś coś innego niż cartridge z RAM/ROM tam podepnie ale nie o to tu chodzi. Zastępując Atari OS moim kodem jestem w stanie znacznie więcej wycisnąć z Atari. Mając Atari 65XE mam wtedy dla siebie cały RAM. Jak muszę coś w wielokrotnie doczytać z dyskietki to mój malutki loader to doczyta i nie muszę DOSa trzymać w pamięci. Obsługując samemu transmisję mogę uzyskać więcej cykli na inne rzeczy dziejące się w jej trakcie. Przy HDD cały czas cpu zabiera transmisja i nic się nie zrobi.
    To, że Atari nie zdążyło wypuścić HDD do niego, to inna sprawa. Mechanizm jest. Więc jest kompatybilny.

    A co im przerwało? Firma istniała przecież jeszcze długo po generacji 8-bit. Nie wydaje mi się jednak aby Atari planowało sprzedaż HDD do Atari 8-bit. A jeśli już to podpięli by go szeregowo ;) W końcu 99% gier wydawanych na Atari jest całodyskowa.

    Nie wiem na jakiej podstawie piszesz, że użytkowników HDD równoległego jest garstka. Ja tego nie wiem, podaj żródła.
    Autor KMK idea podał kiedyś ile egzemplarzy powstało. Historia zakupów jest też na forum AA. Natomiast MyIDE z tego co widziałem obsługuje programy całodyskowe.

    Co innego - dosa można nadpisać po wczytaniu programu, przepisać coś pod rom, użyć całych 62 KB pamięci. Nie ma problema.

    Jak masz nieprzerobiony komputer bez rozszerzenia to nigdzie tego DOSa nie przepiszesz. Przepisanie pod ROM odpada bo ludzie chcą cały ram wykorzystywać dla siebie. Nadpisanie DOSa oznacza brak możliwości doczytania później kolejnych danych.

    I teraz tak. Gra ma się uruchamiać spod dosa. Nie wszyscy po staremu żonglują dyskietkami, wielu ma HDD (bądź flash). Dla ich wygody i szacunku nie bądźmy samolubni.

    Tak ale jednak większość wie o co chodzi i kupuje rozwiązania kompatybilne ze sprzętem Atari, jak np. SIO2SD.

    Podsumowując - uważam, że Atari ma najlepszy system operacyjny z Wielkiej Ośmiobitowej Czwórki lat 90. Nie olewajmy tego, to też jest część Atari. Niech nasze produkcje z nim współdziałąją.
    System ma może najlepszy ale gry/dema chcące być kompatybilne z nierozszerzonymi komputerami będą mniej atrakcyjne przy takim toku myślenia.
    • 13:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime10 May 2011
     
    Cały sprzęt Atari to transmisja szeregowa i do tego było zaprojektowane. Dla osób, które przerobiły komputery w sposób czyniący je niekompatybilny ze sprzętem Atari proponuję zrobić kategorię: "Klony Atari" w której zabroni się działania programom nie działającym na klonach.

    Pet, strasznie się zdziwiłem czytając powyższe zdania. Przecież jesteś bardzo dobrym koderem, więc dlaczego piszesz takie, nie bójmy się tego słowa, bzdury. OS Atari został na tyle elastycznie zaprojektowany, że za pomocą mechanizmu NEW DEVICE możesz podłączyć sobie poprzez PBI (Cart+ECI) nawet i przyczłap do bulbulatora, bylebyś potrafił napisać do niego sterownik. Tzw. nowych urządzeń powstało dla małego Atari więcej niż oryginalnych stacji dysków produkowanych przez Atari, poza tym żadne z nich nie wymaga w najmniejszym stopniu modyfikowania Atari, w związku z powyższym zupełnie nie wiem skąd zarzut o "klonach".

    Na C64 jest tego od groma i jedynym powodem dlaczego zaprzestano tego na Atari było zakazanie na party.

    Zauważ, że na C64 wszyscy (bez wyjątku) mają identyczne stacje dysków i na każdej z nich pójdzie fastloader wczytujący dane błyskiem i grający do tego muzykę na wszystkich kanałach. Na Atari musisz mieć odpowiednią stację dysków z rozszerzeniem (lub jej emulator w postaci SIO2SD/IDE), a i tak nie zagrasz na wszystkich kanałach POKEY.

    W Atari naturalną metodą jest wyłączenie i włączenie zasilania. Masz to w instrukcji - przed każdym ładowaniem programu ze stacji/magnetofonu włączasz komputer z wciśniętym klawiszem OPTION(+START ewentualnie).

    Z każdego cywilizowanego DOS możesz wyjść do BASIC, tamże napisać BYE, a następnie trzymając OPTION (START) nacisnąć RESET, otrzymując to samo, bez nadwyrężania elektroniki komputera.

    Przy HDD cały czas cpu zabiera transmisja i nic się nie zrobi.

    Niestety mijasz się z prawdą w tym zdaniu. Skąd takie wyliczenia?

    A co im przerwało? Firma istniała przecież jeszcze długo po generacji 8-bit. Nie wydaje mi się jednak aby Atari planowało sprzedaż HDD do Atari 8-bit.

