atarionline.pl Dodanie obrazka z G2F przed programem właściwym - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Mam pytanie programistyczne.
    Czy da się w łatwy sposób zlinkowac dwa pliki XEX, w taki sposób żeby najpierw uruchomił się pierwszy (przykładowo obrazek w G2F), a potem wczytany i uruchomiony został drugi?

    Mam taki pomysł żeby podorabiać do kilku gier obrazki pojawiające się przed wczytaniem właściwej gry. Na Atari (pewnie z racji słabego magnetofonu) obrazków było bardzo mało. Ale teraz to nie problem: wczytywanie jest szybkie, pamięć masowa tania jak barszcz, edytory graficzne bardzo liczne i łatwe w użyciu.

    Wydaje mi się, że podobny zabieg został użyty w Jet Set Willy 2007 z obrazkiem Kaz'a wczytującym się przed właściwą grą. Chodzi mi właśnie o coś takiego.
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime19 Apr 2012
     
    Hmmm... wydaje sie, ze do tych celow stworzony zostal program "INTEGRATOR":
    ->link<-
    Integrator służy do łączenia obrazków wygenerowanych za pomocą programu Graph2Font i zapisanych w postaci samostartujących plików xex z innymi programami / grami. Pozwala to w prosty sposób wzbogacić program lub grę o obrazek tytułowy.
    Program pozwala na łączenie do 99 obrazków!

    :)
  2.  
    Cudownie! O to mi chodziło.
    No, to zabieram się do pracy. :-)
    • 4: CommentAuthors2325
    • CommentTime19 Apr 2012 zmieniony
     
    Z tego co pamiętam można dodać więcej niż jeden, więc można zmontować w ten sposób swego rodzaju intro. Nie należy przesadzać, bo potem ktoś to zrzuci na taśmę i będzie musiał przesiedzieć 250 obrotów żeby w Kółko i Krzyżyk zagrać.
  3.  
    W archiwum jest tyle różnych wersji, że znajdzie sobie krótszą. Tu chodzi o doznania duchowe, a nie o grę. :-)
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Apr 2012 zmieniony
     
    Uwaga!
    Wraz z pojawieniem się nowej wersji G2F nastąpiła mała zmiana w kodzie obrazka i od tego momentu Integrator nie działa prawidłowo. Kompatybilność zostanie przywrócona w kolejnej wersji Integratora ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime19 Apr 2012
     
    jeżeli można prosić o małego CR'a - to przyda się również wyjście z obrazka za pomoca fajera :)
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Apr 2012 zmieniony
     
    Z nową wersją Integratora trochę się ociągam bo nowy G2F ma już wbudowaną opcję uruchamiania obrazka przez INIT, co pozwala łączyć w prosty sposób grafikę z grami:


    i o ile się nie mylę to fire też działa (mylę się?)
    • 9:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime19 Apr 2012
     
    se wezmę sprawdzę :) dzięki
    • 10: CommentAuthorVidol
    • CommentTime19 Apr 2012
     
    dodanie obrazka integratorem spowoduje ze gry sie nie da wczytac z magnetofonu.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Apr 2012
     
    A jak dolaczyc obrazek z wykorzystaniem INI w G2F?
    • 12:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Apr 2012 zmieniony
     

    Vidol:

    dodanie obrazka integratorem spowoduje ze gry sie nie da wczytac z magnetofonu.

    Bo pliki XEX to pliki DOS-owe.

    Kaz:

    A jak dolaczyc obrazek z wykorzystaniem INI w G2F?

    Połączyć plik obrazka z plikiem gry (XEX, EXE, COM) za pomocą dowolnego programu, który umożliwia łączenie plików. Może to być The Boss I i jego funkcja "link". Najpierw odczytujemy (1.load) plik z obrazkiem, następnie dodajemy (2.link) plik z grą, a na koniec zapisujemy całość (3.save).
  4.  
    A w Jet Set Willy 2007 jak jest? Przez INI czy przez DOSa? Da się go wczytać z kasety?

