atarionline.pl SV2k11 - regulamin konkursów Atari XL/XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime2 Aug 2011 zmieniony
     
    Zgodnie z zapowiedzią prezentuję regulamin po mocnym liftingu. Większość zmian zaproponował kolega OxF z grupy TAQUART.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------

    REGULAMIN KONKURSÓW DLA ATARI 8-BIT NA SILLYVENTURE 2k11 PARTY

    UWAGI OGÓLNE

    - Aby konkurs odbył się w danej kategorii wymagane są minimum 2 prace. W przypadku zgłoszenia tylko 1 pracy nagroda za pierwsze miejsce przypadnie automatycznie jej autorowi, sama praca natomiast zostanie zaprezentowana poza konkursem. Dotyczy także prac wysłanych przez osoby które nie mogły pojawić się na party-place.

    - Prace dostarczamy do organizatora najpóźniej do 3-go Listopada.

    - Każda praca musi być opisana w pliku tekstowym; plik taki musi zawierać tytuł pracy, autora(-ów), kategorię konkursową oraz wymaganą konfigurację sprzętową. Mile widziane prace intro i demo dostarczane także w formacie DiVX (ale to nie warunek!). W przypadku nieoczekiwanych problemów z uruchomieniem pracy na platformie prezentacyjnej zostanie ona uruchomiona we wspomnianym formacie.

    - Prace wystawione na konkursach będą opublikowane na stronie zlotu, wszystkie prace posiadają status freeware

    - Wszyscy uczestnicy są w jury

    - W razie wszelkich wątpliwości odnośnie treści regulaminu należy bezzwłocznie skontaktować się z organizatorem

    Specyfikacja platformy prezentacyjnej - Atari 8-bit

    -------------------------------------------------------------------------------------------
    Atari XL/XE/XEGS (PAL)
    standardowa stacja dysków - stacja podłączona przez złącze SIO
    odczytująca standardowe gęstości (SD, ED i DD).

    Wykorzystanie rozszerzeń (np. 65816, VBXE) jest możliwe po wcześniejszej
    konsultacji z organizatorem i ew. dostarczeniu własnego sprzętu.
    -------------------------------------------------------------------------------------------

    COMPETITIONS

    Atari 2600 Demo Compo

    - 8 kb ROM (bankswitching), 128 bytes RAM

    - generalnie dozwolone są wszystkie rozwiązania, które były dotychczas zastosowane w cartridge'ach

    - Maksymalny czas trwania - 10 minut.

    - Każda praca musi być opisana w pliku tekstowym; plik taki musi zawierać tytuł pracy, autora(-ów) oraz sposób uruchumienia celem prezentacji (jaki emulator, ustawienia etc.)

    Atari XL/XE Graphics Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Praca może zostać dostarczona w postaci samouruchamialnej; w przeciwnym przypadku praca musi być dostarczona wraz z przeglądarką zdolną wyświetlić grafikę

    - Jeśli grafika jest w postaci samouruchamialnej należy również dostarczyć źródło (np. plik g2f).

    - Używanie dodatkowej pamięci jest zabronione.

    - Prace muszą być w całości ręcznie wypikselowane. Skanowanie, konwertowanie i późniejsze obrabianie swoich oraz cudzych prac (jak również wcześniej wystawianych, znalezionych w sieci itp.) jest zabronione.

    Atari XL/XE Music Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Praca może zostać dostarczona w postaci samouruchamialnej; w przeciwnym przypadku praca musi być dostarczona wraz z playerem zdolnym ją odtworzyć

    - Jeśli muzyka jest w postaci samouruchamialnej należy również dostarczyć źródło (np. plik rmt).

    - Utwór może wykorzystywać drugi układ POKEY (stereo).

    - Maksymalna długość utworu to 4 minuty - dłuższe mogą zostać w czasie konkursu wyciszone.

    - Covery utworów (wcześniej wystawianych, znalezionych w sieci itp.) są zabronione. Jeśli dostarczone zostaną więcej niż 2 covery zostanie zorganizowane dodatkowe Cover Compo.

    - W pracach w postaci samouruchamialnej dopuszcza się korzystanie z dodatkowej pamięci, jednakże musi być możliwość wskazania używanych banków pamięci za pomocą konfiguratora lub oddzielnego pliku konfiguracyjnego

    - W pracach można wykorzystać maksymalnie dwa kanały dla sampli - konkretnie w tym przypadku chodzi wyłącznie o dwa programy - np. MPT (MD2/D8), czy nieukończony tracker TL

    - Dozwolone jest użycie programu SoftSynth.

