atarionline.pl RastaConverter by Jakub Dębski - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime3 Aug 2012 zmieniony
     
    • 2:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime3 Aug 2012 zmieniony
     
    Ten drugi obezek, nocne zdjęcie Scotta Liddella kanału w Bruges, jest świetny do jakiejś sensacyjnej przygodówki typu Sherlock Holmes :)
    • 3: CommentAuthorBrix
    • CommentTime3 Aug 2012 zmieniony
     
    Ten obrazek z gry Accolade Comics na C64 od dawna nie dawał mi spokoju. Z jednej strony wydawał się absolutnie możliwy do wyświetlenia na Atari, ale jak to zrobić? Próbowałem ongiś z G2F, ale okazało się, że nie wiedziałem nawet od czego zacząć. Próbowałem też z wczesnymi wersjami Rasta Converter, ale chyba zabrakło mi wtedy cierpliwości. W końcu, po trzech dniach ciężkich walk z RC5.1 i ponad 100 milionach iteracji niemożliwe stało się niemal możliwe :)

    Obrazek nie jest idealnie taki sam, na pewno jeszcze może być lepszy, ale wciąż brak mi doświadczenia, jest już w miarę akceptowalny no i na jakiś czas mam dość (i mój komp też) :)

    Jeśli graficy opanują to narzędzie, a i ono samo będzie się dalej rozwijać, kto wie jakie perełki graficzne jeszcze będzie można zobaczyć na małym Atari?

    • 4: CommentAuthornodez
    • CommentTime4 Aug 2012 zmieniony
     
    kurcze nie sprawdzalem na real atari ale to podkolorowywanie duszkami przy niktorych obrazkach wszysko psuje ,przeswituja przez tlo
    • 5: CommentAuthornodez
    • CommentTime4 Aug 2012
     
    brix: obrazek wypas :)
    • 6:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime6 Aug 2012 zmieniony
     
    jeszcze trochę detali (Beksiński) i zaczynam zabawę z twarzami - nie bez powodu, coś mi po głowie chodzi :)




    Na początek kamienna twarz Pani Stone - monochromatyczna
    Przy paletach mono widać mankamenty konwersji, także musi być ona prawie idealna.

    0.5 mld iteracji, ale dist na poziomie prawie 1, nieźle
    Bardzo długo tkwił w maximum lokalnym i zęby to były krzaki, zostawiłem kompa na weekend i udało mu się znaleźć rozwiązanie ;) Warto dawac wysokie S i poczekać


    • 7: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime6 Aug 2012
     
    Przy konwersjach twarzy, ludzi czy obiektów na różnych planach polecam maskę detali: /details i /details_val
    • 8:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime7 Aug 2012 zmieniony
     
    ok, powoli zaczyna zabawę z maskami. Ale póki co jeszcze jedna twarz, 2 mld iteracji, dist na poziomie 6
    wydaje się, że jakby go jeszcze potrzymać byłoby trochę lepiej....


    • 9:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime8 Aug 2012 zmieniony
     
    Fajnie to zaczyna wyglądać, ale mam cały czas pytanie do ilmenit'a i w zasadzie do wszystkich tutaj:
    - czy paleta kolorów na małym atari jest niezmienna tzn czy indexy kolorów są niezmienne? chodzi mi o to żeby było wiadomo czy np ciemnoczerwony to zawsze kolor o numerze np #$20 ?
    - jeśli tak to czy dało by się aby konwerter łykał GIFa albo powiedzmy PNGa z założeniem że tam jest paleta z kolorami w takiej kolejności jak na prawdzimym atari?
    nie musiał by dobierać najbliższego podobnego tylko akłądać że chodzi o konretny kolor o konretnym numerze z palety. jeśli nie mógł by postawić takiego koloru szukał by wtedy innego najbliższego i stawiał go np w duszku...

    może teoretyzuję, ale to by znacznie ułatwiło pixlowanie grafiki dla osób które mogły by pracować na timanthesie, grafx2 czy nawet na photoshopie.

    [edit]
    do konwertowania też by to mogło pomóc, bo można by wtedy bawić się w konwertowanie photoshopem czy timanthesem (z różnymi parametrami ditheringu, kontrastu, jasności czy przesunicia ang. hue-shift)

    W ten sposób zacząłem bawić się w konwertowanie grafiki na C+4. Tam mam 121 kolorów, ale efekty wychodzą IMO całkiem nieźle. podeślę może później linka do bloga gdzie umieszczam moje wypociny.
    btw: sorry że w moich postach mniej o /|\ a więcej o C= ale taka moja natura ;)

    pozdrawiam
    • 10:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime8 Aug 2012 zmieniony
     
    nie wiem czy dobrze rozumiem Twój post. Czyli, że RC miałby na wejściu dodatkową mapę, w której określasz - ten pixel to atarowy #20, tamten to atarowy #21?

