atarionline.pl "The Last Ninja 2" dla Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2023
     
    Vladimir Janković zrobił fajne demko w temacie LN2, w 9-kolorowym trybie GTIA:

    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Jan 2023 zmieniony
     
    @Adam, tu chodzi o to, że ja odpisałem Trachu w trybie priv, a Trachu nie.
    I Trachu odpowiada na moje punkty.
    I napisałem mu, jak rozumiem zdanie "JAk na mozliwosci Atari i twojej legendy to slabo..."

    I stąd napisał, że źle zrozumiałem jego intencje.

    Ale dajmy temu spokój. Gra jest. Podoba się albo nie podoba się. I już.
    Dla mnie to fun, jeśli robię to na własnych zasadach. I to jest jasne dla wszystkich, bo o tym mówię. Jeśli ktoś tego nie akceptuje, to jego sprawa. Ale to nie powód, żeby stosować chwyty jw.
    • 3:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime1 Jan 2023 zmieniony
     
    A ja chciałbym jeszcze raz zapytać/prosić o możliwość przełączania sfx/msx(ta tytułowa) w trakcie gry. Muzyka zamiast smutnych dźwięków dodałaby grze "kolorytu" :-)
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime1 Jan 2023 zmieniony
     

    jhusak:

    Dla mnie to fun, jeśli robię to na własnych zasadach.
    Podpisuje się pod tym wszystkimi możliwymi kończynami.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023
     

    jhusak:

    że ja odpisałem Trachu w trybie priv, a Trachu nie.


    To nie musi być intencjonalne. Jest taki błąd w silniku forum, że po użyciu opcji "odpisz na prywatną wiadomość" pojawia się komunikat o błędzie. A po odświeżeniu strony można nie zauważyć, bo treść odpowiedzi jest w edytorze niezmieniona, ale za wyczyszczone jest pole - do kogo kierujemy odpowiedź.
    • 6: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    No to mamy odpowiedz skad sie biora niektore niesnaski scenowe - z braku przeczytania prywatnych wiadomosci. :DDDDD
    A tak na powaznie Jakubie, ja zadnej prywatnej wiadomosci nie dostalem. Wlasnie sprawdzalem dokladnie swojego maila, a tu na stronie to nawet nie wiem czy sa jakies prywatne wiadomosci???

    A i jeszcze ci powiem odnosnie twojej legendy? Pamietasz za co dostales nagrode na LOADERROR 2017 w Gdansku? Ja tez wtedy bylem i ci brawo bilem. Zrobisz co chcesz, ale uwazam ze stac cie na wiecej.
    • 7:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    @Trachu: privy pojawiają się w głównym wątku, ale widoczne tylko dla danej osoby. Taka specyfika/ficzer.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    Odnośnie jeszcze demka Vladimira w trybie 9-kolorowym, ciekawiło mnie, jakiego używa narzędzia do grafiki. Okazuje się, że:

    VJ:

    Just gimp. Simple images limited to 9 colors read by code during compilation. I use Kickassembler scripting language for that. More info on Atariage in nyd topic.

    (...)

    Graphics 10" in atari basic. Simple bitmap screen + Gtia mode turned on. I've used wide screen mode and doubled scanlines so it's 96x100 pixels in 9 colors.
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    @Trachu, dzięki za wiarę w moje umiejętności i doping :)

    Oczywiście, że stać mnie na więcej :P, jak mogłeś wątpić. Jednak tyle już projektów mi nie wyszło z powodu, że nie wiedziałem, kiedy skończyć... Więc ten skończyłem. I będę kończył też inne. Za dużo tego w szufladzie leży.
    • 10:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    i tak trzeba żyć. popieram z całego serca.
    • 11: CommentAuthorAdam
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    @Kaz: chciałbym jednak zwrócić uwagę, że to nie jest wierna konwersja elementów ekranu z LN2. Tzn. wszystko jest większe, bo Vladimir wykadrował pewien fragment oryginalnego pola gry (nie mówiąc już o panelu), aby ta grafika w miarę OK wyglądała w szerokich pikselach.

