atarionline.pl Mam ci ja (będe miał) STf. I co dalej? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorSkrzyp
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    Okazało się, że pewien miły znajomy może mi wysłać za darmo Atari STf 1040 (z przerobionym wyjściem wideo na "monitorowe" oraz Commodore 64 (też z przerobionym wyjściem i magnetofonem). Od 7 roku życia, kiedy to ojciec pokazał mi ZX Spectrum 48k (które potem zalał sąsiad w piwnicy, razem z całym archiwum "Komputera" i "Bajtka") zacząłem interesować się komputerami ośmio-, jak i szesnastobitowymi. Po 8 latach szczęście się do mnie uśmiechnęło - sprzęt będzie za dwa tygodnie.

    Tym przydługawym wstępem chciałem otworzyć wątek, w którym będę mógł zapytać o kilka spraw.

    1. Czy jest możliwość podpięcia dysku do Atari STf?
    2. Jeśli nie, to czy jest może jakas stacja 5,25" na USB (albo konwerter SCSI->USB)? I gdzie mógłbym zakupić/dostać dyskietki?
    3. Jeśli nie ma takiej możliwości, czy są jakieś inne sposoby na wlewanie danych do Atari?
    4. Jeśli chodzi o C64, to jak stoi sprawa z puszczaniem kaset z plików "VAW", komputerem przez wejście liniowe do "kaset odtwarzającej" (takie cosio, którym można słuchać empetrójek w samochodach z radiami kasetowymi).

    Na razie tyle pytań, więcej grzechów nie pamiętam. Jak coś mi się przypomni, to dopiszę.

    P.S: Jeśliby ktoś miał sprzęt/dyskietki/możliwość pomocy, to ja jestem z Krakowa.
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    ad.1 - tak. Niezbyt tanie, ale chyba najlepsze rozwiązanie to ->link<- . Tańszy jest starszy brat UltraSatana - SatanDisk ( ->link<- ), ale chyba trudniej go kupić.
    Przydatne może też być coś takiego - ->link<- robione przez Lotharka.
    • 3: CommentAuthormac
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    w sprawie C64, choć to nie to forum ;-) to tak, daje rade, ale lepiej zainwestować 100 do 150 zł w sd2iec
    • 4:
       
      CommentAuthorSkrzyp
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    No to se pozbieramy... No chyba, że wyproszę na święta, albo znajomy "elektronik" podejmie się próby zlutowania takiego Floppy/SD.

    Wielkie dzięki!
    • 5: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime16 Oct 2011 zmieniony
     
    ja na swoim c64 puszczam programy z adaptera kasetowego, wczytują się wszystkie, trzeba tylko w pc dobrze wyregulować (przyciszyć) dźwięk. Z adaptera ani z sd2iec nie wczytasz oczywiście obrazów dyskietek, czyli większości fajnych dem, musisz się zaopatrzyć w emulator stacji dyskietek na karty sd , ale to dość duży koszt.
    • 6:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    podejmnie sie proby zlutowania flooppy / sd.


    POWODZENIA
    • 7:
       
      CommentAuthorSkrzyp
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    Lotharek: są schematy, są opisy, są wsady do ATmegi... Co, nie tylko ty jeden masz monopol. :)
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    W tym przypadku obawiam się, że jednak ma :)
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Oct 2011 zmieniony
     
    Eeeee tam.
    Kupuję u lotharka części i sam lutuję. I co?
    • 10:
       
      CommentAuthorSkrzyp
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    larek - Challenge accepted :) Przecież, bez obrazy, ale nie tylko jeden lotharek czy zaxon umie lutować płytki i flashować mikrokontrolery...
    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Oct 2011 zmieniony
     
    Ale lotharek to swój chłop !;)

    Skrzyp:

    1. Czy jest możliwość podpięcia dysku do Atari STf?

    Możliwość podpięcia dysku do Atari ST istnieje od samego początku, ale po pierwsze nie tak łatwo dostać dysk do Atari z lat 80 (to jest wersja SCSI a nie IDE jak na pececie), po drugie są to dyski bardzo stare (wymagające samodzielnego parkowania itp.) i małe objętościowo, po trzecie co może nie być takie oczywiste na dysku HDD nie zapiszesz wielu gier i dem z dyskietek, dlatego lepsze są rozwiązania, które emulują stację dysków FDD.
    • 12:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime17 Oct 2011
     
    @jhusak,@Skrzyp, oczywiście poskładać każdy sobie może sam (szczególnie jak kupi części u źródła). Tu jednak chodzi o oprogramowanie tego urządzenia. O ile wiem, to Lotharek ma wyłączność na najnowszy soft. Mogę się oczywiście mylić, ale powyższy wpis Lotharka nie jest bezpodstawny.
    • 13: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime17 Oct 2011
     
    Skrzyp, w zasadzie masz 3 mozliwosci, z czego najtansza i dla ciebie najlepsza jest po prostu zakup HCX od Lotharka.

    2 opcja satandisk, wolny i trzeba troche miec pojecia o ST, plusem jest ze na upartego mozna go nawet na pajaka poskladac.
    3 opcja Ultra Satan ,szybki , drogi i w 3/4 bezuzyteczny dla amatora ktory sobie chce odpalic gierke raz na jakis czas.