atarionline.pl Super Fortuna - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime7 Sep 2009
     
    Zdaję sobie sprawę, że temat w zasadzie beznadziejny, ale może jednak... :)

    Czy znalazł ktokolwiek wersję dyskową gry Super Fortuna? Wszystkie wersje jakie do tej pory znalazłem, to XEX z wersji kasetowych (a co za tym idzie - nie da się doczytać dodatkowych haseł :( ).

    A może dałoby się napisać edytor haseł podmieniający hasła bezpośrednio w pliku XEX (coś na wzór robbo kreatora)?
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Sep 2009
     
    Wydaje mi sie, ze trzeba po prostu poszukac wersji dyskowej, bo takowa byla:

    • 3: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime7 Sep 2009
     
    Była była wersja dyskowa :) Ale przeszukałem już mnóstwo serwisów i wszędzie jest tylko kasetowa, jedyny .atr jaki znalazłem, to też była wersja kasetowa przerobiona na dyskową...

    Znalazłem też Super Fortuna Edytor, ten był już w wersji dyskowej. Może sama Super Fortuna w wersji dyskowej jest jakoś magicznie zabezpieczona, i stąd jej brak w atarowych serwisach... :(
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Sep 2009 zmieniony
     
    Ostatnio tak mowiono o grze "Top Secret". Jednak zostala zrobiona kopia 1:1 dysku w postaci pliku ATR (juz nie pamietam kto ja zrobil), wyslalem ja do Mr. Bacardiego, stamtad poszla do znanego hackera Homesofta i z powrotem wrocila odbezpieczona wersja, ktora mamy w katalogu.

    Proponuje powtorzyc ten manewr z "SF". Jak ktos podesle plik ATR zgrany z oryginalu to damy rade :).

    PS. Jakby ktos jeszcze nie wiedzial to Mirage "uwolnil" wszystkie gry na Atari.
    • 5:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 Sep 2009
     
    Super Fortuna Edytor, napisana przez Kamilosa/Pentagram:
    ->link<-

    A gierka do ktorej jest ten edytor to chyba najlepsza (z wielu) wersja tej znanej telewizyjnej rozrywki. :)
    • 6: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime8 Sep 2009
     
    @Kaz: Ja niestety posiadam w oryginale tylko wersję kasetową, inaczej biegłbym już z kopertą na pocztę :)

    Dołączam się do prośby - jeśli ktoś z Atarowców posiada oryginał w wersji dyskowej - pomóżcie proszę :)
    • 7: CommentAuthormac
    • CommentTime8 Sep 2009
     
    Tak się tylko zastanawiam na ile prawnie skuteczne jest "uwolnienie" przez Mirage oprogramowania na Atari. Czy w tamtych dzikich czasach, ktoś myślał o tym, aby firma przejęła od autorów majątkowe prawa autorskie do gry, bo jeśli nie ma tych praw to nie ma czego "uwalniać".
    • 8:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime8 Sep 2009
     
    @Mac: tak, myślał ktoś o tym. Tak były zawierane umowy zarówno przez Mirage (wcześniej Atari Studio AS), L.K. Avalon i Sikor Soft. Pewnie inne firmy działały podobnie, ale tego nie potwierdzę, bo o tym nie wiem.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Sep 2009 zmieniony
     
    Panowie, w kontekscie prawnym umowa miedzy Mirage a autorami nas kompletnie nie interesuje, bo nie jestesmy strona tych umow. Jezeli Mirage stwierdzil, ze ma prawa to istnieje dla nas obowiazujace domniemanie prawne, ze ma i tylko autorzy moga w sadzie wykazac co innego. Ale dopoki tego nie wykaza to nic nas to nie obchodzi (a i po takim ewentualnym dowiedzeniu niekoniecznie musi nas cos obchodzic, bo roszczenie o odszkodzowanie bedzie dotyczyc tylko Mirage). Prawnie wiec "uwolnienie" jest skuteczne.

