atarionline.pl nagrywanie gier z kasety na dyskietkę lub z pc na dyskietkę - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthordavero
    • CommentTime22 Dec 2013
     
    Witam jak w temacie. Znalazłem kilkadziesiąt dyskietek. Niestety działają tylko 4 w tym dos. Próbowałem robić kopie dosa na inna dyskietkę i przeszła pięknie. Najprostszym pomysłem jaki mi wpadł teraz do głowy to nagranie gry na kasetę, a później nagrać z kasety grę na dyskietkę. Z pc prawdopodobnie będzie to o wiele bardziej skomplikowane , chociaż mam gdzieś starą stacje dysków, ale win jaki używam to 7, więc pewnie na 100% odpada. Możecie doradzić jak to zrobić najłatwiej ?
  1.  
    Czy dobrze zrozumiałem, że chcesz przenieść grę z PC na dyskietkę? Jeśli tak, to wygodnie będzie skorzystać np. z SIO2SD i przenieść program za pomocą karty pamięci.
    • 3: CommentAuthorw1k
    • CommentTime22 Dec 2013
     
    sio2pc or sio2sd..

    and try MY COPIER.. D1-5'25/D2-sio2sd,sio2pc..or reverse :)

    • 4: CommentAuthordavero
    • CommentTime22 Dec 2013
     
    Heh piękne cacko :-). Odkurzyłem atarynke 65xe z magnetofonem xc12 i stacją californią. Mam kilkadziesiąt dyskietek, ale prawdopodobnie dane na nich zanikły. Robiłem kopie pod dosem i stacja przegrała mi dosa na dyskietke zformatowaną, więc wszystko powinno być ok. Pakiet gier mam na kompie, ewentualnie wczytuje z turbo (mam parę kaset)lub z wav po kasecie z jackiem. Mam tych rdyskietek trochę, więc fajnie by było nagrać tam jakieś gry. Tylko nie wiem jak mam to zrobić. Wpadł mi pomysł, aby użyć jakiś program, żeby z kasety wrzucić w pamięć, a później na dyskietkę (nie znam softu jaki to robi i pewnie go nie mam na dyskietce - myślałem zrobic to wszystko pod atari) tu widzę, że kolega ma świetne cacko z tym kopierem. gdzie można cos takiego kupić? i jak wygląda ta płytka bo widze tutaj ślicznie wbudowaną (ja sobie tak nie będę umiał wkomponować :)) na slocie sd mi w sumie nie zależy bo jak mam grać z plików to włączę emulator na PC. Cała przyjemność poczekać i posłuchać stacji dysków.
    • 5: CommentAuthordavero
    • CommentTime23 Dec 2013
     
    Czyli Panowie wystarczy mi SIO2SD abym mół nagrać gre z pc po przez to urządzenie gry na dyskietke ? jesli tak to z jakim softem i jak ?

    sio2pc z tym kablem rozumiem, że łącze stacje dyskó atari z PC. Jakim softem to wtedy przegrywam?. Jest takie urządzenie ale ale ns usb ?

    pozdrawiam
    • 6: CommentAuthordarque
    • CommentTime23 Dec 2013 zmieniony
     
    najprościej zmajstruj sobie ten kabel:

    ->link<-

    odpalasz program na PC i Atari widzi Pc-ta jako stację dyskietek. Wgrywasz z Pc-ta jakikolwiek kopier i kopiujesz sobie co tylko chcesz na dyskietki. Kabelek to koszt kilku złotych - problematyczna może być tylko wtyczka SIO od Atari bo ciężko ją zdobyć, ale można chałupniczo wyrzeźbić coś z wtyczki od zasilania od zasilacza grzybowego.

    Ktoś sprzedawał wersję na usb ale drogie to dosyć było , lepiej opłaca się już kupić sio2sd np. tu : ->link<- . Programy masz w linku lub kilka postów wyżej zamieścił w1k ....
    • 7: CommentAuthordavero
    • CommentTime23 Dec 2013
     
    Bliżej mi do sio2sd. Sam sobie nie zrobie niestety :). Czyli z sio2sd też będę mógł kopiować pliki na stacje dysków ?

    Jak się podłącza to sio2sd ?
    • 8: CommentAuthordavero
    • CommentTime23 Dec 2013
     
    No faktycznie z SIO jest problem. W tym momencie jeden magnetofon na allegro za 200pln :) Tak więc sporo aby urwać wtyczkę :) a chałupniczo jak ? grzybowo co to znaczy :)
    • 9: CommentAuthordarque
    • CommentTime23 Dec 2013 zmieniony
     
    1. Czyli z sio2sd też będę mógł kopiować pliki na stacje dysków ?

    - tak - Atari widzi Sio2SD jak stacje.Przecież wyżej masz filmik gdzie kopiuje się właśnie stacja-> sio2sd (tam urządzenie jest schowane wewnątrz Atari - może dlatego nie skumałeś o co chodzi na tym filmie ? )


    2. Jak się podłącza to sio2sd ?
    -sama nazwa wyjaśnia SIO to SD = z jednej strony wtyczka SIO z drugiej karta SD.Zresztą w linku który Ci dałem widać zdjęcia tego urządzenia...

