atarionline.pl Jakie macie hobby, oprócz Atari? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    Niestety im człowiek starszy tym ma mniej czasu na wszystko. Może na emeryturze się to zmieni, o ile dożyjemy ;)

    U mnie hobby to:
    1. małe Atari i inne retrosprzęty, z czego używam ostatnio głównie małe Atari, Sega Megadrive, Atari 7800 i Pandora Box. Atari ST i Amigi już dawno nie wyciągałem. Współczesne komputery i konsole mnie za bardzo nie interesują.
    2. Gry planszowe. Mamy rozmaitych nowoczesnych gier planszowych w domu około 50 sztuk, fajna rodzinna rozrywka.
    3. Astronomia, choć ostatnio trochę zarzucona, czasem jednak wyciągnę teleskop i coś poobserwuje spod domu.
    4. Ogródek, przede wszystkim drzewka i krzewy owocowe, hobby trochę sezonowe.

    Trenowałem karate Shotokan przez ponad cztery lata i doszedłem do brązowego pasa. Zarzuciłem 3 lata temu jak zaczęliśmy budować dom, bo nie starczało czasu na 3 treningi tygodniowo. Pewnie szybko nie wrócę niestety :(
    • 2:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime14 Mar 2021 zmieniony
     
    sorry za offtop, ale sprawa dotyczy hobby :D

    @nowy80: naprawiasz piece gitarowe/basowe?

    Mam popalonego heada peavey mark III series (tranzystorowy) i nie mam nikogo kto by mi go naprawił. Prawdopodobnie popaliły sie tranzystory na ostatnim stopniu, bo ktoś docisnął paczkę do ściany, złamała się wtyczka i zwarł kabel głośnikowy. Poszedł dymek.

    Jest to oryginalny wzmak basowy robiony jeszcze w stanach w latach 70 i zależy mi bardzo na jego naprawie. Może chciałbyś się podjąć?
    No i przede wszystkim skąd jesteś? Bo on waży z 20 kilo i przesyłanie go pocztą raczej byłoby mało wygodne :D
    • 3: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    @urborg właśnie o ile dożyjemy albo zdrowie nam pozwoli

    Ad1 jeśli chodzi o retro sprzęt to ja gram głównie na klonie Atari 2600, Atari XE, klonie Nesa, Sedze Mega drive i gry PC pod DOS-a
    Mam jeszcze Atari STE i C64 ale te leżą w szafie
    W co obecnie grasz na SMD? Ja ostatnio katuje Road Rash 2 i Urban Strike

    Ad3. Propo astronomii to fajna sprawa, sam bym sobie kupił jakiś prosty teleskop żeby latem popatrzeć w niebo
    Polecisz coś prostego i w rozsądnej cenie co pozwoli już dość fajnie spojrzeć w górę?
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Mar 2021 zmieniony
     
    W moim przypadku są to amatorskie rajdy samochodowe, wyścigi górskie i imprezy torowe time-attack, w sumie już 10 lat odkąd zacząłem.
    Tutaj jeszcze rajdówka kilka lat temu była bez klatki bezpieczeństwa i ze zwykłym fotelem po prawej (widać różnicę w "trzymaniu") ;-)

    • 5: CommentAuthornowy80
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    Cześć Bocianu, jestem z Warszawy. Nie znam dobrze twojego wzmacniacza, ale z tego co się orientuje pracuje on na końcówce mocy 400BH. Ma on budowę modularną, sama końcówka jest wykorzystywana przez Peavey-a w różnych innych konstrukcjach. Chyba najlepiej byłoby kupić taką końcówkę i wymienić. Nie dokopałem się do schematu, ale poczytałem trochę na anglojęzycznych formach. Jest tam sporo tranzystorów mocy pracujących w grupach. Prawdopodobnie nie tylko same tranzystory masz do wymiany. Oryginały nie są tak łatwo do dostania. Zamienniki mogą mocno wpłynąć za zakres brzmieniowy wzmacniacza. Najłatwiej byłoby wymienić cały moduł. Zerknij na temat poniżej, dość podobna sprawa (awaria końcówki mocy). Naprawy wolałbym się osobiście nie podejmować. Mogę pomóc w z wymianą całego modułu. Chętnie zerknął bym na schemat (jeśli masz). Pisz na nowy80@wp.eu, żeby nie zaśmiecać tematu.
    ->link<-
    • 6: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    ten Pan ma hobby jak widać z nim Atari przetrwa apokalipsę ;)



