atarionline.pl xBIOS - demo nowych funkcji - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Jan 2014
     
    To znaczy co takiego? ;)
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    tu jest napisane:

    ->link<-
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    .. no ale w połowie to są same wady ;)
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    Konkrety prosze. Podaj te wady i zalety
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    Wadą dla mnie jest potencjalna możliwość napisania programu w Basic'u /Action tak, że program jest uwiązany do xBios

    Podział SIO/US, OS/:D, CAR/RAM - nie wiem, czy dobrze to rozumiem. Czyli w trybie SIO/US nie ma opcji użycia ":D"? Ogólnie wydaje mi się, że rezygnacja z klasycznego D: to strzał w kolano ze względu na zgodność "wstecz". Tzn - coby nie było - mi to do szczęścia nie potrzebne ;)-
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    czyli jesli czegos nie rozumiesz to jest to wada xB :D

    zawsze byla potencjalna mozliwosc napsania programu w basicu lub action tak, ze program bedzie uwiazany np. do okreslonej wersji DOS :D
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    napisałem, że nie wiem czy "dobrze to rozumiem". Nie oznacza to, że nie rozumiem. Czytaj ze zrozumieniem, bo pytam na "wszelki wypadek" (ksiądz ***** nosi) ;)-
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    konfigurowalny to znaczy ze w kazdej z opcji mozesz miec uzadzenie :D zainstalowane.

    miales napisac o wadach. slucham
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    z tym ":D", to ze składni wypowiedzi jednoznacznie to nie wynika.
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    pisales ze polowa cech xB to wady. dowiem sie w koncu co miales na mysli? konkrety.
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    Na dzień dzisiejszy, np. podstawowa wada jak dla mnie. Nie obsługuje Sparta FS, nie obsługuje sektora 512B - a może i szkoda, bo w zasadzie mógłby to być dobry "init" do plików na HDD :P

    poza tym, jak pisałem o ":D" to zasugerowałem się składnią części zdania o której mówiłem i która to może stanowić o wadach ze względu na styl wypowiedzi i wynik jej interpretacji ;). Jeśli więc we wspomnianym przypadku ":D" działa w dowolnych warunkach, to należy traktować to jako "zaleta" ;)
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    xB nie ma ograniczen wielkosci sektora, moze to byc nawet 1b czy 4kb to zalezy od FS. dla atari dos FS (calej rodziny) sektor jest wielkosci 128 lub 256 b wiec po cholere dawac wiekszy bufor? xB zapewnia minimalne uzycie pamieci. sparta fs jest tu bardzo rozrzutna ale jesli chcesz mozesz sobie napisac modul sparta fs do xB :)

    natomiast jesli ktos pisze program (np. w basicu), ktory musi miec dostep do urzadzenia zewnetrznego ale brakuje mu np. 4KB ramu, staje przed dylematem: albo obcinam mozliwosci programu albo uzyje xB zamiast DOS (bez przerabiania programu). i dla Ciebie wada xB jest to, ze zajmuje mniej miejsca niz DOS, i nie trzeba wymianiac ROM atari zeby miec w "standardzie" US-Speed ;-)
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    dlaczego od razu twierdzisz, że jak brakuje pamięci i akurat 4k to program staje się uboższy. Jest wiele rozwiązań tego problemu a dzięki zastosowaniu DOS w tym przypadku program staje się bardziej uniwersalny. Np. poprzez brak ograniczenia co do zastosowanego FS, no i możesz uruchomić program z dyskietki, możesz z dysku twardego (nie ATR, tylko plikowo), możesz zastosować taki dos, lub inny. Czasem wystarczy pomyśleć i program uruchomi się praktycznie na czymkolwiek i to stanowi o jego uniwersalności. Dlatego dziwi mnie trochę podjazd w stronę interpreterów ;)