    3.
    można wyrzeźbić przy odrobinie zamozaparcia z wtyczek od zasilacza AT/ATX (wpinana w płytę oczywiście). Grzyb to inaczej PC...Czyli wiesz że będzie potrzebna wtyczka SIO a nie wiesz jak to się podłacza ? HMMM :)
    • 10:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime23 Dec 2013
     
    U mnie można kupić microprinta za 20zł + przesyłka - w komplecie piękny kabel SIO z wtyczką.
    • 11: CommentAuthordavero
    • CommentTime23 Dec 2013
     
    Widziałem wideo i widziałem wbudowane urządzonko. Widzieć na Yt to jedno, a wiedzieć i popatrzeć na żywo to drugie :) Sonda (program naukowy Polski z epoki prl) to nie jest, więc wszystko tak czytelnie nie było pokazane dla laika. W tym momencie jestem laikiem o urządzeniu dowiedziałem się 3 dni temu :-). Wolę się upewnić nic później być rozczarowanym, że czegoś mi brakuję. PRIX możesz wysłać fotke tego kabelka na adres davero79@gmail.com
    • 12: CommentAuthordavero
    • CommentTime27 Dec 2013
     
    U mnie można kupić microprinta za 20zł + przesyłka - w komplecie piękny kabel SIO z wtyczką.


    prix odezwij się
    • 13: CommentAuthordavero
    • CommentTime29 Dec 2013
     
    Znacie jakiś program na ATARI, żebym go mógł wgrać z kasety. (Chodzi mi o kopiera)Wgrywam mu do pamięci gre z kasety, później zapisuje na dyskietce. Było coś takiego na atari, wiem że w drugą stronę na pewno czyli z dyskietki na kasetę.
    • 14: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime29 Dec 2013 zmieniony
     
    W wątku dotyczącym Turbo K.S.O. znajdziesz dyskietkę z narzędziami m.in. do kopiowania w turbo i bez turbo (bez turbo będą działać UNICOPY.COM, FCOPY145.COM, SUPERCOP.COM) np. przy pomocy czegoś stąd. W dziale Użytki/Utils też znajdziesz tego typu narzędzia - zobacz magnetofon i stacja dyskietek.

    Pliki z obrazu dyskietki "wypakujesz" np. MakeATR-em. Aby wczytać kopier z taśmy w "normalu" poprzedź go "wykrzyknikiem" (który również jest na wspomnianej dyskietce), lub bezpośrednio w turbo.

    Edit: bez "wykrzyknika", bo aby mieć dostęp do stacji dysków, kopier trzeba uruchomić spod DOS-u. Można też spróbować użyć opcji kopiowania z DOS bezpośrednio.

    A jesteś pewien, że na tych dyskach nie było nic ciekawego?
    Może ktoś pokusiłby się o ich odzyskanie?
    Próbowałeś po wczytaniu DOS-a zmienić dysk i zrobić dir?
    • 15: CommentAuthordavero
    • CommentTime30 Dec 2013
     
    Mój poysł jest taki. Zgrać na kasety gry z PC w standartowym formacie. Wgrać kopier i poprzegrywać kasety na dyskietki. Mam kolo 30 sztuk z tego kilka zostawie min Karateka, Higway duel. Są w nich też zestawy od GRUBCIO z 1990r (chciałbym sobie umieć też tak nagrać gry, abym mógł wybierać a b c d itd) Generalnie większośc gier jak nie wszystkie mam na dysku na PC w formatach xex cas atr. Przerabiam je na wav nagrywam na kasetę. Skoro mam trochę pustych dyskietek chicałbym e nagrać :).
    • 16:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime30 Dec 2013
     
    Davero, a może byś nawiązał kontakt z kimś z forum, kto zajmuje się odzyskiwaniem danych z dyskietek ? Może masz tam coś wartościowego ?
    • 17: CommentAuthordavero
    • CommentTime30 Dec 2013
     
    Część dyskietek jest pusta. Inna ma ponagrywane gry Karateka sexmisja, Profesjonalisci, Highway Duel, później pakiety od grubcia. Wszystko jest na necie
    • 18: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime30 Dec 2013 zmieniony
     

    davero:

    Mój poysł jest taki. Zgrać na kasety gry z PC w standartowym formacie. Wgrać kopier i poprzegrywać kasety na dyskietki.
    Zamiast zgrywać na kasety (chyba, że chcesz mieć kopie na kasetach, ale wtedy każdy "xex" musi być poprzedzony "wykrzyknikiem" żeby działał) użyj adaptera kasetowego koszt od kilku zł (opis masz podlinkowany wyżej).