    Nie za bardzo czaję kiedy RC mógłby dobrać inny kolor i co to da....

    Ograniczeniem takiej konwersji nie są (chyba?) bliskie - dalekie kolory, tylko ilość różnych zmian różnych kolorów w linii także i dla kolorów i pozycji PMG.


    a poniżej dodatkowo konwersja z nocy:)
    takie tam, próby



    • 11:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime8 Aug 2012
     
    pytanie właśnie czy dodatkowa mapa jest potrzebna?
    RC mógłby brać kolory jak leci tzn pixel w GIFie o numerze #$20 zamień na kolor #$20 z palety atari.

    Jest dokładnie tak jak piszesz z tymi ograniczeniami.
    RC dobierał by inny kolor w sytuacji kiedy ograniczenia trybu graficznego + duszki nie pozwalają postawić koloru jaki wynika z GIFa w danym miejscu.

    tak działa mufflon na c64 i tak działą plus4conv na c+4. ten drugi nie stosuje duszków a efekty wychodzą naprawdę zawodowe...

    zaraz wstawię moje konwersje z c+4, porównywalne do waszych z atari bo c+4 ma trochę więcej kolorów niż c64 ;)
    • 12: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime8 Aug 2012 zmieniony
     
    @crrn
    Wszystkie pomysły odnośnie indeksowanej palety czy prostych mechanizmów wyboru koloru biorą w łeb, gdy poznasz jak 6502 wraz z ANTICiem generują obraz. Ogólnie co ileś (wartość różna w zależności od miejsca na ekranie) pikseli można zmienić wartość jednego z 4 rejestrów koloru, jednego z 4 rejestrów koloru duszków lub jednego z 4 rejestrów pozycji duszka. Czyli co ileś pikseli masz dostępną inną paletę od 4 do 8 kolorów (ze 128 dostępnych na Atari), które zależą od kolorów, które były ustawione wcześniej i które chcesz mieć później. Do tego dochodzą priorytety kolorów, duszków i kształ duszków.
    Zatem główny problem to nie jaki najbliższy kolor piksela wybrać, ale który rejestr i kiedy zmienić.
    Więcej w FAQ ->link<-
    • 13: CommentAuthorurborg
    • CommentTime8 Aug 2012 zmieniony
     
    Jeszcze jedna konwersja. Tym razem parę rzeczy musiałem wypikselować ręcznie.



  1.  

    urborg:

    parę rzeczy musiałem wypikselować ręcznie
    No tak właśnie te literki, których w oryginale nie można prawie odczytać wydawały mi sie podejrzane :)
    • 15: CommentAuthoremkay
    • CommentTime8 Aug 2012
     
    Two rasta projects and some pokey sound ...

    • 16:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Aug 2012 zmieniony
     
    chciałem się pobawić maskami, ale obrazki wyszły "za ładnie" bez masek
    muszą znaleźć inne przykłady, a to co wyliczyło to prezentuję







    • 17:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime14 Aug 2012
     
    Jaki by teraz powstał "Problem Jasia"
    • 18:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime14 Aug 2012
     
    Witam
    przepraszam za offtop ale tak jak wy bawicie się RC ja bawię się moim p4fliconf dla c+4.
    zapraszam na ->link<- aby ocenić efekty.
    znajdziecie też link do .d64 jak by ktoś chciał to na emulatorze plus czwórki puścić...
    pokazuę to po to bo te konverty robię trochę inaczej niż RC. tzn tak jak opisywałem wyżej... Najpierw zabawa timanthesem a potem konwerterem.

    bawiłem się też grafikiami Piesia dla sprawdzenia i jak jesteście zainteresowani jak jego prace z ST i małego atari wychodzą na plus4 to dajcie znać - zrobię nowy post... a wychodzą IMO idealnie ;)
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Aug 2012
     
    Z tym problemem jasia to nie tak łatwo :) tam przecież jest ta grafika przesuwana...
    • 20:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Aug 2012
     
    dokładnie, ale wszytskie możliwe kombinacje na karcie można mieć .... żartowałem :)
    • 21:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime14 Aug 2012
     
    @crrn: niezłe te konwersje. szkoda, że w trybie "migającym".
    • 22:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime14 Aug 2012
     
    @rastan
    w tej chwili bawię się niektórymi pracami piesia i ooza - w trybach nie migających. pochwalę się jak już skończę przenosić, chyba po raz pierwszy w historii, obrazki z atari na commodore ;)
    • 23: CommentAuthorVidol
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    jak uruchomic obrazki z linku carriona? Pod vice 2.2 po wczytaniu mam kolorowe mrugajace paski?
    • 24:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime15 Aug 2012 zmieniony
     
    Ja użyłem emulatora YAPE 1.0. Wszystko na nim ładnie działa.