    Co do wielkości sektora i bufora to założenie na dzień dzisiejszy, że ma 256B jest bez sensu. Założysz taką wielkość bufora, ktoś to wykorzysta i napisze program, który zapcha cały ram 64k a następnie ktoś napisze bibliotekę na sektor 512B i jest buba ;)

    Dla mnie wadą jest to, że jest np. program plikowy, który korzysta ze systemu na swój sposób, zajmuje ogólnie 50kB na nośniku (pliki na "dyskietce") i 90kB w ramach ATR (single d. - 40 kilo w plecy), który jako obraz dyskietki czyta się z HDD z prędkością 25kB/s zamiast 90kB/s po plikach tylko dlatego, że na siłę jest napisany tak by ładował się od $0C00 mimo, iż sam zajmuje w pamięci 20k a siedzi w tym miejscu tylko dlatego, że została napisana biblioteka umożliwiająca takie właśnie ulokowanie w pamięci programu ... zupełnie bez sensu. To jest userfriendly, ale na poziomie 0/100 ;). Jest to co najmniej tak ciekawe, jak wyjście z programu poprzez wyłączenie i włączenie komputera ;). A podobno mamy XXI wiek.

    Właśnie, prośba - bo tego jestem ciekaw. Podeślij mi Mazazem z nowym xBios, bo jedną rzecz chciałem sprawdzić.
    • 14: CommentAuthoras...
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    To ja też poproszę Mazazem :)
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    tak, uwazam, ze jesli program ktory ma do dyspozycji 4kb ramu wiecej moze byc bogatszy, jesli tu sie nie zgadzamy to obawiam sie ze nie zgodzimy sie w niczym :(
    przestan opowiadac glupoty o uniwersalnosci DOS, juz to przerabialismy...

    Dyskietka zajmuje co najmniej 90 KB, do mnie masz pretensje ? ;-) te same problemy masz z atr jesli na dysku jest program pod dosa 2.5 ktory nie pojdzie pod Twoim ulubionym dosem. nie obraczaj mnie swoimi problemami.

    $c00 to MEMLO, dobrze napisane programy usadawiaja sie wlasnie tu. co mnie obchodzi, ze jakies rozrzutnie napisane DOSy maja memlo w kosmosie i pozniej nie mozesz zaladowac tych dobrze napisanych programow :-)

    jesli natomiast jakis program korzysta z jakis funkcji ktore ma tylko DOS i do tego laduje sie od $2000 to nie placze, ze ten program nie korzysta z xB... tak, ze wyluzuj. nikt nikogo do niczego nie zmusza :-)

    Mazezam masz na stronie, jesli chcesz z najnowszym xB to sobie po prosru skopiuj xB na ta dyskietke :-)
    ->link<-
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    nie mam pretensji o rozmiar dysków w singlu. Z powodu ich ograniczenia nie używam ich, no chyba, że muszę.

    $0C00 - dobrze napisane programy mają tę cechę, że są się w stanie załadować na aktualne a nie zadane MemLo :D

    z tym $2000 to bym nie przesadzał, bo $1100 jest bezproblemowo osiągalne biorąc pod uwagę przeciętny konfig (np. z kilkoma sterownikami i commanderem pod SDX) :P

    Co do Mazazem - wystarczy tylko podmienić plik z xBios w ATR?
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jan 2014
     
    > Co do Mazazem - wystarczy tylko podmienić plik z xBios w ATR?

    tak

    > z tym $2000 to bym nie przesadzał, bo $1100 jest bezproblemowo osiągalne biorąc pod uwagę przeciętny konfig (np. z kilkoma sterownikami i commanderem pod SDX)

    przyjdzie Pin_v2.0 i bedzie jeczal ze jego DOS ma memlo $2000.