    Z pewnych rozmow z niektorymi starymi atarowskimi wydawcami wiadomo, ze nie "uwalniaja" starych gier wlasnie ze wzgledu na niepewnosc prawna co do starych umow. NIEPEWNOSC, a nie ze wzgledu na to, ze autorzy nie przekazali praw. Po prostu nikomu sie nie oplaca zaplacic prawnikowi, zeby rozgrzebal stare sprawy, sprawdzil owczesny stan prawny, odkopal umowy i stwierdzil za grube pieniadze czy mozna je "uwalniac" czy nie. Mirage wykazal sie albo odwaga cywilna, jezeli nie do konca wiedzieli, jaki jest stan prawny, albo sympatycznym rozsadkiem, jezeli wiedzieli, ze maja pelnie praw do programow. W obu przypadkach zasluguja na pochwaly, bo rownie dobrze mogliby olac sprawe jak wiele innych firm.

    Za to ja w rozmowach z autorami starych gier na Atari nie mialem jeszcze ani jednego przypadku, zeby _autor_ stwarzal problemy z uwolnieniem gry. Wrecz przeciwnie, wszyscy sa nawet zadowoleni, ze tamte gry sa za free.

    PS. Sikor - nie wiem jak SikorSoft, ale LK Avalon na pewno mial przypadki takie, ze do dzis nie mozna ich rozwiklac.
    • 10:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Sep 2009
     
    Panowie, ja jestem w posiadaniu oryginału w wersji dyskowej. W wolnej chwili postaram się spróbować zgrać do ATR'a, jeżeli oczywiście będzie to możliwe.
    • 11:
       
      CommentAuthorPoklik
    • CommentTime8 Sep 2009
     
    Wygląda na to, że i ja jestem w posiadaniu oryginalnej wersji dyskowej. Niestety, po zrzuceniu dysku do .atr gra nie startuje - jak się domyślam jest to jakieś zabezpieczenie antypirackie przy użyciu uszkodzonych sektorów? :) W załączniku mimo wszystko wrzucam to co udało się zgrać.

    Screen prezentujący wykryte bad-sektory (są oznaczone jako "?"):


    Oraz skan oryginalnej instrukcji:

    • 12: CommentAuthormac
    • CommentTime8 Sep 2009
     
    Kaz masz rację, pod warunkiem, że Mirage oświadczyło, że ma pełnię praw, a nie tylko że "uwalnia" pełnię posiadanych praw. A tak z ciekawości mamy gdzieś link do tego historycznego dokumentu?
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Sep 2009 zmieniony
     
    Pewnie Miker znajdzie kopie w jakims archiwum internetu, jak to zwykl byl czynic. Sam z ciekawosci zobaczylbym ta informacje. Kiedys ja zapisalem w pliku, ale nie pamietam gdzie i pod jaka nazwa :).

    Jezeli zas chodzi o oswiadczanie: oswiadczenie, ze ma sie prawa nie powoduje, ze sie te prawa ma, ani brak takiego oswiadczenia nie powoduje, ze sie takich praw nie ma. Czasami do zlozenia oswiadczenia wystarcza dokonanie konkretnej czynnosci. Wchodzisz do autobusu i bach... juz zawarta umowa przewozu, chociaz zadnego oswiadczenia nie skladales. Dlatego uwazam, ze niuanse i spory nalezy zostawic prawnikom, a kierowac sie rozsadkiem: skoro Mirage publicznie oglosil, ze rozdaje swoje stare gry za darmo i byly do sciagniecia z ich strony firmowej to znaczy, ze mogl tak zrobic. Jezeli sie pomylili - to interes prawny maja autorzy i niech oni sie kieruja do Mirage.

    PS. Poklik - dzieki za pliczek, wysle go gdzie trzeba.
    • 14:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime9 Sep 2009 zmieniony
     
    Myślę, że z "uwolnieniem" gier/programów Mirage'u nie ma problemu. Jeszcze jak firma istniała, była dostępna podstronka "Retroattack", gdzie były do ściągnięcia jak nie wszystkie, to z pewnością większość rzeczy wydanych przez Mirage (i to już w wersjach poodbezpieczanych, które krążyły już po giełdach i nie tylko).

    Sprawdziłem, nie ma tam "Super Fortuny". A czy ta wersja odpezpieczona przez Homesoft'a jest jakaś kulawa, czy co? :)
    • 15: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    Dzięki wam chłopaki za wasze próby, mam nadzieję, że zakonczą się sukcesem :)

    @Poklik: próbowałem odczytać zestawy haseł z Twojego .atr w Super Fortuna Edytor - ładują się :) ale niezależnie od tego jaki zestaw wybierzemy, hasła w zestawie są zawsze te same, chociaż widać w emulatorze, że odczytywane są inne sektory dyskietki (zupełnie jakby ktoś skopiował pierwszy zestaw na wszystkie pozostałe...)

