atarionline.pl Problem z TV CRT do sprzętów retro - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Sep 2011 zmieniony
     
    Właśnie przygotowuję sobie telewizor Elemis do kąciku Atari, wcześniej przez 20 lat bez problemów działał jako zwykły TV i o dziwo kineskop jest w dobrym stanie itp. Pojawił się jakiś niewielki problem z synchronizacją obrazu dlatego zaniosłem go do miejscowego magika i powiedziałem "madzia łać";)

    Ten powiedział, że poszła tzw. "głowica" (czyli pudełko jakie znajduje się zaraz za kablem antenowym, wygląda jak modulator w atarkach) i że nigdzie nie można teraz tego dostać, więc dosztukował z jakiegoś panasonica czy czegoś tam. Powiedział że poszukując tego pudełka wręcz śmiano mu się w oczy :P

    Problem jest poważny, telewizory CRT przez wielu nas cenione (niezastąpione do gier z pistoletem świetlnym), nie są produkowane i co gorsze przestano produkować do nich części zamienne.
    Wygląda na to że trzeba sobie na Allegro kupować takie monitory i TV jakie posiadamy aby mieć przynajmniej do nich części :/

    Co gorsze ten gostek z punktu napraw powiedział, że trafiają do niego już dwuletnie nowe TV LCD, które często jeszcze nie zostały spłacone:P

    Hmmm... liczę na to że mój Elemis wytrzyma jeszcze następne 20 lat ;)
    • 2: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime28 Sep 2011
     
    Miałem podobny problem kiedy zanosiliśmy z bratem 25 letniego biazeta do naprawy w lokalnym "IT service desk" (osiedlowego punktu RTV). Jakoś zdołąli dorwać części, oczywiście niewybredne komentarze ze strony pracownika punktu musiały polecieć. Zastanawiam się nad kupnem ze dwóch 14sto calowców, żeby mieć na przyszłość.

    Panowie! Potrzebne są jakieś gotowe i uniwersalne rozwiązania dla telewizorów plazmowych i LCD, żebyśmy mogli gładko wejść z naszymi Atari w nową erę. Proponuję osobną podstronę lub dział na forum poświęcony tylko i wyłącznie rozwiązaniom dla telewizorów LCD i plazmowych. Jest kilka ciekawych postów i artykułów, trzeba to wszystko zebrać.
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Sep 2011 zmieniony
     
    Ja tam nie chcę wchodzić w erę LCD skoro opiera się ona na tym że taki TV działa przez 2 lata :-(


    Choć oczywiście zebranie tematu w jedno miejsce jest do zrobienia.
    • 4: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime28 Sep 2011
     
    ja cały czas odwodzę żonę od pomysłu kupienia tego szajsu, mamy dużego panasonica CRT do którego mam podpiętą segę i czasem Atari. Co chwilę wraca ten temat. Cały drżę, to porządny telewizor z full RGB. Nie chcę go zamieniać na jakiegoś mikrusa który padnie za 2 lata, a swoją drogą jak patrzę na obraz jaki wyświetlają te z niższej półki w lokalnym tesco to jakość pozostawia wiele do życzenia.

    Kiedyś się trzeba będzie zmierzyć z tym tematem, jak już padnie ostatni telewizor CRT, pewnie będe wtedy na emeryturze (o ile jeszcze będą wtedy emerytury), ale tak na serio to wtedy przydałoby się mieć wszystko w jednym miejscu.
    Niestety niewiele będę mógł wnieść do tematu, bo słabo się znam na nowym sprzęcie, ale podobnych do mnie są miliony, nie zostawiajcie nas samych w tych burzliwych czasach, tak ciężkich dla naszego Atari.
    • 5: CommentAuthormac
    • CommentTime28 Sep 2011
     
    Proponuję grupowy zakup kontenera CTRów z Chin po 40$ za sztukę.