    Atari nie planowało sprzedaży HDD do Atari 8-bit ponieważ w czasie, gdy wspierało te systemy ceny HDD były kosmiczne i nikt by tego nie kupił. Niewielu posiadaczy 16-bitowców korzystało z HDD, a jeśli już to 20-40 MB, w 5-calowych krowach.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     
    @Pet, nie czytasz co piszę. Jedyne co mi odpowiedziałeś to:
    Autor KMK idea podał kiedyś ile egzemplarzy powstało. Historia zakupów jest też na forum AA. Natomiast MyIDE z tego co widziałem obsługuje programy całodyskowe.


    Reszta to bardzo subiektywna i jedynie słuszna (Twoja) prawda. Ty jesteś koderem, a ja koderem (trochę pewnie gorszym) i użytkownikiem. I jednocześnie chcesz ograniczenia rynku KMK (dlaczego ???!??!??)

    Gdybyś czytał moje argumenty, nie polemizowałbyś z nimi, bo one dają mi wolność w 90%, a Twoje tobie w 100%. czyli różnica niewielka.

    Za to w późniejszym użytkowaniu odcinasz połowę(?) osób, dla których xex jest podstawą. Poza tym na party nie ma czasu na szukanie sposobów odpalania aplikacji. Nie działa normalnie -> do kosza.

    Podsumowując: ja (i nie tylko ja) wygrałem stosunkiem:
    100%/90% > 50%/100%

    Z mojej strony EOT. Swoje napisałem.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 May 2011
     
    A,
    przyczłap do bulbulatora


    :))))))))))))))))

    To takie coś robią ludzie?
    • 16:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime10 May 2011
     
    Panowie, please... ja już wiem że nic nie wiem :( Myślałem że zmiany będą bardziej powierzchowne, a wyglądają na gruntowne. Wiem, że wszystkim i tak się nie dogodzi, dlatego zaproponuję zmiany i wrzucę "pod osąd". Na ostatnim SV było sporo prac, więc chyba nie taki diabeł straszny jak go malują?
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 May 2011
     
    @grey.

    Ja bym się zastanowił tak:

    - Co ma dodatni wpływ na jakość prac?
    - Co ma dodatni wpływ na szybkość powstawania prac?
    - Co ma dodatni wpływ na ilość prac?

    ad.1 - Człowiek - twórca (lub zespół)
    ad.2 - standaryzacja i jej trzymanie się.
    ad.3 - szum wokół zdarzenia, agitacja, szantaże emocjonalne :), chwalenie się co kto zrobi, a Polacy® zrobią resztę.

    Na tym się skupmy :)
    • 18:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 May 2011
     
    Moim zdaniem regulamin powinien mieć jeden punkt:

    1. ŻADNYCH OGRANICZEŃ!

    Niech każdy pisze co i jak chce. Przecież wszystkim nam zależy, żeby powstawało więcej prac. Po co to sztucznie ograniczać? Jak ktoś ma SIO2SD, a demo/gra będzie działać tylko z HDD, to być może zastanowi się nad rozbudową sprzętu. To samo, gdy ma 64KB RAM, a demo/gra będzie wymagać 1024KB. Natomiast nie widzę problemu w drugą stronę - użytkownicy HDD,1MB i innych rozszerzeń ZAWSZE mają możliwość uruchomienia dema/gry na "niższym" configu.

    Stawiając jakiekolwiek ograniczenia - stopujemy programistów. A najciekawsze w tym jest to, że ograniczenia chcą wprowadzać w zasadzie nie-programiści ;)

    W sumie, jak ktoś chce napisać demo/grę działającą tylko z klasyczną stacją dyskietek to zawsze może to zrobić i wcale nie musi czekać na SV2k11. Jeżeli natomiast organizator SV2k11 liczy na większą ilość prac...
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 May 2011
     
    ograniczenia chcą wprowadzać w zasadzie nie-programiści ;)

    Dzięki larek :)
    • 20:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     
    @Dely
    Nie mam nic przeciwko nowym urządzeniom tylko, że tu jest wymaganie aby razem z tymi urządzeniami utrzymać cały balast software potrzebnego do ich obsługi(DOS, sterownik) a to zajmuje dużo pamięci. Będzie z kilkanaście KB co przy nieprzerobionym Atari jest sporą stratą. Do tego od 130XE jeszcze chcecie zabrać 32KB. Urządzeń powstało mnóstwo do Atari ale 99.9% z nich jest podłączone interfejsem szeregowym i wszystkie takie stacje są kompatybilne. Efekt taki sam jak ze stacją na C64. Poza Supradrive i czymś tam jeszcze podłączanym przez joystick pozostałe konstrukcje tego typu to raczej temat ostatnich lat i posiada je garstka pasjonatów. Do C64 też są twarde dyski i to w wielu rozwiązaniach. Ale nie słyszałem aby tam dema musiały z nimi działać.