    - Jeśli praca nie zakwalifikuje się do konkursu, może zostać zorganizowane dodatkowe Compo - np. MOD Compo (w tym przypadku konkretnie: 4chn, max 62 sample po max. 16kB w tym jeden do max 22kB).

    Atari XL/XE Intro Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Maksymalna objętość pliku wykonywalnego to 16 KB

    - Maksymalny czas trwania - 10 minut.

    - Dopuszcza się wykorzystanie dodatkowej pamięci RAM poprzez portB - maksymalnie 992 KB (62 banki) lub 480KB (30 banków) w przypadku użycia rozdzielnego dostępu Antica do rozszerzonej pamięci (dwa nieużywane banki pamięci pozostają na potrzeby DOS-a);

    - W przypadku wykorzystania dodatkowej pamięci musi istnieć możliwość wyboru banków za pomocą wewnętrznego, lub zewnętrznego programu do konfiguracji.

    Atari XL/XE Demo Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Maksymalna objętość pracy bez ograniczeń

    - Maksymalny czas trwania pracy to 15 minut

    - Dopuszcza się wykorzystanie dodatkowej pamięci RAM poprzez portB - maksymalnie 992 KB (62 banki) lub 480KB (30 banków) w przypadku użycia rozdzielnego dostępu Antica do rozszerzonej pamięci (dwa nieużywane banki pamięci pozostają na potrzeby DOS-a);

    - W przypadku wykorzystania dodatkowej pamięci musi istnieć możliwość wyboru banków za pomocą wewnętrznego, lub zewnętrznego programu do konfiguracji.


    Uwaga !!! W przypadku mniejszej ilości prac w kategoriach Atari XL/XE Intro Compo oraz Atari XL/XE Demo Compo (za zgodą autorów obecnych na party) prace prezentowane będą w jednej kategorii - Atari XL/XE Demo Compo. Osoby wysyłające prace drogą e-mail automatycznie godzą się na taką ewentualność.

    Combined Game Compo

    - prace do tej kategorii dotyczą wszystkich platform Atari (A2600, XL/XE, ST, TT, Lynx, Falcon, Jaguar, Milan etc.)
    (w przypadku serii XL/XE praca może uruchamiać się na dowolnym config'u, np. z VBXE - autor gry zobowiązany jest podać szczegółową informację dotyczącą jej wymagań sprzętowych - zostanie ona przekazana do publicznej wiadomości)

    Rulezki opracowane w oparciu o regulamin Głuchołazy Atari Party (Dely), zmiany opracowali: PIN/TRS, GRZYBSON/SSG.

    Wersja zmodyfikowana i rozbudowana dla potrzeb SV2k11 - OxF/TQA & GREY/MSB

    W razie pytań kontakt:

    greymsb MAŁPA poczta.fm, GG: 6608104, tel.: 603-370-134
    • 2:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime2 Aug 2011
     
    zastanawia mnie jedna rzecz, sposób prezentacji gier na compo. rozumiem, że jak twórca się nie podejmuje robi to organizator. czasem o grze trzeba coś niecoś opowiedzieć - jej idea nie jest oczywista. rozumiem, że ze względu na gości obowiązuje język angielski (po pierwsze) i jakaś instruckja też się przyda w przypadku nieobecnośći osoby wystawiającej (po drugie)?
    • 3:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime2 Aug 2011
     
    @xeen: bardzo trafne zapytanie :) postaramy się powiedzieć parę słów w języku ojczystym jak i angielskim.

    pozdrawiam :)
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Aug 2011
     
    "- Prace muszą być w całości ręcznie wypikselowane. Skanowanie, konwertowanie i późniejsze obrabianie swoich oraz cudzych prac (jak również wcześniej wystawianych, znalezionych w sieci itp.) jest zabronione."
    Czyli np jeżeli pracę wykonam na pc(Paint) i przerzucę np poprzez Atari Interlace Studio to taka praca odpada ?
    przecież G2f też jest programem na blaszaka ?

    Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie wykorzystania (przerysowania postaci z filmu/bajki) w swojej pracy,przecież prawa autorskie może tyczyć się postaci fragmentów itp. Proszę o odpowiedź
    • 5:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime2 Aug 2011
     
    @irata4: odniosę się do Twojego zapytania niebawem :) dziękuję też za miłą pogawedkę przez telefon :)
    • 6:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime4 Aug 2011
     
    @irata4: Mazi odpowiedział na Twoje zapytanie w wątku na AtariArea:

    ->link<-

    pozdrawiam!
    • 7:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime14 Sep 2011 zmieniony
     
    Kochani, oto oficjalny i ostateczny kształt regulaminu dla platformy Atari XL/XE:
    • 8:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011 zmieniony
     
    @greymsb Zgodnie z Regulaminem konkursów Atari XL/XE, który został ogłoszony w #7 w Atari XL/XE Graphics Compo nie obowiązuje ostatni akapit Regulaminu konkursów Atari XL/XE w wersji z #1.

