atarionline.pl Rick Dangerous - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime29 Jan 2021 zmieniony
     
    @Jacques
    Tu nie chodzi o koszty, bo gdybym chciał mieć rozszerzenie to dawno bym miał, ale jest mi ono zupełnie zbędne.

    Ja akceptuje parametry Atari takie jakie wyszły z fabryki, i używam softu, który na tym chodzi. Soft, który na tym nie chodzi dla mnie nie istnieje.
    Nie jestem sfrustrowany tym, że inne ośmiobitowce potrafią coś tam lepiej. Ja podziwiam to co potrafi Atari w założeniach konstrukcyjnych. Jeśli mam potrzebę zobaczyć coś więcej odpalam Amigę.
    Nie chcę się powtarzać, ale jeśli komuś nie odpowiadają możliwości Atari to zawsze ma wybór wśród 'lepszych' ośmio- czy szesnastobitowców.

    PS. Panowie, wiem emocje, piszemy: 'żądze' :)
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    A no to nie brnąć za bardzo, z fabryki wychodziły też 130XE, więc nie trzeba celować w najwęższe gardło 64KB jakby co ;-)
    Reszta to już kwestia ideologiczna, rozszerzony RAM nie musi oznaczać, że ktoś powinien patrzeć w stronę innych maszyn.

    Czekamy na Ricka i inne!
    • 3:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime29 Jan 2021
     

    XLent:

    PS. Panowie, wiem emocje, piszemy: 'żądze' :)


    Racja, dzięki. Poprawione. :)
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    Ja też już wyedytowałem, bo powieliłem błąd ;-)
    • 5: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    @XLent
    Wydaje mi się, że w przypadku Panga to nie tylko o levele chodzi. O ile się nie mylę, to aby uzyskać taką ilość obiektów na ekranie i płynny ruch koderzy intensywnie korzystają z techniki optymalizacyjnej "rozpętlania kodu". Ta technika jest mocno pamięciożerna. Bez rozszerzenie nie dałoby rady.
    Moje domysły może potwierdzić ktoś z MadTeamu, chcesz to zapytaj ;)
    • 6: CommentAuthortebe
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    tak, w dodatkowych bankach umieszczony jest rozpętlony kod tworzący kule (z przesunięciem o piksel), bohatera, harpun, realizujący detekcje kolizji kule<>elementy pola gry, kule<>harpun, kule<>bohater

    synchronizacja jest co 2 ramki, przy 1 widać było zbyt częste zmiany szybkości działania uzależnione od liczby kul na ekranie

    dysponując sprzętowymi duchami można sporo pamięci oszczędzić, no ale nie ma ich tyle w XE/XL
    • 7: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    To i ja dodam swoje trzy grosze choć jestem tu nowy
    Jeśli chodzi o te nowe gry na Atari to jestem pełen podziwu z osiąganych rezultatów, (narazie oglądałem tylko na Youtube bo Atari dopiero mam w "budowie") i z tego że w ogóle komuś się chce to robić, dlatego uważam że trzeba szanować i "wielbić" ludzi z taką pasją bo robią to przedewszystkim dla nas a dopiero później dla siebie.
    Tyle tytułem wstępu
    Jeśli chodzi o rozszerzenia pamięci to skoro gry na Atari z przyczyn technicznych do uzyskania tych samych efektów co na 64kb w C64 potrzebują czasem więcej pamięci to uważam że skoro był model 130XE z 128kb RAM i mamy na rynku dostępne opcje rozszerzeń to warto z tego korzystać jeśli jest taka potrzeba ale... z głową
    Jednym słowem uważam że jeśli gra do uzyskania pożądanego efektu wymaga większej ilości pamięci to lepiej z tego skorzystać niż ciąć te efekty ale jeśli można się postarać i upchnąć to w 64kb to też dobrze bo jednak sporo jest Atari bez rozszerzenia Ram-u.
    I choć fabryczne Atari XL/XE miały różne ilości pamięci (od 16kb do 128kb) to jednak najczęściej spotykane miały 64kb i taka ilość wydaje się standardowym minimum.
    Ale jak pisałem jeśli gra wymaga do uzyskania pożądanych efektów 128kb lub więcej to należy z tego skorzystać.
    Choć osobiście uważam że gry wymagające 512kb lub 1MB to już trochę przesada, od takich gier powinno być Atari ST/Amiga/PC ale to tylko moje zdanie i nie trzeba się z nim zgadzać.