    @miker: mówiąc o wersji odbezpieczonej przez Homesoft, masz na myśli tą wersję, która jest tutaj na atarionline.pl? Wszystko z nią OK... prawie. Można grać używając tylko pierwszego zestawu haseł (który jest ładowany domyślnie razem z grą i nie wymaga doczytywania z nośnika).
    Niestety jest to wersja kasetowa przerobiona na dyskową, co łatwo można sprawdzić - wybieramy inny zestaw haseł niż 1, i... delektujemy się napisem "Ustaw taśmę, strona B, blok X"...
    Stąd własnie mój pomysł, czy nie dałoby się zrobić edytora takiego jak Robbo Kreator, który generowałby zmieniony .atr/.xex na podstawie tej właśnie wersji kasetowej, bo skoro pierwszy zestaw haseł jest ładowany razem z grą, to na pewno da się go podmienić :)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Sep 2009 zmieniony
     
    Zoltan i Zaxon - plik tej gry w wersji dyskowej jest na AtariOnline.pl od dawien dawna. Plik DCM pochodzi od Sebana i byl nawet o tym artykul, bo to Clever People kiedys zlamali ta gre. Sadzilem, ze sprawdziliscie ta wersje? Nie gralem, ale skoro Seban potwierdzil mailem to ze jest to wersja pelna dyskowa to pewnie o to Wam chodzi.
    • 17: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime9 Sep 2009 zmieniony
     
    No dobra, to teraz się zbyt głośno nie śmiejcie... Coś mi się ubzdurało, że ten .dcm z atarionline.pl to to samo, co .atr i nie sprawdziłem go... Czasem najtrudniej szukać tego, co leży u naszych stóp ;]

    No ale cel został osiągnięty - odnalazłem w końcu poszukiwaną grę :) Dzięki wszystkim, którzy się do tego przyczynili ;)


    W sumie została jeszcze jedna rzecz - Super Fortuna Edytor. Ściągnąłem z 3 różnych źródeł tego samego .xex i każdy zachowuje się tak samo, na każdym obrazie dyskietki Super Fortuny (sprawdziłem .dcm z atarionline.pl i .atr od Poklika). Nieważne jaki zestaw haseł wybierzemy do odczytu, i tak wczytany zestaw jest taki sam, chociaż na emulatorze widać, że odczytywane są inne sektory dyskietki.
    Dodatkowo jeśli wybierzemy zestaw 1,2,4 to wczytane hasła będą poprawne. Jeśli zestaw 3 - hasło numer 109 zostanie obcięte w połowie, hasła następujące po nim zostaną wymazane, a maksymalna ilość haseł ustawiona na 255. Podobnie z zestawem 5, tylko ucięcie będzie na haśle numer 101...

    Zmiana haseł w edytorze i zapisanie ich na dyskietce z Super Fortuną spowoduje, że gra zdechnie tuż po napisie "Rozgrywka 1" :(
    • 18:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    O ile pamiętam - właśnie w edytorze (oryginalnym) był tylko jeden dodatkowy zestaw. Kolejne należało stworzyć samemu - nie pamiętam, czy na dyskietce z edytorem, czy na czystej. A oryginału edytora (chyba) nie posiadam w tej chwili, więc tu nie pomogę.
    • 19: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    Hmm, o ile pamiętam, w mojej kasetowej wersji było 5 dodatkowych zestawów, więc podejrzewam, że w dyskowej powinno być podobnie. A dyskowa wersja edytora prosi "Włóż dysk Super Fortuna", więc podejrzewam, że nowe zestawy robiło się na dysku oryginalnym :) Z wersją kasetową pod tym względem nie było problemów wogóle...
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    Na okladce wersji dyskowej jest napisane: "kilka przykladowych zestawow".
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Sep 2009
     
