atarionline.pl nie dziłający Joystick? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorPawcioo
    • CommentTime9 Feb 2014 zmieniony
     
    Witam, jestem początkującym atarowcem.

    Kilka dni temu postanowiłem wyjąć z piwnicy stare atari 130xe (mojego taty) ze stacją kaset (ca-12) oraz Joystickiem California Access CA Commander.

    Po wgraniu gry RIVER RAID później BOULDER DASH (bez błędów) z magnetofonu oraz wejściu do menu przysiekiem start próbowałem zacząć grać ale po wciśnięciu wszystkich klawiszy na atari (oprócz reset ;) oraz na jou nie mogłem zacząć rozgrywki, cały czas byłem w menu lub włączała się pokazówka gry.

    Tak Więc proszę o poradę jak mogę zacząć grać oraz czy to może być problem nie działającego Joysticka (jak mogę go przetestować?)

    Pozdrawiam
    • 2: CommentAuthorseban
    • CommentTime9 Feb 2014 zmieniony
     
    sprawdziłeś to o czym pisał Sikor: ->link<- ?
    • 3: CommentAuthorPawcioo
    • CommentTime9 Feb 2014 zmieniony
     
    Sprawdziłem i widocznie mam kabel nie łączący przy wtyczce do gniazda (Chociaż nie widać aby był gdzieś przecięty). Na pocztu w ogóle nie reagował. Zaczął dopiero po poruszeniu nim we wszystkie strony.
    Najpierw przetestowałem Klawisz na gałce później okrągły pod nim następnie kierunki góra dół , prawo lewo i te dwa ostatnie w ogóle nie reagowały w teście.
    Jak mogę naprawić ten kabel przy wtyczce gdyż wtyczka jest cała zgrzana i nie rozbieralna. Oraz kierunki prawo lewo które też nie przekazują sygnału.

    Film z testu:
    ->link<-
    • 4: CommentAuthorseban
    • CommentTime9 Feb 2014 zmieniony
     
    Hej!

    Filmu niestety nie obejrzę, bo chce mi uruchamiać jakiś plik .exe (download manager), nie będę ryzykował i uruchamiał jakiegoś "obcego" kodu tylko po to aby pobrać film. niestety nie widzę innej możliwości pobrania pliku (bez użycia download managera)

    Wtyczki nie naprawisz chyba że odetniesz i zamontujesz jakąś nową. Można wydłubać środek ze złączki DB9, o np. takiej: ->link<-

    Potem należy skleić to co z wyjmiesz z pomiędzy blach gniazda DB9, dolutować przewody od Joysticka, wymyślić jakąś obudowę na to, lub założyć na to izolację termokurczliwą, podgrzać tak aby się wszystko zacisnęło i będzie to taki prowizoryczny sposób uratowania tego JOY-a.
    • 5:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime9 Feb 2014 zmieniony
     
    Spróbuj kliknąć w nazwę pliku na samej górze ("Pobierz VID 20140209 182820 x264.mp4" nad pięcioma gwiazdkami) - opcja na dole faktycznie wciska nam menedżera pobrań.
    • 6: CommentAuthorVidol
    • CommentTime9 Feb 2014 zmieniony
     
    dlaczego od razu zakladasz ze to wina wtyczki skoro jak mowisz na kablu nic nie widac?

    Ja bym najpierw rozkrecil joya i zobaczy co sie w srodku dzieje, moze to wina stykow, a moze sie ktorys kabelek odlutowal. A i warto by bylo "przedzwonic" kabel miernikiem.
    • 7: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 Feb 2014 zmieniony
     
    Podłączałeś inny dżojstik?
    Jeśli nie, mogą być też zimne luty na gnieździe w komputerze.
    Nowy dżojstik / dżojpad, choć pewnie nie najwyższej jakości dostaniesz tu: ->link<- (jeśli dobrze pamiętam od Amigi też może być).

    PS. Popraw literówkę w tytule, bo wyszukiwarka nie znajdzie tematu, jakby ktoś szukał.
    • 8: CommentAuthorseban
    • CommentTime9 Feb 2014 zmieniony
     
    co do filmu, faktycznie... ślepota nie boli :) można faktycznie ściągnąć video (MP4) klikając na górze :)

    a co do Joysticka i wtyczki, kolega napisał iż zaczęło coś działać gdy poruszał kablem przy wtyczce:

    Pawcioo:

    Sprawdziłem i widocznie mam kabel nie łączący przy wtyczce do gniazda (Chociaż nie widać aby był gdzieś przecięty). Na pocztu w ogóle nie reagował. Zaczął dopiero po poruszeniu nim we wszystkie strony.


    Tak naprawdę nie spotkałem jeszcze Atari w którym gniazdo JOY-a nie kontaktowało. Ale nie można wykluczyć i takiego przypadku.

    na filmie nie widać aby działały jakiekolwiek kierunki (cały czas widzimy wartość 15). Czy jeżeli ruszasz joy-em w różnych kierunkach to ta liczba zaczyna się zmieniać?

    Przy okazji tej dyskusji przypomniał mi się taki mój test joysticka napisany w BASIC,z wizualizacją w formie graficznej :) i jest to w sumie to efekt karmienia trolla z zaprzyjaźnionego forum ( ->link<- ), ale działa :)

    ostatnia wersja z w/w wątku:

    10 GRAPHICS 5+16:SETCOLOR 0,3,8:SETCOLOR 1,12,8
    20 C=STICK(0):IF O<>C THEN PUT #6,125:O=C
    30 COLOR 1:IF STRIG(0) THEN COLOR 2
    40 X=40:Y=20:PLOT X,Y
    50 B=C/2:C=INT(B):IF B=C THEN Y=Y-20
    60 B=C/2:C=INT(B):IF B=C THEN Y=Y+20
    70 B=C/2:C=INT(B):IF B=C THEN X=X-20
    80 B=C/2:C=INT(B):IF B=C THEN X=X+20
    90 DRAWTO X,Y:GOTO 20
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 Feb 2014
     
    Kup joya i będzie po sprawie. Nie są jakoś specjalnie drogie ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Feb 2014 zmieniony
     
    A obstawiam na 95% zaśniedziałe styki w Atari/wtyczce od Joysticka, potem zaśniedzałe/ rozwalone styki w joysticku, a na koniec kabel w środku.

    Natomiast podane w linku są używane, a to jest zawsze loteria. Jakby co, to już pady, były na serwisach aukcyjnych po 35 zł, takie z 3 przciskami. Jest też CX40 nowy(stary) - nieużywany. Jednak 30-letni poliamid (czy cośtam) jest trochę kruchy... Dobre i niezniszczalne są pady od segi.

    Nawiasem mówiąc są fajne joysticki na swistaku: ->link<-

    Trzeba zjechać trochę niżej.
    • 11:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime10 Feb 2014
     
    hahahahhahahahahaha, to są prawdziwe joy sticki!
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2014
     
    gorzej, jak taki "sticks" tam lub siam.