atarionline.pl prince of persia - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 May 2018
     
    Dźwięk nie jest popsuty, Apple II poza bzyczkiem żadnego dźwięku nie ma - jest jak sprzęt pozwala. Pecet na bzyczku umie w tle odgrywać sample, no ale to pecet, to trochę CPU pochłania. My nie jesteśmy skazani na bzyczek. Cieniowanie też można poprawić, skoro gra sprzętowych sprite'ów nie używa, to można spokojnie nimi kolorować.
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2018
     
    a nie lepiej wykorzystac je na animacje spadajacych plyt itp by nie zwalnialo ???
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2018
     
    ...zz tym beeperem to nie wiedzialem.
    port z Appla planujesz ?
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 May 2018
     
    Kiedyś myślałem, ale ktoś już robił i nie dotykałem tematu. Ktoś się już zniechęcił, może... Ta gra jest w pewnym sensie prostsza od takiego Zorro, tylko wszyscy ulegają złudzeniom - dosłownie - optycznym. Za co gratki dla autora po pokazuje tym wprost, że oprawa jest bardzo ważna, nie mniej, wbrew temu co twierdzą niektórzy, niż grywalność.
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime9 May 2018
     
    Skoro da się na Apple II, C64, ZX to i u nas się musi dać.
    Wersja C64 korzysta tak naprawdę z dobrodziejstw dodatkowej pamięci w postaci ROMu carta, u nas mógłby to zapewnić podobnie ext-RAM lub cartridge AtariMax.
    Pozostaje kwestia czy wyglądałoby to lepiej, gorzej, a może podobnie ;-)
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2018
     
    @wieczór
    właśnie dla tego odpalam czasem PS3/PS4 ;-) .
    No tak , na Atari przeszkadza troszkę prostokątny piksel ,ale zawsze można zmniejszyć rozdziałkę(kwadratowy zrobić) i dorobić scroola he,he - pisze jakby to było takie proste :-),no bo w sumie jest ...

    Na szczęście Atari ma kilka trybów w tym hi res .
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2018
     
    @ Jacques
    Jakby się postarać to mogło by być nawet lepiej ,ale tego to się już chyba nie dowiemy ...
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2018
     
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2018
     
    Przeczytajcie pierwszy post ;-).JUŻ JEST !!!


    Wersja z GBC
    • 10: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime9 May 2018
     
    Wkwamać.
    Co się przypiepszcie do grafiki czy dźwęku.
    Ja bym chciał to albo tamto a tak naprawdę to jeszcze nie wiem. Może tak a może nie.
    Co jest z wami?
    Bo mnie cholera bierze jak to czytam.

    Będzie na rozszerzone Atari i zaświetliście.

    Po cholerę rozszerzać Atari. Po co VBXE i reszta? Ludzie dajcie wsparcie tym co im się jeszcze chcę. Proszę.

    Potem będziemy oceniać
    • 11: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 May 2018
     

    atariki50:

    Będzie na rozszerzone Atari i zaświetliście.


    O ile będzie. Ja widzę niektórzy cały czas zdają się nie rozumieć - nie ma najmniejszego znaczenia czy będzie wspierać VBXE czy nie, czy na rozszerzoną pamięć, czy nie. Trzeba tę grę zrobić. Jaka jest grafika,kolory - to jest sprawa nawet TRZECIOrzędna. To jest totalnie niezależne od gry :)
    • 12: CommentAuthorsis101
    • CommentTime10 May 2018
     
    Jedynie chyba mariuszw nie kalkuluje ;) Może dojdzie on do POP z zx? :) Szkoda z kolei LN2 bo ładnie się zapowiadało.
    • 13: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime10 May 2018
     
    @wieczor

    Dzięki Bogu że napisałeś ten post.
    Bo już myślałem że wszyscy przesadzili z grilowaniem w "rozszerzony" weekend.

    Trzymam kciuki.

    Niechaj powstanie ta gra.
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime10 May 2018 zmieniony
     
    Przepraszam ale muszę.

    Jeśli można To to można PoP. I nie mówcie że nie bo nie uwierzę.