    Uruchamiasz emulator, następnie Autostart Image (albo F7) i wskazujesz plik .d64 z obrazkami. Dalej już wszystko powinno się dziać automatycznie. Zdaje mi się, że obrazki zmieniasz spacją.
    • 25:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    @crrn: no to czekamy na kolejne prace. Tak sobie myślę, że gdyby przedstawione obrazki nie migały to byłby już poziom znacznie przekraczający możliwości innych 8-bitowców, a porównywalny z ST.
    • 26: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    ideą przewodnią RC jest kolorowo i bez mrugania, więc trochę zbaczacie z kursu jeśli zaczynacie się podniecać mruganiem, do tego jeszcze c+4 przecież to nie c64, co ma piernik do wiatraka
    • 27:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    dokładnie
    • 28:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    Warto znać również możliwości innych platform jeśli chodzi o wyświetlanie grafiki. O C-64 było już bardzo dużo, o Plus/4 nie. Więc jest szansa poznać możliwości tej mało-popularnej maszynki.
    • 29: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    to poznawajmy, ale nie mrugajmy
    • 30:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    @tebe
    oczywiście zdaję se sprawę z migania i pracuje nad tym zresztą grafiki piesia z małego atari przenoszone (te w 160x200) są oczywiście bez migania.
    poza tym we FLI można na c64 zrobić hires czyli 320x200. a ostatnio na forum dowiedziałem się że można więcej ni200 lini w pioie. podobno aż do 248.... zobaczę

    @thefender @tebe
    a to ma do wiatraka że jak pisałem tu oraz kiedyś pod innymi newsami na pierwszej stronie chciałem zadeonstrować inne podejście do konwertowania które daje większe możliwości grafikom którzy pixlują i po konersji chcę wiedzieć że ich praca będzie wylądać choć w zbliżeniu tak jak zaplanowali a nie tak jak konwerter zgadnie.
    zresztą takie podejście miał piesiu jak robił grafikę na c+4. tzn pixlował na grafx2 a potem konwertował przy zachowaniu stałej palety...

    ale ok.
    pobawię się jeszcze konwertami z prac piesia i innych atarowskich grafików i podeślę rezultaty. kto będzie chciał kliknie...
    • 31: CommentAuthoremkay
    • CommentTime15 Aug 2012 zmieniony
     
    Encountering errors




    • 32:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime16 Aug 2012 zmieniony
     
    zabawy z maskami, który rysunek był robiony z maską, a który bez?
    każdy po ponad 500 mln iteracji, dystans tego z maską dalszy od tego bez - co nie dziwi, chociaż na pierwszy rzut oka może wydać się dziwne....





    • 33:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime16 Aug 2012 zmieniony
     
    @crrn tok postępowania przy tradycyjnej konwersji obrazków do Atari jest bardzo podobny. Akurat korzystałem z GIMPa rescale, narzucenie palety, redukcja kolorów a potem G2F i dalsza obróbka/rysowanie. Tak przygotowywałem grafikę do np Apple Invaders ->link<- oraz np te grafiki ->link<-
    • 34:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime17 Aug 2012 zmieniony
     
    obrazki lazura w sumie wiele tracą na zmianie rozdziałki
    ale i tak....



    • 35:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime17 Aug 2012
     
    O proszę...
    tę panienkę lazura też konwertowałem (kiedyś - dawno temu) a rezultat w 160x200 jest tutaj.
    ->link<-

    w tym przypadku był to szybki konwert + sporo retuszu.
    • 36:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime17 Aug 2012 zmieniony
     
    w mono ładnie giną niedoskonałości konwersji
    zaledwie 70 mln iteracji



    • 37: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Aug 2012 zmieniony
     
    Na potęgę posępnego Czerepu! ;)
    Sporo się namęczyłem nad tym obrazkiem. Na poczatku efekty były dalekie od akceptowalnych. Dopiero użycie masek (żeby twarz wyszła ładna) i wypikselowanie pewnych rzeczy ręcznie pomogło. Efekt nie jest idealny, ale już całkiem całkiem. Jakieś 25 milionów iteracji.

