atarionline.pl Projekt na grę podobną do Kolony 2106 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBogusWit79
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    Cześć !

    Jestem nowy na tym forum i bardzo się cieszę z faktu, że zostałem przyjęty do grona fanów komputerów Atari. Na początku chciałem się przedstawić. Swoje przygody z 8 bitowym sprzętem zaczynałem oczywiście od Basica, potem leciał assembler, trochę malowania w Koala i podobnych programach a także Chaos Music Composer (z mizernym skutkiem ale przynajmniej spróbowałem).

    Później przyszedł czas na 16 bitowy sprzęt via Amiga 500 no i wreszcie PC. Kontakt z Atari przerwałem na długi czas z powodu zmiany otoczenia. Niedawno kupiłem 130XE ale bez stacji dyskietek.

    Od jakiegoś czasu ciągnie mnie do stworzenia gry podobnej do Kolony 2016, gdyż z młodzieńczych lat pamiętam bardzo dobrze radość jaką dawał mi ten tytuł. Reasumują postanowiłem napisać krótkie opowiadanie wprowadzające gracza w świat gry i "wyprodukowałem" kilka screenów black and white w ms-paintcie.

    Proszę o dużą cierpliwość, gdyż nie mam specjalnego doświadczenia w tego typu sprawach. Jeśli ktoś znalazłby czas na przeglądniecie tego projektu to podaję w załączniku moje wypociny.

    Pozdrawiam
    BogusWit79
    • 2:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    Witamy! :)
    Nie wiem czy wiesz, ale jest nowa wersja Kolony :)


    Jeżeli dobrze rozumiem ideę Twojego projektu po części (wynalazki) będzie to trochę podobne do UTOPII z Gremlin Graphics.
    Nie rozumiem tej planszy gdzie jest róża wiatrów itp. Możesz napisać coś więcej na czym będzie polegała gra?
    W jakim języku planujesz ją ewentualnie napisać?
    • 3: CommentAuthorBogusWit79
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    Dzięki za zrozumienie i szybką odpowiedź.

    @Xeen - Ogólne zarysy grafiki miały troszeczkę przypominać tą z Mózg Processor Avalonu, bo jakoś od małego lubiłem tekstówki. Jeśli chodzi o język programowania to najbardziej chyba podoba mi się Basic w PC, jednak patrząc wstecz to Basic XL, mam na dyskietkach dlatego jest to prawdopodobnie to czego szukam...

    @IRATA4 - To bardzo miłe, że ktoś interesuje się grafiką, tak też myślałem o kimś kto ma dar projektowania tego typu elementów. Tutaj jednak wziąć trzeba chyba wybór trybu graficznego ANTIC`A, natomiast tryb tekstowy musiałby być zaaplikowany definitywnie, gdyż na tym opieram cały schemat w jakim miałaby dziać się strategia oraz elementy fabularne (w dużo mniejszym stopniu).
    • 4: CommentAuthorBogusWit79
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    Dodam jeszcze, że bardzo lubię gry ekonomiczne jak np. Hamurabi (może ktoś jeszcze pamięta), która też posiadała duży potencjał i grywalność.

    Poniżej dodaję jeden obrazek - może ktoś będzie miał ochotę spojrzeć.

    Oczywiście cała ta graficzna otoczka, nie musi być kolorowa... myślę, że 2 kolory w najwyższym trybie całkowicie starczą.
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime4 Mar 2014
     

    BogusWit79:

    ...Basic XL, mam na dyskietkach...

    Masz na myśli Turbo BASIC XL? BASIC XL był na kartridżu.
    • 6: CommentAuthorBogusWit79
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    Turbo Basic XL. Dzięki za podpowiedź. Co do tego Turbo Basica to czy procedury i funkcje mogą być wywoływane z parametrami, czy to coś na bazie zagnieżdżenia w kodzie programu ?