    2:48
    • 7: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    @Belzebub
    Najczęściej w coś na 2 pady. Ostatnio przechodziłem z synem Xenocrisis z kodami, bo normalnie to za trudne do przejścia, też Wrestelmania the Arcade w trybie kooperacji, Water Margin albo jakiś inny beatemup. Ostatnio testowaliśmy tez różne nowo powstałe gry jak i dema tych co są w produkcji, np: Demons of Astenborg, Irene, Cursed Knight, Old Towers. Jakiś czas temu przechodziliśmy też Tanglewood.

    Co do astronomii. Wybór teleskopu - temat rzeka :). A sam teleskop do początek wydatków, bo trzeba będzie wkrótce dokupić lepsze okulary o różnych ogniskowych, może lepszą złączkę kątową, może soczewkę barlowa, albo jakieś filtry itd.

    Ja mam taki sprzęt jak w linku ->link<-

    kupowałem z 10 lat temu i wtedy dałem za niego 1300 zeta. Teraz widzę że mocno podrożały. Sprzęt ma oczywiście wady i zalety. Refraktor ma aberrację chromatyczną, ale za to jest w miarę lekki poręczny, przenośny no i optyka soczewkowa praktycznie się nie starzeje i nie traci kolimacji. W niższej cenie mógłbyś kupić teleskop newtona na montażu Dobsona o znacznie większej średnicy i to jest najczęściej polecany sprzęt na początek.
    ->link<-

    Newtony nie mają aberracji chromatycznej, choć też mają pewne wady, dłuższy czas chłodzenia, podatność na rozkolimowanie no i lustra w takich teleskopach z czasem ulegają powolnej degradacji i trzeba je regenerować.

    Ewentualnie jak nie chcesz wydawać takiej kasy, a tylko coś zobaczyć jak Księżyc, Jowisza, Saturna, Czy mgławicę Oriona to poszukaj może Bresser Skylux 70/700, może używany. Poniżej tego nie polecam schodzić.
    • 8: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    Faktycznie temat rzeka, trzeba się dokształcić w temacie, niemniej dzięki
    Gry na SMD które wymieniłeś nie grałem
    Niemam Everdrive, gram z oryginałów i składanek
    Trzeba będzie kupić sobie tego karta
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    @Belzebub
    Ja mam jakiegoś taniego flashcarta z aliexpress. Poza tym trochę oryginałów i trochę składanek, także kupowanych na aliexpress.
    • 10: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    A co to za flashcart?
    • 11:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 Mar 2021 zmieniony
     

    bocianu:

    Mam popalonego heada peavey mark III series (tranzystorowy) i nie mam nikogo kto by mi go naprawił. Prawdopodobnie popaliły sie tranzystory na ostatnim stopniu, bo ktoś docisnął paczkę do ściany, złamała się wtyczka i zwarł kabel głośnikowy. Poszedł dymek.

    ładne cacko, miałem okazję grac na Mark III oraz na tym ze zdjęcia. No i jak tylko będę miał okazję to nabędę którychś z nich.
    • 12: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Mar 2021 zmieniony
     
    Ja flashcarta kupowałem jakieś 2 lata temu za jakieś 120 zł. Takich dokładnie jak mój już nie ma wnsprzedaży. Jest tam trochę wersji tych flashcartów. Ważne obsługiwał funkcję save. Można to poznać po tym że powinien mieć bateryjkę podtrzymującą w środku. Np takie coś

    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    • 13: CommentAuthorZenon
    • CommentTime15 Mar 2021
     
    Takie kolejowe. Parowóz ze sklejki + aluminium
    • 14: CommentAuthorZenon
    • CommentTime15 Mar 2021
     
    Do tego kryty wagonik z balsy
    • 15: CommentAuthorZenon
    • CommentTime15 Mar 2021
     
    I jeszcze wagonik do przewozu różnych różności.
    Reszta kolekcji w pudełkach, jakieś 110 wagoników i 10 lokomotyw, parowe, spalinowe, elektryczne, jest też drezyna
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Mar 2021 zmieniony
     
