atarionline.pl Fortification 2k13 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    1. co znaczy 'domyślnie następuje przełączenie w standardowy tryb 40 znaków' - możesz to opisać jak krowie na granicy?
    2. to jest tylko po to by wyświetlić ten nieszczęsny 'Loading...' (i parę innych komunikatów jeśli trzeba). po co miałbym tego używać w samym demie? :)
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Dec 2012
     
    Sterownik dla VBXE generalnie nie ma tu żadnego znaczenia. Olej to. Odpalam coś ze Sparta Commandera, trzymam Shift klepiąc return na pliku i automatem tryb 80 znakowy zostaje wyłączony. Problem jest z tym nieszczęsnym "Loading" taki, że na DracOS w tym miejscu następuje krasz uniemożliwiający dalsze ładowanie dema. I to tyle w zasadzie ;)- Jak masz chwilkę i masz pomysł, to popraw to. Jeśli to w najbardziej banalnej postaci kwestia wynopowania tematu, to jeśli Ci to nie przeszkadza puść taką wersję i tyle.

    :) - w sumie, to na IDE+ prawie nie zdążyłem przeczytać Loading, bo brakło czasu. Demo za szybko się załadowało :D
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Dec 2012
     
    Fajna muza w demie, tak przy okazji ;)-
    • 4: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime23 Dec 2012
     
    0. tu chyba od tematu odeszliśmy - mógłby ktoś to przesunąć do innego wątku?
    1. no, ja mam sio2sd i napis 'loading...' widzę wyraźnie.
    2. jak ktoś używa DracOS to sam sobie jest winien :P.
    3. w bloku 8000-80f0 (pierwszy) zamień wszystkie '20 42 c6' na 'ea ea ea'. powinno pomóc. uwaga - to występuje tam kilka razy.
    4. a dzięki :).
  1.  
    Czy są jakieś nowe ustalenia w sprawie regulaminu?

    Nie widzę aktywności s0nara na sonarze ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime3 Jan 2013
     
    Wystarczy wejść na stronę zlotu, żeby się o tym przekonać.
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jan 2013
     
    niestety moja przygotowywana gra na atari okazuje sie niezgodna z regulaminem.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jan 2013
     
    a skomentuje, organizatorom nie otworze oczu ale moze ktos tez zauwazy ze cos jest nie tak :-)

    przyklady1:
    "- Jeśli praca wykorzystuje procedury XL OS które posiadają odwołania w tablicy skoków, to odwołanie do tej procedury musi odbywać się poprzez tą tablicę skoków."

    OS_GRAPHICS equ $EF9C
    lda #tryb_graficzny
    jsr OS_GRAPHICS

    nie mowie ze to jest grzeczne ale prosze pokazac gdzie w tablicy skokow jest wektor. nadgorliwsc panowie. nie robcie czegos czego nawet nie bedziecie mogli sprawdzic.


    przyklad2:
    "- Sugeruje się, aby wszelkie odwołania do stacji dyskietek (emulatorów, partycji IDE, etc.) powinny odbywać się za pomocą urządzenia "D:" (bez podawania numeru stacji)"

    czyli elimuje sie prace ktore nie odwoluja sie do urzadzenia systemowego np. gry calodyskowe moge nie odwolywac sie do urzadzenia zainstalowanego przez OS.
    podobnie inne systemy jak np. xBIOS nie potrzebuje do pracy OS a co za tym idzie i calego jego podsystemu I/O - tez nie zostanie dopuszczony.


    przyklad3:
    "- W pracach można wykorzystać dowolny program do edycji plików dźwiękowych możliwych do odtworzenia na 8-bit Atari. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane z wykorzystaniem układu(/ów) POKEY"

    czyli bez muzyki odtwarzanej na GTIA...


    gdybyscie chcieli wyegzekwowac te punkty regulaminu to takie prace jak:
    ->link<-
    a nawet NUMEN ->link<-

    SA NIEZGODNE Z REULAMINEM

    na party z przyjemnoscia pojade ale w konkursie nie moge wziac udzialu :( szkoda.
    • 9:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime3 Jan 2013
     
    @przykład 1: nie rozumie czemu takim problemem jest uzycie skoku poprzez tablicę skoków, powtarzam jeszcze raz za regulaminem: KIEDY TAKI VEKTOR W TABLICY istnieje.
    @przykład 2: "Sugeruje się..." a nie "Wymaga się"
    @przykład 3: tak, stanowcze tak

