atarionline.pl Atari 1050 vs. Enhanced Density - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hej,
    Posiadam stację Atari 1050 i mam problem z dyskietkami ED. Stacja po włączeniu nie odczytuje takiej dyskietki, ani też nie sformatuje ED (od razu jest error 144).

    Po paru chwilach (lub też po odczytaniu paru dyskietek SD... nie wiem dokładnie, od czego zależy ta zmiana zachowania), nagle zaczyna poprawnie współpracować z dyskietkami ED.

    Wiecie może jaka jest przyczyna? Z punktu widzenia laika wygląda, jakby coś tam się musiało "nagrzać", żeby ED zaczęło działać :)
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 May 2014
     
    nie spotkałem się z takim objawem. Bywały problemy w AtariDOS z XF551 dla przykładu, ale zależało to od dosa i np. pod SDX, które inaczej obsługuje transmisję problem nie występował. Dla jaj sprawdź, choć wydaje mi się że może być to feler sprzętowy jednak.
  2.  
    Dzisiaj jeszcze sprawdzę, czy wystarczy ją na godzinkę zostawić odpaloną, czy też trzeba coś na niej "niby" popracować.
    • 4: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime19 May 2014 zmieniony
     
    Jeśli odczyty zaczynają być poprawne po kilkukrotnych użyciach dyskietek to może kalibracja? Mam dokładnie ten sam kłopot z CA2001 (link do postu na dole), pierwsze odczyty nieudane, potem śmiga. Przy Sparcie to mi ręce opadają do ziemi - bo od jakiegoś czasu Sparta ma problemy z odczytem dyskietek i nikt o tym nie mówi i nie nagłaśnia tematu.

    @pin nie chciałbyś wrócić ze mną do tematu ?

    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime19 May 2014
     
    Moje LDW które od kumpla wyszarpałem ze strychu na początku też nie lubiło przechodzić między gęstościami, po paru tygodniach użytkowania problem ustał, może flopka poprostu była zastana :)
    • 6:
       
      CommentAuthorwilly
    • CommentTime19 May 2014
     
    Zacznij od rozebrania, wyczyszczenia, nasmarowania prowadnic itp.
    Głowicę trzeba też wyczyścić, wacikiem nasączonym w izopropoanolu np.
    Nie bój się czyszczenia glowicy, wcale nie jest taka delikatna :) Czasami trzeba dosyćmocno trzeć wacikiem aby zeszły wszelkie syfy.
    Po takim czyszczeniu i smarowaniu większość stacji sprawnych elektronicznie funkcjonuje normalnie.
    • 7: CommentAuthorseban
    • CommentTime19 May 2014
     
    ja jeszcze polecam przeczytanie instrukcji JER-a...

    ->link<-
    • 8: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 May 2014
     
    A Pan Seban pamięta o Fociach.... :)
    Słeeet fociach.. "Kcemy" zobaczyć radio/Toms!

    Musiałem!

    p.s.
    Seban znowu jest Toms na allegro.
    Przepraszam za off topa :(
    • 9: CommentAuthorseban
    • CommentTime19 May 2014
     
    @as: a to nie ten sam TOMS? fotki jakieś podobne ;/ a zdjęcia zrobie tylko jakoś nie mam "ładnej okolicy" ani namiotu bezcieniowego :)
    • 10:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime19 May 2014 zmieniony
     
    Cóż, obecnie wygląda na to, że stacja musi wystartować z dyskietką SD, a potem można już zapodać jej ED. Wyłączenie nawet długo pracującej stacji choćby na 2 sekundy sprawia, że z dyskietki ED nie zabutuję i potrzebny jest jakiś DOS na SD :/ Podobnie stacja długo włączona na sucho, też nie wystartuje z ED, tylko trzeba ją szturchnąć za pomocą pojedynczej gęstości.

    To mnie trochę martwi, bo poniekąd może wskazywać nie na coś mechanicznego, a elektronicznego, czyli jak dla mnie czary. Niemniej jednak tak jak sugeruje Willy, w weekend ją rozkręcę i przeczyszczę. W sumie kiedyś już czyściłem, ale potem kopiowałem całą masę piwnicznych dyskietek zostawiających smoliste smarki... Coś może być na rzeczy. Seban, instrukcja JER-a też poczeka do weekendu :)

    Valdghir:

    Przy Sparcie to mi ręce opadają do ziemi - bo od jakiegoś czasu Sparta ma problemy z odczytem dyskietek i nikt o tym nie mówi i nie nagłaśnia tematu
    U mnie jest to niezależne od systemu. Objawia się właściwie również bez systemu :)

    Iron:

    po paru tygodniach użytkowania problem ustał
    U mnie stacja od dłuższego czasu jeździ regularnie. Wcześniej nie zauważyłem problemu, bo trzaskałem głównie SD.
    • 11: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 May 2014
     
    Seban, na allegro to ten sam...
    Znowu walczę, gdzie leczą od tego uzależnienia :)
    I znowu prowadzę :)
    • 12: CommentAuthorseban
    • CommentTime19 May 2014 zmieniony
     
    @as: nie musisz się leczyć :) i tak znowu zakończy aukcję przed czasem z tajemniczym powodem zakończenia aukcji. Widać nie dogadał się z gościem który mu obiecał majątek za tą stację poza aukcją allegro i próbuje ponownie :)

    EDIT:

    @As, specjalnie dla Ciebie offtopic-a ciąg dalszy...



    rocznik 1991 ;-)
  3.  
    O shit... Guziki chyba z radia "Ślązak" :)
    • 14: CommentAuthorseban
    • CommentTime19 May 2014 zmieniony
     
    stare polskie "izostaty", super przyciskami ;) piersza wersja, potem zastąpili to "mikroswitch-ami", o takimi: