atarionline.pl Ratowanie dyskietek 5.25' - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime19 Feb 2012
     
    mam kilkanaście całkiem ładnych dyskietek 5.25', ale przy formatowaniu - błąd. Uszkodzony sektor.
    Pytania:
    1. Jaki jest najlepszy program oznaczający w sposób trwały takie sektory? Tzn. również ważne jest, żeby jego obsługa była przyjemna, a nie wkur.... denerwująca.
    2. Rozumiem, że na taką dyskietkę nie da się juz nagrać "prawdziwego" całodyskowca, a jedynie XEX, COM bo przy całodyskowcu i tak następuje formatowanie pod niego?

    Posiadam 100 dyskietek 5.25" do XF551, praktycznie nowe, w pudełkach, jednak pod moimi Ca2001 nie da się ich sformatować. Pod XF551 chodzą na 100%, sprawdzone. Moge tanio odprzedać.
    • 2: CommentAuthor0xF
    • CommentTime19 Feb 2012
     
    1. Wszystkie takie uniwersalne programy są równie dobre, bo obsługa bad sectorów przy formatowaniu jest po stronie stacji. Dyskietka z bad sectorami jest ogólnie niepewna i nie trzymałbym na niej nic ważnego.

    2. Tak.
    • 3: CommentAuthorBluki
    • CommentTime19 Feb 2012
     
    Nie trzymałbym niczego na takiej dyskietce. Ale gdy problem z formatowaniem występuje tylko w podwójnej gęstości, to często taka dyskietka nadaje się do używania w SD (90 kB, nie w ED - 130kB).
    • 4: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime20 Feb 2012
     
    Na takich dyskietkach chcę trzymać Seriousy, kilka gier całodyskowych więc nic poważnego - zawsze można ściągnąć.

    Ale koledzy konkretnie, jaki program polecili byście,
    spośród dostępnych na AOL?

    Aha, to nikt nie chce tych dyskietek do XF551, co mam z nimi zrobić? Jak nowe...
    • 5: CommentAuthoradawro
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    Podłączę się do tematu.
    Mam stację CA-2001 z TOMS Multi i jak spróbowałem po latach trochę poużywać, to się okazało, że tylko jedna na kilkadziesiąt próbowanych dyskietek przeszła weryfikację formatu Double Density (co dziwne Enchanced density na dalszych ścieżkach nie przechodzi weryfikacji)

    Większość daje się sformatować na SingleDensity bez problemu.
    Niektóre przy próbie sformatowania na DD lub ED przechodzą weryfikację tak do ok 1/3 pojemnośći
    a

    Dostałem od znajomego na próbę dyskietkę, którą miał w fabrycznie zafoliowanej hermetycznej paczce trzymanej w idealnych warunkach i też formatuje się tylko na SD - za to ED i DD nie przechodzą weryfikacji już po 3 ścieżce.
    To tyle w temacie formatowania

    Co do odczytu starych danych to tak 60-70 daje się odczytać pod warunkiem że było nagrane w SD.
    Niestety praktycznie wszystko w ED i DD miało po kila błędów na każdej ścieżce.


    Tu pytanie , Czy po prostu taki jest już koniec dyskietek , czy raczej w stacji rozjeżdża się podsystem zapisu MFM (ED i DD) bo zapis FM (SD) działa.
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    Udzielam prawdopodobnej odpowiedzi, dlaczego XF formatuje te dyski, a CA nie.

    XF551 formatuje i odczytuje HD, CA2001 nie. W tym jest problem.

    Do CA2001 potrzebujesz dysków DD
    • 7: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    @adawro

    Jestem prawie pewien, że problem tkwi w stacji a nie w dyskietkach. Ja jestem w trakcie ratowania moich starych dyskietek i tylko kilka na około 150 szt. miało problemy z odczytem. A leżały latami w piwnicy i na strychu oraz przejechały ze mną podczas przeprowadzek całą Polskę. Nie zauważyłem też, żeby te sformatowane w DD były jakieś trudniejsze do odczytania od tych w SD czy ED.
    • 8: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Apr 2014 zmieniony
     
    qrka i skasowałem posta!

    Dyskietki 5 i 1/4 cala po wielu latach te nawet najbardziej badziewne działają bez problemu i wszystko da się z nich odczytać. Piszę o dyskietkach sformatowanych w DsQD 720kb 5 i 1/4 cala...
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    @paptak - CA nie sformatuje ani nie odczyta nic z dyskietki HD. XF - odczyta.
    • 10: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    Ale każda xf-ka???
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    z moich obserwacji wynika, że tak. W XF551 siedzi fizycznie napęd pecetowy, w CA nie.
    • 12: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    W dyskietkach HD jest inny skład chemiczny nośnika który wymaga większego prądu zapisu/odczytu. Czyli format dyskietki to nie wszystko - HD na DD sformatujesz - ale napęd musi być przystosowany.
    • 13:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    Może będę głupoty wypisywał ale mając stacje LDW 2000 co chwile kolejna dyskietka waliła błędami, w większości przypadków po wielu próbach udawało się sformatować je w SD, w ED już ni h***, później bawiłem się tymi dyskietkami już na KarinMaxiDrive z napędem Teac, i o dziwo to czego LDW nie umiało czytać/formatować z KMD+Teac wszystko hulało że miło, dyskietki DD dawały się nawet formatować na 720, nie wiem jakim cudem, ogólnie 80% moich dyskietek odratowałem i nie sprawiają kłopotów, jak wyżej pisali to chyba taka przypadłość LDW/CA.
    • 14: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    Pewnie LDW ma tą samą przypadłość co ca2001!