    ->link<-

    Żartuję sobie oczywiście w tym miejscu. Ale wierzę że ta gra jeszcze niejednego zadziwi jak powstanie oczywiście za co mocno trzymam kciuki.
    • 15: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime11 May 2018
     
    Fajne :) Ale ATM to z reguły zwykły pecet, żadna tam alternate platform ;) Główną sztuczką jest mu to wstrzyknąć - przypuszczam, że jakieś dziury w softwarze :)
    • 16:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime11 May 2018 zmieniony
     
    Z ciekawości - w konkteście portowania PoP: w czym małe Atari jest słabsze od Apple II? Pytam już po przeczytaniu postu Wieczora z poprzedniej strony. Wiem, że wersja na Apple II to nie jest najlepsza wersja tej gry, ale jest to wersja oryginalna (to ona powstała jako pierwsza).
    Autor wrzucił kod na GitHuba, ale nie dało się tego kodu uruchomić (na Apple II) lub skompilować. Tym zajęły się inne osoby, np. ->link<-

    Edycja: Ciekawe (może ktoś już wklejał?): ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 May 2018 zmieniony
     
    Ta wersja nie jest wcale taka zła ... no z wyjątkiem muzyczki ,poza tym Atari ma szerszą inną paletę barw i fajnie odcienie można dobrać ,podkręcić klimat ...


    mam pomysł , muszę to dopracować
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 May 2018 zmieniony
     
    Wersji Apple II nie ma się co czepiać, z dokładnością do grafiki jest to praktycznie ta sama gra co na PC i Amidze, zresztą grafiką też aż tak nie odbiega. Przede wszystkim istotny jest engine, commodorowcy skorzystali przecież ze źródeł właśnie tej wersji modyfikując grafikę pod kątem możliwości C64.
    • 19: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime11 May 2018
     
    Ja bym powiedział, że wersja na Apple jest jedną z najlepszych na 8-bit a patrząc na inne - na pewno najpłynniejsza.
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 May 2018
     
    Irata4 - ja się nie znam na grafice Atari 8 bit, ale Ty jesteś permanentnym ignorantem ;) Pobożne życzenia raczej nie zmieniają rzeczywistości.
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 May 2018 zmieniony
     
    no bez jaj ty chyba gier na Atari nie widziałeś ;-)
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 May 2018 zmieniony
     





    • 23:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 May 2018 zmieniony
     
    no dobra ,@pin chyba masz racje ,nie mogę znaleźć niczego co by miało równie płynną animacje ,dynamikę i podobnie rozbudowany labirynt ,w tym momencie życie moje straciło sens ...

    ale jest jedna gra w której postać jest w miarę płynnie animowana choć sama animacja jest koślawa ale to nie problem bo można poprawnie narysować klatki chodzenia skakania itp i myślę(bo jeszcze nie jestem świadom ograniczeń i nie chce być gdyż to zabija kreatywność :-p ) że w podobnej grafice Princa można by zrobić , są samplowane dźwięki , do tego muzyka a nad grafiką można zrobić lepszą biorąc na warsztat to co wykorzystuje ta gra ...


    A ... sram na kolory ;-).
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 May 2018
     
    Tutaj chodzi mi o sam engine który powinien Prince uciągnąć , macie jakieś pomysły istniejących już silników które poradziły by sobie z Prince ??? oczywiście lekko naginając :-).

    Przypomniało mi się jeszcze :
    • 25:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 May 2018 zmieniony
     
    Zawsze można zrobić "tekstówke"z predefiniowaną animacja przejścia każdej planszy ,w grafice lepszej niż APPLE 2 więc się da!.
    • 26: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 May 2018
     
    Panowie to 375/6 post dotyczacy PoP.
    Czy ktoś jeszcze pamięta Kto to ma napisać???.

    Bo ja jestem zainteresowany postępem prac nad tym projektem a nie badaniem.

    Sorry ale czy coś się dzieje w temacie? Bo kwestię możliwości powstania gry chyba definitywnie rozważaliśmy na TAK.

    To co jakieś wieści o postępie prac??

    To by dolało trochę świeżej krwi do dyskusji
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 May 2018
     
    ... z tego co słyszałem to projekt zatrzymał się i raczej nie będzie rozwijany ,więc trwa debata czy jednak da się i jakim kosztem .
    • 28: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 May 2018
     
    Jasna cholera.
    Tyle gadania i dupa?

    Złamię swoje zasady i napiszę na priv .