    Przy okazji zapytam czy istnieją (możliwe do kupna) rozszerzenia pamięci RAM do XL/XE bez konieczności rozbierania i przerabiania komputera?
    • 8: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    @Belzebub
    Sys-Check
    • 9: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime29 Jan 2021 zmieniony
     
    o to chodzi?
    ->link<-
    • 10: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    @Belzebub
    Parę dni temu Candle zapowiedział Ultimate w wersji zewnętrznej, na CART+ECI(XE)/PBI(XL)
    • 11: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    @Belzebub, tak mozna kupic bezposrednio od producenta w Europie, informacje w tym pdf ->link<-
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Jan 2021
     

    Belzebub:

    Choć osobiście uważam że gry wymagające 512kb lub 1MB to już trochę przesada, od takich gier powinno być Atari ST/Amiga/PC ale to tylko moje zdanie i nie trzeba się z nim zgadzać.


    To w takim razie co sądzisz o grze upchniętej w megabajtowym cartridge'u? To może bez problemu odpalić na maszynie z 64k pamięci. Czy to też będzie przesada? ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Jan 2021
     
    jaka tam przesada... więcej zawartości/informacji można upchnąć i tyle,podzespoły generalnie te same.
    odpalasz cart i grasz,na konsolach 16BIT które niewiele miały pamięci to było odwrotnie,duży cart często zawierał takową informacje na okładce,przyciągając tym samych graczy,a tu ludziska się boją ha,ha,ha ;) .


    @Pin Ty Ba-nie=ba-ra-nie ;)
    • 14: CommentAuthortebe
    • CommentTime30 Jan 2021 zmieniony
     
    od 20:54 Rick Dangerous na MEGA65 - ZXUno :)

    ->link<-
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Jan 2021
     
    długo pograli ;) Choć teraz jak sądzę zapewne osiągnę podobny rezultat.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Jan 2021 zmieniony
     
    @Belzebub, turbo freezer daje m.in. 512 KB ram. (Być może się powtarzam)
    ->link<-

    Chyba, ze nie masz eci...
    90euro, ale daje savegejmy :)
    • 17: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime30 Jan 2021
     
    @pin @IRATA4
    Mi chodziło o takie gry które nie zostały wydane na cartridge i wymagają 512/1024kb Ram-u , natomiast jeśli gra która zajmuje dużo miejsca jest dostępna na cartridge i odpala się na standardowym Atari bez rozszerzenia to oczywiście nie mam nic przeciwko.
    • 18:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime30 Jan 2021
     
    wkładamy do cartridge'a szybki procesor arm, który będzie obsługiwał całą grę i tworzył obraz który wyświetli każde atari.
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Jan 2021
     
    @pin ale ty grasz na module zasilającym marki Atari XE które zasila 16-Bitowy sprzęt ;).
    • 20:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime4 Jun 2021
     
    Tymczasem na Intellivison:
    • 21:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 Jun 2021
     
    Fidel Zazdro ichniejszej konwersji...
    • 22: CommentAuthortbxx
    • CommentTime4 Jun 2021
     
    Oni mają procesor 16bit ;)
    • 23:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Sep 2021
     
    Sam Coupe doczekał się Ricka:

    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Sep 2021
     
    ...na Atari już mamy dawno...
    tyle że jeden egzemplarz w którego się jeszcze autorzy nie nagrali więc reszta musi poczekać ! ,a i nasza Atarowska wersja jest ładniejsza i lepsiejsza i JEST ! ...tam gdzieś.
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Sep 2021
     
    Samowa jest naprawdę niezła: grafika rżnięta z Amigi/ST ;-)
    • 26: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    A ktoś wie kiedy ta wersja na Atari będzie wydana ?. Chciało by się grać. Ta wersja z SAM-a jest śliczna. Z tego co pamiętam - ta na Atari też była bardzo ładna, ale ciągle na nią czekamy. To naprawdę będzie fajna gra - tylko, żebyśmy doczekali ;)
    • 27:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    Rick na Atari nie jest jeszcze gotowy. Brakuje kilku elementów. Jak tylko uporamy się z bieżącym projektami wrócimy do prac i mam nadzieję definitywnie go ukończymy.
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    @ Rastan .... I BYĆ MOŻE SPOTKA WAS ZA TO CHWAŁA I ŻYCIE W RAJU :D


    Dzięki za info

    Trzymam mocno kciuki :D
    • 29: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    Super - no to czekamy ;)
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    ... wyjścia nie mamy ;)
    • 31: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    Rick Dangerous na Sama Coupe wygląda całkiem ładnie - tak jak wersje 16 bitowe z Atari ST czy Amigi. Gra chodzi jednak nieco mniej płynnie no komputerek męczy się strasznie ze scrolingiem. No ale to jednak 8 bitowy cpu, który chyba nie potrafi sprzętowo scrolować ekranu.
    • 32:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime3 Oct 2021
     
    To nie ma absolutnie związku z niczym, ale za kilka minut na polsacie będzie scena z kulą.
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Oct 2021
     
    Właściwie to samowa kupowa grywalność identyczna z oryginalną. Gratulacje.
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Oct 2021
     