    W zapisie z #7:

    -konwertowanie własnych albo cudzych prac z innych platform, w tym wcześniej wystawianych na innych competitions (np. pracy wykonanej w całości na C64 i wystawionej na Silesia Party)

    -wystawianie swoich albo cudzych prac zeskanowanych (np. rysunków, malarskich)

    -skanowanie lub wycięcie części swoich lub cudzych prac i ich dopisklowywanie (np. zeskanowanie/wycięcie 2/3 części pracy Kowalskiego i dopikslowanie pracy w 1/3)

    jest dopuszczalne. Czy tak jest na pewno?
    • 9:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    @adv: masz rację, już dopisałem do regulaminu. dziękuję za zwrócenie uwagi. pozdrawiam serdecznie!
    • 10:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    @greymsb Rzeknę - do usług!
    • 11:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    @adv: ale właśnie zrobił się zgrzyt co do jednego z punktów regulaminu:

    ->link<-

    pozdrawiam!
    • 12:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    Miło i pięknie, ale... nie wiem czy jestem zaplątany albo niewyspany, bo szukam regulaminu na maszyny ATARI ST/E i nie mogę namierzyć:( jak to mówią w kraju dżdżystym i pochmurnym HELP
    • 13:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    haha, dzisiaj będzie :D
    • 14:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011 zmieniony
     
    Zanim zarejestruje mnie na atari.area odpowiem tutaj.

    @greymsb Nie wiedziałem, że moje spostrzeżenia zostaną bezpośrednio stranskrybowane do Regulaminu Atari XL/XE Graphics Compo. To wymaga zastanowienia się, konsultacji. Nie chciałbym zostawić tego niedookreślonym. Czy moglibyśmy pozostawić czas do jutra wieczorem na ostateczną wersję po polsku i angielsku?

    @Dely Dzięki. Punkt nie był wystarczająco jasno sformułowany. Poprawiłem całość, zmiany wybolodowałem.

    W kwestii pierwszego akapitu:
    Proszę o ewentualne podanie listy dopuszczalnych programów używanych na pc w celu ich konwersji do Atari XL/XE.

    W kwestii ostatniego akapitu:
    Uważam podobnie jak Mazi:
    Praca powinna być w całości wypikslowana.
    To ma być piksel art, a nie convert preview

    W przeciwnym przypadku jeden grafik poświęci wiele wysiłku na pikslowanie, drugi zeskanuje i podpiskluje zrobione przez siebie zdjęcie i wygra konkurs. Żyjemy w XXI wieku, należy ułatwiać, nie utrudniać sobie życie, ale to jest konkurs umiejętności pkislowania - pksel art, nie konkurs umiejętności graficznych - retuszu, skanowania, podmalowywania. Takie jest moje zdanie. Ja pozwoliłem sobie na pewne spostrzeżenia, które okazały się być częścią regulaminu. Proszę o krytyczne uwagi i pozostawienie decydującego głosu organizatorowi party.

    Zabronione jest:

    - konwertowanie części lub całości własnych albo cudzych prac z innych platform niezależnie od ich publikacji z wyłączeniem konwersji niepublikowanych prac z programu Graph2Font.

    (np. wystawienie poprawionej na Atari, a opublikowanej na C64 party pracy pikslowanej na C64).

    - wystawianie części lub całości swoich albo cudzych niepikslowanych prac następnie zeskanowanych

    (np. grafik, rysunków, malarskich)

    -skanowanie części lub całości swoich prac albo części lub całości cudzych prac i ich "dopikslowywanie"

    (np. zeskanowanie części swojej pracy i jej dopikslowywanie, zeskanowanie/wycięcie 2/3 części cudzej pracy i jej dopikslowanie w 1/3)
    • 15:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    Zajrzę tutaj dziś wieczorem. Jeśli nie będzie głosów krytycznych niech poprawiony regulamin z postu #14 przejdzie w całości z wybolidowanymi zmianami.
    • 16:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 Sep 2011 zmieniony
     

    adv:

    (...)drugi zeskanuje i podpiskluje zrobione przez siebie zdjęcie i wygra konkurs.

    Zrób tak i zobaczymy, czy wygrasz...

    adv:

    (...)to jest konkurs umiejętności pkislowania - pksel art, nie konkurs umiejętności graficznych - retuszu, skanowania, podmalowywania.