    Z każdego cywilizowanego DOS możesz wyjść do BASIC, tamże napisać BYE, a następnie trzymając OPTION (START) nacisnąć RESET, otrzymując to samo, bez nadwyrężania elektroniki komputera.
    Komputerowi czy raczej twardemu dyskowi, który ma zasilanie z komputera zamiast zewnętrznego jak w stacjach Atari ;)
    Przy HDD cały czas cpu zabiera transmisja i nic się nie zrobi.
    Niestety mijasz się z prawdą w tym zdaniu. Skąd takie wyliczenia?
    Muszę to zakładać skoro nie wiem z jakiego urządzenia będzie się odbywać transmisja i z jaką szybkością. Ludzie raczej ustawiają dużą szybkość a ja potrzebuję małą. Nie wiadomo więc ile czasu można nie kontrolować transmisji zanim urządzenie się nie powiesi. Ale to i tak prowizorka na NMI bo naprawdę to trzeba zrobić loader na przerwaniu IRQ a to raczej tylko z własnym loaderem. Więcej tutaj:
    ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     
    Ja się nie upieram, o ile programiści dla programistów, to ok, samowolka.

    Ryzyko i płacze później na własne życzenie.

    A jeśli jeden i główny punkt będzie tak brzmiał, to ludzie przyniosą cokolwiek, będą pić co-tam-popadnie, zażywać podobnie, i jeszcze inne przyjemności na p.

    W końcu jesteśmy pokoleniem dzieci-kwiatów...

    -----------------

    grey - Ty jesteś Organizatorem. Użyj Charyzmy.
    • 22:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     
    @Larek
    Natomiast nie widzę problemu w drugą stronę - użytkownicy HDD,1MB i innych rozszerzeń ZAWSZE mają możliwość uruchomienia dema/gry na "niższym" configu.
    O to mi cały czas chodzi. Aby demo wyciskające wszystkie soki z niższego konfigu też mogło startować w kompo. Ale róbcie sobie jak chcecie. Jak kiedyś zrobię własne party to będzie można odpalać wszystko co działa na nierozbudowanym Atari.
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 May 2011
     
    @Pet, czy będziesz coś wystawiał na SV2k11?
    • 24:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime10 May 2011
     
    @jhusak Chciałbym coś pokazać ale to nie demo. Nie wiem czy zakwalifikuje się do którejś z kategorii bo to trochę skomplikowane(ale bardzo ciekawe).
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 May 2011
     
    Na SV2k11 jest kategoria Crazy Compo. Do niej się kwalifikuje wszystko, co nie podeszło pod inne :)
    • 26:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime10 May 2011
     
    A dokładnie to Wild Compo - ostatnio np. zgłoszona była gra do tej kategorii i nowy DSP Assembler Sqward'a (niestety nie otrzymałem go przed party).
    • 27:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     

    jhusak:

    ograniczenia chcą wprowadzać w zasadzie nie-programiści ;)

    Dzięki larek :)

    Wyjątki są zawsze :)

    @jhusak - jesteś legendą w świecie Atari, a tym samym nie podchodzisz pod żadne paragrafy i szufladki ;)


    jhusak:

    Ja się nie upieram, o ile programiści dla programistów, to ok, samowolka.

    Ryzyko i płacze później na własne życzenie.

    Tak może być, jeżeli organizator będzie chciał uruchomić zgłoszone prace tylko w jeden - sobie znany i uważany za słuszny - sposób.
    Poza tym na party nie ma czasu na szukanie sposobów odpalania aplikacji. Nie działa normalnie -> do kosza.

    No, skoro takie jest podejście to jest i problem...
    Co znaczy "normalnie"? Dla mnie "normalnie" oznacza włączenie komputera z wciśniętym klawiszem Option.

    Uważam, że koniecznie przed compotami należy sprawdzić nadesłane prace aby później odpowiednio je zaprezentować. Jeżeli praca oddawana jest 5 sekund przed compo, to chyba można również zapytać oddającego pracę jak należy to odpalić.
    • 28: CommentAuthoras...
    • CommentTime10 May 2011
     
    Jestem za Larkiem!

    PO co ograniczenia, każdy ma w atari masę rozszerzeń, w czym problem aby tego nie wykorzystać!
    Przykład z życia sceny:
    -W Głuchołazach 2k10 szukałem z Pajero i nie tylko z nim zwykłej gołej Atarki xe/xl, nikt takiej nie miał, chcieliśmy potestować Toms-a 720 Tebe który nie był do końca sprawny a..

    Idźmy na całość, Probe i Jac ostatnio pokazali że wystarczy im atari z 64kb ram aby zrobić naprawdę zajebiste dema!!

    Grey!
    Nie ograniczaj zbytnio niczego, niech będzie wysyp dem, intr, grafiki i muzyki.. Fajnie było poczuć się na SV2k10 jak w czasach Ornety!
    Więc niech programiści pojadą na maxa!
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     
    Ech... trudne te rozwazania. Jak przypomnialem sobie o "wspanialym" IRQ-loaderze by Jaskier to od razu zrobilo mi sie smutno, bo pamietam, ze przez to "cudo" nie moglem u siebie uruchomic ENERGY ZINE #1 (intra jakos nie dalo sie pominac, poza tym dysponowalem wtedy stacja CA-2001 - juz nie pamietam, czy "gola" czy z prosta przerobka typu TYGRYS TURBO). Autor twierdzil, ze nie wie gdzie lezy blad. Pamietam, ze komus jeszcze tez nie dzialalo...
    Inne demosy (OVERMIND itp.) ladowaly sie OK.
    Acha, nie dzialalo mi tez SWEET ILLUSIONS ale po latach Konop przyznal, ze byl blad w loaderze...