    Do konwersji na wav użyj a8cas tools.
    a8cas-convert.exe plikwejsciowy.xex plikwynikowy.wav -fs -r

    davero:

    Pakiet gier mam na kompie, ewentualnie wczytuje z turbo (mam parę kaset)lub z wav po kasecie z jackiem.
    Czyli adapter już masz :) A skoro masz turbo to możesz użyć turgen-a. A jeżeli masz K.S.O. i podłączysz stację z magnetofonem jednocześnie, to używając programu KOPIARKA.TUR (jest na wspomnianej dyskietce) możesz kopiować pliki z turbo. (Jest też program AUTOCOPY.COM, którym można kopiować pliki hurtowo, ale tylko z dysku na taśmę w standardzie K.S.O..)

    davero:

    chciałbym sobie umieć też tak nagrać gry, abym mógł wybierać a b c d itd
    W dziale poświęconym stacji dyskietek znajdziesz np. Chaos Loader. Ja używałem czegoś innego, ale na AOL tego nie widzę...
    • 19: CommentAuthordavero
    • CommentTime30 Dec 2013
     
    Tak tak adapter mam :). Myślałem o sio2sd, ale trochę kosztuje, a zdrugiej strony cała zabawa właśnie wgrać sobie gre noormalnie :). Jak będę chciał szybko i z sejwami mam emu z opcją grania dzojem, klawiaturą padem itp :). Turbo mam hmm może ktoś będzie wiedział jakie to jest . Magnetofon był przerobiony w Krakowie w firmie Mapasoft, ale nie wiem co to za system. Nawet wczytuje 25 letnie kasety jeszcze mag. co prawda nie każda gra chodzi, ale kasety i całosc (komp stacja) leżały 20 lat na strychu w temp od minus 15 pewnie do plus 50 :). Znalazłem jeszcze program casette to disk copy. Co do xex'a przerobiłem jednego do wav magotrans. Zrobił mi z wykrzyknikiem audio. Puściłem nagrywanie z VLC z lapa dżek nagrywał technics rs b555 na 1 czincz (orawy kanał) jak wpinałem 2 cincze mimo, że gra była przerobiona na mono technics nagrywał mi stereo. Odpiąłem jedengo chincza i śmiga :). Dlatego tak chce robić przerobic pliki na wav potem nagrać na kasetę (przy okazji zrobię sobie kolekcje :), a potem wgrać grę do programu i zapisać na dyskietce :)
    • 20: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime31 Dec 2013 zmieniony
     
    Turbo Blizzard ->link<- ? (Dla odróźnienia - Turbo K.S.O. ma dodatkowy przewód podłączany do drugiego portu joystick-a). Sprawdź sygnał z Turgen-a. Na Atari do "normalu" możesz użyć np. Universal Copy (UNICOPY.COM), dla Twojego turbo zajrzyj do działu magnetofon (choć ten kopier z handlerem turbo też może działać).

    SIO2SD / SIO2PC zawsze możesz dokupić, a do przegrywania pc-adapter-kasetowy/kaseta-magnetofon-Atari-stacja-dyskietka masz już wszystko.

    Szybciej będzie bezpośrednio z PC puścić sygnał przez adapter kasetowy do magnetofonu Atari i kopierem wczytane do pamięci pliki zapisywać od razu na dyskietkę (bez wykrzyknika).
    • 21: CommentAuthordavero
    • CommentTime31 Dec 2013
     
    Zgadza się, ale mam trochę kaset :). Kto wie kiedy przyjdzie mi ochota na wgranie :). Nie będę wyrzucał historii zwłaszcza, że mam regał na sprzęt vintage :) i regał na nośniki fizyczne :). Amige też mam tylko teraz pytanie. Czy tu mam ciągnąc dalej wątek czy założyc inny chyba inny ? o kopiowaniu gier na amigę po kablu.
    • 22: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime31 Dec 2013 zmieniony
     
    Ja niczego o wyrzucaniu ani o Amidze nie pisałem. Jestem przeciwnikiem wyrzucania jak i niszczenia sprzętu (np. aby zyskać tylko wtyczkę, czy obudowę). Co do Amigi to inny wątek i chyba najlepiej na innym forum (no chyba, że chcesz kopiować z Atari?). Tak naprawdę Amiga to potomek Atari ;) Pozdrawiam, Q.
    • 23: CommentAuthordavero
    • CommentTime1 Jan 2014
     
    Kurde nie mogę tego skopiować :(. najprostszy wtdaje sie copier casette to disk, ale jak na złośc nie wczytuje się w atari. Działa na emu ta wersja xex z forum oraz znaleziona na necie atr. Najprościej byłoby przegrać te gry po przez sio2sd, ale wolałbym zrobić to normalnie :-) (czy sie człowiek, więcej namęczy tym bardziej to później docenia)

    Jest jeszcze jakiś prosty copier ala casette to disk ? i pytanko 2. jak wrzuce np na dyskitekę 4 gry jak je będe mógł wybierać później ? Chyba, że takie kopiery dają radę wrzucic tylko 1 gre na stronę. QTZ możesz sie do mnie odezwac na priv ? mój mejl davero79@gmail.com ewentualnie gg 287097. Miałbym do Ciebie kilka pytań bo widzę, że jesteś dobrze obeznany w temacie. Ewentualnie jak to nie problem bym do Ciebie zadzwonił numer na mejla jeśli byś był na tyle uprzejmy pomóc staremu atarowcowi :)
    • 24: CommentAuthordavero
    • CommentTime2 Jan 2014
     
    Halo ?? Doradzi mi ktoś czy da sę to zgrać ? Casette to disk kurde nie wczytuje się na atari. Reszta chodzi, ale tam nie widze kasety na dysk ;/ Turbo mnie nie interesuję.
    • 25: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime2 Jan 2014 zmieniony
     
    Nie wiem co oznacza "nie wczytuje się". Nie mam możliwości sprawdzić tego kopiera na realnym Atari. Nie widzę opcji podania nazwy pliku, więc może się okazać, że zapisuje on pliki jako całodyskowe (ale to tylko mój domysł).

