atarionline.pl screenshot i nagła...CHĘĆ. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthornothin
    • CommentTime19 Oct 2011 zmieniony
     
    Popatrzcie na screenshot.

    link do img w pełnym wymiarze(obcinamy // z przodu i z tyłu).
    //http://www.mm.pl/~xoen/bb.png//

    Pytanie jest krótkie i proste.
    gdyby chcieć, w CZYM pisać coś takiego?

    rozwinięcie tematu po wytrzeźwieniu autora posta i pierwszych odpowiedziach ludzi, którzy widzą coś nietypowego na tym niezwykłym screenshocie(bo liczę, że dla paru osób nagle pewna klapka się otworzyła, mi zdecydowanie...).

    założenia wstępne:
    - 4 screeny szerokości ekranu na lvl, niescrollowane, oczywiście, jedynie switch ekranu, jak w Mieczach Valdgira.
    -
    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime19 Oct 2011
     
    To jest zdaje się gra Bubble.

    W czym pisać? Oczywiście w Action! ;)
    oraz z wstawkami asm jak ktoś chce.

    scroll może być - nic temu nie przeszkadza.
    • 3: CommentAuthornothin
    • CommentTime19 Oct 2011
     
    ahh, sam mistrz.
    dzięki za wpis, poczytam o Action!.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    ta, Action ;)-
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    no do wyboru jest jeszcze asm lub C (na pececie).
    • 6: CommentAuthorBluki
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    Asembler niekoniecznie na PC.
    A co z Atalanem? Jakoś cicho się zrobiło.
    • 7: CommentAuthornothin
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    ...myślałem o Atari, nie pececie, jako docelowym..
    • 8:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime21 Oct 2011 zmieniony
     
    na piecu chodziło bardziej o crosskompilator - czyli programujesz sobie na piecu i kompilujesz do atari bezpośrednio - docelowo. polecam - bardzo wygodne, na atari jednak nie ma takich środowisk jak na PC :)

    kursy C pod atari przygotował Ilmenit i te 3 odcinki można znaleźć na forum - wystarczają w 100% aby zacząć.
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Oct 2011 zmieniony
     
    Program piszesz dla Atari, ale na pece.
    Z assemblerów na pc masz do dyspozycji:
    - XASM Fox/Taquart
    - MADS Tebe/MADTeam
    - HCASM Epi/Tristesse
    Assemblację przeprowadzasz szybko na pc, po czym za pomocą kabla SIO2PC+APE/AspeQt/SIO2BSD lub SIO2IDE/SIO2SD/SIDE przerzucasz program na Atari.
    Używam na pc MADSa+SIO2BSD+SIO2PC z konwerterem COM2USB FTDI232R i (jak dla mnie) do pisania jest to wygodniejsze rozwiązanie niż wachlowanie kartami SD/MMC/CF.
    Tak samo możesz zamiast asm używać CC65.

    Edit: xeen już mnie ubiegł :)

    Edit 2: No i bardzo wygodną rzeczą jest SpartaDOS X do testowania swoich produkcji.
    Polecam też zaopatrzenie się w KMK IDE Plus choć nie jest niezbędne do pracy, ale po jakimś czasie okazuje się bardzo wygodne.
    Jeśli chodzi o zbiór informacji - tu są pomocne linki.

    Edit 3: SIO2BSD+SDX+PCLINK umożliwiają komunikację za pomocą urządzenia PCL: za pomocą którego masz dostęp do plików w katalogu pc na bieżąco z poziomu Atari. Połączenie jest trwałe więc mapujesz raz. Piszesz program na pc, assemblujesz, po czym z poziomu Atari ładujesz go przez PCL: prosto z pc.
    • 10: CommentAuthorBluki
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    Na Atari masz np. Quick Assembler, chyba że interesują Cię języki wysokiego poziomu.
    • 11: CommentAuthornothin
    • CommentTime21 Oct 2011 zmieniony
     
    Dzięki za wpisy..możliwe, że zmęczenie spowodowało malo konkretne określenie o co mi chodzi - Atari nie mam od dość dawna, idea na grę dotyczy(łaby) środowiska na pc(to oczywiste), którego efekt dawałby atr,xex, cokolwiek, do testów pod emulkami(więc teoretycznie i pod realAtari).
    Informacje, które widzę są nadal adekwatne do zamysłu, tyle, że odpada to, czego mieć w stanie nie będę - sprzęt.