    "gdybyscie chcieli wyegzekwowac te punkty regulaminu to takie prace jak:
    ->link<-
    a nawet NUMEN ->link<-

    SA NIEZGODNE Z REULAMINEM"
    oczywiście że nie są, bo to nie są gry:) i nie pójdą na gołej atarce z 64kb. jeżeli chodzi Ci o skoki w demie MECów, to z tego co się orientuję to Bober korzysta z bezpośredniego skoku do procedury, bo nie istnieje do niej jej wektor w tablicy soków (chyba, nie znam się na romie atari - jak się mylę niech mnie ktoś poprawi).
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jan 2013 zmieniony
     
    > @przykład 1: nie rozumie czemu takim problemem jest uzycie skoku poprzez tablicę skoków, powtarzam jeszcze raz za regulaminem: KIEDY TAKI VEKTOR W TABLICY istnieje.

    to jest martwy zapis, pokazalem przyklad jak obejsc ten punkt. do regulaminu nie wpisuje sie "zalecen".


    > @przykład 2: "Sugeruje się..." a nie "Wymaga się"

    to nazwij to poradnik dobrych rad a nie regulamin. martwy zapis.


    > oczywiście że nie są, bo to nie są gry:) i nie pójdą na gołej atarce z 64kb.

    nie chodzi o ilosc pamieci a zreszta to przeczytaj ta zachcianke z "regulaminu":
    " * W przypadku opcjonalnego wykorzystania dodatkowej pamięci RAM wymagana jest możliwość wyboru przez użytkownika wykorzystywanych banków rozszerzonej pamięci. Program może korzystać z maksymalnie 62 banków pamięci z rozszerzenia 1MB (portb)."

    zgodze sie ze to nie sa gry.
    • 11:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime3 Jan 2013 zmieniony
     
    >to jest martwy zapis, pokazalem przyklad jak obejsc ten punkt. do regulaminu nie wpisuje sie "zalecen".

    nie rozumie obejścia tego, chodzi o adres jest inny niż ten z którego się normalnie powinno używać? prawda jest tak że jak się uprzesz to zawszę znajdziesz jakieś obejście (skoczysz o 1 bajt wcześniej do EXITVBL) - tutaj nie o to chodzi, a chodzi o to żeby poszło na jak największej ilości atarek.

    >to nazwij to poradnik dobrych rad a nie regulamin. martwy zapis.
    zwał jak zwał. ważne żeby ludzie zwrócili na to uwagę przy pisaniu - że tak będzie lepiej. tyle


    >ie chodzi o ilosc pamieci a zreszta to przeczytaj ta zachcianke z "regulaminu"
    to mi też nie leży, bo wydaje mi się że jak korzystasz z banków 130xe to wybieraczka jest zbędna... postaram się zadziałać coś w tym temacie u sOnara:)

    update: zmiana regulaminu własnie nastąpiła:
    "* W przypadku opcjonalnego wykorzystania dodatkowej pamięci RAM - innej niż standardowe banki atari 130xe - wymagana jest możliwość wyboru przez użytkownika wykorzystywanych banków rozszerzonej pamięci. Program może korzystać z maksymalnie 62 banków pamięci z rozszerzenia 1MB (portb)."
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jan 2013
     
    > nie rozumie obejścia tego, chodzi o adres jest inny niż ten z którego się normalnie powinno używać?

    sa rozne metody, nie ma takiego adresu z "ktorego sie normalnie korzysta" - nie wiem za bardzo o co Ci chodzilo ;-), sugerujesz uzywanie jednej z metod - rob to jesli uwazasz ze jest ?dobra? ale nie regulaminem. chyba lepiej tego nie moge wytlumaczyc.

    > ważne żeby ludzie zwrócili na to uwagę przy pisaniu - że tak będzie lepiej.

    lepiej? tu moze sie wywiazac dosc dluga dyskusja... jak mowilem jesli uwazasz ze to ?dobra? metoda rob to ale nie regulaminem.

    > to mi też nie leży, bo wydaje mi się że jak korzystasz z banków 130xe to wybieraczka jest zbędna

    pisalem ze nie chodzi o pamiec... widzisz, nawet nie zwrociles uwagi na to co jest istotne, jak chcesz wyegzekwowac punkty regulaminu?
    dokladnie tak samo robi Vasco - regulamin swoje a wygrywa NUMEN (niezgodny z jego regulaminem na party). co nie zmienia faktu ze numen to klasa a regulamin dupa.