    Nie żeby to był jakiś problem moim zdaniem: kaseciaki uważam za ciekawy element historyczny ale zasadniczo ślepą kiszkę ewolucji komputerów. Pytam z ciekawości czy może ktoś to sprawdzał.

    Z kolei bardziej interesuje mnie pytanie: jak z wersją na carta? Zadziała?
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Apr 2012 zmieniony
     
    To ja dokladalem ten obrazek, albo xxl. I za Chiny Ludowe nie pamietam, jak to bylo... :)

    PS. Moze xxl pamieta.
    • 15:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Apr 2012
     

    larek:

    Połączyć plik obrazka z plikiem gry (XEX, EXE, COM) za pomocą dowolnego programu, który umożliwia łączenie plików. Może to być The Boss I i jego funkcja "link". Najpierw odczytujemy (1.load) plik z obrazkiem, następnie dodajemy (2.link) plik z grą, a na koniec zapisujemy całość (3.save).

    Teraz mi przyszło do głowy, że ten konkretny sposób ma jedną wadę - pojemność bufora pamięci. Obrazek i gra muszą się zmieścić razem w pamięci Atari, a tej nie ma zbyt dużo.
    • 16: CommentAuthorYolk (xmgatz)
    • CommentTime19 Apr 2012 zmieniony
     
    W Spectrumie to chyba było tak zrobione, że jak obrazek z grą się nie mieścił to czasami podczas wczytywania gry obrazek w pewnym momencie był nadpisywany danymi, żeby odzyskać trochę pojemności z pamięci obrazu (w efekcie obrazek zamieniał się w losową mozaikę). Może się mylę, pewnie xxl będzie lepiej wiedział, ale objawy by na to wskazywały.
    • 17:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Apr 2012
     
    @xmgatz, nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale brak pamięci, o którym ja piszę i ten, o którym Ty piszesz, to dwie różne sprawy. Mnie chodzi o techniczną operację złączenie pliku XEX obrazka i pliku z grą. The Boss I ma bufor ok. 45KB, co w wielu przypadkach może okazać się za mało, żeby takie połączenie przeprowadzić. Pozostaje zrobić to innym programem, albo... dostosować Integratora do zmian wprowadzonych przez TeBe w G2F. Przyznam, że trochę mi się nie chce ;)
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Apr 2012
     
    no ale nie potrzebne sa zadne dodatkowe programy, obrazek w .xex powinien miec ustawiony INIT (moga byc kolejne z INIT) a ostatni np.gra musi miec ustawiony RUN. teraz np. w windows piszemy copy /b pierwszy.xex+drugi.xex polaczony.xex i tyle.
    • 19: CommentAuthornosty
    • CommentTime19 Apr 2012
     
    Ja w QUAD łączylem 2 obrazki (tytulowy i manual) z G2F z grą za pomocą Integratora.

    I pamietam ze mialem problem: z pierwszego obrazka po nacisnieciu spacji od razu przeskakiwal mi do gry pomijając drugi. Obszedlem to robiąc ręcznie poprawke w asm wygenerowanym przez G2F i kompilujac mads'em recznie, ale niestety nie zachowalem zadnych notatek.
    • 20:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Apr 2012 zmieniony
     

    xxl:

    w windows piszemy copy /b pierwszy.xex+drugi.xex polaczony.xex i tyle.

    no i po sprawie :) Czyli nie muszę robić nowej wersji Integratora ;D
    Xxl, napisz jeszcze może gdzie w tym windows-ie to wpisać, bo pewnie nie wszyscy będą wiedzieć :)

    nosty:

    z pierwszego obrazka po nacisnieciu spacji od razu przeskakiwal mi do gry pomijając drugi.