    Co do glownej dyskusji to brak ograniczen - poza tymi zdroworozsadkowymi (nieuzywanie nielegali, unikanie skanow, itd.). :)
    • 30: CommentAuthorjury
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     

    larek:

    Moim zdaniem regulamin powinien mieć jeden punkt:

    1. ŻADNYCH OGRANICZEŃ!


    O w cyce, są na tym świecie jeszcze normalni :) ludzie.
    Ten punkt regulaminu jest w swej prostocie genialny!!!
    • 31: CommentAuthoras...
    • CommentTime10 May 2011
     
    Dokładnie!
    • 32:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime10 May 2011
     
    podobnie jak na forum AA widzę dwa obozy. zmiany wprowadzę sam, ale uwzględnie część Waszych uwag.
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 May 2011
     
    Na AA dwa i Na AOL dwa, to razem cztery!
    • 34:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     
    No, skoro takie jest podejście to jest i problem...
    Co znaczy "normalnie"? Dla mnie "normalnie" oznacza włączenie komputera z wciśniętym klawiszem Option.


    Jeślibym miał odczepiać np. taki hdd krawędziowy, to już nie jest normalnie.

    Jeślibym miał ustawić konfigurację "dokładnie 512kB" bo inaczej czarny ekran, wyjście do dodsa lub zwiecha, to też nie jest normalne.

    Niestety produkcje scenowe są na ostatnią chwilę tworzone (reguła, są wyjątki) i takie szczegóły jak poinformowanie o przyczynie niedziałania są zostawiane na ostatnią chwilę ostatniej chwili.

    I potem jest ten płacz, o którym mówię.

    Grey sobie wypruwa żyły, żebyśmy mogli zaspokoić naszą chęć pochwalenia się naszymi produkcjami, przy okazji zaspokajając swoją chęć zrobienia czegoś dla innych :)

    Szacun Mu i Nam :)))))))))))))))))
    • 35:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime10 May 2011
     
    No nic, tak jak napisałem wcześniej - wezmę pod uwagę argumenty obu stron, ale rewolucji nie będzie bo nie chciałbym stawać po żadnej ze stron. Na szczęście na platformach ST i Falcon nie ma tego typu dylematów (chociaż w przypadku Falcon'a to akurat z uwagi na kompletną posuchę, co mam nadzieję że zmieni się już wkrótce - pracujemy nad tym :)

    Szacun dla Ciebie Kuba że po latach nadal jesteś z nami :) Rozmawiałem z Tomkiem Liebichem jakiś czas temu i tam takiego entuzjazmu nie widać.

    Pozdro wielkie. Jeszcze dzisiaj niespodzianka związana z SV2k11 :D (albo późno w nocy, ja w każdym bądź razie nie śpię do rana).
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 May 2011
     
    Pet :) - jak widzę, co piszesz to sam nie wiem gdzie tu sens i czy jest sens cokolwiek pisać. To właśnie brak standaryzacji powoduje najczęściej problemy na kompotach, czy później - w czasie dowolnej prezentacji produkcji. Ładowanie po ECI/PBI nie oznacza, iż dos jest potrzebny, bo wielokrotnie było mówione, iż partycję dysku twardego można zainicjować INICJALIZEREM! :)- ... i bynajmniej nie jest to "kobyła", jak to wnioskuje z Twoich wypowiedzi, tylko kod krótkiego loadera plus bufor na sektor, czyli max 512B. Stąd biorą się około 62 (sześćdziesiąt dwa) kilo wolnego ramu z podstawowej pamięci ram. Czy to jest znaczne ograniczenie?

    Mowa o 32kB wolnego było w przypadku dem pisanych na max 576, lub 1088k ram. Eot.

    Są takie i może być więcej. Na C64 jest tego od groma i jedynym powodem dlaczego zaprzestano tego na Atari było zakazanie na party. Jeśli chcemy mieć taki design jak tam to nie róbcie takich debilnych ograniczeń bo trzeba pauzować demo czy grę jak się ma coś doczytać. Przez trzymanie systemu tracimy też cenny RAM.


    Błąd. Zły błąd. :D - Na C64 to stacja obsługuje filesystem i w przypadku tego komputera nie ma mowy o jakimkolwiek "inteligentniejszym" systemie do zarządzania danymi. Stąd też problem, że demo napisane na np. 1541 nie działa na niczym innym. Czy to ma sens? Czy stacje 1541 są niezniszczalne i będą istnieć do czasu w którym będzie działał jeszcze ostatni na świecie C64? :). Nie wiem ;)-

    Pet - poza tym, po co takie halo - nie lepiej zaproponować konkurs "Golas kompo" -> 64k std + SIO i problem z głowy.