    > Program może korzystać z maksymalnie 62 banków

    plizzz...
    • 13:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime3 Jan 2013
     
    krótko: chyba właśnie o to chodziło żeby nie zaczynać bezsensownej dyskusji jest to zrobione w regulaminie:)
    odnośnie numena: oczywiście że nie da się wszystkiego przefiltrować przed party, ale wydaje mi się że jeżeli ktoś wystawia świadomie pracę na party wiedząc że jego praca nie jest zgodna z regulaminem i to urkywa, to po ujawnieniu tego faktu po party ta osoba powinna moim zdaniem być obfuckana;)

    > Program może korzystać z maksymalnie 62 banków
    za mało?
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jan 2013
     
    > odnośnie numena: oczywiście że nie da się wszystkiego przefiltrować przed party, ale wydaje mi się że jeżeli ktoś wystawia świadomie pracę na party wiedząc że jego praca nie jest zgodna z regulaminem i to urkywa, to po ujawnieniu tego faktu po party ta osoba powinna moim zdaniem być obfuckana;)


    chyba zartujesz. chcialbys fakac na autorow ze zrobili najlepsze demo na atari? litosci.
    • 15:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime3 Jan 2013
     
    przeczytaj to co jeszcze raz napisałem:
    a: nie wieże że swiadomie fox wprowadził vaska w błąd z regulamine. Tak naprawdę sprawy nie znam i nawet nie wiedziałem że coś takiego miało miejsce.
    b: nie fakam za zrobienie najelpszego dema, tylko za lecenie w balona i postawę.
    c: może nie wyraziłem się dla Ciebie jasno, zwrot "Odnośnie numena" nie miał na celu odwołanie się do Numena, tylko do Twojej wypowiedzi odnośnie niezgodności produkcji z regulamiem
    • 16:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime3 Jan 2013
     
    -------
    dobra robimy offtop, pisz na maila jak chcesz to pogadamy:)
  2.  
    Proponuję robić gierki i się nie przejmować :) Najwyżej wszyscy wystartujemy w Wild Compo :)
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jan 2013
     
    "Gra musi się uruchomić na standardowym niemodyfikowanym komputerze Atari serii XL/XE z 64 KB pamięci RAM, wersja PAL. Wszelkie prace nie spełniające powyższego wymogu zostaną przeniesione do kategorii WILD"


    nie moze brac udzialu w wild bo spelna warunek taki ze uruchomi sie na niezmodyfikowanym komputerze atari xl/xe z 64kb pal.
    • 19:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    Podpunkt zmieniony na:
    "- Gra musi się uruchomić na standardowym niemodyfikowanym komputerze Atari serii XL/XE z 64 KB pamięci RAM, wersja PAL. Wszelkie prace nie spełniające powyższego wymogu oraz któregoś z punktu ninejszego regulaminu zostaną przeniesione do kategorii WILD "
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    wiesz, ze edycja ktora zrobiles nie zmiania nic w tamacie?

    nie da sie tego uratowac. to moj ostatni post w tym temacie.
    • 21:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    rozumiem ze chodzi Ci o wyraz "oraz", fakt nie jasne, zmieniam na "lub"
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jan 2013 zmieniony
     
    Gwoli ścisłości.

    IMHO regulamin powwinien być taki... najprostszy:
    Warunki dopuszczenia do konkursu:

    Należy dostarczyć utwór w postaci samobootującego się obrazu ATR wraz z opisem w pliku tekstowym w formacie ATASCII, 40 kolumn (nazwa, kompo (nazwa, data), autor(zy), wymagania, uwagi)

    Komputer testowy będzie miał 1 MB pamięci i POKEY stereo. Utwór musi działać pod standardowym OS atari, SIO2SD.

    Wszystkie utwory będą miały status free (w różnych odmianach określonych przez autora)

    Zalecenia:
    - niektórzy używają twardych dysków
    - mają różne rozszerzenia,
    - nie mają żadnych rozszerzeń
    - prosimy to uszanować i zaznaczyć przynajmniej w opisie minimalną konfigurację, jednak lepiej dla użytkownika wykryć dane rozszerzenie na drodze programowej.