    A tak na serio to fajnie byłoby gdyby ktoś z osób o odpowiedniej wiedzy był w stanie zaprojektować urządzenie, które mogłoby jakoś sprytnie przekonwertować obraz z Atari na FullHD zachowując ostre krawędzie pikseli.
    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Sep 2011
     
    Ostre krawędzie pikseli to jedno, a możliwość grania z LG to drugie.
    • 7: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime28 Sep 2011
     
    Nie muszą być koniecznie ostre, mógłby być "letki" tv blurr. Przy dużym telewizorze ostry obraz wygląda jakby się patrzyło na ścianę z cegieł.
    Może jakaś opcja skalowania obrazu?
    Ja chciałbym taki kwadrat wielkości 14tu cali. Reszta black.
    Chyba ciężko będzie wszystkich pogodzić, ale lepszy rydz niż nic.
  1.  
    Obecnie TV LCD są "superior" pod każdym względem do CRT. A pogłoski o ich 2 letnim działaniu są sporo przesadzone....
    Generalnie, dzięki wszechobecnbej dziś technice skalowania i wyostrzania obrazu w nowoczesnych LCD/Plazmach obraz na nich niejednokrotnie będzie lepszy po podłączeniu Atari/Amigi niż na najlepszych nawet CRT. Takie są fakty.
    A to , że z CRT Atari/NES/SNES/Amiga etc ma lepszy feeling to już inna historia :)
    Generalnie obraz na dzisiejszych LCD/Plasma poprzez RGB zawsze będzie lepszy niż na CRT. Sam nie wierzyłęm dopóki nie sprawdziłem :) A jakość obrazu poprzez modulator RF nigdy i nigdzie nie powinna być brana pod uwagę :)
    • 9: CommentAuthormac
    • CommentTime28 Sep 2011
     
    @michalmarek77 - poleć proszę jakiś model telewizora, ja sprawdzałem na 2-3 i obraz zawsze był niewyraźny, dziwnie przeskalowana, połączenie RGB oczywiście
    • 10: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime28 Sep 2011
     
    i czy da się delikatnie zmniejszyć ostrość przy połączeniu RGB w tych telewizorach
    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Sep 2011
     

    michalmarek77:

    A pogłoski o ich 2 letnim działaniu są sporo przesadzone....

    Nie wiem powtarzam co mówi mi serwisant.

    michalmarek77:

    Generalnie obraz na dzisiejszych LCD/Plasma poprzez RGB zawsze będzie lepszy niż na CRT.

    "lepszy" to pojęcie względne, dla jednego lepsze to będzie większy obraz, dla drugiego bardziej rozmyty, dla innego krystaliczny i całkowicie kwadratowy, a dla jeszcze innego lepszy to działający bez usterek albo z właściwą proporcją obrazu itp. Bo u nas jest tyle gustów ilu użytkowników;)
    Co do jednego jesteśmy zgodni monitory CRT są zwykle preferowane, a mamy tu także całkowitych ortodoksów pod tym względem;)
    • 12: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 Sep 2011
     
    Problem leży w tym, że choć Atari to zwierzę cyfrowe, to sygnał wideo jest analogowy i to nie najlepszej jakości. W efekcie na wady techniki cyfrowej w tv LCD nakładają się wady techniki analogowej i w dodatku nie redukują się. Wręcz przeciwnie. Do tego należy dodać opóźnienie w wyświetlaniu obrazu wnoszone przez obróbkę cyfrową.
    Generalnie obraz na analogowym CRT (z kineskopem dobrej jakości) zawsze będzie lepszy od "cyfrówki" LCD, plazmy czy też cyfrowego tv CRT.