    Pet - wg. ostatnich moich około tygodniowych testów wyszło, iż na około 310 demek plikowych: 200 odpaliło bez problemu spod Sparta DOS X, 100 odpaliło z inita i filesystemu SD sektor 512B, 1 odpala z inita i filesystemu 256B max, 9 nie działa wogóle, lecz nie są warte zawracania sobie dupy. Dzięki temu te 9 najprawdopodobniej jadąc na byle party nie zobaczysz :). Reszta, to z 15, 20 dem całodyskowych z których ponad połowę jestem w stanie zmusić do zadziałania z KMK (lecz wymaga to chwili czasu na przygotowanie) i wyłącznie dla tego faktu muszę dzierżyć na party FDD ;)- ... choć i tak pewnie bym to zabrał ;)-

    ... co do propozycji uwolnienia regulaminu i propozycji, by każdy robił co zechce - to tym, którzy mają takie pomysły proponuję przyjechać na party i przygotować prace przed kompo. Najlepiej rozpocząć tą operację zaraz po rozpoczęciu party i zakończyć daj panie w kogo kto tam wierzy na godzinę przez dedlajnem :)- ok, już mi się nie chce chromolić.

    pa ;)-
    • 37:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     

    pin:

    ... co do propozycji uwolnienia regulaminu i propozycji, by każdy robił co zechce - to tym, którzy mają takie pomysły proponuję przyjechać na party i przygotować prace przed kompo.

    I tu dochodzimy do sedna sprawy - wychodzi na to, że ograniczenia są wprowadzone dla wygody puszczającego prace :). Ale czy tak musi być?
    Nikt nie pisał, że to prosta sprawa, ale co to za problem w porównaniu z organizacją całego party? A ile tych dem czy gier jest prezentowanych podczas party? Dwa, trzy, cztery? Nie mówię tu o grafice i muzyce, bo chyba w tych przypadkach to najmniejszy problem. Czy przetestowanie tych, niech będzie nawet 10 produkcji, zajmie aż tyle czasu? Owszem, może zająć sporo czasu, gdy zaczniemy je puszczać na sprzęcie, który z Atari ma wspólną tylko nazwę - wtedy, zanim przetestujemy wszystkie możliwe konfigi, może nam trochę czasu upłynąć. Może lepiej puszczać produkcje na jakimś normalnym Atari.

    PS.
    Wiem, To Atari jest ponoć normalne i standardowe, a tylko programiści są źli :)
    • 38:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime10 May 2011 zmieniony
     
    A oto i zapowiadana niespodzianka - do ściągnięcia invitro na SV2k11 ! Dokładnie na pół roku przed imprezą :D

    Platforma: Atari 2600 :)

    ->link<-

    Do obejrzenia na serwisie YouTube:

    ->link<-

    Wkrótce kolejne niespodzianki związane z party :)

    Bądźcie czujni :D
    • 39:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 May 2011
     
    Mocne :)
    Obejrzałem na YT, bo nawet nie wiem, jak takie coś uruchomić na A2600
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 May 2011
     
    Larek, nie ma problemu. Przyjedź na Silly Venture 2k11 i na Atari 130XE z LDW2001 zrób kompoty. Powodzenia!

    Przygotowanie kompotów to nie do końca łatwe zadanie, którego nie ułatwia zapyziałe demo wymagające akuratnie magnetofonu XC11, którego akurat nie ma na partyplace. Oczywiście nie piszę tego dosłownie, bo przygotowanie kompotów to nie tylko sprawdzenie prac, lecz także użeranie się z przedziwnymi nośnikami danych włączając w to prace oddawane na telefonach komórkowych. Bo i takie sytuacje widywałem :)

    ... idąc tą drogą, mamy twarde dyski, mamy stacje dyskietek, mamy także magnetofon. Może zróbmy party, na którym prace będą prezentowane z XC12. Nagrywanie prac rozpoczynamy tydzień przed zlotem :D
    • 41:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime11 May 2011 zmieniony
     

    pin:

    wielokrotnie było mówione, iż partycję dysku twardego można zainicjować INICJALIZEREM!
    Można tylko z inicjalizerem nie ma możliwości doczytywania tych samych danych wielokrotnie. W demach może rzadkość ale w grach normalka. No i robienie jakichś rzeczy w czasie ładowanie można sobie odpuścić.

    idąc tą drogą, mamy twarde dyski, mamy stacje dyskietek, mamy także magnetofon. Może zróbmy party, na którym prace będą prezentowane z XC12.

    Takie coś jest raczej mało prawdopodobne. Ale jeśli to będzie coś co wymaga magnetofonu i nie da się odpalić ze stacji to może być. Byłem na paru party gdzie dema były wcześniej nagrywane jako film więc jeśli jest mało czasu to jest to jedno z rozwiązań. Zwłaszcza dzisiaj, gdy cyfrowe nagrywarki potrafią rejestrować bezstratnie. Właśnie zastanawiało mnie czy do czasów trwania z regulaminu dolicza się też czas ładowania bo w końcu zależy on od urządzenia z którego odbywa się ładowanie ale już nie miałem ochoty drążyć.

    poza tym, po co takie halo - nie lepiej zaproponować konkurs "Golas kompo" -> 64k std + SIO i problem z głowy.

    To właściwie wyjdzie tak samo jakby było jedno kompo. Posiadacze HDD i tak mogą nie móc odpalić takich produkcji. Chyba, że ktoś uważa, że możliwość swobodnego programowania Atari to za duże fory w stosunku do tych co muszą zubożyć program aby działał z HDD ;)

    BTW: Czy gierka Seven Cities of Gold, która doczytuje dane mapy z dyskietki nie przerywając rozgrywki działa poprawnie z HDD? Jestem ciekaw bo nie patrzyłem jak tam jest transmisja zrobiona.
    • 42: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 May 2011
     
    > Stąd biorą się około 62 (sześćdziesiąt dwa) kilo wolnego ramu z podstawowej pamięci ram.

    uzywajac inicjalizera nie mozna zaladowac 62 kilobajtow danych do pamieci podstawowej

    > Ale jeśli to będzie coś co wymaga magnetofonu i nie da się odpalić ze stacji to może być.