    QTZ:

    Pliki z obrazu dyskietki "wypakujesz" np. MakeATR-em. Aby wczytać kopier z taśmy w "normalu" poprzedź go "wykrzyknikiem" (który również jest na wspomnianej dyskietce), lub bezpośrednio w turbo.
    ...Zapomniałem, że aby móc kopiować na dysk, program kopiujący musi być uruchomiony spod DOS-u, a więc bez wykrzyknika (polecam jednak a8cas tools). Sam DOS też powinien mieć opcję kopiowania plików.

    Ja bym użył jednego z kopierów, które wymieniłem, najlepiej pierwszy, instrukcję masz w podlinkowanym pliku, lub opcji DOS-a (dla taśmy używasz C:, dla dysku D1:nazwa.com).
    Używając kopiera/DOS-a, który umożliwia podanie nazw plików masz pełną kontrolę co masz na dysku i możesz tam wgrać tyle ile się zmieści.
    • 26: CommentAuthordavero
    • CommentTime2 Jan 2014
     
    Do konwersji na wav użyj a8cas tools.
    a8cas-convert.exe plikwejsciowy.xex plikwynikowy.wav -fs -r


    ta komedna jest bez wykrzyknika. Na emulatorze casette to disk działa, na atari jako jeden z nielicznych nie odpalił się. (watpię, żeby potrzebował więcej ramu). Mam jakiegoś Dosa na dyskietce, ale tam widzę formatowanie i kopiowanie dysków oraz sprawdzanie zawartości. Możesz podać nazwę dosa to bym ściagnął.
    • 27: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime2 Jan 2014 zmieniony
     
    A jak skopiujesz DOS na dyskietkę?

    Jaki masz DOS/DOS-y? W większości wersji DOS-ów na Atari wczytuje się L, a potem nazwa urządzenia, dwukropek i nazwa pliku, więc dla magnetofonu C:, bo nazwy pliku nie ma. Tak uruchomisz program z kasety np. kopier.



    Dlaczego upierasz się na ten kopier, jeżeli jako nieliczny nie działa? Co robisz po kolei (na Atari) i co to znaczy "nie odpalił się"? Spróbuj innego (lepszego) programu!

    Tu polecany wielokrotnie przeze mnie Universal Copy:

    (kolorem zaznaczyłem to co zostało wpisane)

    Zadajesz pytania w sposób chaotyczny i trudno zgadnąć o co Ci konkretnie chodzi, bo jak dotąd upierasz się przy swojej metodzie - powinna działać, ale co dokładnie nie działa nie wiadomo. Nie podajesz szczegółów, a naprowadzasz na to, co jak się potem okazuje wcale Cię nie interesuje...
    • 28: CommentAuthordavero
    • CommentTime3 Jan 2014
     
    oki dzięki za screny dosa mam na dyskietce tego pierwszego pobawię się, a napisz mi skąd ściągnę universal copy. Na atarionline go nie widzę, chyba że ma inna nazwę.
    • 29: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Jan 2014 zmieniony
     
    UC (i pozostałe dwa - mogą się też przydać) od początku jest na mojej dyskietce... (że ja jeszcze mam cierpliwość). I uprzedzając kolejne pytanie - wypakuj go z atr (jak pisałem wyżej), skonwertuj na wav (też jak pisałem - bez wykrzyknika [który możesz skonwertować osobno, ale do kopiera nie będzie potrzebny, bo powinien on być uruchamiany z DOS-a, czyli najlepiej z dyskietki]). Więc na początek uruchom kopier i skopiuj sobie samego kopiera na dyskietkę, aby później już nie wczytywać go z kasety.

    (W tym DOS-ie, z tego co widzę, opcja kopiowania działa tylko dla stacji dysków.)

    Przy programach (grach), które chcesz uruchamiać z kaset, wykrzyknik (również patrz dyskietka) nagrywasz przed każdym xex-em, a na dyskietkę kopiujesz wyłącznie xex-y jako com-y.
    • 30: CommentAuthordavero
    • CommentTime3 Jan 2014
     
    Możesz mi dać namiary na priv. Bo ty to wszystko wiesz. Ja przegrywalem tylko na kasete u to jeszcze 25 lat temu. Łatwiej będzie się zkomunikować, Tego programu universal copy nie widzę w narzedziach dyskietka ani stacja dysków. Jak możesz wrzucic link będę wdzięczny. Tamtymi komednami przerabiałem już na wav, ale ta komedna jest bez wykrzyknika. Pozdrawiam
    • 31: CommentAuthordavero
    • CommentTime3 Jan 2014
     
    No i problem :(. Coś mi sie stało, że jak podpinam magnet pod stację to zamiast z option uruchomić sie gra ze stacji to jest pierdzenie jakby stacji nie było :(. Jak odpinam kabel z magnetofonem stacja rusza. ehhhhh
    • 32: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime4 Jan 2014 zmieniony
     

    QTZ:

    W wątku dotyczącym Turbo K.S.O. znajdziesz dyskietkę z narzędziami m.in. do kopiowania w turbo i bez turbo (bez turbo będą działać UNICOPY.COM, FCOPY145.COM, SUPERCOP.COM) [...] Pliki z obrazu dyskietki "wypakujesz" np. MakeATR-em.