    Oczywiście, szansa realizacji jest mało realna, ale nadal, dzięki za wpisy.
    Poczytam, pomyślę..

    Zakładam, że user+chęć to za mało. Skoro polecacie bez ogródek ASM, to myślę że...jakby jestem już za stary na start od zera(tak, pamiętam klon boulderdasha w BASICU...).
    Sorki za stworzenie wątku w typowym stylu pitupitu(coś się chce, głowa się kiwa, znacie to :) )...
    • 12:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    eee tam od razu mało realna :) zapodaj linka do filmiku o co w grze chodzi, na początek - chętnie zerknę.
    dzięki
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    Quick Assembler? - ... chyba SLOW Assembler z megamałym buforem i długowieczną asemblacją :D
    • 14:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    Co wcale nie przeszkadzało, żeby za pomocą QA napisać kilka bardzo dobrych gier.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Oct 2011 zmieniony
     
    Atalan ma problem dużej ilości zmiennych. Jak mu się miejsce na nie skończy (a nie sprawdza(ł) tego, może teraz już tak) to się przestaje kompilować, albo się wiesza. Do małych projektów spoko.
    • 16:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime22 Oct 2011
     
    Larek, ale są szanse że oni te gry pisali wcześniej gdy QA był na wczesnym etapie rozwoju i nie był produktem nadającym się do sprzedaży. Wtedy mógł działać nieco szybciej i udostępniać znacznie więcej miejsca w pamięci.

    Ja co prawda nie mam w 100% pewnych informacji (bo nie bezpośrednich), ale z tego co wiem/pamiętam oni przygotowywali QA do wydania zaraz przed wydaniem więc w sumie nie wiadomo co takiego zmieniali, rozbudowywali itp.
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Oct 2011
     
    Larek - z czego pamiętam, to w jednym kawałku w buforze QA zmieścisz dobre intro 4kB ;)-

    łącząc bloki oczywiście można tą metodą zakodować dowolny program, pytanie tylko ile czasu to zbawi :)
    • 18: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime23 Oct 2011
     
    ja tam wolę QA na real hardware, to też ma swój "czar". Chociaż czasem wymiękam i robię coś na emulatorze bo nie mam siły i czasu na ciągłe wczytywanie dyskietek (obrazów), ale nigdy, bardzo rzadko, włączam crosscompilery, proces tworzenia gry/programu to też nostalgia, możecie powiedzieć, że jestem megapurystą.

    Co innego np. Sega czy NES, te maszyny nie miały natywnych programów do tworzenia gier więc bez wyrzutów sumienia stosuję wymyślne programy do konwersji grafiki i kompilacji, w przypadku Atari staram się jak najmniej korzystać z Peceta.

    (na NESa chyba była jednak jakaś klawiaturka i basic, ale nie jestem pewien)
    • 19: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime23 Oct 2011
     
    Na NESa chyba nie(przynajmniej nie kojarzę), ale na bliźniaczego FamiComa jak najbardziej, tylko co z tego jeżeli ich BASIC(czy w zasadzie 2 nieznacznie różniące się BASICi) to była zabawka podobna do tego w VCSie czy mydelniczce.
    • 20: CommentAuthorbolo
    • CommentTime24 Oct 2011
     
    Ja polecam Big Assembler ASF-u
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2011
     
    W sumie poradnik Mono z postu 9 tez mozna by wrzucic do dzialu "Dla poczatkujacych"...
    • 22:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Dec 2011
     
    Fakt, jesli idzie o pisanie na samym A8, to Big Assembler z ASF-u byl naprawde dobry (skladnia i styl pisania pokrewny do ASSEMBLER_Editor i troche do MAC_65).