    He, pamiętam :)
    Kłopot był z tym, że czas wczytania drugiego obrazka był zbyt krótki i program "załapywał się" na jeszcze wciśnięty klawisz z poprzedniego obrazka. Problem ten występował na emulatorze, bo na Atari czas odczytu danych obrazka był już na tyle długi, że każdy zdążył zdjąć palec z klawisza :)
  5.  
    Pewnie ta zmiana w asmie to była pętla opóźniająca. :-)
    • 22: CommentAuthornosty
    • CommentTime19 Apr 2012
     
    Heh, dokladnie tak!
    Choc to ciekawe, ze lepiej pamietacie problemy, ktore wystapily w moim programie niz ja sam ;)
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Apr 2012 zmieniony
     
    Larek - ja bym jednak zachecal Cie do zrobienia nowej wersji programu. Zobacz, ze:

    a) uzyskal on juz pewien rozglos na swiecie, dzieki czemu kazdy zainteresowany dolaczeniem obrazka do gry zostalby latwo pokierowany do odpowiedniej aplikacji,

    b) dodawanie nim obrazka (-ow) bylo intuicyjne i proste. Opisane wyzej metody intuicyjne i proste nie sa. Trzeba zaangazowac dwa programy (G2F, The Boss I na Atari albo Windows na pececie), wiedziec co w nich zrobic (INIT, RUN, scalenie, etc).

    Wdziecznosc tlumow gwarantowana :D
    • 24:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime20 Apr 2012
     
    Przekonałeś mnie ;)

    Nowy Integrator wkrótce.

    Widzę, że autor G2F sporo zmienił w kodzie. Fragment odpowiedzialny za wyjście jest teraz znacznie rozbudowany w stosunku do tego, co było wcześniej. Niestety stwarza to pewne kłopoty... ale o nich powiem, jak powstanie już nowa wersja Integratora.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Apr 2012
     
    Super! Kamien spadl mi z serca ;)

    Jezeli mozna jeszcze cos zasugerowac, to zeby mozna bylo ustawic rozny czas wyswietlania obrazka (w opcji czasowej). Tego mi brakowalo w poprzednich wersjach.

    Druga rzecz, zeby w Integratorze byla ta informacja od Tebe, ze w pierwszym wierszu obrazka nie moze byc zmian DLI/rastra, jezeli ma obrazek dzialac poprawnie. No chyba, ze to juz nieaktualne z nowa wersja G2F.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2012
     
    Larek - czy dysponujesz juz nowym Integratorem?
    • 27:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 Jul 2012
     
    Jest już dostępny od prawie miesiąca :) Integrator 3.10
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2012
     
    No masz, a gdzie bylo info o premierze? :)
    • 29:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime10 Jul 2012
     
    To teraz jeszcze poprawka pod kątem programu Ilmenita :P
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2012
     
    Zdaje sie, ze dziala bez problemu z programem Ilmenita.
    • 31:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime10 Jul 2012
     

    larek @2012-07-08 09:39:41:

    Rewelka! Te grafiki wyglądają znakomicie.
    To teraz czekamy na możliwość obróbki obrazków w G2F.
    -------
    Pliki XEX tworzone przez RastaConverter są w swojej budowie chyba bardzo zbliżone do tych, które generuje G2F, bo działa na nich (nie wiem, czy na wszystkich) nowa wersja Integratora, choć bez możliwości "czasowego" wyjścia z obrazka (prawdopodobnie program już od pierwszej linii generuje przerwania). Ale jak ktoś chce takie grafiki łączyć z grami, to wygląda na to, że się da.
    • 32:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 Jul 2012 zmieniony
     
    Kaz, informacja o premierze była tu ->link<- :)
    A gdzie była na AOL? Nie wiem ;)
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2012
     
    A w innych miejscach sieci? Nie mow, ze nigdzie poza domem nie dales znac, ze powstala nowa wersja najbardziej oczekiwanego programu do laczenia obrazkow :D
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2012
     
    Na AOL info jest tutaj :)

    ->link<-
    • 35:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 Jul 2012
     
    O, faktycznie! Nie zauważyłem ;D