    @Zenon, sam robiłeś? 110 wagoników? 10 lokomotyw? Jestem pod wrażeniem :D
    • 17: CommentAuthorZenon
    • CommentTime15 Mar 2021
     
    Tak, sam robiłem. Czasami wagonik powstał w ciągu dwu dni, innym razem po pół roku bo nie było pomysłu jak dokończyć. W miedzy czasie powstały inne. Sa też domki, o takie podobne do tego poniżej.
    Lokomotywy oczywiście mają napęd i światła i otwierają się drzwi, okna, oraz różne wloty, np. pojemnik na węgiel, czy drzwi do paleniska.
    • 18:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime15 Mar 2021
     
    @Zenon: odlot. Kiedyś kleiliśmy z kolegą samoloty i statki z kartonu - Mały modelarz - ale "ciufcie" to odlot ;)
    • 19: CommentAuthoras...
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    @Zenon,
    To co zrobieś z moim t710 itd.

    Dużo zdrowia i jeszcze raz ZDROWIA.
    A tu ........
    • 20: CommentAuthorZenon
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    Dziękuję, z górki....
    Jak się podoba to jeszcze..
    Jedna z pierwszych cystern
    • 21: CommentAuthorZenon
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    • 22: CommentAuthorZenon
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    • 23: CommentAuthorZenon
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    • 24: CommentAuthorZenon
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    • 25: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    @Zenon - niesamowite!

    Moje hobby to stare komputery i konsole (prawie 50 w kolekcji już) - staram się czasem nawet z nich korzystać, bo czasu w dwójką dzieci jak na lekarstwo. Gry - od zbierania aż po czytanie o nich ile się da.

    Do tego z żoną jesteśmy zaangażowani w bieganie - wcześniej asfaltowe, teraz coraz więcej po lasach i górach (Perły Małopolski, sztafety górskie, itp.) - coś tam ciekawego zawsze się znajdzie. Jako że dopadła mnie kontuzja, ostatnio więcej basenu i roweru stacjonarnego.

    Z kolejnych rzeczy - pasjonat Smart Home, nawet amatorski blog w tym temacie prowadzę.

    Do tego lubię oglądać dema na Atari, C64, Amidze, PC - w ogólniaku scena i programowanie (amatorskie bardzo) zajmowały mi większość czasu.

    Fan ostrego metalu wszelakiego (Death, Black głównie) i z tego powodu kilkanaście razy do roku można (było :() mnie spotkać na różnych koncertach.
    • 26:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    @Zenon ładne cacka
    • 27: CommentAuthormrk
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    @Caesar witam użytkownika HomeAssistant'a :)

    Także interesuję się SmartHome, głównie jako użytkownik opensource'owego HomeAssistant'a, ale też czasami udaje się co nieco dorzucić do tego projektu od siebie.

