atarionline.pl "The Last Ninja 2" dla Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Co do LN2 to wow, gratuluję odwagi i konsekwencji. Super, że po latach ta kultowa gierka zawita i na A8. :)

    Przenoszenie z BBC jest formą rozrywki :) Na razie nie jest nawet nudne :)

    Ooo, czy w takim razie po sukcesie ww. konwersji będzie można liczyć na inne hiciory w tej dekadzie? Np.
    Paperboy
    Atic Atac
    Barbarian II: The Dungeon of Drax
    Hostages
    Uridium
    Yie Ar Kung-Fu II
    ?
    ;)
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Ha! ->link<-
    Jest jeszcze jedynka :)
    • 3: CommentAuthorstreak
    • CommentTime14 Dec 2022 zmieniony
     
    Kuba, czy moge miec prosbe odnosnie sterowania. Opcji wyboru sterowania (definiowanie kierunków ad hoc) albo zawarcia 2 roznych setupów dla joya ? Bo np. LN/LN2 na C64 (przykładowo) jest dla mnie niegrywalna ze wzgledu na dziwaczność sterowania joyem. Nie moge sie za cholere do standardowego setupu przyzwyczaic.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Z tym joystickiem to w kodzie jest to strasznie pogibane ze względu na możliwość grania klawiaturą i joystickiem. Trzeba prockę by od nowa napisać po atarowskiemu (a jest taka hybryda w sumie), a tego chciałem unikać i poprawiać tylko niezbędne rzeczy i na jak najniższym poziomie.
    • 5: CommentAuthorstreak
    • CommentTime15 Dec 2022
     
    kurcze. szkoda. Moze uda sie jakis mały patch zrobic w przyszlosci na tego joya.
    • 6:
       
      CommentAuthorrako
    • CommentTime16 Dec 2022 zmieniony
     
    Super że kolejny hicior powstaje PoP już jest teraz LN2. Oby tak dalej jeszcze jest trochę do nadrobienia tych zaległości trzymam kciuki i wytrwałości życzę. Mi się marzy jeszcze tylko out run i double dragon
    • 7: CommentAuthorstreak
    • CommentTime16 Dec 2022
     
    Swoja droga o outrunie marzyłem jak oglądałem The Top 3 Demo w latach 90s. jest tam taki segment ktory nadawałby sie na scigałke ala outrun czy lotus :)
    • 8:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Dec 2022
     
    Powyższe Revs byłoby super jak dla mnie :-)
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Dec 2022 zmieniony
     
    A co w tej grze Revs jest takiego unikalnego?
    • 10:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime16 Dec 2022
     
    Pewnie "jest szybkie" :)

    Tyle, że tam rysuje się tak na oko ledwie 1/6 ekranu.
    • 11:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Dec 2022 zmieniony
     
    Jak na Atari to unikalny "symulator" F1 (z perspektywy pierwszej osoby) z ładnymi obiektami rywali, pofalowaniem toru, odpowiednią dynamiką, itd. Nie ma czegoś takiego na Atari, ja nie znam. Z braku Grand Prix Circuit dobrze wypełniłby niszę (można pozazdrościć Grand Prix Circuit commodorowcom) i chyba nasz maluch nie miałby z tym większego problemu?
    • 12: CommentAuthorsis101
    • CommentTime16 Dec 2022
     
    Tak czy inaczej, jeżeli dla Kuby H. (legenda) to przyjemność z BBC przenosić cokolwiek, to tylko moje ponad 40letnie życie się cieszy :)
    Ktoś napisał listę, oby cokolwiek doszło do naszej atarowskiej bazy:)
    Człowiek byłby mega szczęśliwy, by w takiej formie jak ln2 by to u nas było.
    Ja tylko sobię popiszę, ale jakby te wspomniane tytuły i inne z bbc co nie ma u nas wyszły, to mega cudownie.
    • 13:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime22 Dec 2022
     
    Konwersja wyszła mega! Gratuluje!

    Mam ogólne pytanie... Dlaczego dwójka jest bardziej popularna niż jedynka? Co to w ogóle za pomysł z tym Nowym Yorkiem?

    Za młodu byłem mega zajarany jedynką (na grzyba). Przyroda, swiątynie, japoński klimat... bo wiecie Ninja w tytule :)

    Jak wyszła dwójka to do dzisiaj czuję się oszukany - kolejna gra w USA. W USA to ja mam road race i agent usa. A Ghostbusters to nawet w NY.