    Wszystkiego nie wiem. Ze stacją nie pomogę.
    Na inny kontakt nie znajdę czasu (i tak poświęcam go za dużo).

    PS. przy każdym własnym poście masz takie coś jak zmień - nie ma potrzeby nawalać postami jeden po drugim w tak krótkim czasie, jak ktoś będzie chciał i mógł to przeczyta i odpowie.
    • 33: CommentAuthordavero
    • CommentTime4 Jan 2014
     
    Bawiłem sie teraz tą dyskietką. Problem leży w tym, że jak rozpakowuje te pliki z niej i zaznaczam te programy do zrobienia atr (make atr) działa mi tylko fcopy. Reszta przy wczytaniu na emu pokazuje się boot error. Może coś żle robię ? Moze możesz mi skonwertowac unicopy już w cas, atr czy xex ? i podesłac link. z góry dzięki.
    • 34: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime4 Jan 2014 zmieniony
     
    Atr to obraz dyskietki, wypakowujesz pliki które Cię interesują i je konwertujesz na wav. Robienie z nich ponownie atr-a nie ma sensu, bo takiego pliku na Atari nie przeniesiesz przez kasetę - dlatego trzeba te pliki wypakować. Nie potrzeba też tworzyć pliku cas - cas to obraz taśmy (może zawierać wiele plików) dla emulatora i do celów archiwizacji niestandardowych formatów. Pliki "xex" to pliki wykonywalne spod DOS-a Atari, czyli na Atari "com" (może być też "exe", "obj"), rozszerzenie "xex" zostało wymyślone na potrzeby PC, aby rozróżnić pliki Atari od PC. Plik jest ten sam tylko na Atari ma inne rozszerzenie. Nie każdy "xex" uda się uruchomić bez DOS-a, dlatego często umieszcza są one w plikach atr.

    (Aby uruchomić programy na emulatorze używasz obrazu dyskietki [atr] i uruchamiasz konkretne programy z poziomu DOS-a).

    Wypakowane pliki zamieniasz tak:
    a8cas-convert.exe UNICOPY.COM UniversalCopy.wav -fs -r
    a8cas-convert.exe FCOPY145.COM FileCopy145.wav -fs -r
    a8cas-convert.exe SUPERCOP.COM SuperCopy.wav -fs -r
    a8cas-convert.exe WYKRZYK.BOT Wykrzyknik.wav -fs -r

    Potem na Atari z poziomu DOS-a L, C: i odtwarzasz przez adapter kasetowy (lub z kasety) UniversalCopy.wav, potem kopiujesz go nim samym na dyskietkę i tak z kolejnymi programami i grami.
    (Dla UC stacja nie musi być podłączona razem z magnetofonem - ja używam SIO2PC i przełączam kable - oczywiście tylko gdy zakończy się odczyt lub zapis pliku!).
    Przypominam: nagrywając gry na kasety przed każdą (xex, com) nagrywasz Wykrzyknik.wav, przy kopiowaniu na dyskietkę wykrzykniki pomijasz, pliki zapisujesz z rozszerzeniem "com".

    Sorki, ale cały czas mi się coś przypomina i zmieniam w tekscie :)
    • 35: CommentAuthordavero
    • CommentTime4 Jan 2014 zmieniony
     
    Czyli kopiujac na dyskietkę grę, która ma wykrzyknik. W programie universal copy odczyt daje od drugie pisku"" czyli pomijam wczytanie wykrzyknika ? dobrze rozumuje :-)

    Tak już na to wpadłem, ze odłącze magnetofon. Prawdopodobnie to wina turbo (stacje wtedy nie działają) Ja chyba tylko odtwarzałem gry z magnetu przez stacje jako przelotke, a jak włączałem dyskietkę magnet był odpięty.

    Jeszcze apropo tego wykrzyknika na kasecie on być musi te komendy, któe podałeś daja wav bez wykrzyknika. Da się dodać wykrzyknik do tego wav jakąs inna komedną ? Czy trzeba nagrać na kasete wykrzykin i zaraz plik universalcopy ?. A jełśi chodzi o adapter połączyc wav w programie czyli poprzedzic wav z wykrzyknikiem. Wiem że mago trans przerabiając pliki xex dodaje sam wykrzyknik. Sęk w tym, że po przeróbce jedne da się odtworzyć w media plajerze i winampie, a na innych jest błąd. Tylko vls sobie radzi, ale czasowo np jest wtedy 10m a gra zajmuje np 5m (ale to inna beczka, ten prgram co podałeś komendy robi świetnie wszystko)
    • 36: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime4 Jan 2014 zmieniony
     
    Dobrze :). Aby pominąć wykrzyknik wg. mnie najwygodniej go wczytać, ale nie zapisywać, potem odczytać właściwy plik i dopiero zapisać. Czyli dwa razy INP C:, a potem OUT D:NAZWA.COM.

    PS. W czasie gdy odpowiedziałeś dopisałem powyżej jeszcze o plikach "xex".