    juz wole xB i memlo $c00 lub BOOTa z memlo $480
    • 18: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    zmienne os zajmują obszar do $3ff, więc chyba mogę ładować sobie programy od $400
    xxl - dlaczego memlo musi być min. $480 a nie $400?
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    jesli chesz zrobic program typu bOOt to zacznij od $3c0 :-)
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    Gonzo - zacznij nawet od $0000 ;)- program będzie popularny, dodatkowo dostaniesz kilkadziesiąt zapytań na priv ;)
    • 21: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    od $0000 mozna ladowac tylko z xB, wszsytkie inne loadery sie zawiesza.
    • 22: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime19 Jan 2014 zmieniony
     
    konkretnie to chodzi mi o danger ranger - coś tam się ładuje od adresu $400 właśnie
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    ... i jak widzę na Atari800 win zwiecha. Nie tędy droga raczej ;)
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    Gonzo, musisz z tego zrobic BOOT disk i powinno wejsc. co prawda pierwszy sektor zawsze wchodzi do casbuf i pozniej jest kopiowany we wlasciwe miejsce ale tu bedzie chyba kopiowal z $400 do $400 - powinno sie udac :-)
    • 25: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    pin - takie od $0000 to już robiłem :) jaka zwiecha? u mnie dranger chodzi ok. na a800win i na altirra też, hmm...
    • 26: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    Gonzo, u mnie tez chodzi ale zeby u Pina chodzilo musisz zrobic BOOT disk ;-)
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    Ogólnie to jest tak. Zassam coś z sieci, nie działa na emu. Koniec. Działa, więc zrzuta na real hw. Działa, ok, nie działa - del. No i tyle w zasadzie ;)
    • 28: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime19 Jan 2014 zmieniony
     
    a mi właśnie chodzi o to, żeby zadziałało na hw, dlatego puszczam te pliki i chcę dojść, dlaczego nie zawsze chcą działać na hw...
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    XXL Ci odpowie ;)
    • 30: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Jan 2014 zmieniony
     
    Gonzo: zeby zaladowac .xex musisz miec loadera.

    bez wnikania w szczegoly pliki mozesz ladowac:
    xB i inne loadery powinny zaladowac od $c00
    xBOOT od $800

    jesli sam zrobisz program typu BOOT to musisz wiedziec ze pierwszy sektor OS zawsze laduje do casbuf z ktorego kopiuje w miejsce docelowe i 2 i kolejne sektory ida juz bez buforowania. dlatego w tej opcji mozesz ladowac nawet od $3c0 - ale musisz zapisac taki program na dysku od pierwszego sektora. (podejrzewam wiesz jak zapisac program typu boot bo juz raz taki podlinkowales)

    i to cala filozofia.
    • 31:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Jan 2014
     

    pin:

    Ogólnie to jest tak. Zassam coś z sieci, nie działa na emu. Koniec. Działa, więc zrzuta na real hw. Działa, ok, nie działa - del. No i tyle w zasadzie ;)

    Generalnie to ja też tak robię. I zapewne większość z nas tak robi. Różnica jest w ilości naciśnięć Del ;p
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    Różnica wbrew pozorom niewielka :P
    • 33: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    Pin, co z MazezaM, miales cos sprawdzic z nowym xB, o co chodzilo?
    • 34:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    Z tego co widzę, to Pin jest największym użytkownikiem xBiosa :D
    • 35: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Jan 2014 zmieniony
     
    poniekąd Pin-ek stał się ekspertem od xBios-a, jeśli masz z nim problem Pin-ek udzieli Ci rady :)
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    Pin juz dawno zostal zwerbowany... moze powinienem pisac (TW)Pin.
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Jan 2014
     
    :) - no może.