    Tak tylko pytam czy ktoś ma tak jak ja, bo pewnie, że dla dobra ogółu to lepiej mieć ln2 (bo bardziej rozpoznawana i bardziej popularna).

    (Kuba, please nie bierz tego do siebie - ja naprawdę celebruję każdy effort na naszą platformę)
    • 14:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Dec 2022 zmieniony
     
    Naprawdę super, dzięki dla Kuby i wszystkich zaangażowanych! Czekam jeszcze na ATR :-)

    Jedna kwestia: czy istniałaby możliwość przełączania sfx/msx w trakcie samej rozgrywki? Muzyka tytułowa w trakcie gry też byłaby OK :-)
    • 15: CommentAuthorstreak
    • CommentTime22 Dec 2022
     
    Małe dziecko wewnatrz mnie sie cieszy. Musze teraz odpalic pierwszego TS'a i powiedziec sobie w myslach ze LN w koncu jest na Atari. C64 juz nie jest lepsze :P
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Dec 2022
     
    Duddie w reduxach musi teraz pozaznaczać, że jest na Atari :)
    • 17: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime22 Dec 2022
     
    "Co to w ogóle za pomysł z tym Nowym Yorkiem?" - była moda w latach 80 na "Ninja w USA", jak niedawno była moda na zombie, potem superbohaterów, wcześniej westerny.
    • 18: CommentAuthorstreak
    • CommentTime22 Dec 2022
     
    Ninja w NY? A wszystko przeca przez to ze duo Golan/Globus uwielbiało ninjas. Niech to, CANNON Group :P
    • 19: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime22 Dec 2022
     
    1) Pierwszy przeciwnik w gameplaju niby nowojorski policjant a pałuje jak rasowy zomowiec - z pasją, bez litości i z wielką przyjemnością - od razu widać że gra portowana przez polaka.
    2) Coś mi się nie zgadza, bo do gry stworzonej przez czołowego polskiego kompozytora na atari muzykę robił ktoś inny.
    3) Ninja jest z Japoni, i co z tego? doktor Paj Hi Wo też jest chinczykiem, a wszystkie jego przygody dzieją się w krainie baśni - czyli w PRL-u. Japonia jest tylko smaczkiem w osobowości ninja, Prawdziwy ninja widział Japonię najwyżej w tv, jedząc hamburgera.
    4) kiedy port wingsof fury ?
    5) tylko ninja może zabić ninje
    • 20:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Dec 2022 zmieniony
     
    Jakubowi "pomimo tego, że kupił Amigę, nie zarzucamy nieróbstwa na małe Atari!" (cytowałem/parafrazowałem z pamięci - kto wie, ten wie skąd).
    :-)
    • 21: CommentAuthorstreak
    • CommentTime23 Dec 2022 zmieniony
     
    Pograłem , pograłem. Jednak sterowanie nie jest az takie zle :) jak myslalem ze bedzie (wiec bez patcha na joya sie obejdzie), ale..

    Cos mi nie gra z kolizja, jakos tak bywa ze przeciwnicy maja zawsze lepszy moment uderzenia. Issue ala Franko, ze nie mozna sie "wstrzelic" z ciosem. To tylko moje wrazenie czy tez ktos tak odczuwa? (bo moze jestem nadwrazliwy :) )

    No chyba ze tak ma byc i juz po starciu z 2 gosciem mamy ninje kaputt.

    i jeszcze taki male coś, nie wiem czy to akurat port BBC czy zamierzona akcja przy portowaniu na atari, ale na C64 pamietam ze przy wejsciu do komnat to co nalezy zebrac, albo uzyc przez pare sekund mieniło się. Tutaj nie zauwazylem takiego myku, co lekko utrudnia płynny progres misji.
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Dec 2022 zmieniony
     
    Jest, tylko mryga raz czy kilka razy i słychać dźwięk niski beep.
    Co do napieprzania w przeciwnika, to lepiej klawiaturą niż joyem.

    Albo taka taktyka, że czekamy, 2-3 ciosy i uciekamy.