    Co do trwałości LCD, jest to loteria. Szczególnie tanie modele często nie mają w ogóle serwisu. Nie ma części zamiennych (z wyj. uniwersalnych), nie ma dokumentacji serwisowej. Jak się zepsuje na gwarancji, to wymieniasz na nowy. Jak po gwarancji, to... też wymieniasz na nowy, ale za własną kasę. A jak długo podziała? Może 2 lata, może 5 albo 10. Jak wspomniałem, to loteria.
    • 13: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime29 Sep 2011
     
    Zwróćcie uwagę, że obraz na LCD jest gorszy, ponieważ jest większy lub o wiele większy niż na CRT, co powoduje, że widzimy go jak przez lupę. Wszystkie niedoskonałości wyłażą. A Atari, szczególnie XE, ma skaszaniony tor wizyjny. Wymiana paru elementów wnosi znaczącą poprawę. Czy obraz można rozmyć? Jasne, jeśli dla kogoś jest za ostry, można dać nawet potencjometr, regulujący ostrość. Pytanie, co chcemy osiągnąć. Niektórzy wolą rozmyty obraz w stylu "retro", inni dążą do uzyskania "żylety" jak w emulatorze na PC.
    • 14:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime29 Sep 2011
     
    Już istnieją rozwiązania pozwalające podłączyć stare sprzęty do plazmy czy lcd zachowując dobrą jakość. Poczytajcie tutaj: ->link<-
    Niestety te lepsze konwertery(jak XRGB-3) są dość kosztowne.
    • 15:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime29 Sep 2011
     

    Duddie:

    Niektórzy wolą rozmyty obraz w stylu "retro", inni dążą do uzyskania "żylety" jak w emulatorze na PC.

    Czasy się zmieniły. Dzisiejsze emulatory potrafią emulować retrorozmycia.
    • 16: CommentAuthormac
    • CommentTime29 Sep 2011
     
    ja bym chciał na dużym LCD ostre krawędzie jak na emulatorze, jeśli ktoś może polecić jakiś model to niech pisze
    • 17:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime29 Sep 2011 zmieniony
     
    Generalnie, dzięki wszechobecnbej dziś technice skalowania i wyostrzania obrazu w nowoczesnych LCD/Plazmach obraz na nich niejednokrotnie będzie lepszy po podłączeniu Atari/Amigi niż na najlepszych nawet CRT. Takie są fakty.

    W życiu bym nie uwierzył gdybym nie zobaczył na własne oczy. Dziś byłem u kumpla, który nabył właśnie jeden z takich telewizorów. Podłączaliśmy do niego kolejno Game Cube'a, Wii, PSX-a, PS2, PS3, X-Kloca, X-Kloca 360, C=64, Amigę, a potem peceta i zapuściliśmy na nim emulatory Famicoma, Atari 800 i PC Engine'a. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania: komodorowski Turrican i atarowski Twilight World na 42 calach po prostu wgniotły mnie w ziemię. I wcale nie wyglądały jak kafelki na ścianie w łazience, były śliczne. Ba!, nawet filmiki z YT w 360p wyglądały doskonale.
    • 18: CommentAuthormac
    • CommentTime29 Sep 2011
     
    a jaki to telewizor? i c-64 szedł z komputera czy emulatora na pc który załatwił ostrość?
    • 19:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime29 Sep 2011 zmieniony
     
    Zabij mnie, a na markę i inne "technikalia" uwagi nie zwróciłem, choć kumpel sypał nimi jak z rękawa - dopytam się jak tylko wróci z pracy. Zarówno C=64 jak i reszta sprzętów szła prosto od "siebie", tylko trzy ostatnie emulowaliśmy pecetem. W przypadku komcia i Amigi użyliśmy specjalnych, zawczasu zmontowanych przez nas (według schematu znalezionego w sieci) kabli.
    Nawiasem mówiąc ani ja, ani kumpel nie uznajemy raczej żadnych wygładzających filtrów w emulacji, dopuszczony jest jedynie lekki blur. Ale na żadne zaokrąglenia czy inne wygładzanie krawędzi raczej nie możemy patrzeć, więc nawet w przypadku emulacji i tak byśmy powyłączali wszystkie wspomagacze. Na tym zresztą polegał test: na sprawdzeniu jak TV poradzi sobie bez nich.
    • 20:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Sep 2011
     

    Tenchi:

    Ba!, nawet filmiki z YT w 360p wyglądały doskonale.