    Nie no - nic nowego. Chciałem się upewnić, że granie muzyczek w czasie I/O, oraz ładowanie takiego ATR z IDE+ nie jest możliwe.
    • 38: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Jan 2014
     
    joł, udało się, spakowany bd ładuje się z boot sektora :)
    • 39: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    jakiego narzedzia uzywasz do wkopiowania sektorow do .atr ?
    • 40: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    danger ranger (po małym tunningu)- spakowany boot ładuje się w 6sek :) niestety na razie tylko na a8 z 64kB

    xxl - hex editor neo
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Jan 2014
     
    sprytny sposob z hex editorem, niemniej przydalby sie programik z wiersza polecn lub okienkowy do wkopiowywania danych poczawszy od konkretnego sektora.
    • 42:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime23 Jan 2014
     
    jest taki - dd
    na windzie dziala z cygwina
    • 43: CommentAuthorseban
    • CommentTime23 Jan 2014
     
    @gonzo: co ty wpisujesz do $d301... gry nie uruchamiają się na żadnym rozszerzeniu pamięci, nawet na 130XE... musi być stock 64k.
    • 44: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Jan 2014
     
    :) - bo to jest nowoczesne rozwiązanie. Potrzebujesz stock 64k i pakujesz grę mieszczącą się w 10kB na dysk o pojemności 90k ;) Zyskujesz w plecy 80k
    • 45: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Jan 2014
     
    wydaje mi sie, ze kolega Gonzo robi to specjalnie :-) kilka razy w roznych watkach zwracalem na to uwage.
    • 46: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    xxl - :)

    pin - muszę cię zmartwić, spakowany dranger zajmuje niecałe 6,5kB :)

    seban - wpomniałem, że na razie uruchamia się tylko na a8 z 64kB pamięci

    ale dopiero jak będę pewien na 100% tzn wtedy gdy ktoś potwierdzi, że gierka działa na prawdziwym sprzęcie to napiszę jaka była przyczyna.
    • 47: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    spakowana LZ4 zajmuje 6,1 KB :)
    • 48: CommentAuthorseban
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    przepraszam, nie doczytałem że to się uruchamia tylko na 64K. Uruchamiałem to na real-hardware. Jeżeli był dodatkowy RAM to z Bouler Dasha widziałem tylko logo. Dopiero podpięcie gołego 65XE umożliwiło mi uruchomienie tego.

    Zajrzałem w tą ostatnią wersję "danger ranger", który działa na każdej konf. pamięci. Jednak nie bardzo rozumiem po co to całe zamieszanie ;/ Wpisujesz do $d301 wartość $F3 (%11110011) (a więc włączasz dodatkowy bank RAM 130XE). potem do kompletu numer ze zmianą wektora IRQ i BRK. i wpisywaniem $e0 w NMIEN? to ma jakiś ukryty cel?

    Wracamy do czasów piratów i crackerów? :) To ma stymulować powstanie nowych grup hackerskich i crackerskich? Wykształcenie nowego młodego narybku? Tworzycie soft który będzie trzeba doprowadzić do normalnego działania przed użyciem? :)
    • 49: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime25 Jan 2014
     
    seban - masz rację, powinno tam być ff (portb), ale skoro to jakoś działa to na razie niech będzie. jak będę miał trochę czasu to poprawię tą i inne gierki też.
    błąd wyniknął stąd, że jakoś nie zauważyłem, że w super packerze miałem powpisywane jakieś dziwne wartości do ram_enter i ram_exit. kod generował się taki, że musiałem ratować się tym f3 :)
    jeśli chodzi o wpis $e0 do nmien to już nie ja, poprostu gierka tak ma i już :)
    • 50: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime30 Jan 2014 zmieniony
     
    próbka możliwości xbios



    wszystkie gierki ładują się bez konieczności wyłączania komputera :)
    wybieranie gierek - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
    powrót do menu - reset, za wyjątkiem gyrussa :( w tym przypadku powrót do menu jest niestety niezbyt elegancki - najpierw trzeba nacisnąć select (f3) a później reset (f5)

    przy okazji załączyłem poprawione bd6, dranger i pooyan w wersji boot - wszystkie poprzednie wersje, które tu puszczałem należy wyrzucić do kosza :)