    Hardkor jest w ostanim lewelu, bo przeciwnicy się spawnują :)
    • 23:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime23 Dec 2022
     
    Na C64 spawnują się już w pierwszym. Ja liczę na wersję z trainerem na Atari. Chyba że jest jakiś tajny kod na życia?
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Dec 2022 zmieniony
     
    Będzie wersja z trainerem :)
    Na C64 można ich przeskakiwać i omijać, a tu tylko niektórych; zamysł wydaje się być taki, że jak się da wyminąć, to jest z tego jakiś benefit.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Dec 2022
     
    Tak mi się przypomniał cover z Last Ninja 2 (z remasteringiem grafiki :)



    no i cover Katoda:

    • 26: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Dec 2022 zmieniony
     
    Last Ninja in Unreal Engine 4

    ->link<-
    • 27: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    @tebe: Brzydkie :)

    ->link<-
    • 28: CommentAuthorVidol
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    @string: 251d ea ea ea :)
    • 29:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    hakier, normalnie hakier ;D
    • 30:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    @miker: Jak w '90-tych ;-)
    • 31:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    Vidol przyda się, dzięki :)
    • 32:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime27 Dec 2022
     
    Kunitoki lies here defeated :)
    Przydał się hack, ale po dojściu do wprawy dałoby się pokonać grę bez hacka.
    Gra się fajnie, dynamicznie, jednak dość często postać pod naporem ciosów blokuje się i nie można uciec. Można też próbować kucać by uniknąć ciosów. W 4 levelu trzeba najpierw podnieść mięsko, a dopiero potem trutkę inaczej trutka zniknie a my zostaniemy z niezatrutym mięsem i uniemożliwimy sobie ukończenie levelu. Nie wiem czy to błąd czy na bbc też tak jest.
    Jakby co dysponuję obrazem carta z hackiem :)
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2022 zmieniony
     
    Michał - zapodawaj, dodam taką wersję do archiwum gier :)

    A przy okazji, koledzy ze społeczności Acorn/BBC Micro wrzucili _dzisiaj_ nagranie rozmowy-wywiadu z Peterem Scottem (nagranie wykonano 3 kwietnia 2021 roku), autorem wielu gier na tę platformę. Jest i Last Ninja 2! A przy okazji komentarz dla AtariOnline.pl od autorów nagrania:

    ABug:

    Well done to everyone involved - this is amazing to see! Also, I've just uploaded a 4 hour interview with Peter Scott (author of the BBC Micro versions of Last Ninja I & II) which some of you may be interested in hearing:

    (...)

    Peter talks about Last Ninja 1 from the 1hr 32 min 23 seconds mark and Last Ninja 2 from 1 hour 49 minutes (he speaks with quite a strong regional dialect, so just to forewarn you, if English isn't your first language you may struggle to understand some parts! ;) )




    • 34:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Dec 2022
     
    Fajny ten wywiadzik - A Peter raczej nie mówi dialektem, tylko tak chaotycznie składa słowa i powtarza, taki styl mówienia - ale szybko idzie się przyzwyczaić :)

    I fajnie opowiada :) Nie wiem tylko jak kompilowanie gry może zająć 20 minut, chyba, że robił to przy pomocy kasety i magnetofonu...
    • 35: CommentAuthorAdam
    • CommentTime27 Dec 2022 zmieniony
     
    Powtórzę co pisałem o Peterze przy okazji konwersji gry Ransack na małe Atari w 2014 ->link<-

    Adam:

    Scott to interesująca postać, jeden z najciekawszych twórców gier na BBC Micro oraz na uboższą wersję tego komputera: Acorn Electron. Nie tylko był niezwykle sprawnym koderem, co pokazał wieloma udanymi konwersjami – m.in. potrafił w 32KB zmieścić kod Sim City (1990), a wcześniej Last Ninja 2 (1989) – ale również funkcjonował jako samodzielny twórca oryginalnych gier z własną grafiką i charakterystycznym stylem. Specjalizował się w przygodowych platformówkach, stworzył m.in. popularną trylogię Thunderstruck, czy takie gry jak Spycat.


    Pomijając LN2, dotychczas na Atari przeniesione zostały te jego gry:

    Ransack!



    Spycat



    XXL zaczął też portować Sim City, pokazywał jakieś screeny na forach, ale nie dokończył tej konwersji.
    • 36: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime31 Dec 2022
     
    Jakubie
    Podalem ci przyklad prac Jose Paeriery bo on pokazal ze mozna nawet 31 kolorow wyciagnac i stworzyc cos co wyglada nawet lepiej niz na C64.
    Piszesz ze robisz konwersje z MICRO BBC. To nawet lepiej. Ten komputer nie ma spritow i tylko 8 kolorow, czyli mozna wszystkie sprity i DLI wykorzystac do podkolorowania plansz.

