atarionline.pl Problem z odczytem dyskietek na XF551 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Mam problem z odczytem dyskietek na XF551, które objawia się tym, że dyskietki czytane są najczęściej do sektora $12. Próba odczytu sektora $13 i powyżej powoduje wyświetlenie błędu 144. Co prawda nie wszystkie dyskietki tak się zachowują ale większość. Większość z tych dyskietek przeleżała w piwnicy. Problem ten dotyczy co dziwne dyskietek nowych (Kolony 2106). Jednak tu dodatkowo (oprócz 144) pojawiają się błędy 138, 139.

    Przyznaję, że grzebałem trochę w tej stacji bo nie chciała nic czytać.
    Czy te objawy wskazują na potrzebę jej powiedzmy kalibracji czy coś takiego:)
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime11 Oct 2014
     
    Stacja XF551 czasami ma problem z przełączeniem się na inną gęstość.
    Jeśli grzebałeś w stacji, to być może to nie pomoże, ale warto jeszcze spróbować przed odczytem problematycznej dyskietki przełączyć ją na właściwą gęstość programowo, np. za pomocą takiego czegoś ->link<-

    Gra Kolony 2106 w zależności od wersji jaką posiadasz nagrana jest na dyskietce 180KB lub 360KB.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Oct 2014
     
    Ale grzebałeś w sterowniku, czy w napędzie?
  2.  
    Stację tą odzyskałem po tym jak ja wcześniej sprzedałem, żeby kupić amigę600. Leżała u gościa w piwnicy razem z dyskietkami.

    Ze względu na to, że nie chciała nic czytać to trochę pogrzebałem w środku. Poprawianie styków oczyszczenie itp. Przesuwałem o ile dobrze pamiętam jedynie obok głowicy taki (jak to nazwać?) podkowiasty magnes ale specjalnie nie da się go przesunąć. Wydawało mi się że głowica nie cofa się do odpowiedniego miejsca:)
    Złącze sio na płycie jest obluzowane. Ale to chyba nie jest ten problem bo do 18 sektora włącznie przeważnie czyta wszystkie dyskietki.
    Pozostaje jeszcze możliwość, że poprzedni właściciel coś grzebał.

    Jak sformatuje dyskietkę w xf551 to czyta całą bez problemu.

    Odczyt Sektorów sprawdzam spod Dos Control v2.6 narzędziem Sector Edit v1.4. Tak jest mi najwygodniej. Nie znam innego wygodniejszego narzędzia.