    Proponuję zakazania używania Graph2Font! Jak ma być piksel art, to niech będzie na 100%! Nie wiem, czy ktoś się orientuję, ale grafika z większą ilością kolorów niż standordowa w danym trybie graficznym, to nie tylko grafika, ale również kod j.maszynowego. Co to ma być, konkurs programistyczny (tak, tak - G2F generuje program w j.m., który umożliwia wyświetlanie większej ilości kolorów lub wyświetlania wielokolorowej grafiki PM w kilku miejscach), czy piksel art?! Precz z G2F. Grafika ma być grafiką bez wspomagania programistycznego. W końcu to jest konkurs dla grafików a nie programistów!
    • 17:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    Uwzględniłem uwagi Lhuven'a dotyczące kontrowersyjnego punktu. Regulamin w ostatecznym kształcie wygląda tak:
    • 18:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    @larek Takich bohomazów wstydziłbym się wystawiać. Mógłbym wygrać w wariat compo.

    Co do drugiego akapitu, myślę, że to trochę tak, jak z zastosowaniem trybów trikowych, które są przecież wykorzystaniem programu do wyświetlania/generowania określonej rozdzielczości, l-by kolorów. Na scenie C64 jest to dozwolone i przynosi bardzo dobre efekty. Myślę, że przez analogię można by i tutaj.
    • 19:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011 zmieniony
     
    @grey

    Proponuję poprawić te punkty, które napisałem wcześniej, a które znalazły się w regulaminie na te z #14, ponieważ są jaśniej napisane. Te pierwsze pisałem jako luźne spostrzeżenia i nie są wystarczająco precyzyjne. Regulamin ma być jak żyleta.

    W obecnym zapisie odpadnie wiele zawodników, którzy tworzą w g2f, który staje się powoli standardem. Do Ciebie należy decyzja, czy zostawić taki stan rzeczy (zapis Lhuvena), czy nie (poprawiony ostatni akapit z #14).

    Co do propozycji Lhuvena: prace będące przeróbką cudzej pracy będą oryginalne (niepowtarzalny sposób wyrażania), ale będące dokładnym odwzorowaniem cudzych staną się kopiami. Zapis Lhuvena mówiący o oryginalności powtarza to, co jest w pierwszym i drugim akapicie napisanym przeze mnie. Jest on trafny, ale jest powtórzeniem poprzedniego zapisu. Jeśli chciałbyś go zostawić, należałoby skasować moje propozycje. Wówczas proponowałbym zmianę:

    Prace powinny być oryginalne (tj. nie mogą być przeróbkami własnych lub odwzorowaniem cudzych prac (kopia) wykonanych na innej platformie lub jakąkolwiek techniką (np. na PC, czy ołówkiem.)
    • 20:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011 zmieniony
     
    @grey Ujednolicony i skrócony zapis Regulaminu:

    Atari XL/XE Graphics Compo

    Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    Praca powinna być dostarczona:

    -w postaci samouruchamialnej lub wraz z przeglądarką zdolną wyświetlić grafikę.
    -w dwóch wersjach (z podpisem i bez podpisu autora)

    Zabronione jest:

    -konwertowanie, kopiowanie części lub całości cudzych prac niezależnie od ich publikacji. Zakaz ten obejmuje wszystkie utwory plastyczne.
    -przetwarzanie obrazu za pomocą filtrów
    -skanowanie części lub całości swoich lub cudzych niepikslowanych prac




    Edit
    Usunąłem zapis dopuszczający jedynie program G2F na pc.
    Usunąłem zapis zabraniający skanowania części lub całości swoich prac albo części lub całości cudzych prac i ich dopikslowywania.
    Zmieniłem zapis zakazujący konwertowania z innych platform. W obecnym zapisie konwertować swoje prace z każdej platformy. Nie można natomiast kopiować: przerysowywać, skanować, wycinać prac cudzych. Zakaz ten dotyczy także obrazów, zdjęć, grafik, rysunków, itd.
    • 21: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    @adv: Twoje propozycje wykluczają techniki "mieszane". Dlaczego nie mógłbym używać tabletu, albo zaimportować do G2F WŁASNEJ pracy? Sam w niektórych przypadkach stosuję technikę mieszaną: np. Corel Photo Paint albo PaintNET a potem import do G2F i dalsza obróbka.