    .. a wracając do spraw oryginalnych nośników i badów :) - najlepiej takie dyski łamać albo CA2001/LDW2000 z TOMS'em, albo fizycznie napędami TOMS'a - problem badów i innych szykan wówczas zasadniczo raczej nie istnieje. Można bawić się też Tygrysem, lecz tam z czego pamiętam możliwości nie były tak rozbudowane, oraz badsektory należało przenosić bodaj ręcznie po jednym :).
    • 22: CommentAuthorpigula
    • CommentTime14 Sep 2009 zmieniony
     
    Pinek - tylko Toms Multi i najlepiej CA2001 lub LDW200 - na Tomsie 720/SN360 niestety nie da się obejść większości zabezpieczeń - przykładem może być chociażby Robbo Konstruktor, którego kopiowałem na którymś CP. Natomiast Top Secret to praktycznie wierna kopia oryginału - został w niej zmieniony niestety scroll podczas intra, ale ja innej wersji juz nie miałem.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Sep 2009
     
    Zoltan - wrzucilem Super Fortuna Edytor w wersji ATR, plik podeslany przez CharliegoChaplina. Sprawdz, czy teraz gra i buczy.
    • 24: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime16 Sep 2009
     
    Kaz - dzięki, sprawdziłem. Przy odczycie haseł w edytorze, dysk Super Fortuna.dcm zachowuje się identycznie jak wcześniej opisywałem (identyczne zestawy haseł, zestaw 3 i 5 ucięte).
    Próbowałem odczytywać też w edytorze zestawy haseł na dysku Super Fortuna Edytor.atr - odczytują się puste hasła, ale licznik odczytanych haseł ustawia się na 255.
    Wyłączałem SIO patch w emulatorze, niestety te same efekty... :(
    • 25: CommentAuthorpigula
    • CommentTime16 Sep 2009
     
    Poszukam w weekend w garażu, bo z tego co pamiętam mam chyba oryginał na dyskietce, postaram się zrobić plik ATR.
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Jun 2012 zmieniony
     
    I co, znalazl sie dzialajacy odbezpieczony oryginal S.F. ?
    Pamietam, ze sam kiedys w to gralem, niedawno chcialem sobie dorobic wlasne hasla (za pomoca edytora chocby tego od Kamilosa, cos w stylu SUPER FORTUNA EDYTOR), ale nie pamietam juz co i jak. Czy trzeba do nagrania hasel uzywac image (dyskietki) tylko w single_density?


    A tak przy okazji, nie moge znalezc w tutejszym archiwum gier KOLA FORTUNY w wersji AB SOFT (Adama Budziarka) - to byla gra z moim obrazkiem:


    i KOLO FORTUNY Stanleya (z interm i fajna, autorska muzyczka). :(
    Czy ktos ma i moze mnie poratowac???
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Jun 2012
     
    A może ktoś by autora spytał?
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2012
     
    No pytajcie, pytajcie - kto ma z nim kontakt?
    • 29:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime17 Sep 2016
     
    Jejej, zapomniałem nawet, że popełniłem kiedyś takie cudeńko jak Super Fortuna Edytor. To była zabawa :) Dzięki @jhusak za świetną muzykę w tamtych czasach. Do dzisiaj jak chcę posłuchać Atarowskich nutek to odpalam Problem Jasia albo właśnie Fortunę.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!
    • 30:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime17 Sep 2016
     
    Siema Kamilos!!!

    Popełniłeś jeszcze Problem Jasia II, pamiętasz? :]

    A w ogóle to planujesz jakiś mały return na atarkę, HĘ? :)
    • 31:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime17 Sep 2016
     
    Tak! Problem Jasia II pamiętam. Przed chwilą szukałem jeszcze innej swojej gry (napisanej od podstaw) ale nie ma jej tu. I w sumie nie ma się co dziwić, bo nigdy nie ujrzała światła dziennego.
    A w temacie wątku: pograliśmy dzisiaj z żoną w Super Fortunę, ale w trybie 10-rund komp pyta potem o literę 1 z wiersza 1 z instrukcji... ktoś, coś?
    PS. Powrotu raczej nie planuję, chociaż nigdy nie mów nigdy... przed chwilą się zastanawiałem jak szybko przypomniałbym sobie assemblera i mapę pamięci Atarynki...
    • 32:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime17 Sep 2016 zmieniony
     