    Musiałby być dodany np. przesuw ekranu, aby takie małe okno gry widoczne w demie realnie spełniało swą funkcję w hipotetycznej alternatywnej wersji LN2.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    Adam - tak, to oczywiste, że to tylko fragment pola gry (i jeszcze nie zapominajmy o muzyce, innej niż w grze Kuby), a ekran musiałby być przesuwny. Od lat chodzę z takim pomysłem wykorzystania trybów GTIA do konwersji z Amigi czy ST i akurat LN2 idealnie się do tego nadaje - bo akcja się dzieje punktowo, a nie na całym ekranie, który jest tylko dekoracyjny. Ale to tylko taka dygresja, może powinien założyć odrębny wątek, ale akurat Vladimir wziął sobie na tapetę LN2 i tak wyszło :)
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    Szczególiki przy takim podejściu - jak wchodzisz na planszę i jest przedmiot do zebrania, to on miga na wejściu. Czyli widok po wejściu na plansze powinien być sfokusowany na przedmiot, a następnie fokus przenosić się winien na gracza.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    To można rozwiązać też inaczej:
    a) mrugająca strzałka pokazuje kierunek, gdzie znajduje się w pomieszczeniu przedmiot (np. podobnie jak bomby czy królowa jest wskazywana w "Amaurote"),
    b) wyskakuje okienko z przedmiotem, który jest na planszy,
    c) jest gdzieś pod/nad planszą napis sygnalizujący przedmiot na planszy,
    itd.
    • 15:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    d) zaimplementować syntezator mowy, który płynną polszczyzną opisze kształt tego przedmiotu i miejsce w którym leży,
    e) dodać komiksowe dymki z powiększeniem takiego przedmiotu,
    itd.

    Panowie, Kuba wyraźnie napisał - koniec!

    I ja to rozumiem, bo być może (choć zakładam, że jest inaczej ;) ) z powodu podobieństwa platform nie analizował tak dogłębnie kodu - bo nie musiał i nie wie nawet gdzie to miganie jest w kodzie programu (a to miganie to tylko jeden mały punkcik do przerobienia).
    Fun dawało to, że dało się przenosić z innej maszyny bez większych modyfikacji, udało się i działa.

    A to co tu proponujecie, to już nie jest zabawa, to ciężka praca analityczna i programistyczna, więc chłopaki do roboty :P
    Kuba na pewno może udostępnić swój kod wraz z informacjami, które uzyskał drogą analizy kodu oryginału.

    P.-S. Uwielbiam te dyskusje w stylu: "To można zrobić na wiele sposobów, ty tylko napisz kod" :)

    P.P.-S. Teraz ktoś powinien napisać, że takim podejściem i komentarzami podcinam skrzydła innym :P

    P.P.P.-S. A ten dowcip z murzynem i ogórkiem.... rewelacja!
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    Pomysł z syntezatorem mowy mi się podoba :)
    • 17:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    Dajesz!

    Jakby coś to potrzymam Ci piwo!! :)
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    Pecuś, zacznij czytać posty ze zrozumieniem. Twoja odezwa "panowie" sugeruje, że więcej niż jedna osoba ma tu jakieś zarzuty do Kuby o sposób wykonania gry LN2. Ja tu widzę tylko takie posty kolegi Trachu. Dla mnie rzecz jest oczywista, że gra LN2 jest zakończona. I mnie się bardzo wykonanie podoba, nie zgłosiłem żadnych zastrzeżeń i nie widziałem nikogo innego, kto by to zrobił.

    My z Adamem i Kubą dyskutujemy coś zupełnie innego, poza grą LN2, ale LN2 jest fajną do tego pożywką, bo Vladimir na bazie fragmentu LN2 pokazał w swoim demku jak wykorzystać tryb GTIA 9-kolorowy.
    • 19:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    Jak bym słuchał polityków :)

    Czy gdzieś pisałem o jakichś zarzutach???

    Pisałem o propozycjach, których Kuba i tak nie zamierza (co wynika z poprzednich jego wypowiedzi) implementować.

    Kaz. Zacznij czytać posty ze zrozumieniem.

    Człowiek pisze, że skończył, a Ty i nie tylko, co mógłby jeszcze zrobić :P

    Chyba że to dyskusja o mockupach, a ja tego nie rozumiem.