    ->link<- - prosze oto programik ktory mozna zaladowac z dowolnego urzadzenia ale zeby dzialalo zaraz po zaladowaniu nalezy podlaczyc magnetofon :-)

    > którzy mają takie pomysły proponuję przyjechać na party i przygotować prace przed kompo

    i wlasnie dlatego na AA proponowalem, zeby autor zawsze podawal konfiguracje na jakiej dany program dziala, ulatwilo by Ci to prace.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 May 2011
     
    Pet: - robienie jakich rzeczy w czasie ładowania pliku z urządzenia ZXY można sobie "odpuścić"? :) - ... a mowa przede wszystkim o grach, więc temat ponownego doładowania danych w tym przypadku jest jak by drugoplanowy :)

    Pet: - prezentowanie dem na party z komputera 8-bit przy pomocy PC jest bez sensu - dlatego, że partyzant biorący udział w zlocie ośmio-bitowym przede wszystkim oczekuje komputera w aucji a nie filmu dokumentalnego ;)

    Pet: - o jakim zubożeniu dem, czy programów w przypadku ładowania z HDD prawisz? - Na siłę udowadniasz coś, do czego nie do końca mogę się osobiście przekonać, więc idąc "tą drogą" zastanawiam się, na ile takie demo /Numen/ zubożało poprzez fakt strasznego i nikczemnego faktu uruchomienia kodu z plików - w dodatku spod dosa. Złego Sparta DOS X. X oznacza widły Belzebuba :). Odnoszę wrażenie, iż dla dobrego kodera pewna standaryzacja i jakiekolwiek pojęcie normy nie przeszkadza. Zauważyłem, iż programy pewnych koderów działają zawsze i na dowolnej konfiguracji i są bardzo dobre, są też produkcje dobre, lecz napisane niedbale. Złej baletnicy ... itd - nieważne :)

    Pet: - "Seven Cities of Gold" chętnie sprawdzę jutro i zdam względnie szczegółowe relacje.

    XXL: - a ile pamięci można użyć w ten sposób?

    XXL: - czy jeśli autor poda mi informację, iż praca wymaga snopowiązałki, to czy należy ją na party zabrać? :)- NIE - :) - należy podać konfig maszyny kompotowej i to autor ma dostosować się do zaistniałych i ogólnie znanych warunków.

    ok, panowie. Dajmy spokój bo rozmowa ta kompletnie do niczego dobrego nie prowadzi. To ma być dobra zabawa a nie wojna w bzdury ;)-
    • 44:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime11 May 2011 zmieniony
     
    Koleżanki i koledzy, prezentuję Wam nieco zmodyfikowaną wersję regulaminu z roku 2010. Zmiany dotyczą kilku punktów (ilości wymaganych prac, deadline'u, warunków oddawania prac graficznych...), jak też nowych kategorii (Atari 2600 demo compo oraz Combined Game Compo). Doszedłem do wniosku, że nie ma sensu zmieniać gruntownie czegoś, co sprawdziło się już w 2010 roku. Jeszcze raz dziękuję Pinokiowi za cały trud włożony w powstanie regulaminu na SV2k10 i prezentację prac na party. Nie ukrywam że liczę na podobną pomoc w Listopadzie

    Pozdrawiam !

    Grey / Mystic Bytes

    ----------------------------------------------------------------------------------------------

    REGULAMIN KONKURSÓW DLA ATARI 8-BIT NA SILLYVENTURE 2k11 PARTY

    UWAGI OGÓLNE

    - Aby konkurs odbył się w danej kategorii wymagane są minimum 2 prace. W przypadku zgłoszenia tylko 1 pracy nagroda za pierwsze miejsce przypadnie automatycznie jej autorowi, sama praca natomiast zostanie zaprezentowana poza konkursem. Dotyczy także prac wysłanych przez osoby które nie mogły pojawić się na party-place.

    - Prace dostarczamy do organizatora najpóźniej do 3-go Listopada.

    - Obowiązuje całkowity zakaz używania nielegalnych rozkazów procesora 6502 (komputer prezentacyjny może być np. wyposażony w procesor 65c816)

    - Każda praca lub zewnętrzny program do konfiguracji w czasie przeprowadzania jakichkolwiek operacji I/O musi odwoływać się do urządzenia "D:"

    - Wszelkie wywołania procedur OS muszą odbywać się poprzez tablicę skoków

    - Prace będą uruchamiane pod Sparta DOS X, MyDOS, ew. SDLOAD lub MSDOS (z partycji SDX) jeśli w trakcie działania nie doczytywane są dodatkowe dane

    - W czasie operacji I/O nie wolno zapisywać niczego w obszar procedur FP OS'a ($D800-$DFFF)

    - Dwa banki dodatkowej pamięci rezerwuje się na ew. potrzeby DOS'a

    - Każda praca musi być opisana w pliku tekstowym; plik taki musi zawierać tytuł pracy, autora(-ów) oraz kategorię konkursową