    Kamilos - masz na sumieniu jeszcze takie gry jak KOŚCI i ZA DUŻO, ZA MAŁO. :) Pamiętam, że w nie grałem i całkiem miło wspominam.
    • 33:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime17 Sep 2016
     
    Dracon, dzięki za przypomnienie! Faktycznie, wow... cuda to co prawda nie były, ale sama chęć pisania popychała do tworzenia takich shitów ;) Dobrze, że wtedy nie było to karalne, bo do dzisiaj bym siedział dożywocie :D
    • 34:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime17 Sep 2016
     
    Oj tam, oj tam... ;)
    • 35:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime18 Sep 2016 zmieniony
     

    kamilos78:

    A w temacie wątku: pograliśmy dzisiaj z żoną w Super Fortunę, ale w trybie 10-rund komp pyta potem o literę 1 z wiersza 1 z instrukcji... ktoś, coś?

    • 36: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime20 Sep 2016
     
    Również posiadam grę SUPER FORTUNA w oryginalnej wersji na dyskietce. W mojej wersji nie działał jeden zestaw haseł.
    • 37: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime21 Sep 2016
     
    @kamilos78 A kojarzysz coś odnośnie dodatkowych zestawów haseł, zawartych na dysku z Super Fortuna Edytor? Pisałem o tym kilka lat temu, w poście numer 17 powyżej :)
    • 38: CommentAuthorpigula
    • CommentTime30 Jan 2022 zmieniony
     
    @Zoltan a masz moze ten edytor na taśmie i możesz gdzies wav'a zrobić i wystawić bo moją kopie szlak trafił?! A zależy mi na oryginalnej formie nagrania.
    • 39:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Aug 2022
     
    Ponawiam pytanie, bo minęła dekada a może coś się zmieniło? Wiem, że ta wersja "wyciekła" na gdańską giełdę, gdzie trochę skwasiła miny commodorowcom, którzy nie mieli K.F. z podobizną W.Pijanowskiego. ;)

    nie moge znalezc w tutejszym archiwum gier KOLA FORTUNY w wersji AB SOFT (Adama Budziarka) - to byla gra z moim obrazkiem:

    • 40: CommentAuthorpigula
    • CommentTime2 Aug 2022
     
    Ja swoje zbiory przeleciałem i niestety ta wersja do mnie nie dotarła.
    • 41:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Aug 2022 zmieniony
     
    @Piguła
    Dzięki za chciało Ci się sprawdzić i poświęciłeś na to czas.

    Hmmm... Może jest to gdzieś na moich dyskach ale musiałbym dokładnie przegrzebać piwnicę i raczej nie mam jak tego przenosić (5.25" -> plik tutaj). :|
    • 42: CommentAuthorpigula
    • CommentTime3 Aug 2022
     
    Zawsze możesz wysłać do mnie to się zrzuci do atr i dyskietki odeśle
    • 43:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Aug 2022
     
    Mam taki plan, żeby Super Fortunę odświeżyć, muszę tylko sprawdzić integralność dyskietek.
    • 44: CommentAuthorpigula
    • CommentTime3 Aug 2022
     
    Kuba dobry pomysł. To najładniejsze wydanie tej gry na małe Atari.
    • 45:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Aug 2022 zmieniony
     

    Piguła:

    Zawsze możesz wysłać do mnie to się zrzuci do atr i dyskietki odeśle

    OK, to jest myśl. Nie wiem kiedy to konkretnie nastąpi, dam w każdym razie znać.
    • 46: CommentAuthoras...
    • CommentTime4 Aug 2022
     
    @Qba, mam z dwa oryginały z epoki.
    Będziesz dziś? solidarności 66a ...?
    • 47:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Aug 2022
     
    Ha, dziś świętowałem 20lecie małżeństwa z moją najkochańszą żoneczką!

    A jak coś się kroi to dawaj tu info, bo tam to gdzieś schowane jest.
    • 48:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime30 Aug 2022
     
    Jakub, najlepszego dla Ciebie i żonki. My niedawno (tylko) dyszka.
    PS. Co masz na myśli przez "odświeżyć"? (#43)
    • 49:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Aug 2022 zmieniony
     
    Dzięki :)

    A odświeżyć w sensie, żeby wszystko działało i bez zabezpieczeń.
    • 50:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime1 Sep 2022
     
    To byłoby dobre :) Pograłbym czasem.