    Ja mowie nie zmieniaj wiele w silniku gry, przesnies plansze na ekran 256px po srodku ekranu i przygotuj swego rodzaju zestaw atrybutow do podkolorowania kazdej planszy. Grafik bedzie mial do wykorzystania DLI na 5 kolorach i do tego sprity. Zyc nie umierac.

    Na razie twoja LN2 wykorzystuje 3 ohydne kolory na plansze i 2 DLIowane na ramke. JAk na mozliwosci Atari i twojej legendy to slabo...
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Dec 2022
     
    Legendy jak to legendy. Są przejaskrawione. Co skrupulatnie zauważyłeś :D
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2022
     
    Kuba - sprawdź maila :)
    • 39: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime31 Dec 2022
     
    Kuba, a mozliwosci Atari sa przejaskrawione rowniez? :P

    A tak na powaznie to licze na to ze cos z ta grafika zrobisz. Jezeli engine jest dzialajace podstawienie pod niego innej poprawionej grafiki nie powinno stanowic problemu, ale moze cie to kosztowac mase czasu jesli juz na poczatku pisania engineu nie wezmiesz pod uwage tego zeby kazda komnata miala ta swoista mape kolorow.
    Ja swoje 3 grosze juz powiedzialem, pozostalo zyczyc ci szczesliwego nowego roku 2023. Pozdrowka
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Dec 2022
     
    Nie będę nic zmieniał poza trainerem i większą ilością nośników.

    Róznież pozdrawiam noworocznie :)
    • 41: CommentAuthorpoison
    • CommentTime31 Dec 2022
     
    is there any cheat for immortality ? :)
    • 42:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Dec 2022 zmieniony
     
    For now post#35 :)

    One hit kills:
    1DF6: A9 FF 85 93
    • 43:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Dec 2022
     
    Oryginał LN2 CPC disk już czeka by dorzucić 5.25" z naszą wersją do pudełka :-)
    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Dec 2022
     
    ???
    • 45:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Dec 2022
     
    Naszą = atarowską ;-)
    Podsumowując: nie mogę doczekać się ATR-a by dorobić sobie oryginał na Atari.
    • 46:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Jan 2023
     
    Jasne, mam to na stole wśród innych szpargałów... W połowie stycznia sobaczymy efekt.
    • 47: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime1 Jan 2023
     
    Jakubie

    1. Napisalem to zartobliwie i troche chcialem wejsc ci na ambicje. Na pewno nie byl to atak personalny
    2. Tak uwazam szczerze ze obecna grafika jest ochydna, mocno ponizej mozliwosci atari xl/xe
    3. To jest krytyka, ale konstruktywna bo oprocz tego daje konkretne rady jak to poprawic.

    Reasumujac: Zle zrozumiales moje intencje...
    • 48:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime1 Jan 2023 zmieniony
     
    A ja chciałem wrócić do Revs, okazuje się, że to pierwsza gra wyścigowa legendarnego Geoffa Crammonda, późniejszego autora Stunt Car Racer i Formula One Grand Prix (to już Amiga/PC/ST).

    ->link<-
    • 49: CommentAuthorAdam
    • CommentTime1 Jan 2023
     

    Trachu:

    moze cie to kosztowac mase czasu jesli juz na poczatku pisania engineu nie wezmiesz pod uwage tego zeby kazda komnata miala ta swoista mape kolorow.

    Halo, tu Ziemia :) Piszesz tak, jakby Kuba akurat zaczynał prace nad grą i zastanawiał się nad grafiką. A Kuba w zasadzie je zakończył. I przeniósł na Atari założenia graficzne z BBC Micro (z dokładnością do użycia PMG do kolorów panelu).

    Trachu:

    Zle zrozumiales moje intencje...

    Nie wiem, skąd u Ciebie pomysł, że Kuba źle odczytał Twoje intencje. Zaproponowałeś coś, Kuba odpowiedział, że nie będzie tego zmieniał (nie taki był pomysł na konwersję) i tyle. Powiedziałbym, że przyjął pogodnie Twoje posty. Czego jeszcze oczekujesz? :)
    • 50:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 Jan 2023
     
    wykonu :))))))