    Masz jakiś prywatny namiar?
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 May 2018 zmieniony
     
    Prześledź posty w temacie , na poprzedniej 6 stronie
    @Adam napisał :
    "Nie chcę Was martwić, ale niestety wersja grafiki, nad którą rozpoczął poważniejsze prace Franco Catrin, to wersja z turbanem. Może udałoby się go przekonać, aby zmienił koncepcję, ale w tej chwili i tak jego prace nad PoP są zamrożone, więc na razie nie ma o czym mówić."
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 May 2018 zmieniony
     
    Jak ma powstać to trza samemu wziąć się do roboty , muzyk (@pin) by się podjął ,jakby było na serio to ja bym się zajął animacją postaci (bo lubię i bym podołał) i może grafiką (masa pracy),ale nie znajdziemy osoby która to zakoduje .
    Więc sobie gdybamy czy i jakie cięcia by trza było zrobić .
    • 31: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 May 2018
     
    No kwa.mać.
    Szkoda.
    Z natury jestem pesymistą.
    Ale co tam.
    Powstają Nowe gry i nikt się nie pyta czy tak można bo nie wie że nie
    • 32: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime12 May 2018
     
    Wątek powstał w lutym 2012. To jakieś 6 lat temu.
    W tym czasie można się nauczyć 6502 i architektury XE.
    • 33: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 May 2018 zmieniony
     
    @bob_er

    Dlatego nie piszę na priv.

    A czy Ty czujesz się na siłach?
    • 34: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime12 May 2018
     
    Pewnie jakoś bym to ogarnął, ale problem taki, że ta gra mnie nie rajcuje. Z mojego punktu widzenia, moja aktualna lista TODO zawiera ciekawsze pozycje.
    Niestety, pozycje na tej liście szybciej się pojawiają niż znikają :(.
    • 35: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 May 2018
     
    To może wybierz pozycję która trzyma się na AOL.
    Nie zniknie zanim się pojawi jeśli możesz pomóc.

    Za durzo tu gadania. Za mało konkretów. Nie uważasz?

    Od czegoś trzeba zacząć.
    • 36: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime12 May 2018
     
    Opcje widzę dwie:
    1. Znajdziesz kodera, który Ci ten projekt pociągnie (ja odpadam)
    2. Zostaniesz koderem i pociągniesz projekt sam.
    Wsparcie grafika i muzyka masz zadeklarowane.
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 May 2018 zmieniony
     
    @ atariki50
    można powiedzieć że jest Prince ;-)

    Ha,ha ,ha ,co on robi tą ręką ...
    fajnie tupie ...
    a na końcu gry zamiast panienki KOZA .

    @ bob_er

    Tak dwa,trzy lata ,biorąc pod uwagę obowiązki,kuźwa poważnie bym się podjął gdyż to WIELKA GRA i na łamach historii A8 można by konkretnie zaistnieć .
    • 38:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 May 2018
     
    nie no , chyba w wolnym czasie (po Wap Niaku) zrobię Animacje księcia ,sam jestem ciekaw jak to będzie się prezentowało na Atari ... z drugiej strony nie wiem czy na grafice czy duszku i mamy pierwsze ograniczenie którym jest szerokość ducha bo albo będzie ludek mikry albo mało barwny ...a na grafice nie płynny ,ale spoko coś się wymyśli :-) .

    @Pin dorobisz dźwięki ...
    może by tak zrobić pierwszą planszę .........
    chyba się zagalopowałem ...
    a może jednak ktoś by zakodował takie jednoekranowe demo ,na warsztat by poszła pierwsza plansza z przepaścią i kolcami ....

    są chętni ???
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 May 2018 zmieniony
     
    • 40: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 May 2018 zmieniony
     
    A
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 May 2018
     
    na pocieszenie napiszę że uczę się kodować ...
    ... jestem na etapie ... no nawet to nie etap ,jak tak dalej pójdzie to za 20 lat napiszę ...poprawnego scroll/a .
    • 42: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 May 2018
     
    @IRATA4

    Dzięki za Jaffar. Bo już łapalem Doła.
    • 43:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 May 2018
     

    fajny kanał , marzy mi się coś podobnego A8 Vs C64 w takiej formie .
    • 44:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime13 May 2018
     




    • 45:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime14 May 2018
     
    Nie mam pojęcia, ale autora projektu łatwo znaleźć :)
  1.  
    Poza brakiem czasu/ludzi jaki jest główny czynnik programistyczno-sprzętowy blokujący temat? Czego się nie da? Co będzie gorsze - grafika? No może będzie, a może będzie zbliżona do tej z Apple II - da się grać, bo grałem. Nie zmieści się do 64k - to się zmieści do 128k, do Rambo etc.

    Samej grafiki w grze nie ma aż tak dużo - wystarczy odpalić leveleditor do wersji Apple II. Zawsze można rozbić grafiki na levele i ładować osobno (tak strzelam). Screeny też mogą być ładowane (czyli bazujemy na wersji dyskietkowej etc.).

    Oryginał z Apple II i port na BBC Master używają tego samego systemu plików/struktury. Mniemam, że jeżeli nie pisać gry od nowa tylko użyć ponownie - tej samej struktury a tylko oprogramować część sprzętową na Atari (obraz/dźwięk) to sama logika gry się zachowa. Inaczej edytory poziomów etc. dla Apple II i BBC były by osobne a jest to jeden soft.