    To nie telewizor to cudotwórca !;):):)
    • 21: CommentAuthormac
    • CommentTime29 Sep 2011
     
    no to czekam na info o modelu, bo planuje sobie zrobić prezent przed świętami coś dużego kupić, wiec powoli zaczynam się orientować w temacie.
    • 22:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime29 Sep 2011 zmieniony
     
    @tdc
    Wiesz, to też zależy od danej osoby i jej tolerancji na niedoskonałości w obrazie. U mnie na 17-calowym monitorze CRT 360p z tuby na pełnym ekranie przyprawia mnie o grymas na twarzy. Na jego telewizorze mogłem na to patrzeć i praktycznie w ogóle nie dało mi niczym po oczach. Może dałem się ponieść nastrojowi chwili, może po prostu wybraliśmy jakiś ładniejszy filmik, a może... Jako że spieszył się do pracy, długo nie poszaleliśmy. Ale wkrótce znowu do niego zawitam i potestujemy sobie sprzęcik nieco bardziej wnikliwie.
    To jest ten filmik który oglądaliśmy. Jest tak jak mówię - u siebie na full screenie nie mogę na to patrzeć.
    • 23:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime29 Sep 2011
     
    Ja mam 3-letniego Samsunga LCD 32" (gdy go kupowałem to był mniej więcej średni model w palecie), który wisi na ścianie. Podłączałem do niego wszystko, co się da po Composite, Scart czy nawet jakiś czas temu Spectrum po antenowym. Obraz dobry, kiedy chciałem mieć blur to sobie ustawiałem niższą ostrość. Kaman, każdy w miarę normalny telewizor da się odpowiednio ustawić, tylko trzeba chwilę poświęcić na kalibrację i dostosowywanie do własnych potrzeb. Ja kupując telewizor przyszedłem z pendrive, na którym miałem nagrany klip w jakości urągającej wszelkim standardom i poprosiłem sprzedawcę o odtworzenie w celu sprawdzenia, co z nim zrobi skaler, ponieważ zdawałem sobie sprawę, że większość programów będę oglądał w SD.

    No i trzeba pamiętać, że należy zachować odpowiednią odległość od ekranu. Na 32" nie wiem jak byś ustawiał to siedząc 20 cm od panelu będziesz widzieć artefakty od skalera.
    • 24: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime1 Oct 2011 zmieniony
     
    Właśnie wróciłem z Tesco, stwierdziłem że spróbuję się przełamać i poświęcę chwilę uwagi tym telewizorom. Przepraszam, ale na każdym modelu jakość obrazu była dla mnie nie do zaakceptowania. Na niektórych leciała telewizja - tragedia, obraz po prostu obrzydliwy. Na niektórych coś zapuszczone z DVD, obraz wyglądał bardzo średnio. Chciałem dzisiaj zabrać konsole i Atari ze sobą na zakupy i podłączyć się pod któryś żeby sprawdzić jak będzie wyglądać obraz bo oglądanie filmów i telewizji to dla mnie w sumie sprawa drugorzędna, ale po tym co zobaczyłem to wymiękłem, skoro tak źle wygląda obraz z DVD to jak będzie wyglądać Atari, Komoda czy Sega...
    • 25:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime1 Oct 2011
     
    Nie wiem na czym to polega ale w Wawie obecnie we wszystkich hipersklepach mamy totalną papraninę jeśli chodzi o to co możemy zobaczyć na wystawionych telewizorach :(

    Gdy rozpoczynał się szał na HD to np. w Saturnie mieliśmy autorski sprzęt i nagrania danych firm - wtedy pierwszy raz widziałem odtwarzacze Blu-ray, jako pierwsze były bardzo ładne. Jakość obrazu była warta uwagi, choć już wtedy widziałem poważne mankamenty jakości zapisu na płytach Blu-ray.