    Przypominam, że G2F to nie jest Atari. Dlaczego ma być jedynym słusznym programem dozwolonym na PC? I co to jest "pikslowany"? W G2F też można stworzyć pracę niepikslowaną. Uruchom program, i w menu wybierz: Edit -> Bitmap. Czy to są niedozwolone narzędzia?
    • 22:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    Na koniec: regulaminy i umowy powinny być do przesady precyzyjne, żeby nie było możliwości różnych interpretacji, luk, furtek pozwalających na zrobienie czegoś, czego nie chcemy, a czego regulamin nie mówił wprost.
    • 23:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    @Ihuven. W moim odczuciu importowanie prac z różnych programów przestaje być Atari graphics compo, a staje się graphisc compo.

    Rozwiązania:

    1. Uznać - tak, jak w proponowanym przez Ciebie zapisie, że w ogóle zakazuje się konwersji - tak rozumiem Twoją propozycję zapisu

    2. Uznać G2F jako standard i jedyny program, w którym dopuszczalna jest późniejsza konwersja z pc na Atari

    3. Uznać, że wszystkie programy na pc są dopuszczalne do późniejszej konwersji Atari, w tym jako programy pierwotne (na których powstaje pierwsza wersja) i wtórne (końcowa).

    4. Uznać, że wszystkie programy na wszystkich platformach są dopuszczalne do konwersji na Atari

    Czy postawić jakąś granicę? Jeśli tak, to gdzie? Dlaczego?
    • 24: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    @adv: dlatego wg mnie zapis ogólny jest lepszy, bo zostawia swobodę wyboru techniki autorom. Jeśli autor oświadcza, że to jego dzieło i że jest to praca oryginalna - powinno to wystarczyć.

    To ma być grafika na Atari, a nie grafika stworzona na Atari. Ma się na Atari wyświetlać. To nie jest też konkurs na najlepszy obrazek wykonany w G2F. Oczywiście każdy ma swoje zdanie :) Pozdrawiam.
    • 25: CommentAuthorinnuendo
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    Jestem zdania lhuvena. Osobiście G2F nie używam.
    Można też, ale nie wiem, czy organizator chce się tak bardzo zrozdrabniać, podzielić gfx compo na prace wypikselowane stricte na Atari, oraz na prace np. dopieszczone przez G2F, lub inny program, na PC.
    • 26:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    @Ihuven Regulamin służy właśnie po to, żeby było fair play: wszyscy mają mieć równe szanse - startować na jednakowym sprzęcie, tych samych programach o ściśle określonych możliwościach, posługiwać się tymi samymi technikami w obrębie tego samego konkursu. Można zrobić Atari Graphics convertion compo i Atari Graphisc piksel compo. Byłoby jaśniej. Tak trzeba to rozsądnie pogodzić.

    Jestem zdania, że Atari Graphics compo ma być jak dawniej konkursem na najlepiej wykonaną grafikę na komputerze Atari. Ponieważ wiele zaczęło się dziać w kwestii g2f myślę, że kompromisem należy dopuścić tworzenie na nim i postawić w tym miejscu granicę: G2F i tyle.

    Kształt i zapis regulaminu zależy od organizatorów. Myślę, że ten z #20 jest na dzień dzisiejszy wystarczająco precyzyjny, a życie będzie go jeszcze ucierać.

    Dajmy Greyowi chwilę odetchnąć.
    • 27:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011 zmieniony
     
    @innuendo W tym samym czasie wpadłem na ten podział :)
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    nie bede startowal w gfx compo i wlasciwie powinienam sie zamknac (z czego nie skorzystam) ale nie wytrzymalem:

    > wszyscy mają mieć równe szanse

    dlaczego? czyli tym zdolniejszym poubijmy palce :-)

    > startować na jednakowym sprzęcie

    przeciez startuja na tym samym sprzecie - malym atari

    > tych samych programach

    nie

    > o ściśle określonych możliwościach

    nie

    > posługiwać się tymi samymi technikami

    i nie

    z prostego powodu - chce zobaczyc cos nowego a nie ciagle to samo
    • 29:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    dokładnie xxl. jeżeli chodzi o chamskie converty z netu i skany to zgoda, że to lameria i na tym powienien skupiać się regulamin. ale ograniczanie narzędzi? to chyba dobrze, że grafik ma łatwiej i może skupić się wygodnie na pixelach w grafx2 (na przykład) i swojej wizji, a nie męczyć za pomocą plot/drawto, albo coali? powyższe ograniczenia dyskwalifikują czołówkę grafików ze sceny A8, jak sądzę, po co? po co podziały na compo - trzeba realnie zerknąć na ilość prac?

    jak obrazek uruchamia się na A8 i jest zrobiony przez autora od zera (początkowo nawet ołówkiem na kartce) to świetnie - mi to wystarczy aby to docenić, no ale ja też nie jestem grafikiem....
    • 30: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime14 Sep 2011
     
    wszyscy mają mieć równe szanse
    W takim razie Ooz i Piesiu rysują z zawiązanymi oczami ;-)

    Myślałem że chodzi o dobre obrazki, a nie równe szanse. Jeśli celem jest compo bez prac, albo przeprowadzenie compo którego następstwem będzie śledztwo, który autor czego i w jaki sposób używał, a się do tego nie przyznał, to ja dziękuję.
    • 31:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Sep 2011 zmieniony
     
    @xxl @Ihuven "Vox populi vox Dei"

    @xeen Dla tego myślałem, żeby pogodzić ludzi jednym programem - G2F.

    Edit: Tutaj są regulaminy z atarowskich party do porównania. Regulamin z Forever Party zabrania używania jakiejkolwiek innej platformy niż ta, na którą się wystawia (wpis @2011-08-05 21:45:52). Pozostałe regulaminy są liberalne. Dlatego proponowałem kompromis. To wy decydujecie, ja jestem tylko wyrobnikiem.

    Edit: Poczytajcie, co Ooz napisał o pracach wystawionych na Głuchołazach. Dla tego pozostałe części regulaminu dotyczące skanowania, konwertowania moim zdaniem powinny zostać.
    • 32:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Sep 2011
     
    Ozz napisał o pracach wystawionych w Głuchołazach to, co myśli i tyle. Wcale to nie oznacza, że trzeba się z tym zgadzać.
    Pisanie, że skoro praca powstała w MS Paintcie to powinna być docelowo pokazywana w MS Paincie, bo każda praca powinna powstawać na docelowej platformie, to jakieś nieporozumienie. Myśląc w ten sposób, to praca, która powstała w G2F powinna być prezentowana w G2F, który to jest programem na PC - tak samo, jak MS Panit, a nie po konwersji do pliku xex na Atari.

    A propos moich prac z Głuchołazów, użyte przez Ozza słowo "chyba" nadaje całemu zdaniu odpowiedni sens, więc nie mam co się tłumaczyć.
    • 33: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime15 Sep 2011 zmieniony
     
    W moim przekonaniu powinno się zostawić swobodę autorom rysunków - trochę zaufania zamiast podejrzliwości i patrzenia na ręce! Jeśli ktoś wystawi pracę, w której jego wkład twórczy jest wątpliwy, zostanie odpowiednio oceniony (słusznie lub niesłusznie).

    Może się też zdarzyć, że ktoś się mocno napracował nad oryginalnym rysunkiem, a potem zostanie wrzucony do worka pt. "chamskie konwersje" (vide mój obrazek w HIP na Głuchołazy 2011). Pieczołowicie pikslowane prace w G2F mają większe szanse na wysokie noty, bo łatwiej stwierdzić ich autentyczność i docenić wysiłek autora.
    • 34:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime15 Sep 2011
     
    @lhuven: ale czy obecny zapis jest nadal kontrowersyjny czy już nie? :)
    • 35: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime15 Sep 2011 zmieniony
     
    @grey: wg mnie teraz jest ok.
    • 36:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime15 Sep 2011
     
    @lhuven: ok, to nic już nie zmieniam.

    @adv: doceniam Twój wysiłek związany z gfx compo, ale pozostawiam regulamin w takiej formie, jak jest obecnie. nie spodziewam się wysypu prac w tej kategorii, dlatego nie chcę jeszcze bardziej "zamydlać" tego wątku i zniechęcać kogokolwiek do udziału w compo.
    • 37:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime15 Sep 2011 zmieniony
     

    adv:

    Poczytajcie, co Ooz napisał o pracach wystawionych na Głuchołazach. Dla tego pozostałe części regulaminu dotyczące skanowania, konwertowania moim zdaniem powinny zostać.

    Dzieksy za zwrocenie uwagi, bo zupelnie nie bylem swiadomy ciekawej dyskusji miedzy Sebanem i Oozem tamze. :)

    ooz:

    ...ułatwił mi decyzje, że nie należy aż tak bardzo "naszym hobby" przejmować


    Rozumiem, bo i mi tez "ulatwiono" wybor... I dlatego nie bylem pozniej aktywny, choc takze i z powodu pewnych dziejacych sie zmian w zyciu prywatnym.... ;)

    Proponuje jednak, by Ooz udzielil jakiegos dluzszego wywiadu (czekam na to od dluzszego czasu) zanim wybierze sie na ten zaplanowany "urlop" (moze dla "ChartAri"? ;))


    lhuven:

    Pieczołowicie pikslowane prace w G2F mają większe szanse na wysokie noty, bo łatwiej stwierdzić ich autentyczność i docenić wysiłek autora.