    Kopiery muszą być uruchamiane z poziomu DOS-a, aby miały dostęp do stacji dysków. Wykrzyknik jakby zastępuje DOS, ale wyłącznie pozwala wczytać plik wykonywalny z taśmy, więc tak uruchomiony koiper będzie umożliwiał kopiowanie tylko taśma-taśma i na inne dostępne urządzenia (ekran), ale nie stację dysków. Programy, które wymagają stacji - jak ten kopier, którego chciałeś wcześniej użyć - bez stacji nie będą działały poprawnie.
    Wykrzyknik nagrywasz tak jak inne pliki wav, tylko nie robisz przerwy między nim, a programem. Tak samo przez adapter - po prostu odtwarzasz pliki jeden za drugim.
    Ja osobiście nie lubię jak mi program dopisuje loader bez pytania, wolę mieć nad wszystkim kontrolę.
    • 37: CommentAuthordavero
    • CommentTime4 Jan 2014 zmieniony
     
    Wczytał mi się teraz program bez problemu, wczytałem też go do pamięci, ale jak chce wpisać d1: ... mam pierdzenie. To jest chyba to czym pisałeś, ze z z kasety wykrzyknikiem mogę tylko kopiować na kasetę? Jak mam to uruchomić z pod dos-u możesz zarzucić komendy :-) Jestem już bardzo blisko pierwszej kopii :P z góry dzięki za pomoc


    Kopiery muszą być uruchamiane z poziomu DOS-a, aby miały dostęp do stacji dysków. Wykrzyknik jakby zastępuje DOS, ale wyłącznie pozwala wczytać plik wykonywalny z taśmy, więc tak uruchomiony koiper będzie umożliwiał kopiowanie tylko taśma-taśma


    jak mam wgrać to aby mi stacje dysków obsługiwał
    • 38: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime5 Jan 2014 zmieniony
     
    Wszystko masz już opisane, wystarczy przeczytać jeszcze raz...

    QTZ:

    W większości wersji DOS-ów na Atari wczytuje się L, a potem nazwa urządzenia, dwukropek i nazwa pliku, więc dla magnetofonu C:, bo nazwy pliku nie ma. Tak uruchomisz program z kasety np. kopier.


    ...a jak już go skopiujesz na dyskietkę to następnym razem uruchomisz go z dyskietki... (to też już pisałem) - zamiast C: - D1:NAZWA.COM... (1 można pominąć). I jak pisał kolega s2325 - przełączniki w odpowiednim położeniu.

    W dziale materiały książkowe zapoznaj się z instrukcją do Twojej stacji, są w niej także opisane komendy DOS-a. (W tym samym dziale również znajdziesz instrukcje do kilku rodzajów turbo).
    • 39: CommentAuthordavero
    • CommentTime5 Jan 2014 zmieniony
     
    Niestety nie działa :( pry wczytywaniu z kasety wyskakuje error :(. Chyba tylko sio2sd, albo kopier juz na dyskietce wczesniej wgrany.
    Z kasety wygląda tak samo niestety :(. Zawsze słychac po pisku jeden dobry dzwiek wczytywania, a później jest już nieczytelny i albo wyskakuje error w dosie, albo idzie do końca i później error :( Jedynie to sio mnie chyba ratuje.

    Pytanie z innej beczki jak będę nagrywał gry na magnet z wav'ow to wszystkie jakie przerobie tym programem z xex musza mieć wykrzyknik, a jakie gry mogę wgrać bez wykrzyknika.
    • 40: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime5 Jan 2014 zmieniony
     
    To powinno działać. Rozumiem, że to błąd 143? Kody błędów masz w instrukcji, którą podlinkowałem i w instrukcji Atari - również dostępna w dziale jak wyżej. Wygląda na to, że używasz taśmy, a problem może leżeć po stronie słabo nagranego sygnału/złej jakości taśmy/zniekształconego paska w magnetofonie. Możesz spróbować nagrać kopier kilka razy pod rząd i może któraś kopia się wczyta.

    Adapter jest bardziej niezawodny bo pomija mechanikę (wystarczy odpowiednio ustawić głośność - testując zaczynając od najmniejszej).

    Możesz przecież najpierw nagrać programy przez adapter na dyskietki, a potem dopiero na taśmę i to nawet będzie lepiej bo najlepiej się wczytują programy nagrane magnetofonem z którego będą wczytywane. Wtedy wykrzyknik też przeniesiesz na dysk i będziesz go zapisywał na taśmie przed każdym plikiem wykonywalnym.

    Tłumaczyłem to już wiele razy w tym wątku - wykrzyknik jest dla samego magnetofonu, dla DOS-a same pliki wykonywalne... więc wszystkie wgrasz bez wykrzyknika, ale wyłącznie z poziomu DOS-a! A bez DOS-a muszą mieć wykrzyknik! DOS z kolei nie uruchomi wykrzyknika, bo wykrzyknik to plik bootowalny!

    Są też programy bootowalne, które nie potrzebują wykrzyknika, ale te są zazwyczaj zgrane w plikach cas i nie uruchomisz ich spod DOS-a (na mojej dyskietce są tego typu programy), do konwersji można użyć SuperCopy, ale to w ostateczności, bo skoro są tak zrobione to jest to zrobione celowo. Są też całodyskowe...