    Jednak teraz nawet w tym samym Saturnie, obraz we wszystkich wystawionych telewizorach (a jest ich sporo) podłączony jest analogowo !!! wystarczy spojrzeć na ich tył, dlatego nie jest to obraz HD i jego jakość jest nieadekwatna do jakości matryc.
    • 26:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Oct 2011
     

    tdc:

    (...)poważne mankamenty jakości zapisu na płytach Blu-ray.

    Tak z czystej ciekawości - jakie poważne mankamenty ma zapis na płytach Blu-ray?
    • 27:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Oct 2011 zmieniony
     
    Wszelki szybki ruch powoduje stratę jakości obrazu do chyba gorszej od DVD, a w DVD jest również bardzo słaba. To powoduje, że filmy zawierające elementy akcji nie wykorzystują w pełni możliwości sprzętu bo te telewizory mają na tyle szybkie odświeżanie, że mogą szybko wyświetlać całkiem dobry obraz HD, a tego nigdy nie zrobią (zrobią tylko po podłączeniu konsoli do gier).

    A tak konkretnie to Gwiezdne Wojny mają akcji za dużo na Blu-ray;)

    Warto by kiedyś zrobić testy spadku jakości, bo przykładowo VHS (SP) wypada tu bardzo dobrze, można się pokusić o porównanie Blu-ray z VHS i nie zdziwiłbym się gdyby VHS wygrało lub było tylko nieznacznie gorsze.
    Tzn. dla wyjaśnienia: w VHS w ogóle nie ma spadku jakości przy ruchu jest taka sama jakość jak obrazu bez ruchu, dlatego jeśli porównujemy spadek jakości względem statycznego obrazu to w VHS go nie ma, a w Blu-ray jest drastyczny, więc trzeba to jakoś inaczej porównywać.

    Nie bawiłem się jeszcze Blu-rayem czterowarstwowym (128 GB), może tam być trochę lepiej, jednak specyfika tego problemu nie wynika z pojemności więc może nie być dużej zauważalnej różnicy.
    • 28:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime2 Oct 2011 zmieniony
     
    Gdyby obraz przy ruchu nie był rozmywany to byłoby widać nieprzyjemne klatkowanie bo filmy mają przeważnie tylko 24fps. Sprawdziłem przed chwilą na blu-ray Battle Los Angeles i są sceny, gdzie kamera lata jak szalona a np. elementy rozbitego szkła pozostają ostre jak żyleta. Do tego wciąż każdy dzisiejszy telewizor LCD smuży i bardzo przyczynia się do rozmazywania obrazu przy szybszym ruchu kamery. Poza tym oglądam Formułę 1 w HD i tam się nic nie rozmywa(ta sama technologia), z tym że oni nadają 50fps.
    • 29: CommentAuthorBluki
    • CommentTime2 Oct 2011
     
    Spadek jakości (rozdzielczości) obrazu ruchomego jest charakterystyczny dla cyfrowej transmisji, a dokładniej, dla związanej z nią kompresji danych. Jeśli zbyt dużo elementów obrazu się zmienia, to te dane „nie zmieszczą się” w określonym strumieniu (tzw. przepływność) – określonym przez standard, w tym przypadku Blue-Ray. Aby nie doszło do „udławienia” się systemu, trzeba w takiej sytuacji zmniejszyć ilość danych, czyli „polecieć po rozdzielczości”. Krótko mówiąc: większa przepływność to lepszy obraz i mniej miejsca (w sensie czasu) na płycie.
    Ten „nadmiar danych” stanowi problem np. przy kopiowaniu ze standardu analogowego na cyfrowy. Trzeba najpierw usunąć niepotrzebne szumy i zakłócenia, ale jak skutecznie odróżnić je od treści obrazu...

    To oczywiście w uproszczeniu, bo stosuje się jeszcze procesory z odpowiednim oprogramowaniem do poprawy ruchomego obrazu.