    Obrazek do konwersji:



    obrazek wynikowy:
    • 38:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime17 Aug 2012
     
    Ten He-Man robi wrażenie :) Aż się prosi zrobić ręczny dither na zielonym tle - wtedy byłoby ideolo.
    • 39: CommentAuthorurborg
    • CommentTime18 Aug 2012 zmieniony
     
    Ręczny dither by sporo pomógł. Problemem jest czasochłonność. Bo po wprowadzeniu zmian w obrazku docelowym trzeba wszystko od nowa przeliczać. Niestety moje domowe kompy się do takich obliczeń nie nadają (netbook z atomem, a stacjonarny to stareńki AMD Sempron 2800+). W pracy mam kompa na jakimś Core Duo, który jest bagatela trzy razy szybszy od domowego i 9 razy szybszy od Atoma, więc moge coś tutaj zapuścić. W dodatku ma dwa rdzenie więc można liczyć dwa obrazki jednocześnie. Wygenerowanie zaś obrazka w RC wymaga większej mocy obliczeniowej niż rendering :).

    Tymczasem poświęciłem He-manowi trochę wiecej mocy obliczeniowej i efekt jest zdecydowanie lepszy. Oto wynik po jakichś 85 milionach iteracji:

    • 40: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime20 Aug 2012 zmieniony
     
    @urborg
    Ten he-man wyszedł rewelacyjnie! Jak widzę trzeba będzie dodać lepszą możliwość kontynuowania optymalizacji po naniesieniu zmian na obrazek.

    @crrn

    • 41:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime20 Aug 2012 zmieniony
     
    a to amigowa klasyka, 1.3 mld iteracji



    • 42:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime20 Aug 2012
     
    @ilmenit
    brawo!
    co do atilla64 to proponuje jednak skonwertować wersję z c+4
    • 43:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Aug 2012 zmieniony
     
    1 mld operacji to kilkaset godzin ciężkiej pracy komputera :) Przez godzinę pracy komputer pobiera 50-300 watogodzin, czyli od 3 do 20 groszy za godzinę.
    100 godzin = 3-20 zł :)

    Ilmenit, naciągasz ludzi na kasę i nabijasz kabzę potentatom energii :P
    Swoją drogą niezły patent na kasę :)
    • 44: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime20 Aug 2012 zmieniony
     
    Ja do niczego ludzi nie zmuszam ;-)
    A amigowa klasyka wygląda zajebiście.
    • 45:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime20 Aug 2012
     
    @xeen: konwersja Dragon Sun Cougara wygląda świetnie! Gdyby jeszcze ten dither ręcznie zredukować ... miodzio. Granat z tła się jeszcze bardziej uwidoczni i będzie pełnia szczęścia.
    • 46: CommentAuthorcougar
    • CommentTime20 Aug 2012 zmieniony
     
    obrazki wychodzą miodzio, zrobilem kilkanaście testów, swietnie, że jest możliwość użycia maski bo przy fotografiach czy konwesjach z amigi/pc gdzie jest mnóstwo detali i mimo folkloru w każdej lini algorytm jakby sobie lepiej radził niż z dużymi bryłami o nieregularych kształtach np. z elipsami tęczy w pionie (pewnie nie starcza spritów), ilosć iteracji czy uzyte metody/ solution ustawione na 800-6000 nie mają wpływu, maska jest ostatecznym ratunkiem w takich sytuacjach, jednak uznaje Rasta Conv pierwszym programem od kilkunastu lat, który zmieni bieg wydarzeń na scenie atarki. Jeszcze raz ukłony za wspaniałe dzieło. Ostatnio wpadłem na pomysł by zastosować efekt fade in/out do wyswietlania obrazków więc szybko zerknąłem w źródła( output.png zawiera linia po lini definicje położenia i kolorów dla spritów i chyba też kolorów bazowych), nie mam zbytnio czasu na analizowanie kodu stąd też pytanie jak to zrobić ? pod jakie przerwania się podpiąć by taki efekt uzyskać, nie musi to być żadne transitions obrazka w obrazek, wystarczy fade z czarnego do czarnego i tyle
    • 47: CommentAuthorjury
    • CommentTime20 Aug 2012 zmieniony
     

    ilmenit:

    Ja do niczego ludzi nie zmuszam ;-)

    Dobra, dobra. A skąd mamy wiedzieć że ich mailowo ( czy coś ) nie straszysz!
    W dzisiejszych czasach nie można już być pewnym niczego!
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Aug 2012
     

    jury:

    Dobra, dobra. A skąd mamy wiedzieć że ich mailowo ( czy coś ) nie straszysz!


    Wprowadzeniem platnej licencji ;)
    • 49:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Aug 2012
     
    Fade jest łatwo zrobić. Trzeba zapamiętać offsety wszystkich lda#xx i sta jakiś kolor, a następnie dla każdego koloru mieć tablicę fade, a następnie w pętli wypełniać te offsety coraz mniejszymi wartościami. Plusem tego rozwiązania to mały wpływ niewyrabiania się w ramce czy dwóch na efekt fade.
    • 50:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime21 Aug 2012 zmieniony
     
    nic specjalnego, ale skoro już policzyło - 430 mln iteracji