    ... za każdym razem jak ktoś odświeża te nowinkę to serce mocniej bije.
    ... a tu lipton .
    • 35: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime5 Oct 2021
     
    Irata4 mam tak samo, czekam i czekam, a tu herbatka
    • 36: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Oct 2021
     
    a może zrobimy psikusa chłopakom i zrobimy swoją wersję Ricka, tak dla checy ;)
    • 37: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime5 Oct 2021
     
    Dobrze ze POP wychodzi na dniach, zostanie tylko Rick i parę innych pozycji
    • 38: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime23 Nov 2021 zmieniony
     
    Moim zdaniem celowanie w 64 KB jest spoko jezeli to wydaje sie byc realne do zrealizowania bez cudotworstwa bo moze sie okazac, ze jednak nie da sie tego sensownie upchac w 64KB i projekt lezy albo po prostu tworca sie wypali tym zylowaniem kodu i tez projekt lezy. W tym momencie mozna latwo rozszerzyc RAM poprzez slot cartridgowy wiec wydaje mi sie, ze coraz wiecej ludzi posiada/posiadzie takowe rozszerzenie. 128 KB tez jest iloscia RAMu ktora byla obecna w tamtych czasach (130 XE) wiec wydaje mi sie, ze celowanie w taka ilosc RAM tez jest spoko. Poza tym mysle, ze najwazniejsze jest by gra powstala i ludzie mieli z tego radosc i tworca rowniez bo ludziom sie podoba niz zylowanie jakiegos zalozenia i prawdopodobny upadek projektu. Jednak to jest w kwestii ludzi tworzacych produkcje - najwazniejsze by im to dawalo radosc i satysfakcje.

    Wyczekuje jednak tego Rickiego tak jak wszyscy tutaj i mam nadzieje, ze projekt zostanie doprowadzony do konca :). Trzymam kciuki i sle duzo energii :).
    • 39:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Nov 2021 zmieniony
     
    W samo sedno, zdecydowanie lepiej mieć Ricka na 128KB niż nie mieć na 64KB ;-)

    Tym bardziej, że mnogość różnych rozszerzeń, także zewnętrznych i nieinwazyjnych pozwala rozszerzyć RAM w prosty sposób, jeśli ktoś tylko chce. Inną opcją mogłoby być stworzenie Ricka dla 64KB jako obrazu popularnego u nas carta SIC!, za granicą AtariMax czy jeszcze czegoś innego.
    A i sam obraz można by uruchomić np. z SIDE3 czy AVG Cart.
    • 40: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime28 Nov 2021
     
    Przecież dla produkcji 128 Kb kupiłem atari 130 xe :)
    • 41:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Jan 2022 zmieniony
     
    U nas nic, a tymczasem na Amidze...

    • 42:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime31 Jan 2022
     
    Gdyby usunąć całą zieleninę może i byłoby to mniej pstrokate i znośne, tymczasem pozostaję przy oryginalnej wersji gry :)
    • 43: CommentAuthortebe
    • CommentTime31 Jan 2022
     
    na Amidze ruszyło się dzięki silnikowi Scorpion, na ZX też sporo tytułów powstaje dzięki AGD ->link<-
    • 44:
       
      CommentAuthorbandolier
    • CommentTime5 Jun 2022
     
    W Kwietniu minęło 10 lat od wrzucenia pierwszego klipu z Rickiem. Było to na 1.04. Więc początkowo myślałem że to żart. Ale po jakimś czasie pojawiły się inne filmy z gry. Czy po ponad 10 latach powstawania, jest szansa że w końcu doczekamy się wersji Final?
  1.  
    Szansa jest, bo to zacni ludzie robią.
    • 46:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime5 Jun 2022
     
    Pracujemy teraz nad poważnym projektem, ale jak tylko go ukończymy to dokończymy Ricka. Zostało do zrobienia, może ok. 20-25%. Szkoda by było żeby tyle pracy poszło na marne.
    • 47:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jun 2022 zmieniony
     
    Rick wydawał się bardzo poważny biorąc pod uwagę jego brak na Atari i zwiastuny...

    Szkoda by tyle NADZIEI atarowców poszło na marne.
    • 48:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Niemal 12 lat od pierwszej nowinki minęło jak jeden dzień...
    • 49:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Zupełnie nie rozumiem po co na siłę upychać wszystko w 64KB, skoro prawie każdy dzisiaj ma rozszerzenie pamięci. A jak nie ma, to może sobie łatwo kupić np. u Zaxona.
    • 50: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    jak zaczynałeś pisać kod z tabulatorem = 1 spacja, potem doszłeś do wniosku że lepiej wygląda tabulator z 4 spacji, następnie 8 spacji bo masz ładniejsze wcięcia, teraz kombinujesz czy lepsze są tabulatory czy spacje, to daje dużo do myślenia ;)