    - Prace wystawione na konkursach będą opublikowane na stronie zlotu, wszystkie prace posiadają status freeware

    - Wszyscy uczestnicy są w jury

    - W razie wszelkich wątpliwości odnośnie treści regulaminu należy bezzwłocznie skontaktować się z organizatorem


    Specyfikacja platformy prezentacyjnej
    --------------------------------------------------------------------
    Atari XL/XE/XEGS
    Procesor 6502 lub 65c816
    1088kB / 576kB (tryb "zgodności" z 130XE) portB RAM
    Stereo
    MyDOS 4.5x / Sparta DOS X 4.42
    XL OS, lub DracOS 65c816
    HDD: (PBI/ECI) IDE'a/KMK-JŻ
    --------------------------------------------------------------------

    COMPETITIONS


    Atari 2600 Demo Compo

    - 8 kb ROM (bankswitching), 128 bytes RAM

    - generalnie dozwolone są wszystkie rozwiązania, które były dotychczas zastosowane w cartridge'ach

    - Maksymalny czas trwania - 10 minut.

    - Każda praca musi być opisana w pliku tekstowym; plik taki musi zawierać tytuł pracy, autora(-ów) oraz sposób uruchumienia celem prezentacji (jaki emulator, ustawienia etc.)


    Atari XL/XE Graphics Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Praca może zostać dostarczona w postaci samouruchamialnej; w przeciwnym przypadku praca musi być dostarczona wraz z przeglądarką zdolną wyświetlić grafikę

    - Jeśli grafika jest w postaci samouruchamialnej należy również dostarczyć źródło (np. plik g2f).

    - Używanie dodatkowej pamięci jest zabronione.

    - Prace muszą być w całości ręcznie wypikselowane. Skanowanie, konwertowanie i późniejsze obrabianie swoich oraz cudzych prac (jak również wcześniej wystawianych, znalezionych w sieci itp.) jest zabronione.


    Atari XL/XE Music Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Praca może zostać dostarczona w postaci samouruchamialnej; w przeciwnym przypadku praca musi być dostarczona wraz z playerem zdolnym ją odtworzyć

    - Jeśli muzyka jest w postaci samouruchamialnej należy również dostarczyć źródło (np. plik rmt).

    - Utwór może wykorzystywać drugi układ POKEY (stereo).

    - Maksymalna długość utworu to 4 minuty - dłuższe mogą zostać w czasie konkursu wyciszone.

    - Covery utworów (wcześniej wystawianych, znalezionych w sieci itp.) są zabronione. Jeśli dostarczone zostaną więcej niż 2 covery zostanie zorganizowane dodatkowe Cover Compo.

    - W pracach w postaci samouruchamialnej dopuszcza się korzystanie z dodatkowej pamięci, jednakże musi być możliwość wskazania używanych banków pamięci za pomocą konfiguratora lub oddzielnego pliku konfiguracyjnego

    - W pracach można wykorzystać maksymalnie dwa kanały dla sampli - konkretnie w tym przypadku chodzi wyłącznie o dwa programy - np. MPT (MD2/D8), czy nieukończony tracker TL

    - Dozwolone jest użycie programu SoftSynth.

    - Jeśli praca nie zakwalifikuje się do konkursu, może zostać zorganizowane dodatkowe Compo - np. MOD Compo (w tym przypadku konkretnie: 4chn, max 62 sample po max. 16kB w tym jeden do max 22kB).


    Atari XL/XE Intro Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Maksymalna objętość pliku wykonywalnego to 16 KB

    - Maksymalny czas trwania - 10 minut.

    - Dopuszcza się wykorzystanie dodatkowej pamięci RAM poprzez portB - maksymalnie 992 KB (62 banki) lub 480KB (30 banków) w przypadku użycia rozdzielnego dostępu Antica do rozszerzonej pamięci (dwa nieużywane banki pamięci pozostają na potrzeby DOS-a);

    - W przypadku wykorzystania dodatkowej pamięci musi istnieć możliwość wyboru banków za pomocą wewnętrznego, lub zewnętrznego programu do konfiguracji.

    - Wskazane jest, by intro miało możliwość powrotu do OS (skok JMP ($0A) za pomocą dowolnego klawisza lub RESET), w przeciwnym przypadku musi po zakończeniu wykonać "zimny reset"


    Atari XL/XE Demo Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Maksymalna objętość pracy to 15 MB

    - Maksymalny czas trwania pracy to 15 minut

    - Prace "całodyskowe" są zabronione

    - Dopuszcza się wykorzystanie dodatkowej pamięci RAM poprzez portB - maksymalnie 992 KB (62 banki) lub 480KB (30 banków) w przypadku użycia rozdzielnego dostępu Antica do rozszerzonej pamięci (dwa nieużywane banki pamięci pozostają na potrzeby DOS-a);

    - W przypadku wykorzystania dodatkowej pamięci musi istnieć możliwość wyboru banków za pomocą wewnętrznego, lub zewnętrznego programu do konfiguracji.