    To oczywiście tylko moje laickie trzy grosze pozytywnego myślenia w temacie. Bo ciężko mi uwierzyć, że nie da się zrobić tej animacji postaci co jest na Apple II (bez wsparcia sprzętowego - to leci tylko z procka), tej grafiki, o dźwięku nie wspominam. Ale - jak najbardziej rozumiem, że to duży projekt i ludzie nie mają na niego czasu.
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 May 2018
     
    Dzięki Marcin, że napisałeś to powyżej, bo zgadzam się z Tobą toczka w toczkę, a więc zaoszczędziłeś mi pisania :D
    • 48: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 May 2018
     
    nie sadze, zeby bbc uzywalo tych samych grafik, apple ma 7bitow danych na bajt grafiki w dodatku w odwroconej kolejnosci.

    widze, tez ze obraz miga mimo, ze bbc ma szybszego proca a to oznacza ze na apple mamy podwojny bufor obrazu.

    jesli mialbym sie wymadrzac to trudnosc widze wlasnie w ilosci danych graficznych - maszyna minimum 128k i nie wazne czy bedzie tylko jeden level w pamici czy wszystkie.

    trzebaby sprawdzi jak wyglada stronicowanie pamieci dodatkowej w apple stad by mozna bylo wiele wycianac info.

    acha no i grfika mono - nie da sie uzyc apploskiej ze wzgledu na te 7 bitow - po konwersji bedzie 'skakac'. jesli grafika kolorowa znakowa to chyba lepiej by bylo dogadac sie z c64 dzie juz pewnie zrobili konwersje wyswietlania na znakach.
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2018
     
    ja tam w dalszym ciagu widze gdybanie ,w hi resie by poszlo (mono),ale ciekawi mne podstawowy tryb albo jakis kolorowy interlaced ,kto powiedzial ze ma byc joa w jote ;-) ,se pokombinuje z ta grafika jak bedzie czas ...
  2.  
    "używają tego samego systemu plików" nie oznacza "używają tych samych plików". Ten sam level edytor działa z wersją Apple II i BBS czyli te same tabele czy pliki zawierają informacje o połączeniach między pomieszczeniami etc. inną przestawialną logikę gry. To co jest do zrobienia to konwersja grafiki oraz oprogramowanie jej wyświetlania w oparciu o istniejący już i działający silnik - jeżeli zostanie cała biblioteka połączeń i logik pomiędzy obiektami - nie powinno być z tym roboty tym bardziej, że SĄ ŹRÓDŁA z komentarzami autora. Zamiast plucia do pamięci jakiejś tabeli zawierającej RAW binarki Apple II będzie pluć RAW binarki ATARI. Inne wartości, bo inny zapis bitmapy, piony wielkościowo zachowane (192).

    Ekran Apple II jest to 140x192 więc spokojnie można to zrobić na którymś trybie Atari. 6 efektywnych kolorów na Apple II, też nie da się na Atari tyle wycisnąć? Serio? 3x10 tilesów na ekran, biblioteka tilesów, zapis definicji co gdzie jest w jakiej komnacie JUŻ JEST.

    Grafika mono... jedyna wersja de facto mono jest na Apple Macintosh, tylko rozdzielczość jakby zabija temat. Idąc dalej - gdyby wziąść

    Jeżeli dało radę przenieść to na ZX Spectrum na 128k... jeżeli na Apple II zajmuje to dwie dyskietki (albo jedną dwustronnie - 140k na stronę) - to nagle nie rozpuchnie się do niewiadomo jakiej wielkości...

    Poniżej punkt odniesienia do tego, o czym mówię.

    ->link<-

    Wg mnie pisanie tej gry od nowa to jest strata czasu - nieuzasadniona niczym poza nadmiarem czasu i pasją. Nikt za tą grę nie zapłaci. Jeżeli ktoś podejmie się robienia tej gry na serio a nie dla x screenów i jednej animacji to powinien rozważyć protezę kodu Atari do kodu źródłowego Apple II plus oprogramowanie grafiki/muzyki. Dlaczego w na tym kodzie? Jest bardzo ładnie skomentowany. Plus - to jest punkt odniesienia dla wszystkich portów jakie powstały, to jest oryginał gry. Applowska rozdzielczość 140x192 w kolorze spokojnie do osiągnięcia w atarowskim 160x192 czy jakimś customowym trybie.

    Port na BBC robili od kwietnia 2017. To nie jest temat dla jednej osoby i na parę miesięcy.