    Przychodzi mi jeszcze jedno bardzo czasochłonne rozwiązanie - skonwertowanie kopiera na listing, przepisanie na Atari i zapis na dyskietkę :) (do tego musiałbym poszukać narzędzi).

    Kiedyś tak przepisałem grę - wyszukałem najkrótszą, z tych które lubiłem, skonwerowałem, przepisałem i próbowałem uruchomić pod emulatorem (bo wtedy tylko kilka programów było dostępnych, a kabla jeszcze nie miałem), niestety emulator okazał się jeszcze wtedy za słaby...
    • 41: CommentAuthordavero
    • CommentTime5 Jan 2014
     
    Najpierw próbowałem po adapetrze, zachowuje się tak samo jak kaseta czy;i po pierwszym sygnale wczytania dźwięk robi, sie taki jak podczas wczytania z kassety wyskakuje boot error czyli nie wyrażny. Pobawię sie jeszcze później i powiem jaki to błąd wyskakuje. Co do wykrzyknika wszystko kumam (kiedyś jak miałem atari nie wiedziałem czemu jest), ale czy w każdej grze standart pokazywał się wykrzyknik ? Ja już nie pamiętam. Dość wcześnie miałem turbo i z tego korzystałem. Dlatego pytam czy każda gra na kasecie w standarcie miała wykrzyknik. Te z cas chyba nie mają wykrzyknika. Tak piszesz u góry. Pobawię sie też mago transem, ale ten soft co mi podałeś jest bardzo dobry. pozdrawiam i dzięki za pomoc. Sporo sie nauczyłem przez te pare dni ( o wiele więcej niż przez 6 lat co miałem atari :) jeśli chodzi o nagrywanie) Pozdrawiam
    • 42: CommentAuthordavero
    • CommentTime5 Jan 2014
     
    Błedy to system error na universal copy , a na grach range error, ewentualnie idzie dalej ale pierwszy sygnał jest tylko prawidłowy i później też wyskakuje system error. DOS ver 2.30 1983r
    • 43: CommentAuthorBluki
    • CommentTime5 Jan 2014
     
    Nie śledzę dokładnie tego wątku, ale DOS 2.30? Czyżbyś używał DOS-a XL? Jeżeli tak, to pozbądź się go natychmiast. Do stacji California optymalny wydaje się SUPER DOS 2.9.
    • 44: CommentAuthordavero
    • CommentTime5 Jan 2014 zmieniony
     
    No ale da radę go wczytać z magnetu i kopiować później na dyskietkę ? nie działa download ;/
    • 45: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime6 Jan 2014 zmieniony
     
    Nie każda gra w normalu miała wykrzyknik, początkowo tak, bo były to gry kopiowane z dyskietek. Później "sprzedawcy" zaczęli nagrywać pliki jako bootowalne, później doszły zabezpieczenia typu niestandardowe długości sygnałów itp.. Podczas wczytywania były wyświetlane napisy lub scroll-e reklamowe. Obecnie większość plików dostępnych w Internecie są to pliki wykonywalne, niezabezpieczone. Zabezpieczone zapisane w plikach cas też są dostępne - głównie aby zachować właśnie tego typu "dodatki", które można było zobaczyć podczas wczytywania i te wykrzyknika nie potrzebują. Na dyskietkę ich łatwo nie skopiujesz - potrzeba specjalnych kopierów, niekiedy nie do znalezienia... najlepiej dla stacji poszukać wersji "xex", a na kasetę można nagrać wersję boot.

    Są też pliki "bas" i "lst" te wczytuje się z poziomu Basic-a (load, cload, enter).

    Co do błędów transmisji ja bym próbował z różną głośnością i adapterem.

    @Bluki Tylko jak wgrać tego DOS-a z kasety? Czy da radę wystartować system uruchamiając jeden plik z pod obecnego DOS-a z kasety i zapisać na nowej dyskietce? PS. pliki atr pod Twoim opisem są niedostępne.

    Edit: Davero w międzyczasie napisał to samo, ale zostawiam :)

    Jeżeli problemem jest DOS, to może napisać prościutki kopierek w BASIC-u? (Wiem i tak DOS musi być, ale może w Basic-u będzie lepiej?)
    • 46: CommentAuthorBluki
    • CommentTime6 Jan 2014
     
    Rzeczywiście coś się stało z tamtą stroną. Wrzuciłem oryginalny ATR na Freespace: ->link<-

    Jak nie masz SIO2PC, SIO2SD lub coś podobnego to będzie problem. Bez specjalnego kopiera nie da rady. Jeżeli nie masz żadnego SIO... i nie będziesz miał szybko, to pozostaje zamówienie u kogoś fizycznej dyskietki i przesłanie jej pocztą.
    • 47: CommentAuthordavero
    • CommentTime6 Jan 2014 zmieniony
     
    chyba kupię sio2sd. Nie wiem co o tym sądzicie. Teoretycznie jakby sio2pc było taśze to bym wziął. Cena jest porównywalna to chyba lepiej mieć pliki na karcie. Z drugiej strony na kartę 512 mieści się prawie cała kolekcja gier na atarynkę. (no nie jest się w stanie przeskakiwać po koleji jak sie ma całość, chyba, ze jest jakiś program, który z pozycji kompa można szybko wybierać.