    - Wskazane jest, by demo miało możliwość powrotu do OS (skok JMP ($0A) za pomocą dowolnego klawisza lub RESET), w przeciwnym przypadku musi po zakończeniu wykonać "zimny reset"

    Uwaga !!! W przypadku mniejszej ilości prac w kategoriach Atari XL/XE Intro Compo oraz Atari XL/XE Demo Compo (za zgodą autorów obecnych na party) rozważa się możliwość stworzenia na party nowej kategorii: Atari XL/XE Code Compo. Osoby wysyłające prace drogą e-mail automatycznie godzą się na taką ewentualność.


    Atari XL/XE Code Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Maksymalna objętość pracy to 15 MB

    - Maksymalny czas trwania pracy to 15 minut

    - Prace "całodyskowe" są zabronione

    - Dopuszcza się wykorzystanie dodatkowej pamięci RAM poprzez portB - maksymalnie 992 KB (62 banki) lub 480KB (30 banków) w przypadku użycia rozdzielnego dostępu Antica do rozszerzonej pamięci (dwa nieużywane banki pamięci pozostają na potrzeby DOS-a);

    - W przypadku wykorzystania dodatkowej pamięci musi istnieć możliwość wyboru banków za pomocą konfiguratora lub odzielnego pliku konfiguracyjnego

    - Wskazane jest, by praca miała możliwość powrotu do OS (skok JMP ($0A) za pomocą dowolnego klawisza lub RESET), w przeciwnym przypadku po zakończeniu musi wykonać "zimny reset"


    Combined Game Compo

    - prace do tej kategorii dotyczą wszystkich platform Atari (A2600, XL/XE, ST, TT, Lynx, Falcon, Jaguar, Milan etc.)
    (w przypadku serii XL/XE praca może uruchamiać się na dowolnym config'u, np. z VBXE - autor gry zobowiązany jest podać szczegółową informację dotyczącą jej wymagań sprzętowych - zostanie ona przekazana do publicznej wiadomości)

    Rulezki opracowane w oparciu o regulamin Głuchołazy Atari Party (Dely), zmiany opracowali: PIN/TRS, GRZYBSON/SSG.

    Wersja zmodyfikowana i rozbudowana dla potrzeb SV2k11 - GREY/MSB

    W razie pytań kontakt:

    greymsb MAŁPA poczta.fm, GG: 6608104, tel.: 603-370-134
    • 45:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime12 May 2011 zmieniony
     

    pin:

    więc idąc "tą drogą" zastanawiam się, na ile takie demo /Numen/ zubożało poprzez fakt strasznego i nikczemnego faktu uruchomienia kodu z plików - w dodatku spod dosa.
    Numen to zły przykład. On nie działa na nierozbudowanych Atari - wymaga przeróbki rozszerzającej pamięć do 320KB! A mi chodziło o zubożenie programów, które nie wymagają rozbudowywania komputera o rozszerzenia pamięci. Wymaganie rozszerzenia pamięci tylko po to aby sprostać regulaminowi party to dla mnie wada. Taki Overmind musiałby zatrzymywać muzykę i efekty co chwila podczas doczytywania danych co by go zubożyło. Aby to obejść i dało się go wystawić na party w niezmienionej formie musiałby zostać przepisany tak aby używać rozszerzenia pamięci.

    Zauważyłem, iż programy pewnych koderów działają zawsze i na dowolnej konfiguracji i są bardzo dobre, są też produkcje dobre, lecz napisane niedbale.
    Ale przytoczyłeś przykład Numena, który wymaga 320KB pamięci RAM. Takie Atari nigdy nie wyszło z fabryki i trzeba przerobić komputer aby obejrzeć demo.
    • 46: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 May 2011
     
    > XXL: - a ile pamięci można użyć w ten sposób?

    mysle, ze z jakims rozsadnym inicjalizerem i buforowaniem to 59KB bedzie blizsze prawdy (moze nawet 60KB?)

    >XXL: - czy jeśli autor poda mi informację, iż praca wymaga snopowiązałki, to czy należy ją na party zabrać? :)- NIE - :) - należy podać konfig maszyny kompotowej i to autor ma dostosować się do zaistniałych i ogólnie znanych warunków.

    mam inne zdanie, to nie autor ma sie dostosowac, nie mozna ograniczac kreatywnosci.

    moje watpliwosci umiescilem tu: ->link<- i tu: ->link<-
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 May 2011
     
    odpowiedziałem rzeczowo :) - ... i chyba więcej tego nie zrobię. Róbta, co chceta - mi to zwisa.
    • 48:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 May 2011 zmieniony
     
    @Pin. Było nie rozszerzać atarynki do nieprzytomności ;P
    To by Ci więcej działało...

    A jak tam testy giercy SEVEN CITIES OF GOLD z HDD ?
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 May 2011
     
    Dracon - nie przesadzaj :)- wszystko działa, a nieliczne niedziałające programy najczęściej nie są tego warte ;)- wyjątkiem jest gra Crowland. Niestety to się z nieznanej przyczyny zawiesza.
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 May 2011
     

    xxl:

    ->link<- - prosze oto programik ktory mozna zaladowac z dowolnego urzadzenia ale zeby dzialalo zaraz po zaladowaniu nalezy podlaczyc magnetofon :-)


    Ciekawe - sterowanie silnikiem magnetofonu start-stop? Jak to silnik wytrzymuje (takie sterowanie PWM?)

    Można zrobić miękki start :)))))))) i świetne zabezpieczenia przeciwko kopiowaniu :)))))))))))))