    P.-S. A ten dowcip z murzynem i ogórkiem.... rewelacja!
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    Pecuś, przeczytałeś 8 stron postów? Jak nie - to nie wiesz o co chodzi :P

    PS. O pieniądze.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    Pecuś - podaj miejsce, w którym napisałem Kubie, że ma coś zrobić albo przestań pisać głupstwa. Ewidentnie nie śledzisz dyskusji i nie czytasz ze zrozumieniem, że to dyskusja o czymś innym, obok LN2, w temacie LN2, zaczęta demkiem Vladimira. O zarzutach pisałem ja, a nie Ty - bo tak wygląda Twoja tyrada "w obronie Kuby". Tylko, że to tyrada na oślep, przeciwko wszystkich, którzy dyskutują w tym wątku.

    Pecuś:

    a ja tego nie rozumiem.


    Dokładnie tak jest. Ale jak ja to napisałem to się bulwersujesz. A to nie miało Cię obrazić tylko poinformować, że treść postów powyżej jest inna i warto je przeczytać przed napisaniem postu.

    Wracając do tematu - 9-kolorowy tryb GTIA jest świetny i mógłby zostać wykorzystany do takiej gry chodzonej. Te sposoby jak synteza mowy albo komiksowy dymek - jak najbardziej. W jednej grze na małe Atari, która jeszcze nie jest gotowa - właśnie ten drugi pomysł chciałbym zastosować.
    • 22:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    To, że chodzi o pieniądze, to ja akurat wiem :P

    Uuuuuu Kaz, no to znaczy, że piszecie nie w temacie wątku - gdzie moderator??!!!

    PS. Moderator się zawahał i nie dopilnował obowiązków. Uznał, że skoro temat LN2 zakończony, to tematy z nim ledwo powiązane jakoś ujdą w tym samym wątku :) Co więcej - jakbyś przeczytał - to byś nawet o tym przeczytał parę postów wyżej! :)
    Ale ten dowcip z murzynem i ogórkiem.... rewelacja!
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    Utracone przez piractwo zyski :)

    PS. Moderator się zawahał i nie dopilnował obowiązków. Uznał, że skoro temat LN2 zakończony, to tematy z nim ledwo powiązane jakoś ujdą w tym samym wątku :) Co więcej - jakbyś czytał wątek - to byś nawet o tym przeczytał parę postów wyżej! :)
    • 24:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    Wiesz, ja jestem jak prezes państwowej spółki, czy też członek rządu czy poseł :)
    W każdym wielostronicowym dokumencie, wszystko, co kluczowe musi mieścić się na stronie tytułowej.

    Im tam nie płacą za przewracanie stron :)
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    Pecuś - teraz rozumiem! Złe nawyki, ale za to intratne. To wszystko wybaczam :P
    • 26:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    Ale pamiętajcie, że syntezator musi opisywać kształty głosem Czubówny!
    • 27: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Kuba
    Jak to wyglada z technika rysowania obrazow w bbc micro?
    Czy to jest na znakach czy na grafice?
    Zdradzilbys troche szczegolow i jak to skonwertowales na atari.
    • 28:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Właściwie to BBC Micro ma tylko tryby graficzne. Te znakowe są graficznymi o troszkę mniejszej zajętości pamięci RAM. W zasadzie jest tam taki GR.8 i GR.15 :)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2023 zmieniony
     
    Trachu - tutaj opis trybów BBC Micro: ->link<-

    Szczegółowy opis masz też w BBC Wiki: ->link<-
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Jan 2023 zmieniony
     
    LN2 jest w trybie 4-kolorowym, daje się to wyświetlić w trybie znakowo-graficznym. trzeba tylko przetłumaczyć układ bitów w bajcie, bo w Atari bity kolorów są ułożone parami, a w bbc niblami - dolny nibel to bit 0 czterech piksli, a górny to bit 1 czterech piksli.
    • 31:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime3 Jan 2023 zmieniony
     
    Czytam i czytam i mnie zaraz szlag trafi...