    W przeciwnym wypadku jest kłopot, bo rodzi się dyskryminacja niektórych, a obostrzenia zniechęcają do tworzenia. IMHO jak ktoś chce inaczej, to co, odmieniec?
    • 23: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    Eeeh, pincet party jest organizowanych co roku, a tu nagle halo o regulamin... Weźcie rulesy z Grzybsoniady skoro party jest zbliżone charakterem (i jest w zasadzie zastępstwem) i tyle. O co ta walka?
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    ... ciekawe w jaki sposób Numen naruszył regulamin Vaska. Że miał w pierwotnej wersji zwaloną detekcję pamięci rozszerzonej i zadziałało na jednej Atarce na całym partyplace? Czy chodzi o coś innego?

    :) - a teraz, krytykanci to macie obowiązek, że gra musi się odpalić na 64k, lub opcjonalnie może użyć do 992kB ram ;). Czyli raz, że musi a dwa że może. I tu się np. wali koncepcja XXL'a w temacie xBios w chwili gdzie przewidujemy użycie ext ram, bo biblioteka jest skonfigurowana na sztywnego, więc nie da się założyć na wstępie, że maszyna to 130XE :D. Pozostaje w tym przypadku zaprogramować pracę tak, by ominąć źle przemyślany element systemu xBios :D

    ... ogólnie nie przeszkadza mi to. Koala :) - a nie mówiłem, że cokolwiek nie zrobisz to i tak będzie gadanie? Ciekawe co by było, gdyby do głosu doszło jeszcze lobby magnetofoniarzy :D- mielibyśmy zapis, że z magnetofonu też musi działać.

    Tak na prawdę to chyba chodzi w regulaminach o to, by na przeróżnych konfiguracjach było optymalnie jak najmniej kłopotów z uruchamianiem prac. Oczywiście ten argument nie będzie dla wszystkich zrozumiały, oraz to że ktoś to wymyśla nie na darmo, poświęca swój czas, organizuje party ... no i przyjdzie taki jeden z drugim, co umie tylko krytykować a niczego nie napisze. Z drobnymi wyjątkami, bo np. XXL coś pisze.
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    > ... ciekawe w jaki sposób Numen naruszył regulamin Vaska. Że miał w pierwotnej wersji zwaloną detekcję pamięci rozszerzonej i zadziałało na jednej Atarce na całym partyplace? Czy chodzi o coś innego?

    chodzi o cos innego


    > I tu się np. wali koncepcja XXL'a w temacie xBios w chwili gdzie przewidujemy użycie ext ram, bo biblioteka jest skonfigurowana na sztywnego,

    nic sie nie wali. nie sledzisz rozwoju biblioteki.
    • 26: CommentAuthorajcek
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    jhusak - podoba mi się twoja wersja :-)
    • 27:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Jan 2013
     

    jhusak:

    Warunki dopuszczenia do konkursu:

    Należy dostarczyć utwór w postaci samobootującegi się obrazu ATR wraz z opisem w pliku tekstowym w formacie ATASCII, 40 kolumn (nazwa, kompo (nazwa, data), autor(zy), wymagania, uwagi)

    Komputer testowy będzie miał 1 MB pamięci i POKEY stereo. Utwór musi działać pod standardowym OS atari, SIO2SD.

    Wszystkie utwory będą miały status free (w różnych odmianach określonych przez autora)

    Zalecenia:
    - niektórzy używają twardych dysków
    - mają różne rozszerzenia,
    - nie mają żadnych rozszerzeń
    - prosimy to uszanować i zaznaczyć przynajmniej w opisie minimalną konfigurację, jednak lepiej dla użytkownika wykryć dane rozszerzenie na drodze programowej.


    Głosujemy - kto jest za taką wersją regulaminu?

    Mój głos: JESTEM ZA!
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    .. a czy organizator życzy sobie głosowania? - to jego najpierw zapytajcie :D

    @XXL - to w jakim punkcie Numen naruszył regulamin? Pytam, bo nie wiem.
    • 29:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Jan 2013 zmieniony
     
    Pin, ale ja wcale nie twierdzę, że głosowanie w sprawie regulaminu będzie wiążące dla organizatora. Chciałbym wiedzieć ilu ludzi jest za taką wersją regulaminu i tyle. Czy tego też mi nie wolno?
    • 30: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    @larek: ja jestem za
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    @XXL - nie odzywasz się już do mnie? :) - ponawiam pytanie, bo odpowiedzi nieznam i jest to dla mnie ciekawe: "w jakim punkcie Numen naruszył regulamin?" (w domyśle regulamin Lata Ludzików 2002)
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    > @XXL - nie odzywasz się już do mnie? :)

    e, tam, chcialbys ;)

    daj linka do tego regulaminu.
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    Już się dowiedziałem ;)- i powiem Ci tyle, że:

    * oficjalna opublikowana w postaci "skompilowanej" wersja działa z dowolnego urządzenia D: (D4:, D12:, D15:, D9:)

    * tak samo uruchamia się z dowolnie zagnieżdżonego podkatalogu.