    Ja jestem za wczytywaniem gier z dyskietek lub kaset. Czuje klimacik :-) (kiedyś było to turbo , ale to inne czasy ni ebyło nic nowszego) Dzisiaj mam frajdę jak poczekam na grę 15m :-) i jeszcze się nie wgra :D. Jak chce mieć cyfrowo załączam emu wygodnie, szybko i sejwy :-). Mam problem ze stacja, a konkretnie z magnetem, ale to chyba tego, że jest turbo wlutowane. Po prostu jak podpinam magnet pod stację dysków i próbuje ją uruchomić z option mam pierdzenie jakbym nie miał jej w ogóle. Jak tylko wypinam magnet z przelotówki śmiga, az miło. Trochę denerwujące to przełączanie. Teraz chętnie bym sie tego turba pozbył :P
    • 48: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime6 Jan 2014 zmieniony
     
    Bluki, a czy może być to problem prądowy? - magnetofon pobiera prąd ze stacji / komputera. Może to zimne luty przy gniazdach w stacji? Choć z drugiej strony to dziwne, że stacja nie działa, a magnetofon tak...

    Ja mam SIO2PC, ale chciałbym mieć SIO2SD najlepiej wbudowane w działający(!) magnetofon (wtedy nie potrzeba by było drugiej wtyczki SIO i można by było kopiować na magnetofon, niestety chyba nikogo oprócz mnie takie rozwiązanie nie interesuje..., ale może kiedyś wreszcie sam sobie wbuduję SIO2PC w magnet ;))

    SIO2PC ma tę zaletę, że można je wykonać samodzielnie małym kosztem. SIO2SD nie potrzebuje PC-ta - samodzielnie emuluje stację dysków.

    Davero, a nie masz nikogo w pobliżu z innym magnetofonem, żeby wyeliminować problem turbo?
    • 49: CommentAuthordavero
    • CommentTime6 Jan 2014
     
    Nie ma szans, jedynie to forum mnie ratuje. Jestem z Krakowa (na pewno są tutaj maniacy atari, amigi, ale nie znam po prostu) Widziałem gdzies sio2sd wbudowane w magnet (chyba YT) Moje kabelki od stacji wygladają tak , że 3 pin od góry z 1 i 2 strony jest bez kapturka *sam drucik) i jest nie wsadzony w pin sio. Probowałem wsadzic te kabelki do pinów i to samo. poniżej fotka mniej więcej jak wyglądają połączenia. Teraz głowy nie dam sobie ściąć czy ta stacja działała z magnetem tydzień temu. Na pewno magnet działał. Może podczas dokręcania wtyczki cos się pochrzaniło. Jednie ten 3 pin jest wolny, ale nie ma koszulki z drugiej strony jak by go nie miało być to po co by wsadziali tam i po co akurat z 2 stron jest wypięty. Nie wiem ...
    • 50: CommentAuthorBluki
    • CommentTime6 Jan 2014 zmieniony
     
    SIO2PC jest tańsze, ale SIO2SD lepsze, tylko że Lotharek niechętnie sprzedaje odbiorcom z Polski. Nawet nie ma strony po polsku ani cen w złotówkach. Raczej już bym szukał na Allegro. Jeśli dobrze pamiętam (mogę się mylić) to MyIde II jest jeszcze lepsze, bo w zasadzie działa jak twardy dysk i dostępna jest szeroka informacja na temat obsługi.

    davero:

    Ja jestem za wczytywaniem gier z dyskietek lub kaset.


    Mówiłem to przy różnych okazjach i powiem ponownie: Magnetofon był przeżytkiem jeszcze w czasach świetności Atari. Taką namiastką normalnej pamięci zewnętrznej dla ubogich. Mówienie o klimacie (według mnie) jest lekką przesadą. Klimat to może mieć komputer a nie nośnik danych. No, w ostateczności jeszcze stacja dysków. Magnetofon nadaje się tylko do tego by go postawić za szybą w gablocie i podziwiać.
    Magnetofon to TYLKO kłopoty.

    QTZ:

    Bluki, a czy może być to problem prądowy?

    Nie. Przeciążenie zasilacza (oryginalnego) zwykle objawia ciemnymi pasami na ekranie i buczeniem w głośniku. W skrajnym przypadku prowadzi do zawieszenia komputera. W przypadku przetwornicy zawieszania się i wyłączenia lub resetowania kompa.
    Raczej problem leży w nieprzemyślanym rozwiązaniu turbo, dlatego ja wstawiałem kiedyś TURBO 2001, które bezproblemowo współpracuje ze stacją dysków.

    Davero, Proponuję na razie wstrzymać się z działaniami. W Krakowie są atarowcy (poproś ich, to się odezwą - chyba), ktoś z nich zapewne może zrobić Ci dyskietkę z SUPERDOS-em. Jak już będziesz ją miał to powinno być łatwiej. Jeżeli ten DOS, który teraz masz to DOS XL, to też oznacza kłopoty.

    Z usunięciem TURBO z magnetofonu mogą być problemy, bo było wiele różnych rozwiązań. Jeśli możesz zrób zdjęcia (dobrej jakości!) płytki drukowanej magnetofonu z jednej i drugiej strony i jeśli na zewnątrz jest wyprowadzona jakaś kostka to też.