    VHS, to standard analogowy, bez względu, czy odtwarzamy slalom narciarski, czy czarny obraz, to strumień danych jest taki sam.

    Pet: nie ma większego znaczenia czy obraz tv jest nadawany z przeplotem - 50 półobrazów na sekundę, czy progresywnie - 25 (24) pełne obrazy na sekundę. W obu przypadkach częstotliwość to 50Hz (standardowo).
    • 30:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Oct 2011 zmieniony
     
    Pet, to o czym mówię zależy od szybkości poruszającego się obiektu, jeśli tylko jedzie samochód to pogorszenie jest nieznaczne, ale jeśli coś się naprawdę szybko porusza to jest bardzo źle. Do tego dodać trzeba jakość materiału jaki się ogląda, często nie wiemy jaka ona jest, a w przypadku Blu-ray rozbieżności mogą być i są gigantyczne.

    Poza tym nie zapominajmy, że wszystkie stratne zapisy obrazu bazują na tym aby obraz był najgorszy gdy się coś szybko porusza (to wynika z własności mózgu, podobnie jak np. mp3, ogg itp.).

    Taką ciekawostką jest to że kiedyś w czasach starego Divxa były dwa kodeki jeden dla filmów np. psychologicznych, a drugi z szybką akcja, nawet bywały filmy zrobione przez miłośników cyfrowych filmów, które dynamicznie wykorzystywały oba kodeki. W mojej ocenie to jest bardzo dobre rozwiązanie, choć nie było to podchwycone już w DVD.
  2.  
    @TDC
    Polecam na Blu-Ray Avatara, Dark Knight'a czy Revenge of the Sith (szczególnie ). Wątpię by ktokolwiek znalazł jakiekolwiek wady w tych wydaniach :) Niestety część filmów na B-R ma skandalicznie niską jakość wydania, wręcz chamsko zrzucone z DVD. Obecnie wydawane filmy prezentują bez porównania lepszą jakość obrazu niż filmy na tych nośnikach sprzed kilku lat.
    @Maciek
    Faktycznie, to co prezentują sobą tv z Tesco to horror. Aczkolwiek ta jakość jest tylko winą podłączenia w tych marketach (użytych rozwiązań). W rzeczywistości obraz jest o niebo lepszy.
    • 32:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime2 Oct 2011 zmieniony
     
    @Bluki
    24fps to 24Hz a nie 50Hz. Tyle jest w filmach kinowych i tak samo lądują na blu-ray. Właściwie to 23.976Hz ale to mało istotny szczegół w tej dyskusji.
    @tdc
    Jak masz możliwość to zobacz płyty blu-ray przygotowane przez producentów TV, np. dema Sony. Tam można znaleźć materiały specjalnie pozbawione smużenia przy ruchu jako demonstracja że ich najnowsze TV nie smużą. Tutaj ->link<- ktoś to zgrał chociaż część nieudolnie ale z dobrym playerem da się odtworzyć tak aby wiedzieć co autor miał na myśli(jeśli na PC to polecam MPHC a w przypadku Radeona usuwanie przelotu ustawić na auto lub adaptacyjny wektorowy w Control Center).
    Zobacz zwłaszcza 27_fmf200 i 28_fmf100.
    Ja wciąż będę twierdził, i wiem co piszę, że smużenie trzeba robić bo w przeciwnym razie z takim niskim framerate to będzie klatkować(judder). Nawet jeśli z właściwości kamery ono nie wyniknęło to koniecznie trzeba je dodać sztucznie w postprodukcji nawet jeśli nie planujemy żadnej kompresji. Tutaj demonstracja o co chodzi: ->link<-