    Inną pasją jest jazda na elektrycznym monocyklu - w półtora roku zrobione jakieś 1700 kilometrów - doszło do tego że po przysłowiowe bułki nie wychodzę bez kółka :)
    • 28: CommentAuthordrakon
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    U mnie tego jest zdecydowanie zbyt wiele. Od małego (poza filatelistyką, którą zaraził mnie mój śp. tato) bawiłem się w modelarstwo. Najpierw plastikowe, a później - kartonówki. Niestety spora zaczęta część modeli wylądowała na dłuższy czas w szafie, z powodu braku czasu (m. in. nieodżałowany Lublin R-XIIID).
    I tak te modele leżą do dzisiaj, pewnie wrócę do tego... kiedyś.
    ...bo kilka ładnych lat temu coś mnie wzięło na modyfikacje komputerów, które po kilku miesiącach przerodziły się w naprawy. I tak po długim okresie naprawiania wszystkiego i wszystkim (oczywiście mam tutaj na myśli jedynie komputery i konsole retro) znowu zaczęło mnie to nieco nużyć, więc naprawiam i modyfikuję w tej chwili praktycznie jedynie dla znajomych i co ciekawsze przypadki.
    Z czasów Amigi (lata 90.) została mi pasja do tworzenia muzyki trackerowej, aczkolwiek i tutaj czas nie pozwala na zbyt wiele. Ale jakiś tam mały "powrót" był (3. miejsce na Decrunch 2117 w chip compo, kilka wygranych w konkursach chip-compo na PPA czy współtworzenie chippacka Chiperia na Amidze).
    Poza tym słucham dużo muzyki, nie zamykając się w jednym gatunku (aczkolwiek jestem fanem black metalu i triphopu).
    Dołączyłem też jakiś czas temu do redakcji magazynu K&A Plus jako redaktor językowy i korektor, a i zdarza mi się coś krótkiego napisać (pracowałem sporo lat w prasie, zarówno jako dtp-owiec, a także jako korektor i dziennikarz).
    Zawodowo pracuję jako grafik a przy okazji uskuteczniam druk naklejek na cartridge Atari dla ccwrc ;).
    Zbieram prasę, mam sporo konsol, na które nie mam czasu, zdarza mi się pogrywać na PS4 (długo łamałem się, żeby kupić, bo byłem chyba zbyt mocno zakorzeniony w retro), a aktualnie większość wolnych wieczorów (poza weekendowymi wieczorami, kiedy siedzę z lutownicą) spędzam z Dark Souls 3, która wciągnęła mnie niesamowicie.
    Kurde, miałem pisać o hobby, a wyszedł pamiętnik ;)
    • 29: CommentAuthorZenon
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    Pisanie pamiętnika to też hobby.
  1.  
    Te pociągi są niesamowite...
    • 31:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime16 Mar 2021
     
    @drakon: Decrunch 2117? Zlutowałeś wehikuł czasu? :)
    • 32:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Mar 2021
     
    @mrk, skąd jesteś? Jak niedaleko Warszawy północnej, to w zasięgu mojego MSX-a :)
    • 33: CommentAuthormrk
    • CommentTime17 Mar 2021 zmieniony
     
    @jhusak niestety poza zasięgiem :) W każdym razie duża niespodzianka że takie niszowe hobby się 'przecinają' (a może nie do końca - miłośnicy komputerów retro to chyba często też fani nowych technologii, nie?)
    • 34: CommentAuthordrakon
    • CommentTime17 Mar 2021
     
    @sun: tak się nazywała impreza :)
    ->link<-
    • 35:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime17 Mar 2021 zmieniony
     
    @drakon: wiesz... siedzi się z lutownicą, to różne rzeczy mogą przypadkiem się wyprodukować ;)

    Ja tam bawię się w fotografię - z przerwami i czasem coś tam udaje się sofić. Aktualnie próbuję sił z niebem nocnym, ale jest bardzo pod górkę.
    Jak nie ma pogody nocą, to za dnia też są różne historie do uwiecznienia.
    • 36: CommentAuthorkewin28
    • CommentTime19 Mar 2021
     
    Pszczelarstwo
    • 37: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Mar 2021
     
    Ja też mam w ogrodzie pszczoły. Ale nie pszczoły miodne, tylko pszczoły murarki. W tamtym roku rozpocząłem hodowlę murarek ogrodowych, a w tym jeszcze dodatkowo murarki rogate. Miodne dają miód, ale masa z nimi roboty, trzeba też posiadać niemałą wiedzę, no i mogą żądlić. Moje pszczoły pomagają w zapylaniu, no i fajnie jest poobserwować jak się uwijają przy pracy, znoszą pyłek i murują sobie te swoje "domki". W wypadku murarek można bez obaw podejść do ula bez ryzyka użądlenia, a to duży plus jak ma się małe dzieci. Poza tym przez większość roku są w sumie bezobsługowe.
    • 38:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime19 Mar 2021 zmieniony
     
    U mnie:

    - Sztuka wizualna (podciągam pod to malarstwo klasyczne i cyfrowe)

    - Szachy - po wielu latach powoli odświeżam sobie ich znajomość, a uczył mnie kiedyś, za dzieciaka, wujek.

    - Turystyka rowerowa - kiedyś całkiem aktywnie...