    Hmmm, po zastanowieniu musze przyznac racje. Cos w tym jest. Dobrze (dla mnie - jako wiecznego eksperymentatora), ze w epoce "przedOozowej" (tak, wtedy tez sie trafialy czasem niebrzydkie grafiki od zapomnianych artystow ;)) byla wieksza tolerancja na takie "niecne" praktyki jak interlejsy, uzywanie PeCe itp., itp. ;D
    • 38:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime15 Sep 2011 zmieniony
     
    @greymsb Edit: W wersji regulaminu z #17 jest nadal jest całkowity zakaz konwersji, a wczoraj ustalaliśmy z moimi przedmówcami, że konwersja z pc powinna być dopuszczalna i to bez względu na zastosowany program. Wersja regulaminu z #20 uwzględnia tą zmianę.

    Jak mawiał Jurek Owsiak "Róbta co chceta" :P Najwyżej wersję z #20 wprowadzisz za rok.
    • 39:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime15 Sep 2011 zmieniony
     
    @Ihuven Właśnie po to jest regulamin, żeby nikt nie zarzucał niedozwolonych praktyk w wypadku, gdy została przeprowadzona selekcja. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy są niezbite dowody na złamanie regulaminu, albo tego się ktoś przyzna.

    Częściowo chciałem to rozwiązać poprzez zakaz wycinania lub skanowania części prac i ich dopikslowywania. Wówczas sytuacja byłaby jeszcze jaśniejsza, bo rysunek, jak chciał Mazi, byłby w całości wypikslowany. Ale skoro są głosy przeciw, a to nie ja decyduję, to nic na to nie poradzimy i trzeba było obniżyć poprzeczkę. W przeciwnym wypadku zostaliby tylko dwaj lub trzej najlepsi zawodnicy rywalizujący między sobą albo w cale, gdyby jeden z nich prac nie wystawił.
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Sep 2011
     
    ... a mnie ubawił zapis:

    "standardowa stacja dysków - stacja podłączona przez złącze SIO
    odczytująca standardowe gęstości (SD, ED i DD)."

    W związku z tym wszyscy dostarczają prace na dyskietkach DD 5.25" ;)- ... a Ci, którzy nie mogą z przyczyn sobie znanych na party dojechać uprasza się o dosłanie dyskietek POCZTĄ ;)-
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Sep 2011
     
    Grey - zadbaj o odpowiedni dedlajn tak, by był czas na przetestowanie prac. Należy się liczyć z tym, iż jeśli z całodysiem ktoś zbytnio powywija, to praca nie zostanie zaprezentowana. Istnieje dla przykładu kilka demek w przypadku których znaczenie ma np. przeplot sektorów, protect stacji czy inne bzdury ;)- ok, okaże się na miejscu :D
    • 42:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime15 Sep 2011 zmieniony
     
    @adv: nie ruszam już regulaminu bo tak możemy dyskutować w nieskończoność :) doceniam Twój wkład i bezinteresowne zaangażowanie w regulamin gfx compo, ale to do niczego nie prowadzi. Po "protestach" pewnej liczby osób na temat któregoś z punktu regulaminu zmieniałem (w dobrej wierze)jego zapis aby "ugasić pożar". Tyle tylko że przy gaszeniu jednego zapalają się dwa kolejne, przy gaszeniu dwóch zapalają się trzy i tak w kółko...

    @pin: punkt regulaminu odnośnie odpalania prac z konkretnego nośnika nie oznacza że autor ma dostarczyć prace na dyskietce 5.25 bo inaczej praca zostanie zdyskwalifikowana. to rola osób odpowiedzialnych za compo. jak rozumiem intencje autora zapisu o nośniku - demo może być dostarczone nawet na patyku ;D ale odpalane będzie na tradycyjnym flopie.

    Deadline w regulaminie zapisany jest na 8-go Listopada, czyli dwa dni przed party :D

    Ok, schodzę z tematu regulaminu :D
    • 43:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime15 Sep 2011
     
    @greymsb Zadzwoń tu: 998. Zwykle jeżdżą czerwoną ciężarówką i robią dużo hałasu, ale są skuteczni. :)
    • 44: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Sep 2011
     
    "demo może być dostarczone nawet na patyku ;D ale odpalane będzie na tradycyjnym flopie. "

    ... chybaś oczadział :)-

    Jeśli ktoś faktycznie przyniesie na dyskietce demo i tylko tak pójdzie, to pójdzie z flopki. Reszty prac na dyski kopiować nie będę, bo sensu żadnego w tym nie ma ;)- Brzmi to tak, jak byś chciał faktycznie kopiować dane na dyskietki i z tego odpalać kompo. To bardzo zły pomysł, gorzej - to "zły błąd" :D
    • 45:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime16 Sep 2011
     