    Nie wiem jednak, czy zostało to w tej postaci opublikowane, gdyż nikt teraz do tego nie dojdzie. Nawet jeśli oryginalnie było odwołanie do D1: to i tak zostało to względem wymogów regulaminowych poprawione, więc warunek został ostatecznie spełniony. Mam tylko nadzieję, że nie będziesz teraz Waskowi wytykał (jeśli się okaże, że w oryginale było D1:) niezgodność z regulaminem :) .. bo w takie dyskusje już się nie wdaje.
    • 34: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    demo mogles odpalic z hdd dopiero po kilku latach od publikacji dema i nie ma to zwiazku z jakimikolwiek zmianami w demie, ktore w tej kwesti nie sa potrzebne ani nie zostaly zrobnione jak sugerujesz :-)
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    Nie sądzę. Jakieś dowody na podparcie tej tezy? ;)-
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    tu jest: ->link<-
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    podałeś linka do strony autora. Zassałem dwie skompilowane wersje dema. Skopiowałem je w dwa miejsca na HDD:

    I:\TEST\1\
    I:\TEST\2\

    Odpaliłem pierwszą wersję:

    * DZIAŁA

    Odpaliłem drugą wersję:

    * DZIAŁA

    Gdzie są więc owe dowody?


    Ha - wiem. "Szedł chłop koło wody i wrzucił dowody dowody" ;)-
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    odpal go z urzadzenia innego niz nr.1
    • 39: CommentAuthormono
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    I: to zdaje się urządzenie nr 9...
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    Przecież wyraźnie napisałem, że uruchamiałem z partycji I:

    I: = D9:

    czyli D9:\TEST\1\

    oraz

    D9:\TEST\2\

    w takich lokalizacjach umieściłem dwie wersje i obie działają. Ogólnie wszystkie dema odpalam z napędów innych niż D1: i generalnie wszystko działa.
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    zabootuj z d1: jakiedos dosa
    wloz do d2: pierwsza dyskietke dema
    zaladuj d2:start.com (chyba - nazwy nie pamietam)
    poczekaj chwile
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    po co mam boot'ować dosa z D1? Jeśli demo odpala np. z D3:, D9: i D12: to istnieje w nim odwołanie do D: jak sądzę - a to było wymogiem dla dema w tej kategorii.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013 zmieniony
     
    ... zrobiłem jednak tak, jak chciałeś - bo widzę że uruchomienie pod SDX nie jest dla Ciebie wiążącym działaniem.

    * Odpaliłem z D1: Mydosa

    * Pod D2: podmontowałem plik *.atr z Numenem.

    * Pod Mydos'em ustawiłem opcją "R" urządzenie D2:

    * Uruchomiłem z D2: demo Numen.

    Coś jeszcze mam sprawdzić? ;)-
    • 44: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    pod atari dos 2.5 nie dziala
    • 45: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    hmmm loader zalaczony do dema ma ustawione na stale d1: :p
    • 46: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    ... no i? Czy to oznacza, że demo nie odwołuje się do D:? - nie. Czemu miało służyć pytanie o syfiatego dosa 2.5? Zostało ich jeszcze kilkadziesiąt do wyboru. Czy każdy przypadek chcesz omawiać? :) - możemy tego nie dożyć ;)-
    • 47: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    no tak do d1 ale to nie wina dema...
    • 48: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013 zmieniony
     
    tak, odwoluje to co powiedzialem. demo zaladuje sie tylko pod niektorymi dosami/loaderami ale to nie wina demo.
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    czyli wszystko ok.
    • 50: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jan 2013 zmieniony
     
    oczywiscie. podobnie jak z programami ktore zaladuja sie tylko pod niektorymi loaderami np. xbiosem, tez zostana przyjete