    - Literatura (raczej "środka", nie snobuję się na jakieś wyjątkowe arcydzieła :))

    - Obrzęd pieczenia chleba na zakwasie - w różnych wersjach ;)
    • 39: CommentAuthorkewin28
    • CommentTime19 Mar 2021
     
    Zajmuję się
    pszczołami zawododowo jak i hobbystycznie. Raczej to Atari C64 i Amiga to hobby
    • 40: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime19 Mar 2021
     
    kewin28: mój ojciec ma pasiekę i około 30 uli
    • 41: CommentAuthorkewin28
    • CommentTime19 Mar 2021
     
    Bardzo miło, że ktoś ma kontakt z pszczołami. w pracy mam 220 uli a prywatnie 25. Kiedyś byłem inżynierem automatykiem, ale odziedziczyłem pasiekę i wyprowadziłem się na wieś, rzuciłem dotychczasowe życie i poświęciłem się pszczelarstwu. Wsiąkłem na dobre. Teraz komputery traktuję jako hobby. Udało mi się znaleźć Atari 130 pod śmietnikiem, odświeżyłem je, dorobiłem zasilacz, mam też c64 oraz Amigę.
  2.  
    Mój kolega ma ule.
    • 43: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime20 Mar 2021
     
    Ciężko mi uwierzyć że z uli da się wyżyć, a co porabiasz zawodowo zimą?
    • 44: CommentAuthorkewin28
    • CommentTime20 Mar 2021
     
    Zawodowo pracuję na Pasiece Zarodowej w Maciejowie (woj. Opolskie), zimą siedzę przeważnie w stolarni i naprawiam sprzęt pasieczny, robię ule, przygotowuję wszystko na nowy sezon, (samych ramek do czyszczenia jest kilka tysięcy). Prywatnie też mam stolarnię, pasiekę i robię ule lub meble kraftowe na zamówienie. Pracowałem kiedyś w trzech różnych zakładach (wszystkie praktycznie jak korporacje odpowiadałem za dział CNC lub produkcję jednostkową na zamówienie). Teraz coś na wesoł: Po 20 latach wykupiłem swoją wolność i robię co chcę.
    • 45:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime20 Mar 2021
     
    To powiedzcie mi, dlaczego jak przychodzę do jednego albo drugiego spożywczaka i chcę kupić miód to polskiego nie ma.
    Patrzę na producenta a tam coś w deseń mieszanka miodów z krajów UE.
    • 46: CommentAuthorkewin28
    • CommentTime20 Mar 2021
     
    W marketach dominują duże firmy, które mają wyłączność na handel. Mali lokalni producenci miodu niestety stoją na
    targowiskach.
    • 47: CommentAuthorJaro
    • CommentTime20 Mar 2021
     
    TheFender, źle szukasz ;) U mnie w zachodniopomorskim często polski miód występuje po nazwą Honig :)
    • 48:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime20 Mar 2021 zmieniony
     
    Miód marketowy wg mnie jest nieźle chrzczony wszelakimi syropami cukrowymi. Prawdziwy miód zachowuje się i smakuje zupełnie inaczej. Ze 2 lata temu oglądałem ciekawy dokument o miodzie, jak miód jest eksportowany/importowany, co się z nim dzieje, jak oszukują, jak wykrywają, jak oszukują wykrywacze itp. Jak kradną ule! To było niezłe. W USA gaje migdałowe. Ludzie przywożą ule, żeby zarobić na zapylaniu. I się okazuje, że grasowała mała brygada (polak, rusek i jeszcze jakiś koleś) i kradli te ule ludziom! Potem sprzedawali. Czego to człek nie wymyśli.

    Przy okazji: chętnie kupię prawdziwego miodu, bo spóźniłem się u mojego dostawcy i ... lipa totalna :(
    • 49:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime20 Mar 2021
     
    Ciężki temat, ale dorzucę parę słów od siebie. W skrócie: elektronika, granie (na instrumencie), gotowanie, podróże, wino, zabytkowa architektura oraz trochę filozofia i historia :)
    • 50: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Mar 2021
     
    Jak na miodzie pisze "mieszanka miodów z unii europejskiej i spoza unii" to oznacza chińskie najtańsze chrzczone niewiadomoco. Ja kupuję tylko jak pisze że miód pochodzi z polski i nie jakaś mieszanka ale miód pochodzący z konkretnej pasieki. W hipermarketach i dyskontach w mojej okolicy nie do kupienia. Można dostać taki miód w Delikatesach Centrum ale nie we wszystkich.