    Co do ustawień telewizorów w supermarketach to one zwykle chodzą w trybie sklepowym. Prawie wszystkie suwaki i upiększacze są ustawione na maks. Taki rodzaj hipnozy ;) Ponoć to pomaga ludziom w wyborze - ten ma takie super kolory a ten obok szarawe i rozmazane(co z tego, że te szare to te prawdziwe). Ustawcie sobie wszystkie potencjometry na maks. w CRT - też wygląda słabo, prawda? Dlatego trzeba kupować w sklepie gdzie się znają albo samemu potrafić wyregulować telewizor. Jeśli wcześniej się nigdy nie miało możliwości obcować z nowoczesnym telewizorem LCD to nauka tej sztuki może potrwać co najmniej kilka dni.
    • 33: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime2 Oct 2011 zmieniony
     
    W przyszły weekend idę ze sprzętem do salonu RTV na testy. Ile minimalnie pieniędzy trzeba przeznaczyć na 32calowy telewizor, żeby mieć zadawalający obraz?
    Chcę podłączyć:

    Sega Mega Drive - kabel RGB, sygnał 50 i 60 Hz (mam switcha z którego często korzystam)

    DVD - takie najzwyklejsze, chciałem podłączyć kablami AV, może RGB jeśli będzie dodatkowy pełny SCART

    Atari - będę czasem podłączał, chciałem wykorzystać to sławne połączenie chroma luma itd, nie za bardzo się na tym znam, wiem że to było typowe połączenie w stanach w TV setach z wyższej półki, my mieliśmy RGB oni mieli właśnie coś takiego.

    C64 - jeśli będzie się dało to tak jak Atari.

    Spektruś - połączenie RF

    Cyfrowy Polsat - wystarczy mi AV.

    Oczekiwałbym we wszystkich przypadkach większej jakości obrazu niż mam obecnie z moim telewizorze CRT.

    Ile orientacyjnie muszę uzbierać kasy?
  3.  
    polecam LED'y. Samsung , LG mają przystępne ceny i naprawdę są świetne. Kwota od ok. 1000 do 2000 max. Odnośnie DVD - polecam odtwarzacze ze złączem HDMI, a do jakichkolwiek filmów PlayStation 3 - jakość obrazu w DIVX, DVD, etc jaki daje jest po prostu niesamowita! No i jest jeszcze blu-ray. Warto rozwarzyć zakup, nawet gdy nie jest się graczem.
    • 35:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime2 Oct 2011 zmieniony
     
    @Maciek
    Jak chcesz grać to powinieneś wziąć jakiś tv co ma upłynniacz do 100Hz(co w praktyce oznacza też, że ma 120Hz) lub więcej. To znacznie redukuje smużenie na LCD.
    Podłączaj od razu po RGB bo zapewnia najlepsza jakość a jak się nie da to nawet nie bierz takiego tv pod uwagę.
    Po podłączeniu skręć ostrość na zero lub na 50 - zależy od modelu. Chodzi aby ustawić ostrość na neutralną pozycję - aby nie wyostrzał i nie rozmywał. Do gier należy też wyłączyć wszelkie systemy regulujące jasność podświetlenia matrycy bo tylko przeszkadza. Jak już zobaczysz jak wygląda prawdziwy obraz możesz zacząć bawić się w upiększanie.
    Jak podłączasz po euro sygnał chroma/luma lub composite to pamiętaj, że musisz ręcznie ustawić w tv, rodzaj sygnału bo z automatu nie rozpozna i będziesz myślał, że to wina LCD że tak dziwnie wygląda.
    Weź jakieś gry gdzie jest płynny w miarę szybki przesuw ekranu typu scrolling shooter czy coś w tym stylu. Do tego gry ze scrollami z napisami. To abyś zobaczył jak telewizory LCD rozmywają obraz. Jak już zauważysz smużenie to włącz upłynniacz 100Hz/120Hz czy jaki tam będzie. Tylko znowu włączenie upłynniacza oznacza wprowadzenie input-laga co przeszkadza w grach. Ze znanych mi jedynie Panasonic ma system co nie wprowadza laga.
    Aha! I radzę wybierać z takich co mają obsługę sygnału 24Hz co zwykle oznacza też, że obsługują 23.976Hz. Tylko wtedy będziesz mógł się cieszyć filmami z równomierną animacją - jak w kinie.
    Jak chcesz mieć znakomite kąty widzenia to oglądaj tv na matrycach IPS. Takie robią Panasonic i lepsze modele LG. Ale nie chcę nic polecać bo każdy model ma swoje wady a potem będzie na mnie że poleciłem złom ;)