    @pin: masz rację, nieco się rozpędziłem :D
    • 46:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime16 Sep 2011
     
    Nagrodą za pierwsze miejsce w Atari XL/XE demo compo będzie Atari 1040 STFM (wygląda jak nówka). Natomiast w ST demo compo - Atari 130 XE ze stacją dysków :)

    Obie nagrody sponsored by Duddie (thx once again!).
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Sep 2011 zmieniony
     
    hmmm - a jakie nagrody na msx compo? :)- .. bo nie wiem, czy muzyczki pisać :D :P
    • 48: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime19 Sep 2011
     
    Moja propozycja regulaminu graficznego ;):

    Grafikę należy wykonać:

    1. własnoręcznie prawą ręką (ręka prawa to ta, która jak się śpi na brzuchu to jest od ściany), w przypadku jeżeli rysujący jest mańkutem istnieje możliwość odstępstwa od tego wymogu, o ile do 27 października bieżącego roku (decyduje data stempla pocztowego) do organizatora konkursu zostanie przesłane potwierdzające ten fakt zaświadczenie wystawione przez proboszcza parafii rzymskokatolickiej, w której przez ostatnie pięć lat zamieszkuje rysujący;

    2. jedynym komputerem dopuszczalnym do wykonania grafiki jest komputer marki Atari serii XL, lub XE, niepożółknięty (!), zasilany napięciem zmiennym 230 V (+/- 5%), umieszczony na płask na biurku sosnowym, lub bukowym, komputer powinien być zakupiony za dewizy, lub bony towarowe w latach 1986-1990, ewentualna nagroda w konkursie graficznym będzie wydana po okazaniu się oryginalnym rachunkiem zakupu komputera Atari w sieci sklepów Pewex;

    3. grafikę należy wykonać na monitorze Neptun model 126, monitor należy umieścić w pomieszczeniu o natężeniu światła 20 lx (+/- 10%), monitor powinien być skierowany w kierunku południowym;

    4. Jedynym dopuszczalnym manipulatorem służącym do wykonania grafiki jest joystick marki Quickjoy na mikroprzełącznikach, podczas rysowania zabrania się używania funkcji 'autofire';

    5. jednym dopuszczalnym oprogramowaniem do wykonania grafiki jest program 'Koala Illustrator', rysujący zobowiązany jest do posiadania oryginalnej, zafoliowanej wersji programu, nieokazanie się powyższym podczas kontroli komisji konkursowej będzie skutkowało wymierzeniem kary chłosty;

    6. pracę konkursową należy dostarczyć na dyskietce 5,25" marki Stilon listem zwykłym, opłaconym znaczkiem pocztowym przedstawiającym przedwojenny wóz strażacki, dyskietka ma być nagrana od zewnątrz do wewnątrz, w lewym dolnym rogu dyskietki musi być narysowany tata Muminka w kwiecistej koszuli, a na odwrocie w prawym górnym rogu budyniowy potwór, nazwa pliku z konkursowym rysunkiem musi być zapisana cyrylicą wspak.


    A na serio, wg mnie grafika może być rysowana tak prawą jak i lewą ręką; myszką, joyem, piórem; na Atari/pececie/Amidze..., byle to była własna produkcja, nie skan/kopia/przerys z innej grafiki/obrazu/zdjęcia i bez użycia bajerów/filtrów z różnych photoshopów. Jak tego dopilnować, np. dopisać do regulaminu wymóg dostarczenia razem z pracą konkursową powiedzmy pięciu pośrednich faz grafiki, jeśli ktoś rysuje rzeczywiście własnoręcznie, nie będzie miał najmniejszych problemów, żeby podesłać tych kilka wcześniejszych wersji grafiki, ja zazwyczaj zanim zrobię ostateczną wersję rysunku mam kilkadziesiąt wersji pośrednich grafiki, nie ma takiej możliwości, aby ktoś przy jednym posiedzeniu bez "miedzyzapisywań" własnoręcznie wypixlował arcydzieło.
    • 49:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime19 Sep 2011
     
    hahaha :)

    a tak trochę odbiegając - dzisiaj dostałem kolejną pracę do tej kategorii :P
    • 50:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Sep 2011
     
    tak mieszacie że ja już się pogubiłem ,robię prace w Kleks/ie i nie wiem czy zdążę ponieważ mam inne ważniejsze zlecenie.
    Fajnie by było gdyby ktos mi przesłał skróty klawiszowe do Chaos MC (edycja instrumentów itp )