    Trochę by mi to pomogło, bo jak na razie to bawię się trochę handlerami ;).
    • 7: CommentAuthorBluki
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    Procedury w TBXL są bezparametrowe. PROC - ENDPROC jest właściwie odpowiednikiem / zamiennikiem GOSUB nr_linii - RETURN. Procedury różnią się tym, że ich wywołanie jest szybsze niż GOSUB nr_linii i posiadają nazwy, co znacznie zwiększa przejrzystość kodu programu. Materiały na temat TBXL znajdziesz w Bibliotece Atarowca.

    Jeżeli zależy Ci na procedurach z parametrami i zmiennymi lokalnymi, to musisz zainteresować się BASIC-em XE lub Advan BASIC-em.

    Cóż, każdy BASIC ma swoje wady. Bez kompromisu ani rusz :)

    Zobacz też te wątki: BASIC XE kontra TBXL i Atak BASIC-ów, czyli co wybrać?.
    • 8: CommentAuthorBogusWit79
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    Wielkie dzięki za pomoc. Lecę przeglądać, mam jeszcze małe zapytanie, na które nie znalazłem w swoich archiwach odpowiedzi. Przypominam sobie troszeczkę Atari Basic w ROM i teraz zadaje sobie pytanie - czy w trybie 8 i 9 jest możliwość wyświetlania fontów, czy trzeba je sobie zapisać a potem zmapować z pamięci. Jakoś nie potrafię do tego dojść samemu a przydałoby się wiedzieć...

    Dzięki i pozdrawiam.
    • 9: CommentAuthorBluki
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    We wszystkich trybach graficznych - nie (a więc 8 i 9 też). Tę sztukę opanował tylko TBXL (polecenie TEXT).
    • 10:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    Wyświetlanie fontów w trybach graficznych to albo kopiowanie z pamięci gdzie są znaki na ekran, albo używanie dedykowanych funkcji np. w TBXL chyba to był TEXT (tragedii nie ma).

    Jeżeli działałeś coś w ASMIe to np. MADS ma duże wsparcie "wysokopoziomowe" (procedury, makra) i warto poświęcić trochę czasu aby się wgryźć i nie używać BASIC. Ewentualnie zostaje też CC65. No chyba, że to kwestia przyjemności tworzenia w BASIC właśnie to nie mam pytań :))
    • 11: CommentAuthorBogusWit79
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    Oto właśnie chodzi, że przyjemność działania w ATARI BASIC`u w moim wypadku chyba zostanie aż do śmierci... Mam zamiar skorzystać z dodatkowych banków pamięci - jak dobrze pamiętam to wpisywało się jakąś komendę aby z nich skorzystać. Dawniej nie było większych problemów, bo używałem generator fontów w trybie 0 i kombinowałem z trybami graficznymi w Turbo Basic XL (zwłaszcza z ładowaniem grafiki) a teraz muszę czekać aż wypatrzę jakiś porządny sprzęt ala CA2001, aby cieszyć się łatwiejszym dostępem do danych.
    • 12: CommentAuthormono
    • CommentTime4 Mar 2014
     
    Pomysł wygląda bardzo fajnie. Nawet opowiadanie wprowadzające w fabułę napisałeś :)
    Z mojej strony sugerowałbym jedynie, aby sterowanie było możliwe całkowicie z poziomu klawiatury (skróty klawiszowe, nawigacja) bez użycia joysticka lub myszy, bo te manipulatory na dłuższą metę są niewygodne.
    Ale to techniczny szczegół do ewentualnego uwzględnienia w późniejszym etapie realizacji projektu.
    • 13: CommentAuthorBogusWit79
    • CommentTime5 Mar 2014
     
    Dzięki za komentarz. Postaram się jak najbardziej wprowadzić skróty klawiszowe, gdy tylko dojdę do jakichś konkretnych "osiągnięć" związanych z ogólnym wyglądem.

    Pozostaje wziąć się też za sterowanie przedmiotami zawartymi przy handlu. Mam nadzieję że joystick również spełni swoje zadanie.

    pozdrawiam
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2018
     
    Odśnieżam. Coś się ruszyło?