    @michalmarek77
    A ja jako odtwarzacz polecam LG BD660 za 350zł. Za taką kasę rewelacja. To jest blu-ray z LAN. Zadawałem mu różne materiały z ogromnym bitrate a on je lekko łykał i odtwarzał płynnie nawet z 3-krotnym przewijaniem. Obsługuje serwery DLNA i CIFS. Ma wyjście 24Hz. Świetna jakość obrazu. Możliwość ręcznego skalowania ale auto zawsze mi działało poprawnie. Do tego ma obsługę różnych serwisów internetowych jak ipla, picasa, allegro, youtube, pogoda itp. Obsługuje oczywiście polskie napisy w zewnętrznych plikach. Ma nawet 3D. Jest lepszy od PS3 bo odtwarza wszystko co dziś jest na topie. Ma pewne braki ale będą one dostrzegalne tylko dla maniaków ;)
    • 36: CommentAuthorBluki
    • CommentTime2 Oct 2011
     
    Zwróć uwagę, czy telewizor posiada na pewno złącze S-VIDEO.

    Warto wcześniej zapoznać się ze szczegółową specyfikacją produktu (100Hz jak najbardziej wskazane).

    Jeśli interesuje Cię tv z wyższej półki, to może coś takiego - więcej tu.
    Powyższe linki traktuj jako przykład (szczegółowa specyfikacja), a nie, że polecam konkretny model.
    • 37: CommentAuthoras...
    • CommentTime3 Oct 2011
     
    A co powiecie o czymś takim:
    ->link<-

    Dodam że tylko będzie używana z małym atari (svideo) oraz falcon (vga i czasami rgb)
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Oct 2011
     
    .. jak dla mnie optymalnym rozwiązaniem jest monitor Commodore 1084s, lub ew. Philips CM8833.

    1084s:
    * kompozyt
    * chroma/luma (s-video w zasadzie)
    * rgb
    * dźwięk stereo :)

    ... możliwość pracy na dwa kompy, aktywne wejścia przełączane przełącznikiem :)-

    ostatnio serwisowałem owo cudo po 21 latach pracy - bez problemów, części dostępne - nie wiem więc TDC z czego tu halo robić.

    ... no i do czego Ci głowica w TV... chyba do Atari 2600 wyłącznie :P
    • 39: CommentAuthorBluki
    • CommentTime3 Oct 2011 zmieniony
     
    ASUS to dobra firma, ale zwykle monitory gorzej sobie radzą z sygnałem analogowym niż telewizory (nie bez powodu są tańsze). Bez możliwości wcześniejszego podłączenia Atari, nie decydowałbym się na zakup.
    Miałem okazję obserwować zachowanie LCD na grze „Boulder Dash”. Na początku, gdy plansza jest nieruchoma, obraz jest super, nic tylko kupować. Gdy jednak cały ekran zaczyna się przesuwać to robi się całkowita katastrofa.

    Dla mnie o wiarygodności tego sprzedawcy świadczą te słowa z oferty (wyróżnienie moje):
    „Niesamowite doznania słuchowe. Para głośników stereo o mocy 7W odpowiada za generowanie kinowego dźwięku przy użyciu wirtualnie przestrzennych efektów dźwiękowych...”

    - Cha, cha, cha!
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Oct 2011
     
    ha, ha, ha :) - dobre

    szczególnie cha :)-
    • 41:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime3 Oct 2011
     
    @mac
    Wreszcie gościa dopadłem na gadu. Telewizor to Daewoo Plasma Digital Dream.