    Piszę z doświadczenia, po wielu latach najgorsze "szmaty" no name dyskietki sformatowe na Tomsie 720kb działa od razu dwie trzy na 150szt ma problem z kilkoma sectorami ...?>! Dziwne Polaroid ma większe problemy niż tani NO NAME!
    A toms to przecież teac fd55.
    • 15:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime1 May 2014
     
    Dokładnej nazwy modelu mojego napędu nie znam, ale z wyglądu zewnętrznego jest to to samo co w TOMSie z tą różnicą że szary panel. Tak przy okazji nie ma ktoś zajechanego takiego TEACa z czarnym panelem?
    • 16: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 May 2014
     
    Teac fd55 nawet z tymi samymi panelami to zupełnie inne stacje :(
    • 17: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime1 May 2014
     
    @paptak - CA nie sformatuje ani nie odczyta nic z dyskietki HD. XF - odczyta.


    pin. Ja to wiem. Ale adawro nic nie wspominał o tym, że jego dyskietki to te HD. Dlatego się odezwałem.
    • 18:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime2 May 2014
     
    AS: Nie mniej wygląda na to że LDW/CA mają lipne napędy, przypomniało mi się jeszcze że kiedyś miałem oryginalnego Cyborga i Tekblasta od Sikora, na LDW trzeba było kilku podejść aby je wczytać TEAC + KMD nawet się nie zająknęło przy wczytywaniu, ciekawe jak 1050/XF551 wypadają w porównaniu z LDW/CA jak i z TEACem w TOMSie czy przez KMD.
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 May 2014
     
    @Paptak - nie napisał, owszem - lecz z opisywanych objawów to właśnie to może być wytłumaczeniem.
    • 20: CommentAuthoras...
    • CommentTime2 May 2014 zmieniony
     
    @Iron na Tomsach 710 i 720 dyskietki czytają się bez problemu jak dyskietka jest już naprawdę zjechana i wiekowo to Toms720 wyłącza sam z siebie buforowanie ścieżek oczywiście trzeba ja włączyć i idzie bez problemu.

    Co dziwniejszego Toms710 tą samą dyskietkę odczytuje z buforowaniem ścieżek. Mimo iż mój T710 bez bardzo skatowany.

    Testowałem również xf551 (tylko miałem/mam? tą słabszą wersję okrągła dioda) i bez problemu czytała natomiast 1050 z Toms Multi bądź ca2001 z toms multi wg. mnie chodzą tam samo jak tomsy 710/720 I nie mają problemu z odczytywaniem czegokolwiek.

    Karinki nigdy nie używałem, jeszcze szalone wrażenie zrobiła na mnie 1050 z is plate. To odrzutowiec a nie stacja!

    Na SV2k14 możemy zrobić testy :)
    • 21:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime3 May 2014
     
    Wynika z tego że napęd np. w LDW/CA jest ok, gorzej z elektroniką bo ile dobrze kojaże to dopałka do stacji w postaci jakiegoś tam TOMSa to tylko elektronika bez ingerencji w sam napęd, co do stacji 1050/XF551 nie wypowiadam się gdyż nie miałem okazji ich używać, raz tylko widziałem na oczy 1050, nie mniej na LDW podczas uzytkowania nie narzekałem ale tylko dla tego że wcześniej nie miałem żadnej flopki do atarki, przesiadka na KMD to jak przesiadka z Poloneza na Audi :)
    • 22: CommentAuthoradawro
    • CommentTime4 May 2014
     
    Fakt nie napisałem jakie dyskietki - to napiszę - wszystkie testowane to klasyczne DSDD (Double Side Double Density)
    Normalnie kiedyś w mojej stacji działały.
    Gęstości DD używałem bo wiadomo , chronicznie brakowało miejsca. Teraz to zupełnie inne czasy (archiwa na CD/DVD dyskach USB) i sobie mogę wrzucać przez SIO2SD więc mogę się zupełnie obejść bez DD.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 May 2014
     
    Asior, u Sonara sa pewne dyskietki, ktore trudno odczytac do przekopiowania, ale czasami programy sie wczytuja. Czy sadzisz, ze bylbys w stanie je skutecznie pojechac TOMS-em?
    • 24: CommentAuthoras...
    • CommentTime15 May 2014
     
    Kaz,
    Spróbuję na najbliższym zlocie, pogadam z sOnarkiem to może je do mnie wyśle...
    I sprawdzę czy da się je stomsować :)
    • 25:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime15 May 2014
     
    Kaz, as... moja CA nie dała rady. Nie ma sprawy. Skontaktuję się z Tobą as... i podeślę. Pozdrawiam