    Ludzie! Kuba zrobił kawał dobrej roboty i oby mu się chciało jeszcze pobawić z innymi klasykami z BBC (a może i C64?). Dać mu wódki, whisky czy co tam lubi :)

    To mikro demo LN2 w trybie GTIA do dla mnie dramat. Ten tryb jest fajny do efektów w demach na duży ekran, ale nie do grania. Sorry ;)

    W pełni popieram słowa towarzysza Pecusia, bo bardzo dobrze podsumował całą tą dziwną sytuację...

    P.S.
    A teraz otwieram parasol czekając na gówno-burzę :D
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2023 zmieniony
     
    Następny "czytający inaczej" :P

    Alex:

    To mikro demo LN2 w trybie GTIA do dla mnie dramat. Ten tryb jest fajny do efektów w demach na duży ekran, ale nie do grania. Sorry ;)


    Sorry? Nie trzeba przepraszać za brak wyobraźni, aż takich wymagań nie mam :D. Moim zdaniem świetny tryb do pewnego typu gier. I nikt jeszcze takich gier nie robił, a szkoda, bo można być w tym pierwszym. Vladimir już pokazywał zajawki takiego pomysłu, np.:



    Dyskutujemy już nie o LN2, a coraz bardziej obok LN2 - bo jak już Kuba napisał - koniec tego projektu, nic nie będzie zmieniane. I bardzo dobrze :)

    PS. Dla świętego spokoju bym wydzielił ten wątek o potencjale trybu GTIA (do gier typu LN2) do innego wątku, ale to forum nie daje w tej chwili takiej możliwości.
    • 33:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Jan 2023 zmieniony
     
    Nie wiem, jak dla mnie wybór między dżumą a cholerą, jeśli tak wielki piksel ma być panaceum na małą liczbę kolorów, to ja chyba wolę to drugie. Taki Final Assault też jest niesamowicie dopieszczony, wspaniale opracowany i zakodowany, natomiast dobrze wygląda tylko na małych screenach.
    • 34:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Dokładnie tak.


    A ten dowcip z murzynem i ogórkiem.... rewelacja!
    • 35: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    No, na rozmiar piksela marudzenia by było pełno.
    Choć od strony technicznej wyzwanie fajne (dla kodera i zwłaszcza dla grafika).
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Bob_er - jeszcze nic nie powstało, a już jest pełno marudzenia :). Co do grafiki jest to wyzwanie, ale dlatego cytowałem Vladimira, bo pisał o tym, jak to robi - półautomatycznie. A więc powinno być szybciej niż konwersja ręczna np. z C64.

    Jacques:

    jak dla mnie wybór między dżumą a cholerą,


    Skąd pomysł, że tu jest wybór, że albo jedno albo drugie? Jakoś nie przeszkadzają sobie 3 wersje Jet Set Willy albo 3 wersje Amaurote. Kto chce gra w tę, którą chce. I tak samo można z innymi projektami. Jak się komuś nie podoba wersja Kuby albo LN2 z BBC Micro to niech sobie zrobi inaczej - przeportuje z ZX Spectrum czy Commodore, czy tam podkoloruje co chce (bez naciskania na Kubę w ten sposób co Trachu, bo to ani eleganckie ani mądre). Jak będą trzy wersje LN2 to komuś coś ubędzie?
    • 37: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Kaz - ekstrapoluję marudzenie na podstawie produkcji w hiresie, które mało kolorów mają ;)
    W sumie - gdyby nie to, że projektów mam otwartych aż nadto, to w grę z taką grafą bym wszedł.
    W końcu miałbym dzieło z grafiką :).
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Jan 2023 zmieniony
     
    @Kaz
    Nie chodziło mi o LN2 nawet, tylko generalnie wybór między wyższą rozdzielczością (mniej kolorów), a pikselozą trybów GTIA ;-)
    Akurat 3 wersje Jet Set Willy to zupełnie inny rodzaj inności pomiędzy nimi ;-) Chwała tej od Tynesoftu, że po latach stała się dawcą jedynie słusznej muzyki Hubbarda dla poprawnych konwersji :-)
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Uwielbiam produkcje w hiresie! I w natywnych trybach Atari, które też są niedoceniane.
    • 40: CommentAuthorAdam
    • CommentTime16 Jan 2023
     
    Wracając do wcześniejszego wątku tej dyskusji:

    Jacques:

    A ja chciałem wrócić do Revs, okazuje się, że to pierwsza gra wyścigowa legendarnego Geoffa Crammonda, późniejszego autora Stunt Car Racer i Formula One Grand Prix (to już Amiga/PC/ST).

    Tak się składa, że niejaki Mark Moxon zdezasemblował kilka mocnych tytułów z BBC Micro, upublicznił ich kod razem z komentarzem i również szczegółowym opisem działania tych produkcji:
    - wspomniane "Revs", symulator Formuły 3 autorstwa Geoffa Crammonda: ->link<-
    - "Aviator", wcześniejszy symulator lotu Spitfire'em również napisany przez Crammonda: ->link<-
    - kultowe "Elite" Iana Bella i Davida Brabena: ->link<-

    Może któryś forumowicz zainteresuje się przeniesieniem tych gier na małe Atari? :) Przy czym zdaje się, że jakieś prace nad konwersją Elite już trwają.
    • 41: CommentAuthoradi
    • CommentTime16 Jan 2023
     
    Informacja o dostępności zdisassemblowanych i opisanych gier jest super.
    Zawsze byłem ciekaw jak wewnątrz są zbudowane popularne gry.

    Ale zachęta aby ktoś inny zajął się żmudną pracą przeniesienia gier na Atari jest nie na miejscu.
    Przecież wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
    Tutoriale, podręczniki, magazyny, fora z tajemnicami programistów, narzędzia na PC.
    Nic tylko zakasać rękawy i działać, a nie oglądać się na kogoś innego.
    Zwłaszcza, że pewnie masz na myśli pracę w wolontariacie.
    • 42: CommentAuthorpoison
    • CommentTime16 Jan 2023
     
    Homesoft has xex version on his web.
    • 43:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Jan 2023 zmieniony
     
    I wonder how levels fit. Normally all levels highly compressed take 24kB. So.. maybe..
    • 44: CommentAuthorsis101
    • CommentTime16 Jan 2023
     
    A gdzie ściągnąć The Last Ninja 1 demo by zagrać?
    • 45: CommentAuthorAdam
    • CommentTime16 Jan 2023
     

    Adi:

    Ale zachęta aby ktoś inny zajął się żmudną pracą przeniesienia gier na Atari jest nie na miejscu.
    Przecież wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
    Tutoriale, podręczniki, magazyny, fora z tajemnicami programistów, narzędzia na PC.
    Nic tylko zakasać rękawy i działać, a nie oglądać się na kogoś innego.
    Zwłaszcza, że pewnie masz na myśli pracę w wolontariacie.

    Nadinterpretacja. Nie było moim celem wykonanie pracy cudzymi rękami, nie jestem mocno zainteresowany tymi projektami. Chciałem dać info, że takie materiały istnieją - nieczęsto można spotkać tak szczegółowe. Tak, zachęcam do zajrzenia i zainteresowania się, nie widzę w tym niczego złego/ podejrzanego/ wstydliwego - cieszy mnie każda dobrze wykonana gra na Atari.

    Sam mam obecnie skrajnie mało czasu na hobby, robię tyle, ile daję radę - w tym na rzecz społeczności AtariOnline oraz przy tworzeniu gier. Działam "w wolontariacie", a jakże - ale nic mi do tego, jakie pobudki mają inne osoby, które tworzą coś na Atari :)
    • 46: CommentAuthorAdam
    • CommentTime16 Jan 2023
     

    sis101:

    A gdzie ściągnąć The Last Ninja 1 demo by zagrać?

    Tu jest link do stuffu z Last Party 2023: ->link<-
    • 47: CommentAuthoradi
    • CommentTime17 Jan 2023
     
    Adam, podpowiedziana przez Ciebie strona z disassemblingiem gier na BBC Micro jest naprawdę super. Dzięki wielkie :).
    Oprócz samego kodu gier jest rozpisana na szczegóły budowa elementów gry.
    Czegoś tak dobrego w dziedzinie programowania gier jeszcze na oczy nie widziałem.
    A teraz zaczepnie ;) : polecam przestudiowanie tych materiałów każdemu, kto proponuje napisanie/przepisanie jakiejś gierki, samemu nie rozpoczynając prac.
    Tam dopiero widać jaki ogrom pracy wykonują programiści.